Biroul Electoral Central a respins înregistrarea candidaturii lui Viorel Cataramă la prezidențiale / Ar fi depus peste 94.000 de semnături false

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 19:08 Actualitate | Politic


Catarama si afisul sau electoral
Foto: Facebook/ Viorel Catarama
Biroul Electoral Central a decis respingerea înregistrării candidaturii și a semnului electoral ale lui Viorel Cataramă la alegerile prezidențiale, informează Mediafax. Instituția precizează că peste 94.000 de semnături depuse au fost anulate, deoarece prezentau elemente de similitudine evidente.
„În ședința din data de 20 septembrie 2019, Biroul Electoral Central a adoptat Decizia nr. 10/D/20.09.2019 privind respingerea înregistrării candidaturii și a semnului electoral ale domnului Viorel Cataramă pentru alegerea președintelui României din anul 2019”, se arată într-un comunicat de presă transmis de BEC.

Instituția motivează respingerea înregistrării candidaturii lui Viorel Cataramă la alegerile prezidențiale pe motiv că peste 94.000 de semnături depuse de liderul partidului Dreapta Liberală seamănă, astfel nu au putut fi validate.

„În ceea ce privește condiția referitoare la numărul susținătorilor prevăzut de art. 27 alin 2 litera c din Legea nr. 370/2004, în urma verificării listelor de susținători efectuată de Biroul Electoral Central, cu sprijinul aparatului tehnic auxiliar al acestuia, s-a constatat că 94.170 de semnături, din totalul de 230.341, prezentate ca aparținând unor persoane diferite, prezintă elemente de similitudine evidente, care înlătură prezumția simplă de validitate a acestora. Față de cele prezentate, rezultă că numărul de semnături neafectate de vicii de fond și de formă este mai mic decât numărul de 200.000, prevăzut de Legea nr. 370/2004, republicată, pentru o susținere valabilă a candidaturii. Ca atare, nu este îndeplinită condiția legală prevăzută de art.4 alin 2 și art 27 alin 2 litera c din Legea nr. 370/2004 referitoare la depunerea și înregistrarea candidaturii”, mai transmite BEC.

Totodată, BEC a anulat și semnul electoral înregistrat de Cataramă.

„Se reține că semnul electoral poate fi atribuit exclusiv unui candidat, astfel încât respingerea înregistrării candidaturii atrage în consecință și respingerea înregistrării semnului electoral”, se mai arată în motivare.

Viorel Cataramă a fost primul politician care și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale, ajungând la sediul BEC miercuri, cu peste 230.000 de semnături.

Pe 12 octombrie este startul oficial al campaniei electorale.

Primul tur al alegerilor prezidențiale are loc pe 10 noiembrie iar al doilea tur pe 24 noiembrie. Conform unei hotărâri de Guvern, românii din străinătate vor putea vota la primul tur al alegerilor prezidenţiale între 8 şi 10 noiembrie, iar la al doilea tur între 22 şi 24 noiembrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















17916 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Cei 94 mii (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 19:30)

    un domn [utilizator]

    Erau fraierii de la SAFI ?
  • +46 (46 voturi)    
    si (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 19:33)

    Tsh [utilizator]

    si va fi cineva cercetat penal pentru falsificare?
    sau pur si simplu asa: are semnaturi false si gata, nu se accepta candidatura?!
    • +6 (8 voturi)    
      Sesizare (Duminică, 22 septembrie 2019, 10:18)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Tsh

      Va avea dosar doar daca cineva va depune o sesizare la Politie, Hotnews, ati depus sesizarea ?
  • +28 (30 voturi)    
    Dar un dosar pt. fals nu i se face lui Catarama (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 19:44)

    simplex1 [utilizator]

    Este evident ca fără acceptul lui Viorel Catarama, cei pe care i-a angajat sa strângă semnături pentru el nu se apucau se facă smecherii. Catarama este un cunoscut escroc și om periculos. Greu sa crezi ca a fost păcalit de niște amărați care cerșeau iscălituri pe strada.

