Actualizat acum

UPDATE Nu mai e suficient doar sa demisionati: nu ne lasam, pana nu va dresam

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2015, 2:57 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Ne-ați umilit ani de zile. În timp ce noi învățam pe brânci prin școli, voi vă luați doctorate plagiate. În timp ce noi munceam prin cafenele în Madrid sau prin spitale în București, voi vă trimiteați fiicele și nevestele să huzurească pe bani mulți în Parlamentul European. 

În timp ce noi ne milogeam să legați Ardealul de restul țării măcar printr-o autostradă, voi vă grăbeați cu girofarul să nu vi se răcească ciorba tricoloră. 

În timp ce voi vă operați în clinici de lux din străinătate, nouă ne mureau bunicile într-un spital românesc fără o singură budă curată. 

Animalelor din PSD, animalelor din PNL, UNPR, UDMR & co, nu mai e suficient doar să demisionați. Ne-ați umilit prea tare și prea îndelung. 


Îmi scriu prieteni vechi din copilărie, îmi scriu studenți cu care am lucrat, îmi scriu necunoscuți: “Nu aș vrea să regret că mi-am crescut fetița în țara mea, alături de familie, dar conduși de dobitoci. Trebuie să ne mișcăm, sunt disperat să ne mișcăm că altfel va fi în continuare la fel”. 

Animalelor, asta trebuie să vă intre bine în cap: o jumătate din poporul de care vă bateți joc de câteva decenii a început să se miște. E jumătatea aia care stă pe Net și se uită cam rar la televizor, jumătatea aia care scrâșnește din dinți când trebuie să dea o șpagă mică, jumătatea aia care muncește pe brânci ca să-și trimită copilul la o școală bună, jumătatea care știe încă să zică ce voi, animalelor, ați uitat de mult să spuneți: "mulțumesc" și "mă scuzați, am greșit". 

Jumătatea asta de popor vă va bântui nu doar în următoarele luni, ci în următorii ani. Victore, Dane, Olguțo, Liviule, Gabriele, Eleno, Vasile și toți păpușarii din spatele vostru: nu ne vom lăsa, până nu vă vom dresa

Pentru că sunteți niște carnasiere crude, dispuși să lăsați în urmă cadavre doar pentru a vă salva pielea și contul. Sunteți veriga lipsă dintre homo honestus și cimpanzeii care fură în haită și de plăcere. Sunteți animale politice care pentru ciolanul puterii mimează orice se cere: democrația, iubirea de țară, iubirea de mamă. Știți doar de frică și doar frică veți primi. Nu ne vom lăsa, până nu vă vom dresa. 

Ce ar trebui să facem acum? Medicii să se lase de vindecat pentru că voi, animalelor, nu știți decât să furați? Softiștii să se lase de programat pentru că voi, animalelor, nu știți decât să mințiți? Nu sunt mulți cei dintre noi care vor să-și lase meseria și să se apuce de guvernat. 

Dar suntem mulți, ați văzut deja cât de mulți, care suntem dispuși să ne ocupăm de voi cel puțin o dată pe săptămână, așa mai pe seară. Și o vom face până ce veți deprinde o serie de reflexe: dacă fur – ajung la beci; dacă mint – rămân fără girofar; dacă sfidez – dispar. Precum câinele lui Pavlov. Nu ne vom lăsa, până nu vă vom dresa. 

Și să nu încercați să ne păcăliți. Să nu încercați să mimați (sper că se aude și acolo la Parlament, la domnul Valeriu). Ne prindem. Suntem deja câteva mii în țara asta care vă supraveghează tot timpul: it-iști care stau cu ochii pe autostrăzi, profesoare care numără de câte ori schimbați bordurile, medici rezidenți care s-au specializat în licitații (datorită lor ajunsese Victor Ponta să creadă că la HotNews lucrează două sute de oameni). 

V-am învățat vicleniile, animalelor, și mai devreme sau mai târziu veți fi prinși. Unii dintre voi încă nu ați înțeles asta, încă vă credeți veșnici, aroganța și grăsimea v-a amorțit instinctul de conservare. Nu-i nimic. Veți dispărea. 

Mesajul pe care trebuie să-l țineți minte este că, și după ce veți demisiona, noi tot aici vom fi. Tot aici vom fi pentru cei dintre voi cărora le va veni rândul la ciolan. Și vă vom bântui până ce veți înțelege că pâinea v-o câștigați datorită nouă, că aveți birou datorită nouă, că depindeți de noi, că trebuie să ne respectați munca, și părinții, și copiii. Iar dacă nu veți înțelege asta, veți dispărea. 

Căci nu ne vom lăsa, până nu vă vom dresa.

