Tăriceanu, către liberali: ”Măi, nemernicilor, găsiți bani pentru orice, doar pentru mărirea alocațiilor și a pensiilor nu?”

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2020, 10:58 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, le-a transmis, marți, guvernanților, că trebuie să găsească resursele financiare pentru dublarea alocațiilor și majorarea pensiilor, apelând la formule de adresare jignitoare. „Măi, nemernicilor, găsiți bani pentru orice, doar pentru mărirea alocațiilor și a pensiilor nu?”, a scris Tăriceanu, pe Facebook, uitând că atunci când el însuși era premier liberal s-a opus vehement majorării cu 50% a salariilor profesorilor, considerând că este singura atitudine responsabilă în contextul crizei economice globale de atunci.

”Victorieeeeee, anunța pe 14 februarie 2019 tânărul parlamentar Robert Sighiartău, secretarul general al PNL. Victorieeeeee, am trecut în Parlamentul României o lege care va dubla alocațiile copiilor! Peste 4 milioane de copii vor beneficia de alocații mărite, motiv de bucurie și mândrie. Așa se bătea cu pumnul în piept tot PNL-ul! Ce a făcut atunci guvernul PSD-ALDE? Am amânat plata alocațiilor așa cum o face guvernul PNL? Am inventat motive ca să dăm doar 10-20% din dublare? Nu! Am înțeles mesajul și am găsit bani să dublăm alocațiile, așa cum s-a hotărât în Parlament”, a scris pe Facebook Călin Popescu Tăriceanu.

El susține că Guvernul PNL trebuie să pună în aplicare o lege dată tot de Parlament, o lege pe care au votat-o și liberalii.

”Președintele lor a promulgat-o: dublarea alocațiilor pentru copii! Îi vedeți cum își smulg părul din cap? Ați mai auzit atâta vaiet? De parcă ar da banii de la ei din buzunar! Motive și paramotive să justifice amânarea sau mărirea cu doar 10-20% a alocațiilor! Măi, nemernicilor, găsiți bani pentru orice, doar pentru mărirea alocațiilor și a pensiilor nu? Ați împrumutat peste 100 de miliarde de lei în 9 luni de când guvernați și nu am văzut vreun ban! Găsiți bani pentru rachete, găsiți bani pentru materiale sanitare supraevaluate, găsiți bani de cumpărat mass-media și doar pentru alocații și pensii nu mai găsiți? Scotociți-vă bine prin buzunare și găsiți sau, dacă nu, plecați, pentru că vor fi niște oameni sănătoși la cap în țara asta care să respecte o lege dată de Parlament”, a adăugat Tăriceanu.

Potrivit legii votate de Parlament, alocațiile copiilor ar trebui dublate, iar punctul de pensie trebuie majorat cu 40% de la 1 septembrie.

Ce spunea despre majorări când era premier

Tăriceanu pledează acum pentru majorări votate de Parlament, însă nu același lucru făcea pe vremea când era șef al liberalilor și premier în funcție. În 2008, când lumea întreagă se confrunta tot cu o gravă criză, deși una financiară, Tăriceanu avea un cu totul alt mesaj: ”Nu se poate!”.

"Mă simt obligat să vă spun câteva lucruri pentru că există o stare de emoţie, de incertitudine, care văd că afectează în aceste zile economia românească, care se transpune printr-o nervozitate la nivelul bursei, a cursului de schimb etc. Şi aceste lucruri sunt determinate de anumite gesturi sau decizii pe care Parlamentul le-a luat de curând. Binecunoscuta intenţie de a majora salariile în domeniul educaţiei cu 50%. Vreau să fiu foarte clar şi limpede pe acest subiect, împreună cu colegii mei din Guvern şi din PNL am discutat şi singura atitudine responsabilă este aceea de a spune clar, direct, în faţă: «Nu se poate!»", declara Călin Popescu Tăriceanu în 2008.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2887 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    fmm (Marţi, 28 iulie 2020, 11:01)

