Reacția primarului PSD din Teleorman după ce fiul său s-a înscris în partidul lui Cioloș: „Îi întrebi și ei zic că vin cu dracu`… Păi am eu o garanție că dracu’ e mai bun ca lacu`?”

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 30 decembrie 2018, 17:54 Actualitate | Politic


Valerica Circiumaru
Foto: Facebook
Valerică Cîrciumaru, primarul PSD în orașul Roșiorii de Vede din Teleorman, al cărui fiu s-a înscris în partidul lui Dacian Cioloș, spune că înțelege nemulțumirile fiului său și nu pretinde că cei aflați la putere sunt ”sfinți”, dar ar dori ca acesta să fie ”mai reținut”.

”Este dreptul lui să facă ce vrea, dar ar putea să fie mai reținut în ceea ce privește imaginea mea. Din punctul ăsta de vedere, mă afectează. Îi apreciez energia, dar el are impresia că răstoarnă pământul. N-a fost Cioloș deja premier un an, că nici nu puteam să intru în minister când aveam probleme cu spitalul? El are impresia că acum ăștia sunt la putere nu sunt licențiați la Oxford sau mai știu eu unde. Păi n-am avut și licențiați? Aici lucrurile nu sunt chiar atât de simple”, a declarat, corespondentului Mediafax, Valerică Cîrciumaru.

Primarul recunoaște că fiul său este foarte pregătit, însă nu are experiența sa.

”Din punctul de vedere al pregătirii e peste mine. Dar rutina, viața, experiența mea, pe astea nu le poate avea. Dacă face asta doar de dragul schimbării, s-o facă! Dar la momentul ăsta, proști sunt peste tot, în toate partidele. Îi întrebi: și ei zic că vin cu dracu… Păi am eu o garanție că dracu’ e mai bun ca lacu`? N-ai niciuna. Eu înțeleg că e nemulțumit. De acord. Dar eu am alte păreri, eu cântăresc, judec. Nu zic că noi, ăștia care suntem la putere, suntem sfinți, că nu suntem, dar deocamdată eu așa zic, că noi încercăm să remediem niște anomalii care s-au acumulat în justiție, foarte multe dezechilibre”, a mai declarat primarul PSD.

Fiul acestuia, Iulian Cîrciumaru, s-a înscris în partidul lui Dacian Cioloș, declarând că până acum nu a împăcat convingerile sale politice cu cele ale tatălui său. Întrebat de ce a ales partidul lui Dacian Cioloș, Iulian Cîrciumaru a spus că se simte legat de valorile oamenilor din partid și a perceput o deschidere asumată către antreprenoriat și mediul de afaceri românesc.

















10131 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    ce sa zic (Duminică, 30 decembrie 2018, 18:00)

    DioDreamer [utilizator]

    ... noroc ca nu seamana cu tine!
    • +1 (1 vot)    
      Teorema ”Talpa Iadului”: (Marţi, 1 ianuarie 2019, 16:50)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui DioDreamer

      Oricare ar fi Lacu, notat cu L, pe intervalul dat (extrema dreaptă.....-....centru stânga), este de 10 ori mai bun ca Dracu, notat cu D(ragnea) și definit pe spațiul derivatelor PCR-FSN-PDSR-PSD cu cotangentele lor: PC-PUR, PUNR, România N-are, USL, U$D, UNPR și ultimul, dar nu cu valorile cele mai negative, ALDE....
  • +24 (24 voturi)    
    Mai reținut,așa ca pesedeii? (Duminică, 30 decembrie 2018, 18:08)

    asavreau [utilizator]

    Ăștia de la PSD nu mai gândesc.Gândește Liviu și pentru ei.Bravo feciorului că a înțeles că nu comunismul este viitorul României.A fi de stânga trebuie să încurajezi munca cinstită,nu lenea și prostia.
    • +5 (5 voturi)    
      E mai bine să fii echilibrat, (Duminică, 30 decembrie 2018, 23:16)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      să nu cazi în extreme politice, hoția e la fel de importantă ca munca în evoluția societății. De asemenea cultivarea lenei duce la creșterea productivității muncii.
      Important este să existe modele sociale care nu fac nimic și au tot ce-și doresc ... adică morcovul fără de care prostia nu se urnește.
  • +18 (18 voturi)    
    E de mirare ca s-a inscris in PLUS? (Duminică, 30 decembrie 2018, 18:11)

    emil bobu [utilizator]

    Uite ce ticalos e ta-su. In Bucuresti ingheata non-votantii de frig, iar PSD se ocupa de "abuzuri".

