Presedintele Poloniei critica apartenenta la UE: Undeva departe, in capitale indepartate, se decid treburile noastre / In realitate, lucram pentru altii

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 martie 2018, 14:26 Actualitate | Internaţional


Andrzej Duda, presedintele ales al Poloniei
Foto: Facebook
Presedintele polonez Andrzej Duda a critica marti apartenenta tarii sale la Uniunea Europeana, comparand-o, din anumite puncte de vedere, cu ocuparea Poloniei de catre Rusia, Austria si Prusia, timp de 123 de ani, intre 1795 si 1918, scrie AFP.

Seful de stat a denuntat, intr-un discurs sustinut in provincie si relatat miercuri de mai multe ziare, o situatie in care "undeva departe, in capitale indepartate, se decid treburile noastre (...) si in realitate lucram pentru altii".

Duda provine din partidul conservator Dreptate si Justitie, care guverneaza Polonia dupa victoria in alegerile din octombrie 2015.

Relatiile dintre Varsovia si Uniunea Europeana sunt marcate de importante tensiuni, provocate in primul rand de reformele controversate din justitie. Acestea au determinat Bruxellesul sa declanseze o procedura inedita care poate conduce la sanctiuni ce pot merge  pana la privarea tarii de dreptul de vot la Consiliul european.

Intr-o deplasare la Kamienna Gora, Silezia inferioara, presedintele polonez a sustinut un discurs dedicat independentei tarii, recastigata in 1918 si al carei centenar este celebrat in acest an.

"Avem astazi o Polonie suverana si independenta care, cred, va fi un stat in care vom trai din ce in ce mai bine. Vorbiti despre asta copiilor vostri", a spus el.

"Pentru ca, uneori, oamenii ne spun: la ce bun Polonia? Uniunea Europeana este mai importanta", a continuat el, fara a preciza la ce discursuri se refera.

"Toti acesti oameni sa isi reaminteaza cei 123 de ani de impartire (a tarii). (...) Existau si atunci oameni care spuneau: poate e mai bine, nu vor mai fi certuri, revolte, insurectii, razboaie, aventuri, confederatii, vom avea in sfarsit pace".

Si apoi acesti oameni "au inteles rapid ca razboaiele continua, aventurile continua, dar noi nu mai avem nicio influenta, nu mai decidem noi, ca, acum, undeva departe, in capitale indepartate, se decid treburile noastre, sunt recuperati banii pe care ii castigam prin munca noastra, si in realitate muncim pentru altii", a sustinut presedintele polonez.

Polonia, membra a UE din 2004, este primul beneficiar de fonduri europene, cu circa zece miliarde euro net pe an, dupa deducerea contributiei sale la bugetul UE.





















2561 vizualizari

  • -24 (30 voturi)    
    presul Poloniei stie ca, in istorie... (Miercuri, 14 martie 2018, 14:32)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu poti juca decat unul din cele doua roluri: muncesti pentru altul (sclav) sau altul munceste pentru tine (stapan)

    fiecare judeca ptr el care este conditia actuala a Ro.
    • +10 (12 voturi)    
      Pai o stii si tu ... (Miercuri, 14 martie 2018, 15:42)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ..acum muncim pentru hotii pe care ii votati voi.
  • +16 (20 voturi)    
    Da? (Miercuri, 14 martie 2018, 14:33)

    mitg [utilizator]

    Ia iesiti si intoarceti-va la saracia aia crunta caracterizata de Solidaritatea a carui rol primar era sa primeasca ajutoare din tarile/zonele catolice precum Austria sau Germania.

    Se mai mira cineva ca au fost partitionati de x ori pana acum?
  • +15 (17 voturi)    
    o sa auzim ... (Miercuri, 14 martie 2018, 14:34)

    rochiri [utilizator]

    ...si la Bucuresti de la ai nostri in 2-3 luni acelasi discurs
  • +17 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 14 martie 2018, 14:38)

    moka [utilizator]

    ceea ce nu inteleg acesti oameni este ca si daca vor iesi din UE tot pentru altii vor lucra. Vor veni imediat protectorii de la rasarit cu modelul lor de succes.
    Dar ma rog, e alegerea polonezilor.
    • +5 (9 voturi)    
      de fapt nu e alegerea polonezilor (Miercuri, 14 martie 2018, 15:16)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui moka

      este doar alegerea conducatorilor lor care au deturnat sensul alegerilor si au luat populatia in captivitate.
  • +13 (15 voturi)    
    pai (Miercuri, 14 martie 2018, 14:39)

    ValentinV [utilizator]

    Usa e deschisa. Liber la iesit din UE. Doar ca intai, referendum.
  • +12 (16 voturi)    
    ! (Miercuri, 14 martie 2018, 14:42)

    HChifteluta [utilizator]

    Si cand ma gandesc ca erau cel mai jos din toate tarile foste comuniste, la economie, nivel de trai, etc...! Le-au fost taiate toate datoriile externe si au avut parte neconditionat de cele mai mari investitii. Acum deh! S-au ajuns!
    • 0 (6 voturi)    
      Asa sunt toti (Miercuri, 14 martie 2018, 15:48)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Asa sunt toti. Cand vad ca le este bine nu isi mai aduc aminte de cei care i-au ajutat sa ajunga unde sunt.
      Acum toate meritele sunt ale lor.
      Vor iesi si vor deveni iar saraci .....Romanii vor face la fel ptr. ca au memoria scurta..... Dupa asta vor inventa scuze si motive ptr care au ajuns iar saraci....Romanii sunt cei mai buni la inventat scuze (vezi Soros , Stat paralel etc.)
  • +3 (9 voturi)    
    Jocurile sunt de mult facute... (Miercuri, 14 martie 2018, 14:47)

    tontu [utilizator]

    .... iar lucririle sunt foarte greu de schimbat. Cele doua optiuni pentru excomnisti sunt sau o duc rau in UE, sau foarte rau in afara ei.
  • +11 (15 voturi)    
    pai... (Miercuri, 14 martie 2018, 14:59)

    bogdan1477 [utilizator]

    de ce nu ies nitel din UE, asha, de proba, vro 4-5 ani, sa isi reaminteasca cum era viata ante UE, dupa care sa vedem citi sustinatori mai are duda.
  • +6 (8 voturi)    
    poate are dreptate! (Miercuri, 14 martie 2018, 15:09)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Poate are dreptate, dar trebuie sa fii Great Britan, ca sa iesi din UE. Adica Great! Asa ca domnilor polonezi o sa stati ca toti astia din est cu mana intinsa dupa bani, injurand ca suntem exploatati.
    Am si eu o intrebare. Era mai bine cand erau tarile din Est sub influenta URSS , nu lucrati atunci tot pentru altii?
    • -9 (9 voturi)    
      are relevanta culoarea politica si ideologica... (Miercuri, 14 martie 2018, 16:11)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      ...a celui care iti extrage seva economica?

      incerca sa gandesti inainte de a tasta.
      • +5 (7 voturi)    
        Ai dreptate gogule. (Miercuri, 14 martie 2018, 19:03)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Hotii aia ai vostri n-au nici o ideologie, dar iti fura tot: economie, viitor etc.
      • 0 (2 voturi)    
        PSD-isti au votat cu Polonia . . . (Miercuri, 14 martie 2018, 19:57)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        .
  • +7 (9 voturi)    
    Iesiti din UE (Miercuri, 14 martie 2018, 15:15)

    troncota [utilizator]

    de abia asteapta Rusia sa va inhate.