Articol actualizat

Mutare electorală: Camera Deputaților a votat impozitarea pensiilor speciale cu 85%/ Dacă nu e contestată la CCR, legea merge la promulgare

de Luminița Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 17 iunie 2020, 11:02 Actualitate | Politic


plen Parlament
Foto: AGERPRES
Deputații au adoptat miercuri, impozitarea pensiilor speciale. În plină campanie electorală (neoficială), PSD și PNL au căzut de acord să introducă în regim de urgență, în dezbaterea plenului un proiect de lege care impozitează pensiile speciale. Astfel, deputații au decis impozitarea diferenței între pensia specială și cea realizată pe baza contributivității. Proiectul a fost votat de toate partidele politice.

UPDATE 14:58 Camera Deputaților a adoptat cu 307 voturi ”pentru” și un singur vot împotrivă impozitarea pensiilor speciale inclusiv cele ale magistraților, militarilor și polițiștilor. Dacă nu va fi contestată a Curtea Constituțională, legea merge la promulgare .

UPDATE 13:32 Liderul de grup al PSD, Alfred Simonis a propus un plen comun al Parlamentului în care legea privind impozitarea pensiilor speciale să fie rediscutată pentru a introduce impozitarea și pentru pensiile speciale ale parlamentarilor.

"Pentru că în această lege se face referire inclusiv la categoria parlamentari, pentru a nu exista niciun fel de dubiu de neconstituţionalitate, vă propun ca mâine, în plenul reunit, să introducem acest proiect la plenul reunit strict pentru articolul care face referire la parlamentari. Aşa cum ştiţi, pentru parlamentari e nevoie de un plen comun care să modifice Statutul parlamentarilor. Preşedintele Comisiei de statut este aici, mâine dimineaţă va face şedinţă, iar pentru acest articol plenul reunit să dea din nou un vot. În acest fel avem o lege constituţională prin care eliminăm toate pensiile speciale din România", a spus liderul deputaţilor PSD, Alfred Simonis, în plenul Camerei Deputaţilor.

Ce spun parlamentarii la dezbaterile în plen:

Claudiu Năsui, USR: "Pensiile speciale sunt furt. Legea a fost băgată pe repede înainte în comisii. Proiectul nu trebuia făcut pe genunchi, dar e bine că impozităm aceste pensii speciale. Renunțăm astăzi la acest sistem rușinos care le-a permis unora să aibă pensii de 76.000 de lei".

Lia Olguța Vasilescu, PSD: "Acest proiect de lege a trecut în unanimitate. Toate partidele din comisie au căzut de acord că trebuie impozitate. Toate categoriile vor fi impozitate, fie că e vorba de funcționari parlamenatri, personali din viația civilă, primari polițiști, militari și chiar și foștii șefi ai statului român. Nu mai există vreo categorie care să nu fie impozitată. (...)Legea este consituțională pentru că am respectat deciziile Curții. Ca și în sistemul public pensiile rămân impozitate cu 0 lei. Dacă pensia parlamentarului, a magistratului are o contributivitate pentru 8.000 de lei, impozitul pe pensie va fi de 10%, nu mai mare. Cu ce a contribuit la pensie, nu supraimpozităm".

Florin Roman, PNL: "Azi trăim o nouă miercure albă în Parlament, în care Parlamentul își întoarce față către popor și ascultă ce vrea poporul. Sigur că acum sunt foarte mulți procurori, șefi din armată care sunt supărați. Dar se face dreptate pentru militari și polițiști unde discrepanțele între cei care au muncit și cei care au fost la birou erau imense. (...) Formula de azi afectează șefia. Erau pensii nesimțite".

Victor Ponta, Pro România: "Pe 28 ianuarie înceracă să îi conving pe cei de la USR că au un proiect neconstituțional și explicam că singura soluție e impozitare. Știu că am discutat și cu domnul Orban și mi s-a spus că nu poate, că e cu cota unică. (...) Acum, prin noul proiect se ia decizia corectă, impozitare și se elimină niște discrepanțe între cei care au pensii foarte mari și cei care au pensii mici. Este o soluție de stânga, progresistă și mă bucur că PNL și USR au susținut-o".

Botond Csoma, UDMR: "De multe ori am observat că acest subiect a fost utilizat de partide în lupta politică internă și de fapt partidele nu aveau acest interes pentru a rezolva această problemă. Mă bucur că azi am ajuns la un consens pe acest subiect. În ianuarie, opinia UDMR a fost că dacă adoptăm o decizie de desființare trebuie să fie valabilă pentru toate pensiile speciale și de serviciu. Noi, din acest motiv, atunci ne-am abținut de la votul final, dar era o ipocrizie".

Petru Movilă, PMP: "PMP a considerat că pensiile speciale nu trebuie să existe. Am avut un proiect de lege încă din 2016 dar proiectul nostru nu a ajuns niciodată la plen. Azi însă avem toți aceeași poziție. Prin consens, prin consultări s-a ajuns la această decizie, de a impozita pensiile speciale astfel încât să fie aduse cât mai aproape de ceea ce considerăm că este corect: ca pensia să fie cât mai aproape de ceea ce au contribuit oamenii".

