Replay la genocid. Congo este in plin razboi civil, la ONU se da alarma 

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Joi, 30 octombrie 2008, 4:23 Actualitate | Internaţional


Razboiul civil a izbucnit in Congo, rebelii atacand orase unul dupa altul. Sute de mii de oameni au luat calea refugiului, iar seful Castilor Albastre ale Organizatiei Natiunilor Unite, Alan Doss, a dat  alarma internationala. Trupele ONU, care au tras din elicoptere asupra unitatilor generalului Laurent Nkunda, sunt depasite de situatie, marsul trupelor Tutsi continua, apropiindu-se periculos de Goma, centru-cheie al organizarii de ajutoare medicale si umanitare pentru mai bine de un milion de refugiati din regiune. Armata rebelilor este doar la 20 de km de oras.  

Congolezii reproseaza trupelor ONU din zona, cu 17.000 de soldati, ca nu sunt in stare sa ii apere. Protestul a prins proportii, demonstrantii au inceput sa arunce cu pietre in masinile de teren ale Organizatiei Natiunilor Unite. Dupa declaratiile rebelilor, doua mari orase din estul Congo-ului au fost deja ocupate de rebeli, iar Goma e incercuita. Guvernul congolez n-a confirmat stirea. „Situatia e insa foarte grava”, a declarat comandantul provinciei Nord-Kivu, Delphin Kahimbi.  

Potrivit Spiegel, in orasul Rutshuru, unde se adapostesc mii de refugiati, „domneste peste tot panica”, a transmis telefonic un functionar al administratiei locale, prin telefon, agentiei de presa Reuters. Centrele de ajutoare umanitare au fost deja atacate si jefuite. O reprezentanta a Medicilor fara Frontiere vorbeste de tratarea a 70 de raniti, si 30.000 de refugiati sunt incartiruiti intr-un lagar provizoriu al ONU, din Kibati, la 10 km de Goma.  

Ca urmare a disperatului apel la ajutor international, ambasadorul ONU francez, Jean-Maurice Rippert, a explicat ca Franta nu are trupe dispuse la interventie si ca e necesara „o actiune internationala concertata”. In Congo stationeaza, incepand cu 1999, cea mai mare trupa de pace a ONU, de 17.000 de soldati.  

Situatia momenatana din Congo e comparabila cu cea care a generat si a fost consemnata in istoria recenta drept „cel mare genocid al anilor 90”, razboiul civil din Ruanda. Inceput la 6 aprilie 1994 si terminat la milocul lunii iulie a aceluiasi an, razboiul civil dintre Comunitatea majoritara Hutu din Ruanda (a caror unealta de lucru si ulterior, de razboi, a fost palosul) si minoritatea „cerebrala” Tutsi, i-a costat pe ultimii 800.000-1.000.000 de oameni, printre care nenumarate femei si copii nevinovati. Ucigasii Hutu proveneau din randul armatei Ruandei, a gazii prezidentiale si a jandarmeriei si administratiei nationale.  

Trupele ONU, la momentul respectiv, au intervenit cat au putut, in cadrul misiunii avute, apoi s-au retras, neprimind nici un fel de sustinere „de sus”. Susul era probabil dezinteresat de macelul intr-o tara fara petrol, gaze sau diamante. Era, poate, colateral  interesat. Pentru lipsa lor de interventie, la momentul respectiv, Natiunile Unite si SUA, Marea Britanie si Belgia au fost puternic criticate. Frantei, i s-a reprosat chiar ca ar fi participat la faradelege.

In plus, genocidul din Ruanda a creat probleme regionale. Dupa ce „potentatii palosului”, Hutu, au fost alungati, genocidul stins si s-a constituit o noua guvernare in Ruanda, sute de mii de Hutu au migrat in estul Zairului (azi Republica Democrata Congo). Intre acestia au fost multi care au pus la cale reocuparea Ruandei. Dupa mai bine de 10 ani, o televiziune internationala a reusit sa difuzeze un film despre cumplitul masacru al minoritatii Tutsi, din 1994, in Ruanda.

Istoria se repeta acum, in Africa saraciei, a guvernelor cumparate si armelor vandute pe sange. Daca nici acum politaii lumii nu intervin in noul genocid african care se anunta, inseamna ca traim intr-o lume stramba. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














7214 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Politaii lumii sunt hotii mondiali de fapt ! (Joi, 30 octombrie 2008, 6:48)

    lucian [anonim]

    Jandarmii mondiali (USA) nu au interese economice sau strategice in acea parte a lumii. Nu ii intereseaza masacrele si genocidele. Voi inca nu ati inteles asta ? :))
    • +1 (5 voturi)    
      ba da (Joi, 30 octombrie 2008, 9:24)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Ba da, am inteles.... si care e problema? Sa se omoare linistiti, cine cred ei ca-i impiedica?
      • 0 (0 voturi)    
        mentalitate? (Vineri, 31 octombrie 2008, 3:55)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Nicky

        De acord! Cui ii pasa de congo? Ma doare fix in COT. Daca atata sunt capabili sa gandeasca n-au decat sa se macelareasca pana la unul, mai putini infometati pe planeta. Fir-ar sa fie de congolezi, de asta ma doare pe mine cand e criza economica globala?!
    • +3 (7 voturi)    
      exista interese economice ale tariler dezvoltate (Joi, 30 octombrie 2008, 10:55)

      capsunara [anonim] i-a raspuns lui lucian

      Congo este una dintre tarile cele mai bogate din lumea in resurse naturale daca nu cea mai bogata: riul Congo care poate produce electricitate pentru jumate din Africa, padure cit incape si cel mai important: aur, diamante, coltan (usor si bun conductor de electricitate, folosit la calculatoare si telefoane mobile). Atita timp cit in aceasta zona exista conflicte interne, "jandarmii mondiali" cum ii numesti si alti occidentali obtin mult mai usor si mai ieftin aceste bogatii. Coltanul este cumparat la un pret de nimic de catre companiile gen Nokia, Motorola, Ericsson etc..., iar despre diamante sa nu mai vorbim (vezi filmul Blood Diamond). Deci exista interese economice.
      O rectificare: cei 800 de mii - 1 milion de victime nu erau doar Tutsi, asta este politica americana (sustinatoare a acestui grup) de a propaga acest mesaj. Citeva sute de mii erau Hutu, ucisi la razbunare la intrarea trupelor Tutsi in tara (antrenata in Uganda). Nici nu au cum sa fie 1 milion de Tutsi pentru ca din cei 8 milioane de Ruandezi doar 14 la suta sunt Tutsi.
      • +4 (4 voturi)    
        Comunicat Tutsi (Joi, 30 octombrie 2008, 12:13)

