Conflict intre albi si negri in Africa de Sud in urma asasinarii unui lider neo-nazist

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:18 Actualitate | Internaţional


Sustinator AWB
Foto: Reuters
Grupuri de albi si negri s-au confruntat, marti, in fata unui tribunal din Ventersdorp, unde doua persoane acuzate de asasinarea unui lider neo-nazist au fost declarate vinovate. Grupul albilor a cantat "Die Stem van Suid-Afrika" imnul national din perioada apartheidului, iar grupul negrilor a cantat "Nkosi Sikelel' iAfrika", care era un semn de sfidare in aceeasi perioada, scrie CNN.

Conflictul a fost starnit  in momentul in care o femeie alba a aruncat cu o sticla in grupul negrilor. Politia a intervenit si a separat cele doua grupuri dupa care se pare ca a incercuit tribunalul cu sarma ghimpata pentru a-i impiedica pe oameni sa intre in tribunal.

Cei doi suspecti, in varsta de 15 si 28 de ani, au fost gasiti vinovati, marti, de uciderea lui Eugene Terreblanche. In plus, acestia au fost acuzati si de furt, de talharie si de "crimen injuria", o infractiune definita de dreptul comun din Africa de Sud ca prejudicierea grava si deliberata a demnitatii unei persoane. Cei doi au fost gasiti vinovati de crimen injuria intrucat au lasat cadavrul lui Terreblanche cu pantalonii in vine.

Se pare ca suspectii l-au ucis pe Terreblanche intr-o disputa cu privire la salariile lor. Liderul neo-nazist a fost lovit cu bate si injunghiat cu o maceta, la ferma sa de langa Ventersdorp. O noua audiere va avea loc pe 14 aprilie.

In jur de 200 de sustinatori ai lui Terreblanche s-au aflat in fata tribunalului. Multi dintre acestia au venit imbracati in uniforme de armata cu embleme similare cu svastica. "Am venit sa ne aratam solidaritatea fata de Terreblanche" a declarat Pieter Steyn, purtatorul de cuvant al gruparii Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB).

AWB sustine ca aceasta crima are legatura cu cantecul Congresului National African (ANC) "Shoot the Farmer" ("Impuscati-l pe fermier") din perioada apartheidului. Acesta a fost cantat in repetate randuri de Julius Malema, liderul de tineret al ANC, pana cand acest fapt i-a fost interzis prin ordin judecatoresc.

Steyn a facut un apel la presedintele Jacob Zuma, cerandu-i acestuia sa intervina: "ne este greu sa ne tinem membrii sub control in situatia actuala. Daca vor continua crimele de la fermele albilor, nu putem garanta ca membrii nostri nu vor reactiona".

Gruparea AWB a incercat sa opreasca eforturile de a pune capat apartheidului si a folosit tactici teroriste pentru a boicota alegerile din 1994, ucigand mai mult de 20 de persoane intr-o serie de atentate in ajunul alegerilor.

Terreblanche a fost condamnat la 5 ani de inchisoare in 1996 pentru tentativa de omor impotriva unui barbat de culoare, care lucra ca gardian la ferma sa. De asemenea, acesta a mai fost condamnat si pentru ca si-a asmutit cainele asupra unui alt barbat negru. 


Citeste mai multe despre   


















4158 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Ce-i apuca? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:38)

    Luci [anonim]

    Sa le fie rusine la toti implicati
    • +7 (9 voturi)    
      Propunere (Miercuri, 7 aprilie 2010, 4:02)

      Cetateanul [anonim] i-a raspuns lui Luci

      Populatia boer din Africa de Sud sa vina in Romania, avem nevoie de colonisti albi si civilizati, europa sa-si puna sarma ghimpata la sud, iar masonii sa termine cu manipularea din presa, stim ca organizatia este acum infectata de ideile de stanga.
  • +5 (5 voturi)    
    TREI DE 7 (Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:54)

    Riddick [anonim]

    Asta simbolizează "svastika" din imagine . Adică, 777, opusul lui 666 (aşa susţin militanţii partidului AWB).