"Ziua in care cedam este ziua in care vom muri (Goodbye to Gravity)" - pancarta la protestul din 3 noiembrie 2015  / Foto: Sorina Campean

Credit foto: Sorina Campean


Citeste mai multe despre   










38318 vizualizari

  • +64 (70 voturi)    
    Da (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 3:15)

    George [anonim]

    Puterea cuvantului sau puterea de a schimba. Multumesc pentru articol. Poate cei 25.000 de azi noapte, poate, asa cum anterior dvs. si articolele dv.au avut puterea sa patrunda si sa schimbe, sa faca diferenta. Poate ca valul de emotie indreptatita in aceste momente, in care in Romania oamenii de bun simt se gandesc si empatizeaza cu vctimele din Colectiv ca la o intreaga natiune traumatizata, va fi in masura sa faca diferenta.
    S-a umplut paharul. Nu mai vreau sa le vad ranjetele meschine. Ajunge. Romania dormi ? Dormi in pace...Victore, Dane, Olguțo, Liviule, Gabriele, Eleno, Vasile și toți păpușarii din spatele vostru: nu ne vom lăsa, până nu vă vom dresa. Bastoane cu electrosocuri ? Nuuu! Puscarii mai incapatoare.
    • +11 (17 voturi)    
      Ceva mai bun, totusi (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 4:54)

      DC [anonim] i-a raspuns lui George

      De acord. Îi dăm jos, îi bântuim. Și dup-aia?

      E nevoie să putem pune ceva în loc. Ceva mai bun. Singura alternativă pe care o văd e adevărata democrație, și cei mai aproape de asta sunt argentinienii cu ce face Pia Mancini: https://www.ted.com/talks/pia_mancini_how_to_upgrade_democracy_for_the_internet_era?language=en

      Sunt destui băieți talentați în IT în țara asta, și toți simt nevoia de ceva mai bun. Trebuie doar puțină organizare și răbdare.
      • +12 (18 voturi)    
        am auzit la un talkshaw o propunere buna... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:33)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui DC

        Luati-i pe primii 400 care s-au prezentat sa doneze sange si de acolo veti reusi cu multa usurinta sa gasiti 15 ministrii mai buni decat a avut orice guvern pana acum. Exista nenumarati romani mai buni decat cei care sunt in guvern, partea proasta este ca mafia politica formata impiedica patrunderea acestora la guvernare sau la obtinerea a oricarui post in administratie. Ei controleaza totul, cei care au ramas pe dinafara treba lor, sa produca mai departe ca ei sa aiba ce fura.
        • -13 (15 voturi)    
          P.areri . (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:55)

          Marx [anonim] i-a raspuns lui cartofil

          Mama, ce gipane si vilane si-ar trage astia ! Abia asteptau baietii sa prinda un caimac asa nesperat .
          • +1 (3 voturi)    
            Marx, marx, cum e fara ciolan? (Joi, 5 noiembrie 2015, 9:51)

            sur_la_droite [utilizator] i-a raspuns lui Marx

            Mai putini bani de la partid, nu? :) Vai, ce vremuri te asteapta. Va trebui, oroare, sa muncesti :)
            • 0 (2 voturi)    
              Contre. (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:02)

              Marx [anonim] i-a raspuns lui sur_la_droite

              Spre dezamagirea ta , te anunt ca dupa Revolutie mi-am castigat banii numai in mediul privat si ma mandresc cu faptul ca am infiintat a doua benzinarie privata din Romania . Dusmanii mei sunt bugetarii oportunisti , parazitii din sistemul de stat care stau si pe banii mei si anarhistii care cred ca lumea incepe cu ei si uita ca democratie inseamna '' dictatura '' majoritatii . Mai repet , nu ma intereseaza cine conduce in Romania , nu exista orientare politica ci doar interese de clan politic . Ma intereseaza un DNA tare si o justitie puternica . In rest , can-can si sa auzim de bine .
              • 0 (0 voturi)    
                mândru că am înființat o a doua benzinărie (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:32)

                maia [anonim] i-a raspuns lui Marx

                Frustrarea ta față de "bugetarii oportuniști" este justificată, atâta timp, cât tu nu ai făcut altceva, decât sa cumperi cu un preț și apoi să vinzi cu altul!! Asta numești o mare realizare? Și nu stă nimeni pe banii tăi, să ne fie clar, toată lumea muncește, fiecare în domeniul în care activează. Indiferent în ce sector(privat sau de stat) toți muncim, toți suntem plătitori de taxe, așa că nu stă nimeni pe banii nimănui. Și pe mine mă interesează ca DNA și justiția să-și facă datoria, și ei fac parte, după părerea ta, tot din categoria ”bugetarii oportuniști”.
      • +4 (4 voturi)    
        proasta intrebare pe cine punem in loc (Joi, 5 noiembrie 2015, 9:33)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui DC

        la noi nu exista politica, exista doar interese si coruptie, suntem la nivel larvar aici.

        Cei care au fost in asa zisa politica romaneasca au creat un sistem in care coruptul plateste foarte putin chiar si daca este prins. Din cauza asta politica, administratia locala este foarte atragatoare pentru cei pusi pe capatuiala. Nu exista nici un "check and balalances". Eu zic ca in primul si in primul rand trebuie sa facem costul coruptiei atat de ridicat incat oricine sa se gandeasca de o mie de ori inainte sa bage mana in banul public. Asta inseamna ca in codul penal fapta de coruptie sa fie recunoscuta foarte grava afectand viata a sute de mii de persoane iar daca pt hot ii dai 2-5 ani de ex, pt un corupt sau corupator de la 10 ani in sus plus confiscarea extinsa a averii.
        Al doilea ca sa previi coruptia, toate cheltuilelile, contractele, transparente, facute publice inainte sa se intamaple. Eu ca cetatean vreau sa vad de ex de ce primarul a dat 1 milion de euro pt curatatul strazilor, ce presupune asta detaliat. Asa sau format asa zisii baroni care au sifonat nestingherit banul public.
        Intr-un cuvant urmarit in timp real urma banilor, pt ca asta este resursa furata de corupti.
        In tara asta nu sunt lucruri elementare care sa ne asigure un trai decent si prosperitate, nu iti trebuie nimic politic aici. "Politica" nationala trebuie sa fie ca sa spunem 5 ani de zile sa eradicam coruptia.
        La nivel de firma se poate da lege de inghetare a activelor daca se dovedesc a fi corupatoare.

