Patriarhul Daniel: În toamna lui 1989, autoritățile comuniste au interzis închinarea la sfintele moaște ale Sf. Dimitrie. Peste câteva luni regimul comunist a căzut

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2020, 14:01 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Facebook/ Agentia de stiri Basilica
Patriarhul Daniel a spus, marţi, în predica ținută în fața celor câteva sute de credincioşi prezenţi la Catedrala Patriarhală de sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou, că "Dumnezeu nu se lasă batjocorit". El a vorbit despre "minunile Sfântului Dimitrie", iar în acest context a spus că în toamna anului 1989, la Hramul Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, autorităţile comuniste au interzis închinarea la sfintele moaşte, motivând că în aceeaşi zi, în clădirea de alături, unde era sediul Marii Adunări Naţionale, ar avea loc o şedinţă importantă. "Această umilire a Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou a fost răsplătită în sensul că peste câteva luni regimul comunist a căzut", a spus Patriarhul Daniel.

În predica rostită marți, Patriarhul Daniel a spus că "lumea l-a cinstit pe Sfântul Dimitrie mai ales în anii grei ai comunismului, când Biserica era persecutată”.
  • "În toamna anului 1989, cu prilejul hramului Sfântului Dimitrie cel Nou, în 27 octombire, autoritățile comuniste au interzis închinarea la sfintele moaște ale Sfântului Cuvios Dimitrie motivând că în aceeași zi, în clădirea de alături, unde era sediul Marii Adunări Naționale, ar avea loc o ședință importantă. Astfel, patriarhul Teoctist a fost obligat să transfere racla de pe Dealul Mitropoliei, de la Catedrală, dar nu a dus-o prea departe, ci la Biserica Sf. Nicolae-Vlădica din apropiere”, a afirmat PF Daniel, potrivit Basilica.
  • "Această umilire a Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou a fost răsplătită în sensul că peste câteva luni regimul comunist a căzut, iar în clădirea de alături, care a devenit Palatul Patriarhiei, în 27 octombrie în anul 2007, chiar de sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, a fost înființat Centrul de presă Basilica al Patriarhiei Române, care prin radio și televiziune transmite de la Catedrala Patriarhală în fiecare zi slujba Sfintei Liturghii și slujba Vecerniei spre bucuria credincioșilor ortodocși români din țară și din diaspora”, a continuat el.
Patriarhul Daniel a subliniat că "Dumnezeu nu se lasă batjocorit".
  • "Prin aceasta vedem că <<Dumnezeu nu se lasă batjocorit>>, după cum spune Sfântul Apostol Pavel (Galateni 6:7). Fraților, Dumnezeu nu se lasă batjocorit. El este îndelung-răbdător, dar este și drept. Mai întâi iubirea Sa milostivă copleșește dreptatea Sa. Dreptatea Sa se arată atunci când El dorește îndreptarea oamenilor, folosind uneori și medicamente amare, nu numai dulci pentru îndreptarea oamenilor și așa îngăduie ca ei să fie certați cu diferite încercări”, a continuat Patriarhul.
El şi-a exprimat regretul că la pelerinajul din acest an nu au putut participa mai mulţi credincioşi din cauza pandemiei.
  • "Regretăm faptul că, din cauza pandemiei, n-au putut participa anul acesta şi credincioşi din toată ţara, ci numai locuitori ai oraşului Bucureşti. Totuşi, noi preţuim pe toţi cei care au avut în gând să vină la Bucureşti, ne rugăm lui Dumnezeu să le dăruiască sănătate şi bucurie şi să ne ajute ca în anii următori să putem prăznui cu toată cuviinţa şi cu toată libertatea ziua de pomenire a Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou", a mai spus Patriarhul Daniel la slujba a fost oficiată la Altarul de vară de lângă Catedrala Patriarhală.
Reamintim că în acest an la pelerinajul de Sf. Dumitru din Capitală a fost permis accesul doar celor din București, în contextul pandemiei de COVID-19. O astfel de restricție a fost impusă de guvern și la pelerinajul de Sf. Parascheva de la Iași, decizia generând critici dure la vârful Bisericii. Atunci, Patriarhul Daniel a calificat măsura drept una "disproporționată, discriminatorie şi luată fără o consultare prealabilă cu Biserica Ortodoxă Română".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22335 vizualizari

  • +61 (87 voturi)    
    >>>> (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:03)

    GemstonePig [utilizator]

    astuia zici cai-a luat necuratu' mintile si vede numai aur si arginti pe care ii pierde
    • +33 (43 voturi)    
      Macar de facea Spitalul BOR din ei... (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:02)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Ar fi vazut ce nasol si ce scump e sa ai grija de bolnavi, nu sa faci bani invitand oamenii sa se infesteze gratis pupand o sticla pusa peste niste oase seculare...
    • +29 (43 voturi)    
      Prietene,tehnic are dreptate! (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:03)

      lsorin [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Deci, chiar așa, în 1989 mai întâi a fost interzis pelerinajul.
      Apoi a picat regimul.
      Apoi am terminat facultatea (în vara lu` 1990)...
      Desigur, între toate astea există o seingură legătură, dar aia-i feroviară, nu logică!

