Calin Popescu Tariceanu: Declaratiile lui Traian Basescu privind majorarea salariilor sunt o dubla pacaleala

de RFI     RFI Romania
Luni, 12 martie 2012, 12:00 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: AGERPRES
Nu exista bani in prezent pentru majorarea salariilor, este o masura electorala, iar presedintele Traian Basescu se pune in postura de prim-ministru, a declarat la RFI fostul premier Calin Popescu Tariceanu, liderul deputatilor PNL. In opinia liberalului, 2012 va fi al patrulea an consecutiv pierdut si sunt premise pentru a se intra din nou in recesiune.

Presedintele Traian Basescu a afirmat duminica, la Pro TV, ca salariile bugetarilor ar trebui majorate cu 15% in 2012. 

Fostul premier Calin Popescu Tariceanu considera anuntul sefului statului ca fiind "o dubla pacaleala": "Din nou, presedintele vad ca se pune in postura de prim-ministru, intrand pe un teren care nu este al lui. Nu vad de ce presedintele intervine in aceste chestiuni. Nemaivorbind de faptul ca declaratiile lui reprezinta o dubla pacaleala, dupa parerea mea. In primul rand, pentru ca este evident pentru toata lumea si toti analistii economici sunt la unison de acord ca nu exista resursele bugetare pentru a se trece la o crestere a veniturilor salariale in acest moment. Deci aceasta miscare este clar cu un scop pur electoral, presedintele considerand ca partidul sau va pierde alegerile si apoi sigur ca urmatorul Guvern va trebui sa faca miscarea inapoi si sa reduca salariile la nivelul prezent. In al doilea rand, este o pacaleala pentru ca ceea ce a anuntat presedintele, o crestere de 15% a veniturilor nu compenseaza nicidecum pierderile salariale care au avut loc in anul 2010, pentru ca intre timp este evident ca inflatia a erodat o parte din puterea de cumparare si in al doilea rand, sunt foarte multe alte sporuri salariale care au fost taiate atunci si care acum in mod evident nu se vor mai regasi la nivelul castigurilor pe care salariatii le vor recapata. Din aceasta perspectiva, mi se pare chiar si periculos acest anunt si aceasta intentie. (...) Este numai un joc politic pe care Traian Basescu il face cu inconstienta, in incercarea disperata de a redresa echilibrul politic in favoarea Partidului Democrat Liberal".

Citeste continuarea pe www.rfi.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3858 vizualizari

  • +18 (30 voturi)    
    tariceanu, un ipocrit al politicii romanesti (Luni, 12 martie 2012, 12:22)

    James Bond [utilizator]

    Acest om ar trebui sa se faca mic mic mic mic mic mic... sa nu mai deschida pliscul in mass media.
    Din momentul in care a mintit in privinta "biletelului" catre Traian Basescu, acest om si-a pierdut orice urma de verticalitate, demnitate si respect; la acel moment, a declarat ca mai degraba ar scrie dracul un bilet la Dumnezeu decat ar scrie el la Presedintele Romaniei, si s-a dovedit ca l-a scris!!!
    Romania a avut crestere economica bazata pe consum, si a beneficiat de bula imobiliara, combinata cu aportul "capsunarilor", dar Tariceanu a lasat economia Romaniei cu > 5% deficit...
    A majorat numarul de functionari de la 800.000 la 1.400.000, adancind deficitul de finantare pentru sectorul bugetar.
    A marit salariile cu 50% in ultimul an de mandat, in incercarea disperata de a mai castiga din voturile electorilor.
    Dupa ce s-a rastit la o femeie indurerata care isi pierduse casa la inundatii, zbierand la ea: "Si ce vreti doamna, SA VA FACEM HOTEL???", acest "domn" i-a declarat unei alte doamne ce "economia duduie doamna!!!"
    A tot duduit economia incat au fost necesare masuri radicale de ajustare a dezmatului banesc cu care acest tariceanu a umilit romanii...
    A concesionat platoul continental al Romaniei inainte ca Romania sa castige procesul cu Ucraina. Cui? stie Patriciu cui.

    Halal dle tariceanu, faceti-va mic mic mic mic mic, si nu mai comentati despre ceea ce declara Basescu.
    • -9 (11 voturi)    
      De ce nu ar mai vorbi? (Luni, 12 martie 2012, 13:05)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      de ce nu ar mai vorbi cand o face cu trimitere la un presedinte care scria pe un alt bilet sa se rezolve situatia baietilor destepti de la Alro?.. Tariceanu nu ar avea ce discuta intr-o societate a normalitatii dar in conditiile actuale el este un altul.. Sa nu vorbesti umilitului Basescu?... am mai avut un presedinte infrant de sistem.. acum un umilit.. e un balci in care si Tariceanu si Basescu sunt clovni alaturi de multi alti pacalici
      • +4 (6 voturi)    
        Tariceanu (Luni, 12 martie 2012, 14:03)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

