Michelle Obama - o noua Jackie Kennedy de culoare

de Cerasela Marin     HotNews.ro
Miercuri, 5 noiembrie 2008, 7:23 Actualitate | Internaţional


Michelle Obama, sotia candidatului democrat care a castigat prezidentialele din SUA, este considerata noua Jackie Kennedy a Americii. Motivele? Inteligenta remarcata in nenumarate rinduri de presa, dar si eleganta. In varsta de 44 de ani, Michelle a fost unul dintre punctele centrale ale campaniei sotului ei, sustinind discursuri la nenumarate mitinguri electorale si oferind sute de interviuri.

“Este mai inteligenta, mai dura si, categoric, mult mai seducatoare decat mine. O femeie care stie sa isi impartaseasca experienta personala, sa vorbeasca despre dificultatea de a fi o femeie care munceste si care stie sa jongleze intre casa si cariera”, si-a laudat Barack Obama sotia.

Michelle Obama a crescut la Chicago, in cel mai sarac cartier din acest oras. Tatal, grav bolnav, a fost functionar, iar mama sa a lucrat intr-o banca. In 1981, Michelle a reusit sa intre la prestigioasa Universitate Princeton, teza sa de sociologie avand ca subiect divizarea rasiala si modul in care studentii de culoare se "contamineaza" de la "structura sociala si culturala a albilor" si se identifica tot mai putin cu comunitatea lor de origine.

Dupa Princeton, a urmat cursurile facultatii de drept de la Harvard, inainte de a deveni avocat intr-un cabinet specializat din Chicago, unde l-a si intalnit pentru prima data pe Barack Obama.

S-au casatorit in 1992, ea fiind nevoita sa paraseasca sectorul privat pentru un post la primaria din Chicago, iar apoi la un spital universitar, unde este, in prezent, vicepresedinte pentru relatii externe in Consiliul de Administratie.

Pe parcursul campaniei electorale, Michelle a fost considerata un atu pentru senatorul de Ilinois, datorita inteligentei de care a dat dovada. Ea a recunoscut ca a avut reticente atunci cand sotul ei s-a inscris in cursa pentru Casa Alba, deoarece dorea sa-si pastreze viata de familie. A acceptat in cele din urma, insa cu conditia ca cele doua fiice - Malia, in varsta de zece ani, si Sasha, in varsta de sapte ani - sa isi vada tatal cel putin o data pe saptamana, iar acesta sa renunte la fumat.

Mereu increzatoare in victoria sotului ei, Michelle Obama a declarat in repetate randuri ca alegandu-l pe Barack Obama, americanii ar avea presedinte un om care stie cum este viata reala si nu un politician de cariera.

La Casa Alba, Michelle prefera un rol discret. "Cu Barack vorbesc despre orice, dar nu sunt consilierul lui politic. Sunt sotia lui si ma voi comporta ca atare", a declarat Prima Doamna pentru AFP.



















4385 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    vorba (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 9:40)

    andreea [anonim]

    de unde si vorba "in spatele fiecarui barbat puternic se afla o femeie si mai puternica " :)
    • 0 (0 voturi)    
      O rasista? nuoooo.... (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 19:38)

      Negrescu Casalba [anonim] i-a raspuns lui andreea

      Daca despre sotul ei "care s-a ajuns" presedinte, Gore Vidal spunea ca e un "demagog inteligent", despre Michelle se poate spune ca e o "rasista inteligenta".
      Care a insultat albii inca de cand isi scria teza de sociologie:negrii sunt contaminati de albi si isi pierd cultura si identitatea!!
      Scrieti exact aceeasi fraza si inversati albi si negri: "albii sunt contaminati de negri si isi pierd cultura si identiatea". Veti fi imediat acuzati de "rasism" :) In schimb o negresa poate scrie asta! Ce ipocrizie nenorocita :)

      Fiind "nevoita sa paraseasca sectorul privat" !!! A dat-o cineva afara? Nu prea cred:)
      Numai ca e genul de arivista care a priceput rapid ca la primarie se promoveaza mai rapid si cu munca mai putin decat intr-un cabinet privat unde ai programe 8.00-20.00 si concurenta maxima !
      Dar nici acolo n-a mers asa ca a juns pe la un spital unde se preface ca face, plimba hartii intr-un birou pt. un salariu de "consilier" !

