Orban nu se simte vizat de avertismentul Patriarhului Daniel: Nu știu la ce s-a referit

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:49 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Guvernul Romaniei
​Premierul Ludovic Orban susține că nu se simte vizat de declarațiile Patriarhului Daniel care a transmis un avertisment public după restricțiile la pelerinajul la moaștele Sf. Dimitrie, susținând că și comuniștii l-au interzis și regimul a căzut peste câteva luni.

„Eu am stabilit niște reguli de protecție sanitară care să permită reducerea riscului de răspândire a virusului odată cu aceste sărbători religioase. Declarația nu consider că mă privește pentru că eu nu am interzis ca oamenii să se închine la moaștele Sfântului Dimitrie. Nu știu la ce s-a referit Patriarhul. Personal, nu mă simt vizat de declarația aceasta”, a declarat Orban într-un interviu acordat Europei Libere.

Patriarhul Daniel a spus, marţi, în predica ținută în fața celor câteva sute de credincioşi prezenţi la Catedrala Patriarhală de sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou, că "Dumnezeu nu se lasă batjocorit". El a vorbit despre "minunile Sfântului Dimitrie", iar în acest context a spus că în toamna anului 1989, la Hramul Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, autorităţile comuniste au interzis închinarea la sfintele moaşte, motivând că în aceeaşi zi, în clădirea de alături, unde era sediul Marii Adunări Naţionale, ar avea loc o şedinţă importantă. "Această umilire a Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou a fost răsplătită în sensul că peste câteva luni regimul comunist a căzut", a spus Patriarhul Daniel.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6141 vizualizari

  • +14 (28 voturi)    
    Sper ca in acest secol (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 14:54)

    Milka Man [utilizator]

    BOR sa fie pusa cu botul pe labe. A fi credincios nu inseamna a urma fara ratiune sfaturile Bisericii, condusa de niste simpli muritori, cu lipsuri si pacate. Sunt state moderne ca Elvetia, in care cultele nu au nici o influenta asupra ordinii si legilor, sunt sponsorizate exclusiv de adepti si stau in banca lor, pentru ca daca se apuca cineva sa le verifice activitatea, risca inchiderea si desfintarea.
    • -4 (10 voturi)    
      Sper ca in acest secol neomarxistii sa fie pusi cu (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 20:38)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Sper ca in acest secol neomarxistii sa fie pusi cu botul pe labe.
    • +1 (3 voturi)    
      Esti amuzant (Duminică, 1 noiembrie 2020, 12:32)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Sa stii au fost altii, infinit mai destepti ca tine, care si-au manifestat dorintele prin darul profetiei privind credinta si religia. Voltaire, scriitor si filozof francez, a profetit(in sec 18) ca Biblia si credinta vor disparea in max o suta de ani. Dupa nici 50 de ani casa in care a trait a devenit tipografie de .. Biblii. Sa nu se mai spuna ca Divinitatea nu are simtul umorului..
      • +2 (4 voturi)    
        Credinta nu are nici o treaba cu Biserica (Duminică, 1 noiembrie 2020, 12:54)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        mai citeste o data ce am scris. Vrei sa traduc in franceza? BOR este o afacere si cam atat. Din acest motiv, cred ca trebuie sustinuta exclusiv din din contributiile adeptilor si nu are nici un drept sa se implice in deciziile luate de Guvern. Acest sistem functionaeaza cu succes in multe tari. Daca tu vrei sa dai bani pentru an anume cult, esti liber sa o faci si eu te sustin. Dar nu ma obliga sa dau eu bani pentru Mercedesurile acestor ipocriti.
  • -21 (29 voturi)    
    O să afli cât de curând (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:07)

    iulisimo [utilizator]

    O să afli cât de curând la cine se referă. Când o să vă luați de manuta cu frații voștri roșii și vă aruncă poporul la gunoiul istoriei. Acum useristii știu ce au de făcut, mai cară ceva saci și o să iasă ei din păcate.
  • -19 (27 voturi)    
    O să afli cât de curând (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:10)

    iulisimo [utilizator]

    La alegeri vă luați de manuta cu frații voștri roșii și vă aruncă poporul la gunoiul istoriei. Acum useristii știu ce au de făcut, le-ați permis să care saci. Păcat că i să câștige USR, va avea același efect ca SYRIZA în Grecia. Adică dezastru.
  • -13 (25 voturi)    
    raspuns inteligent (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 15:29)

    vodatepes [utilizator]