        scria un biletel,iar Basescu punea o rezolutie pe un memoriu.
        Tu,producator de energie,imi tii tensiune in priza24/24,iar eu consum-platesc-doar cand aprind becul.ALRO consuma 24/24 si in cantitati mari.
        Cui dai tu energie,tu care nu esti nici clovn,nici pacalici?
    • +7 (9 voturi)    
      Tariceanu & Co (Luni, 12 martie 2012, 14:01)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      Sunt precum viperele. Musca cand apuca. Romania e la rascruce de drumuri si astia simt acum. Mergeti la vot si nu va lasati pacaliti!!!!!!
    • +8 (8 voturi)    
      Excelent dle Popas! (Luni, 12 martie 2012, 14:02)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      Va rog sa adaugati cate ceva si despre un alt tupeist ,despre Vosganian ,care da dovada de mare nesimtire dand sfaturi economico-financiare dupa ce impreuna cu mizerabilul de tariceanu ne-a bagat tara in datorii si nu numai.
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Luni, 12 martie 2012, 15:13)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui lzrd

        multumesc pentru apreciere!
        As mai adauga si urmatoarele:
        - tariceanu a facut lobby la ministrul Justitiei - dna Monica Macovei, tariceanu atragand-o pe aceasta intr-o capcana in biroul acestuia, in care se afla si un anchetat pe nume Patriciu Dinu. Insasi prezenta ministrului Justitiei in acelasi birou cu premierul si cu anchetat penal este anormala!
        - tariceanu a complotat cu ministrul de Finante - Vosganias Varujan - care a deturnat 3.5 miliarde euro proveniti din vanzarea BCR, bani pe care i-a varsat in bugetul de salarii pentru bugetari, ajutoare sociale si pensii (printre care si cele de 3.000 - 10.000 RON).
        - Tariceanu l-a demis pe ministrul Afacerilor Externe de la acea vreme, actualmente premier - Ungureanu Mihai Razvan, pe motivul pueril ca nu l-a informat despre situatia romanilor rapiti in Iraq de catre prietenul lui Iliescu - nu mai stiu cum il cheama. In schimb, l-a pus ministru de Externe pe incompetentul istoric care facea semne cu degetul regelui Spaniei, acest YES-MAN din intrevederile cu Rice Condoleza...
        - Acest tariceanu declara ca va urgenta procedurile de relocare a aeroportului Baneasa, pentru ca "aeroportul s-a apropia prea mult de oras"
        - acest tariceanu a pastorit un guvern pe durata a 4 ani, timp in care au fost costruite 4 km (!!!) de autostrada a Soarelui.
        - acest tariceanu spunea ca trebuie sa marim deficitul bugetar, pentru ca doar asa putem creste economic, dar a uitat sa spuna ca deficitul trebuie sa se oglindeasca in investitii guvernamentale pentru a sustine cresterea economica... el a preferat sa dea bani la toti milogii, si astfel a crescut consumul de plasme, frigidere, autoturisme, etc; toate produse in afara tarii...
        - acest tariceanu a sprijinit cu o ferocitate demna de filmele lui Hitchcok renumita "taxa de poluare", o taxxa pe atat de stupida pe cat este de neeuropeana. De ce?? ca sa isi vanda Citroenele sale. De atunci am jurat ca nu imi voi cumpara vreodata Citroen!

        De ce l-as asculta pe acest tariceanu????
  • +26 (30 voturi)    
    Tariceanu mai bine tace (Luni, 12 martie 2012, 12:23)

    me [anonim]

    Si-a batut joc de banii Romaniei, a facut deficite de 8% cand economia europeana crestea, si-a batut joc de banii imprumutati de milioane de romani care le vor rambursa in 40 de ani. Si vine sa dea lectii?!
  • +14 (14 voturi)    
    experienta (Luni, 12 martie 2012, 12:25)

    alip [utilizator]

    Tariceanu stie din experienta.
  • -12 (16 voturi)    
    ce "dubla" ?! (Luni, 12 martie 2012, 12:25)

    vio [anonim]

    Basescu minte de stinge !!
    Are minciuna in sange, cine-l mai crede pe Traian Basescu!!
    Lozincile din Piata Univesritatii si nu numai contineau celebrul" MINCINOSII" !!!!
    Un ipocrit, un mincinos, un om lipsit de scrupule si de orice urma de educatie elementara!!
    • +4 (4 voturi)    
      Esti (Luni, 12 martie 2012, 14:06)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui vio

      curios sa vezi cum comenteaza un psihiatru mesajul tau?
  • +8 (10 voturi)    
    Tariceanu si majorarile...electorale (Luni, 12 martie 2012, 12:51)

    Emil [anonim]