    deville2010 [utilizator]

    molicene ,tradicene,motociclene
    • +11 (13 voturi)    
      Trsdiceanu turnatorul mananca lokum ca toti (Marţi, 28 iulie 2020, 12:04)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      din gasca care a dus Romania in rapa: PSD ALDE UDMR dupa cum ii convine politic
    • +4 (4 voturi)    
      după (Marţi, 28 iulie 2020, 18:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      acest moment de vârf al gândirii și exprimîârii politice trădicenești, moliceanu a intrat din nou în stază, cu pericolul ca următorul puseu să vină cu propunewrea ca toți parlamentarii după vârsta de 50 ani să suporte controale psihiatrice la fiecare aberație (în scris sau orală) politică.
  • -27 (35 voturi)    
    Aplicati legea basistilor (Marţi, 28 iulie 2020, 11:07)

    salvatore [utilizator]

    Dublati alocatiile si mariti valoarea punctul de pensie cu 40%, macar atat sa faceti, ca nici voi nu veti construi autostrazi, spitale, scoli si toate celelalte. Altfel ne suparam, mai tovarasi basisti vopsiti in galben.
    • +13 (15 voturi)    
      brrrr, (Marţi, 28 iulie 2020, 12:49)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      m-a luat frica...te rog eu, nu te supara, raule!
    • +7 (11 voturi)    
      bai acesta .... (Marţi, 28 iulie 2020, 16:44)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      ....nu te screme prea tare ca te scapi pe tine si parlit cum esti vei fi foarte nedumerit,cum de ai facut intre pantaloni si izmene !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      solutia optima (Miercuri, 29 iulie 2020, 3:50)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Mărim cu 40% 'dăcît' pensiile speciale, e bine asa, esti multumit?
      Daca insisti, il scoatem si pe dragnea de la intristare si-l facem ginerica, e urgent ca Irina nu mai are rabdare....
  • +22 (24 voturi)    
    e o regulă generală (Marţi, 28 iulie 2020, 11:07)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Cel mai ușor e să fii în opoziție (la orice)
  • +36 (38 voturi)    
    Măi ... (Marţi, 28 iulie 2020, 11:10)

    ElDiablo [utilizator]

    ... nemernicule, politruc infect şi manechin ratat, nu mai dispari odată, ne mai agresezi mult cu tupeul si nesimtirea ta? Mănânci rahat mai mult ca o coloană de vidanje. Du-te tataie la pensie, manâncă-ţi pensiile speciale şi milioanele de dolari luate mită şi lasă-ne.
    • +12 (14 voturi)    
      Nemernicul ăsta (ca să-i respectăm stilul) (Marţi, 28 iulie 2020, 13:25)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      vorbește ca proasta în târg.A uitat că el ne-a
      băgat în criză în mizerabilul lui mandat de PM.
      Acest Trădiceanu-Narâșkin face tot ce poate în
      defavoarea României și a românilor,fiind puternic
      ghidonat din Est.Din ieșirile astea tembele nu va câștiga niciun vot,dimpotrivă va pierde și bruma
      pe care o are.Nu va mai intra în Șparlament!
  • +16 (18 voturi)    
    Curat murdar (Marţi, 28 iulie 2020, 11:15)

    Zache58 [utilizator]

    Coane Fanica.
    Sa se revizuiasca primesc,dar sa nu se schimbe nimc.Parca nu mai este o exagerare caragialiana....
    Traiceanu&Caragiale=love.
  • +26 (28 voturi)    
    Daa (Marţi, 28 iulie 2020, 11:16)

    VasilicaPokemon [utilizator]

    Un excrement politic ce nu merita atentie!
  • +24 (26 voturi)    
    serios, asta mai exista? (Marţi, 28 iulie 2020, 11:24)

    natbl73 [utilizator]

    uitasem de el....mi-ati stricat ziua
  • +25 (27 voturi)    
    tampiceanu (Marţi, 28 iulie 2020, 11:30)