      A observat ca poate avea un avantaj cu Barack si dupa ce l-a gasit la biserica rasista a pastorului jeremiah Wright (chestia cu cabinetul primei intalniri e romantza pt. presa:), l-a presat sa intre in politica.
      Ca de, era spalat, curat, cu diploma, vorbea bine si era si crescut de albi, in Hawai.

      Michelle a vrut toata viata ei sa fie tratata ca "o alba" si sa nu va inchipuiti ca locuieste intr-un ghetou de "frati negri":)). Imediat ce a avut bani s-a mutat cu albii, intr-un cartier mai sigur. Exista marturii despre violenta acuzatiilor pe care le aducea in predici de la biserica sa evanghelica, acuzatii in care ii numea pe albi "whitey" (echivalentul lui nigger") si ii acuza de toate tarele afro-americanilor.

      Iar daca acum se va plimba pe banii americanilor ca "first lady", pana si asta o datoreaza albilor care au votat democrat, albi fara de care Obama nu ar fi ajuns vreodata in pozitia in care se afla :). E un fapt, nu o speculatie, o realitate simpla, matematica !
      Insa nu veti vedea negri sa multumeasca albii pt. asta :)
      • 0 (0 voturi)    
        mai las-o si tu patru ani (Joi, 6 noiembrie 2008, 16:56)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui Negrescu Casalba

        sa fie mandra de tara ei... =)) ca si asa nu prea a fost pana s-a lansat pacaliciul demagog!! dupa aia sa vezi iar gafe...
  • +1 (1 vot)    
    femeile.. (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 12:19)

    daca.. [anonim]

    daca am avea si noi femei de genul asta....nu proaste din astea ca elena udrea care vrea sa castige voturi crosetand la televizor... cateodata ti-e rusine de rusinea taranilor care apar la tv.. sau poate nici nu au rusine. traim in romania, ce sa mai vorbim degeaba..
  • 0 (0 voturi)    
    patrupedbun.net (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 12:40)

    costi81 [utilizator]

    Nevasta lui Obama, noua Jakie Jackson? vb serios? uitati-va mai bine la ea! femeia asta a spus ca pin acuma citeva luni nu a fost niciodata mindra de tara ei, America.
    apoi, este o femeie urita si total antipatica. asta o spun din punctul de vedere al unui barbat.:D
    • 0 (0 voturi)    
      bravo! (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 19:35)

      su [anonim] i-a raspuns lui costi81

      punctul de vedere al unui barbat IDIOT. Asa, ai dreptate. Doamne, cretinii stiu sa utilizeze calculatorul si net-ul!!!!??????
      • 0 (0 voturi)    
        evident ca stiu! esti cea mai buna dovada! (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:06)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui su

        ce te tot intrebi?? te crezi mai presus????
    • 0 (0 voturi)    
      Urata e ... (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 19:45)

      Myso [anonim] i-a raspuns lui costi81

      trebuie sa recunoasteti si voi, arata ca dreaku, dintoasa, neagra si lovita de wagon, cu par intins de solutii chimice (sau chiar cu peruci), cu talia ca un colac de salvare. Desigur, standardele sunt diferite pt. africani, insa am vazut si negrese frumoase.
      Faptul ca e desteapta sau are diplome nu e relevant pt. a ocupa o astfel de functie, e plina lumea de femei frumoase, destepte cu diploma si care conduc companii, primarii si chiar guverne.

