Tăriceanu, despre criticile din raportul Comisiei Europene: Cred ca Guvernul, societatea e capabilă să-și rezolve problemele fără să fie nevoie de îndrumări

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 mai 2018, 17:31 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a comentat miercuri raportul Comisiei Europene cu recomandările specifice de țară, pe 2018, și în care sunt criticate inclusiv evoluțiilor legislative din domeniul justiției, susținând că societatea românească e capabilă singură să își rezolve problemele, "fără să fie nevoie de îndrumări".

Tăriceanu a criticat mai întâi importanța dată în spațiul public acestor rapoarte întocmite de Comisia Europeană.

"Cred că trebuie să vedem și ce impact au aceste raporte anuale ale CE și în alte țări... În România, când apare raportul CE e ca şi când Dumnezeu a coborât pe pământ şi ne pune pe noi, muritorii de rând, în faţa unei situaţii în care nu mai avem altă ieşire decât să ne aliniem la Dumnezeu", a spus șeful ALDE, de asemenea lider al coaliției de guvernământ.

El a criticat apoi faptul că în rapoartele realizate de Comisie în cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV) nu au fost menționate și "abuzurile şi excesele din Justiţie".

"Constat că, de când s-a instituit acest Mecanism de Cooperare și Verificare, de peste 10 ani, având drept scop consolidarea justiţiei (...) constat că s-a dezvoltat o cangrenă uriaşă, un putregai uriaş în domeniul Justiției, și aici mă refer punctual la protocoalele secrete dintre SRI şi ÎCCJ, CSM, DNA. Nu am observat în niciunul dintre rapoartele MCV de până acum nici cea mai mică preocupare - în pofida semnalelor pe care le-am tras și eu, și alții, și din presă - cu privire la abuzurile şi excesele din Justiţie", a spus el.

"Până la urmă, ce am constatat? Că se înceară, totuşi, e un demers pe care îl vedem cu toţii, pe care îl întreprindem la nivelul Parlamentului, îl intreprinde presa independentă de a scoate la iveală toate aceste grave ilegalităţi şi a le corecta, fără ajutorul nimănui... Eu cred că Guvernul, societatea în ansamblul ei este capabilă să își rezolve problemele fără să fie nevoie de îndrumări", a susținit în final Tăriceanu.



Citeste mai multe despre   




















672 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Adica (Miercuri, 23 mai 2018, 18:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adica sa furati voi ca si până acum, iar lumea să se facă a nu vedea... hai sic !
  • 0 (0 voturi)    
    Parol (Miercuri, 23 mai 2018, 18:20)

    MinDepous [utilizator]

    "e capabilă singură să își rezolve problemele, "fără să fie nevoie de îndrumări""

    Noua nu indrumari ne trebuie, miselule! Ne trebuie sa vina mama/tata si sa ne ia de urechi, de amandoua simultan! si sa ne spuna "fa bine si mananca legumele din farfurie.". Nu urlat, nu batut - calm, ferm, cat sa intelegeti ca nu e dupa voi si ca voi in interesul ROMANIEI sunteti acolo, nu in interesul vostru particular, infamilor! E capabila pe dracu', sub obladuirea voastra...
  • +2 (2 voturi)    
    Cat de infecta e fiinta asta (Miercuri, 23 mai 2018, 18:29)

    Dalinar [utilizator]

    Un borfas ordinar imbogatit prin distrugerea viitorului tarii.
  • +1 (1 vot)    
    Nu (Miercuri, 23 mai 2018, 18:38)

    Lake123 [utilizator]

    Eu red că nu sunteți în stare. Nu am nici-un pic de încredere în voi. Ați dus țara de râpă. și trebuie să dați socoteală pentru asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa este (Miercuri, 23 mai 2018, 18:42)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acest "patriot" adevarat arata respectul fata de autoritate competenta care nu vrea decat binele comunitatii intra-euroepene si sa ne aduca in pas cu societatea civilizata.

    Este fascinant. Pana acum cand CE sau GRECO sau SUA sau oricine ataca legile justiei, de fapt sunt "neintelegeri" si "ei au avut doar MICI amendamente de facut, dar altfel, legile sunt perfecte". Acum au schimbat foaia si spun ca nu vor tine cont de pareri.

    Acum ca tradatorul este albit, nu-i mai pasa de aparente.

    Rusine!

    Sunt curios ce spun simpatizantii PSD acum ca si Tradiceanu recunoaste indirect ca, iar si din nou, CE nu sustine proiectele de justitie a coruptilor (care pana acum sustineau de fapt si cereau "2-3 modificari" cum zicea Docila).
  • 0 (0 voturi)    
    capra (Miercuri, 23 mai 2018, 19:00)

    nahir [utilizator]

    raioasa sta cu coada-n sus.
    Pai bine mai tradicene, daca guvernul era capabil nu se ajungea in situatia asta. Si nu mai da vina pe societate cand tu si dragnea ati acaparat puterea si faceti ce vreti. Voi sunteti de vina pentru situatia in care a ajuns Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Ai semnat cu manuta ta aderarea la UE ! (Miercuri, 23 mai 2018, 19:00)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ai stiut ca intri intr-un club select de tari, in care nu poti sa te comporti ca si cum ai fi o gubernie din Siberia...

    Nu-ti mai place UE ? Muta-te in Albania (ba nu ca si aia vor intra intr-un viitor)... Mai bune in Rusia, ca aia e sigur in afara UE in urmatorii 20 de ani (cat mai ai speranta de viata)...
  • 0 (0 voturi)    
    La puscarie, ba senilule ..... (Miercuri, 23 mai 2018, 19:43)

    cartofil [utilizator]

    Lasa-ne in pace cu panseurile tale care vin din neuronul controlat de Moskva.
  • 0 (0 voturi)    
    Care societate romaneasca? Adica lupii ca voi? (Miercuri, 23 mai 2018, 19:51)

    grunespferd [utilizator]

    De unde brusc increderea in societatea romaneasca? O societate saracita, indobitocita de comunism si apoi de telenovele turcesti, cu forta de munca emigrata, cu smecherasi rapace si retele de familie in toate structurile statului? Cu educatia de zeci de ani subfinantata, cu locuitorii de la tara uitati in plata domnului iar clasa de mijloc in general cu o educatie politica destul de limitata? Despre societatea asta vorbim? Nu cred, mai degraba T se refera la tovarasii de hotie, cu gulere mai mult ori mai putin apretate, si la cei care trebuie sa munceasca pentru ei, mereu grabiti, stresati, bolnavi, in autobuze aglomerate turcesti (mai nou-cele germane sunt prea proaste pt Firea), fara autostrazi, cu trenuri din secolul trecut(si atunci erau mai rapide)...
    In sfarsit... despre societatea asta e vorba?

    Nu uit cine este domnul T: un tradator, de cel mai alunecos soi!
  • +3 (3 voturi)    
    Principiul neamestecului ... (Miercuri, 23 mai 2018, 22:06)

    AEV [utilizator]

    Principiul ”neamestecului în treburili interne”, atât de drag lui Ceaușescu. Aici ne-am întors ...!!
  • +2 (2 voturi)    
    maimutoi (Miercuri, 23 mai 2018, 22:13)

    Ilidia [utilizator]

    Maimutoiul asta senil bate campii...
  • +2 (2 voturi)    
    Societatea.... (Miercuri, 23 mai 2018, 23:05)

    Costello [utilizator]

    .... adica coalitia PSD-ALDE? Tare, nene, tare!!!