    Ilidia [utilizator]

    Tampiceanu bate campii. Toate aceste legi populiste, votate de sparlamentari trebuiau sa indice si sursa de finantare. CCR, ca o slugas credincioasa s-a prefacut ca nu vede asta.... Cum ar veni sunt "legi ilegale"...
  • +21 (23 voturi)    
    taricene (Marţi, 28 iulie 2020, 11:35)

    Captain Obvious [utilizator]

    ce sarpe esti? ai vrea sa ramai fara speciala sa dai la 100 de copiii din pensia ta?
    • +8 (10 voturi)    
      pai a zis ca nu trebuie dat din buzunar (Marţi, 28 iulie 2020, 12:01)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      imprumuturi, alea, alea, ...…...chestii, socoteli
  • +19 (21 voturi)    
    Se apropie sorocul, (Marţi, 28 iulie 2020, 11:38)

    Astazi [utilizator]

    virtuosule.
  • +11 (13 voturi)    
    ... (Marţi, 28 iulie 2020, 11:48)

    Joe@Black [utilizator]

    El insusi un nemernic vorbeste despre altii care fac eforturi in rezolvarea problemelor astfel incat sa impace si capra si varza...
    Cand era in barca guvernarii si ciuruia bugetul statului cu bombe fara numar nu s-a grabit atunci sa mareasca pensiile, ci au urmarit sa isi faca salarii si beneficii camarilei de partid si acum nu mai sunt bani de unde...
  • +11 (13 voturi)    
    razgandene, (Marţi, 28 iulie 2020, 11:49)

    mos ion roata [utilizator]

    mai fa cativa copii (sau ma rog... doamna sa faca) Asa o sa mai agonisesti ceva pana se trezeste poporul si da cu tine de pamant.
  • +9 (11 voturi)    
    "Alo, Balaceanca ?!" (Marţi, 28 iulie 2020, 12:29)

    John M. [utilizator]

    "Aveti un pacient in asa-zisul parlament...Da..da...Tariceanu...Nu, nu e nevoie de ridicarea imunitatii...E de mult declarat infractor...Veniti sa-l luati...Da, raspundem noi...CIne suntem?! Poporul pacalit de acesti escroci de 30 de ani incoace"...
    • +3 (3 voturi)    
      Exceptional!!! (Marţi, 28 iulie 2020, 17:07)

      Putinel [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Chapeau!
  • +9 (13 voturi)    
    Quousque tandem abutere, (Marţi, 28 iulie 2020, 12:55)

    ostrogotul [utilizator]

    Taricene, patientia nostra? Daca nu intelegi, intreaba-l pe Tudorel, savantul in drept, de renume international, poate pricepe un pic de latina. Poate o sa-ti explice.
    Daca mitocanul ala nu stie, da-mi replica aici, si o sa-ti traduc eu.
  • 0 (0 voturi)    
    si-a pus singur eticheta de de nemernic (Miercuri, 29 iulie 2020, 0:08)

    ics_11 [utilizator]

    tariceanu este cel care in 2008 a cheltuit peste 3 miliarde de lei in 3 luni, ultimele din mandatul de premier, in timp ce spunea ca nu sunt bani pentru marirea salariilor la profesori cu 50%. deci a gasit bani pentru orice altceva dar nu pentru cresterea salariilor, deci, dupa logica sa, Tariceanu este un Nemernic !
  • +1 (1 vot)    
    si mai bine (Miercuri, 29 iulie 2020, 3:53)

    Filbert [utilizator]

    Tontolicene, de ce nu treceti voi de urgenta o lege prin care fiecare roman primeste de la stat un Ferrari si o vila la Monte Carlo?
    Hai ca puteti, aveti majoritate iar Iohannis a venit cu valizele pline de la Brux.