    Nu e deloc de mirare ca fiul sau nu suporta PSD-ul.
  • +17 (19 voturi)    
    Domn primar, va joaca piticii pe creier (Duminică, 30 decembrie 2018, 18:23)

    Ellis [utilizator]

    Eu cand lucram in UK, castigam 20000lire pe an si luam aproape toti banii de taxe inapoi.Seful meu, contract managerul, castiga 100000 pe an dar platea 40 mii impozit, ramanea cu 60000, adica tot era de ajuns.Asa se procedeaza in toate tarile civilizate.Pragul la SIF-uri cand il desfiintati?De ce castiga Fercala zeci de mii de euro/luna ( impozitati cu acelasi procent ca vanzatoarele si chelneritele), pentru ca a decapitalizat/distrus SIF Transilvania?
    Prosti or fi in toate patidele dar PSD-ul reprezinta intruchiparea raului pe pamant si veti vedea ca meritocratia e mai aproape decat va inchipuiti.
  • +10 (10 voturi)    
    Destinul are dreptate (Duminică, 30 decembrie 2018, 18:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Eu zic sa mearga pe mana destinului si sa nu mai scuipe impotriva vantului. Viata i-a dat o sansa pe care o iroseste aiurea. Cel mai bine e sa se lase de meseria de "primar" pentru ca e clar depasit de situatie si sa urmeze destinul, cu o abordare determinista, ca sa se apuce de adevarata sa chemare: sa fie barman la o carciuma.
  • +16 (16 voturi)    
    Exprimare tipica de..... (Duminică, 30 decembrie 2018, 18:44)

    gigiN [utilizator]

    ...4 clase ! Marca... pesedista !!
  • -1 (13 voturi)    
    Treaba asta (Duminică, 30 decembrie 2018, 19:01)

    Rahan5 [utilizator]

    contureaza destul de clar Partidul lui Ciolos ca partid de centru-stanga. Foarte probabil partidul PLUS in urmatorii ani va absobii mare parte din electoratul PSD.
    Adica in Romania vor fi in viitor pe (termen mediu-lung) doua mari partide cu electorat de stanga sau centru-stanga: PSD-ul aripii Dragnea si PLUS a lui Ciolos, fiecare cu vreo 15 % (electorat de baza). Mai este loc si de inca un partid de stanga desprins din PSD cu vreo 10%. In total aceste 3 partide de stanga / centru stanga vor avea un electorat de baza de vreo 15+15+10 =45 %
    • +9 (13 voturi)    
      deductie logica... (Duminică, 30 decembrie 2018, 22:54)

      trandafil [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Daca un tanar al carui tata e primar psd s-a inscris in PLUS, inseamna ca PLUS e de centru-stanga. De unde rezulta ca PLUS va absorbii (cu 2 de i, sa fim siguri ca am pus destui) mare parte din electoratul psd. E clar asadar ca in Romania vor fi 2 mari partide de stanga: psd si PLUS (15+15%), pe langa care ar mai putea intra unu cu 10%. De aici rezulta ca impreuna vor avea 45%, caci 15+15+10=45, nu-i asa?
      Impecabila logica!
      Destept rahan cat 5!
    • -4 (8 voturi)    
      Erata (Luni, 31 decembrie 2018, 3:12)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      15+15+10=40 . Dar hai sa zicem ca cifrele astea sunt ,,baza electorala". Si prin expansiune, atunci cand vine stanga la putere intr-un anumit an, la o anumita campanie electorala, se ajunge la cifrele: 17+ 17+ 11= 45%
      ALDE lui Tariceanu (balama de centru) ramane cu vreo 10-12 %
      PMP (balama de centru) - dispare la alegerile viitoare odata cu Basescu si Udrea.
      Sa-i uram lui Udrea (pentru procesul cu 5 judecatori de la anul) : ,,La multi ani !"
  • +18 (22 voturi)    
    Păi am eu o garanție că dracu’ e mai bun ca lacu`? (Duminică, 30 decembrie 2018, 19:11)

    trandafil [utilizator]

    Nu tataie, n-ai nici o garantie. Stai mai bine cu lacu' belina, ca daca vine Ciolos, dai de dracu'.