        Inca o chestie aberanta: de ce politicienii au imunitate in fata legii? Imunitatea trebuie sa fie doar pt declaratii politice. Cum ar fi sa decida colegii mei de servici daca pot sau nu sa fiu urmarit penal? Asta este un fel de licenta de a corupe.
    • +21 (25 voturi)    
      Organizare (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 4:59)

      DC [anonim] i-a raspuns lui George

      Cand spun organizare, ma refer la un subreddit, ma refer la un proiect pe github, ma refer la un grup de oameni care sa se inchege si sa vrea sa faca democratie cu Internet si telefonul mobil. Ca se poate. Doar e nevoie de cineva sa-l inceapa.

      Si aici n-or sa fie ghiortalai cu lanturi de aur si burti, n-or sa fie nepoti de consilieri judeteni care conduc cu 150 in oras si baga lumea 8 luni in coma (vecina mea), n-or sa fie baieti destepti care stiu sa faca contracte cu statul. Or sa fie doar baieti destepti care vor sa ingroape un sistem, si sa-i bata si un tarus cu 3 catei de usturoi in piept. Adica voi. Adica noi.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Joi, 5 noiembrie 2015, 8:09)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui DC

        un altfel de Cromwell. Exact
    • -12 (34 voturi)    
      vorbe goale (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:03)

      ben [anonim] i-a raspuns lui George

      Vorbe goale. Medicii iau spaga la greu, patronii de firma fac evaziune fiscala cat cuprinde, tinerii iau bacul copiind, parintii lor dau mita la functionari....mai departe copiii termina facultati particulare care sunt fabrici de diplome, parintii lor iau si dau spaga altor parinti ai caror copii au diplome fara valoare si stau in somaj, petrecand in cluburi...mai departe tinerii pleaca in strainatate sa-i stearga la fund pe vestici, parintii lor se duc cu low cost sa-i vada la fata locului, isi trimit poze pe feisbuc sa moara de invidie cunostintele...mai departe politicienii fura, au furat si vor fura in continuare. Din stanga si din dreapta. Asta e societatea romaneasca..
      • +19 (23 voturi)    
        aiurea! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 9:24)

        . [anonim] i-a raspuns lui ben

        Ce rost mai ai pe lumea asta daca nu concepi ca schimbarea incepe cu TINE, cu mine, cu fiecare!
        • +1 (15 voturi)    
          rost? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:34)

          uta [anonim] i-a raspuns lui .

          asa spuneti din 1950 incoace. multi sunt deja morti. tot saracii europei suntem. mergeti prin tara sa vedeti ce saracie este.
      • -1 (3 voturi)    
        Ben, tu iti meriti soarta (Joi, 5 noiembrie 2015, 9:55)

        sur_la_droite [utilizator] i-a raspuns lui ben

        Defetistii pe front au o soarta foarte precisa :) Si auto defaimarea societati romanesti este principalul motiv pentru care ne scaldam in marasmul asta sinistru. Tu si altii ca tine care spun ca nu se poate. Mergi incet catre la pubela istoriei. Romania s-a trezit si e mandra si puternica!
  • +22 (26 voturi)    
    Inocenta mea a murit acum 25 de ani (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 3:29)

    Lea [anonim]

    Si intre timp am aflat urmatoarele: nici o manifestatie spontana de strada nu schimba nimic in sistem fara aprobarea aceluiasi sistem. Nimeni nu pleaca nicaieri pana nu se stabileste inlocuitor. Imi imaginez ca noaptea asta a fost alba pentru o multime de persoane, crucis si curmezis pe esicherul politic (sau aiurea). Se poate fara demisii? Daca manifestatiile programate azi pot fi controlate/deturnate probabil ca vor mai castiga cateva zile, indeajuns ca sa impinga inainte ceva momeala ieftina. Se potoleste lumea daca-l sacrifica pe Piedone? Si urmatoarea intrebare logica: vrea Piedone sa fie sacrificat? Si daca raspunsul la una din intrebari, sau la amandoua e "Nu", cine urmeaza? Oprea e inca folositor asa ca va fi protejat, asa cum s-a intamplat in ultimele saptamani. Si ramane de schimbat...Ponta. Cine vine in locul lui Ponta? Probabil asta s-a discutat toata noaptea....daca Iohannis apare cu ochii carpiti, are motiv.
    • +49 (55 voturi)    
      100.000 (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 4:26)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Lea

      Maine vom fi 50.000, iar poimaine 100.000. O noua revolutie a inceput! Impotriva coruptiei si a coruptilor, impotriva spagilor si a nepotismelor. Impotriva minciunii si a dezastrului in care se zbate tara asta de 25 de ani. Ne vrem tara inapoi!!!!!!

      Ne vrem tara inapoi! Hotilor! Bolsevicilor! Comunistilor! Ne vom lua tara inapoi. Cu forta daca e nevoie! Ne-am saturat de teatrul vostru de-a justitia, de-a dreptatea, de-a arestarile de fatada.