Varujan Pambuccian, Minorități: "Este bine să spunem că timpul acesta de pensii ca și tipul de indemnizații există în toată lumea democratică și au un sens. Au fost gândite de mult tocmai pentru că atunci când impui niște restricții trebuie să le compensezi. Iar categoriile de care vorbim fac obiectul unor restricții pe care le au".

Comisiile de specialitate au discutat în paralel cu desfășurarea ședinței de plen, un proiect de lege care prevede impozitarea graduală a pensiilor speciale.

UPDATE 12:40 Membrii Comisiei de buget-finanțe din Camera Deputaților au decis cu unanimitate de voturi, impozitarea diferenței între pensia specială și cea realizată pe baza contributivității:
  • impozitare de 10% pentru sumele între 2.001 și 7.000 de lei
  • impozitare de 85% pentru sumele care depășesc pragul de 7.001 de lei
PSD a propus în plen introducerea la vot final a unui proiect de lege privind impozitarea pensiilor, proiect care aparține senatorului PSD Liviu Pop și adoptat de către Senat.

Surse parlamentare au declarat pentru HotNews.ro că PSD și PNL au căzut la o înțelegere privind impozitarea pensiilor speciale. Astfel comisiile de specialitate ar urma să amendeze inițiativa legislativă astfel:
  • impozitarea cu 10% a pensiilor peste 7.000 de lei
  • impozitarea cu 85% a pensiilor peste 10.000 lei
Marcel Ciolacu: „PSD a propus și vom vota astăzi în Parlament impozitarea drastică a pensiilor speciale! Cu 85%! Toate pensiile din România trebuie aduse la un nivel decent, comparabil cu cele din sistemul public. Acești bani trebuie să se ducă obligatoriu către alocații și pensii și nu în buzunarele clientelei politice a PNL”.

Florin Roman, PNL: "Eu sper să nu fie o chestie de PR, ci o chestie serioasă, pentru că aceste pensii speciale trebuie impozitate. Nu putem merge pe anulare pentru că am intra în morișca CCR. Dacă există voință politică vom vota orice proiect de impozitare a pensiilor speciale, astfel încât să terminăm cu această șaradă”.

În urmă cu o săptămână, senatorii au respins proiectul de lege iniţiat de parlamentarii USR privind impozitarea pensiilor speciale cu 90%.

Reamintim că tema pensiilor speciale a fost tratată superficial de către toate partidele politice iar până în prezent, nu există o lege care să le reglementeze. Într-un exces de populism, Parlamentul a elaborat la începutul anului o lege care ulterior a fost declarată neconstituțională de către Curtea Constituțională.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18851 vizualizari

  • -38 (66 voturi)    
    normal (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:30)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca le taie PSD e naspa, daca le taie USR e misto. Romania, te iubesc!
    • +4 (28 voturi)    
      Mincinosii! (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:57)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Vrajeala electorala! Veti vedea ca cei vizati in ipoteticul proiect de lege, a li se taia ceva, vor fi doar 10% din totalul beneficiarilor de pensii speciale! Atentie incearca sa ne pacaleasca inainte de alegeri! Nu vor sa-i impoziteze pe toti! probabil in proiect vor impozita 10% celor cu pensie PESTE 7000, nu pe toti, nu vor impozita decat 10% din totalul pensionarilor speciali! E praf in ochi prostilor! Ne pacalesc! nu mai vorbesc de faptul ca 10% e ridicol, tot vor ramane cu pensii speciale (nemuncite) uriase, la care romani obisnuiti(cei care le si platesc) nici nu viseaza!
      • +8 (24 voturi)    
        Pensile speciale ale securistilor nu sunt taiate (Miercuri, 17 iunie 2020, 12:52)

        patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        Si ca de obicei, pensiile speciale ale securistilor nu se taie.
        • +14 (20 voturi)    
          Oricum e vrajeala! (Miercuri, 17 iunie 2020, 14:37)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

          Legea asta l-ar lovi direct pe Dorneanu et comp. Ei au pensii de zeci de mii pe luna! O s-o respinga ca "incalca independenta justitiei".
          Cum o sa-si mai faca vacante in Maldive? Mai trantesc ei o hotarare doua sa se mai scoata, dar banii astia erau permanenti! Ii luau intregi pana mureau.
          Independenti sa dea drumul la criminali in serie...
    • +10 (16 voturi)    
      Pai hotnews e de partea ursului ? (Miercuri, 17 iunie 2020, 12:34)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Problema e ca prea putin. 7000 lei inseamna ca majoritatea vor scapa cu pensiile intregi.
      • +8 (14 voturi)    
        oricum o sa o respinga CCR (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:21)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        apoi o sa vina psd frumos in campanie: "noi am vrut, dar ccr". impusca 2 iepuri: arata ca vror si oamenii au impresia ca psd nu e mana in mana cu ccr. si oricum pensiile raman netaiate!
        • -8 (14 voturi)    
          Ok. Bravo PSD!!! Dar nici o reactie de la PNL? (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:40)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Adica nici una? Macar un discurs lung cu vorbe putine de la sefu statului, apolitic, evident.
          Nu imi place PSD, dar cand se misca se misca bine. De prostie nu i-am suspectat vreodata.
          • +7 (9 voturi)    
            ce trasesi? (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:01)

            Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Faci misto sau esti drogat? Pai asta e mistocareala PSDista.. O sa le-o respinga pe motiv de discriminare si echitate. Daca chiar vroiau s-o faca, puneau transe din mie in mie si impozitau diferentiat.
            • -5 (7 voturi)    
              Am in fata doua partide (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:59)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

              PNL si PSD. Astea sunt mai mari. Ambele sunt de stanga cu mici variatii. Ambele sunt intrate in campanie. Unu da bine in celalat si unu sta si se plange ca celalat e de kko.
          • -3 (7 voturi)    
            Pai (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:32)

            1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            esti exact la nivelul lor, atata poti; daca puteai mai mult ii suspectai!!
      • +1 (9 voturi)    
        păi pe (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:39)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        lângă pensia contributivă, au cel puțin încă 2000 lei (dacă pensia specială e doar atât, dar cine a pomenit doar așa ceva) + 4499,1 (presupunând ca are 7000 lei pensia specială) = 6499,1 lei, Adică o pierdere de tot că*atul. Pe ăia care au peste 7000 lei pensie specială, nici nu-i mai bag în seama, ca nu reprezintă grosul. Lui dorneanu s-ar putea să-i fâlfâie totuși corasonul, nehalitul ”imparțial” pesedac.
    • +6 (12 voturi)    
      cine a zis asta?! (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      te antepronunti!

      dar hai sa le vedem taiate, pentru ca pana nu vad legea promulgata (si necontestata, sau resinsa contestatia la ccr -> sanse INFIME) nu vad decat o mutare electorala. ATAT!

      apropos... tovarase, nu ziceai tu ca esti apolitica?! ca nu te intereseaza decat ca nu merge justitia?! pai ce-ai facut bobita?!
    • -7 (9 voturi)    
      e nașpa (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      pt. că au furat ideea USR.
      dar la ce să te aștepți la pesedaci+penaliști=uslinoși.
  • -13 (27 voturi)    
    Ambiguu (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Este totusi un proiect PSD, de ce să fie amestecat PNL care s-a ferit cât se poate să rezolve problema. Gargaragii ca in mai tot de fac.
    • +14 (24 voturi)    
      nu e o problema este un FURT zilnic (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:56)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      pensiile speciale sunt FURT.
    • +1 (21 voturi)    
      o fi, dar pica manusa si pentru pnl (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:56)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      de unde credeai ca se vor da maririle de 10% din septembrie ? Practic se va face o redistributie de la varf catre baza, bugetul ramanand aproximativ acelasi.
      • +14 (14 voturi)    
        gresesti, nu e suficient (Miercuri, 17 iunie 2020, 14:02)

        Negreanu David [anonim] i-a raspuns lui mmmircea

        cu ce impoziteaza acum nu ajunge nici macar de 1%...
        • 0 (0 voturi)    
          corect! (Joi, 18 iunie 2020, 9:08)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Negreanu David

          Impozitarea mica, si numai peste 7000, este apa de ploaie.
          Sigur, este un pas in directia buna, dar este "apa de ploaie".
          Iar din punct de vedere financiar, nu ca nu este de ajuns, ci asa cum ai spus, reprezintaa sub un procent din necesar!
    • +13 (21 voturi)    
      /// (Miercuri, 17 iunie 2020, 12:10)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu conteaza cine de ce sub ce motiv politic trece legea! important este sa treaca, apoi sigur o contesta madam weber Avocatul penalilor la ccr, important este sa devina legal impozitul, nu conteaza cat, apoi perfect legal impozitul poate fi marit pana la 99%, baza poate scadea la 4000 lei cat ar fi o pensie absolut decenta in Romania, totul este sa spargi cumva monolitul apoi incepi sa-l crapi pana-l faci praf
      • -8 (18 voturi)    
        Tocmai de-asta n-o sa treaca (Miercuri, 17 iunie 2020, 12:40)

        AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        Nu poti sa iti alegi o categorie de oameni din Romania si sa ii pui impozit 1267% ca asa vrei tu.
        • +14 (20 voturi)    
          //// (Miercuri, 17 iunie 2020, 13:21)

          GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

          Pai nu ai inteles. Impozitezi tot ce este parte necontributiva la pensie. Ai pensie 20.000 lei dar contribuitia ta la fondul de pensii a fost doar de la 4.000 lei? tot ce este peste contributi aia platita se impoziteaza. cu 99%.
          • -9 (17 voturi)    
            Pensia speciala nu e un privilegiu (Miercuri, 17 iunie 2020, 14:46)

            AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

            A spus de nenumarate ori CCR ca pensia speciala nu e un privilegiu, deci orice impozit care afecteaza numai pensia speciala e discriminatoriu si reprezinta o asezare injusta a sarcinilor fiscale (Art. 56 din Constitutie).
            • +7 (15 voturi)    
              nu e un privilegiu d c?! (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:28)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

              ca vrea ccr?!

              d c nu e un privilegiu?! sa-mi explice cineva si mie cu subiect si predicat!

              ca asta cu: "pentru ca vrem noi" nu e chiar un motiv!

