VIDEO Adriean Videanu il da in judecata pe Victor Ponta, pentru calomnie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 8 iunie 2012, 17:53 Actualitate | Politic


Democrat-liberalul Adriean Videanu a anuntat, vineri, ca a decis sa il dea in judecata pe Victor Ponta pentru calomnie, aratand ca primul ministru l-a acuzat, fara sa aiba dovezi, ca ar avea patru dosare la DNA si ar fi semnat contracte cu "baietii destepti", potrivit Mediafax.

"Miercuri, 6 iunie, am facut o conferinta de presa in care, in mod onest, am demonstrat fara echivoc erorile si balbele unei luni de guvernare Ponta. Asa cum am anticipat, in lipsa argumentelor cu care sa contrazica ceea ce eu am spus, primul-ministru, de o maniera ce tine de nivelul cultural si intelectural al domniei sale, calomniaza si jigneste fara niciun fel de dovada, motiv pentru care astazi am luat decizia sa-l dau in judecata pentru calomnie", a precizat Adriean Videanu.

El a adaugat ca primul-ministru l-a acuzat ca ar avea la DNA patru dosare si ca el respinge aceste acuzatii, aratand ca nu a fost solicitat de DNA pentru niciun fel de caz aflat in ancheta si nu are cunostinta de niciun dosar: "Am decis ca luni sa fac o adresa la DNA in care sa-mi comunice oficial daca acest lucru exista si veti avea posibilitatea sa vedeti cine e mincinos", a precizat Videanu.

Adriean Videanu a mai spus, legat de acuzatiile lui Victor Ponta potrivit carora ar fi semnat contracte cu baietii destepti, ca in timpul mandatului sau nu s-a incheiat niciun contract nici macar de 0,01 megawati, un contract bilateral cu Hidroelectrica: "Toate contractele s-au incheiat in 2003-2004, atunci cand Victor Ponta era seful Corpului de Control al Guvernului din acea vreme sau in perioada mandatului domnului Seres", a precizat Adriean Videanu.



El a aratat ca la inceputul mandatului sau a dat un ordin de ministru, Ordinul 466, in care a specificat ca orice cantitate de energie se tranzactioneaza numai pe Bursa, in mod transparent. In plus, Videanu afirma ca nu a avut niciun fel de implicare in deciziile managementului de la Hidroelectrica si ca PSD este cel care a numit persoana care a fost director general al companiei.

Adriean Videanu a aratat ca un argument posibil al atacului lui Victor Ponta la adresa sa este ca a indraznit sa se lege de prietenul acestuia, Robert Negoita: "As vrea sa va mai dau un argument posibil al atacului domnului Ponta: pentru ca am indraznit sa ma leg de prietenul domniei sale, domnul Robert Negoita, care asa cum l-a numit o parte a presei, proxenet, si va invit pe fiecare sa cititi stenogramele DIICOT care au facut deliciul mass-media in cursul anului 2010, probabil domnul Ponta a fost partener al domnului Robert Negoita, asa cum spunea o parte dintre voi la acea vreme. Probabil din prietenie cu domnul Robert Negoita, cu care se afiseaza pe banere si peste tot, domnul Ponta s-a simtit amenintat de aprecierile pe care noi le-am facut si pe care le-am luat din presa zilei din acea perioada a sfarsitului anului 2010", a explicat Videanu.

Adriean Videanu a mai aratat ca Victor Ponta aduce o noutate in peisajul politic romanesc, pentru ca este prima data cand "un prim-ministru iresponsabil fara dovezi ameninta, jigneste si face o presiune incalificabila asupra justitiei": "Legat de aprecierea pe care a facut-o la adresa mea, vreau sa-i spun domnului Ponta ca, daca vrea sa-l vada pe cel mai mare hot din Romania, il rog sa se uite maine dimineata in oglinda si poate vede in spatele domniei sale tunurile de la Turceni si Rovinari".

Adriean Videanu a incheiat spunand ca Victor Ponta nu a scos niciun cuvant in privinta acuzatiilor pe care el i le-a adus la bilantul guvernarii Ponta, aratand ca acesta a facut 38 de promisiuni in domeniile economic, social si politic si rezultatele sunt zero, la o luna de guvernare.

















1603 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Sa_l dea in judecata (Vineri, 8 iunie 2012, 18:11)

    Lucianmotzul [anonim]

    Acest ponta este un impertinent si arunca in stil comunist cu acuze in toti adversari politici fara dovezi doar ca sa denigreze ,acuza mintind si defaimand ,lectieinvatata dela Iliescu via Nastase ,striga fac spume la gura dar ceva pt mersul bun al tari nimic ,mint si manipuleaza ,sper ca poporul sa vada si sa actioneze in consecinta la alegeri.Dle Videanu sa_l tarasti prin tribunale pe acest nemernic ca merita .
  • +7 (9 voturi)    
    Declaratii Videanu (Vineri, 8 iunie 2012, 18:13)

    costel [anonim]

    Cred ca o solutie buna este ca Videanu,Udrea,Blejnar s.a.sa-si uneasca fortele si sa actioneze in judecata pe Ponta,Antonescu,Voiculescu,Tariceanu etc.pentru afirmatiile facute si pentru dezastrul facut in Romania.
  • -4 (6 voturi)    
    ii este frica lui Videanu?are musca pe caciula (Vineri, 8 iunie 2012, 18:37)

