Emil Boc: PDL nu nominalizeaza alt candidat pentru functia de premier. Cei care au votat motiunea trebuie sa isi asume guvernarea

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2012, 17:26 Actualitate | Politic


Emil Boc
Foto: Agerpres
Emil Boc, seful PDL, a declarat vineri dupa consultarile cu presedintele Traian Basescu ca PDL nu nominalizeaza un alt candidat pentru functia de premier. "Cei care au votat astazi in parlament motiunea de cenzura trebuie sa isi asume guvernarea tarii", a spus Boc.

Declaratii Emil Boc:

  • Am constatat astazi ca actuala coalitie guvernamentala nu mai exista
  • Orice zi de instabilitate politica face rau tarii. Cei care au majoritatea in parlament trebuie sa isi asume rapid guvernarea
  • Romania este astazi stabila economic si are un prestigiu care trebuie sa fie aparat
  • Cu orice zi de instabilitate se pierd bani din buzunarul romanilor
  • Noi speram ca responsabilitatea sa fie imediat asumata si Romania sa nu stea in instabilitate
  • Cei care astazi au demonstrat in mod democratic ca au majoritate trebuie sa asigure stabilitatea politica si economica a tarii
  • Am vazut stoparea misiunii FMI si caderea leului
  • Cei care si-au asumat responsabilitatea de a darama un Guvern au responsabilitatea de a forma un nou Guvern

Reamintim ca Guvernul MR Ungureanu a cazut dupa votarea motiunii de cenzura a USL, iar vineri au loc la Cotroceni consultari cu partidele politice pentru desemnarea unui nou premier. Emil Boc a fost la consultarile de la Cotroceni impreuna cu Elena Udrea, Roberta Anastase, Vasile Blaga.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   
















4076 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Bravo !!! (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:28)

    anonim [anonim]

    Cat are acum USL ? Cat o sa aiba la alegeri USL ?
  • +16 (16 voturi)    
    Desteapta miscare (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:29)

    tudor74 [utilizator]

    Desteapta miscare ! Sa vedem ce fac astia de la USL cand e vorba de pus osu la treaba, ca de dat cu gura si aruncat cu bolovani se pricep.
    • +2 (2 voturi)    
      Parca n-ai stii... (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:53)

      George [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      Ce sa faca? Mai fura si ei cat pot, ceva contracte, ceva comisioane, se aranjeaza bine si dupa aia pleaca si vin ailalti la ciolan. Ca doar au obrazu' destul de gros ca sa le pese numai de castigul lor si nu de faptul ca nu fac nimic pentru tara.
  • +12 (12 voturi)    
    Bafta (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:41)

    bms [anonim]

    Le urez bafta la Lolek si Bolek. sa cresca ca si Fat Frumos in sondaje. Jalnic, la 4 luni inainte de alegeri asta ne trebuia - instabilitate si amatorism politic de desene animate.
  • +17 (17 voturi)    
    incepe degringolada (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:41)

    Denoro [utilizator]

    Incepe degringolada. Toata macrostabilitatea castigata de-a lungul acestei crize, in care Grecia e distrusa, Italia, Spania, Portugalia si Irlada ii calca pe urme, se duce naibii.
    PSD e flamand. E flamand rau! In plus, e an electoral! Va fi un jaf cumplit lunile ce vin.
    Iar lupta anticoruptie s-a incheiat azi. In frunte cu Adrian Nastase, un simbol al coruptiei, talharii politici pot sa doarma din nou linistiti: vor fi din nou intangibili.
    Ultima speranta pentru tara asta e ca romanii sa se trezeasca pana la alegerile din toamna cine e PSD-ul si sa-si aminteasca ce inseamna cloaca asta. Ramane de vazut. Si ramane de vazut daca pagubele pe care USL categoric le va face pana in toamna mai pot si reparate intr-un timp rezonabil.
    De fapt, am impresia ca ultima speranta in acest sens e Ungureanu. Boc - desi istoria il va retine ca un personaj benefic - e prea uzat politic. La fel si Udrea. Exista un pluton 2 in PDL, gen Paleologu, dar sunt prea putini si prea slabi ca sa faca o diferenta semnificativa.
    Probabil unica solutie e aparitia unui nou partid condus de Ungureanu, care sa preia si elementele valoaroase si neuzate inca din PDL. Un Nastase, Ponta, Iliescu, Antonescu, Patriciu, Felix Voiculescu, Vantu, etc. care sa domneasca peste Romania urmatorii 4 ani si jumatete e infioratoare. Si ne scoate si din UE in aceasta perioada care va urma de reformari dramatice in cadrul UE. Grecia zboara din UE. E o tara distrusa, fara nici o speranta de a ajunge pe linia de plutire. La anul cel tarziu zboara cu picioare in fund din UE. Si odata plecata o tara, de ce n-ar putea pleca si altele, in speta cele corupte pana in maduva oaselor si cu finaintele la pamant?
    • -10 (10 voturi)    
      incepe degringolada portocalie... (Vineri, 27 aprilie 2012, 18:04)

