Serialul Mașa și ursul, un instrument de propagandă soft pentru Kremlin (presa britanică)

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 noiembrie 2018, 11:07 Actualitate | Internaţional


Masa si ursul
Foto: Captura YouTube
Cunoscutul serial rusesc de desene animate „Mașa și ursul” este acuzat că ar fi un instrument de “propagandă soft” pentru Kremlin, scrie The Times, care precizează că serialul are peste 40 de miliarde de vizualizări prin diversele canale internet de promovare.

Expertul în probleme de informații Anthony Glees, profesor la Universitatea din Buckingham, afirmă: “Mașa este curajoasă, chiar dacă mai degrabă malițioasă, dar foarte curajoasă. Nu este exagerat să o vezi ca fiind în stilul lui Vladimir Putin”.

Potrivit organului de propagandă al Kremlinului Sputnik, ziariștii britanici s-au inspirat dintr-un articol publicat de cotidianul finlandez Helsingin Sanomat, care citează un profesor estonian în opinia căruia „Mașa și ursul” a avut ca scop crearea unei imagini pozitive a Rusiei în mințile copiilor și reprezintă un pericol pentru securitatea națională a țării baltice.

Acest profesor, Priit Hobemagi, spune că ursul din serial simbolizează Rusia.

Sputnik denunță din nou o atitudine rusofobă.

În dispută a intervenit ironic și ambasada Rusiei în Marea Britanie, cu o postare pe Twitter care recomandă lansarea unui centru de excelență în țările baltice și plasarea creatorilor serialului pe lista occidentală de sancțiuni:




















2766 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Au facut si "Avengers" rusesc (Luni, 19 noiembrie 2018, 11:59)

    taro [utilizator]

    Evident, este de toata jena. Sharknado este mai bun.
    • +2 (8 voturi)    
      Așa e (Luni, 19 noiembrie 2018, 14:18)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui taro

      M-am uitat de curiozitate la un episod pe Youtube. E într-adevăr o stupizenie. Însă nu am văzut avolo nici un fel de propagandă rusească. E ceva pur și simplu atât de penibil și de prost încât nu văd cum un copil normal s-ar putea amuza, sau ar puea fi atras de chestia aia.
  • -9 (17 voturi)    
    serios? (Luni, 19 noiembrie 2018, 12:24)

    mumuishere [utilizator]

    "„Mașa și ursul” a avut ca scop crearea unei imagini pozitive a Rusiei în mințile copiilor și reprezintă un pericol pentru securitatea națională a țării baltice. "
    Serios? Deci preferati mentinerea unei imagini negative si mentinerea constanta a fricii polulatiei fata de un vecin?
    Pai cum sa se termine cu situatia conflictuala daca se incearca manipularea intregii populatii in a uri o alta natiune, vecina? sa inteleg ca estonia se simte bine in mijlocul razbiului rece?
    Oameni nebuni...
    • +12 (12 voturi)    
      In principiu nu. (Luni, 19 noiembrie 2018, 13:35)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

      Dar cand "bunul" vecin invadeaza Georgia, invadeaza Crimeea, invadeaza Transnistria, in trecut, dintre toti vecinii este singurul care-ti invadeaza tie teritorii, apoi le cioparteste din tara ta (Cadrilaterul, Bucovina, Basarabia), ei bine, cand negociezi cu astfel de vecini, mai ales cand stii ca faptul ca te aperi l-a facut sa te ameninte cu arma nucleara, atunci ar fi un bun moment sa fii circumspect cu un asa vecin!
      • +1 (1 vot)    
        erata (Luni, 19 noiembrie 2018, 14:55)

        anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Cadrilaterul a fost ocupat de Romania, nu de Rusia.
    • +6 (6 voturi)    
      Chiar așa! (Luni, 19 noiembrie 2018, 14:08)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

      În mod evdent pentru oricare din vecinii Rusiei starea de război rece cu Rusia e mult mai sigură decât cea de prietenie și deschidere. Chestia devine cu atât mai acută când e vorba de țări mici Rusia nu avut niciodată nici un fel de grețuri în a-și trăda și jefui aliații și pietenii. Doar câteva exemple arhicunoscute:

      - În 1878 după ce armata română a intrat în războiul ruso- turc salvând armata rusă de la încercuirea în Balcani și distrugere de către abilul general turc Osman Pașa, la Congresul de Pace de la Berlin Maica Rusie s-a lăcomit să anexeze sudul Basarabiei de la aliatul român care tocmai îi salvase pielea.

      - În 1916 după ce a promis marea cu sarea României pentru a intra în război împotriva Austro Ungariei pentru a mai reduce presiunea asupra frontului rusesc, rușii au intrat în tratative secrete cu austriecii pentru a-și împărți între ei România după război. Truple rusești de pe frontul românesc refuzau să lupte și se retrăgeu brusc lăsând unitățile române vecine expuse încercuirii. În final armata rusă a trebuit retrasă de pe front cu totul și dispusă în jurul Iașiului. Acolo s-au pus pe prădat și distrus. Au încercat chiar să captureze regele și gvernul țării. În final s-a ajuns la lupte de stradă. Trupele „aliate” ruse au trebuit dezarmate și alungate din țară.

      -În 1944 trupele sovietice au ajuns în Yugoslavia, țară aliată ce a luptat cu curaj împotriva germanilor ținând pe loc cu mari sacrificii 20 de divizii germane, ce nu au ajuns astfel pe frontul rusesc. Sovieticii s-au pus pe jaj, violuri și distrugere de parcă erau într-o țară inamică. Numărul 2 al comuniștilor yugoslavi, Djilas, s-a dus la Moscova să-i ceară lui Stalin să oprească jafurile. Stalin i-a spus lui Djilas că după atâta război, trebuie și soldații ruși să se mai destindă. În loc să înceteze jafurile armata roșie a „rechiziționat” din băncile yugoslave tot ce nu pucaseră să prade naziștii.

      Ăsta da aliat!
  • -5 (9 voturi)    
    pai si Hollywood face altceva? (Luni, 19 noiembrie 2018, 13:19)

    Hans Metter [utilizator]

    e gresit ca Rusia promoveaza o imagine buna a Rusiei in lume?! Cred ca suntem ipocriti deja.
    • +3 (3 voturi)    
      .... fiecare cu ce poate .... (Luni, 19 noiembrie 2018, 15:33)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Rusii cu Masa, americanii cu Mickey Mouse .....
  • -6 (12 voturi)    
    Orwell&Huxley (Luni, 19 noiembrie 2018, 13:42)

    ww [utilizator]

    Credeti ca intamplator actiunea capodoperelor (1984 si Minunata lume noua) scrise de cei doi este plasata in Londra? Cititi-i pana mai puteti, ca spalarea creierelor pare sa aiba un succes pe care cei doi nu-l visau nici in cele mai sumbre cosmaruri.
  • -2 (14 voturi)    
    hei (Luni, 19 noiembrie 2018, 14:16)

    john70 [utilizator]

    Pe langa campania permanenta a Hollywoodului de spalare a creierelor cu propaganda homosexuala, feminista, pro-black, pro-Islam, pro-ecologism, chestia asta e apa de ploaie.
    • +1 (3 voturi)    
      hei (Marţi, 20 noiembrie 2018, 0:13)

      tordz [utilizator] i-a raspuns lui john70

      scoate nasul din Breitbart daca vrei sa-ti mai ramana neuroni in creier.
    • 0 (0 voturi)    
      Este (Marţi, 20 noiembrie 2018, 13:52)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui john70

      apa de ploaie .... insa stai linistit ca nu e numai asta...
  • +1 (1 vot)