        Cifrus [anonim] i-a raspuns lui capsunara

        Azi dimineata, generalul tutsi Laurent Nkunda (sef rebel, ce lupta contra guvernului central federal) a declarat: "Trupele ONU nu au capacitatea de a ma impiedica sa cuceresc capitala statului Nord-Kivu, orasul Goma".
        Estul RD Congo e populat majoritar de etnii tutsi, insa acolo s-au stabilit numerosi refugiati hutu din Rwanda. Acestia refuza sa se intoarca in Rwanda, unde multi dintre ei au participat la masacre colective contra etniei tutsi dar si a etnicilor hutu mai moderati (acuzati de "tradare").
        Tatal actualului presedinte Kabila (etnic hutu) a fost adus la putere in Kinshasa de trupe ale etniei tutsi.
        In Rwanda, hutu sunt foarte majoritari (84%), tutsi sunt 15% si twa 1%. Elita intelectuala, economica si militara a tarii e recrutata mai ales in randul etniei tutsi si asta inca de acum 200 de ani.
      • 0 (0 voturi)    
        resurse (Vineri, 31 octombrie 2008, 3:58)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui capsunara

        zau? Si cui folosesc? Cine sapa dupa ele acolo cand aia se omoara intre ei? Resursele naturale in sine au valoare cand intra in economia mondiala. Cata vreme sunt in mocirla nu le foloseste nimeni. Cand si unde au adus bogatiile naturale avantaje directe? Monarhia spaniola a slabit pentru ca a avut prea mult aur din colonii. Rusia nu poate sari peste statutul de "would be great power" desi sta pe gaz si petrol. Daca congolezii decid sa se omoare intre ei cu atat mai bine, raman resursele numai pentru noi. Ia mai da-i naibii de prosti
      • +1 (1 vot)    
        Te inseli amarnic (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:19)

        Gheorghiu [anonim] i-a raspuns lui capsunara

        Poate ca ar fi util sa citesti mai bine istoria moderna a Ruandei. Itzi transmite asta cineva care a locuit o perioada acolo. Tutsi au ramas aproximativ 10% dupa operatiunile de epurare etnica conduse cu maceta de politiile hiutu Interawhme. Intr-adevar armata tutsi rwandeza a fost si este una din cele mai bine pregatite armate din Africa. Cele cateva "sute de mii de hutu" - zisi hutu moderati - sunt in realitate cam 50de mii si au fost macelariti de tot de etnia lor pentru ca au incercat sa apere familiile tutsi ce nu au reusit sa fuga in Uganda, Burundi si Congo - chiar Goma mentionata in articol.
        • 0 (0 voturi)    
          intrebari congo (Vineri, 4 martie 2011, 23:13)

          ALEX [anonim] i-a raspuns lui Gheorghiu

          prieteni am o invitatie de amerge in congo pt a cumpara aur.
          ce ziceti
    • +4 (6 voturi)    
      Marele razboi african (2aug 1998-iun 2003) (Joi, 30 octombrie 2008, 12:14)

      Addy [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      Stiti cate victime a facut ?
      -peste 6 milioane de oameni

      A mentionat cineva acest razboi ?

      Cautati pe net : Second Congo War sau Africa's World War.

      Welcome to reality boys and girls !
  • +1 (3 voturi)    
    Bombo (Joi, 30 octombrie 2008, 7:08)

    Observator [anonim]

    Bombo, de ce nu te duci acolo impreuna cu colegii? Acum e momentul!
  • +2 (4 voturi)    
    razboi (Joi, 30 octombrie 2008, 7:44)

    x-lescu [anonim]

    Este o lume stramba.Am vazut filmul Hotel Ruanda si poate am inteles ceva din ce s-a intamplat acolo.O lume stramba in care se intampla lucruri fara sens si nu se apara cel mai de pret bun: viata.
  • +2 (4 voturi)    
    Hotel Rwanda (Joi, 30 octombrie 2008, 8:14)

    gaspy [utilizator]

    Pentru a intelege mai bine ce s-a intamplat in Ruanda si ce risca sa se intample in Congo, va recomand Hotel Rwanda - urmareste excelent povestea lui Paul si a Tatianei de la hotelul Millie Collines si situatiile reale (Colonelul Olivier, in realitate era locotent-general, Romeo Dallaire, decorat pentru eroismul sau).
  • +2 (6 voturi)    
    Istoria se repeta (Joi, 30 octombrie 2008, 8:42)

    Ovidiu [anonim]

    Cine nu-si aminteste genocidul inimaginabil din Rwanda din 1994 sa caute filmul "Sometimes in april"...si sa mi-l trimita si mie, intrucat nu-l mai gasesc..:)...
    Ar fi intradevar de preferat ca ONU sa intervina, daca isi respecta blazonul de "aparator al pacii"...dar...tare mi-e teama ca nu o sa o faca la dimensiuni care sa stopeze acest nou genocid...Africa nu intra pe lista sa de prioritati..si..oricum..suntem prea multi..nu??
    • +2 (4 voturi)    
      Shooting dogs (Joi, 30 octombrie 2008, 9:35)

      Carmen [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      un alt film despre genocidul din Rwanda, de care mi-am amintit citind articolul si comentariile voastre e "Shooting dogs" - merita vazut. Se poate gasi pe youtube.
  • +1 (9 voturi)    
    politaii lumii? (Joi, 30 octombrie 2008, 9:01)

    alin [anonim]

    deci hutu omoara un milion de tutsi si fug.. acum se intampla viceversa, ceea ce arata clar ca ambele parti sunt la fel de retardate. nu ar fi mai bine sa-i lasam sa se omoare intre ei pana nu mai ramane nici unul?
    de ce bun sa pierdem din trupele onu daca aia sunt pur si simplu niste inapoiati care se bucura cand omoara oameni?
    • +1 (5 voturi)    
      ???!!! (Joi, 30 octombrie 2008, 9:21)