    Lucrurile nu stau chiar aşa cum spune propaganda media, în Africa de Sud albii sunt agresaţi şi chiar ucişi.

    Multe detalii aici:

    http://dienuwesuidafrika.blogspot.com/

    Mandela a avut şi el antecedente teroriste:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Church_Street_bombing
    • -6 (12 voturi)    
      Bla-bla! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 1:14)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Riddick

      Sute de ani colonistii albia u facut ce-au vrut cu indigenii. Crimele comise pana nu de mult sunt in numar urias.

      Acum, in sfarsit apartheidul a disparut si majoritatea a ajuns la putere. Iar neo-nazistii fac spume la gura.


      Mandela e un erou recuinoscut international, numai fostii lui gardieni il considera inca un terorist.
      • +7 (9 voturi)    
        pacatele stramosilor (Miercuri, 7 aprilie 2010, 1:41)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Atunci sa te violeze si pe tine un negru bolnav de SIDA pentru ce a facut bunicul tau cu 50 de ani in urma si sa vedem cum te simti dupa.
        • -3 (5 voturi)    
          Brr, (Miercuri, 7 aprilie 2010, 1:56)

          vio [anonim] i-a raspuns lui daniel

          Ce dorinte au unii!
          Ce imaginatie!

          N-ar strica un consult la psihiatru. Si o pastila de antirasism.
        • 0 (2 voturi)    
          Reversul ar fi... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 2:14)

          Cecil Rhodes [anonim] i-a raspuns lui daniel

          Ca niste makaburu sa-ti fugareasca nevasta cu cainii si dupa aia sa o violeze... Cum te-ai simti? Dar nevasta? Zic ca nu prea bine...
          • 0 (0 voturi)    
            Pentru Cecil si vio (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:49)

            daniel [anonim] i-a raspuns lui Cecil Rhodes

            Pai draga Cecil aici nu e vorba de rasism si daca citeai mai bine te luminai: e vorba de pacatele stramosilor: adica de ce sa trag eu ca alb pentru ce a facut tata mare acum 50 de ani? acum ai inteles. Eu nu sunt rasist dar vine negrul si ma bate ca sunt alb si ca tata mare l-ar fi batut pe tasu mare. Ce vina am eu in treaba asta? Si daca plec din tara pentru treaba asta, cu ce se rezolva? Drepturile mele de cetatean unde sunt? Si apropo de negri, actualul presedinte super negru, cu vreo 5-6 neveste ilegale la activ isi violeaza o negresa din dotare (se pare ruda cu el). tipa e HIV positiv si presedintle declara inocent ca a facut se x neprotejat dar ca a facut dus dupa aia ca sa nu se imbolnaveasca. E misto nu?
      • +3 (3 voturi)    
        "Democraţie" tip ANC (Miercuri, 7 aprilie 2010, 2:08)

        Riddick [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Realităţi:

        http://www.africancrisis.co.za/Article.php?ID=73544&

        http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/africa/article7078730.ece#cid=OTC-RSS&attr=797093

        http://www.africancrisis.co.za/Article.php?ID=73551&

        http://monkeytricksinsa.blogspot.com/

        http://www.africancrisis.co.za/Article.php?ID=73543&
      • +6 (6 voturi)    
        pt. gigica (Miercuri, 7 aprilie 2010, 3:54)