      Ah, era să uit!
      În noiembrie 1989 avea să se țină Congresul al XIVlea al PCR, acesta fiind motivul chestiei ăleia cu interzicerea pelerinajului... Și acesta avea să fie și motivul căderii regimului, congresul, căruia,nu gratuit, i s-a spus ”Noiembrie, ultimul bal”.
      Pentru că balul era într-o mai largă serie de manifestări ”culturale” care se desfășuraseră-n Estul Europei, la Est de Zidul care avea să se prăbușească-n Berlin....
      Sau și ăla s-a prăbușit tot din cauza moaștelor?!?
      • +11 (11 voturi)    
        Sa ne aducem aminte! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 8:56)

        Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui lsorin

        Si tot atunci,patriarhul Teoctist-Dumnezeu sa-l ierte-transmitea,in numele Sfantului Sinod, din care facea parte si preafericitul de astazi-o telegrama infocata de sprijin-nota bene-pe 19 decembrie,mult iubitului si stimatului tovaras!
      • +2 (2 voturi)    
        - (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:54)

        tomlin [utilizator] i-a raspuns lui lsorin

        ... si turnurile gemene ... la tot ce se prabuseste sunt de vina moastele ! Cred ca tot de la moaste se va prabusi si aceasta organizatie paramilitara cu peste 60 mii de aparatori platiti de la buget .
    • +25 (39 voturi)    
      dracu' impielitat.... (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:29)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      isi face aparitia in straie de popa!
  • +30 (50 voturi)    
    Si mama omida ce mai zice? (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:03)

    Tommy Bahama [utilizator]

    .
  • +34 (56 voturi)    
    smerenie ortodoxă (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:07)

    MG [utilizator]

    nu-i cazul pentru o asemenea comparație decât dacă vrei să impresionezi 60+
    • -12 (26 voturi)    
      Smerit sa fii tu. Noi am fost destul (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:40)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui MG

      De la prea multa smerenie ni se trag toate.

      Te-ai gindit ca poate tocmai de aceea se indreapta oamenii spre biserica? Sa-si manifeste apartenenta la acest popor?

      Tocmai, ca te-ai gindit....
      • +5 (11 voturi)    
        ortodox sau legionar? (Marţi, 27 octombrie 2020, 18:04)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        aceasta-i întrebarea!
        • +2 (6 voturi)    
          Nu transforma ortodocsii in legionari (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:06)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui MG

          Ca nu e cazul.
          Actiunea este egala cu reactiunea.
  • +68 (84 voturi)    
    hm, (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:07)

    Zentrix [utilizator]

    pai bine ma Danele, pa vreamea comunistilor o ardeai prin Franta,Elvetia si USA si acum ii vorbesti de rau ?
    Nu am nimic cu nimeni, da esti cam marlan
    • +11 (17 voturi)    
      Se zice securist (Marţi, 27 octombrie 2020, 19:31)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Nu mârlan. Crezi ca un creștin adevărat avea pașaport? Eu am fost in 88 la o competiție in DDR si mi-am făcut pașaport. Ce sa vezi când am plecat a venit un "antrenor " nou care ne-a luat pașapoartele si nu ni le-a mai dat înapoi. In 90 a trebuit sa-mi fac altul. Dar asa de atei erau comuniștii ca nea Dani circula liber, era seminar la București bisericile deschise etc.
  • +56 (72 voturi)    
    mars mah mumie aurita ! (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:08)

    sfarleaza [utilizator]

    Te doare numa' ca nu iese banu gros, nu ca nu vin astia la pupat schelete...
  • +59 (71 voturi)    
    .. (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:08)

    ak33 [utilizator]

    In toamna lui 89 mai dani tu te inchinai la secu
  • +45 (65 voturi)    
    ce bine iti era tie cu psd (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:09)

    Captain Obvious [utilizator]

    sluga ce esti, si nu sluga a cui pretinzi ca esti
  • +42 (64 voturi)    
    eheheh (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:09)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    trebuie sa va ia cineva pentru omucidere si sa faceti toti din BOR niste ani de inchisoare cu mizeriile manipulatoare pe care le postati pe internet.

    COVID-ul omoara si daca nu respectati legea si din cauza voastra mor oameni => trebuie sa platiti si veti platii.
  • +49 (61 voturi)    
    Si patriarhul ce grad avea atunci ? (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:10)

    Maspp [utilizator]

    Sunt covins ca nu mai putea de Sf Dumitru.
  • +36 (54 voturi)    
    lasa-ne PFA Daniel (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:11)

    cont_nou [utilizator]

    dzeu nu are nicio treaba cu oasele voastre.

    Vrei sa te simti impacat cu tine, roaga-te de acasa, pentru ca daca tot e omniprezent te aude oricum.

    In evul mediu a ramas biserica si nu isi mai are sensul in secolul 21.
  • +40 (56 voturi)    
    Sa plateasca impozite, apoi sa deschida gura! (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:11)

    NOTORIOUS [utilizator]

    Pe el il freaca grija ca nu aduna bani destui popimea din tara ca sa traiasca mai departe in luxul extravagant si sa-si permita ultimul model de S Class
  • +42 (60 voturi)    
    Coincidente? (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:13)

    vlad.... [utilizator]

    Pai hai sa mai gasim, daca asta e jocul.

    De 29 de ani toate pelerinajele, la Paraschiva, Dumitru si Boca sunt permise si Romania a ajuns vai de capul ei in Europa. Deci clar nu ajuta, dar daca le interzicem avem o sansa.

    Tot de 29 de ani BOR a ajuns o caracatita, ca prin fime italiene si Romania nu se simte mai bine. Hai sa testam cum ajungem fara ei.
  • +22 (34 voturi)    
    doar atat (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:16)

    danco [utilizator]

    fmm
  • +36 (52 voturi)    
    deja se exagereaza (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:17)

    andimi [utilizator]

    Daniel sa isi vada de ale lui si sa lase gestionarea pandemiei separat. Vroia neaparat sa transforme evenimentul intr=unul de raspandire comunitara masiva? Cine raspundea atunci? BOR in nici un caz nu si-ar fi asumat raspunderea, asa ca cineva trebuia sa o faca. Deja cam tre sa reluam discutia cu impozitarea averilor Bisericii. Iar cei care se pregatesc sa imi raspunda ca BOR ar trebui sa isi primeasca pamanturile inapoi le spun ca nu erau pamanturile lor, ci ale tarii, date pe degeaba de domni si boieri! Deja e prea mult.
  • +30 (48 voturi)    
    scarba (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:18)

    gurka [utilizator]

    comunista
  • +39 (53 voturi)    
    "biserica era discriminata in anii comunismului" (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:19)

    qwerasdf [utilizator]

    vorbeste colaboratorul securitatii...