      Maine voi fi in strada. Pentru copilul meu! Pentru viitorul copilului meu! Feriti-va, hotilor, de furia care se va pravali peste voi! Internetul coboara in strada. Da, internetul caruia vreti voi sa ii puneti botnita!

      Romania, daca acum nu vom schimba nimic, atunci niciodata nu o vom mai face! Haideti in strada, sa ne luam tara inapoi. Nu ii bagati in seama pe cei care spun ca nu se va schimba nimic. Dimpotriva, mai mult ca niciodata trebuie sa fim uniti in fata acestui cancer care ne-a macinat tara!
      • +10 (18 voturi)    
        Nu avem cum sa schimbam Ro cu aceeasi (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 6:45)

        zarea [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        clasa politica si mass media!!

        Cei care ne-au condus si ne-au informat pana acum ne-au caluazit cu certitudine in directia gresita!
        • +6 (6 voturi)    
          daca minte nu avem... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 10:37)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui zarea

          ..Inseamna ca nimic nu avem...

          Mai multa auto-educatie nu strica!

          Daca nu se poate auto-educatie, sa fie fortati sa progreseze, si daca nu vor sa progreseze sa fie lasati pe margine!

          Asa vom creste!
          Ca vrem sau nu vrem, vreme vine, vreme trece!
        • +4 (8 voturi)    
          Ba avem! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:10)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui zarea

          Ba avem cum sa schimbam lucrurile! In strada! Nimic altceva nu a avut efect.
      • +4 (8 voturi)    
        eu rezist si 10 ani in stare de alerta.. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 10:34)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Dvs. sau altii sunteti in stare sa ramana in stare permanenta de alerta si de supraveghere pentru a stinge minciuna si mizeria din RO?

        Aceasta este întrebarea!

        Au mai fost valuri de nemultumire si oamenii au ales sa ia inapoi ciolanul si sa mearga la casele lor...

        Dupa protestul din vara lui 2012 unii au ales drept model pe dna Elena Udrea sau au crezut ca Basescu chiar nu stia nimic din cele furate de Nutzi si altii ca ea...Si au mers inainte pentru cu aceeia pentru ca erau mai aproape de un anume ciolan...Pace lor!

        Altii au ales sa pastreze legatura cu Monica Macovei si se trezesc si acum ca sunt in stare permanenta de alerta pentru ca sunt loviti pe strada, la munca sau in metrou...Penibil sa vina una pe strada sa iti inchida umbrela pentru ca pe ea era scris Monica Macovei... Oameni mici care au insa atarnate in cv medalii de mare merit

        Ei bine asa arata lumea post -protest...

        Si totusi rezist - dar cati pot sa mearga mai inainte manati de dorinta unui viitor mai bun?
      • +8 (8 voturi)    
        oare? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:41)

        manoman [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        nu ar exista ca o tara sa fie condusa fara politicieni?
        cred ca da!
        legiuitorii sa fie angajati pe CV, sa faca legi si sa raspunda daca gresesc (asa cum face orice angajat de la o firma privata)
        guvernantii sa guverneze, tot ca angajati, si la fel, sa raspunda pentru ceea ce fac - nu doar verbal cum si-au asumat politicienii.

        ???????????/
    • +1 (1 vot)    
      cred (Joi, 5 noiembrie 2015, 8:10)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Lea

      cred doar intr-un Cromwell. Aveti perfecta dreptate.
    • 0 (0 voturi)    
      Se poate! (Joi, 5 noiembrie 2015, 9:56)

      sur_la_droite [utilizator] i-a raspuns lui Lea

      Tocmai pentru ca a murit acum 25 de ani incearca sa crezi acum. Se poate!
  • +30 (32 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 3:34)

    Paul Atreides [anonim]

    Titlul e perfect si reprezinta ceea ce simtim cu totii acum. Trebuie resetat tot sistemul asta de fosti securisti, incompetenti, inculti si penali care se dau drept "liderii" nostri!
    Multumim Vlad!
    • +6 (10 voturi)    
      Imposibil (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 4:48)

      Lea [anonim] i-a raspuns lui Paul Atreides

      In acest moment sistemul nu poate fi resetat decat cu elemente din acelasi sistem. Un reset adevarat necesita elemente independente de actualul sistem de putere (care include partide, justitie, mediu de afaceri). Aceste elemente nu exista. Nu va iluzionati. Schimbarea pe care o doriti este pur si simplu imposibila in actuala configuratie politica si sociala din tara.
      • +5 (5 voturi)    
        De acord Lea, (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 10:00)

        Paul Atreides [anonim] i-a raspuns lui Lea

        dar daca suntem pasivi e si mai rau.
        Daca societatea civila ii penalizeaza ori de cate ori calca pe bec, daca DNA-ul continua sa-si faca treaba asa cum au inceput, a fi polititician nu va mai fi un business atat de profitabil si atunci poate-si fac loc oamenii care si doresc sa faca ceva bine si corect. Si avem si asa ceva.
        Nu-mi fac iluzii ci doar sperante.
        • +4 (6 voturi)    
          Speranta e o prostie (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:32)

