Rusia a terminat fondul de rezerva si va acoperi deficitul bugetar cu bani din fondul de pensii

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 9:57 Actualitate | Internaţional


Rubla ruseasca
Foto: Captura YouTube
Fondul de rezerva pentru vremuri grele al Rusiei a incetat sa mai existe la 1 ianuarie anul acesta, a anuntat ministerul de finante, citat de Moscow Times. Infiintat in 2008, Fondul de Rezerva a fost un instrument menit sa ajute bugetul in vremuri de criza, mai ales cand petrolul are un pret mic.  

Ministerul de Finante a folosit aceasta facilitate in ultimii ani, cand Rusia a avut un deficit bugetar mare.  Dar Fondul este acum aproape gol si avea doar 17 milioane de dolari la sfarsitul anului 2017.  

Banii ramasi in Fond au fost transferati, prin fuziune, in Fondul National pentru Beneficii Sociale (NWF), un alt fond de rezerva, care ar fi trebuit sa acopere plata pensiilor pe termen mediu.  

Guvernul a hotarat insa sa schimbe destinatia NWF in aceea de fond de rezerva, care sa poata fi folosit si el la acoperirea deficitelor bugetare. 

Pana acum NWF era practic neatins si avea 67 miliarde de dolari la inceputul lunii decembrie a anului trecut. 

Odata cu inchiderea Fondului de Rezerva, toate veniturile suplimentare din petrol si gaze castigate de guvern vor fi virate la NWF ca parte a “regulii bugetare” reintroduse recent, o regula ce spune ca veniturile in plus din exportul de materii prime sunt sterilizate in fond pentru a nu forta o apreciere a monedei.



















6136 vizualizari

  • +32 (36 voturi)    
    Vai vai vai (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 10:04)

    moka [utilizator]

    S-au terminat banutzii :))) ca sa vezi.
    Banuiesc ca nu vor lua bani de la FMi ci de la banca aia a lor de au facut-o cu chinezii.
    Si uite asa China va inghiti Rusia incet incet. Abia asteapta chinezii.
    • +21 (25 voturi)    
      Siberia este ca si cedata Firesc Chinei (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 10:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Recunoasterea istorica a Dinastiei Ming Suverana peste Siberia
      Baiu este ca un sport cu transmisie HD va aparea Hunger Games cu flacara olimpica initiata la Krasnodar
    • +10 (16 voturi)    
      E mai ieftin pt China sa ii cucereasca... (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 10:33)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui moka

      ... decat sa se chinuie cu albi vs galbeni, razboaie civile, rasism, dureri de cap etc.
      Foarte mare parte a populatiei sarace e de religie musulmana si chinezii s-au ars destul cu uigurii cat sa incerce o reintegrare.
      Au destui soldati cat sa trimita, sa asaneze teritoriile si sa le repopuleze. Si e si mai ieftin.
      Singura alternativa ar fi trecerea la o criptomoneda, acolo unde China are avantaje clare, pentru a cuceri Rusia mai ieftin decat pe cale militara.
      • +14 (14 voturi)    
        vecinii periculosi te pastreaza in forma, dar (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 12:25)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        China nu are nevoie sa invadeze cu armata. Deja sunt milioane de chinezi in Estul Indepartat, iar China nu are decat sa intretina legaturi bune cu ei si sa astepte.

        Atata timp cat toate beneficiile Uniunii Sovietice se duc la Moscova si in alte cateva zone favorizate, directia este clara. Mai mult, invadarea vecinilor si asa-zisele "razboaie hibride" nu atrag simpatia nimanui. Pana la urma lumea se satura de aceleasi jmekerii obosite.
        • +6 (6 voturi)    
          Explica-i asta lui Putin (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 16:51)

          IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Și existența lui, dacă o iei matematic, nu ar trebui sa se întâmple. E un soi de buboi canceros care atârnă de un animal gras, prost și îngăduitor, care e poporul pe care îl parazitează.
    • +5 (5 voturi)    
      Pana acum oricum rusii se hraneau cu radacini (Duminică, 14 ianuarie 2018, 9:32)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui moka

      De acum o sa-si impuste si batranii. Bravo lor !!! Au aratat lumii cum e cu societatea comunista, sa se mai sature si altii de asemenea experimente. Pacat ca ne-au lasat si noua o gramada de comunisti vopsiti de care n-am putut scapa in 27 de ani.
  • +27 (29 voturi)    
    mujicii (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 10:52)

    DSS [utilizator]

    cheltuie mult peste ce produc, dar ei investesc in continuare in arme si razboaie pe care nu si le permit.