    cum permite D-zeu unor astfel de spucarciuni sa-l reprezinte...?
    • 0 (2 voturi)    
      - (Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:38)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      "cum permite D-zeu unor astfel de spucarciuni sa-l reprezinte...? "

      ce dovada mai buna iti trebuie?
  • +29 (47 voturi)    
    Asta e chiar ticalos! (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:20)

    Cataleya [utilizator]

    Nici nu mertita comentat.
  • +31 (49 voturi)    
    Mda (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:21)

    TheFaime [utilizator]

    Poate de data asta cade capul tau de mobster, ce zici? Trufia, mandria, ignoranta, superioritate, toate au scadenta, sa stii. Vei plati dragul meu pentru ele, vei plati cu varf si indesat! Astept sa vad BOR ce donatii a facut familiilor nevoia in anul 2020, cati bani a donat spitalelor in criza COVID? iti spun eu, ZERO!!! Taxe si impozite pentru BOR, asta trebuie! Esti 1:1 cu dragnea, ponta si gasca de hoti! Tu si credinta, sunteti ca 2 drepte paralele
  • +23 (41 voturi)    
    intaiul shaman al tarii (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:22)

    gica pantalon [utilizator]

    aplica logica ortodoxa. nothing wrong with that lol
  • +23 (43 voturi)    
    I-auzi „minune” zisă de securist! (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:23)

    prec [utilizator]

    Dar de ce nu ne spune ce șușotea la urechiușile băieților cu ochi albaștri!?
  • +26 (44 voturi)    
    ce comparatie ridicola (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:25)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    atunci au interzis comunistii, si nu era pandemia, acum e pandemie si nu au interzis, doar limitat...a zis bine Paleologu, BOR e macinata in interior de un cancer numit " „Există în interiorul BOR un curent marginal de țăcăniți pentru care masca e semnul Anticristului”
    Cam asa si este....interviul dat de T Paleologu la Europa Libera e superb prin simplitatea dar si claritatea lui...
  • +28 (44 voturi)    
    Inainte de 89 (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:25)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Teoctist o inchinat cate o cupa (nu de vin ci de excavator) pentru fiecare biserica demolata de regimul comunist. El nu s-a opus, nu a facut temnita grea cum au facut alti preoti pentru un lucru mult mai putin palpabil ca o zidire: credinta.

    Cateva decenii mai tarziu Teoctist a murit.

    Concluzia: nimic nu este vesnic. Asadar luand in considerare intervale de timp arbitrare putem demonstra cauzalitatea intre orice doua evenimente. Peste cateva miliarde de ani Soarele insusi va deveni o pitica alba si fiti convinsi ca asta va fi tot din cauza faptului ca in 1989 s-a interzis inchinarea la moastele Sf. Dimitrie.
  • +26 (42 voturi)    
    Sau lasa ! (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:26)

    KTerinca [utilizator]

    Daca tot esti preafericit, mai da si la altii !
  • +20 (32 voturi)    
    Bine bine (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:26)

    mitg [utilizator]

    Dar ultima data a iesit la plasma si a spus ca de la 1649 nu s-a mai interzis iesitul la moaste. Acum se pare ca au mai fost si exceptii.
  • +37 (53 voturi)    
    Smecher vulpoiul (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:26)

    dentalx2205 [utilizator]

    Ameninta PNL ca vor influenta alegerile parlamentare. Nu-i mai baga nimeni in seama ...
    Biserica a devenit instrument politic ! Sictir !
    • -23 (33 voturi)    
      Ameninta mai mult decit PNL-ul. Tot sistemul (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:09)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui dentalx2205

      de valori ultra-capitaliste.

      Si, impotriva Divinitatii, nimeni nu poate cistiga.
  • +31 (47 voturi)    
    Un mafiot acuza! (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:26)

    Martinezu [utilizator]

    A supt de la toare regimurile. il doare la basca de pandemie si de turmele de credinciosi.
    Si pentru el cadearea comunismului nu a fost cel mai dorit lucru dar s-a dovedit apoi cu noroc.
  • +30 (46 voturi)    
    vai ce mizerie (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:27)

    dailyshow [utilizator]

    asta pe ce planeta e?! mor oameni din cauza unui virus! nu a unui „regim”. il ia cu palpitatii ca nu mai intra bani in cont? ce mizerabil si infect caracter!
  • +25 (41 voturi)    
    /// (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:28)

    hmara [utilizator]

    Este vreo aluzie cumva?
    Nerusinat, care ai transformat institutia bisericii intr-un srl evazionist.
  • +29 (47 voturi)    
    In 1989 era vreo pandemie ???? (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:28)

    ilex2013 [utilizator]

    Pana in 1989 popii ortodocsi pupau papucul lui Ceausescu. S-au daramat biserici si n-am auzit un singur protest din partea prea-fericitilor...acum ca le scad veniturile din donatii si tipa ca din gura de sarpe, mai au putin si vor afurisi guvernul ca nu se umplu cutiile millei ca inainte. Nici madam Firea nu mai e primar sa le dea bani pentru catedrala .....s-a cam nasolit treaba ...
    • +11 (19 voturi)    
      eh (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:15)

      dailyshow [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      aveau unii popi treaba sa fie torturati prin inchisori dar biserica nici nu-i pomeneste pe-aia
      • 0 (8 voturi)    
        BOR minte că-i cu românii. (Marţi, 27 octombrie 2020, 17:42)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui dailyshow

        Pune românii să se închine la sfinți străini,despre care românii nu știu nimic.
  • +33 (49 voturi)    
    Vremuri noi (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:29)

    john-doe [utilizator]