      Nicu Paleru [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      Macrostabilitate "castigata" cu pretul unei imense datorii publice lasata mostenire celorlalti??
      Sa te bucuri Dumneata, Moncher, de stabilitatea asta marca Boc-Basescu-Isarescu,toata viata!
      Comparatiile astea cu state din vest sunt aberante, cam cum e si filosofia economica portocalie. Poate o inregistrati la OSIM sa n-o imprumute si Grecia, Irlanda, Italia (sic!) sau Spania!
  • +9 (9 voturi)    
    Ponta premier, Ha, ha ha... (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:46)

    Butza [anonim]

    pai cand l-a nominalizat pe Ponta in direct la TV s-a facut ca nu aude...
    • -6 (8 voturi)    
      hai nu mai abera (Vineri, 27 aprilie 2012, 18:12)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Butza

      cine il crede pe Basescu cu glumele lui?
      Lasa.. acuma e randul lui Ponta sa fie prim ministru, sa se faca de ras putin mai mult decat credea ca va fi posibil.
      De fapt cred ca asta e ideea liberalilor. Sa ii faca pe cei din PSD de ras cu Ponta prim ministru, sa creasca ei si apoi sa renegocieze cu altii.
      Ar putea lucra foarte bine cu PDL, dar cu un PDL fara Udrea, Anastase, Boc sau Oltean. Si cred ca nu ar avea nici o problema sa il sustina pe MRU ca prim ministru. Doar ca in MRU nu prea am incredere. Nu de alta, dar nu prea are autoritate. Si daca incepi asa cum a inceput el... greu sa iti recastigi increderea ca ai avea un cuvant de spus. Imi pare rau pentru el.
  • -8 (10 voturi)    
    Arogant pana in ultima clipa.... (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:47)

    Nicu Paleru [anonim]

    Arogant si mincinos pana in ultima clipa Dl. Boc...
    In loc sa se supere pe colegii lui de partid "liberal" si "democrat", se supara pe sat...
    Probabil ca se gandeste la protejatul sau Apostu...sau la imensa datorie publica pe care o lasa "mostenire" generatiilor viitoare...Sa traiasca si la mai mare!
    Putina decenta si discretie si...alegeri anticipate in... PD liniuta L !
  • -8 (12 voturi)    
    si eu care credeam (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:51)

    Xu [anonim]

    Ca te numesti pe tine iara, prim-ministru.

    De ce nu spui ca nu aveti pe nimeni capabil sa stranga increderea Parlamentului? Ca toti cei de pana acum s-au bazat pe o majoritate stransa cu traseisti si santajabili?
  • 0 (0 voturi)    
    ce zice "aliatul" Ontanu de la UNPR-partid serios! (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:35)

    costica [anonim]

    Primarul Sectorului 2, Neculai Onţanu, membru al UNPR, îl critică pe fostul premier Emil Boc, pentru hotărârile sale "uneori nesăbuite" prin care a încercat să iasă din criză "pe spinarea unor categorii defavorizate".

    "Domnul Boc nu ar trebui să vorbească de funie în casa spânzuratului şi să rostească cuvântul "trădare" vizavi de colegii de coaliţie, pentru că atunci când încerci să ieşi din criză pe spinarea unor categorii defavorizate, tocmai atunci s-ar putea ca unii să considere că însăşi guvernarea PDL a trădat populaţia", susţine Onţanu, într-o declaraţie dată publicităţii după ce moţiunea de cenzură a trecut şi Cabinetul Ungureanu a fost demis.

    Onţanu afirmă că, în calitatea lui de administrator al unuia dintre cele mai importante sectoare din Capitală, a văzut "suferinţa abătută asupra pensionarilor şi a profesorilor, asupra artiştilor şi a medicilor" generată de hotărârile Guvernului Boc.

    "Trebuie să recunosc că m-am simţit de multe ori neputincios în faţa acestor suferinţe. (...) Mă aşteptam din partea domnului Boc să îşi pună mai multă cenuşă în cap, mai ales că nu au trecut decât câteva zile de la Săptămâna Patimilor", afirmă Onţanu.
    Primarul nu este îngrijorat după căderea Guvernului, afirmând că acest lucru nu este o "nenorocire".

    "În primul rând, la câte nenorociri s-au abătut asupra României în ultimii ani, căderea unui guvern nu este o nenorociere. Se întâmplă în orice democraţie şi trebuie să privim acest eveniment ca atare", spune Onţanu.

    Neculai Onţanu este unul dintre foştii membri PSD care au aderat la UNPR, formaţiune care a devenit grup parlamentar fără a candida în ultimele alegeri generale. UNPR a sprijinit de mai multe ori Guvernul Boc în ultimii ani.

    Preşedintele PDL, Emil Boc, a acuzat grupul minorităţilor naţionale că "a lucrat pe la spate" Guvernul, spunând că susţin guvernarea, dar votând moţiunea de cenzură."
    http://www.jurnalul.ro/politica/ontanu-critica-boc-611262.htm