    Eneas [anonim]

    deci retineti ca nu repet de doua ori :
    1.Videanu era ministru MEC
    2.Tudor Serban era ministru secretar de stat la MEC si presedinte CA la Hidroelectrica
    3.Mihai David era director general la Hidroelectrica, psdist numit de Videanu cu aprobarea lui Geoana !
    acum o companie de stat are un CA care avizeaza contractele cu baietii distepti si o AGA care aproba pe baza unui mandat semnat de ministru ,adica de Videanu, aceste contracte!aceasta este schema legala prin care s-au prelungit contractele !
    Intrebare : cine minte?
    Concluzia este minte Videanu, care a luat bani de la baietii distepti sa le prelungeasca contractele ,
    l-a mintit pe Basescu ca nu a stiut nimic si ma intreb ce vor zice David si Serban,ca numai ca au facut totul de capul lor, nu vor zice!Nu au facut pentru ca nu aveau cum sa faca dpdv legal!!!Sunt actele CARE VORBESC!
    Deci Videanu :ciocu mic si preda-te !ai furat !
    • 0 (0 voturi)    
      De ce crezi ca ii e frica lui Ponta de Videanu? (Vineri, 8 iunie 2012, 23:03)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Contractele cu baieti destepti au fost facute pentru prima data in timpul lui Dan Ioan Popescu, Vosganian le-a prelungit si Videanu le-a mai prelungit o data.
  • +5 (7 voturi)    
    D-le Videanu !!! (Vineri, 8 iunie 2012, 19:14)

    polonyca [utilizator]

    Ar fi corect sa-i dati lui Ponta ceea ce-si cauta cu lumanarea !!! Tarati-l prin tribunale, asa ne faceti si noua un bine.......adica o sa-l vedem si noi mai putin pe sticle !!! Si , la urma urmei........chiar ar merita niste ....corectii !!!
  • +5 (7 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 8 iunie 2012, 19:26)

    XYZ [anonim]

    Domnule Videanu,nu va lasati calcat in picioare de o maimutica .Daca sunteti curat in afaceri si nu va este teama,mergeti pina in pinzele albe cu aceasta obraznicatura care ma streseaza zilnic cu aparitiile sale pe toate canalele tv.Mi-e teama sa mai deschid televizorul sa nu apara in prim plan pontanacul.Nu este exclus sa rasara si din oala cu ciorba cind ridic capacul.E de groaza cu acest mincinos.
    • +3 (3 voturi)    
      Eu cred ca Ponta (Vineri, 8 iunie 2012, 21:18)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui XYZ

      E deja clonat ca prea apare la toate televiziunile. Avea si Ceausescu dublurile lui.
  • +7 (7 voturi)    
    prezumtie de vinovatie (Vineri, 8 iunie 2012, 19:34)

    Boengiu Constantin [anonim]

    Desi este prim-ministru, Victor Ponta se afla in campanie electorala, prilej cu care arunca in dreapta si in stanga cu acuze fara dovezi, in baza "prezumtiei de vinovatie". Nu e el ca trebuie sa probeze acuzatiile, cei acuzati trecuie sa se justigice. Fiind la guvernare, deci avand acces la documente, ar trebui sa-si sustina toate acuzatiile cu dovezi clare.
    Ar fi facut toti banii ca procuror pe timpul lui Ceausescu. Cred ca si-a gresit cariera sau s-a nascut prea tarziu pentru a fi un bun "procuror".
  • -2 (2 voturi)    
    videanu (Vineri, 8 iunie 2012, 19:37)

    rv. [anonim]

    Cred ca Videanu nu a incheiat nici un contract.
    Doar le-a prelungit pe cele vechi pe ultima suta a mandatului de ministru ,pina in 2018.s Si pentru asta isi dorea statuie.
  • -2 (2 voturi)    
    ....invidie (Vineri, 8 iunie 2012, 19:50)

    Publicus [utilizator]

    Un bandit acuza un alt bandit..... ca a furat mai mult ca el.
  • +2 (4 voturi)    
    f.b. d-le videanu (Vineri, 8 iunie 2012, 19:51)

    ured [anonim]

    au venit golanii la guvernare

    felicitari d-le videanu !
  • +3 (3 voturi)    
    Of, Penalul ...! (Vineri, 8 iunie 2012, 20:12)

    Dinoone [utilizator]

    Tocmai in Drept Penal are doctorat si stimabilul prim-ministru adjectiv, ca doar nu poate fi functia pe care o indeplineste el, un substantiv propriu. Mai inteleg ca obtinandu-si doctoratul in Catania in doar trei luni, este ca in Povestea lui Fat-Frumos, care crescuse intr-un an cat altii in zece.
    Daca Adriean Videanu, nu face plangerea de care spune, nu este decat un vinovat care cauta scuze dupa acuze. Imi doresc sa-i vad pe toti oamenii astia care se pretind lideri -politicieni, sa scape de comportamentele si vociferarile demne de mediul borfasilor; sa -i vad sa se comporte ca in Romania -Statul de Drept!


    P. S. Cred ca mai degraba vedem porci pilotand elicoptere...
  • 0 (0 voturi)    
    Dizgratie (Sâmbătă, 9 iunie 2012, 12:58)

    eduard [anonim]

    Imi provoaca sila acest om fara scrupule.
  • 0 (0 voturi)    
    Teama isi zice cuvintul (Sâmbătă, 9 iunie 2012, 13:39)

    jeje2 [utilizator]

    Videanu se teme de sala de judecata ca dracul de tamiie... asa ca e greu de crezut sa asistam la asa ceva... latra sa nu adoarma si el asa cum au adormit Udrea... etc....