    Acum poate cade regimul bisericesc!
    • +14 (22 voturi)    
      Doamne-ajuta! (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:45)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      Ce or face puturosii(lenesii) bisericilor si manastirilor nu mai este treaba statului!Ca sa nu moara de foame,le raman 2 solutii:ori pun mana pe lopata in constructii,la autostrazi,irigatii,agricultura.....,ori se baga in politica!Ultima varianta este desigur deja luata in vizor de cei mai multi actuali trantori daca ,,la o adica´´.........Tare as vrea sa traiesc ca sa vad minunea asta!Dar nu cred ca voi apuca ziua aceia....Poate nepotii.........
      • -14 (24 voturi)    
        Nici nepotii nepotilor nepotilor tai, in veci, (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:49)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

        nu vor vedea alta religie si alt popor aici. Pofta-n cui!
        • 0 (0 voturi)    
          Sa arunci vorbe e usor, de dovedit e mai greu (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:35)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Sa te vad, poti dovedoi afirmatia facuta? Dovedeste doar ca peste vreo 5000 ani, nu zic mai mult (sute de mii, milioane...)
  • +20 (38 voturi)    
    parale versus viata (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:30)

    laura2 [utilizator]

    intre parale si viata oitelor, barbosii inapoiati din biserica ortodoxa din romania aleg mereu si mereu paralele.
  • +19 (35 voturi)    
    naparcilor (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:32)

    cristi_an [utilizator]

    ce va mai place banul
  • +9 (27 voturi)    
    - (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:35)

    tomlin [utilizator]

    secoristu a trecut la amenintari, fi-rea nu era asa de proasta cum vor aia rasturnati la Caracal.
  • +18 (36 voturi)    
    Erezia PF Daniel. (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:36)

    asavreau [utilizator]

    PF Daniel face confuzie.Nu Biserica Ortodoxă Rommână a luptat pentru alungarea lui Ceaușescu și acum,COVID,dacă-i trimis de Dumnezeu pentru a-i obliga pe oameni să-și schimbe obiceiurile,împotrivirea lui PF Daniel și spusele lui contravin Lui Dumnezeu.Să-și asume PF Daniel răspunderea pentru consecințe.
  • +13 (31 voturi)    
    De ce Preia Redactia Hotnews "declaratiile" (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:36)

    un domn [utilizator]

    celui Lacom de : aur + bani si CLSfinte de la Stuttgart ?
  • +18 (30 voturi)    
    Unde a cazut?!? (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:38)

    iCalin [utilizator]

    Ca tot aicea va vad...
  • +17 (33 voturi)    
    Asa! (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:38)

    Rebecka [utilizator]

    Ce vrei sa insinuezi,preasiretenia ta?Ai dat in bobi?In cartile de tarot?Ai citit in palma,,cuvioaselor´´sparangheliste?Ai visat urat?Spune-ne explicit CE DRACU VREI SA INSINUEZI!
    • -14 (24 voturi)    
      Iti spun eu: Respecta legile pamintului si oamenii (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:03)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

      Cind critici credinta cuiva, oricare ar fi ea, il dispretuiesti de fapt pe credincios.

      Eu nu sunt vreun credincios fervent, dar toate criticile la adresa ortodoxiei, a obiceiurilor, a BOR, le simt ca pe niste ofense directe. Pentru ca exact asta sunt.
      • +9 (17 voturi)    
        critica (Marţi, 27 octombrie 2020, 17:30)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Faceti o confuzie voita intre credinta si BOR care este un soi de ANAF al credintei. Credinta nu costa, o ai si atat. Daca va simtiti ofensat de ceea ce spune BOR prin intaiul sau reprezentant in calitate de credincios, inseamna ca problema o fi in alta parte.
        In alta ordine de idei, daca acesta este reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant inseamna ca Dumnezeu e mort de mult sau nu a exista niciodata. Nu ai cum sa ai un astfel de specimen ahtiat dupa bani si faima in varful bisericii.
      • 0 (14 voturi)    
        Ignoranta (Marţi, 27 octombrie 2020, 17:49)

        AndreiIV [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Inseamna ca ai probleme mari, fustrari pe care incerci sa ti le rezolve cel de sus.
        Viata nu merge asa si NIMENI nu critica credinta cuiva ci doar pe cei care profita de pe urma credintei altora.

        Invata sa gandesti, D-zeu nu face nimic in locul tau.
      • -1 (7 voturi)    
        De ce plângi la mormânt străin? (Marţi, 27 octombrie 2020, 17:49)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Cum de nu a găsit BOR,în 2 mii de ani de creștinism,nici-un sfânt român?Sunt românii necredincioși,nu știu de frica lui Dumnezeu?Eu spun că nu,dar PF Daniel pare să nu aibă frică de Dumnezeu.Cinstirea Sf.Dumitru Basarabov,adică un bulgar dă motive celor care spun că Rromânii nu sunt stăpâni în această parte a României.Căp la origine sunt bulgari !!!!.
        • +1 (3 voturi)    
          Cum nu au gasit? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:05)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Nu l-au facut sfant pe Stefan Cel Mare, care printre altele era stiti voi ce? Nu zic ce ca cenzureaza...
      • +2 (10 voturi)    
        Confunzi mancare cu mancarimea (Marţi, 27 octombrie 2020, 19:46)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Ai dreptul sa crezi in ce vrei tu, in dumnezeu, gannesh, allah sau monstrul zburător din spaghete. E dreptul tău sa crezi ca vei trai veșnic sau ca te reincarnezi sau ca te duci pe planeta epsilon 365. Dar nu poti sa-mi ceri mie sa nu rad de prostiile pe care le crezi tu. La fel poți sa-mi ceri sa te respect când te îmbeți manga si dormi prin șanțuri. Ca asta-ti place tie si te face fericit. Dar pentru mine esti doar un bețiv nenorocit. Dar ești liber să-ți distrugi ficatul. Dar nu-mi cere sa te respect pe tine si pe gașca de șarlatani numita BOR.
      • 0 (10 voturi)    
        Cretinel! (Marţi, 27 octombrie 2020, 20:04)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Nimeni aici nu critica religia ci pe popii fara rusine ce se cred mai importanti decat religia, Biblia, Isus si Dumnezeu! Daca te simti solidar cu clerul corupt e problema ta.
      • +1 (3 voturi)    
        Grozava logica! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:03)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        De ce daca critici credinta dispretuiesti pe credincios?? Daca critici guvernul inseamna ca critici poporul?? Nu! Critici ce e de criticat si apreciezi ce e de apreciat. E asa de greu?
  • +20 (34 voturi)    
    Cauzalitate clara (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:39)

    tiberius_p [utilizator]

