Cea mai mare razie din vestul Germaniei împotriva „criminalității de clan”. Ministrul NRW anunță toleranță zero

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Duminică, 13 ianuarie 2019, 18:19 Actualitate | Internaţional


Polizei
Foto: Dani Rockhoff
Noaptea spre 13 ianuarie le-a adus traficanților ghinion. Aproximativ 1300 ofițeri de poliție au efectuat, sâmbătă spre duminică, cea mai mare operațiune împotriva clanurilor criminale din landul german Renania de Nord-Westfalia (NRW). Cu această razie de amploare în mai multe orașe, forțele de securitate vor să dea un exemplu de luptă împotriva criminalității organizate, anunțând „toleranță zero”. Importante cantități de tutun ilegal și narcotice au fost confiscate.

Cei 1.300 de polițiști au acționat sâmbătă seara concomitent, în orașele Dortmund, Essen, Duisburg, Recklinghausen, Bochum, Gelsenkirchen, ca și în alte orașe mai mici. Ei au controlat așa-numitele Shisha-Bars (unde se fumează narghilea), cafenele, ceainării și case de pariuri.

A fost o acțiune concertată împreună cu ale structuri ale statului german. „Ieri am efectuat, împreună cu vama, administrația locală și de control fiscal o acțiune de proporții împotriva structurilor criminale, sub forma unor clanuri de familie“, a comunicat poliția din NRW, pe Twitter.

După cum consideră Ministerul de Interne al NRW, aceasta a fost cel mai mare razie împotriva „criminalității de clan” din istoria regiunii. Este vorba de suspiciunea de spălare de bani, evaziune fiscală și muncă la negru. Rezultatele misiunii vor fi sintetizate și comunicate în cursul săptămânii viitoare.

Potrivit Oficiului pentru Combaterea Criminalității german (BKA), numărul delictelor din Germania, legate de droguri, a crescut. În anul 2017, au fost înregistrate 330.580 de infracțiuni legate de consumul și traficul de narcotice.

În ampla intervenție a forțelor de ordine care a vizat „criminalitatea de clan din bazinul Ruhr“, polițiștii au confiscat stupefiante, tutun de contrabandă și bani. Un bărbat găsit la el cu 9000 de euro de proveniență dubioasă a fost arestat. Barurile „de narghilea” au fost închise, datorită comercializării tutunului de contrabandă și a poluării prea puternice cu monoxid de carbon.

Ministrul de interne al NRW, Herbert Reul (CDU), ar fi fost insuși prezent, în zori, la o percheziție efectuată la o discotecă din Essen. El a declarat, citat de ministerul său pe Twitter: „Această noapte transmite un mesaj clar. La noi nu domnește legea familiei, ci aceea a statului”.

Mesajul lui Reul nu este unul nou, ca și conținut. Încă din luna decembrie, el s-a arătat îngrijorat de problema cu care se confruntă forțele sale de securitate. Faptele celor cca 50 de clanuri din NRW, îl preocupă „în mod deosebit”. „Acestea au pretenția să controleze ce se întâmplă pe stradă. Este un atac frontal împotriva statului de drept”, a declarat Reul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7304 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    uhuuu (Duminică, 13 ianuarie 2019, 18:26)

    aplaudatu [utilizator]

    Un barbat cu 9k euro ?
    Wow!
    Sa luam aminte la eficienta germana!
    • +9 (11 voturi)    
      Pe dracu eficienta (Duminică, 13 ianuarie 2019, 20:16)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Am fost de revelion la niste rude in Germania, am intrat la o shaormerie turceasca sa mananc ceva in ziua de revelion in centrul micului oras in care am stat ( ca doar aia tineau deschis la ora aia). Aia nu respectau nicio regula de igiena , puneau mana pe bani , apoi pe kebab, apoi pe bani. Am ramas socat, am aruncat kebabul si am plecat. Nu mai spun ce mizerie era dupa noaptea de revelion pe strazi. Germania ca si alte tari din vest cred ca isi pierde identitatea cu o viteza incredibila. Legea nu mai e lege, nu au curaj sa o aplice cand e vorba de comunitatile de turci, musulmani, imigranti, nu se baga peste ei din motive politice mai degraba. Situatia nu e atat de grava ca in Franta sau Suedia unde politia nu are efectiv curaj sa intre in cartierele de imigranti decat cu masini blindate dar lumea vede cum legea se aplica selectiv.
      • +2 (4 voturi)    
        Bai, esti cam rasist (Luni, 14 ianuarie 2019, 11:58)