        dobrica [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Pai, dupa cate stiu eu un om care vine intr-o tara este colonist, dar cel care se naste pe un pamant tot colonist este? Daca albii ar pleca din africa de sud eu cred ca tara ar suferi un soc economic, este ca si cand tiganii ar vrea sa stea singuri intr-un judet. zimbawe este un exemplu, africa de sud are o criminalitate fruntasa, este tara numarul unu la violuri, 500 mii anual, da, ai auzit bine o jumatate de milion de violuri, practic procentajul de barbati care au violat in viata este enorm, nu mai zic de victime. Daca albii ar fi intrat intr-un sat si ar fi violat 1000 de femei, vuiau ziarele de stanga, dar cum sunt siluite 500 mii de victime in cadrul aceleasi rase, nici macar nu-i stire, desi depasesc 1000 violuri zilnic, ca sa nu mai spun cate victime capata un pui de sida cu asa comportament in 10 ani.
  • +4 (6 voturi)    
    in urmatoarele decenii (Miercuri, 7 aprilie 2010, 1:04)

    cet23 [anonim]

    In urmatoarele decenii o sa auzim tot mai frecvemt expresia "conflict intre albi si.. " Se aproprie vremuri grele, mai ales in Europa, unde proportia albilor in cadrul populatiei va scadea constant, uneori catre 50%.
    • -4 (6 voturi)    
      Esti ghicitor? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 1:11)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Vorbim de Africa de Sud, unde colonistii olandezi sunt o minoritate care nu de mult au asuprit o majoritate.
      Acum au ajuns majoritarii la putere!
      • 0 (0 voturi)    
        bre Gigi (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:40)

        gicad [anonim] i-a raspuns lui gigi

        mai du-te bre in basca mea cu spalarea asta pe creier. Ti-au netezit astia si ultima circumvoluntiune si nu mai scoti decat aberatii. Nu zice nimeni ca nu i-au asuprit dar acum nu inseamna sa o iei peste bot ca acum 500 de ani ai avut un bunic ce a furat o gaina. Situatia e complexa si in niniun caz politisti ca tine nu or sa o dezlege. Cand ma uit la ce aberatii ai bagat aici ii jignesc pe politisti daca-i pun cu tine in aceeasi palarie.
        In Africa ca si alb ti-o iei in gura dar e frumos sa intorci si fundul ca si ei au fost asupriti saracii. Istoria e istorie si nu inseamna acuma ca o sa ne sparga nemtii ca Burebista i-a batut acum 2000 de ani si le-a regulat nevestele. Corectul asta politic ne tampeste pe toti si acum nu mai poti sa-i spui negrului negru chiar daca e negru - trebuie sa-i spui de origine africana. Mi se pare mai umilitor sa-i amintesti unuia originea africana cand el e de 300 de ani american decat sa-i spui negru cand e negru. Dar atata timp cat toate aberatiile devin normalitare ce sa ne mai miram? Apropos - un banc englezesc: a avut loc un cutremur in Pakistan si au murit 2 mil de oameni. America trimite soldati sa pastreze ordinea, Australia trimite medicamente, UK trimite 2 mil de pakistanezi sa-i inlocuiasca pe aia morti.
      • 0 (0 voturi)    
        Mi-e o sila infinita de "democratii lui peste" (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:55)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Mi-e o sila infinita de "democratii lui peste" si de "political corect" si de Nelson Mandela (un terorist) eliberat nemeritat

        Ai citit si tu ca olandezi si apoi englezi au creat si dezvoltat un stat (Africa de Sud, Rhodesia) acolo unde nu era nimic.
  • 0 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 1:09)

    eu [anonim]

    treaba acolo este atat de complicata si de veche incat numai cine traieste in SA isi poate da cu parerea. Noi nu avem nici cea mai vaga idee despre ce poate fi vorba. In textul Hotnews apare "Shoot the Farmer"; titlul cantecului este "Shoot the boer".
    • 0 (0 voturi)    
      Shoot the...nevermind (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:00)

      Painkiller [utilizator] i-a raspuns lui eu

      "Boer" in afrikaans este identic cu englezescul "farmer", desi in afrikaans termenul are un sens nuantat (descrie o pozitie intre taran liber si latifundiar)si nu are insemnatate/echivalent in afara SA...mai pe sleau "boer" este un "brand" exclusiv al SA. Oricum corecta remarca ta.
  • -5 (7 voturi)    
    Snif-snif! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 1:18)

    vio [anonim]

    Un terorist criminal mai putin!
    Doamne ajuta!

