Brexit: Charles Michel critică iniţiativa mobilizării navelor militare pentru protejarea zonelor de pescuit, îndeamnă Marea Britanie să menţină calmul

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 decembrie 2020, 17:05 Actualitate | Internaţional


Vase de pescuit, Canalul Manecii
Foto: Carolyn Clarke / Alamy / Alamy / Profimedia
Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, a criticat iniţiaiva Marii Britanii de mobilizare a unor nave militare pentru protejarea zonelor de pescuit, îndemnând Guvernul de la Londra să menţină calmul chiar dacă vor eşua negocierile post-Brexit, relatează Mediafax.

„Vreau să le spun britanicilor: «Staţi calmi!», chiar dacă este sfârşitul negocierilor, trebuie să ne păstrăm calmul. Marea Britanie şi Europa sunt prietene, partenere, aliate”, a declarat Charles Michel, pentru postul FranceInter.

Charles Michel a reacţionat astfel la informaţiile potrivit cărora Guvernul Boris Johnson va mobiliza nave militare, începând din 1 ianuarie 2021, pentru blocarea incursiunilor ambarcaţiunilor europene de pescuit în apele teritoriale britanice, în cazul încheierii fără acord a tranziţiei post-Brexit.

Conform unor surse citate de cotidianul The Guardian, vor fi mobilizate patru nave militare care vor putea opri şi inspecta toate ambarcaţiunile de pescuit din state UE în zona economică exclusivă a Marii Britanii.


Ursula von der Leyen, preşedintele Comisiei Europene, a anunţat că a stabilit duminică împreună cu premierul britanic, Boris Johnson, continuarea negocierilor, în speranţa obţinerii unui acord. „Am avut o discuţie utilă cu Boris Johnson în această dimineaţă. Am stabilit că negocierile vor continua”, a scris Ursula von der Leyen într-un mesaj pe Twitter.

Însă negocierile nu pot continua prea mult timp, în contextul în care tranziţia post-Brexit expiră pe 1 ianuarie 2021, iar Boris Johnson nu vrea prelungirea acesteia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4325 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    astia chiar nu s-au prins (Duminică, 13 decembrie 2020, 17:14)

    Mistrelutz [utilizator]

    ca marea britanie,in nebunia si disperarea ei,a inceput sa vada UE ca pe un dusman ?
    • 0 (20 voturi)    
      stai asa, apele ale ale cui sunt? (Duminică, 13 decembrie 2020, 17:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Sunt ale UK-ului? atunci e dreptul lor.
      • +1 (3 voturi)    
        se pare (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:58)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ca britanicii nu prea sunt in apele lor. Chiar si pestii vor in UE.
      • 0 (2 voturi)    
        what?? (Duminică, 13 decembrie 2020, 20:41)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ce treaba are? se rezolva usor prin discutii si diplomatie ,nu scoti nave de razboi impotriva ALIATILOR . Astepti macar sa termini discutiile si intelegerile care trebuiesc facute..
  • +10 (20 voturi)    
    ... UK vrea sa nu moara de foame dupa acest Brexit (Duminică, 13 decembrie 2020, 17:25)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ... UK vrea sa nu moara de foame dupa acest Brexit. Firmele deja pleaca pe rupte, Amsterdam & Frankfurt nu mai fac fata sa primeasca companiile care fug din Londra.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu mi-as face griji pentru UK (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:32)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Mai repede mi-as face griji pentru romani, sa nu moara de frig in apartamente, si sa piarda deznodamantul...
  • -11 (21 voturi)    
    Imi pare bine ca sunt analfabeti peste tot (Duminică, 13 decembrie 2020, 17:37)

    feroviarul123 [utilizator]

    Eu zic să-ți para biine ca au mobilizat navele maiestății sale Elisabeth II mai Charles, ca puteau sa mobilizeze altceva pentru care sunt faimoși. Ai auzit de navele corsar ale reginei Elisabeth I ?Nu prea. Nu uita ca englezii sunt aia care s-au dus sa lupte 6000 de km pentru niște insule fără nici o valoare doar ca sa demonstreze ca nimeni nu se pune cu ei. Nici junta Argentiniana nici pescarii europeni, Deci eu zic sa stai tu calm și vezi-ți de treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      Lol (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:49)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      "ca sa demonstreze ca nimeni nu se pune cu ei"

      Intre timp in glasgow, liverpool si londra s-au mai injunghiat vreo doi si cazuti lati beti vreo 5 britanici, get beget chiar.
      • 0 (2 voturi)    
        dezinformati (Duminică, 13 decembrie 2020, 23:33)

        Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Respectivii britanici s-au imbatat de bucurie ca a castigat pnl-ul.
    • +1 (1 vot)    
      Corsarii (Duminică, 13 decembrie 2020, 19:03)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      de mult s-au transformat in "cursari" si continua cu aceeasi metode si rezultate pe bursa londoneza.
  • 0 (0 voturi)    
    Pescuit in marile dintre UE si M.Britanie si Norve (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:09)

    truiad [utilizator]

    Problema complexa. Norvegia are deja un tratat cu M.Britanie nu si cu UE in privinta pescuitului in M.Nordului. UE nu are tratat nici cu M.Britanie din cauza brexit. In zon Canalului Maneceii vor fi probleme de ambele parti - recurgerea la forta - politica tip Trump- o va dezantaja si pe M.Britanie, adica pe pescarii britanici, guv Johnson urmareste doar interese proprii politice; cu consecinte pentru conservatori (cat mai drastice, in beneficiul lumii democratic-liberale).
  • +1 (1 vot)    
    nu o sa moara UK de foame (Luni, 14 decembrie 2020, 8:21)

    Scarface1000 [utilizator]

    Cum nu mor nici Elvetia . Norvegia, Liechtenstein, Islanta etc tari Europene dar care NU SUNT membre UE!