    Poate face si Basescu asa cum a facut Tariceanu in toamna lui 2008.
    Multi au uitat.
    Se propune legea pentru majorarea salariilor profesorilor (putin peste 30%, nu 50% cum "presa" din diverse motive, a rotunjit - se mai si mira unu' din presa de ce 50% si nu 45% sau 55%)
    Entuziasm GENERAL (inclusiv Tariceanu).
    Reactii din partea celorlalti angajati: mai multe NU decat PRO). Ce face Tariceanu?
    Zice si el NU.
    Cel putin 3% a castigat in alegeri. In plus, se mai si lauda cu grija lui pentru echilibru bugetar.
    Aveam pe undeva o analiza pe tema asta.
  • +10 (10 voturi)    
    Cum a fost? (Luni, 12 martie 2012, 13:04)

    paul155 [utilizator]

    A fost bine,atata timp cat nu am vazut cat avem de plata pentru cea ce am primit cu titlu GRATIS! La primirea notei de plata Tariceanu plecase acasa. Din fotoliu cere stimularea economiei,guvernul cu trezoreria goala,nu avea bani pentru salari si pensi,posibilitatea de inprumut scadea iar dobanzile cresteau.Semnarea cu FMI,BCU a fost dur criticata de ex.premier.Astazi RO,are cresterea economica cea mai mare din UE ,exporturi,turism,inflatie toate au cote favorabile in economia reala.Partea proasta ramane comunicarea puteri si mesajele manipulatori a opozitiei.
  • +5 (5 voturi)    
    Cred ca trebuie sa incepi sa muncesti Taricene.. (Luni, 12 martie 2012, 13:13)

    Claude [anonim]

    ....in acest sens, iti recomand: "La brutarie!"
  • +6 (6 voturi)    
    Cine vorbea, pacalicul asta? (Luni, 12 martie 2012, 13:20)

    George [anonim]

    Cum era tov Tradiceanu cand "economia duduia" si cand, electoral, ai praduit tara de 3 miliarde de euro (in tovarasie cu pesedeii care ti-au asigurat guvernarea) si ai lasat-o pe deficit de -5.7% pe crestere economica (nesanatoasa) de cu putin peste 7%???? Chiar nu-ti este rusine?
    • -4 (6 voturi)    
      Praduiala (Luni, 12 martie 2012, 13:49)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui George

      Macar pe vremea aia traia si romanul bine.
      Lasa ca astia au praduit 40 miliarde si degeaba ca bine mai traiesc doar ei.

      Asa ca 3 miliarde vs. 40 miliarde si trait bine vs. trait rau.
      Trage concluzia.
      • +2 (2 voturi)    
        In (Luni, 12 martie 2012, 14:20)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui Alex

        2008 ,cheltuielile au ras cresterea economica de 8% +5.7% cu care Romania a intrat in deficit.


        Da' n-are nici un rost...pe roman nu poti...
  • +4 (8 voturi)    
    Mincinosului ii creste nasul ca lui Pinocchio (Luni, 12 martie 2012, 13:25)

    Florin [anonim]

    Asa si cu Tradiceanu, cel cu biletul de papagal adresat presedintelui dar si cu lobby-ul pentru Paturiciu facut la Monica Macovei, direct in biroul acesteia de la ministerul Justitiei. Fratele de suflet al pesedeului si groparul economiei romanesti. Eheeee, si cate si mai cate are acest impostor cu papion pe constiinta pe care n-o are...
  • -3 (3 voturi)    
    interesante comentarii (Luni, 12 martie 2012, 14:29)

    ncparvu [anonim]

    Toate comenturile vad ca pun problema de cine vorbeste nu ce vorbeste.
    • +2 (2 voturi)    
      pai (Luni, 12 martie 2012, 15:48)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ncparvu

      pai il tin minte de cand a facut deficit bugetar pe timp de boom economic si-mi dau seama de cat de destept e
  • +2 (4 voturi)    
    tariceanu (Luni, 12 martie 2012, 15:02)

    tzepes [utilizator]

    Dar cu cesionarea gazelor de langa Insula Serpilor tot gluma a fost ! ALUPIGUS !
  • 0 (2 voturi)    
    comentariu (Luni, 12 martie 2012, 16:00)

    dan [anonim]

    tariceanu ar face bine sa taca din gura...uita ca la finalul mandatului de premier a lasat Romania cu un deficit bugetar enorm!
  • +1 (1 vot)    
    idem (Luni, 12 martie 2012, 18:09)

    Victor Gheorghe [anonim]

    Nu era mai simplu daca spunea "astia vor sa faca cum am facut eu!" . Asa am fi inteles cu totii despre ce este vorba..succint si la obiect.
    Acum .. legat de subiect daca astia majoreaza salariile pierd votul meu.. pe care in prezent il au.
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Marţi, 13 martie 2012, 15:37)

    alexx [anonim]

    De ce nu exista bani ? Ca nu vrea Tariceanu sa existe ca sa fie lui bine cand altii se chinuie sau de ce?