Barna, despre propunerea privind pensiile speciale: PNL a depus proiectul la câteva ore după USR. Sperăm că nu e vorba de concurență politică

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:12 Actualitate | Politic


Ludovic Orban si Dan Barna
Foto: Agerpres
Președintele USR, Dan Barna, spune că liberalii au venit cu propunerea de impozitare progresivă a pensiilor speciale la câteva ore după USR și comentează ironic că speră că nu este vorba despre ”concurență politică”.

”Salutăm decizia PNL de a depunde la câteva ore după USR un proiect de lege privind impozitarea pensiilor speciale. Vrem să credem că, măcar pe acest subiect, nu e vorba de concurență politică, ci despre o nevoie reală de a regla una dintre cele mai mari nedreptăți din societatea românească actuală. De asemenea, credem că și colegii de la PNL au în vedere faptul că statul are nevoie de toate resursele disponibile pentru a depăși cu bine criza de sănătate publică și previzibila criză economică”, a reacționat Barna, pe Facebook.

Parlamentarii USR vor colabora cu cei ai PNL și cu cei ai oricărui partid dispus să ajute la rezolvarea cât mai rapidă a problemei pensiilor speciale, mai susține el. ”Sectoarele public și privat trebuie să împartă greul acestei crize. Solidaritate înseamnă inclusiv acest lucru”.

Liderii deputaţilor şi senatorilor PNL, Florin Roman şi Daniel Fenechiu, au depus, miercuri, amendamente la proiectul de lege pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 29/2020 privind unele măsuri economice şi fiscal-bugetare prin care propun impozitarea progresivă a pensiilor speciale de la 10% până la 95%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3730 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    tot ce face pnl-ul acum, face cu grija (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:16)

    qwerasdf [utilizator]

    alegerilor

    nu cu grija fata de oameni.

    si foarte bine zis USR: ”Sectoarele public și privat trebuie să împartă greul acestei crize. Solidaritate înseamnă inclusiv acest lucru”.
  • -2 (24 voturi)    
    Acest Barna este incorigibil (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:24)

    panduru [utilizator]

    nu e de mirare ca USR merge in jos la optiunile de vot.
    • 0 (2 voturi)    
      În loc să se ajute,își dau brânci. (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      USR și PNL ar trebui să se înțeleagă și să meargă împreună în promovarea unor legi.Dacă aceiași lege o promovează separat,cu mici modificări,pierd și ei,pierdem și noi.PSD,ALDE,UDMR au încă forță în Parlament.
  • +6 (12 voturi)    
    Fara exceptii (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Degeaba daca sunt exceptii pentru militieni si tot soiul de intendenti din armata sau brute din Jandarmerie. PENSIILE SPECIALE TREBUI SA DISPARA, bă! Tara nu e impartita intre profitori ordinari si populme proasta. SA VA FIE CLAR. Trebuie sa dispara si indem,nizatiile speciale pentru tot felul de indivizi care isi spun creatori (taragotisti, poeti, scriitorasi de doi lei, circari etc.. O alta mafie a uniunilor de creatori care paraziteaza bugetul.
  • -3 (15 voturi)    
    impozitare (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:28)

    anion [utilizator]

    Impozitarea pensiilor speciale propusa de USR recent, PSD mai inainte, era o gadileala pe talpa, pe cand impozitarea PNL este o muscatura zdravana.
    • 0 (4 voturi)    
      Atat de zdravana este muscatura (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:48)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui anion

      PNL incat 90% dintre pensiile speciale raman neimpozitate, are gura cam mica acest PNL!
      • 0 (0 voturi)    
        nu poate risca sa inceapa o dezertare (Miercuri, 1 aprilie 2020, 20:50)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        in masa (demisii, pensionari) in randul politiei si armatei, dupa modelul doctorilor.
        • -1 (1 vot)    
          „Demisii” în armată și miliție? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 21:07)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Păi rîmătorii vor muri de foame deoarece ei nu au nici-o calificare...
          • 0 (0 voturi)    
            si ce daca? (Joi, 2 aprilie 2020, 12:00)

            revo [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

            ii primeste la ADP, de exemplu...
  • +8 (10 voturi)    
    /// (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:42)

    GemstonePig [utilizator]

    Acum e momentul unic, de neegalat, niciodata nu veti mai avea sansa asta!! Pedala apasata la podea proiectul batut la tv la orice ora si post tv sa auda orice taran din fundul tarii, e momentul sa reducem partea de necontributie cu 99%
  • +2 (6 voturi)    
    La pensii speciale sperăm că intră toate. (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:44)

    Tayen [utilizator]

    Și pensiile „militare”, ale celor pensionați la 40-50 de ani, deci înainte de vreme. TOATE!!! Impozitare cu un minim 90% peste ceea ce depășește 2.000 de lei!
    • 0 (6 voturi)    
      Tocmai asta-i problema. (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Se vor impozita pensiile speciale care legal nu există.În acte pensiile nesimțite sunt definite cu alți termeni.Corect ar fi o listă a pensiilor nesimțit de mari,sub ce denumire și formă sau obținut și umblat cu legea la modul de atribuire al acestora.Am impresia că se va da o lege care nu va rezolva nimic.
  • +5 (7 voturi)    
    Doamne ajuta! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:02)

    radu222 [utilizator]

    Faptul ca PNL si USR au aceeasi idee este un lucru benefic. Pensiile nesimtite sunt o mare nedreptate si o sfidare la adresa celor care chiar produc si lucreaza 40 de ani si ajung la o pensie de 2000 lei. Toate pensiile speciale ar trebui impozitate.
    Ar trebui interzisa si pensionarea la varste in jur de 45 de ani de care beneficaza politistii si alte categorii.
    Procentele de impozitare ar trebui gandite mai bine ca sa nu se ajunga, spre exmplu, ca cel cu penisa de 4001 lei careia i se aplica un procent de impozitare mai mic sa ramana cu mai putin decat cel cu pensia de 4000 lei careia i se aplica un procent de impozitare mai mare.
  • -1 (5 voturi)    
    Dragii de ei Barnevici și Romanovici pot (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:23)

    Rescator [utilizator]

    impozita și cu 200%,dar înainte Barnevici să
    predea Statului 95% din banii(cam un million de euro)
    sfeterisiți,cu seninătate,din bani europeni și bani
    publici,iar Romanovici să doneze 95% din căștigurile
    lui ca politruc vorbitor,din ultimii 30 de ani.
    Oricum nu are cum să treacă de CCR pentru că
    este o confiscare(naționalizare) comunistă.
    Știu că voi lua minusuri,deși nu sunt deținătorul
    unei pensii *nesimțite*,pentru că încă lucrez,dar
    mă enervează acești politruci populiști iresponsabili.
    • +1 (3 voturi)    
      Hai nu zău? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 16:48)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Ce „confiscări” și „naționalizări” visezi???
  • +1 (1 vot)    
    mare si prost (Miercuri, 1 aprilie 2020, 20:47)

    revo [utilizator]

    I se potriveste perfect.
    "...vrem sa credem ca... nu e vorba de concurență politică". Tampit esti si fara speranta daca pana si in situatia de acum te gandesti la campania electorala. Cretin.
  • +1 (1 vot)    
    Sașii au o vorbă: (Joi, 2 aprilie 2020, 8:38)

    Rescator [utilizator]

    *Fie Hanțul nostru cât de prost,numai să ajungă
    la slănină*.Barnevici a ajuns la un million de euro.
    Bravo lui!