      Inginer [anonim] i-a raspuns lui alin

      Cine ziceai ca sint inapoiati? Ca sa intelegi mai bine sensul intrebarii, precizez ca ma refer la inapoiere mintala.
  • +2 (6 voturi)    
    corect spus! (Joi, 30 octombrie 2008, 9:02)

    resita31 [utilizator]

    Daca nici acum politaii lumii nu intervin in noul genocid african care se anunta, inseamna ca traim intr-o lume stramba.
    • 0 (0 voturi)    
      si dupa? (Vineri, 31 octombrie 2008, 4:07)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui resita31

      Ai auzit de CRIZA? Avem lucruri mai importante de care sa ne ocupam! Daca romania nu va trimite trupe acolo atunci ma indoiesc ca onu va putea lamuri pe cineva sa trimita trupe acolo? Pe cine intereseaza congo cand avem deja doua razboaie de castigat: Irak si Afganistan, si asta pe fond de criza? Asa ca sa ma scuteasca, si daca vor armament sunt tot timpul pietre prin preajma, simplu si la indemana! Sa-i ia naiba de retardati. Si dupa ce Tsushtii aia o sa ia puterea ce-o sa faca? O sa jefuiasca visteria si o sa fuga cu 10000 de dolari in SUA?
  • 0 (8 voturi)    
    Legea lui Malthus (Joi, 30 octombrie 2008, 9:03)

    Lucian [anonim]

    Atunci cand populatia creste peste limita sustenabila prin resursele disponibile intervine o catastrofa care are ca efect reducerea drastica a populatieie. Adica foamete, epidemie, razboi. Teoria lui Malthus e confirmata a nu stiu cata oara.
  • +1 (5 voturi)    
    Filmul este (Joi, 30 octombrie 2008, 9:08)

    serban [anonim]

    Hotel Rwanda este filmul cu razboiul civil din 1994. Trebe neaparat vazut.
  • +1 (7 voturi)    
    genocidul din Africa (Joi, 30 octombrie 2008, 9:08)

    ionica [anonim]

    Cunoastem bine din Teoria Conspiratiilor ca Africa ar trebui sa fie un continent necesar pentru ..Safarri pentru cei bogati, dar africanii se "incremenesc in proiect" si doresc ca orice suflet sa traiasca, cu toate ca marile puteri, inclusiv ONu nu fac alceva decat sa creeze motive pentru a finanta si de a inarma ..cozile de topor si pentru a face crime peste crime.
    • +1 (9 voturi)    
      Propaganda tiermondista (Joi, 30 octombrie 2008, 11:22)

      Marx [anonim] i-a raspuns lui ionica

      Molecula ADN a fost descoperita de un genetician celebru, Watson. A primit premiul Nobel pentru asta. Si-a dedicat 50 de ani din viata studiului patrimoniului genetic uman si influentei acestuia asupra caracteristilor fizice si intelectuale ale lui Homo Sapiens.
      Anul trecut, Watson a avut curajul ( e batran, e premiu Nobel, nu-i mai pasa de procese sau de glorie stiintitifca, a facut deja demonstratia inteligentei sale) sa afirme public intr-un interviu ca negrii sunt inferiori albilor in ce priveste coeficientul de inteligenta. Watson a spus ca de 20 de ani face teste de IQ in toate mediile din Europa, Asia, Africa si rezultatele ii arata clar diferenta intre europeni si africani.
      "E o mare greseala sa propunem africanilor planuri si sisteme concepute de europeni pentru europeni. Daca ar fi la acelasi nivel de inteligenta si educatie ca noi ar merge, insa nu e cazul si de aceea observam esecul sistematic al programelor de dezvoltare in Africa".
      E opinia lui, desigur poate fi subiectiva ca orice opinie personala, poate avea si erori, insa da-mi voie sa am mai multa incredere in ce spune un premiu Nobel despre genetica africanilor decat ce spui tu sau altul pe aici despre "hotii de la ONU"!
      Daca exista o parte de adevar in ideea "sechelelor colonialismului", cred ca exista o alta parte a adevarului in ideea "tarelor africanilor"! Impreuna, explicatiile astea ajung la o concluzie care se verifica destul de bine in realitate.
      • +1 (5 voturi)    
        Watson a devenit senil nazistilor (Joi, 30 octombrie 2008, 13:16)

        Gheorghe.Andrei [utilizator] i-a raspuns lui Marx

        Watson nu a adus 1000 de africani in Europa, si i-a plasat in scoli sa invete.

        Abia cand 1000 de africani vor fi adusi de la varsta de 5 ani sa invete in Europa, in conditiile ce le poate oferi Europa, abia atunci sa vii tu, puisor nazisit, sa ne spui noua ce lipsiti de inteligenta sunt africanii.

        Daca cei care se nasteau acolo, aveau aceleasi sanse ca cei din Europa, sunt sigur ca nu erau nici mai sus, nici mai prejos de copiii europeni.

        Sa va fie rusine ! Rusine ! Rusine ! Rusine !
        • +2 (4 voturi)    
          Generatii de afro-americani (Joi, 30 octombrie 2008, 14:23)

          Watson Nobel [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe.Andrei

          Sa strigi demagogic "rusine" nu rezolva problema si nu schimba realitatea.

          Nu sunt doar 1.000 de copii africani in Europa, sunt sute de mii de copii africani nascuti si crescuti in Europa, si nu in conditiile unei scoli dintr-un sat sarac din Romania, ci in conditiile unei scoli din marginea Parisului, Londrei sau Amsterdamului ! Imigrantii africani din Europa sunt la a 3 generatie deja nascuta pe continentul asta.
          Si rezultatele sunt la fel de "rusinoase" (ca tot iti place cuvantul) pentru africani, cu o rata de pana la 72% abandon scolar sau ratajsi repetenta de 2-3 ani, pana la Bacalaureat inclusiv.
          De altfel in USA e la fel, acolo exista de 40 de ani pana si sistemul de discriminare rasiala, contra albilor si in favoarea minoritatilor, si tot exista diferente clare la nivel de educatie si cultura. Cum e posibil sa vina hindusi sau chinezi in laboratoare americane (care au crescut in conditii dificile in China si India) si sa ia premii Nobel, iar universitari afro-americani crescuti si educati la Harvard sa fie incapabili de astfel de performante? Crezi ca cei din comitetul Nobel sunt niste "rasisti"?