          Lea [anonim] i-a raspuns lui Paul Atreides

          Numai actiunea conteaza. Vad c-am avut dreptate, Ponta e istorie. Cum facem sa-i impiedicam sa se regrupeze? Pe strazi, cerand dizolvarea parlamentului. Asta e speranta mea: ca nu ne lasam prostiti...inca o data.
      • 0 (0 voturi)    
        Defetistii sa taca (Joi, 5 noiembrie 2015, 9:59)

        sur_la_droite [utilizator] i-a raspuns lui Lea

        Daca nu crezi, taci. Taci si uita-te la televizor. Si invata.
  • -29 (37 voturi)    
    sclavii (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 3:47)

    Vlad Dracul [anonim]

    Chiar nu inteleg cum de Iohannis este omis de pe lista celor ce trebuiesc aruncati cu farasul catre partea rusinoasa a istoriei Romaniei acea parte ce trebuie uitata pentru totdeauna.A fost votat ca o speranta si incredere si a dovedit din plin ca este sluga umila a UE si NATO, continuand politica anterioara de transformare a tarii in colonie.Suntem singura tara din lume la ora actuala care si-a "donat" (pe spagi desigur!) petrolul, fara razboi.Resursele solului si subsolului le-am pus la dispozitia Europei cu tot cu resursa umana si ei ne-au transformat in sclavi in propria noastra tara.Viitorul acestor tineri este sumbru intr-o tara vanduta cu totul corporatiilor straine.Poate ca acum am inteles cu adevarat!!! si poate ca schimbarea nu va fi doar partiala!!!...Deci Oprea,Ponta dar si...Iohannis!!!
    • +16 (18 voturi)    
      Cine a "donat" petrolul ? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:37)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Dracul

      Nastase, in 2004...

      "În 2004, reprezentanţii statului român, prin primul ministru Adrian Năstase şi ministrul industriilor
      Dan Ioan Popescu, cu girul dat într-o zi al Parlamentului, au vândut companiei austriece OMV cea mai importantă companie energetică din România, Petrom (51% din acţiuni), şi ce este mai important, în premieră mondială, cu tot cu resursa energetică naţională deţinută de acesta."

      "Cum o companie minoră devine factor geopolitic în Europa. Studiu de caz"
      Prof.univ. dr. Radu Baltasiu, Universitatea din Bucureşti
      Drd. Ovidiana Bulumac, Universitatea din Bucureşti
      Ian. 2011
      • -1 (5 voturi)    
        Si ce daca ? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:17)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        klaus este alesul poporului,referendum si jos contractele criminale ale lui nastase, boc, udrea , tariceanu si basescu care a supervizat cu buna stiinta aceste marsavii...
  • +22 (22 voturi)    
    Felicitari pt.articol. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 4:13)

    Burebista [anonim]

    obrazul acestor politiceni este ffffoarte gros dar sper ca acest tragic accident sa-i arda si pe ei .Nu vedeti si auziti mai nemernicilor ca nu va mai vrea poporul .plecati DEMISIA INCORPORE INCEPAND CU ponta .
  • +10 (10 voturi)    
    Animal politic şi eu sunt (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 6:34)

    Simona Niculescu [anonim]

    Fiindcă Aristotel bine ne-a definit pe cei ce luptăm pentru cetate. Animale politice.
    Cei despre care vorbiţi sunt animale -simplu.
    Scriam mai de mult : "A fost o vreme în care Solon introdusese în rândul delictelor politice și neparticiparea „din indiferență sau tembelism” a cetățenilor la viața cetății. Cel găsit vinovat urma „să fie despuiat de onoruri și scos din rândul cetățenilor”. Aristotel o scrie, în „Statul Atenian”.
    Eu nu vreau să fiu acuzată de tembelism, zău. De indiferenţă nu mă poate bănui nimeni.
  • +19 (19 voturi)    
    Acum ne trebuie o LUSTRATIE adevarata!! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 6:35)

    Zarea [anonim]

    Degeaba il dam pe ponta jos!! Raman in functii importante mii de romani care au distrus cu buna stiinta Romania in directia gresita!! Cei care au condus Ro (de la director , la inspector sau la rector si de la prefect la primar) in ultimii 25 de ani ar trebui sa nu mai poata conduce tara in urmatorii 10 ani!! Este practic imposibil sa recladesti o alta Romanie cu aceeasi hoti!!
  • +15 (15 voturi)    
    excesiv (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 6:52)

    vasile [anonim]

    Exceptind faptul ca nu inteleg de ce jigniti animalele asimilindu-le cu politicienii romani, perfect de acord.
  • +10 (10 voturi)    
    politicieni penali (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 6:52)

    ioana [anonim]

    NUMAI NOI PUTEM FACE CEVA ...parvenitii incompententi etc se unesc ca intotdeauna
    sa ne unim si noi pt o viata normala acasa!!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 7:21)

    moka [utilizator]

    In sfârșit, cred ca s-a strâns masa critica dispusă sa reacționeze. In sfârșit se formează anticorpii sistemului imunitar al societății. Sper ca acest nou sistem imunitar sa poată elimina de acum încolo toți paraziții, bacteriile si virusurile ce ne-au supt sângele in ultimii 25 ani sau care vor mai încerca acest lucru de acum încolo.
  • +17 (17 voturi)    
    Le cerem sa plece pasnic? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 7:25)

    Lucky1 [utilizator]

    Niciodata nu vor pleca pasnic. Doar nu degeaba le spunem NESIMTITI...
    Singurul argument care-i va convinge sa plece, se se ascunda in fundul vagaunilor spre a-si salva pielea puturoasa, este bata aplicata repetat si apasat pe ceafa lor groasa.
  • +10 (10 voturi)    
    Observatie (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 7:30)

