Crin Antonescu: Am avut o intalnire cu Ponta si Basescu; comasarea alegerilor a fost evocata de Ponta

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 ianuarie 2013, 13:56 Actualitate | Politic


Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a afirmat miercuri ca marti seara a avut o intalnire cu premierul Victor Ponta si presedintele Traian Basescu pe tema Mecanismului de Cooperare si Verificare (MCV), precizand ca ideea comasarii alegerilor a fost evocata de primul-ministru, relateaza Agerpres.

"Domnul Basescu a solicitat o intalnire cu premierul si presedintii celor doua Camere, pe tema MCV. Intalnirea a fost aseara, la Senat. Subiectul acesta a fost. (...) Nimic spectaculos, lucruri normale", a declarat Antonescu, intr-o interventie telefonica la Antena 3, sustinand ca intrevederea nu a fost una secreta si ca a avut loc la ora 20,00.

El a spus ca premierul Ponta i-a adus la cunostinta presedintelui Basescu ideea comasarii alegerilor prezidentiale cu cele europarlamentare in 2014.

"A fost colateral, nu a fost un subiect. La un moment dat, premierul Ponta i-a adus la cunostinta optiunea sa sau a noastra, a USL, ca in 2014 sa nu mai avem alegeri prezidentiale la termen. (...) Nu a fost un subiect care sa se dezbata, a fost pur si simplu o idee evocata de Victor Ponta", a sustinut Crin Antonescu.

Antonescu a aratat ca seful statului a luat act de aceasta propunere, adaugand ca reactia sa nu a fost una semnificativa.

"Nu semnificativa in sensul ca ar fi respins-o categoric sau ar fi imbratisat-o, pur si simplu a luat act. A aratat din punctul domniei sale de vedere ca ar fi mai bine ca referendumul pentru intrarea in vigoare a Constitutiei sa fie cuplat cu europarlamentarele si prezidentialele sa ramana la termen. Noi credem insa ca, in conditiile in care efortul de modificare a Constitutiei in planul dezbaterii publice, lucrarilor din Parlament, dialogului politic intre toate fortele politice ajunge la un rezultat pana in toamna, se poate face acest referendum in toamna", a spus presedintele PNL.

El a mentionat ca si liberalii sunt de parere ca ideea comasarii alegerii este o solutie buna.

"Da, si din punctul nostru de vedere cred ca ar fi o solutie buna si de altfel cred ca in contextul in care discutam doar pe Constitutie modificarea in diverse locuri, multe locuri importante, a Constitutiei, putem sa luam in calcul si acest lucru fara niciun fel de problema", a spus Antonescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3162 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Ca sa vezi dom'le (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:04)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci referendumul pentru modificarea constitutiei n-ar fi o cheltuiala in plus daca se face separat de europarlamentare, in schimb prezidentialele ar costa de nu ne-am vedea.
    Iar cine spune ca prezidentialele in decembrie ar scadea semnificativ sansele lui Crinel de a ajunge prezident, e o plosnita nenorocita cu sufletul vindut dictatorului. De altfel Somnorila si zice in text ca nu el a cerut asta, ci Ponta.

    O sa plateasca poporul asta pentru votul de asta iarna de-o sa-i iasa pe nas.
  • +11 (13 voturi)    
    Ce limbaj?! (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:09)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    "Evocata...."
    Conform DEX, a evoca inseamna printre altele = a aduce la cunostinta fapte, evenimente, împrejurări etc. trecute...
    cararau, e vorba de ceva deja intamplat!
    Prost esti, Doamne!
    Cica este profesor...
    E doar cacarau!
  • +7 (13 voturi)    
    hehe (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:23)

    Mazeta [utilizator]

    Cum să facem, cum să facem!? De unde să scoatem cvorum pentru modificarea constituției? Trebuie să găsim noi o șmecherie...
    • +4 (6 voturi)    
      Prezenta la referendum (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 15:02)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Constitutia noua trece de popor doar daca e la pachet cu demiterea lui Basescu. Altfel ma indoiesc ca prezenta la vot va fi suficienta.

      Dar poate ca nici demiterea lui Basescu nu va mai fi suficienta pentru popor. Ar mai trebui prevazuta si reducerea parlamentului la vreo 250 de membri.

      Cit despre principiile constitutiei, astea il dor exact in cot pe "bietul" popor. Putem face si republica extraterestra, chiar n-are valoare nici un principiu pentru popor. Salarii, pensii si ajutoare, astea da, ar aduce la vot 120% din totalul alegatorilor, mai ales in Teleorman si Vrancea.
  • +9 (9 voturi)    
    mda, tipic ! (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:31)

    the [utilizator]

    daca va miroase urat,
    inseamna ca Ponta a deschis gura,
    io sunt o petala de mine insumi ...
    de la mine nu vine nimic rau !

    nea felix, sunt in emisie, nu mai ragai asa tare ...
  • +11 (11 voturi)    
    Reducerea numarului de parlamentari (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:34)

    Flatron [utilizator]

    De referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari nu spune nimeni nimic? Au fost bani aruncati pe fereastra? Basescu a spus ca-si da demisia in momentul in care se tine cont de referndum.
  • +15 (15 voturi)    
    Acum un aproape un an (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 14:42)

    Rasmus [utilizator]

    "Vom sesiza institutiile internationale privind intentia abuziva a PDL de comasare a alegerilor!", a declarat europarlamentarul PSD Rovana Plumb

    "Nu putem fi de acord cu o decizie nedemocratica, prin care cei de la PDL doresc sa induca in eroare electoratul si sa-si bata joc de alegeri" Dan Sova

    Deputatul PSD Carmen Moldovan a facut un apel "catre intreaga societate civila sa ia atitudine impotriva comasarii alegerilor".

    Moldovan a sustinut ca "frica de populatie nu reprezinta nicidecum un motiv intemeiat pentru amanarea alegerilor, ci din contra, un motiv foarte bun pentru organizarea de alegeri anticipate, adica cat mai repede posibil".
    • +5 (5 voturi)    
      Upon a time ... (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 15:05)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      CCR-ul a votat cu 9-0 ca fiind neconstitutionala ordonanta lui Boc. Pe atunci CCR-ul era considerat foarte bun de catre USL-isti. Si chiar aveau dreptate atunci.
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 16:48)

    Euunul [utilizator]

    CA nu evoca nimic, nu semneaza nimic, nu propune nimic.....chiar nu stiu de ce mai participa. Tot timul altii fac, altii sunt de vina el vb doar la singular