    Cu explicatii din astea "stiintifice" incearca BOR sa santajeze statul si populatia de secole. Iar cei care pub botul la asemenea ineptii ii ofer BOR putere si influenta.
  • +17 (35 voturi)    
    Batojcorit si de unii preoti (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:40)

    Vladf555 [utilizator]

    Poate Dumnezeu tocmai acum ii pedepseste pe preotii si pe Daniel, care au fost prea hrapareti?
    • 0 (0 voturi)    
      - (Miercuri, 28 octombrie 2020, 18:30)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

      wow, ce ne-ai luminat, daca nu incepeai cu "poate" eram tentat sa cred ca Exista.
  • +23 (41 voturi)    
    Tragedie (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:45)

    AndreiIV [utilizator]

    Va dati seama ce este pe capul acestui "Preafericit"?

    Mai intai a plecat Panarama De Voluntari care lua bani din toate partile, inclusiv de la cei cu nevoi speciale si dadea la cei cu "nevoi speciale Mercedes".

    Dupa, colac peste pupaza domne, exact cum zice Prea Coiosul mai sus de 1989, vine si Pandemia si nu i se da voie sa vindece Covidul cu oasele mortilor si sa incaseze bani din toata tara.

    Pai nu vine Cel De Sus peste el sa il certe? Unde sunt incasarile?

    Pentru ca altfel, oamenii nu au cum sa aiba religie nu? E imposibil sa te rogi de la tine din casa?

    Este groaznic, o calamitate abominabila!
  • +15 (25 voturi)    
    Asadar: (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:47)

    independentu [utilizator]

    Dumnezeu a dat jos comunismul fiindca acesta a interzis inchinarea la moaste!
    Se pare ca Dumnezeu a inchis ochii la daramarea bisericilor, la prigonirea preotilor si credinciosilor timp de zeci de ani, la racolarea de catre Securitate a fruntasilor BOR si si-a iesit din pepeni doar de cand cu moastele lui Dimitrie, in '89.
    Noi, ceilalti prosti care am iesit in strada n-am avut niciun rol, desigur. Asta ca sa ignoram faptul ca pelerinajele erau niste chestii cvasiinexistente in timpul comunismului, de-abia dupa '90 s-a activat marketingul BOR.
  • +12 (22 voturi)    
    a baut prea multa apa sfintita (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:50)

    tefter [utilizator]

    un om incuiat ca si religia care o reprezinta, papa de la roma e mult mai PC
  • +14 (24 voturi)    
    Ce exemple comparatii ipocrite are mai marele! (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:53)

    bcorina [utilizator]

    Nu exista comparatie, in regimul ceusit nimeni din cadrul Bisericiii nu indraznea sa comenteze sau macar sa fie pastori ai religiei crestine. Multi dintre preoti tradau taina spovedaniei si se duceau sa scrie la securitate ce aflau., bisericile erau daramate , dar oamenii aveau credinta in suflat si -n familie fara "ajutorul " preotilor.
    Dupa schimbarea regimului in Romania, Biserica si-a recuperat toate averile, toate drepturile inclusiv acela de a calca pe cadavre pentru bani. Cum poti tu ca Preot , in plina criza sanitara - mai rau ca in razboi cand oamenii mor pe capete (astazi 104 moti) sa vi sa spui ca este mai important sa te duci la pupat de moaste sau pelerinaje, decat sa indemni oamenii sa respecte niste reguli simple si mai mult sa indemni oamenii sa stea acasa, urmand sa transmiti slujba la TV de ex.
  • +12 (22 voturi)    
    acest nesimtit.... (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:54)

    mctweety [utilizator]

    ....de cand a izbucnit pandemia, nici macar O singura DATA nu a iesit in public sa spuna prostimii sa stea acasa si sa se roage in liniste, sa inteleaga gravitatea problemei si modalitatea de transmitere!! Ba mai mult, a sfidat orice logica si bun simt! Religa ortodoxa e ramasa mult in urma, ne rugam la oase, la picturi, la crapaturi in copaci, la desene in cartofi...la orice, numa nu la Divinitate! Sunt nascut si crescut din pacate, ortodox, dar reneg cu tarie aceasta forma de sfidare a bunului simt! Institutia bisercii ortodoxe, nu are nici o legatura cu Biserica.
  • +6 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:56)

    [anonim]

    • -14 (22 voturi)    
      Cum indraznesti? Credinta ta nu poate fi mai buna (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:22)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui

      daca iti permite sa-i insulti pe altii. Care au dreptul sa fie cum vor si sa faca ce vor in tara lor.

      N-ai decit sa fii tu smerit. Macar o secunda.
      • +1 (11 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 octombrie 2020, 20:28)

        [anonim] i-a raspuns lui D-or

        • 0 (2 voturi)    
          Care e credinta ta, ca poate ma convertesc (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:10)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui

          Hai sa vorbim despre credinta ta. De biserica (sau cum s-o numi ea), de ritualurile tale, de neamul tau.

          Hai sa-mi dau si eu cu parerea despre religia ta, sau daca esti ateu, despre religia mamei tale.
          Nu-ti convine, nu-i asa?
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:53)

            [anonim] i-a raspuns lui D-or

            • 0 (0 voturi)    
              Aha, Vechiul Testament. Ochi pentru ochi, (Miercuri, 28 octombrie 2020, 20:10)

              D-or [utilizator] i-a raspuns lui

              Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte.

