Iohannis: Și în Guvern, și în PNL se discută despre o ordonanță pentru alegerea primarilor în două tururi / E decizia guvernului dacă va da OUG sau își asumă răspunderea

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 5 decembrie 2019, 18:47 Actualitate | Politic


Guvernul Orban si Iohannis
Foto: Presidency.ro
​​Președintele Klaus Iohannis a admis că și în Guvern, și în PNL se poartă o discuție privind o ordonanță de urgență pentru alegerea primarilor în două tururi.

„ Această discuție se poartă, știu din sursă sigură, și în Guvern, și în PNL. Este decizia lor dacă vor dori să aplice o legislație schimbată, este decizia Guvernului dacă va da ordonanță sau dacă își va asuma, poate, răspunderea în fața Parlamentului (...) prin felul în care se poate legifera pe această speță, este posibilă orice variantă – lege, asumare, ordonanță de urgență”, a declarat, joi, Iohannis.

Șeful statului a precizat că opțiunea sa este ca primarii să fie aleși în două tururi de scrutin, iar președinții de Consilii Județene din rândul consilierilor.

Alegerea primarilor în două tururi de scrutin a fost intens negociată în momentul discuțiilor PNL cu celelate partide care au votat moțiunea de cenzură, fiind susținută de USR, ALDE și PMP. Singurii care s-au opus ferm acestei modificări a legii electorale.

La vremea respectivă, Ludovic Orban nu a acceptat propunerea PMP de a emite o ordonanță de urgență pentru alegerea primarilor în două tururi de scrutin. Șeful PNL a insistat pe modificarea legii în Parlament.

CITEȘTE ȘI:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6619 vizualizari

  • -24 (32 voturi)    
    aoleu! (Joi, 5 decembrie 2019, 18:58)

    cucuveauamov [utilizator]

    noaptea ca hotii!
    • +18 (24 voturi)    
      hahaha (Joi, 5 decembrie 2019, 19:45)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      "aoleu" pt ca scadeti sub 4% pizidel? Asa sa te auda Dumnezeu, doar aoleu sa mai zici.
  • -1 (9 voturi)    
    ATENȚIE!!! (Joi, 5 decembrie 2019, 19:01)

    nick24 [utilizator]

    că CCR E MAJORITAR PSD!
    ultima numire:
    “ Gheorghe Stan, fostul șef al Inspecției Judiciare, singura instituție abilitată să îi ancheteze disciplinar pe magistrați și care în mandatul lui Tudorel Toader a declanșat mai multe acțiuni disciplinare împotriva fostei șefe a DNA Laura Codruța Kovesi. Între timp, Gheorghe Stan a fost numit judecător la CCR, la propunerea PSD.”
  • -4 (12 voturi)    
    Ar fi ceva benefic. (Joi, 5 decembrie 2019, 19:32)

    Tayen [utilizator]

    Dar nu cred c-o va face Sică Mandolină!
  • -9 (17 voturi)    
    serios? (Joi, 5 decembrie 2019, 20:21)

    zaboo [utilizator]

    cand proceda pesedeul asa faceati icter... da' la voi e ok, asa-i? lasilor! iudelor!
    • +14 (14 voturi)    
      Unde-i lasitatea? (Joi, 5 decembrie 2019, 21:37)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Si la fel se spune si despre "voi" cand dadea PSD-ul ordonante, era bine, acum "lasilor".