      O dau oricand pe Michelle la schimb cu nevasta lui McCain si ofer si bonus pt. Cindy :))
      • 0 (0 voturi)    
        si culmea e (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:04)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui Myso

        ca la cv ii da clasa Sarah Palin, numai ca prietenii din presa lui obama n-au stiut cum sa isi bata joc... in schimb balena neagra - de care cine oare a auzit pana la lansarea pacaliciului?!? - da bine =)) cum sa nu? sa fi spus Palin ca n-a fost mandra de tara ei... nici nu vreau sa ma gandesc ce iesea!!! nu pot sa uit cum au casunat pe ea ca poarta haine de firma... pai o astept si eu acu' pe balena neagra sa se imbrace de la Kohls!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu este comparatie (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 13:01)

    radu.b. [anonim]

    Aceasta femeie a spus ca nu este mandra de America, iar sotul ei , actualul presedinte il avea mentor pe un rasist de culoare care incita la ura rasiala. Modul de exprimare a acestei doamne nu este tipic unui absolvent de Harvard ci a unei precupete din low class. Barack insusi inafara de cuvinte mari si goale (we can do that...) nu are decat o subtire experinta politic de 4 ani in Senat, nu a avut nicicand responsabilitati de conducere in mari firme sau institutii de stat sau private. Ne putem consola cu doua aspecte doar : unul, ca presedintele USA este o marioneta condusa de alte forte si doi, ca America daca l-a supravietuit pe Bush, il va supravietui si pe Obama
    • 0 (0 voturi)    
      da, si? (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 13:59)

      kenedy [anonim] i-a raspuns lui radu.b.

      Mie mi se pare dovada de sinceritate sa afirme ca nu e mandra de America. De ce ar fi?
      • 0 (0 voturi)    
        pai da frate.. (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 19:40)

        clinton [anonim] i-a raspuns lui kenedy

        Ca America a trimis-o la Casa Alba, nu maica-sa sau pastorul rasist Wright.
        Ia sa vedem, acum a devenit brusc "mandra de America"? In doar cateva luni? Ipocrita !
    • 0 (0 voturi)    
      Asa ai auzit tu c-a spus? (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 20:20)

      des [anonim] i-a raspuns lui radu.b.

      http://latimesblogs.latimes.com/washington/2008/02/michelle-obama.html
  • 0 (0 voturi)    
    Americani, acum e timpul (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 17:21)

    Sa emigrati in Canada [anonim]

    Toate duduile asa zise "prime doamne" de la Reagan incoace (pe alea mai purii nu le cunosc) au fost fie niste gospodine simpatice, fie niste Elena Ceausescu ahtiate dupa putere. Asa ca o toapa in plus sau in minus la Casa Alba nu mai conteaza. Totul e sa nu se apuce sa decoreze Biroul Oval cu motive populare est-africane, ca sa nu fie contaminata de civilizatia occidentala. Americanii care n-au emigrat in Canada in timpul celui de-al doilea mandat al lui Bush mai au o sansa sa scape de comunismul american: Canada e mare, ii primeste.
    • 0 (0 voturi)    
      Canada!!! Ha, ha, ha... (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 20:24)

      des [anonim] i-a raspuns lui Sa emigrati in Canada

      Dragul meu “Nimic”, nimeni n-are nevoie de Canada ta. Sint multi compatrioti de-ai tai pe aici, nici-o grija... veniti de “prea mult bine” acolo.

      Iar, cind incepi sa denigrezi pe cineva, fara probe, se reflecta asupra ta... atita poate, saracul! Mai ales cind incepi sa traduci tendentionist.

      http://latimesblogs.latimes.com/washington/2008/02/michelle-obama.html

      Poti sa fii fericit, aliaza-te cu Rush Limbaugh, care chiar acum face apel la repiublicanii care au pierdut sa nu asculte ce zice Obama, sa stea deoparte.

      Daca nu stii sa pierzi, nu meriti nici sa cistigi.
    • 0 (0 voturi)    
      as sugera sa se schimbe numele (Joi, 6 noiembrie 2008, 16:59)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui Sa emigrati in Canada

      in Casa Neagra... macar 4 ani - daca tot a indobitocit americanii cu achimbarea!!