Tariceanu, despre legea defaimarii: Responsabilitate nu exista, declaratiile se fac cu o usurinta nepermisa, interesul national si imaginea Romaniei sunt afectate

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2018, 17:06 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a declarat marti, referitor la declaratiile presedintelui PSD, Liviu Dragnea, potrivita carora ar trebui o lege a defaimarii, ca "responsabilitate nu exista, declaratiile se fac cu o usurinta nepermisa, iar interesul national si imaginea Romaniei sunt afectate", scrie News.ro.

"In conditiile in care vad ca defaimarea ajunge un fel de activitate preferata a unora, nu stiu, poate n-ar fi rau sa ne gandim ca responsabilitatea de care trebuie sa dam dovada fiecare si, pana la urma, interesul de a apara ceea ce numim in mod generic imaginea tarii, interesul national, nu ar trebui sa cuprinda niste norme mai stricte, pentru ca vad ca responsabilitate nu exista, declaratiile se fac cu o usurinta nepermisa, interesul national al Romaniei si imaginea sunt afectate si pentru lucrul asta nimeni nu patteste nimic", a spus Tariceanu.

El sustine ca a lucrat 10 ani in media si ca libertatea de exprimare "trebuie sa fie insotita si de responsabilitate".

"Pe de alta parte, eu am lucrat 10 ani in media. Cred ca libertatea de exprimare este ceva esential (...) libertatea de exprimare trebuie sa fie insotita si de responsabilitate. Cei care fac declaratii defaimatoare la adresa Romaniei, clar nu au niciun fel de responsabilitate si le fac intr-un mod care, zic eu, nu este nepermis de lege, ci nepermis de bun simt", a continuat acesta.


"Am vorbit cu mai multi colegi si am convenit sa lucram la o lege, nu stiu daca e nevoie de o legislatie, la o lege care sa reglementeze sau sa dea posibilitatea statului roman sa sanctioneze aceste lucruri, pentru ca acesti oameni - gen Monica Macovei si alti europarlamentari care mint despre propria tara, care defaimeaza propria tara - aduc foarte multe deservicii si noi din cauza asta pierdem suveranitate, pierdem demnitate, pierdem respect si nu castigam absolut nimic. Am spus ca trebuie sa facem o lege care sa dea dreptul statului roman sa corecteze aceste lucruri. Nu stiu acum cum, dar in alte tari poate exista asa ceva. Nu poti sa stai indiferent si inactiv. Vi se pare bine ca despre tara noastra sa se vorbeasca, folosind minciuni, atat de rau? Sa se spuna lucruri mincinoase? Eu nu vorbesc de infractiune, dar cineva trebuie sa plateasca. Sigur ca intra la libera exprimare, dar asta nu inseamna ca trebuie sa defaimezi", a declarat Liviu Dragnea.



Citeste mai multe despre   


















1626 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Tu personal (Marţi, 13 martie 2018, 17:11)

    mitg [utilizator]

    Ai afectat imaginea mai mult decat zece mii de hoti conationali ai nostri.
    • 0 (0 voturi)    
      daca-i spui (Miercuri, 14 martie 2018, 10:48)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      unui ticalos ca este ticalos sau unui securist ca este securist,unui prost ca este prost sau unei canalii politice ca este canalie se cheama ca spui adevarul nu ca defaimezi.Omul oricum are o faima de canalie si de aici interesul sa dea o lege prin care el personal sa nu mai poata fi facut cum este.
  • +17 (17 voturi)    
    Lege (Marţi, 13 martie 2018, 17:12)

    hamurabi [utilizator]

    Ce inseamna defaimare ? Cand faci publice aspecte negative ?
    • +2 (2 voturi)    
      din (Marţi, 13 martie 2018, 19:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      punctul lui tradiceanu de vedere, criticile la adresa coruptilor, hotilor si a celor care prin legi si politica dusa ii sprijina si/sau sunt ei insisi hoti si corupti, reprezinta defaimarea tarii.
      Cei doi paranoici presedinti de partide si de camere legislative, confunda criticile aduse (recent de Monica Macovei) lor cu defaimarea tarii pentru ca ei se confunda, si vor sa reinoculeze acest lucru (revenire la cultul personalitatii din epoca ceausescu), cu tara, vezi Doamne, motivati fiind de faptul ca au castigat alegerile parlamentare.
    • -1 (1 vot)    
      Defaimare (Marţi, 13 martie 2018, 19:42)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      Defaimare inseamna cind spui despre Tariceanu ca este tradator de tara vindut Moscovei.
      • 0 (0 voturi)    
        Aia este (Miercuri, 14 martie 2018, 17:00)

        mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        calomníe sf [At: DA ms / V: ~ lum~ / Pl: ~ii / E: fr calomnie, lat calumnia ] Afirmație mincinoasă și tendențioasă făcută cu scopul de a discredita onoarea sau reputația cuiva.