              Fara intoarcerea obrazului.
              Intoarcerea si a celuilalt obraz e provaduita celorlalti.
              Si va mai si suparati daca ceilalti indraznesc sa nu fie buni crestini, adica, prosti de buni, umili, saraci. Numai buni de calarit.
              "Cum, indrazniti sa construiti mega-catedrale, cum, ripostati? Pai nu v-am invatat noi sa fiti smeriti?"

              Pai, da, si mie-mi convine Legea veche.
              • 0 (0 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 octombrie 2020, 21:44)

                [anonim] i-a raspuns lui D-or

  • +13 (23 voturi)    
    da moastele alea sfinte (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:02)

    tefter [utilizator]

    nu fac minuni si de la distanta? noi cum putem sa facem minunea capitalismului, lucrand de acasa
  • +12 (24 voturi)    
    HN, nu exista eufemism la ce vreau sa spun ! (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:03)

    Susufler0 [utilizator]

    Dany ? Un jeg ordinar !

    Cine e el ca sa ameninte ! Stim ca BOR a fost rosu din primele zile ale Revolutiei, dar niciodata vreun cap al Bisericii Ortodoxe romane nu si-a permis astfel de sfidare !

    PS. Daniel a avut o atitudine care a fost condamnata chiar de catre cel pe care il slujeste si spune ca il reprezinta !

    PPS. HN, in virtutea dreptului la libera exprimare sper ca imi veti publica acest comentariu la care mi-am stapanit cat de mult am putut indignarea !
    • 0 (12 voturi)    
      Pic de smerenie in vorbele si atitudinea (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      insului asta, capul la Biserica Ortodoxa romana ! Pic de smerenie ! :((
      • 0 (2 voturi)    
        Dar capul la Biserica ta e smerit? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:13)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Daca nu e, o sa fie.
  • +3 (17 voturi)    
    Ce vroiau comunistii era extirparea credintei (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:08)

    Alex2009 [utilizator]

    Ce se urmareste acum e protejarea vietii.

    Atunci, regimul comunist a cazut.
    Acum, din pacate, Patriarhul Daniel are o problemă.

    Vă amintiti de vorba aia : "Dumnezeu nu e dorobanțul proștilor" ?

    "Calea, Adevarul si Viața". Eu cred ca asta protejeaza Dumnezeu.
  • +10 (20 voturi)    
    Am o nedumerire ! (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:11)

    Susufler0 [utilizator]

    Am vizionat timp de cateva minute procesiunea la tv si am observat ca preotii le dadeau oamenilor dezinfectant ca sa-si dezinfecteze mainile si ma intreb de ce nu le-au dat apa sfintita pt ca asta ar trebui nu doar sa-i pazeasca de covid, ar trebui sa-i vindece de toate cele !
    • +12 (20 voturi)    
      se pare ca NU ai inteles )))) (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      dezinfectantul era pentru preoti ca protectie cand primesc banii de la pelerini ))))
      • +4 (10 voturi)    
        Ahaaaaaa... :(( (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:05)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Ce sa-i faci ?! Sunt un naiv...

        PS. ... ca de obicei ! :(( :))
  • +6 (16 voturi)    
    ... (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:13)

    mihai_mi [utilizator]

    Iar a intrerupt Daniel tratamentul...
  • +5 (15 voturi)    
    Prietenii stiu de ce! (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:15)

    alunescu [utilizator]

    Dar pe Daniel cand o sa il caute cineva de Mall-uri?
  • +13 (23 voturi)    
    propunere (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:17)

    Walking_dead [utilizator]

    Personal as da drumul la pupat moaste cu conditia ca contravaloarea tratamentului si a eventualei inmormintari a celor care se imbolnavesc sa fie suportat de BOR.
  • -15 (25 voturi)    
    Dar daca (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:40)

    vodatepes [utilizator]

    Dar daca se v-a intimpla? Exista si aceasta posibilitate. Mica dar exista. Dincolo de mistoul si jignirile afisate aici si in general pe Internet la adresa bisericii ortodoxe si la adresa credinciosilor ar trebui pe multi sa ii puna pe ganduri ce a afirmate de patriarhul Daniel. Nu uitati ca biserica este o institutie puternica, bine organizata cu disciplina de fier cu fonduri si cu cel putin 3 milioane de adepti care au iesit la vot cand a fost vb de referndumul pentru familie. Din acest moment biserica a declarat razboi pe fata unor partide politice. Actiunile prostesti si provocatoare au scos biserica din neutralitate. Sa ajungem in decembrie si o sa vedem ce va fii.
    • +1 (13 voturi)    
      ce va fi,adica, (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:01)

      gurka [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ce va fi?
    • +11 (23 voturi)    
      Unde a vazut (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:35)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      domnia voastra ca biserica este neutra?Noi,cei muuuulti am vazut-o rosie,numai rosie si din ce in ce mai rosie!Numai secera si ciocanul lipseau!Dar inca partida nu-i pierduta:,,aveti putintica rabdare´´preaindracitul securist,daca nu va fi oprit.cat de curand le va scoate din sertar si le va pune langa mutra lui fatarnica pe clopotele hambarului prostirii neamului!
    • 0 (12 voturi)    
      putere (Marţi, 27 octombrie 2020, 17:41)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Biserica nu are nicio putere, de fapt cu precadere in zilele noastre biserica devine din ce in ce mai slaba si odata cu ea noile generatii isi dau seama de inutilitate aceastei institutii de sifonare a banilor pe seama unor frici ancestrale. Imi puteti raspunde la un lucru punctual, daca biserica este asa de puternica, de ce mor preoti de COVID ? De ce nu ne arata adevarata ei putere sa vindece toata natia din gradina maicii domnului de Covid 19 ? Sa inventeze pupatul de moaste vindecator de covid, o vraja ceva, un lvl 20 peste covid lvl 19, sa ne arate tuturor ca este utila. Nu poate ? Inseamna ca nu avem nevoie de ea.
      PS: Daca este adevarat ceea ce spune preafericitul inseamna ca Dzeu a permis cu un cinism infinit omorarea unor oameni nevinovati la revolutie si poate trebuie inculpat alaturi de Iliescu in dosarul revolutiei din '89.
    • +3 (11 voturi)    
      Statul Roman e stat laic (Marţi, 27 octombrie 2020, 20:07)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Si daca BOR nu intelege sa respecte legile statului va fi desfiintata. BOR e o institutie profund corupta care si-a uitat, de pe vremea compromisului cu comunismul, adevarata misiune.
  • +6 (14 voturi)    
    Are dreptate... (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:04)

    gabriel.alecu [utilizator]

    o sa cada PeSeDeul dupa alegerile din Decembrie.
  • +2 (10 voturi)    
    Interesant interpretarea (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:05)

    linus_torvalds [utilizator]

