Nicușor Dan adaugă alte nume pe „harta cumetriilor” de la Primăria Capitalei / Gabriela Firea: Ne vedem la Tribunal

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2020, 14:00 Actualitate | Politic


Harta cumetriilor prezentata de Nicusor Dan
Foto: Nicusor Dan
Nicușor Dan a completat „harta cumetriilor” de la Primăria Capitalei cu alte persoane despre care susține că au fost angajate grație legăturilor pe care le au Gabriela Firea și soțul acesteia, Florentin Pandele, primar la Voluntari. În replică, Gabriela Firea spune că dezvăluirile lui Nicușor Dan reprezintă „o campanie bazată pe fake news”.


Lista prezentată de Nicușor Dan:

1. Marius Coajă - consilier pentru infrastructură al Primarului General. Este director adjunct al administrației pentru consolidări și, susține Nicușor Dan, a fost condamnat cu suspendare pentru furt.

2. Mirela Ercuță - directoarea direcției de relații publice din primărie. Nicușor Dan susține că fost condamnată pentru evaziune fiscală și a fost angajată în mandatul lui Sorin Oprescu. În anul 2019, Agenția Națională pentru Funcționari Publici a înaintat o adresă către Primăria Capitalei, în care a spus că această doamnă, prin faptul că este condamnată penal, nu mai poate să ocupe funcția de director în Primărie și cu toate acestea continuă să ocupe această funcție.

3. Ștefan Dumitrașcu, arhitectul șef al Capitalei. Potrivit lui Dan, DNA a constatat, în urma unei expertize, că în urma unor autorizații ilegale pentru imobilul din Calea Dudești, nr 94, folosul necuvenit a fost de 600.000 de euro. El a fost adus de către Gabriela Firea, arhitect șef al Primăriei Capitalei.

4. Dumitru Catană conduce corpul de control, a fost coleg și este prieten cu Florentin Pandele. Ocupă această funcție începând cu anul 2017.

5. Tania Haritonivici este directorul adjunct al Radet, actualmente director general al Energetica Servicii.

6. Adrian Corbu este director general al companiei de consolidări și vine pe această poziție direct din Voluntari.

7. Alina Nicoleta Barbința vine dintr-o companie a Primăriei Voluntari și a fost instalată, direct, director general în compania municipală de protecție civilă și voluntariat.

8. Mihaela Oana Barbu vine de asemenea, dintr-o companie a orașului Voluntari și a fost instalată, direct, director general al companiei municipală imobiliară București.

9. Milner Eduard Răducanu vine dintr-o companie a orașului Voluntari și a ajuns, direct, director general al companiei municipale eco-igienizare din București.

10. Corina Bogaciu este unul dintre cei mai tineri deputați din Camera Deputaților și este nepoata lui Florentin Pandele. Soțul său, Chinta Marinel Roberto, este director general, al companiei greencity din Voluntari.

11. Ștefan Văsâi fost șef al Poliției Locale, acum, director general în Primăria Capitalei pe administrativ, și-a angajat ginerele, la serviciul relații cu Diaspora, și soția, la direcția juridică, precum și o nepoată.

12. Ștefan Stroe conduce Asociația de Transport București – Ilfov. Este asociația care se ocupă de transport și coordonează STB cu societățile de transport ale localităților din jurul Bucureștiului. Și-a angajat în această asociație de transport, nepoata și pe cumnatul acesteia, Marian Mitroi.

13. Liviu Nedelcu este directorul adjunct al Poliției Locale a Municipiului București vine din Voluntari, unde s-a remarcat în campanii electorale pentru primarul PSD, actualmente independent, Florentin Pandele.

Firea: Ne vedem la Tribunal

În replică, Gabriela Firea spune că dezvăluirile lui Nicușor Dan reprezintă „o campanie bazată pe fake news”.

„Dupa campania bazata doar pe fake-news, ne vom vedea la tribunal! Ca tot ii plac procesele! De aceasta data, va plati pentru elucubratiile inventate de consultanti si pe care si le-a asumat fara o minima verificare!