        Persoana calomniata poate da in judecata calomniatorul pentru daune morale (m-a parasit nevasta ca ai spus despre mine ca am o amanta), daune materiale (ai zis ca sunt hot si am pierdut un contract).
  • +19 (19 voturi)    
    „congresul (Marţi, 13 martie 2018, 17:13)

    berenger [utilizator]

    nu va elabora nicio lege... care să reducă libertatea cuvântului”, primul amendament la constituția sua ratificat la 15 decembrie 1791.

    la noi, în 2018...
    • +6 (8 voturi)    
      pai asha ne trebuie (Marţi, 13 martie 2018, 18:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Nu noi am votat in parlament toti tilharii de joasa speta, toti soferii de infractori, toti analfabetii smecheri si mardeiasi, toti izmanarii ajunsi doctori docenti si conducatori de doctorate?
  • +25 (25 voturi)    
    Penalii din Parlament afecteaza imaginea Romaniei (Marţi, 13 martie 2018, 17:14)

    Boham [utilizator]

    'interesul national al Romaniei si imaginea sunt afectate' cel mai grav de catre condamnatii si urmaritii PENAL din fruntea parlamentului Romaniei: Dragnea & Tariceanu
  • +22 (22 voturi)    
    Tarliceanule, iar dai in gropi! (Marţi, 13 martie 2018, 17:19)

    Cataleya [utilizator]

    Tocmai ai declarat public ca "Romania este o tara a delatiunilor si a dosarelor"

    E cumva lauda sau defaimare la adresa Romaniei?

    Tolomacule!
  • +18 (18 voturi)    
    'Draga"Tradiceanu -Naraskin, (Marţi, 13 martie 2018, 17:32)

    Rescator [utilizator]

    Matale si Abu Dragneev sunteti varf de lance in
    compromiterea imaginii Romaniei,prin fapte de coruptie
    in forma continuata,prin distrugerea si subordonarea politica a justitiei,prin tampenii colosale de tipul
    "Revolutiei Fiscale",etc.
    Chiar azi ai declarat ca te simti jenat intr-o tara a delatiunilor.Asta nu este denigrarea tarii .Deci daca comiti faradelegi si esti demascat este de vina Romania!?
  • +13 (15 voturi)    
    ”declaratiile se fac cu o usurinta nepermisa” (Marţi, 13 martie 2018, 17:34)

    Bolsevicul [utilizator]

    Aveți grijă ce vă doriți, d-le Tăriceanu!

    Eu de-abia aștept să apară o asemenea lege. Poate atunci dvs și ceilalți vajnici apărători ai ”onoarei nereperate” a națiunii vă veți gândi de două ori înainte de a bate câmpii despre ”statul paralel”, ”republica procurorilor” și alte bazaconii.
    • 0 (0 voturi)    
      Legea va pedepsi numai (Miercuri, 14 martie 2018, 10:52)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Bolsevicul

      declaratiile anti PSD-ALDE si pe conducatorii de Partid si de Stat ATUNCI CAND SUNT IN FUNCTIE SAU IN EXERCITAREA UNEI FUNCTII DE PARTID.
      Aici e cheia legii .Este numai pentru cei in functie.Tariceanu este de 20 de ani in functie si mai vrea sa stea pana la deces.
      Care nu are functie nu este de interes si poti sa il defaimezi cat vrei.Ca ala NU ARE FAIMA. Faimosii sunt numai fanariotii PCRPSDALDE
  • +13 (13 voturi)    
    tariceanu... (Marţi, 13 martie 2018, 17:38)

    rochiri [utilizator]

    ...si tragi apa ..!
  • +15 (15 voturi)    
    Romanii ar trebui sa se simta defaimati... (Marţi, 13 martie 2018, 17:45)

    LLLL [utilizator]

    ..., ca sunt condusi de tine si de domnul Dragnea.
  • +19 (19 voturi)    
    Interesul national e afectat (Marţi, 13 martie 2018, 17:47)

    zanax [utilizator]

    de pungasii care conduc Romania, nu de ce-i care-i denunta si le dezvaluie furtisagurile.
  • +4 (4 voturi)    
    Cineva trebuie sa plateasca ! (Marţi, 13 martie 2018, 17:54)

