​VIDEO UPDATE Senatorii PSD au lipsit de la ședinta comisiei economice la care a participat Mugur Isărescu, alături de tot board-ul BNR/ Cîțu (PNL): "Au boicotat ședința, deși îl cheamă tot timpul. Guvernatorul a fost surprins"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2018, 13:46 Actualitate | Politic


BNR la Comisia economica din Senat
Foto: PNL
Toți senatorii PSD din comisia economică au lipsit joi la ședința la care a participat guvernatorul BNR Mugur Isărescu, alături de toți membrii Consiliului de administrație. Isărescu a vorbit, astfel, doar cu trei senatori din 11 - Florin Cîțu (PNL), președintele comisiei și cel care l-a invitat, Daniel Zamfir (PNL, deși propus pentru excludere din partid) și Cristian Lungu (PMP).

Pe lângă cei 5 senatori PSD, au mai lipsit și senatorul UDMR, Antal Istvan, sentorul USR Silvia Dinică și senatorul PNL Romulus Bulacu. Vezi aici componența

În deschiderea ședinței, Cîțu - devenit președinte în locul lui Zamfir - a semnalat faptul că cei de la PSD nu au venit, adăugând că aceșia totuși urmăresc transmisiunile din comisie.

Liderul grupul senatorial PSD, Șerban Nicolae, a declarat pentru HotNews.ro că nu a fost vorba de un boicot, ci toți senatorii partidului se află joi în Dâmbovița, la o acțiune comună, iar Cîțu știa dinaintea ședinței că senatorii PSD din comisie nu vor putea fi prezenți.

Nicolae a adăugat că mai potrivit ar fi fost ca guvernatorul să fie invitat la comisia de buget, finanțe și activitate bancară, însă a spus că nu există un plan ca acest lucru să se întâmple în viitorul apropiat.

UPDATE Cîţu a precizat la finalul ședinței că atât el, cât şi Mugur Isărescu au crezut că senatorii PSD vor fi prezenţi la şedinţa comisiei.

"A fost surprins că nu sunt aici, deşi ei tot îl cheamă tot timpul şi îi spun că se tot ascunde şi nu vrea să vorbească. Astăzi, când a venit cu toată echipa, nu erau de faţă, deci au boicotat comisia. A fost surprins. A crezut că vor fi aici şi vor pune întrebări. Aşa am crezut şi eu. I-am anunţat pe membrii comisiei şi ştiau de această şedinţă, am făcut invitaţia de aproape două săptămâni. Nu a fost un secret, a fost pe site. Ştiu că cei de la PSD, am înţeles, că s-au uitat online. Am înţeles că s-a uitat şi Liviu Dragnea", a afirmat Cîţu după întâlnire, potrivit Agerpres.

Ședința comisiei a durat aproape două ore, iar tema a fost "Evoluția inflației și implicațiile pentru economia României".

Amintim că liderul PSD Liviu Dragnea a anunțat pe 20 februarie că îi va trimite o scrisoare guvernatorului BNR, întrucât are întrebări privind inflația. Cu o zi înainte, Eugen Teodorovici și Viorica Dancilă au spus că vor să dicute cu șeful Băncii Naționale pe această temă.

"E bine să întrebați și BNR", a răspuns Dragnea, întrebat dacă este îngrijorat despre faptul că inflația a înregistrat nivelul de 4,3% în ianuarie. "Eu o să trimit o scrisoare domnului guvernator cu niște puncte de vedere adunate de la mai mulți specialiști și din partea mea. Și vreau să primesc niște răspunsuri. Nu vreau să discut acum pe genunchi pentru că e un subiect foarte important. Aș vrea să văd și care a fost implicarea BNR în asta pentru că este o chestiune foarte serioasă" a spus Dragnea atunci.

Ulterior, el a declarat că scrisoarea a fos trimisă chiar în acea zi.  

Vezi mai jos imagini de la debutul ședinței:




Citeste mai multe despre   


















3082 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    pai ce sa mai intelegem? (Joi, 29 martie 2018, 13:55)

    CVL [utilizator]

    Nu PSD era cel mai vocal in a-i cere socoteala domnului Isarescu? De ce au lipsit? Asta denota aroganta si faptul ca nu ii intereseaza incotro vor PSD si ALDe sa indrepte Romania.
    • -6 (8 voturi)    
      Sa intelegi (Joi, 29 martie 2018, 16:43)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      CA Isarescu va fi zburat cat de curand de la BNR
    • +1 (1 vot)    
      prostie (Joi, 29 martie 2018, 20:16)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Nu atat aroganta cat incompetenta specifica latrailor PSD...
    • +1 (1 vot)    
      Poată că denotă și altceva (Vineri, 30 martie 2018, 23:34)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Analfabetismul economic de tipul ”ochii-n tavan la MTO”, caz în care creierul bine odihnit se simte agresat de mesajele coerente ale unui tip care nu a făcut studii la FUR(Frecvență Ultra Redusă) Șprițu Haret....
  • +15 (15 voturi)    
    se dovedeste inca o data (Joi, 29 martie 2018, 14:05)

    ..13 [utilizator]

    ca nu vor sa colaboreze si cine nu se supune maretelor lor vizuni apocaliptice este impotriva lor - de unde si vorba ceea cu Statul Paralel...

