PIAȚA ȘI VOTUL

JOS SATANIȘTII CARE NE CONDUCE! - emoția. Hai cu votul!

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:22 Actualitate | PERSPEKTIVA


Istodor privind Viața
Foto: Cosmin Bumbut
Am văzut acest grafiti pe zidul ruinei imense de pe strada Nerva Traian, o fostă maternitate. Imediat am urlat împotriva analfabeților. Apoi, i-am spus minții mele cam așa: “Albinuța mea, de ce te consumi, iubita mea, tu fă bani, ce-ți pasă de toate acestea?” Hei, este sau nu o eroare? Aici e drept că lăsăm gramatica deoparte când ne mănâncă limba, când vrem, nu-i așa, să scăpăm "de sataniști"?

Aici este un dezacord gramatical. Dar cui îi pasă astăzi de tehnicități?
Acordul gramatical este acordul unui întreg secol, secolul 20, între utilizatori, între limba scrisă și cea vorbită. Este o întreagă istorie a felului în care s-a ajuns la un astfel de acord, la felul în care trebuia să înveți să folosești acordul. Gramatica a devenit un fapt de bun simț și civilizație. Cine făcea dezacorduri, era analfabet. Acordul gramatical ieri? Astăzi e tagul google.

Tu azi gugălești. Gugălești? Ești indexat.
Nu știi să gugălești, eșți analfabet-google. Nu te indexează niciun dumnezeu. Adică, nu caută nimeni după cuvintele tale. Este chestie de utilizare. Cuvintele de ieri sunt tagurile de astăzi. Au mai multă valoare, nu? Se cheamă “cuvinte cheie”, nu-s cuvinte pur și simplu. Iar cine gugălește corect este victoriosul. Cine nu, bâjbâie, o ia razna. Caută, se rătăcește. Nu-i în jocuri, implicit, NECURATUL isibagacoditza, nu face bani. Să pui cuvinte improprii, să dai chiar c-un dezacord pe gugăl n-are importanță, ba chiar multe lucruri doar așa sunt recunoscute. Dece? Fiindcă cine a postat a fost atât de influent încât să fie preluat în mii, milioane de postări. Relația de principiu nu se face cu gramatica secolului trecut, ci cu interesul, emotia declansata de postarea din 2020. Gramatica este pusa pe bara, chiar exclusă. Sau cel puțin gramaticele celorlalte limbi afară de engleza, americana, chineza, spaniola. Dar cum postacii de pe gugăl sunt tineri, cu precădere, ei exclud română, de exemplu, pentru că se raportează la limbile care le sunt utile.

Și atunci, albinuța mea, iubita mea căpățână ce este cu acest “JOS SATANIȘTII CARE NE CONDUCE!”?
Simplu. Un om supărat și-a folosit toată ura pentru a scrie ce văd toți ce-i ce trec pe lângă zidul de pe strada Nerva Traian. Dominanta emoțională a copleșit gramatica. Dar mai e ceva.

Cei care trec prin fața înscrisului nu le pasă de acord gramatical, ci de mesaj.
Aici am facut o: Greseala? o ironie intenționată? este umor involuntar? Nu conteaza pentru că mesajul contează. Reluăm articolul / Toți sunt într-un acord: sunt sataniști la conducere, ei trebuie dați jos!. Deci, nu contează gramatica ci adevărul fundamental JOS SATANIȘTII! Acum ce-i ăla JOS nu ne băgăm. “Jos” este votați, să fie alungați din poziții de decizie.

Să privim cuvântul “SATANIST”. Ce-i satanistul?
E omul diavolului, nu al lui Dumnezeu. Satanist e răul, deci. Satanistul a dovedit în multe cazuri că are un acord cu satan, nu cu Dumnezeu. Deci, “cei care ne conduce” sunt răi. Mesajul-emoția "este" puternicâ.

Revin, la ce ne folosește gramatica? La nimic, uite. Pentru ca gramatica a fost inlocuita cu emoția.
Dar mai ese si altceva. Avem convingerea că la conducere sunt sataniștii. Mulți sunt, câtă frunză și iarbă. Convingerea este o ștampilă bazată pe repetate "indexări" negative. A făcut asta, a făcut aia, nu ne dă apă caldă. E satanist.

Deci, cel care a scris JOS SATANIȘTII CARE NE CONDUCE! se crede un dumnezeu/Dumnezeul. Stie el bine cine-s sataniștii.

Ce vreau eu să demonstrez cu acest articol? Nimic.
Dar acum, albinuța mea, iubita mea căpățână chiar nu te gândești și tu?
Păi, ce eu vreau ca la conducere să mai fie sataniști?
Aha, uite, intru în complicații. În politică. Articolul ăsta este despre cum emoția copleșește gramatica. Oare?

