Traian Basescu, intrebat despre situatia lui Geoana: Nu este treaba mea, e a Parlamentului

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:37 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a evitat, miercuri, sa se pronunte cu privire la situatia in care se afla presedintele Senatului, Mircea Geoana, afirmand ca nu este treaba sa, ci a Parlamentului, transmite Mediafax. Biroul Permanent National si Grupul senatorial al PSD au aprobat luni inlocuirea lui Mircea Geoana din fruntea Senatului cu senatorul Titus Corlatean. Geoana insa nu doreste sa renunte la functia de presedinte al Senatului si a cerut convocarea Comitetului Executiv National al PSD.

Intrebat miercuri despre cum crede ca se va finaliza "episodul" Geoana, daca acesta va fi sau nu inlocuit din functia de presedinte al Senatului, presedintele Basescu a spus: "Nu este treaba mea, e a Parlamentului".


Citeste mai multe despre   


















2621 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Corect si felicitari (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:13)

    Liberty NOII GOLANI [utilizator]

    Lasatii sa se ia de cap si sa se paruie intre ei. Eu totusi va felicit ca nu va bagati si sper sa o tineti tot asa peste DNA , Politie si justitie. Totusi trebuie ca DNA sa ii purice mai mult pe judecatori care tegiverseaza in amanari si sentinte cu suspendare mafiotilor. DNA lucreaza Judecatorii someaza adica se fac ca ploua. AMANAM AMANAM SI IARASI AMANAM
    • 0 (0 voturi)    
      Mai usor cu ambele (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 22:51)

      Ilea B [anonim] i-a raspuns lui Liberty NOII GOLANI

      Da treaba cu petitia primita de presedinte: despre implicarea familiei Geoana in afacerile oneroase din industria cuprului, au ajuns la DNA ?
      Jurnalistul de investigatie SRS poate detalia cazul.
  • -17 (19 voturi)    
    Nu e treaba Domniei-Sale! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:14)

    Alin [anonim]

    Preşedintele Traian Băsescu, Conducătorul nostru Înţelept, a spus că nu e treaba Domniei-Sale ce se întâmplă cu Mircea Geoană, ci a Parlamantului. Astăzi, Preşedintele nostru Neobosit a fost într-o vizită de lucru la Curtea Constituţională, această instituţie penibilă, cum o numea Domnia-Sa nu cu multă vreme în urmă, şi, când a ieşit, a declarat: "...Un alt subiect a fost legat şi de faptul că Parlamentul trimite la control de constituţionalitate orice tip de hotărâre. Ori numai cele normative sunt de competenţa CCR, nu şi cele prin în care ei îşi administrează puterea". Din această declaraţie, înţelegem că Preşedintele Traian Băsescu, Conducătorul nostru Înţelept, nu a discutat nimic la Curtea Constituţională penibilă despre Mircea Geoană.
    • -10 (10 voturi)    
      te inseli... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:24)

      likea [anonim] i-a raspuns lui Alin

      in Intelepciune trebuie inteles ca "a discuta " e un vis, mai degraba s-a stabilit cum tre sa se dea deciziile. Discutia ar insemna sa ii asculti si pe interlocutori ceea ce ar fi durat prea mult.
      • -2 (2 voturi)    
        Oare? (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:12)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui likea

        Să înţelegem că Preşedintele Traian Băsescu, Conducătorul nostru Înţelept, s-a dus peste Curtea Constituţională penibilă, ca să le spună cum să dea deciziile?
        • -3 (3 voturi)    
          astea-s supozitii (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:35)

          likea [anonim] i-a raspuns lui Alin

          sa nu exageram, asa poti spune ca la Vila Balta portocalii l-au intrebat cum sa ia conducerea in Senat, si nestiind a zis ca intreaba cum si daca se poate la Curte si le explica apoi.
          Asa poti zice de exemplu si ca cercetarea de azi in fieful portocaliilor de la Cluj ar avea ceva neconstitutionalitatea in ea si trebuiesc sesizate acestea sau mai acid poti zice si ca ar trebui prin constitutionalitate sa fie institiuita obligatia sa nu se mai conteste licitatii si sa nu se mai dea bani in judecati pentru ca nu mai ramane la buget pentru "investitii" locuri de unde poate vor exista sponsorizari pentru campanii. Si unde nu e campanie ca lumea, nici nu castigi, si nu castigi nici la curtea constitutionala nu mai numesti.
          EEE toate astea -s prea exagerate, mai degraba cred ca s-a indeplinit decat rolul de a veghea la buna functionare a institutiilor in vederea iesirii din penibilitate.
          HA HA Sa traiti bine!
  • -13 (15 voturi)    
    Curtea Constituţională e penibilă! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:28)

    Alin [anonim]

    Totuşi, Preşedintele Traian Băsescu, Conducătorul nostru Înţelept, D-l Traian Băsescu a făcut un efort deosebit că meargă astăzi la Curtea Constituţională! Şi asta pentru că, nu cu multă vreme în urmă (la Conferinţa Parteneriat pentru Creştere Economică în 2011), Domnia-Sa, în marea Domniei-Sale înţelepciune numea Curtea Constituţională ca fiind "o instituţie penibilă" care "afectează politica guvernului". Deci, astăzi a făcut un efort deosebit ca să meargă la aceşti penibili la sediu!
    • +8 (8 voturi)    
      . (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:39)

      kiki [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Asa, si?
    • +8 (8 voturi)    
      Mai Alin, tu esti postac... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:46)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      Te-am gasit si pe Antena3, Realitatea, Mediafax, rol.ro etc...

      Lasa-te de copy/paste, ca nu impresionezi pe nimeni...
    • +1 (1 vot)    
      Va doare rau. (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:46)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Si ma bucur cand vad ca va consumati,cu toate ca nu credeam ca mai sunt fanatici comunisti in Romania.Oricum,fanatismul creaza boli grave care duc la moarte,asa ca tine o tot asa.
  • +1 (1 vot)    
    Ete na!! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:08)

    danielush [anonim]

    Ca nu i-o fi convenit aceasta situatie!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Nu pot să spun! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:21)

    Alin [anonim]

    Nu am voie să spun, dar să ştii că nu sunt plătit. Postez observaţii personale, în temeiul dreptului la liberă exprimare, dar nu sunt plătit. Nu te mai gândi la asta, pentru că nu e adevărat, să ştii. Şi nu mă mai jigni, pentru că anunţ CNA-ul! Scrie şi tu la subiectul articolului postat. E mai interesant aşa. :)
  • +2 (2 voturi)    
    Nu pare! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:41)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    E!
  • 0 (0 voturi)    
    am si eu o intrebare (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 22:29)

    goshi [anonim]

    cum ramine cu numarul de parlamentari? de ce trebuiesc alesi/platiti parlamentari doar ca sa faca figuratie? oricum voteaza cum li se ordona. care e diferenta intre comunism si democratie cind ne referim la parlament? 100 parlamentari independenti, super destepti ar fi indeajuns.