    Thriller [utilizator]

    Tariceanu: declaratiile se fac cu o usurinta nepermisa, Sa fie oare Tarliceanu autocric ? Un psihopat megaloman ca el ?! Probabil ca nu. Vrea doar sa bage pumnul in gura celor care nu se supun grupului infractional organizat. Atentie basisti, sorosisti, purtatori de catei la manifestatii, apare o noua categorie - "oameni gen Monica Macovei" !
  • +8 (8 voturi)    
    Tariceanu (Marţi, 13 martie 2018, 17:54)

    deville2010 [utilizator]

    primul fotomodel al tarii, sotul tuturor doamnelor notar, acest harley davidson mioritic, acum in varianta zapacita
    -primul economist al tarii,
    nu vine craciunul si la tine taricene tata????????
  • +8 (8 voturi)    
    :) (Marţi, 13 martie 2018, 17:58)

    uzu [utilizator]

    cand ati facut-o pe macovei betiva si pe tac-su tortionar, n-a fost defaimare ? cand ati zis ca a bagat macovei in puscarie nu stiu ce revolutionari, n-a fost defaimare. n-a trebuit lege. acuma cand va da in vileag la UE va trebuie lege. bravo :)
  • +7 (7 voturi)    
    domnule cred ca... (Marţi, 13 martie 2018, 18:11)

    ..13 [utilizator]

    S-au terminat chestiunile legate de legile justitei si au ramas numai astea cu interesul national.

    Bre, oameni buni - nu este a buna intentia asta!
  • +7 (7 voturi)    
    cam asa (Marţi, 13 martie 2018, 18:21)

    codrean [utilizator]

    De la liberalism la comunism. Asta da involutie !
  • +9 (9 voturi)    
    In loc sa fie la puscarie (Marţi, 13 martie 2018, 18:26)

    ganz [utilizator]

    nemernicul asta ne tine morala.
  • +2 (2 voturi)    
    mda.... (Marţi, 13 martie 2018, 18:53)

    anonim56471 [utilizator]

    Măcar LIBERTATE de exprimare să avem, dacă nu avem altceva, dar văd că și pe asta vrea s-o păstreze numai pentru el...
    Cei care nu au nimic, cei săraci, cei de la marginea societății atât mai au: libertatea de a vorbi despre problemele lor, de a se face auziți. Pentru asta s-a "inventat" libertatea de exprimare.
  • +1 (1 vot)    
    e f buna... (Marţi, 13 martie 2018, 18:59)

    liviu_ [utilizator]

    pt ca pune pumnu in gura tuturor...

    si (cel mai important) ... permite latrinelor si politicienilor sa injure in continuare... pt ca ei injura protestatari, multinationale, partidele "inamice" ... deci nu defaimeaza tara...

    si mai e ceva... defaimarea nu inseamna minciuna.... pot sa defaimez spunand adevarul! deci psd o sa ingradeasca si adevarul daca nu le convine...

    democratie
    1990-2018 RIP :(
  • +2 (2 voturi)    
    totusi individul asta are dreptate ... (Marţi, 13 martie 2018, 19:28)

    sareta [utilizator]

    O lege a defaimarii va fi ca si cea a tradarii de tara !Adica nimeni n-o va aplica ...Daca Procurorii generali isi faceau datoria, demult era tara asta curatata de tradatorii care au jefuit-o ,au vandut-o pentru a deveni miliardari si vezi doamne n-au defaimat-o.
  • +1 (1 vot)    
    Defaimare (Miercuri, 14 martie 2018, 9:34)

    jam.jam [utilizator]

    adica cei care au curajul sa spuna advarul despre coruptii PSD-ALDE.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotziceanu (Miercuri, 14 martie 2018, 12:16)

    Hababaeba [utilizator]

    Nu, nu hotii si penalii defaimeaza, ci altii. Bai tzutzu, ceva probleme cu sistemul de referinta? Nu intrebi tu pe astia de afara cam care e si parerea lor? NU, bineinteles, ca in acest caz suntem un stat independent paralelo-perpendicular si nu ne intereseaza.
    Na bine ca am gasit alt mecanism prin care sa inchidem gura la cei care zic ceva de "integrii" care se reprezinta pe ei insisi, partidul si rudele.