Mimi pasă de emoțiu și de vot, albinuzo, hubito! Alege! Mergi la vot, pardon, la hot! Ai intzelez? / Aici am facut o: Greseala? o ironie intenționată? este umor involuntar? Nu conteaza pentru că mesajul contează. S-a terminat articolul








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8292 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    Adica DUamna Gabi (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:27)

    un domn [utilizator]

    Blonde #Satan
    • -1 (3 voturi)    
      Bine de știut (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 21:08)

      ex nihilo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dați o căutare pe net:

      Situaţie de Cartea Recordurilor la Galaţi. 13.000 de persoane cu drept de vot locuiesc la doar patru adrese

      Din articol reiese că au și drept de vot.
  • +2 (8 voturi)    
    probabil (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:35)

    nahir [utilizator]

    că e vorba de ruinele spitalului Caritas.
    Ce s-o întâmpla acolo? E al nimănui?
    • 0 (14 voturi)    
      Finuu lu DUamna Gabi (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Stie
      • -1 (17 voturi)    
        vorbiti cu cei cu care nu ati mai vorbit de mult (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:47)

        mbratianu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        vorbiti cu fostii colegi din scoala, liceu sau facultate, prieteni din copilarie. Rugati-ii sa mearga la vot altfel in 4 ani s-ar putea sa nu mai avem ce salva.
        • -1 (13 voturi)    
          Am Vorbit (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:57)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui mbratianu

          Si voi Continua sa Vorbesc
          Acum vorbesc cu Oameni intr un judet P$D sa iasa la Vot pentru a sterge eticheta de “Judet P$D”
        • -1 (1 vot)    
          esti un optimist (Duminică, 27 septembrie 2020, 10:21)

          young_e [utilizator] i-a raspuns lui mbratianu

          incorigibil.
  • +9 (17 voturi)    
    dezacord despre dezacord (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:54)

    Radu Stanciu [anonim]

    "Cei care trec prin fața înscrisului nu le pasă de acord gramatical, ci de mesaj."

    Corect e "celor care ...". O fi fost o ironie intenționată ? Sau umor involuntar ?
  • +2 (12 voturi)    
    Poliloghie sterila.In rest,mergeti la VOT ! (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:54)

    persuasiv [utilizator]

    ''Tu azi gugălești. Gugălești? Ești indexat.
    Nu știi să gugălești, eșți analfabet-google. Nu te indexează niciun dumnezeu. Adică, nu caută nimeni după ......''
    MERGETI SI VOTATI !!! Nu lasati sa va hotarasca altii viitorul.
  • 0 (8 voturi)    
    Cu adevărat gramatica (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 13:09)

    comentatordiletant [utilizator]

    are prea puțină importanță aici.

    Și totuși, domnule Istodor, refuz să cred că vă e străină vorba din popor:
    „Este, că e mai puțin de 50!”
    Ei haide, nu vă mai alintați, știm și noi ce cercuri ați frecventat - în interes pur profesional, desigur :-)

    Din această perspectivă, sloganul de care pomeniți dovedește un optimism impardonabil, care i-ar putea face pe mulți să se lase pe tânjală: „Aaa, va să zică avem doar circa 50 de politicieni sataniști? Păi nu-i mare brânză, bine că sunt restul de peste o mie (parlamentari + primari + consilieri + etîcî) bine-intenționați.

    Deci din acest punct de vder, și numai din acest punct de vedere, eu cred că e necesară rectificarea:
    „„Jos sataniștii care ne CONDUC!”
    Pe ei, fraților, până nu ne năpădesc pe de-a-ntregul!

    LA VOOOOOOOOOOOOOOOT !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Vedem totul in cheie politica... masti, grafitti (Duminică, 27 septembrie 2020, 12:59)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      Poate oamenii se refereau la bancheri, UE, NATO, cine stie. Ca si hippies, vin cu mesaje abstracte si confuzante, ce doar in aparenta sunt pozitive gen "make peace not war", insa in spate se vede trauma, ura, frustrarea. Chiar si daca nu ar fi, mesaje de genul "hai sa fie bine ca sa nu fie rau", asa, fara cap si coada, nu demonstreaza decat ca omul doar vrea sa epateze, habar nu are despre ce vorbeste...