Sunt mentionati in asa-zisa mea “caracatita” oameni angajati pe vremea fostilor primari, persoane care nu mai lucreaza sau nu au lucrat niciodata in Primarie, rude imaginare etc. Pe principiul calomniaza, calomniaza ca tot ramane ceva.. Acesta este maretul proiect pentru noul Bucuresti! Zero competenta! 100% Fals!!”, a scris Firea pe Facebook.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6611 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    DUamna Gabi !!!! (Vineri, 18 septembrie 2020, 14:10)

    un domn [utilizator]

    Ti ai pregătit celula roz ?
  • +12 (14 voturi)    
    la tribunal cucoana (Vineri, 18 septembrie 2020, 14:12)

    Bokila [utilizator]

    dar cu tine in boxa acuzatiilor....caracatita e reala si realitatea e chiar mai urata....voi fi cu placere martor in proces
    • +5 (5 voturi)    
      Ma tem de un lucru (Vineri, 18 septembrie 2020, 15:38)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Bokila

      Ca toata aceasta increngatura o sa il copleseasca pe Nicusor Dan.
      Initiativa este laudabila, dara daca nu vine cu un plan foarte clar, o echipa incoruptibila si suport juridic solid, caracatita asta miriapodica o sa il manance incet incet.

      Sper sa nu pateasca cum a patit Constantinescu in 96 cand a fost mancat usor atat din interior cat si din exterior...
  • -11 (15 voturi)    
    Domnule Nicusor Dan (Vineri, 18 septembrie 2020, 14:14)

    Pakam [utilizator]

    Nu ne faceti si o harta a cumetriilor lui Orban din Guvernul Romaniei, adica a aluia care va sustine.
    Sau credeti ca nu e de interes?
    Sau sunteti atat de prost incat credeti ca nu exista cumetrii in guvern!?
    Eu zic ca e bine ca ati dat-o de gol pe Firea (daca nu va da ea o gaura financiara pentru calomnie) dar ar fi si mai bine sa dezvaluiti lista cumetriilor din guvern, e interesant pentru toata tara.
    Hai ca puteti!
    Sau poate, nu?
    • +5 (7 voturi)    
      Exista politizare (Vineri, 18 septembrie 2020, 16:47)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Pakam

      dar un clan la nivelul asta nu cred ca exista.
      • -1 (1 vot)    
        Ei nu! (Vineri, 18 septembrie 2020, 21:57)

        Pakam [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Ce naivi sunteti!
        Auzi, politizare!. Asa se cheama mai nou mafia?
  • -1 (5 voturi)    
    fake news (Vineri, 18 septembrie 2020, 14:16)

    dcotoara9 [utilizator]

    vor fi dupa alegeri "duamna" FIREA
  • +12 (12 voturi)    
    Fake news, da .. (Vineri, 18 septembrie 2020, 14:24)

    realn [utilizator]

    De fapt ea nu e casatorita cu Pandele, primar de Voluntari, surorile, cummatii, cumetrii respectivi nu sunt rudele ei, sunt niste persoane competente, care au ocupat posturile cu concurs.
    Ca ne fura pe toate partile si ca sunt un GIO e grav. Ca ne cred prosti e si mai grav. Ce e tragic este ca suntem intr-adevar prosti.
  • +11 (13 voturi)    
    Gabi, nu te lasa! (Vineri, 18 septembrie 2020, 14:41)

    ipolitic [utilizator]

    Spune clar si raspicat: contrar afirmatiilor calomnioase, la Primaria Capitalei nu lucreaza nimeni!
    • +5 (7 voturi)    
      Ai grija ce spui ca o calomniezi (Vineri, 18 septembrie 2020, 16:48)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Si iti deschide un proces pe banii primariei. Ai calomniat primaria nu pe doamna Firea.
      • +4 (6 voturi)    
        Adevărat! (Vineri, 18 septembrie 2020, 18:30)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Atrecut deja de 100 de procese,începând cu Băse și terminând cu ultimul boschetar din Voluntari.
        • -2 (2 voturi)    
          Iar micusor Dan a trecut de 200 de procese (Vineri, 18 septembrie 2020, 21:50)