          Genetica nu e o stiinta "nazista" si rezultatele sunt stabilite prin demonstratii de laborator si matematic, nu e o (pseudo) "stiinta" de genul psihologiei sau antropologiei (care lasa loc la 1 milion de interpretari si nu pot demonstra nimic decat semantic sau empiric).

          Cei care s-au nascut in Africa au avut sanse mai bune ca cei din Europa si asta timp de vreo 150.000 de ani. Chiar si cu 10.000 de ani in urma, tot mai bine de trait era in Africa si e uimitor ca africanii n-au inventat nimic important in toata perioada asta. "Explozia de inteligenta" si de creatie culturala s-a produs in Europa si Asia, prin Orientul Mijlociu, dar nu in Africa. Crezi ca e o intamplare?
          • +2 (2 voturi)    
            :) nevoia te invata (Joi, 30 octombrie 2008, 21:04)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Watson Nobel

            logic vorbind acum, ce nevoie au avut africanii sa invete ceva special?
            ma refer la cei din zonele unde macarea este din greu pt ca ceilalti au mai invatat tehnici de supravietuire.
            In schimb au invatat sa alerge , sa lupte si sa ...fie cuceriti.
            Exceptia ar fi aici triburile Nuba care sunt renumite pt ca nu au vandut niciodata sclavi si pt cine isi aduce aminte de istoria antica, au reusit la un moment dat sa cucereasca si Egiptul.
          • +1 (1 vot)    
            Ti-ai tras un nick total nepotrivit... (Vineri, 31 octombrie 2008, 0:27)

            Catalin Dimofte [anonim] i-a raspuns lui Watson Nobel

            ...daca e sa judecam dupa aberatiile pe care le debitezi.
            Intrebare:
            "Cum e posibil sa vina hindusi sau chinezi in laboratoare americane (care au crescut in conditii dificile in China si India) si sa ia premii Nobel, iar universitari afro-americani crescuti si educati la Harvard sa fie incapabili de astfel de performante?"
            Raspuns: la fel cum hindusii si chinezii aia vin in laboratoarele in care mandrii si nobilii WASP sunt incapabili de astfel de performante.
            Si sa-ti mai spun o treaba, d-le Watson (ca Nobel e de-a dreptul penibil sa te autointitulezi) -- IQ-ul nu e nici pe departe totul.
            • 0 (0 voturi)    
              sa dam nazistilor ce e al nazistilor (Duminică, 2 noiembrie 2008, 3:04)

              Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

              Sa nu ii mai stigmatizam aiurea pe nazisti. Nu tot ce au facut ei a fost prost. Genetica si mai ales medicina a inregistrat progrese imense. Asta doar pentru ca s-au facut experimente direct pe subiecti umani. Stiu ca nu e moral corect, dar produceau rezultate al naibii de repede.

              @catalin
              Deci pana nu produci rezultatele unor studii care sa infirme cele zise de Watson, oricat de nazist l-ai dori tu tot un pseudointelectual ramai. Genetica nu e astrologie, desi se bazeaza amandoua intr-o masura pe statistica.
              • 0 (0 voturi)    
                Din pacate, n-ai inteles... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:28)

                Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Psycon

                Nu era vorba de nazisti, si-n niciun caz nu asta voiam sa spun despre WN (asta de unde ti s-a mai nazarit???) -- desi, intamplator, da, cred ca nazismul a fost o catastrofa si merita stigmatizat.
                Ca au facut progrese in medicina este un lucru irelevant in acest context. Nu-ti doresc sa auzi vreodata un argument de genul -- Da, Psycon, e adevarat ca nea' asta ti-a violat si-apoi ucis nevasta si fiica, da' stii tu ce bun mecanic auto e??? In rest, ce sa zic, n-ai decat sa admiri cat vrei nazismul si ce-au facut adeptii lui.
                Inchid paranteza. Despre WN, nu contestam atat datele/informatiile lui, probabil disponibile pe undeva pe Net, cat concluzia implicita -- anume ca daca negrii aia, ca populatie/medie, au un IQ mai scazut decat alte populatii, nu-i nicio paguba daca-s omorati pana la ultimul/incitati sa se omoare intre ei.
                Pentru binele dumitale, Psycon, sper sa ai un IQ macar pe undeva spre 150; altminteri se poate intampla sa ai candva supriza sa vina vreun adevarat geniu sa zica -- toti cei cu IQ sub 120, la sapun...
                Cat despre cat sunt eu de (pseudo)intelectual, ce sa zic... O fi, ca prea pari sigur; asta e, nu toti suntem genii. Doar cei care n-au nici macar decenta sa arunce insulte in nume propriu si prefera sa se-ascunda dupa nickuri.
        • 0 (0 voturi)    
          da (Vineri, 31 octombrie 2008, 4:11)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe.Andrei

          In europa sunt o multime de africani care invata in scoli si sunt si sustinuti de "political correctness" si intr-adevar pot fi buni dar nu astia fac politica in congo din pacate
  • +5 (5 voturi)    
    trist (Joi, 30 octombrie 2008, 9:10)

    mihai [anonim]

    ce s-a intamplat in Rwanda a fost intradevar ceva groaznic dupa cum admite inclusiv Bill Clinton, presedinte al SUA in acea periaba

    "Clinton has called failing to act in Rwanda his greatest regret as president."

    http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2005/05/31/AR2005053101825_pf.html
  • 0 (4 voturi)    
    re genocidul din Congo (Joi, 30 octombrie 2008, 9:10)

    unroman [anonim]

    Pai de ce sa intervina politaii daca nu au interes ?
    Ideea e ca oamenii sa se omoare intre ei , sa se reduca populatia lumii.