    Rusinica celor absenti!

    PS
    poate iarasi au fost convocati la vreo chermeze si atunci au lipsit de la discutii...
  • +12 (12 voturi)    
    De rusine (Joi, 29 martie 2018, 14:07)

    tontu [utilizator]

    PSD-isti au fugit care-ncotro, iar ,dupa ce au facut numai tampenii acum se intreaba de ce a crescut inflatia.
    • +2 (2 voturi)    
      de rusine ??? (Joi, 29 martie 2018, 15:27)

      Levellers [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Exista asa ceva ?
  • +11 (11 voturi)    
    E semn rau (Joi, 29 martie 2018, 14:10)

    obosit [utilizator]

    cand dictatorul nu mai asculta de sfatuitori, e drumul spre catastrofa.
    • +4 (4 voturi)    
      dragnea (Joi, 29 martie 2018, 14:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui obosit

      oricum nu asculta decat de paznicul cimitirelor, valcov. Pentru pablito, Isarescu este omul lui Soros, al lui UE, al statului paralel.
      • -7 (9 voturi)    
        Nu stiu omul cui e Isarescu (Joi, 29 martie 2018, 16:45)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Dar cu siguranta e guvernatorul BNR ce a tinut Romania ieftina, la pret de promotie pentru capitalul strain.
        Un guvernator ce i-a mentinut pe romani de 30 ani ca niste sclavi ieftin de cumparat pentru capitalul strain
        • +4 (6 voturi)    
          Guvernatorul (Joi, 29 martie 2018, 17:26)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          carpeste de 30 de ani neghiobiile economice facute de guvernantii aia care te reprezinta pe tine,neg..le!
        • +3 (3 voturi)    
          Samponul pe care-l folosesti (Joi, 29 martie 2018, 17:46)

          Ord [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          nu te spala pe cap ci in cap!
  • +6 (6 voturi)    
    guvernatorul BNRsi Senatul Romaniei (Joi, 29 martie 2018, 14:55)

    Dizidentul [utilizator]

    apare un nou conflict,PSD spera sa controleze BNR, jegosii au lipsit dupa ce in frunte cu Dragnea au cerut lamuriri. Muscam de cur pe la spate dar cind sintem fata in fata cu guvernatorul bancii ne ascundem, altceva nu putem daca sintem anal-fabeti si in economie, la noi numai gura este mare putem numai sa amenintam, pentru ca materia cenusie din creierul nostru lipseste, traiasca partidul in frunte cu conducatorul iluminat.
    • -7 (7 voturi)    
      Isarescu va fi zburat (Joi, 29 martie 2018, 16:46)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Ce rost mai are sa discuti cu un viitor ex guvernator ?
    • +1 (1 vot)    
      După seria de articole despre aurul BNR (Vineri, 30 martie 2018, 23:38)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      ... care este depus în custodie la Banca Angliei, cred că PSD vrea să pună un director la mâna lor ca să vândă aurul, pentru că nu le mai ajung banii - încasările din taxe au scăzut, creditul le-a scăzut, doar aurul din pușculița BNR le face drăgăstos cu ochiul...
  • +1 (1 vot)    
    xxxxl (Joi, 29 martie 2018, 16:05)

    vorbeste lumea [utilizator]

    doamna ministru al muncii a fost prezenta sa-si pre-mareasca eforturile distrugatoare ...???
  • +5 (5 voturi)    
    'Prtostu"dac nu-i fudul,nu-i prost destul"! (Joi, 29 martie 2018, 16:22)

    gigiN [utilizator]

    Ce dovada mai clara vrem decat faptul ca pe acesti paraziti din parlament,straini de aproape orice problema pusa in discutie,nu ii intereseaza absolut nimic decat avantajele lor si nu fac decat ceea ce le spune ayatolahul lor,dragnea.
  • -5 (7 voturi)    
    OH. (Joi, 29 martie 2018, 17:14)

    letsoc [utilizator]

    Isarescule securistii tai ,de !