          Pakam [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Pe care le pierde pe banda rulanta. Gasiti aici lista a 91 procese dintre care a castigat doar 11
          https://cetateanul.net/articol-principal/lui-nicusor-dan-ii-creste-nasul-pinochio-pierde-procesele-pe-banda-rulanta/
          • +1 (1 vot)    
            Da, dar nu pe banii primariei (Duminică, 20 septembrie 2020, 20:56)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Pakam

            Nu te face ca uiti diferenta.
  • -8 (12 voturi)    
    Las-o pe firea (Vineri, 18 septembrie 2020, 14:45)

    bobo2 [utilizator]

    Mai bine zi de caine
  • -4 (10 voturi)    
    "Porcaiala" reciproca o ajuta pe dna Firea (Vineri, 18 septembrie 2020, 14:45)

    animatron [utilizator]

    S-a terminat cu dezbateri despre proiecte pt Bucuresti, campania a coborat la nivel de cancan si scandal abject, cu acuzatii la persoana, denunturi la procuratura, anchete penale.

    PSD-ul a reusit sa loveasca in imaginea de neutralitate si onestitate pe care o avea dl Nicusor Dan, o parte din electoratul care ezita de acum inainte va fi si mai indecis, fie sa mearga la vot, fie sa-l voteze pe dl Dan.

    Se vede greseala politica mare facuta de USR-PLUS prin respingerea habotnica a dreptei PMP, va conta fiecare procent, ori dl Basescu era cotat cu 10% inainte de scandalul "traficului de influenta".

    Asta ii va invata pe unii, poate, ca in politica, compromisul, la timp si in context, e o arta pe care trebuiei sa o stapanesti daca vrei sa guvernezi.

    Banuiala de "trafic de influenta" e suficienta, in Romania s-a facut inchisoare pe acuzatia asta, asa zisele "medieri" intre oameni cu influenta publica si diversi "interlopi" rareori sunt vazute cu ochi buni de justitie sau opinia publica.

    Sper ca dl Dan nu va suferi penal pe erorile facute (a recunoscut singur ca nu ar mai face asa ceva) si ca va reusi sa isi salveze campania pentru primaria Capitalei, orasul merita o administrare mai buna.
    • 0 (6 voturi)    
      lol (Vineri, 18 septembrie 2020, 16:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      vrei can can?!

      ce zici de lauda de la b1 a lui baluta urmata imediat de critica contracandidatei lui?! in timpul stirilor!

      pe alea nu le vedetei....

      basescu in ultimul timp a fost mai mult un aparator al hotilor is un acuzator la adresa lui Kovesi! au facut bine ca nu au acceptat colaborarea cu acel partid infect!
      sper ca la urmatoarele alegeri pmp si alde sa fie istorie (de preferat si udmr) as mai adauga inca niste partide aici, dar deja sunt mult prea optimist...)
    • +1 (7 voturi)    
      PS: (Vineri, 18 septembrie 2020, 16:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ai uitat cand o injura pe Kovesi la antena 3?! eu NU am uitat!
      basescu nu mai e ce crezi tu ca e!
    • 0 (4 voturi)    
      PMP = sustinatorul infractorilor si al PSD (Vineri, 18 septembrie 2020, 18:37)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      E o problema cu nepotismele din primaria capitalei.
  • +6 (8 voturi)    
    Centrul de protectie al plantelor? (Vineri, 18 septembrie 2020, 14:48)

    cripop88 [utilizator]

    Cu ce se ocupa acesti oameni si de ce exista asa ceva?
    • +1 (3 voturi)    
      Buna intrebare! (Vineri, 18 septembrie 2020, 19:39)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      Chiar:cu CE se ocupa?Care este obiectul muncii lor?Bag seama ca numara zilnic cate frunze erau si cate au mai ramas in copacii din Cismigiu....PROTECTIA plantelor.....,de cine si mai ales CUM ,,,PROTEJEAZA,,?,,Grea misie misia de politai,,,pardon:PROTECTOR DE PLANTE!!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    N-are rost (Vineri, 18 septembrie 2020, 14:59)