    Poate ca exista un adevar, poate ca in unele zone populatia e prea numeroasa, poate ca ar trebui sa existe o planificare rationala, planificata (folosind metiode moderne) a demografiei , dar asta nu inseamna sa se ajunga la GENOCID .
    • 0 (6 voturi)    
      Este o stupiditate! (Joi, 30 octombrie 2008, 9:25)

      Inginer [anonim] i-a raspuns lui unroman

      NU SINTEM PREA MULTI !!! Problema este cine ne conduce, si cum gestioneaza resursele planetei. Ea ar putea sustine inca vreo citeva miliarde de oameni, traind intr-un mod rational. Asta a fost demonstrat prin unele studii.
      • +5 (7 voturi)    
        Si tu stabilesti ce e rational, nu? (Joi, 30 octombrie 2008, 11:14)

        Doctor Sniper [anonim] i-a raspuns lui Inginer

        In unele regiuni exista supra-populatie, pentru ca din fanatism religios sau simpla prostie si animalitate (omul e si animal, nu uita), locuitorii din anumite tari refuza orice idee de contraceptie sau de control al demografiei.
        Adica o sinucidere. Pare sa nu le pese, ei sunt convinsi ca oricum vin albii aia crestini si milosi si le dau de mancare, medicamente, ii invata carte, le sterg datoriile, etc.
        Ideea unui guvern "mondial" care gestioneaza resursule planetei cum vrea muschii lui e tipic pentru dictaturi.
        E o forma de fascism sa iti imaginezi ca 20-30 de oameni de la ONU vor stabili ei unde trebuie alocate resurse si unde nu. Pentru ca ar insemana sa accepti ca ei sunt o elita supra-dotata intelectual si stiu mai bine ca oricare din oamenii de pe planeta.

        Ah, daca intreaga planeta ar deveni o democratie si fiecare ar vota liber, dupa ce se informeaza, atunci as fi perfect de acord cu un guvern mondial, armata mondiala, moneda unica, etc.

        Cat timp dictaturile, tiraniile, republicile islamice si comuniste si alte organizatii statale nedemocratice exista si controleaza miliarde de oameni, ideea unei gestionari mondiale a resurselor e simplista si inacceptabila.

        Pentru ca arabul islamic din Golf nu va dori ca soarta petrolului sau sa fie decisa de votul chinezilor, indienilor, negrilor sau americanilor.
        Iar negrul din Congo nu va dori ca soarta diamantelor sale sa fie decisa de votul europenilor, magrebinilor sau japonezilor.

        Mai gandeste inainte de a arunca cu insulte si acuzatii contra europenilor si americanilor, adica cei care prin donatiile lor, ajuta zeci de milioane de africani sa nu crape de foame !
      • 0 (2 voturi)    
        ce studii (Joi, 30 octombrie 2008, 12:50)

        gigi b [anonim] i-a raspuns lui Inginer

        Draga prin ce studii s-a demonstrat ce spui tu ? ca ai cam uitat sa le citezi. In orice caz se pot face fel si fel de studii iar rezultatele lor pot fi interpretate intr-o gramada de moduri diferite. Mai gandeste-te si tu si nu te mai lasa manipulat.
    • +1 (1 vot)    
      crima (Joi, 30 octombrie 2008, 9:54)

      sim [anonim] i-a raspuns lui unroman

      Gandeste-te! Si daca s-ar incepe aceasta echilibrare a nr. populatiei, cu familia ta? Parca ceva te roade pe suflet, nu-i asa? E asa de simplu sa privesti la TV un razboi... si ce catastrofa, daca acest razboi iti atinge copilul, fratele, sotia, sotul.
      Cand facem astfel de judecati, cred ca ar trebui mai intai sa ne punem noi in situatia lor, si abia apoi sa vorbim.
  • +2 (2 voturi)    
    Hotel Rwanda (Joi, 30 octombrie 2008, 9:27)

    Stefan Badescu [anonim]

    Este un film foarte bun, ii sfatuiesc pe cei ce n-au vazut acest film sa il downloadeze. http://www.imdb.com/title/tt0395169/ Imdb 8,4
  • +1 (7 voturi)    
    Socata (Joi, 30 octombrie 2008, 9:50)

    simona [anonim]

    Sunt socata de ce citesc. Chiar asa sa gandeasca romanii? Ne laudam cu un crestinism de 2000 de ani, dar care nu ne-a facut cu nimic mai buni. V-ati uitat cumva inimi pe drumul vostru? Sunt multe tari din Africa mult mai civilizate ca Romania, doar ca sigur mai sarace. Saracia nu-l detroneaza pe om, dar lipsa integritatii si a moralitatii, sigur.
    • +1 (3 voturi)    
      proasta alegere pt comparatie! (Joi, 30 octombrie 2008, 21:13)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui simona

      Daca pomenesti de crestinism spui intoleranta drastica si excese de violenta fara margini in numele credintei:
      - canibalism in timpul cruciadei a 2-a si uciderea de prizonieri si a intregi sate si orase. Asta isi aduc aminte arabii acum si nu o spune nimeni de ce sunt urati europenii.
      - Masacre in Germania - Carol cel Mare
      - masacre in statele baltice - teutonii fceau crestinarea cu crucea sabiei.
      - inchizitie inainte de a doua schisma (prima schisma =>biserica ortodoxa copta) si dupa cea de a doua dintre catolici si ortodoscsi. Credeai ca era un cult curat?

      Ce vezi tu acum ca fiind toleranta, nu cred ca are mai mult de 60 de ani.

      Buna dimineata frumoaso :).
  • +1 (3 voturi)    
    Suprapopulare? (Joi, 30 octombrie 2008, 10:41)

    gaspy [utilizator]

    Hmm, citind unele comentarii imi pierd tot mai mult increderea in rasa umana. Desensibilizarea, apatia, blazarea, lipsa empatiei, cinismul unora dintre cititori imi fac greata.

    Discutam de un milion de victime. Dar nu ne pasa, ca-s negrii si sunt in Africa. Nici macar nu prea sunt oameni, nu? ce mai conteaza cateva milioane in plus sau minus?

    Asa au si altii cand a fost vorba de Serbia sau de Stalin, sau de Hilter sau de Kmerii Rosii... sa dea Domnu' sa nu zica vreodata asa si de noi...

    Iar legat de suprapopulare - problema nu e suprapopularea sau absenta resurselor, ci distributia complet inegala a resurselor si a bogatiei mondiale. Conform statisticilor din 2006, 1% din oameni controleaza 40% din bogatia mondiala, iar 50% din populatie aduna doar 1% din avutie.
    • 0 (10 voturi)    
      Distributia inteligentei (Joi, 30 octombrie 2008, 11:50)

      Watson Nobel [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      /
      Nimic in univers nu e distribuit uniform, peste tot si la orice nivel de structura putem observa diferente cantitative si calitative.

      Resursele naturale pe planeta nu sunt uniform distribuite, normele (minime) sociale, economice, sanitare nu sunt uniform respectate, forta fizica si inteligenta nu sunt distribuite uniform la toti membrii speciei Homo Sapiens Sapiens.