    Romanu [anonim]

    Domnule Mixich, nu stiu daca este cazul sa ne entuziasmam foarte tare. V-ati uitat la fetzele celor care au manifestat ? Ei sunt cei circa 10-15% din populatia Romaniei, inteligenti, EDUCATI, civilizati. Din pacate, la vot vin toti cetatenii tarii. Politicienii astia impotriva carora s-a scandat nu sunt veniti de pe Luna sau de pe Marte, ci sunt la fel cu majoritatea populatiei acestei tari: corupti, lasi, mincinosi, HOTI. Aici e problema: cum schimbam procentul ? Si raspunsul este: doar prin EDUCATIE si justitie.
    • +7 (7 voturi)    
      DA (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 10:18)

      moka [anonim] i-a raspuns lui Romanu

      Si prin reactia celor 10-15%. Reactia la orice prostie majora pe care o face guvernul, oricare ar fi el.
    • 0 (0 voturi)    
      Ar mai fi o varianta... (Joi, 5 noiembrie 2015, 10:59)

      imipasa.ro [utilizator] i-a raspuns lui Romanu

      Cum "majoritatea" de care vorbiti se auto-educa urmarind A3, poate ar trebui vizitat si acest post de asa-zisa televiziune, diseara de catre protestatari. Acolo trebui strigat mai tare decat oriunde: ROMANIA,TREZESTE-TE!
  • -2 (10 voturi)    
    Schimbare??? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 7:37)

    Marian [anonim]

    Johannis îl va schimba pe Ponta cu Blaga sau Predoiu adică unul din ăia care era în guvernul Boc câd jandarmii au bătut pensionarii militari ieșiți la miting!!! Ponta trebuie să plece, trebuia de mult, dar mă îngrozesc când mă gândesc cine o să vină!!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Nu ne lasam! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 7:46)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Tara e a noastra, nu a voastra! Nu va convine, plecati! V-ati "incalzit" 25 de ani. Acum, ati luat foc!
  • +8 (8 voturi)    
    Se misca si Romania de acasa,ca cea din diaspora (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 7:47)

    Plagarus [utilizator]

    A sosit si ceasul alinierii majoritatii votantilor din interior sa se " alinieze " la o adevarata lume democrata !!!
    Criogenia nu mai salveaza Romania.
    Doar blocarea votului prin corespondenta pt. alegerile parlamentare, mai intretin iluzia de supravietuire a pegriei politice din toate partidele
  • +10 (14 voturi)    
    Functiile in guvern sunt o onoare jivinelor! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 7:50)

    SkyDan [utilizator]

    Nu o sinecura prin care voi sa va umpleti buzunarele si va procopsiti familiile. Ponta, Basescu, Oprea, si toata satra de lighioane - se aude?

    A venit vremea sa va puneti la dispozitia justitiei nemernicilor. Ati furat si v-ati inbuibat ca niste hipopotami. Grasani fara scoala, educatie si morala!

    La oase zdrentelor!
  • -13 (19 voturi)    
    In numele cui vorbesti,Vladut taica, (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:28)

    xrogo [utilizator]

    vorbeste in numele tau,lasa-i pe altii sa gandeasca!!!
    • +7 (11 voturi)    
      dar tu, (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 9:47)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      tu in numele cui raspunzi si te raţoiesti?
  • +10 (10 voturi)    
    Revolta (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:53)

    Calin [anonim]

    Asta este modul in care ar trebui sa scrie toti, din pacate sunt putini.
    Limbajul trebuie sa fie radical si explicit, cu adresare directa celor care au ingropat tara asta in minciuna, coruptie si nesimtire.
    Sa nu mai toleram nimic, nimanui. Din pacate nu am putut crea o speranta in clasa politica, nu exista nimeni care sa poate prelua nemultumirea asta si sa o duca mai departe. Presedintele nostru, care a venit la putere adus tocmai de cei care sunt acum in strada, nu e in stare sa fie liderul care sa schimbe din temelii sistemul.

    Oricum, trebuie sa mentinem flacara asta,altfel hienele, care asteapta acum, incet-incet vor reveni.

    S-auzim de bine
  • +10 (12 voturi)    
    Dureros (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 9:13)

    Escu [anonim]

    Iar ne-ai omorat, Vlad.

    Respect mare! Si-ti multumim ca inca mai crezi in tine si-n noi!
    • +4 (4 voturi)    
      Domnule Mixich (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 9:47)

      somesanu [anonim] i-a raspuns lui Escu

      Va multumesc.
  • +6 (8 voturi)    
    Cap limpede (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 9:27)

    Observator roman [utilizator]

    Imi place cum scrie doctorul Mixich. Are pasiune, are har, rosteste adevaruri. Textul pe care il comentam a fost trimis spre publicare noaptea, dupa marsul din capitala, la ora 2:57. Adica „la cald”.

    Subscriu din toata INIMA la mesajul simplu al dr. Mixich cu privire la ce trebuie facut de acum inainte: „Nu ne vom lăsa, până nu vă vom dresa.”
    Cum se poate face asta? Iesind in strada odata, inca odata si inca odata...