      Dar asa, pentru tine: PSD-ul dadea ordonante ca sa strice ce era de stricat, cu toate ca avea majoritate in parlament si nu era nevoie sa dea ordonante,

      Ce este rau ca alegerile sa fuie in doua tururi? Numai voi, borfasii, vreti sa castigati cu 20%.
        #showComment()
    • +3 (5 voturi)    
      hehe (Joi, 5 decembrie 2019, 21:37)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Ne vedem in piata rosie la protest? Hai sa-i facem o surpriza lui Phutin, nu se mai poate cu astia de la peneleu!
    • +9 (11 voturi)    
      Numai ca (Joi, 5 decembrie 2019, 21:45)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      PSD-ul alias ciuma rosie promova numai mizerii prin ordonante de urgenta, vezi ordonanta 13, sectia speciala, codul administrativ, ordonanta 114 etc etc
      Pe cand PNL-ul repara aceste mizerii tot prin OUG (mizeriile introduse prin OUG) Alegerea primarior in 2 tururi este un lucru normal, pentru ca altfel riscam sa avem un consiliu local de o orientare si un primar de alta orientare si deci numai certuri si neintelegeri. Oricum principiu majoritatii trebuie sa fie suveran.
    • +8 (10 voturi)    
      Mai degrabă... (Joi, 5 decembrie 2019, 21:46)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      ... fac icter postacii pesedei ca tine :D

      Ia cu lămâie și plăcuță suedeză, poate trece ;-)
  • +8 (8 voturi)    
    ...pai... (Vineri, 6 decembrie 2019, 0:59)

    ALTAN [utilizator]

    ...asta asteptam de la guvern-sa isi asume raspunderea pt ceea ce au promis ca vor face la guvernare...
  • 0 (2 voturi)    
    Sa nu se mai discute ! Sa se faca ! (Vineri, 6 decembrie 2019, 7:54)

    deval [utilizator]

    Ati haulit ani de zile la Ciolos ca nu a dat OUG pentru alegeri in doua tururi desi omul a venit ca sef al unui guvern tehnocrat si a si promis ca nu intervine in lupta politica !!
    Ioha , altfel va trebui sa recunosti public ca ai fost un dobitoc cand ai pus intrebarea aia idioata care -la acel moment -era si inutila, caci 90% dintre praduitori erau deja ''rezolvati'' !!!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Asta seamana cu celebra ''..am auzit in o carciuma (Vineri, 6 decembrie 2019, 8:19)

    deval [utilizator]

    din Alexandria'', a Sultanului !!
    Realizati ce ati promis la motiune !! E evident ca nu ne intereseaza sa avem doua tururi la locale in 2024 .
    Noi cetatenii am spus ca trebuia -atunci- sa vorbesti mai mult !! Si eu am sustinut asta dar acum zic sa faceti mai mult caci vorbitul, acum nu tine loc de nimic..........
  • +1 (1 vot)    
    Hai cu ordonanțaaaa (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:04)

    PepeManole [anonim]

    Nu ne pasă cum faceti asta, doar faceti-o. Domnilor si doamnelor PNL, nu sunteti fecioare neprihanite in ale politicii. Dati ordonanta care ne trebuie ca sa scăpăm de căpușe!! Să iasă primar cine e mai bun!
  • 0 (4 voturi)    
    nu se face (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:24)

    freestyle [utilizator]

    Liderul deputaţilor UDMR Korodi Attila a declarat, pentru Maszol.ro, că formaţiuna maghiară va vota o moţiune de cenzură iniţiată de către PSD dacă Guvernul Orban va introduce votul în două tururi la alegerile locale din 2020, fie prin ordonanţă de urgenţă, fie prin angajarea răspunderii.
  • 0 (2 voturi)    
    Mai (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:56)

    savatuf [utilizator]

    baieti nu va mai agitati, ca orice ar face orban e pe linga lege. Acum ceva vreme CCR zicea ca nu ai voie sa schimbi legislatia priviind alegerile la mai putin de un an inainte de eveniment. Ce credeti UDMR v-a contesta noua lege? Ma uit la voi pnl -ei si psd -ei cum sunteti la fel de tembeli, va doare la basca de lege si de bun simt.
    A promis si nu se tine de cuvant ...si ce daca, daca face bine pt. partid si simpatizati, e perfect... psd a facut la fel ..dar noi facem mai bine. Astia nu sunt oameni... ci jeguri cu interese, care aplica legea dupa cum le convine.