    Se pare ca pana si copiii votri s-au saturat de mizeriile pe care le faceti zilnic.
    Grea meseria asta de carciumar la psd!
  • +8 (8 voturi)    
    Nu e lacu' (Duminică, 30 decembrie 2018, 19:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    dar cert lu' fii-su ii este grea'[ de tata-su care e psd-ist, adica hoț, mafiot si ticalos. In cloaca PSD nu sunt decât asemenea viermi
  • +13 (15 voturi)    
    Gandire de primar PSD-ist... (Duminică, 30 decembrie 2018, 20:49)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    "N-a fost Cioloș deja premier un an...?" Da bah agatatoare, de-acum anul si minunea cand voi nu faceti nimic cu aniiiiiii. Apoi spune "...ca nu sunt licențiați la Oxford sau mai știu eu unde. Păi n-am avut și licențiați?" Pai cand dracu a avut Romania licentiati? Aaaaah, da, licentiati la facultatile Abramburicai si la Academiile de Aparare inventate peste noapte. Bleah.
    • +1 (1 vot)    
      o fi fost Ciolos premier un an de zile (Luni, 31 decembrie 2018, 17:28)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      dar guvernul il controla pezdeu prin tovarasul Dancu, or, pe langa asta, Ciolos nu putea face nimic care sa contravina interesolor pezde din parlament unde aveau majoritatea.
  • -20 (24 voturi)    
    Minunat! (Duminică, 30 decembrie 2018, 21:12)

    Gigi Kent [utilizator]

    Inseamna ca acum partidul lui Ciolos are doi membrii.
    • +14 (20 voturi)    
      iar Gigi (Duminică, 30 decembrie 2018, 22:56)

      trandafil [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      face cinste cu cate un i pt fiecare din cei doi membriiii! Grea limba romana!....
    • +4 (8 voturi)    
      Se cunoaste.. (Duminică, 30 decembrie 2018, 23:46)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ca ei mafiot din Ciuma Rosie dupa cat esti de agramat. Ia-te cu tzatza DanCila de mana si ... iktir!
  • +6 (6 voturi)    
    Imaginea. (Duminică, 30 decembrie 2018, 21:17)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 [utilizator]

    Imaginea ta este cea pe care o vezi in oglinda dimineata.

    Daca ai nasul mare, il poti micsora in Photoshop dar, ai modificat doar imaginea. Tu esti in continuare cel adevarat.

    Fiul iti da la ... go figure!

    @2087: Check this out!
  • +9 (9 voturi)    
    poza fake (Duminică, 30 decembrie 2018, 23:26)

    pardalian [utilizator]

    Daca tu nene primare falsfici poze ca sa apari cu scroafa, te miri ca lu' fii-tu ii este jena cu tine? Un copil de clasa a 3-a facea o treaba mai buna cu photoshopul decat ai facut tu.
  • +7 (7 voturi)    
    Probabil ca primarele isi pune intrebari, mari (Luni, 31 decembrie 2018, 6:47)

    Dalinar [utilizator]

    Daca e el Tatal!!
  • +1 (1 vot)    
    asa ar trebui sa fie dragnea! (Luni, 31 decembrie 2018, 12:47)

    Antenistontel [utilizator]

    ”mai reținut”!
  • +1 (1 vot)    
    Manevre ieftine (Luni, 31 decembrie 2018, 13:52)

    Cataleya [utilizator]

    Daca mai are si alti copii, aia se inscriu in PNL si USR iar la urmatoarele alegeri va candida tot neamul iar Primaria ramane in familie.
    • +1 (1 vot)    
      Cam așa mă gândeam și eu... (Luni, 31 decembrie 2018, 19:53)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Am văzut atâtea nefăcute și atâtea infiltrări în partidele de opoziție din 1990 încoace, încât nu mai cred în transformări din astea... Deși mai există exemple (Vladimir Tismăneanu) și deși dosarul de om cu origine nesănătoasă m-a urmărit mai toată viața...