              ESTE UN PRIVILEGIU !!! hai sa nu ne mintim singuri!
              • -4 (6 voturi)    
                Citeste decizia CCR (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:58)

                AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

                Acolo iti explica de ce pensia speciala nu e un privilegiu.
                • +5 (5 voturi)    
                  fix acolo explica (Miercuri, 17 iunie 2020, 20:06)

                  Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

                  Ca este un privilegiu ca asa vor ei.

                  Pentru limitarile legale specifice meseriilor, au salarii MARI. Asta reprezinta compensatia. Aceste salarii duc la o contributivitate peste medie la CAS, deci si pensia va fi peste medie, daca este bazata pe contributivitate.

                  Problema lor, este ca va conta ca ai fost 3 ani judecator si restul vietii jurist autobaza (zegrean) si vor avea contributivitate mare doar pt 3 ani, nu ca si cum ar fi contribuit adecvat si ar fi avut limitari o viata. Lasa cu stabilit pensia cf ultimului salariu + prime, in unele cazuri/meserii.
            • +6 (12 voturi)    
              Pensie speciala de zeci de mii de lei (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:29)

              Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

              nu este un privilegiu???
              Atunci sa puna un milion de euro sau cat mai vor ei!
              Stimate domn sumele astea le platim noi cei care doar dam bani la buget si nu primim nimic inapoi (spitale, invatamant subfinantate lipsa infrastructura...). Si cel mai sarac om contribuie la huzurul vostru. Cinismul tau este cutremurator. Ca sa traiesti tu si Dorneanu in huzur restul poate sa moara de foame.
              • -6 (8 voturi)    
                Deciziile CCR trebuie respectate (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:59)

                AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

                Pensii speciale exista peste tot in lume si sunt mult mai mari decat la noi.
                • +2 (2 voturi)    
                  Poate in Belarus (Joi, 18 iunie 2020, 7:37)

                  Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

                  Oricum afirmatia asta este evident o minciuna!
                  Poate esti tu ala cu 15000 euro pensie pe luna si de aia te agiti asa cu minciuni.
                • +1 (1 vot)    
                  Mai mari decât salariul BRUT? (Joi, 18 iunie 2020, 10:28)

                  nick24 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

                  În ce țară? Concret!
            • +5 (5 voturi)    
              Art. 56 – Contribuţii financiare (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:10)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

              (1) Cetăţenii au obligaţia să contribuie, prin impozite şi prin taxe, la cheltuielile publice.
              (2) Sistemul legal de impuneri trebuie să asigure aşezarea justă a sarcinilor fiscale.
              (3) Orice alte prestaţii sunt interzise, în afara celor stabilite prin lege, în situaţii excepţionale.

              Deci, punctul 3 e important aici.
              Judecatorii la Iesirea la Pensie, din vreo 3000-4000 / lei luna contributiv, prin tot felul de smecherii pe hartie in ultimele luni de serviciu pot sa ajunga la 15.000-20.000-30.000 de lei / luna.
              Impozitarea acestei diferente de suma cu 85 % nu este ,,o asezare injusta a sarcinilor fiscale".
              • -6 (6 voturi)    
                Faci pariu ca e? (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:04)

                AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

                Unde ai mai vazut tu in lumea asta ca o anumita categorie de persoane sa fie vizata de o confiscare prin impozit de 85%?

                Exact la asta se refera aliniatul (2): nu poti confisca prin impozitare, nu poti singulariza anumite categorii prin impozitare.

                Articolul se refera la distribuirea echitabila a sarcinii fiscale, nu a veniturilor. Veniturile stim de cand lumea ca nu sunt distribuite echitabil.

                Intr-un cuvant - nu poti abuza de politica fiscala, asa cum nu poti abuza de politica penala a Statului.
                • +2 (2 voturi)    
                  O sa vezi acum (Miercuri, 17 iunie 2020, 18:53)

                  nick24 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

                  pe fluturaș! Sau e confidențial și nu ți se dă?
              • 0 (2 voturi)    
                Punctul 2 e important (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:07)

                Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

                -
            • +3 (3 voturi)    
              asha... (Miercuri, 17 iunie 2020, 18:53)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

              Si acordarea de pensii speciale e constitutionala. Adica prostimea primeste pensii in functie de contributie, iar smecherii primesc pensii in functie de alte criterii, gen salariul pe ultima luna, pe ulttimul an, sau citeva mii de lei pe an de parlamentar/primar, etc. Ca asha e unii, mai egali ca restul la beneficii, dar discriminati cand beneficiile alea sunt sunpraimpozitate.
        • +6 (8 voturi)    
          dar... (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:26)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

          poti alege o categorie de oameni sa le dai venituri nemeritate pentru ca vrei tu ?!

          chestia asta merge si vice-versa

          sigur CCR nu o sa gandeasca asa pt ca e stat in stat si respecta constitutia asa in proportie de 20%
          • -5 (5 voturi)    
            Poti, daca nu creezi privilegii (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:35)

            AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Pensiile speciale nu sunt privilegii, exista vreo 10 decizii ale CCR care spun exact acelasi lucru.