      Eu am 2 teorii: fie e doar instinctul de a-si marca teritoriul cu vopsea, mesajul in sine nu conteaza, doar sa para profund si cool, putin le pasa despre cum va fi perceput, de confuziile pe care le lasa in urma, exista in istorie o gramade de oameni care au aderat la cauze pe care nu le intelegeau pe deplin doar pentru ca pareau ei "cool" daca intrau in miscare. Lenin i-a numit "idioti utili".
      A doua ipoteza este ca sunt niste oameni plini de ura si frustrari, si care militeaza in virtutea acestor frustrari, insa totcmai furstrarea ii face sa nu isi poata comunica punctul de vedere. Pasamite e mai important sa isi "verse oful" pe casele oamenilor, multe din ele fiind acte de vandalismm la adresa proprietatii publice, private, decat sa isi ariticuleze un mesaj coerent, sa puna degetul pe rana, schimbe ceva cat de mic pe lumea asta, chiar si la nivel de perceptie, sa aiba un minim respect pentru proprietatile celorlalti si sa isi lanseze mesajele in medii ce nu produc prejuditii acestor proprietati. Pe bune, in 2020, daca ai ceva de zis, fa-ti un blog/vlog/pagina de net/Facebook, etc., nu pe peretii si gardurile caselor!
      • 0 (0 voturi)    
        În tot ce ai scris (Duminică, 27 septembrie 2020, 14:36)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui clint

        nu găsesc nici un argument e care să-l combat aprioric (cu oricare dintre ele aș putea fi de acord - dar în cunoștință de cauză).

        Cum aici nu cunosc „forța motrice” din spatele acestui graffiti, nu am făcut un calcul al probabilităților. Dar mă folosesc de una dintre mingile ridicate de tine la fileu (tocmai joacă Simona -:)): „idioți utili”. Deci dacă mesajul lor poate ajuta la creșterea responsabilității civice prin prezența la vot - de ce nu?
        • 0 (0 voturi)    
          Da? Iesim la vot ca ne-a scris unul pe gard ? (Duminică, 27 septembrie 2020, 16:26)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

          Asta e argumentul determinant?
          Daca, da, eu zic ca nu stam tocmai bine...
          • 0 (0 voturi)    
            Dacă nini măcar atunci nu ieșim... (Duminică, 27 septembrie 2020, 16:50)

            comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui clint

            stăm și mai puțin bine...
            și vom sta mult și bine în cloaca în care ne tot împing ăștia...
  • +1 (5 voturi)    
    Cei care ne conduce ... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 13:19)

    realn [utilizator]

    cei care nu stie sa scrie si "cei care trec prin fața înscrisului nu le pasă".

    Chiar nu va pasa de limba romana, sau mimati atat de bine doar pentru a va ascunde agramatismele ?

    Domnule jurnalist, spuneti ca "cine facea dezacorduri, era analfabet".
    Dati-mi voie, va rog, sa va "updatez" (remarcati ghilimelele, va rog): asta e valabil si astazi - cine face dezacorduri este analfabet.

    Va las pe Dumneavoastra sa trageti concluzia, fiindca eu chiar vreau sa spun ceva cu acest comentariu.
  • +3 (7 voturi)    
    am văzut şi eu acest slogan pe un perete (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:42)

    let_s_twist_again [utilizator]

    de pe şos. Giurgiului, colţ cu Luică, dar acordul era făcut corect...
  • -2 (8 voturi)    
    heh (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:42)

    codyrocco [utilizator]

    istodoarne, domle, delicios articol!
  • 0 (12 voturi)    
    O mare Minciuna! (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 18:09)

    Lovercraft [utilizator]

    In realitate acordul este facut corect acolo, e scris "care ne conduc", dar hai sa il lasam pe bietul Istodor sa isi insire elucubratiile bazate pe o minciuna
  • -1 (7 voturi)    
    Bun, bun (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 18:47)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Place la mine articolul.
  • -1 (3 voturi)    
    sunt deja obsolete... (Duminică, 27 septembrie 2020, 10:18)

    young_e [utilizator]

    ....si eu care credeam ca satanistii sunt(em) roakerii ... si ma miram de ce draku sa nu ne mai voteze !?
  • 0 (2 voturi)    
    Ne concentram pe gramatica (Duminică, 27 septembrie 2020, 12:45)

    clint [utilizator]

    cand acolo este instinctul unui animal dotat cu spray de a-si marca teritoriul, nu departe de instinctul primar al unui caine, tot prin niste dejectii mentale, de obicei pline de ura... Ca e doar o mazgaleala indescifrabila pe o fatata nou renovata, ori texte ca "jos cu satanistii...", "priveste cerul", "Iisus vine", "Basarabia e Romania", "make peace not war", sunt niste forme fara fond... sau, cum se mai spune, "pseudo profound bullshit", par profunde dar nu inseamna nimic. Fiecare le intelege cum vrea, unii ca mine ca pe un act de vandalism, altii dupa cum au ei prejudecatile sau credintele. Pentru cei care le fac, acest iz de "pseudo profound" le da justificarea de a-si lasa vopseaua si mazgalelelile peste tot prin oras si nu numai... Mai conteaza gramatica?

    Cine sunt satanistii? Poliicientii, managerii din multinationale, bancherii, UE, americanii, rusii, toti laolalta? Ce putem face mai exact ca sa luptam cu ei? Nimic. Cum ne ridicam awareness-ul la adresa lor ? Pana si manifestele agitatorilor comunisti erau mai bine articulate...