    Asa e cind judeci cu INIMA. Asa ar trebui sa fie. MINTEA imi spune insa ca nu e un program fezabil. Ca starea de emotie din prezent se va disipa in mod normal, iar marsurile populatiei, nestructurate in jurul vreunui program, se vor rari, vor inceta... pana la o urmatoare stare de emotie generata de cine-stie-ce alta tragedie...

    Bastilia a cazut prin miscarea spontana din 1789. In secolul XXI nu ASA se doboara Bastilia / sistemul ticalosit, prin marsuri succesive. Imi pare rau.

    Ganditi-va si la situatia internationala. Las deoparte neprietenii rusi care abia asteapta sa profite de orice disfunctii in functionarea statului roman. Nici PRIETENII (!) tarile cu care Romania colaboreaza, nu pot acorda „pe neve” sprijinul lor... cui? (Sa nu mai insist acum si pe butada „tarile nu au prieteni, ci interese”)

    Ce ar trebui facut, asadar? Sa structuram, cu rabdare ALTE MISCARI POLITICE, oricat de odios ar suna cuvantul „politic” in prezent. N-ar trebui sa ia multa vreme. In 6 luni pot aparea una, doua miscari politice noi, care sa capteze interesul tinerilor sau mai putin tinerilor care vor sa se desparta de nesfarsita tranzitie spre nimic.

    Altfel, ma tem ca nu vor ramane decat fiorii si amintirile romantice ale unei miscari care „ar fi putut sa fie”...
  • +6 (6 voturi)    
    o singura observatie (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 9:30)

    asasaaa [anonim]

    astia nu sunt animale, ci monstrii (ca sa nu jignim animalele)
  • +7 (7 voturi)    
    redresare (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 9:34)

    Mar [anonim]

    .. e cuvantul cheie pentru ceea ce se intampla zilele acestea. multumim, Vlad, exceptional articol - toata revolta pe care am acumulat-o in cei 25 de ani, toti cei care gandim si simtim ca tine.. tu i-ai dat grai cum putini ca tine stiu sa o faca. felicitari inca o data si multumim. datorita voua mai speram, datorita voua nu cadem in depresie si nu credem ca suntem cei nebuni intr-o lume "buna" de corupti, hoti, mincinosi... avem o sansa acum, sa-i razbunam pe cei care au murit, sa-i aducem acasa pe cei care au plecat scarbiti din tara... sa ne redresam. eu cred si sper in ea caci vad ca nu suntem singuri.
  • +5 (5 voturi)    
    La subiect (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 9:58)

    Ralu [anonim]

    Multi o ard cinic, ca ce o sa punem in locul lor, daca ii fortam sa-si dea demisia? Eu zic ca aplicarea corecta a legeii, sanctionarea drastica a celor cu raspundere mare care o incalca si a oricarui abuz de putere!
  • +3 (3 voturi)    
    disparitie misterioasa (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 10:14)

    Bubu [anonim]

    am citit articolul pe la 8 fara un sfert.
    mi-a placut tare mi-a mers la suflet.
    am revenit pe la 8 jumate si articolul disparuse.
    apoi m-am mai uitat o data pe la 10 si articolul reaparuse!!!...hm interesant...
  • +3 (5 voturi)    
    titlu pompos (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 10:16)

    xanti [utilizator]

    EXERCITIU:
    Pleaca Ponta,PSD da Primul ministru
    Pleaca Oprea UNPR da ministrul
    Pleaca Piedone,UNPR da primarul interimar.
    Pentru ce e revolutia asta sa vina tot ei,daca da eu sunt fericit, v-a mai prostit odata.
  • +7 (7 voturi)    
    frauda (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 10:30)

    florin [anonim]

    Insistati mai mult pe evenimentul de la Spit. de Urgenta unde s-a inaugurat sectia de arsi in primavara si acum e...defeta si fara PERSONAL; o crasa eroare de management pe bani publici europeni si romanesti; cine raspunde ?
    la privat ar fi dati afara pentru incompetenta de mult !!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e nici o eroare... (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:54)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Se pare ca patronul firmei ce contractase lucrare la tot plimbat pe Oprescu cu iahtul. Urma banilor nu minte.
  • -1 (9 voturi)    
    ,,Sfintii,, PDL care au distrus temelile tarii? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:36)

    hahahaha [anonim]

    Revin in forta ,,sfintii,, pedelisti care au distrus tara sub Basescu ?
    Minunatii Blaga, Berceanu, Sandu, Videanu, Boc, Predoiu, Baconschi, Udrea, Ariton, Ialomiteanu, Lazaroiu, Barbu, Igas, Orban, Paul Vosh, Gheorghe Stefan, Flutur, etc. Halal liberali, cu ei viitorul Romaniei este ,,sigur,, !!!! D.N.A. se pare ca nu cunoaste nimic despre guvernarile Boc.
  • +5 (7 voturi)    
    Impresionant articol ! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:49)

    Mihalcea Florin [anonim]

    Impresionant articol. Mi-am permis sa-l postez pe pagina mea de FB in speranta ca ne vom simti mai bine ! Sincere condoleante familiilor victimelor de la Clubul COLECTIV si multa sanatate si insanatosire grabnica celor raniti aflati inca in spitale. RESPECT SI ADMIRATIE pentru cei care au participat la salvarea cat mai multor tineri din acel infern.
  • +11 (11 voturi)    
    Punctul 8 Timisoara actualizat (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:55)

    Rali [utilizator]