    Bravo baieti, falimentul e aproape
    • +5 (5 voturi)    
      Fereste-te de urata care se crede frumoasa si (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 21:07)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      de prostul care se crede destept, zice o vorba din batrani.
      Eu nu cred asta. Amandoi au bani de spart si sunt buni de luat.
      Dovada, citesc pe net ca aproape toata tehnologia moderna militara a Rusiei e cumparata de la contractori israelieni. Mai ales partea de drone si atacuri cibernetice.
  • +17 (17 voturi)    
    “Aha, la pensii care vasazica” (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 11:19)

    Wanheda [utilizator]

    Unii papa hriska, altii pensii si nu ma refer la pensionari. Si ce ne mai explicau niste postaci pe aici despre cat de bine e in Mujicia.
  • +14 (14 voturi)    
    la razboi nu se dau inapoi (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 11:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    fie el mediatic sau clasic sunt prezenti peste tot ! Asa au sucombat si cand erau urss asa mor si acum , ce vrei tot kgb-isti comanda altceva nu stiu !E ca bancul cu scorpionul si broasca !
  • +14 (16 voturi)    
    Ajungem si noi acolo, dar nu din imperialism (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 11:54)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    ci din cauza exodului oamenilor muncitori.
  • +24 (24 voturi)    
    ce tacere sinistra! (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 12:20)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Daca s-au terminat rublele, nu mai posteaza de loc mazetele, echidistantii, newloocii si alti "tony_ruznacia"!
  • +15 (15 voturi)    
    nu pot sa nu observ (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 15:33)

    robertto_ [utilizator]

    ca nu a aparut nici un postac rusnac aka mazeta pe acest articol sa comenteze! oare s-au terminat si banii de salarii si au fost trasi pe dreapta?
  • +6 (6 voturi)    
    BUNA OBSERVATIE ! (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 16:23)

    arheopterix [utilizator]

    E asa de simplu ... stam sprijiniti in bota ... ne scarpinam in... ceafa , si cu ochii pa * plai dupa turma de famelici ( maze...niuluca , HaPlea echilimbistu , samd ... vai mama lor ... nu de alta da* le-am zis-o si uite ca am trait s-o vad ... !CEA MAI MARE SATISFACTIE PE LUMEA ASTA E SA ZICI ,,V-AM ZIS EU !,,)
  • +10 (10 voturi)    
    Atunci e explicabila absenta "baietilor" (Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 19:47)

    scaraotchi [utilizator]

    de pe "front" ...
    Haideti sa tragem tare zilele astea pana nu fac astia rost de bani. Sau poate, Domne fereste sa nu accepte sa lucreze pe caraiala...
  • +8 (8 voturi)    
    Fake (Duminică, 14 ianuarie 2018, 0:03)

    europeanul2 [utilizator]

    Nu pot sa cred! Sigur e o stire falsa!
    Sub conducerea celui mai iubit fiu al poporului rus e imposibil asa ceva!
    Imperialistii sunt de vina!
  • +1 (1 vot)    
    Este o stire falsa!!! (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:00)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Avem dovada chiar aici pe HN: a aparut un nou troll kaghebist, care semneaza "imi_pasa_de_Romania"!!
    Este clar ca sunt inca destui bani in Mujicistan pentru a finanta pe postaci ...
  • +2 (2 voturi)    
    vai de mama lor... (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:43)

    ..13 [utilizator]

    Stiti ca ei canta mama Rusia - na ca acum au cam legat de gard pana si ultima speranta - pe mama lor...

    Pace lor!

    Vesnicul Tzar sa fie cu ei???
  • +1 (1 vot)    
    Reuters said that... (Duminică, 14 ianuarie 2018, 13:46)

    ..13 [utilizator]

    "The finance ministry said it converted foreign currency it had in its reserve fund into rubles and channeled more than 1 trillion rubles ($17.53 billion) to cover budget deficit in December"

    mai, mai - cu multa rezerva se tine Russia...