        jondo [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Si cam islamofob. Si cam xenofob.
        Ai vreo problema cu Mohamezii si ceilalti practicanti ai religiei pacii?

        Cred ca trebuie sa fii trimis la reeducare la niste cursuri de diversitate si multiculturalism.
      • -1 (1 vot)    
        . (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:55)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Nici la mine nu se cracneste in fata lor , m-am resemnat cu ideea ca singurul lucru pe care il pot face e sa arat si sa explic copilului ce nu este ok.
        Esec total, cand sunt un grup si ceilalti cumpara...
  • +3 (7 voturi)    
    Hmm (Duminică, 13 ianuarie 2019, 19:11)

    mitg [utilizator]

    "Ei au controlat așa-numitele Shisha-Bars"

    Fritz si Klaus et al. garantat s-au intrecut pe sine din nou.
  • +1 (15 voturi)    
    Si daca se supara... aia? (Duminică, 13 ianuarie 2019, 19:22)

    iLiBERAL [utilizator]

    Si daca, dupa ce se supara, pleaca de unde au venit?

    Pianisti, ingineri, IT-isti, arhitecti, literati, oameni de stiinta, arta si cultura, meseriasi inalt calificati de care Germania avea atit de mare nevoie...

    Merkel stie ce fac unii politai prin tara ei?

    Mi-e teama ca lumea n-o mai respecta. Si cite a facut pentru Germania si pentru UE!
  • +6 (8 voturi)    
    Fumatorii de narghilea... (Duminică, 13 ianuarie 2019, 20:50)

    Vade Retro [utilizator]

    Politia e prea pudica pentru a ne spune clar de unde provin aceste clanuri, dar putem ghici.

    Imigratie din "sh*thole countries" = criminalitate de clan si trib in Europa.
  • 0 (6 voturi)    
    Pai cam asa se face (Duminică, 13 ianuarie 2019, 21:12)

    cchris [utilizator]

    Atunci cand o sa vezi astfeld e actiuni in Italia, in Franta, in Romania in mod repetat si pe baza de informatii clare, adica eficiente, atunci o sa incepi sa nu mai vezi mafie. ASTA e diferenta intre Germania si Italia sau Romania, exact asta. Autoritatile VOR sa fie ordine si autoritatile ACTIONEAZA. Nu la televizor cu blah blah ci pe teren. Exact asta lipseste in multe alte state. Nu sunt germanii fantastici, sunt doar ceilalti prosti sau lenesi (sau nu ii intereseaza).
  • +3 (7 voturi)    
    Dati o raita si prin Teleorman (Duminică, 13 ianuarie 2019, 22:52)

    Maniu [utilizator]

    adica pe la cei proveniti din...
    • -5 (7 voturi)    
      sau la protestele (Luni, 14 ianuarie 2019, 4:26)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      neautorizate #rezist !
  • +1 (3 voturi)    
    rasism! (Luni, 14 ianuarie 2019, 11:13)

    Razvan_M [utilizator]

    Cum adica, i-au verificat doar pe bietii musulmani?
  • 0 (2 voturi)    
    cine sa fie cei vizati? (Luni, 14 ianuarie 2019, 12:00)

    jondo [utilizator]

    "Shisha-Bars (unde se fumează narghilea)", "criminalității de clan".
    O fi vorba despre clanurile lui Hans si Jurgen, sau despre clanurile lui Hassan si Mohamed?