      Exista oameni puternici si altii slabi, exista oameni inteligenti si altii prosti. E un adevar, e un fapt, e realitatea umanitatii de cand exista ea.

      Inteligenta nu se achizitioneaza, se achizitioneaza doar "abilitati" intelectuale, capacitati de a utiliza si manui ceea ce ti-a dat patrimoniul genetic.

      Pana si pentru performanta fizica exista limite "naturale" (adica genetice), poti sa antrenezi 30 de ani un individ de 1,50 metri la saritura in inaltime, exista doar sanse teoretice minime ca el sa sara mai mult ca un tip de 2,10metri care se antreneaza doar 3 ani !
      Poate va dati seama de ceea ce inseamna mostenirea genetica doar privind competiile sportive, e deja un progres :)

      Unele societati au stiut sa se organizeze mai bine, mai eficient, cu un bilant cultural/stiintitic/social/economic pozitiv. Altele n-au reusit nici macar sa inventeze roata in mii de ani de "civilizatie"(incasii de ex.) si inevitabil nu au supravietuit evolutiei.
      Daca un astfel de succes depinde de bogatia resurselor naturale si forta fizica si daca inteligenta e distribuita uniform, atunci Africa trebuia sa domine planeta. Dar nu e asa si nu-i de-ajuns sa zici "altii e da vina".
      • 0 (10 voturi)    
        Reinviem eugenica nazista? (Joi, 30 octombrie 2008, 12:17)

        Addy [utilizator] i-a raspuns lui Watson Nobel

        Sa va fie rusine !
        • +1 (5 voturi)    
          Atat te duce mintea sa zici? (Joi, 30 octombrie 2008, 14:32)

          Afrikaaner [anonim] i-a raspuns lui Addy

          O simpla lozinca? O acuzatie simplista, debila? Unde sunt argumentele care sa arate cu cifre si dovezi ca inteligenta e distribuita uniform, ca toti oamenii sunt egali la fizic si intelect, ca toti putem realiza aceleasi performante?
          De asta va temeti de adevarul revelat de genetica? Ajungeti ca stalinistii din anii '30 care urlau ca "genetica e reactionara" pt. ca le contrazicea planurile lor fascistoide despre "omul nou" si "egalitarism"?
          Inseamna ca faci parte dintre nazistii gandirii, dintre cei care sunt gata sa arda pe rug un Galileo doar pentru a pastra "pacea mondiala", dintre cei care cred ca lagarele de "reeducare" erau bune. Nu mai conteaza adevarul stiintific sau istoric, pentru cei ca tine conteaza ideologia, propaganda, minciuna oficializata.
          "Sa fie liniste, sa fim toti la fel"! Cumplit, moartea inteligentei, diversitatii si complexitatii ! Nu uita, e o idee care se poate intoarce impotriva ta, cei ca mine te respecta pentru ca ai opinie diferita si din dialog si comparatie se naste o solutie. Insa cei care urasc diferenta de opinie sunt cei care nu te vor lasa nici pe tine sa te exprimi, sa nu cumva sa iesi in fata, sa nu te ridici deasupra altora prin merit. Am avut astfel de sisteme in istoria umanitatii si au dus la blocaj, stagnare si sterilitate ideatica.
          • -1 (5 voturi)    
            Argumente DA, propaganda NU (Joi, 30 octombrie 2008, 15:45)

            Addy [utilizator] i-a raspuns lui Afrikaaner

            Ma intreb cat de inteligent erai tu daca te nasteai in Africa ... Nu cred ca e nevoie sa reamintesc conditiile de viata de acolo.

            Studiile au fost facute in Africa. Dar nu uita de faptul ca multi africani au emigrat in Franta sau alte state europene. Rezultatele copiilor lor scolare nu sunt cu nimic mai prejos decat a colegilor de vita europeana.

            http://www.africaresource.com/index.php?option=com_content&view=article&id=528:race-intelligence-and-iq-are-blacks-smarter&catid=105:genetics&Itemid=360

            IQ-ul mediu al unei populatii este in stransa legatura cu nivelul de trai si nivelul dezvoltarii sistemul educational. Sa pui IQ-ul mediu al populatiei intregului continent african in legatura cu zestrea genetica e propaganda.

            Uitati-va inspre tarile nord-africane... Acolo au fost conditii mai favorabile dezvoltarii unei economii, a unei civilizatii.

            Nu cita un singur om, chiar de-o fi parintele geneticii. Ca o opinie sa fie cat mai corect formulata, pentru fiecare argument pro, cauta sa aduci si un argument contra.
            • 0 (2 voturi)    
              rase exista (Vineri, 31 octombrie 2008, 4:21)

              atreus [anonim] i-a raspuns lui Addy

              Watson are dreptate. Nu sunt rasist si cred ca fiecare individ trebuie sa aiba aceleasi sanse dar e de ordinul evidentei ca nu fiecare individ are aceeasi inteligenta si aceleasi aptitudini. Pe de alta parte nu pot sprijini eugenia din simplu motiv ca un indiot intr-un domeniu poate fi geniu in altul (Beethoven, Mozart, Einstein, Goedel etc) Ideea ca "nu exista rase" este absurda la o analiza mai amanuntita. Probabil sa determini toate cauzele genetice ale raselor este dificil si complexitatea ne indreapta sa consideram o anumita uniformitate dar pana la urma majoritatea fiintelor de pe pamant au in comun un mare numar de gene si totusi unii sunt broaste si altii sunt oameni... Asadar e adevarat ca la nivel microscopic diferenta intre rasa alba si neagra poate fi minima si greu sesizabila dar daca te uiti "de departe" sare in ochi. A spune asadar ca nu exista rase mi se pare o aberatie: exista si sunt convins ca influenteaza modul de gandire in feluri pe care inca nu ni le putem imagina.
          • 0 (0 voturi)    
            sah (Joi, 30 octombrie 2008, 17:04)

            mozambicanul [anonim] i-a raspuns lui Afrikaaner

            Exista campion mondial de sah NEGRU?
            • 0 (0 voturi)    
              Aaahhh... (Vineri, 31 octombrie 2008, 0:45)