    Soro [utilizator]

    E buna analiza dar cred ca oamenii de buna credinta nu mai au nevoie de dovezi. Cred ca sunt mai putini (daca e vreunul) care au ajuns pe bune intr-o functie decat cei numiti pe cumetrii.
  • +7 (11 voturi)    
    normal sa il dea in judecata! (Vineri, 18 septembrie 2020, 15:04)

    comentacu [utilizator]

    E firesc sa fie Fierea jignita si sa se simta calomniata, ce naiba!
    La cat de putini oameni a mentionat Nicusor, e o adevarata jignire! Lista e mult mai multa, iar o multime de oameni pun presiune acum pe Fierea ca au fost lasati in afara de Nicusor, marginalizati, se simt ca niste anonimi de 2 bani de care acum lumea rade si cu fundu pt ca ei s-au dat mari toata viata ca aranjeaza fel de de fel de lucruri cu Fierea iar ei nici macar nu apar pe lista.
    Pe bune, ce credibilitatea mai are cutare guster, frate din partea lui Pandele sa ia 1 mil. spaga pt un aranajament cu Fierea cand el nu apare pe lista asta!
    Nimeni, nu?
    Deci, Nicusor, ai pus-o tata! Vor veni la tribunal sute de cumetri pe care i-ai jignit ca i-ai lasat pe dinafara!
  • -3 (7 voturi)    
    Eu tind... (Vineri, 18 septembrie 2020, 15:24)

    Gigi Kent [utilizator]

    Eu tind sa il cred pe Nicusor Dan. Cred ca e chiar expert in tema asta. Pai nu trebuie sa stie omul unde sa sune cand are de facut un trafic de influenta pentru un interlop? Normal ca ii cunoaste pe toti cumetrii Firicicii...
    • -1 (5 voturi)    
      postacu pesedist (Vineri, 18 septembrie 2020, 16:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ce sa stie decat sa arunce cu venin....

      voi astia care aparati corutia sunteti niste scursuri umane!
      • 0 (2 voturi)    
        Intrebarea e... (Vineri, 18 septembrie 2020, 19:04)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Pe a cui coruptie o apar? Pe a Firicicii sau pe a lui Mucusor? Sau pe amandoua?
  • +4 (8 voturi)    
    tovarasa sarma-n dos (Vineri, 18 septembrie 2020, 16:27)

    liviu_ [utilizator]

    injura justitia din 2 in 2 zile, dar ameninta pe toti cu justitia....

    ce misto....
  • +1 (7 voturi)    
    . (Vineri, 18 septembrie 2020, 16:58)

    albastru de Romania [utilizator]

    Draga Covid, fa o minune si viziteaza familia Pandele Vranceanu Firea....
  • +3 (5 voturi)    
    Eu imi doresc ca ND sa ma convinga sa ies sa (Vineri, 18 septembrie 2020, 20:45)

    deval [utilizator]

    il votez si nu ca Vreajitoarea e vrajitoare !! Dupa episodul ''Caine''am ramas fara determinarea de a risca sa merg la vot (am in casa si bebe si pe strabunica acestuia ) sa aleg pe unul intre Scaraotchi si Sarsaila !!
    De ca si cum Vela, Bode si Anisie nu mi-ar fi ajuns ....
    Raspunsul lui ar fi trebuit sa fie : Onorata instanta (civica) , am fost un dobitoc !! El cica a vrut sa ajute un cetatean....
    Daca El e ocupat poate vreun militant de pe aici sa-mi spuna
    1 de ce trebuie sa aleg (iar) intre Scaraotchi si Sarsaila ?! si
    2 de ce pnl nu mi-a asigurat votul prin corespondenta si pentru locale (si parlamentare) daca tot moare de grija sanatatii noastre ?!