Varujan Pambuccian: Minoritatile vor decide joi dimineata daca sustin guvernul Ungureanu

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2012, 18:03 Actualitate | Politic


Liderul grupului parlamentar al minoritatilor nationale din Parlamentul Romaniei, Varujan Pambuccian, a declarat, marti, ca parlamentarii pe care ii reprezinta vor decide joi dimineata daca vor sustine sau nu un guvern propus de premierul desemnat, Mihai Razvan Ungureanu, transmite Agerpres. Pambuccian a spus ca grupul minoritatilor are propuneri la programul de guvernare in domeniul economic si socio-economic.

Pambuccian a motivat amanarea deciziei, afirmand ca multi parlamentari din grup au lipsit, in timp ce altii nu au avut timp sa se consulte cu organizatiile: "Avem colegi care inca nu si-au consultat organizatiile, a fost foarte din scurt. Deciziile astea nu se iau fiecare de capul lui, se iau in cadrul organizatiilor pe care le reprezinta. Sunt, de asemenea, colegi care nu au apucat sa vina, pe multi i-a intors viscolul din drum. Sper sa reuseasca sa ajunga in cursul zilei din maine, sper sa am o discutie si cu ei".

El a aratat, insa, ca parlamentarii din grupul minoritatilor nationale vor acorda votul noilor ministri in cadrul comisiilor de specialitate, in functie de modul in care se vor prezenta acestia: "Maine, probabil ca voturile vor fi date pentru ca importanta e decizia de joi care priveste guvernul in ansamblul sau. In audieri o sa vedem in functie de cum se comporta fiecare dintre ministrii audiati".

Referindu-se la intalnirea pe care deputatii reprezentand minoritatile nationale au avut-o cu fostul premier Emil Boc si cu premierul desemnat Mihai Razvan Ungureanu, Varujan Pambuccian a spus ca 'nu a fost neaparat o negociere', ci mai degraba 'o discutie foarte la obiect (...) chestiuni cu caracter general politic si cu caracter economic'.

Intrebat daca cunoaste toate persoanele ale caror nume se vehiculeaza a face parte din noul cabinet, aceasta a raspuns negativ: "Tot ce pot sa spun legat de ministri e ca noi, ca de obicei, nu vrem niciun fel de implicare in guvern. Ce propun partidele, e dreptul lor sa decida ce doresc sa puna in executiv".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1743 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Ce vor minoritatile? Putin comert, cumva? (Marţi, 7 februarie 2012, 18:56)

    Colette [utilizator]

    S-au transformat in negociatori care sa se gandeasca numai la interesul lor si nu la cel national? Au invatat ceva de la UDMR? Sa se gandeasca ce se intampla cu minoritatea romana prin Serbia, prin Cehia, prin Ungaria sau Ucraina si atunci o sa dau dovada de respect fata de cei reprezentati de acest Pambuccian!
    • 0 (0 voturi)    
      si ce este rau in asta??? (Marţi, 7 februarie 2012, 20:35)

      mary [anonim] i-a raspuns lui Colette

      Bani sa iasa -poate se prinde si de romani smecheria asta...

      Dvs. ati incercat chestiunea cu negotul???
      Daca nu - de ce? Daca da - si ce a iesit de aici?

      Just curiosity...
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate mai ales ca MRU e evreu si pe langa (Marţi, 7 februarie 2012, 20:40)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui mary

        faptul ca e unul dintre minoritarii domnului Pambuccian, se si pricepe foarte bine la comert ca toti membrii acestei comunitati.
  • 0 (2 voturi)    
    minoritati (Marţi, 7 februarie 2012, 19:06)

    alex [anonim]

    Domnule Pambuccian, conform datelor din recensamantul 2011 nu prea apar o serie de minoritati cu reprezentare in parlament : armeni, evrei, italieni, polonezi, sarbi, bulgari, si altii. Nu credeti ca nu prea mai aveti ce cauta in parlament ca nu reprezentati pe nimeni. Si uite asa avem mai putini alesi.
    • +1 (3 voturi)    
      Ca veni vorba... (Marţi, 7 februarie 2012, 19:32)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Avem in prezent un reprezentant al minoritatii albaneze (de vreo 1500 de persoane), dar chinezii (2000 sau mai multi la numar) in continuare nu au reprezentare.
    • 0 (0 voturi)    
      ji (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:25)

      silvian [anonim] i-a raspuns lui alex

      se vede problema USL-ului ca PDL promoveaza oameni tineri, consilieri, secretari de stat, experti in aceste domenii…
  • 0 (0 voturi)    
    Zilele (Marţi, 7 februarie 2012, 20:06)

    Jar [anonim]

    astea mi-am amintit de un personaj al lui Marin Preada:"decat sa fiu nemuritor impreuna cu d-l sub-director Lascu,mai bine sa ne manance viermii pe amandoi".
  • +1 (1 vot)    
    ooo, dar se discuta si la distanta video-conf (Marţi, 7 februarie 2012, 20:11)

    mary [anonim]

    Cu telefoanele moderne, cu un laptop-ul performat se pot discuta problemele si la distanta.

    Daca dna/dl. parlamentar nu se descurca cu tehnologia moderna sigur se gaseste prin zona, chiar si in cele mai indepartate, cineva care sa le acorde asistenta in discutarea la distanta a celor mai importante elemente de negociere pentru guvern.

    Respect minoritatile si doresc sa le cunosc doleantele. Unele pot sa fie chiar mai utile decat cele venite de la partide.
  • 0 (0 voturi)    
    nemultumitului i se i-a darul (Marţi, 7 februarie 2012, 23:53)

    tepes [utilizator]

    Nu cred ca aceste minoritati de lift ar trebui sa aiba pretentii.Corect ar fi ca statul sa desfinteze aceste posturi platite gras fara sa aduca nici un fel de beneficiu, doar consuma.
  • 0 (0 voturi)    
    Legitimitate, cineva? (Miercuri, 8 februarie 2012, 1:02)

    Ion [anonim]

    Nu aș vrea să intru în groapa cu lei, dar dl. Pambuccian este ales mult mai democratic și independent decât oricare din parlamentarii partizani.
  • 0 (0 voturi)    
    Tineretul (Miercuri, 8 februarie 2012, 11:01)

    ana [anonim]

    In sfarsit s a schimbat media de varsta a guvernului,bafta noului cabinet guvernamental,bafta tuturor ministrilor !
  • 0 (0 voturi)    
    - (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:07)

    gigi [anonim]

    Avem incredere in noul cabinet al ministrilor .Vor face treaba buna cu siguranta.