            Ele exista pentru a compensa statutele speciale in care isi desfasoara activitatea respectivii.
            • +3 (3 voturi)    
              scumpete (Joi, 18 iunie 2020, 0:28)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

              Ca sa te citez "ISI DESFASOARA". Pentru asta, au salarii MARI, mult peste medie. Lasa ca si nemeritate, raportat la calitatea muncii, cum ar fi in "justitie".
              Acum vorbim de pensie.
      • +6 (8 voturi)    
        nu o sa treaca... (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:25)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        gaseste dormeanu ceva sa o respinga. doar taie pensiile lor.

        ca nici nu e conflict de interese sa-ti judeci impozitarea propriei pensii...
    • +10 (12 voturi)    
      Vrăjeală PSD. (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:08)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Vin alegerile și PSD vrea să arate că-i fată mare.Ei au dat pensiile nesimțite și acum vor să arate că nu sunt vinovați.Lumea știe și-i va vota în consecință.Adică nu îi va vota.
    • +4 (6 voturi)    
      aberezi crunt (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      pnl nu o poate rezolva, pentru ca nu guvernul poate face asta, ci parlamentul!
      manipulezi!

      si totusi asteapta sa elogiezi psd DUPA ce legea e pusa in apliacre... am mai spus prin 2 comentarii pe aici d c cred ca nu se va intampla asta!
  • +2 (28 voturi)    
    E disperat PNL cand simte ca pierde teren (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:52)

    Susufler0 [utilizator]

    in fata USR !

    PS. In loc sa sprijine proiectul USR, sa propuna modificari in cadrul acestui proiect, PNL isi da mana cu cel cu care e adversar impotriva celui caruia ii cere sa faca aliante politice in alegeri pt a invinge PSD !

    PPS. Cum se cheama asta ? "Curvasarie politica" cumva ?
    • 0 (10 voturi)    
      juridic (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      vorbind PSD și PNL nu mai sunt o alianță, alianța USL. Daaaaar ... Cine conduce azi România? PSD în Parlament și PNL în Guvern = USL.
  • +11 (25 voturi)    
    Frectie la piciorul de lemn! (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:53)

    kokos [utilizator]

    85% doar la pensiile peste 10.000 lei , si doar 10% la cele peste 7.000 lei??? Si binenteles , pensiile militarilor si ale politistilor nu intra la impozitare! Inseamna ca se impoziteaza vreo 1-2% din pensiile speciale.Bataie de joc! Trebuie impozitate cu 85% TOATE pensiile speciale care depasesc pensiile cuvenite conform contributiilor platite de-a lungul vietii , ca sa fie o chestie echitabila.
    • +8 (8 voturi)    
      citeste mai bine (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      intra si militarii si politistii. altfel pica sigur la CCR
      .

      problema e ca oricum o sa pice la CCR. gasesc ei un motiv.
  • +4 (22 voturi)    
    interlopii PSDUDMRALDEPNL fac o noua diversiune (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:54)

    hopsinoi [utilizator]

    pensiile speciale (furtul) trebuie sa dispara, ei intind acum capcana cu impozitul, e doar o diveriune, nu vor sa opreasca furtul zilnic al poporului roman prin asa numitele pensi speciale.

    NU TREBUIE SA VA MAI LASATI FURATI
  • +4 (20 voturi)    
    discriminare pe fata la adresa pensionarilor... (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:55)

    demaGOGU [utilizator]

    ...va pica cu success la CCR: ori introduci impozit progresiv ptr toti contribuabilii (ideal cu globalizarea veniturilor) ori pentru niciunul.

    enfumage.
    • +8 (10 voturi)    
      perfect (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      impozit progresiv pentru toate pensiile

      dar nu e nici o discriminare ! discriminare e sa ai pensie speciala cand altii nu au!
      • -3 (3 voturi)    
        Impozit progresiv si pentru salarii (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:33)

        AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Cu ce au gresit pensionarii din tara asta ca sa li se impoziteze doar lor veniturile?
  • 0 (22 voturi)    
    ce vrazeala la PNListi aia cu 'morisca CCR' (Miercuri, 17 iunie 2020, 12:00)

    hopsinoi [utilizator]

    desfintati CCR ca si astea sunt cu pensii speciale si faceti noul CCR 2.0 prin concurs. orice jurist competent stie ca pensiile speciale nu sunt constitutionale si ca sunt un furt.
  • +16 (18 voturi)    
    Dacă nu e și un prag intermediar,.... (Miercuri, 17 iunie 2020, 12:01)

    jorj_bv [utilizator]

    USR introdusese un prag jos la 3500 parca și impozitare de 90% la ce depășea.
    La 7000, deja deranjează puțini, poate 10 - 15 mii (magistrați, unii parlamentari, șefii din servicii dacă sunt incluși). Economia ar fi de maxim 1 mld anual.
    Anul trecut Dăncilă a mai băgat un rând de pensionari speciali: baronii locali (primari, șefi CJ si vicii).
    • -4 (10 voturi)    
      Esti optimist , la peste 7000 lei (Miercuri, 17 iunie 2020, 13:54)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      intra maxim 1000 de insi
    • +6 (8 voturi)    
      laso si asa (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      macar sa treaca. daca trece de CCR apoi se poate modifica.
      problema e ca nu o sa treaca. sper din tot sufletul sa ma insel
  • +5 (17 voturi)    
    Nicio sansa cu impoztarea (Miercuri, 17 iunie 2020, 12:39)