    Eu am crezut ca pana acum Dumnezeu a fost foarte multumit de Ceausescu ca a intezis pelerinajul la moaste in biserica aceea si moastele au trebuit sa fie pupate in alta biserica, destul de aproape dupa cum relateaza Preafericitul.
    Atat de fericit a fost Dumnezeu ca l-a luat pe Ceausescu la el sa-i multumeasca.
    Interpretarea de azi zice ca de fapt l-a luat pe Ceausescu ca pedeapsa. Mare mirare!

    Adica lasa-ma sa inteleg, l-a lasat pe Ceausescu sa ne chinuie timp de zeci de ani, dar apoi s-a suparat pe el ca a cerut ca moastele sa fie pupate intr-o alta parte pentru cateva zile? Asa important e un sfant, mai mult decat un popor? Imi e greu sa accept, asa ca raman nestramutat in credinta mea initiala, l-a chemat pe Ceusescu ca sa-i multumeasca.
  • -8 (16 voturi)    
    Dupa interzicerea in Franta, purtam toti "Burka" (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:16)

    D-or [utilizator]

    Credinta oamenilor trebuie respectata, poate mai mult decit Divinitatea insasi la care ei se roaga.

    In Franta, de citiva ani, se interzisese femeilor musulmane sa poarte Burka, dar nu se daduse totusi nici o sanctiune.

    La sfirsitul anului trecut a fost prima data cind au fost sanctionate doua femei pentru ca purtau Burka.

    Sfirsitul acestui an ne va prinde pe toti cu Burka pe fata.

    Ironic, nu-i asa?
    • +1 (11 voturi)    
      Ce idiot! (Marţi, 27 octombrie 2020, 20:10)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Deci puhavul corupt Daniel trebuie respectat mai mult decat Dumnezeu. Tie iti recomandam calduros sa nu porti "burka" pe fata. Poate scapam de inca un imbecil ce nu intelege pe ce lume traieste si incearca sa ne vanda apa drept vin
  • -13 (25 voturi)    
    fără Biserica Ortodoxă Română (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:30)

    botea [utilizator]

    "fără Biserica Ortodoxă Română, [...] nu vom mai exista nici noi" (Mirel Banica, sociolog, la Europa Libera).
    Dar un sociolog e un mic copil pe langa desteptii care comenteaza aici la greu.
    Destepti care 'stie' mai bine orice, care 'are' acces la finante si bilanturi, care 'e' mai tari decat medievistii.
    Ce noroc sa fii nascut in 'iepoca' internetului, esti destept fara sa mai studiezi, sa mai pierzi timpul cu prostii, precum cartile.
    • -1 (9 voturi)    
      La tine nici Internetul nici cartile (Marţi, 27 octombrie 2020, 20:11)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui botea

      nu au functionat. Ai ramas la fel de prost si ingamfat crezand ca detii adevarul absolut.
      • 0 (4 voturi)    
        Ia du-te tu acolo de unde nu ar fi trebuit sa vii (Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:54)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Si nu-ti mai bate capul cu ortodoxia noastra. Mai vezi si de altii, ca nu ai nicio treaba cu noi.
    • +3 (5 voturi)    
      Au zis si altii tot felul de sintagme de genul (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:27)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui botea

      Sau le-au fost puse in gura ...
      Dar sociologul tau nu e vreun expert mondial impartial, ci unul care sta pe la moaste si apoi pe la Trinitas si alte organe media ale BOR...
      Deci relevanta lui este ca "noi" asta se refera la hotii care traiesc din prostirea populatiei ca sufera acum, iti vei lua rasplata in viata de apoi ... in timp ce ei huzuresc ACUM
    • 0 (0 voturi)    
      Da, asa e! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:14)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui botea

      De asta nu exista tarile arabe, India, nu mai zic de cele catolice si ortodoxe! Pentru ca nu au BOR!
  • +1 (9 voturi)    
    Bine ar fi ca Dumnezeu sa nu se lase (Marţi, 27 octombrie 2020, 20:01)

    Bogdan_100 [utilizator]

    batjocorit. Dar zilnic popii il batjocoresc prin ritualuri primitive ce nu au nici o legatura cu invataturile lui Dumnezeu si Isus. Dispretul fata de cei nevoiasi si lacomia clerului corupt (cat e azi "cursul" la o parohie in oras - 70000/80000 EUR?) care doreste doar privilegii si bani. Focul Domnului ar trebui sa rada 3/4 din ierarhii BOR
  • +1 (9 voturi)    
    Au copiii nostri dreptul la bunici in viata? (Marţi, 27 octombrie 2020, 20:46)

    kilroy456 [utilizator]

    in iunie cand s-a terminat carantina erau cate 10 oameni morti de covid pe zi. Acum in octombrie mor cate 70 de oameni in fiecare zi. Panta este in crestere. Eu cunosc oameni care au murit de covid. Intrebarea este cati oameni trebuie sa moara in fiecare zi ca sa acceptam niste limite, de genul sa nu ne adunam cate 10.000 la niste moaste? La o rata de imbolnaviri de 3 la 1000, inseamna ca la moaste vor fi cel putin 30 de bolnavi de covid. Intrebarea este daca acceptam sa-i avem pe constiinta pe cei care vor muri pentru ca au fost la moaste fata de cazul in care ar fi stat acasa de bunavoie si ar fi mers la anul la moaste, care nu pleaca nicaieri? Ce ne spune constiinta, ii indemnam pe oameni sa se inghesuie la moaste fara masca? Sau ii indemnam sa se protejeze? Au copiii nostri dreptul la parinti si bunici in viata? Eu cunosc oameni care au murit de covid si altii care sunt bolnavi acum cu plamanii afectati. Nu e amuzant nici pentru ei si nici pentru copiii lor. https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/
  • +1 (3 voturi)    
    aste vb. (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:11)

    liviu_ [utilizator]

    seful mafiei care a colaborat in draci cu securitatea!