              CD [anonim] i-a raspuns lui mozambicanul

              Nu stiu. Exista?
              Un tigan... aaahhh... indian nu-i bun?
              http://sport.hotnews.ro/stiri-alte_sporturi-4987819-sah-indianul-anand-pastrat-titlul-campion-mondial.htm
              La urma urmelor, ce inseamna negru, mai ales in vremurile astea cu globalizare si toate celelalte?
              Mereti voi, de-alde afrikaaner si watson, si ziceti-le cretinilor de americani chestia asta, ca-s pe cale sa aleaga -- OROARE!!!! -- un negru presedinte (asta dupa ce, alta oroare, au avut si inca mai au un negru ministru de externe...). Trebuia sa fi lasat KKK-ul sa-si termine munca.
        • +1 (1 vot)    
          nu este nazista! (Joi, 30 octombrie 2008, 21:16)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Addy

          a fost initiata in SUA inca din sec XIX.
          O gramada de idei naziste se bazeaza pe chestii initiate in state :).
          Eugenia este de fapt de origine greaca (Grecia antica) si in plus este considerata o metoda sigura de a modela omul.
          Vrem sau nu se va ajunge la eva artiicial de genul celei din filmul Gattaca.
          • 0 (0 voturi)    
            Stiam ... (Joi, 30 octombrie 2008, 23:28)

            Addy [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

            Dar in SUA a imbracat forme mai subtile decat in Germania nazista.
            De fapt eugenica a aparut in SUA pe la sfarsitul secolul XIX si a continuat pana in 1978 !
            Practica eugenicii in forma nazista a dus la moartea multora, pe cand in SUA au fost (doar !!!) sterilizati . Tot in Germania nazista, multi opozanti ai regimului erau etichetati nebuni si "eutanasiati" datorita acestor principii eugenice. Aceste politici lasa loc de abuzuri.
    • +3 (3 voturi)    
      ipocrizie sau demagogie? (Joi, 30 octombrie 2008, 12:24)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      Si ti-ai imparti "averea" cu ei? Ti-ai vinde casa sau masina ca sa aiba ce manca un napastuit din Africa? Sunteti plini de intentii bune, atata timp cat altii trebuie sa faca sacrificii sa indrepte lumea. Du-te tu sau trimite-l pe fiu-tau sa moara pentru aia pentru ca sustinerea morala si faptul ca "iti pasa" nu valoreaza nimic pentru unul care crapa de foame sau macelarit de altii.
  • -2 (2 voturi)    
    Teorii (Joi, 30 octombrie 2008, 10:42)

    Bogo [anonim]

    Ca suntem prea multi pe planeta, ca nu mai este apa, ca nu mai este hrana, ca ramanem fara petrol, ca e incalzire globala, ca e global dimming, ca vine era glaciara. Bai frate o dati cu totii in paranoia. Mai lasati-ma cu scenarii de apocalipsa, din 1999 pamantul s-a sfarsit de vreo 12 ori si am trecut prin niste morti cumplite cu totii. nu este normal ce se intampla acolo, genocidul nu este un lucru normal care trebuie acceptat si cine sustine un astfel de lucru este un animal cu dejectii in loc de creier. /hai sa luati si voi parte la evenimente sa vad cum veti fi dupa. incredibil si cica suntem o tara "civilizata" sau cu tendinte de "civilizare"
  • +1 (3 voturi)    
    Serios?!? (Joi, 30 octombrie 2008, 10:47)

    santiago [anonim]

    Daca tu ai fi in situatia celor care nu cauta nici bataie ci doar sunt omorati de ceilalti, nu ti-ai dori sa te salveze cineva?
    Dar pentru tine e usor sa vb din fata calc si sa ragai citind stirea asta...
    Nu inteleg nici macar de ce citesti tu stirile

    In orice caz ONU dovedeste inca o data ca e o organizatie total incompetenta si pe care nu o ia nimeni in serios, nici macar amaratii aia din Congo sau Rwanda.
    Tot ce sunt ei in stare sa faca e sa mai scoata declaratii de protest si sa cheltuiasca miliarde pe actiuni de mentinere a pacii fara nici un folos.
  • 0 (2 voturi)    
    neinteresant (Joi, 30 octombrie 2008, 10:55)

    johny458 [anonim]

    de ce mar interesa ce se petrece in congo , sau mai mult in africa . doar pt ca mor oamenii nevinovati , omorati de semenii lor . mare scofala , armata Huti sunt undeva la 50000 de soldati iar populatia totala a congo e undeva la 5 mil. daca un sfert din cei cinci miloane ar lupta ar respinge usor genocidul.... in plus cele 5 mil de locuitori au grija sa atatce fortele onu care ( pe motiv ca nu le protejeaza bine 0) , trupe onu care ii hranesc , ii apara si le dau medicamanente . eu nu as oferii nici un ajutor sa se descuce singuri sa se apere. daca va intervenii onu , probabil situatia se va calma . dar peste cativa ani va izbucnii din nou , din cauza ca acel popor nu este unit.
    • +2 (2 voturi)    
      a nu se confunda Rep Congo cu Rep Democrata Congo (Joi, 30 octombrie 2008, 11:12)

      capsunara [anonim] i-a raspuns lui johny458

      Populatia Republicii Democratice Congo (fosta Zair), are peste 40 de milioane (300 de etnii, 20 de factiuni militare), nu 5 milioane. Interventia trupelor ONU nu este asa de simpla. Pina acum vreo 4 ani (desi razboiul in Congo dureaza din 96 si a facut peste 4 milioane de victime), trupele ONU nu aveau mandat sa traga cu arma, ci doar sa "monitorizeze". Acest mandat de a interveni armat il primesc doar la hotarirea Consiliului de Securitate unde cele 5 tari au drept de veto: China, Rusia, Franta, Anglia, SUA. Daca una dintre aceste tari nu este de acord ca ONU sa inetrvina, ONU nu intervine.
    • 0 (2 voturi)    
      Europa (Joi, 30 octombrie 2008, 11:27)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui johny458

      Popor? Unit? Va rog nu mai jonglati cu notiuni tipic europene.
  • 0 (4 voturi)    
    reality show (Joi, 30 octombrie 2008, 13:08)

    NBS [anonim]

    Americanii nu intervin din simplul motiv ca astia le fac treaba... Se omoara singuri. Desigur, dupa ce se vor rarefia, vor intra cu imprumuturi pt refacerea tarii si ii vor inrobi pe toti. Si nu vor avea de unde sa dea inapoi imprumuturile, fiind astfel obligati sa munceasca gratuit pt ei sau sa le dea resursele drept plata.
    Asta e politica SUA de cand FED pe pamant!
    • -1 (1 vot)    
      SIDA (Joi, 30 octombrie 2008, 21:21)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui NBS

