Varujan Vosganian (ALDE): Nu se va da mâine o ordonanță de urgență pe amnistie și grațiere / Noi nu am fost printre promotorii unei astfel de inițiative

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 16 iulie 2018, 16:25 Actualitate | Politic


Varujan Vosganian
Foto: Hotnews
Purtătorul de cuvânt ALDE, Varujan Vosganian, a declarat luni că nu se va da o ordonanță de urgență privind amnistia și grațierea și că în interiorul Coaliției nu a avut loc o astfel de discuție. Explicațiile lui Vosganian vin în contextul în care, luni, a avut loc o serie de întâlniri între membrii Coaliției, iar în spațiul public au apărut informații potrivit cărora Guvernul ar intenționa să adopte o ordonanță de urgență pentru grațiere și amnistie în ședința de marți.

"În discuțiile de azi din Biroul Permanent am fost întrebați și vă răspund și dvs ce le-am spus colegilor: în ședința de mâine nu este programată o ordonanță de urgență privind amnistia și grațierea și în nicio ședință de Guvern din această săptămână nu este programată. (...) Pentru un astfel de act normativ trebuie să vedem exact ce cuprinde, despre oportunitatea politică noi nu am avut o discuție cu PSD și în orice caz noi nu am fost printre promotorii unei astfel de inițiative", a subliniat Varujan Vosganian la finalul ședinței conducerii ALDE.

Explicațiile deputatului ALDE vin în contextul în care, luni, a avut loc o serie de întâlniri între membrii Coaliției, iar la final aceștia au refuzat să facă declarații. Călin Popescu Tăriceanu împreună cu secretarul general ALDE, Daniel Chițoiu, s-au întânit de dimineață cu șiderul PSD, Liviu Dragnea, și secretarul general al social-democraților, Marian Neacșu. Totodată, ministrul Justiției, Tudorel Toader l-a vizitat pe președintele Senatului în biroul acestuia.

De asemenea, în spațiul public au apărut la finalul săptămânii trecute informații potrivit cărora Guvernul ar intenționa să adopte o ordonanță de urgență pentru grațiere și amnistie în ședința de marți.

Deputatul ALDE Varujan Vosganian a mai spus că au existat neînțelegeri în interiorul Coaliției în privința adoptării legii Offshore. "Eu cred că propunerea care a fost făcută şi care a fost adoptată în comisie a fost o propunere care pe noi, care eram membrii ai comisiilor reunite din partea ALDE, ne-a pus într-o situaţie delicată. Eu cred că pentru o mai bună acuratețe a procedurii legislative e nevoie de discuţii prealabile", a precizat Vosganian.

Citește și:



























2374 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Nu se da mâine... (Luni, 16 iulie 2018, 16:45)

    contributor.bis [utilizator]

    ...se da poimâine
    • +4 (4 voturi)    
      Ce mincinos...:) (Luni, 16 iulie 2018, 20:05)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

      Un tip periculos....
      • +1 (1 vot)    
        De cate ori (Luni, 16 iulie 2018, 21:11)

        fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        il vad pe asta imi amintesc cum a plans ca ultimul penibil cand s-a cerut votul parlamentului pentru urmarirea sa penala. Nu pot uita cum s-a facut de rahat in public, cersind mila in cel mai jenant mod posibil. Nu mai are pic de credibilitate. Mare barbat de stat.
  • +9 (9 voturi)    
    dar cand se da? (Luni, 16 iulie 2018, 16:47)

    moka [utilizator]

    ca ne-ati facut curiosi...
  • +6 (6 voturi)    
    Voi (Luni, 16 iulie 2018, 16:48)

    billy34 [utilizator]

    mai cu o dusca de mir, mai cu un acatist...
  • +7 (7 voturi)    
    Mhm (Luni, 16 iulie 2018, 17:18)

    MinDepous [utilizator]

    Prost care te-o crede, mah.

    ["în orice caz noi nu am fost printre promotorii unei astfel de inițiative", a subliniat Varujan Vosganian la finalul ședinței conducerii ALDE]
    Recte, este un OUG pe teava, dar ei baga capul in nisip si fac pe prostu'.
  • +7 (7 voturi)    
    varuJean = el fugitivo de la justicia (Luni, 16 iulie 2018, 17:27)

    Plagarus [utilizator]

    Tupeu de borfas,sa-si deschida gura depre justitie. !!!
  • +6 (6 voturi)    
    doar, (Luni, 16 iulie 2018, 17:28)

    UglyKidJoe [utilizator]

    se va da cu mir
  • +7 (7 voturi)    
    As putea pune pariu ca vine OUG (Luni, 16 iulie 2018, 17:58)

    RaduBogdan [utilizator]

    Pute a OUG de la mare distanta , nici un PSD-ist n-a dat nici o dezmintire. ALDE si PSD o sa-si sparga botul in scurt timp oricum. Dragnea o sa-i ia juma de partid boului de Tariceanu. E de ajuns sa vezi ce specimene zac in ALDE sa-ti dai seama ca ar fi numai buni de PSD-isti.
  • +5 (5 voturi)    
    e nu se va da (Luni, 16 iulie 2018, 18:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    una declara si pe la spate alta fac , doar de asta si-a delegat tudorel slugarel atributiile , ca sa spuna poimaine ca ei nu au nicio vina.
  • +7 (7 voturi)    
    dar vai (Luni, 16 iulie 2018, 18:57)

    vidra [utilizator]

    cata inocenta, ei nu stiu nimic, nu sunt informati asupra faptelor....ei s-au trezit doar de mana cu dragnea si ii pune sa faca tot felu de prostii, impotriva vointei lor.

    babaiete tu, pesedeul si haita udemerista trebuia sa votati pentru demiterea guvernului docilei, da?
    degeaba te mai scoti acum ca tu nu, nu stii nimic...NU, ai stiut clar ce ai facut cand nu ai votat impotriva pavianului.
  • +7 (7 voturi)    
    sa traduc (Luni, 16 iulie 2018, 18:59)

    domnescu [utilizator]

    adica va spalati pe maini
    "nu stiu domle, noi nu am stiut, noi am fost impotriva, Tudorel nici nu era acolo"
    ati pregatit terenul, acum sunteti safe, nu?
  • 0 (2 voturi)    
    oug amnistie-gratiere (Luni, 16 iulie 2018, 19:36)

    bunaziua [utilizator]

    e interesant daca domnul presedinte ales cu 6,2 milioane voturi se va duce maine la sedinta de guvern
    pentru prezida ordinea de zi !
    daca nu se va duce , adio al doilea mandat!
  • +3 (3 voturi)    
    Este ALDE o sluga ??? (Luni, 16 iulie 2018, 20:11)

    Isobar [utilizator]

    A sosit momentul cand ALDE trebuie sa dovedeasca ca nu sunt o sluga a PSD-uli,in coalitia de guvernare.
    Demisia membrilor guvernului sustinuti de ALDE este oportuna inaintea impunerii ordonantei de urgenta pe amnistie si gratiere.