    biserica si-a luat-o prea mult in cap si biserica deja are pretentii mult prea mari si nu ofera nimic in schimb!

    de asemenea biserica dovedeste (inca odata) ca pune banii inaintea vietilor omenesti!

    cred ca nici al capone nu era asa ticalos!
    • 0 (0 voturi)    
      - (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:37)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Danil a colaborat cu el insusi ?
  • 0 (2 voturi)    
    Draga Popa, (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:38)

    Ponta [utilizator]

    Cred ca nu esti in toate mintile cand rostesti asemenea cuvinte.
    Si sunt convins ca formatul de securila inca nu a disparut din tine.
    Daca nu stii iti aduc aminte ca din Martie 2020 suntem intr-o permanenta stare de alerta din cauza unui cacat de virus pregatit in laborator si apoi eliberat pentru a se cuantifica eficacitatea acestuia.
    Tu acum vii si spui cu gura aia netrebnica tot felul de ineptii fara a te gandi la cel care se expune.
    Suntem multi care am fi dorit sa venim dar din pacate trebuie sa respectam anumite reguli atat pentru siguranta noastra cat si a celui de langa noi pe care nu-l cunoastem dar il intalnim de fiecare data cand iesim din casa. Acel cineva este tot un cetatean care la randul lui ARE DREPTUL de a fi respectat si a nu fi expus unui risc suplimentar.
    Este nevoie de distantare fizica si nu sociala intrucat nu suntem organizati in caste (vezi India, Pakistan).
    Daca acum suntem privati de anumite placeri (petreceri, socializare la restaurant, cafenele, teatre etc.), speram ca la anul sa reintram in normal, un normal corect dpv uman si social, si sa mai varsam o lacrima si in punga ta, secata pentru 2020.

    TE RUGAM ACORDA-NE RESPECTUL PE CERE LA RANDU-TI IL CERI!
  • +1 (3 voturi)    
    De unde si de ce atita ura? Care e miza (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:40)

    D-or [utilizator]

    Multe dintre comentarii sunt rabufniri grosiere de ura, cu injurii si trivialitati, fara ca autorii sa incerce macar sa disimuleze un discurs civilizat.

    Dar de unde vine aceasta ura si care sa fie scopul exhibarii ei?

    Vine din dispret, din teama, din disperare, din neputinta, din nerusinare?

    Vrea sa intimideze, sa ridiculizeze, sa dea impresia unui curent mai mare decit este?

    Vrea sa-i scoata din indiferenta si inactiune si pe unii (credinciosii) si pe altii?
    Vrea sa dezbine? Vrea un conflict deschis?

    Si ce le iese lor din asta? Vor sa fie victimizati, chiar cu riscul de a exista victime cit se poate de reale?
    • 0 (0 voturi)    
      din cauza "crestinilor" ipocriti (Joi, 29 octombrie 2020, 0:01)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Acei "crestini" ce se dau umili si mielusei pana ies pe usa bisericii. Apoi sa vezi ce le iese pe gura. Care n-au citit o pagina din Biblie, sau vreo alta carte. Care n-au muncit in viata lor o zi, traiesc din ajutor social, beau alocatiile copiilor, voteaza primaru pentru 1kg de malai si 1l de ulei.

      D'asta! Ca sa te pui la coada sa lingi niste oase trebuie sa ai un anumit nivel de cultura si civilizatie. Unul foarte scazut.

      Iar biserica prin bogatiile adunate nu face altceva decat sa-i invrajbeasca pe ceilalti, cand vezi ca epateaza imbracati in aur, cu imprimerii, firme de turism, hoteluri, masini scumpe, biserici colosale.

      DE UNDE AU BANI !? Din salariu de popa? NU! Din afaceri, camatarie! Asta face biserica pe spinarea fraierilor ... uh ... "enoriasilor".

      MOR DE OFTICA CAND MERG LA CIMITR SI VAD CUM BAGA OAMENII CATE 50 - 100 DE RON IN BUZUNARUL PREOTULUI. CARE ARE O MASINA MAI SCUMPA DECAT A ORICUI!

      Din pacate tuturor politicienilor le e frica de ei, cu acea masa mare de prostime pe care o manipuleaza si o indreapta incotro vor ei!

      Eu as seculariza biserica in prima clipa. Toti banii si toate cladirile transformate in scoli si investitii in educatie. In 50 de ani devenim garantat fruntasii Europei. Peste germani.
      • 0 (0 voturi)    
        Am cunoscut preoti-sfinti si patrioti (Joi, 29 octombrie 2020, 13:17)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui dihania

        Pe aceia ii cinsteste lumea. Nu e drept ca pentru vreo uscatura fara har sa fie desconsiderata toata Biserica.
  • +1 (1 vot)    
    Eu sunt curios ce regim o sa vina? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:18)

    LiviuX [utilizator]

    Acum e regim Capitalist. Comunist a fost, nu cred ca mai vine inapoi, si nici chiar el nu cred ca l-ar vrea inapoi. Deci Capitalist nu (ca nu ar fi schimbare de regim), Comunist nu, ce ramane? Ne intoarcem dar la Evul Mediu, la Sclavagism sau chiar Comuna Primitiva? Ca altele nu stiu...