    AndyXXX [utilizator]

    Pica la CCR in secunda 2. Numai daca se trece la impozitare progresiva pe toate veniturile are o sansa. Adica pensii (inclusiv contributive, pilon 2 si 3), SALARII, chirii, drepturi de autor, rente viagere etc...
    • +4 (8 voturi)    
      Pai cine are curaj sa o conteste (Miercuri, 17 iunie 2020, 13:54)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Ce partid politic ? :D
      • +9 (13 voturi)    
        Nu numai partidele politice contesta (Miercuri, 17 iunie 2020, 14:14)

        AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        O va contesta ICCJ, de exemplu. O va contesta CSM. O va contesta Avocatul Poporului. O vor contesta ONG-urile pensionarilor vizati. O vor contesta persoane individuale (nu se va ajunge pana acolo, totusi).
      • +4 (4 voturi)    
        avocatul penalilor (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:32)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        si alde o sa se dezica de ea si problem solved
    • +5 (5 voturi)    
      d c?! (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:33)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      salariile se pot impozita fara sa fie impozitate pensiile. invers d c sa nu se poata?!

      ma rog oricum o sa pice la ccr...
    • 0 (0 voturi)    
      Pariu că dacă se imoozitează ORICE VENIT (Joi, 18 iunie 2020, 9:10)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      cu 85% peste ce depăsește 7000 lei, cei de la CCR rămân cu aceeași pensie? Că e bun dobândit/câștigat, etc găsesc ei motivul...
  • +8 (12 voturi)    
    cateva aspecte de luat in calcul (Miercuri, 17 iunie 2020, 12:48)

    bigbrother [utilizator]

    - se aplica pentru toate pensiile, deci nu doar cele speciale
    - 85% dacă sunt mai mari de 7.000 de lei și cu 10% cele cuprinse între 2.000 și 7.000 de lei.
    - pensia medie lunara in Romania este de sub pragul de 2000 de lei peste care s-ar impozita cu 10%: https://insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/pensii_tr1r20.pdf

    E clar ca toata povestea este electorala si ma astept ca forma finala sa difere mult, ba mai mult dupa alegerile din toamna sa se faca alte modificari pentru a contracara presiunea celor care pierd prin aceasta impozitare.
    • +4 (4 voturi)    
      ehe (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      pana ajung acolo o sa o declare CCR neconstitutionala...
  • +4 (12 voturi)    
    DACA SUNT BANI ... (Miercuri, 17 iunie 2020, 13:03)

    jidanul [utilizator]

    Daca sunt bani pentru pensii speciale, pentru pensii de serviciu, pentru cumulul salariu-pensie (care ar trebui desfintat in absolut toate institutiile Statului Roman), pentru salarii "nesimtite" si pentru alte privilegii abuzive, imorale, antisociale si discriminatorii, atunci obligatoriu trebuie sa fie bani si pentru diferenta de 18% de crestere a salariilor conform legii salarizarii, pentru cresterea punctului de pensie cu 40% pentru pensionarii din Romania si pentru dublarea alocatiilor pentru copii din Romania. Iar daca lacomia paranoida este atat de mare a pensionarilor "speciali" atunci impozitare cu pana la 85% e corecta.
    • +6 (8 voturi)    
      trepte de impozitare (Miercuri, 17 iunie 2020, 13:37)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Pensia speciala este nemuncita deci trebuie impozitata in cel putin 2 -3 trepte ca sa ajunga la 85%!
      • -1 (3 voturi)    
        ADEVARUL (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:59)

        jidanul [utilizator] i-a raspuns lui anion

        Adevarul este ca aceste pensii "speciale" nu ar fi trebuit sa existe niciodata. La fel nu ar fi trebuit sa existe nici cumulul salariu-pensie, in absolut nicio institutie a Statului Roman fie ea companie de stat, CCR, autoritate, agentie sau oricare alta. Iar in cea ce priveste salariile "nesimtite" ar trebui sa se introduca cota unica, medie, de impozitare de 10% astfel ca grupa salariilor mici sa fie impozitate cu 5%, grupa salariilor medii sa fie impozitate cu 10% si grupa salariilor mari (si cele nesimtite) sa fie impozitate cu 15%.
  • +3 (11 voturi)    
    corect (Miercuri, 17 iunie 2020, 13:37)

    silviust [utilizator]

    S-a făcut dreptate! Cine lua o pensie cu 7000 de lei peste ce i se cuvenea după contribuții va lua doar o amărâtă sumă de 6300 de lei în plus, numai 4,5 pensii medii ale unui muritor de rând. Bravo USL, dreptate până la capăt!
  • +7 (11 voturi)    
    vrajeli (Miercuri, 17 iunie 2020, 13:56)

    revo [utilizator]

    mai mult ca sigur ca textul este facut in asa fel incat sa fie respins de CCR.
    Stim figura, e fumata.
  • +10 (12 voturi)    
    pun pariu (Miercuri, 17 iunie 2020, 14:07)

    iodixit [utilizator]

    ca se va contesta la ccr si se va decide ca legea e neconstitutionala, ceea ce deja se stie.
    cred ca se vrea driblarea usr-ului.
    • +10 (12 voturi)    
      Pai asta e miza (Miercuri, 17 iunie 2020, 14:16)

      AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Sa le taie USR-ului cea mai importanta tema de campanie. CCR va declara legea neconstitutionala si USR va ramane fara munitie in campanie.
  • +8 (12 voturi)    
    cum sa impozitezi un FURT, astea vor prin (Miercuri, 17 iunie 2020, 14:07)

    hopsinoi [utilizator]

    impozitare sa legalizeze furtul prin pensii speciale.

    Beneficiarii acestor pensii nu au contribuit la fondul de pensie, cum sa beneficeze de ceva ce nu-i al lor doar pt ca niste interlopi au zis asta in parlamenti si CCR?
  • +7 (7 voturi)    
    vrajeala... (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:17)

    liviu_ [utilizator]

    e impozit pe pensia speciala ceea va o sa duca la:
    1 - 2 pensii de 7000 lei care practic nu or sa fie impozitate pt ca sunt sub limita.
    2 - atac la CCR (gasesc ei un motiv sa o faca neconstitutionala ca doar sunt stat in stat); e posibil ca parlamentul sa fi votat legea asta STIIND ca ccr o sa o declare neconstitutionala!

    singura parte buna care poate iesi din asta e ca lumea o sa-si dea seama ce e de pielea ccr!

    sper sa ma insel si sa inceapa sa se impoziteze pensiile speciale, dar ma indoiesc!
  • +5 (7 voturi)    
    facem pariu (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:35)

    maferescdeciuma [utilizator]

    ca avocatul infractorilor sau vreo asociatie a magistratilor o va contesta la ccr?
    • 0 (4 voturi)    
      Bineinteles ca o vor contesta (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:02)

      AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui maferescdeciuma

      Pentru ca e neconstitutionala. Nu poti sa iti alegi un grup de oameni din tara asta si sa ii impozitezi fiindca asa vrei tu. Si pe langa asta, impozitul de 85% e confiscare mascata. Nicaieri in Europa nu e posibil sa impozitezi ceva cu 85%.
      • 0 (0 voturi)    
        stiu bineinteles ca este neconstitutionala (Miercuri, 17 iunie 2020, 21:33)

        Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

        ce au aprobat astazi are o singura explicatie "noi, pentru ca putem votam astazi sa inchidem ochii poporului" vin alegerile si chiar daca CCR,CSM si toti ceilalti refuza (stim cu siguranta lucrul acesta) dar partidul glorios poate spune NOI PSD-UL AM VRUT SA FACEM dar.... altii sint vinovati
      • +1 (1 vot)    
        Dar cum poți să alegi un grup din țara asta (Joi, 18 iunie 2020, 5:51)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

        și să le dai o formulă specială pt pensie?

        Adică unii lucrează și li se calculează pensia cu formula X , altora cu formula Y și e constituțional.

        Unii au impozit X pe venit și alții au X ( până la 7000 lei ) și Y pe ce depășește și e neconstituțional, de ce?
  • +12 (12 voturi)    
    contributivitatea (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:45)

    sentenced [utilizator]

    Contributivitatea ar trebui sa fie singurul criteriu de calculare a pensiei.

    Daca ai fost magistrat, automat ai avut un salariu mai mare decat Gheorghe din fabrica, deci si contributia a fost mai mare prin urmare si pensia va fi mai mare. Dar va fi mai mare in limitele bunului simt. Nu ii dai unuia care a muncit in fabrica 1500 lei si unui magistrat 20.000 lei. Este strigator la cer.

    Pe langa discrepantele uriase ale pensiilor, mai exista o discrepanta uriasa in ceea ce priveste varsta de pensionare. Privilegiatii se pensioneaza cu aproape 20 de ani mai devreme decat plebii. Alt scuipat in fata omului de rand. Unde mai pui ca multi se re-angajeaza tot la stat dupa pensionare, unde mai cumuleaza un salariu langa pensie. Alt scuipat.
  • -6 (12 voturi)    
    Sah-mat la PNL (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:52)

    galeo [utilizator]

    Hai ca poate scapam de PNL la urmatoarele alegeri.
    Ca si in cazul CDR.
    Astia nu sunt urmasii lui Bratianu, ci doar niste fripturisti aroganti cu mult mai putin creier.
    • +3 (5 voturi)    
      haha (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:13)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      galeo taica, iar ai confundat apa plata cu ceaiul de pufoiaka?
  • -4 (6 voturi)    
    Nu este suficient ,e o bataie de joc,e diversiune (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:03)

    floriniulian [utilizator]

    Toate pensiile speciale si de serviciu trebuie impozitate.

    Nici o pensie de stat nu trebuie sa depaseasca 3000 ron.

    In rest sunt pensii private daca vrei mai mult.