    94 170 semnături false din 230 341 înseamna ~41%. Frauda este mare.
    • +3 (3 voturi)    
      chiar si una singura (Duminică, 22 septembrie 2019, 12:11)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      O singura semnatura falsa, sau chiar o suta de mii, nu insemna frauda electoarala, ca nu inseamna ca iese Catrama!

      totusi, chiar si o singura semnatura FALSA insemna "fals si uz de fals", pentru care se face PUSHCARIE!

      Desigur, asta nu este de resortul BEC ...
  • +19 (19 voturi)    
    ma tot gindesc (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 21:28)

    Walking_dead [utilizator]

    Ce ii mina pe acesti oameni sa cheltuiasca sute de mii de euro pe niste vise care n-au sorti de izbinda?
    Daca cheltuia acesti bani construind un orfelinat, ajutind niste copii necajiti, loviti de soarta, ar fi fost un erou. Asa nu e decit un mascarici, un prost de care ride toata lumea.
    • +9 (11 voturi)    
      NU e deloc prost. (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 22:17)

      d2d [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      De era prost era sarac,de era mascarici nu avea nevasta pe care o are.Executa un ordin,asta face Viorel Catarama si asta a facut toata viata.
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar, este o enigma! (Duminică, 22 septembrie 2019, 12:13)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Cu sau fara o suta de mii de semnaturi false, nu are sanse la Cotrceni. Atunci, DE CE a facut-o?

      Asa cum spui, daca de banii astia facea un orfelinat (pentu un spital trebuie o suma muult mai mare), macar era apreciat. Asa, risca sa faca puscarie, pentru "instigare la fals", sau cum o fi termenul juridic corect. De ce?
  • +11 (11 voturi)    
    spalatul banilor (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 22:11)

    asadar... [utilizator]

    inca e sportul preferat al celor dn mediul politic
  • +9 (15 voturi)    
    distrage atenția (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 23:49)

    falcoind [utilizator]

    aici is 94 000 falsificate grosolan ,
    la PSD probabil is spre 1 mil iar la PNL la fel , singuri care chiar erau zi de zi in corturile de semnături erau cei de la USR-PLUS , sper sa ceara și o ancheta penala in cazul semnăturilor false . Nu poți sa te prezinți cu jumate din semnături falsificate și sa nu pățești nimic.
    • +6 (6 voturi)    
      Om vedea listele de la Lujerului (Duminică, 22 septembrie 2019, 7:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Și mai comentam aici
    • +1 (1 vot)    
      Dar la noi SE POATE! (Duminică, 22 septembrie 2019, 12:14)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      "Nu poți sa te prezinți cu jumate din semnături falsificate și sa nu pățești nimic."

      in m od normal, asa este, insa Romania lui Veorica este tara tuturor posibilitatilor ..
  • +7 (7 voturi)    
    94 ooo de falsuri? (Duminică, 22 septembrie 2019, 7:33)

    d17 [utilizator]

    Catarama este un personaj malefic, nascut cu vocatia de a fura.
    A furat banii FOA in 1996 dar si recent, 2019, insusindu-si banii din vanzarea Pamex Piatra Neamt. Oare Investitorii FOA stiu ca Pamex era gajat in favoarea SAFI/ FOA?
    Acesta este cacarama
    https://www.youtube.com/watch?v=RZR-MBP3Xe4
  • +4 (4 voturi)    
    PNL nu mai vegheaza pentru tine! (Duminică, 22 septembrie 2019, 11:29)

    N.S. [utilizator]

    Credeai ca treci asa usor fara ajutor?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sigla are! (Duminică, 22 septembrie 2019, 16:29)

    Alexa.99. [utilizator]

    Ha ha haa!
    Ma duce cu gandul la manelistii nostri care plagiaza melodiile unor arabi, pun un text de coltul blocului si se dau originali.