    Orban a raspuns inteligent. Deci cei care au interzis in 89 au fost comunistii iar cei care au tipat ca din gura de sarpe sunt comunistii, fostii comunistii sau urmasii comunistiilor. Deci cine tipa acum ? Orban a raspuns inteligent iar CTP si a arata fata comunista.
    • +8 (16 voturi)    
      total gresit (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 19:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Ce a zis CTP e logica de minim bun simt. Ce a zis Daniel poate fi crezut doar de cei care nu gandesc.
      • -1 (5 voturi)    
        "Logica de bun simt" (Duminică, 1 noiembrie 2020, 12:43)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        CTP i-a facut "vite" pe credinciosii romani. El, care a fost botezat in Cristos de parinti(vite, nu-i asa?) cu numele Cristian(crestin). CTP acuza preotii romani ca au colaborat cu regimul comunist. El, care in '90 era aliatul comunistului Iliescu si ii sustinea, de la tribuna ziarului 'Adevarul', teoria cum ca "elemente legionare" din Piata Universitatii pregatesc o lovitura de stat si "doar cretinii nu vad asta". Da, tare multa 'logica de bun' simt la un colaborator al comunistilor..
        • +2 (2 voturi)    
          ba nu (Luni, 2 noiembrie 2020, 21:20)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

          CTP i-a facut vite pe acei credinciosi care inghit pe nemestecate orice rahat primit de la Daniel. Iar chestia aia cu Sf Dumitru care a dat jos comunismul pentru ca acesta a avut neobrazarea de a muta pelerinajul cateva sute de metri mai incolo e o aberatie pentru oricine gandeste cat de cat. Argumentata de o gramada de jurnalisti. Iar cei care nu reusesc sa observe gogomania, nu sunt altceva decat niste vite, care asculta de orice spune stapanul, fara capacitatea de a rationa cu propriul cap.

          In rest, ca CTP a foist sau nu sustinator al lui Ilici, asta e total irelevant. Iliescu insusi daca zicea chestia aia, argumentat, avea la fel de multa dreptate.

          Si apropo, logica e logica indiferent de cine o emite.
  • -13 (19 voturi)    
    Orban (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:11)

    Ibit [utilizator]

    Este imun ,,,
    Adica inept .
  • +3 (15 voturi)    
    Este o diversiune.Degeaba. (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:27)

    asavreau [utilizator]

    Vor să acopere dezvăluirile făcute de fugarul Rizea cu acest pseudo-scandal.Păcat că BOR se pretează la găinării și vrea să ajute PSD.Nu înțelege că vremea PSD a trecut,PSD este sortit pieirii.
  • +7 (13 voturi)    
    danny (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 16:45)

    nahir [utilizator]

    a avut un puseu de mama Omida și ce și-o fi zis, ”Oricum pest o lună și jumătate, chiar dacă câștigă PNL alegerile, se va forma un alt guvern, deci ăsta o să cadă. Ia să mă dau eu cu mușchi la ăștia că nah, nu mai e pila noastră la primărie și or să ni se reducă pomenile rău de tot.”
  • +6 (12 voturi)    
    cu un raspuns ... (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 18:54)

    asada [utilizator]

    ...plin de bun simt este ca si cum ai umple troaca porcului cu margaritare !!! Dedulcit la banii PSD-ului a trebuit sa isi faca odajdiile cu asa zisele buzunare de popa!!! Prestatia prea "sfintiei sale " are grija de borfasii din PSD ,dar ce se intampla cu enoriasii pe care ii jumuleste fara rusine nici un cuvant ,nici un indemn de a respecta regulile impuse de pandemie !!! Cum a sprijinit biserica autoritatile si guvernul in actiunile lor de a limita si inlatura consecintele inbolnavirilor si a problemelor economice inerente !!!
  • +3 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 23:28)

    [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      Banuiesc ca (Duminică, 1 noiembrie 2020, 5:29)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui

      USL-ul a fost pe placul dumneavoastra
      • -1 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 1 noiembrie 2020, 8:54)

        [anonim] i-a raspuns lui sipu

  • +1 (3 voturi)    
    Schimbul de "amabilitati" (Duminică, 1 noiembrie 2020, 9:19)

    Dilematic [utilizator]

    intre Guvern si BOR pe fondul conformarii Bisericii la regulile antipandemie pune la incercare relatia stat-biserica din statul laic romanesc.
  • 0 (6 voturi)    
    "Dumnezeu (Duminică, 1 noiembrie 2020, 11:15)

    dincannes [utilizator]

    ... nu se lasa batjocorit". Greu de inteles; ce au moastele cuiva, cu Dumnezeu?
    Dumnezeu exista (nu numai de 2020 ani), matematicienii au confirmat-o.
    Icoanele si moastele facatoare de minuni, pot actiona ca un placebo.
    Eu ma rog lui Dumnezeu (direct, fara intermediari) !