      SIDA ucide mai multi oameni in Africa decat razboaiele.
      Aratau candva un reportaj despre orase fantoma in care majoritatea oamenilor murisera de SIDA.
      In unele tari africane se cuantifica bolnavii de SIDA in procente cu doua numere din intreaga populatie a tarii.
      Pana la urma se pare ca se justifica acuzatia ca SIDA este de fapt transmisa de un virus de laborator.
    • 0 (0 voturi)    
      anti-congo! Sa se omoare daca asta vor (Vineri, 31 octombrie 2008, 4:24)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui NBS

      Si in fiecare minut se naste un fraier! De ce sa nu profitam?
  • 0 (2 voturi)    
    replay la genocid? 1 (Joi, 30 octombrie 2008, 17:22)

    sabin [anonim]

    D-na Rockhoff, multumesc pentru articol, pentru mine e o stire de interes si am cautat mai mult pe net. De ex. news.google.com. Acum stiu ca puteati sa scrieti titlul articolului altfel...nici vorba de genocid, nici vorba de plin razboi civil. Sau macar sa fi pus semnul intrebarii in dreptul afirmatiilor. Altfel, o traducere destul de buna si totusi slab documentata. 'Palosul' de care vorbiti e de fapt o maceta sau bolo, http://www.rudyfoto.com/machete.html. Si datele despre genocidul din Rwanda au fost completate de alte comentarii. E bine ca dati stirea, va sugerez sa incercati sa o dati cat mai corect, sa nu creati mai multa confuzie decat avem :-) Scriu asta cu simpatie si ca fost coleg de breasla.

    Cateva cauze ale conflictului de acum am gasit la http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/3075537.stm. Interesant si partea vizibila a unei cauzalitati mult mai complexe. De urmarit si ce sustine liderul grupului care ataca Goma: http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/7699286.stm

    Si Hitler a argumentat stiintific superioritatea arienilor, omul alb a considerat mereu celelalte culori de piele inferioare. Asa functioneaza mintea noastra, trebuie sa discrimineze ceva (pe celalalt, ceilalti) pentru a se proteja pe sine, pentru a ne apara de ce ni se poate intampla rau si ce nu intelegem. E bine sa povestim si altora de studiile care spun ca africanii sunt inferiori....da' e bine si sa nu ne atasam de parerea asta. Lumea nu se indreapta spre compartimentare si discriminare, ci spre aplicarea in practica unitatii si a interexistentei tuturor formelor de viata. Cu cat ne transformam mai repede ignoranta, cu atat mai repede traim fericiti, impreuna, fiecare in locul lui in Univers.
  • -1 (3 voturi)    
    de ce sa ne pese??? 2 (Joi, 30 octombrie 2008, 17:32)

    sabin [anonim]

    De ce sa ne pese noua in Romania de niste 'negri' care se omoara? Poate si pentru ca 'bogatia' noastra materiala se bazeaza indirect (si pentru unii direct) pe 'saracia' lor. Asta doar daca nu credeti povestile cu sfarsitul exploatarii continentului african de restul lumii odata cu abolirea sclaviei si colonialismului.
    Poate si pentru ca Africa e plina de arme fabricate in Romania care sunt vandute de la o zona de razboi la alta....iar cel putin unul / una din cititorii articolului cunoaste pe cineva care vinde / produce arme in Romania. Am gasit rapid pe google
    http://www.topix.com/forum/zr/kisangani/TVL3VHONSKC5JVKNE
    http://74.125.113.104/search?q=cache:_8TPARzp9psJ:www.africafocus.org/docs06/arms0603.php+romanian+weapons+in+africa&hl=ro&ct=clnk&cd=14&client=firefox-a
    http://www.union.ic.ac.uk/scc/icmun/content/view/124/1/
    http://nowaonline.strefa.pl/66_Dastych_D_3.htm
    Stie cineva de alte afaceri cu petrol, constructii etc. Romania - Africa? Credeti ca te poti mandri ca vii din Romania peste tot pe glob?
    Daca nu facem nimic sa oprim actiunile 'noastre' (ca romani) care afecteaza negativ alti oameni, poate diseara cand ne bucuram de un pahar de vin cu prietenii si familia, intr-o tara europeana, putem arata mai mult respect lucrurilor si legaturilor cu ceilalti pe care nu le cunoastem.
  • 0 (0 voturi)    
    Razboiul civil (Joi, 30 octombrie 2008, 23:35)

    Pacala [anonim]

    Este o melodie de la Guns & Roses care zice la final:
    <What's so "Civil" about war anyway??>
  • 0 (2 voturi)    
    concluzie academica (Vineri, 31 octombrie 2008, 4:28)

    atreus [anonim]

    Mai da-i in ma-sa de congolezi
  • 0 (0 voturi)    
    bland... (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:57)

    gogu sclipici [anonim]

    ..functionarul a transmis telefonic prin telefon...bravo tata...la mai mare...
  • +1 (1 vot)    
    Hai sa fim seriosi (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:23)

    Radu [anonim]

    Sa ne asteptam la americani sau la alti "jandarmi" ai lumii sa ii ajute pe bietii oameni? Dar arme ca sa se omoare intre ei cine credeti ce le-au dat? Ar trebui sa le fie rusine tarilor supranumite "civilizate" care au facut bani de pe urma unor oameni mai putin evoluati tehnologic si social vanzandu-le tone de munitie, arme automate, mine si bombe.
    In Occident, Rusia si America gandirea este cam asa: Cand nu ai resurse pe care sa le exploatezi cu forta, le dai arme, macar sa mai castigi un ban.
    • +1 (1 vot)    
      hai sa fim si mai seriosi (Duminică, 2 noiembrie 2008, 3:38)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Tu ai auzit vreodata de piata de desfacere? Zi si tu daca scoti mai mult profit de pe cata coca-cola, burgeri, televizoare etc poate cumpara un negru intr-o viata (cam tot ce nu creste din pamant) sau de pe un glont.

      Problema nu e ca nu avem cui vinde lucruri, ci cine le vinde (care bineinteles va primi o gramada de resurse naturale la schimb) si cine le imparte, deoarece problema cascavalului nu s-a inventat in romania.