    Apropo, propaganda neonazista nu e ilegala in Romania si Europa?
  • +4 (6 voturi)    
    Viteji din fotoliu (Miercuri, 7 aprilie 2010, 1:45)

    Gigi Maybachistu' Neo-Nazist [anonim]

    Dacă aţi fi auzit direct de la rezidenţi sud-africani ce s-a întâmplat în unele locuri după 1991, poate că aveaţi o atitudine mai rezervată :)
  • +4 (4 voturi)    
    Kenya (Miercuri, 7 aprilie 2010, 2:25)

    liberal aderavat [anonim]

    De cand au fost albii scosi din schema Africa de Sud a mers din rau in mai rau.
    Sfrasitul colonislusmului cantat de americani ca o litanie a fost doar inceputul unui Ev mediu. Civilizatia (in cazul acesta) este alba. Mai bine albii ar plea si i-ar lasa sa isi ia gatul unii altora ca in Kenya.
  • -2 (2 voturi)    
    Africa de Sud (Miercuri, 7 aprilie 2010, 7:44)

    gigel [anonim]

    Dar diamantele... aurul...petrolul si gazele....sa ramana populatiei de culoare (mai ales ca majoritatea lucreaza in mine)?!
    Sa speram ca astfel de violente nu vor tulbura Campionatul Mondial de Fotbal...
  • +2 (2 voturi)    
    albii din SudAfrica (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:32)

    adi [anonim]

    ar pleca saracii, dar nu au unde. Australia si Canada nu dau usor deloc vize pt SudAfricani, chiar daca sunt albi, Anglia ce sa mai zic, e superpolulata deja de ei, numai in Londra sunt 1 milion de albi sudafricani, si tot asa. Ce-or sa faca saracii, cand o sa se puna Guvernu negru pe ei, cum s-a intamplat in Zimbabwe, vine politia la usa lor si le da 24h sa paraseasca tara, altfel sunt omorati sau bagati la bulau.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:55)

    m [anonim]

    uitat-va la documentarul Africa addio. unii de aici chiar nu au habar despre ce comenteaza dar bine ca se baga in seama...
  • 0 (0 voturi)    
    Adevaruri shokante! (Marţi, 6 decembrie 2011, 0:31)

    Ned [anonim]

    Adevarul cu asasinatele fermierilor albi sud africani este cat se poate de tragic si shokant . Am vizionat si eu cateva filmulete si imagini cu familiile de fermieri albi dar si oraseni care au fost asasinati de negrii si m-a shokat teribil ceea ce am vazut ; Intregi familii spanzurate de funii fiecare persoana , parinti si minori ca pe niste animale. Copiii mici (sugari) erau spintecati si lasati sa singereze pana mureau la fel se intampla si cu adultii . Barbatii erau obligati sa priveasca in timp ce nevasta lui era violata de intreaga banda, apoi era fortat sa-si viole ficele iar daca refuza era torturat si mai cumplit. O alta metoda de ucidere a femeilor albe era ca dupa ce erau violate, negrii ii introduceau in vagin arma si o impuscau , glontul iesindu-i prin cap. Am vazut persoane spanzurate cu capul in jus si disecate ca pe porci , membre taiate si cu organele scoase afara sau jupuiti de vii, chiar si copilele de cativa anisori erau violate apoi torturate pana la moarte spre deliciul negrilor. Nu glumesc este cat se poate de adevarat am vazut cu ochii mei toate astea pe net la o simpla cautare, iar apoi n-am mai putut dormii si manca cateva zile .Nu vreau sa par rasist dar nenorocitii aia sunt adevarate besti ,nu le-as dori asa ceva nici celor mai mari dusmani .Nimeni nu merita asa ceva indiferent de culoare sau trecutul sau istoric...Cautati pe neti si comvingeti-va singuri!