    Salariile securistilor si a celor din Justitie/Politie trebuie taiate drastic.In prezent sunt salarii aberant de mari invers proportionale cu munca pe care o depun.

    Orice alte masuri reprezinta o diversiune.
  • 0 (2 voturi)    
    Praf in ochi (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Toti raman cu un purcoi de bani si ne rad in nas
  • 0 (2 voturi)    
    Nu-i corect deloc! (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:26)

    angels [utilizator]

    De la 2000-7000 impozit doar 10%. Plaja este prea mare. Daca de la 1-2000=impozit 0, de la 2000-4000=impozit 40%, de la 4000-6000=impozit 60%, de la 6000-8000=impozit 80%, peste 8000=impozit 85% !!! Asa ar fi mai echitabil! Cel mai cinstit ar fi sa se faca publice partile contributive ale fiecarei categorii, sa vedem si noi cat de mare este de fapt partea necontributiva, adica aia furata de la noi toti.
    • +1 (1 vot)    
      Le tai prea mult așa din pensiile speciale (Joi, 18 iunie 2020, 9:17)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui angels

      și ale parlamentarilor și militarilor, chiar și tablagiilor.
      Deci ar agecta prea mulți speciali mai MITITEI.
    • +1 (1 vot)    
      Le tai prea mult așa din pensiile speciale (Joi, 18 iunie 2020, 9:17)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui angels

      și ale parlamentarilor și militarilor, chiar și tablagiilor.
      Deci ar agecta prea mulți speciali mai MITITEI.
  • -2 (4 voturi)    
    he he si ha ha! (Miercuri, 17 iunie 2020, 17:57)

    miculescu-rucar [utilizator]

    a invins strada!

    dracnea la puscarie, pensiile taiate, ordonanta 14 anulata...
    sa vedem acum ce sloganuri electorale mai au #rezistaci!
    ar mai fi jos discriminarea leghebistilor, jos bor, jos covidul, jos seceta, jos ciuma rosie..
    cam subtire nu?
    acum sa vedem de ce sunt in stare facatorii de fake-uri pentru capaniile electorale.
  • +1 (1 vot)    
    crede cineva ? (Miercuri, 17 iunie 2020, 18:39)

    Dizidentul [utilizator]

    astazi noi parlamentarii am facut NIMIC; crede cineva ca se v-a aproba in forma facuta pe genunchi? Este nedrept Pina la 7000 impozit 10% si la 7500 impozit 85%,greu de conceput. CCR,CSM chiar si Curtea Europeana nu v-a accepta 85%impozit.
    Formula dreapta la care se v-a ajunge (daca?) este impozitarea de la 2000 incepind cu mici procente impozitul crescind treptat la un procentaj decent circa 45-50% in toate tarile din EU impozitul este progresiv ajungind chiar la 56%, numai Franta percepe un impozit separat de circa 75% dar din dobinzile obtinute nu din veniturile salariale sau pensii. Ideala o solutie europeana,Romania nu are impozit linear (interese politice ) este nepopular sa declari impozitul se v-a percepe progresiv. Pensiile intra in categoria veniturilor lunare
    • +1 (1 vot)    
      În Suedia cum e? (Joi, 18 iunie 2020, 5:53)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Cât e impozitul în Sudia?
      Ia reclamă-i la UE!
    • +1 (1 vot)    
      În Suedia cum e? (Joi, 18 iunie 2020, 5:53)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Cât e impozitul în Sudia?
      Ia reclamă-i la UE!
  • +1 (1 vot)    
    Puțină LOGICĂ! Dar mai au? (Joi, 18 iunie 2020, 10:34)

    nick24 [utilizator]

    Ce fel de democrație e la noi, dacă unii sunt mai presus DE ORICE?

    “ARTICOLUL 16
    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări."

    art. 56 prevede "asezarea justa a sarcinilor fiscale"
    inseamna ca cei care au acceasi pensie trebuie sa fi platit aceleasi taxe si impozite. daca cei care au pensii speciale au contribuit mai putin la cheltuielile publice decat cei care au o pensie normala de aceeasi valoare, insemnaa ca sarcinile fiscale nu sunt asezate just si ca unii au sarcini fiscale mai mari ca sa ia o pensie de aceeasi valoare ca a "specialilor".

    Adică unii lucrează și li se calculează pensia cu formula X , altora cu formula Y și e constituțional.
    Unii au impozit X pe venit și alții au X ( până la 7000 lei ) și Y pe ce depășește și e neconstituțional, de ce?

    Concret la 6000 lei salariu brut de încadrare, pensia normală e max 2000 lei, deci 25%
    la 15 000 salariu brut special de încadrare, pensia specială e de 22 000 lei deci 200% față de brut și 300% fată de net. Așa E CONSTITUȚIONAL?

    Altfel incalca independenta justitiei?

    Să nu uităm că odată cu mutarea impozitelor la angajat, salariile brute au crescut f mult. Consecința? La Pensiile normale nu s-a observat NICIO schimbare, matematic totul e ca înainte, DAR la pensiile speciale care se calculează ca fiind 80% salariul brut plus toate jmecheriile din ultima lună sau la alții din media pe ultimile 12 luni, a fost o creștere imensă.