Ponta a dezvăluit de ce are o relație ”foarte rea” cu Orban: ”Din cauza unor lucruri care nu țin de politică. E ceva vechi”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 12 februarie 2020, 7:46 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Facebook
Victor Ponta a dezvăluit de ce are o relație personală „foarte rea!” cu Ludovic Orban. Mai exact, liderul Pro România este supărat pe premierul demis pentru că acesta a depus o plângere la ANI, în 2014, nu doar pe numele său, premier la acea vreme, ci și pe numele soției, Daciana Sârbu, potrivit Digi24.ro.

„Relația personală cu Ludovic Orban? Foarte rea! Din cauza unor lucruri care nu țin de politică. E ceva vechi... Eu am considerat că politica se face între politicieni. Domnul Orban a depus o plângere penală soției mele, aiurea, cum face el lucrurile de 30 de ani”, a declarat Victor Ponta.

„Vedeți, toată lumea spune că e nevoie de oameni noi în politică. Orban cred ca e cel mai vechi în politică. E mai vechi decât Băsescu și face lucrurile vechi, așa... urât, murdar”, a continuat liderul Pro România.

„Mă rog, nu discutăm de persoana Orban. Suntem obligați, ca oameni politici, să stăm de vorbă”, a mai adăugat Ponta.

Vicepreședintele PNL Ludovic Orban a anunțat, în octombrie 2014, în fața sediului Agenției Naționale de Integritate, că a depus o sesizare pentru cercetarea premierului de atunci, Victor Ponta, și a soției acestuia, Daciana Sârbu, pentru că cei doi nu ar fi declarat împreună șapte case pe care le-ar deține, potrivit Mediafax.

"Sesizez oficial încălcarea flagrantă de către prim-ministrul Victor Ponta a legislației privind integritatea în exercitarea funcției publice. Este vorba despre declarația de avere depusă de Victor Ponta în care, din 2010, de la apariția Legii 176/2010, omite în mod intenționat să treacă bunurile soției, fiind vorba despre Daciana Sârbu, soția domnului Ponta, europarlamentar PSD. Reprezintă o încălcare gravă a Legii 176, articolul 3, alineatul 2, care prevede obligativitatea persoanei publice de a completa declarația de avere incluzând bunurile soției și ale copiilor aflați în întreținere", a susținut Orban.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9592 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Au si hotii deontologia lor, nu?! (Miercuri, 12 februarie 2020, 7:51)

    eGerula [utilizator]

    Adica te iei de mine dar imi lasi familia in pace. Pana la urma nu-i asa mare diferenta intre ei.
  • +12 (14 voturi)    
    Ponta a fost unul ..... (Miercuri, 12 februarie 2020, 8:02)

    gigiN [utilizator]

    ...dintre...promotorii lipsei de character si a obrazniciei in politica.De ce nu s-ar fi luat si altii dupa el ???
    • +6 (6 voturi)    
      numai atat .. ? (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:39)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      A promovat jaful banilor tarii si nimeni nu-l deranjeaza !Iaca de ce sunt necesare pensiile speciale ptr.magistrati .Jumatate de miliard facut ”cadou” unei puteri straine si NU a tradat tara !!Bine ca-i anchetat ptr. biletele de avion ......
  • +16 (16 voturi)    
    Mda (Miercuri, 12 februarie 2020, 8:10)

    TheFaime [utilizator]

    La fel de vechi ca Orban, esti si tu. Iar daca vorbim de lucruri marsave, oh...primesti magna cum laude! A nu se intelege ca-i iau partea lui Orban, insa Viorele, chiar tu sa vorbesti?! Pe bune?!
    • -1 (9 voturi)    
      Serios? (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:48)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Cand facea Orban smecherii in politica, Victor era inca la liceu .... hai las-o ca macane.

      Vorbim de 10 ani diferenta de varsta.

      Ponta a bagat mana in borcanul politicului abia in 2001 pe cand Orban o arde aiurea inca de prin 1992.

      Mai pe scurt diferenta de varsta de 10 ani, se vede cu ochiul liber si in cariera politica.

      Ca Ponta a avut o ascensiune mai rapida vine din alte conjuncturi, sotia, socrul, Bombonel si epoletii, dar Orban este mult mai vechi.

      Subliniez ca am o parere foarte prosta despre Ponta, un fel de curvulita politica, vezi episodul Bombonel si Hrebe.
      Ce nu-mi place la Orban, pai in primul rand este un betiv notoriu, minte de ingheata apele, se comporta fix ca Dragnea mai pe scurt nu misca nimeni si nu lasa pe nimeni sa-i ia fata si ma refer la colegii de guvern, episodul musamalizat cu masina (sunt mai mult ca sigur ca a fost baut), cate a invartit Orban in special cat a fost ministrul transporturilor ....

      Pe scurt, cred ca este printre cei mai vechi politicieni asta fara sa-l iau in calcul pe Iliescu, care ne-a vandut tara pt.10 ani in plus de viata personala.
      • +8 (8 voturi)    
        Vechime (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:43)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui vali_s

        Ponta e gunoi de mic copil.
  • +11 (15 voturi)    
    Ponta este chiciuros. (Miercuri, 12 februarie 2020, 8:14)

    asavreau [utilizator]

    Este supărat că Orban a dezvăluit matrapazlâcurile pe care le făcea.Înțeleg că ce a reclamat Orban era adevărat și Ponta cu nesimțirea-i specifică își plimbă impertinența prin tv prietene,băgând strâmbe.Neam prost.Ponta.
  • +4 (12 voturi)    
    vorbeste mincinosul, plagiatorul, vanzatorul (Miercuri, 12 februarie 2020, 8:44)

    qwerasdf [utilizator]

    resurselor tarii, etc

    un om de cea mai joasa speta, care se ia de adversarii pentru ca nu pot avea copii sau nu si-au dorit
  • +8 (10 voturi)    
    lasa vrajeala (Miercuri, 12 februarie 2020, 8:48)

    politik_killz [utilizator]

    dottore ca daca maine iti arunca un ciolan te imprietenesti iar cu el. mai trist e ca mai sunt fraieri care bun botu la ... tale
  • -4 (10 voturi)    
    Ponta este vechi in politica si este cam (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:15)

    xrogo [utilizator]

    mincinos, dar Orban este si mai vechi dar este nemernic, oare care este mai bun?
  • -4 (4 voturi)    
    mai bine (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:03)

    cucuveauamov [utilizator]

    urmariti intrega dezbatere de pe digi. Nu veti regreta
  • +1 (5 voturi)    
    Ce ticalos! (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:06)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Ce nemernic, si Sica Mandolina asta!

    L-a dat in gat pe bravul premier Viktor Viorel si pe onorabila lui sotie, pentru motivul aberant ca nu a declarat toate cele sapt case!

    Ce prostie!
    Pai Ponta si nevasta nu sunt saraki ca mine, cu doua apartamente, sau ca Ciolannis, cu patru case, ci au averi nenumarate, cum sa tina minet sarmanii un fleac precum cele sapte case nedeclarate?!
  • +3 (5 voturi)    
    familii de penali (Miercuri, 12 februarie 2020, 11:38)

    levierul [utilizator]

    Ponta cu Sarbu, Nastase cu Odobescu. Parvenitii fac casa buna cu hotii