    Cred ca singurul mod de a scapa de aceasta clasa/plaga politica este sa se faca un referendum si sa se impuna ca cei care au fost avut functii publice in ultimii 25 de ani sa nu mai aiba dreptul de a fi alesi.
    Clasa politica nu va dori asta, asa cum nu a dorit sa fie 300 de parlamentari sau sa elimine traseismul politic.
    Schimbarea aceasta nu va fi posibila decat sub presiunea strazii.
    Asa ca haideti in stradat!
  • -1 (7 voturi)    
    spuneti si voi adevarul , apostaziati (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:02)

    anaerobik [anonim]

    Da, nene, dar vrem ca si dresorii sa fie curati. De ce hotnius nu recunoaste primul, inaintea evenimentului, adevarului, realitatii (insolventi notorii) dar si a antenelor si romaniei tv de unde a primit bani sa subziste toti anii astia?
  • +6 (6 voturi)    
    vreau sa simta frica!!!!!!! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:07)

    coana [anonim]

    vreau sa tremure toti de frica jupuirii ca intra sute de mii de oameni peste ei!!!! toata clasa politica de la a la z toti!!!! sa terminam acum ce au inceput parintii nostri acum 25 de ani! hai fratilor la lupta, este momentul nostru, este momentul decontului!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Acum (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:20)

    Acum [anonim]

    Ca sa inceapa schimbarea cu adevarat, este nevoie de un martir!
  • +3 (3 voturi)    
    ei suntem noi (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:33)

    eu [anonim]

    din nou vorbiti doar de efecte. atat timp cat parlamentul
    este ales de asistatii sociali,pensionari si persoanele din mediul rural asa cum sunt in momentul de fata,romania nu se schimba. nu pe termen lung
    ei suntem noi. si noi suntem asa cum este rominia acum
  • +3 (3 voturi)    
    Nu mai ajunge demisia (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 21:50)

    solovan caius [anonim]

    un pas este retragerea tuturor incompetentilor numiti pe criterii politice in diverse functii !!!
    ar fi un gest moral de iertare pt. toata aceasta perioada;

    poate ar trebui inceput de jos curatenia...
  • +2 (4 voturi)    
    linsare! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 21:58)

    nesincer [anonim]

    Linsare! La lupta! Dinte pentru dinte! Sa facem in asa fel ca nici un om intreg la minte sa nu aiba curaj sa se bage in politica! Sa vada toti ce-i asteapta... si sa indrazneasca doar oameni pe care legea si inchisoarea nu-i sperie!
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 22:20)

    Sutcivni [utilizator]

    ar fi bine s-o tai si tu. Esti corupt la fel ca si politicienii, de firmele de medicamente si vaccinuri.
    Esti un infiltrat in presa aservita grupurilor de interese.
    Nu mai vrem sa auzim de tine!
  • +3 (3 voturi)    
    noi (Joi, 5 noiembrie 2015, 8:07)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    poate gasiti un Cromwell.
    Altfel ramanem cu 600 de parlamentari care nu pot fi dresati....pentru a putea fi dresati ar trebui sa aiba creier
  • -1 (3 voturi)    
    Coruptia ucide! (Joi, 5 noiembrie 2015, 11:06)

    Paul [anonim]

    Excelent articol... Ar trebui pus pe toti stalpii din tara asta, ar trebui trimis ca mail catre toti "oamenii" politici, scris cu litere mari in in manuale scolare pentru viitorii cetateni. Animalelor, coruptia voastra izvorata din inima neagra si nepasare ucide!!! NOI SUNTEM AICI, VII, MEREU IN GARDA SI NU NE LASAM PANA NU VA DRESAM!!
  • +1 (1 vot)    
    Soluție de curățire la nivel înalt (Joi, 5 noiembrie 2015, 16:41)

    Dorina Barcari [anonim]

    În loc să bâlbâim diverse comentarii, chiar dacă au motivație solidă, eu cred că e mai eficient să punem condiții clare și anume:
    1. Să nu se facă nimnic împotriva Constituției sau a legilor, pentrucă de câte ori am forțat lucrurile în sensul ăsta am plătit scump. Deci să se respecte toate legile că e dureros pentru ei, în majoritate infractori.
    2. Toți înalții funcționari de stat(plătiți din bani publici, ai noștrii):
    - care au probleme în justiție - afară
    - care au mințit - afară,
    - care au participat în orice fel la jaful economic - afară,
    - care nu au avut activitate mai mult de 2 luni(nu cu „propuneri” legislative pentru „ziua gărgăriței sau a caracatiței” ca să figureze că au făcut ceva) - afară,
    - care nu au un comportament, educat, inteligent, echilibrat și respectuos vis a vis de tot ce înseamnă valori și interese naționale - afară.
    Și așa nu vom încălca legea să dizolvăm noi parlamentul și senatul, va dispărea singur prin autoeliminare naturală.
    Foarte important ca toți posibilii candidați să fie verificați dacă au o inteligență peste medie și dacă sunt echilibrați psiho-educațional.
    Credeți că mai rămâne cineva din actualii?
    Cine?
  • 0 (0 voturi)    
    Lista Păcătoşilor (Joi, 5 noiembrie 2015, 20:32)

    Emil [anonim]

    "Victore, Dane, Olguțo, Liviule, Gabriele, Eleno, Vasile" aici mergea şi un "Traiane", nu credeţi?