Angela Merkel: Pe termen mediu si lung, cooperarea stransa cu Rusia trebuie sa continue

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2014, 19:22 Actualitate | Internaţional


Cancelarul german Angela Merkel apreciaza ca "pe termen mediu si lung" "cooperarea stransa cu Rusia trebuie sa continue", dar are nevoie de un "minimum de valori comune".

"Sunt convinsa ca pe termen mediu si lung cooperarea stransa cu Rusia trebuie sa continue. Acest lucru necesita un minim de valori comune care trebuie sa se reflecte in politicile concrete", afirma cancelarul, intr-un interviu acordat cotidianului german Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) si citat de AFP.

In ceea ce priveste situatia ucraineana, Merkel a respins orice raspundere a Uniunii Europene in izbucnirea acestei crize, asa cum a afirmat spre exemplu fostul cancelar social-democrat Gerhard Schroder.

Acesta afirmase ca UE a gresit impingand Kievul sa aleaga intre Europa si Rusia, o analiza reluata miercuri de ministrul german al Economiei si seful SPD Sigmar Gabriel.

"Nu trebuie sa uitam ca fostul presedinte ucrainean Viktor Ianukovici, care a mult timp a avut in vedere un acord de asociere cu UE", "s-a razgandit in ultimul moment inainte de semnare, dar la acea vreme afirma ca il are in vedere pentru un moment ulterior. Pe toata durata crizei, UE a facut mereu oferte de cooperare catre Rusia", a argumentat ea.

Intrebata despre sentimentele ambivalente ale germanilor fata de aceasta criza si de faptul ca unii dintre ei arata intelegere fata de Putin si politica sa, Merkel a apreciat ca aceasta stare de spirit este legatea de "dorinta profunda a oamenilor de a vedea acest conflict rezolvat pasnic". "Aceasta dorinta, o inteleg", a subliniat cancelarul.

"In special in acest an in care comemoram inceputul primului si celui de-al doilea Razboi Mondial, oamenii asteapta pe buna dreptate sa actionam diferit fata de acea vreme si ca, spre exemplu, ramanem pregatiti pentru dialog cu Rusia", a mai spus Merkel.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2662 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Post-Putin? (Joi, 15 mai 2014, 19:26)

    Unu-2 [utilizator]

    Asta inseamna oare peste 10 ani cind scapam de Putin? Pina atunci multe se pot intimpla pe termen scurt.
  • +4 (10 voturi)    
    Merkel-Putin == Ribbentrop-Molotov (Joi, 15 mai 2014, 19:26)

    alex1234 [utilizator]

    Angela Merkel apreciaza ca "pe termen mediu si lung" "cooperarea stransa cu Rusia trebuie sa continue",..

    pana la destramarea definitiva a Ucrainei, Georgiei si a Moldovei NU?

    Merkel-Putin == Ribbentrop-Molotov
    (asta ca sa nu zic Hitler-Stalin)
    • -1 (1 vot)    
      Hehe (Vineri, 16 mai 2014, 0:01)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Asta îmi amintește de propaganda USL de acum 2 ani, când Merkel era Hitler II. Atunci era bună Merkel, văd că acum când idolul vostru este la sfârșit de mandat ea nu mai este necesară. Recunoștință? Dar ce-i aia, întrebă românul!
  • -1 (17 voturi)    
    o la la (Joi, 15 mai 2014, 19:36)

    demaGOGU [utilizator]

    trebuie sa fii Germania sa-ti asumi o asemenea declaratie.

    in Ro ai fi etichetat imediat ca vandut rusilor.
    (urmariti reactiile talibanilor la acest post)
    • +8 (10 voturi)    
      De ce esti ma Taliban daca critici Pactul (Joi, 15 mai 2014, 20:56)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De ce e unul, Taliban daca critica Pactul "Ribbentrop-Molotov" ti-ar place sa-ti ia unu cu japca 1 camera din alea 2 pe care le ai?

      Sau poate vrei sa zici ca Rusia a facut "o fapta buna" si in 1812 cand ne-a luat Basarabia
      (unde nu era si n-a fost picior de rus)

      Sau cand ne-a luat-o iarasi Sudul Basarabiei la 1878 , desi eram aliatul ei?

      Sau cand iarasi ne-au luat Basarabia in 1940?

      Ca sa nu mai vorbesc de Ocupatia Sovietica a Romaniei de dupa WWII si atrocitatile care au urmat la noi in tara in anii 45 50 60...

      Apoi, De ce e unul, Taliban? daca critica faptul ca Rusia a dezmembrat sub amenintarea armelor Ucraina ?

      Daca vine unu si-ti da tie pe strada un pumn in gura
      sau doar te-ameninta cu o ranga uriasa
      si eu iti iau apararea tot pe mine ma faci Taliban?

      Chiar asa?

      Dar daca vine altul (Merkel) si-l Lauda pe ala care-i ameninta pe toti pe starda cu o ranga in mana si
      Vien Merke si le spune la toti pe strada ca vrea sa aibe relatii stranse cu Ala-cu-Ranga, dupa ce ala a speriat tot Cartierul cu Ranga lui, tu ce faci il Aplauzi pe asta care vrea relatii stranse cu Derbedeul ?

      Chiar asa?
      • +1 (5 voturi)    
        Eu inteleg asa (Joi, 15 mai 2014, 21:29)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Eu vad asa.... ca de 200 de ani, unii ca tine, in loc sa inteleaga ca numai prin relatii cordiale cu Rusia vom avea parte de liniste, ei prefera sa fie prieteni cu unii care-s peste ocean si nu dau doi bani pe "democratia" pe care o trambiteaza atat de tare, atat timp cat aceasta nu este dublata de munti de dolares.
        • +1 (3 voturi)    
          Ma smechere la 1812 nu era nici o democratie (Joi, 15 mai 2014, 23:51)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          Mai smechere la 1812 nu era nici o "democratie de rahat" cum ii zici si cum o invoci tu,..
          din cauza careia ne-ar fi luat Rusia Basarabia, clar?

          Apoi la 1812 , "Unii Ca Mine", Adica stramosii mei Romani din Ardeal , Moldova sau Tara Romaneasca n-au atacat neam de neamul lor Rusia ...asa cum noi n-am atacat neam de neamul nostru pe nimeni in Istorie. Clar?

          Toate razboaiele nostre au fost ca reactie aunei agresiuni. Clar?

          Ba chiar mai mult Cantemir s-a aliat cu Rusii ca sa scape de Turci....

          Prin urmare, Mai linistiti ca noi nu e nimeni pe planeta asta in ultimii 2000 de ani (verifica)
          si totusi Rusii ne-au luat jumatate din Moldova la 1812....si ne-au calcat si jefuit de sute de ori in ultimii 200 de ani....

          Chiar nu ti rusine sa zici contrariul si sa injuri Victima (adica pe noi) si sa-l lauzi pe Bataus?

          ---------------------
          Deci NU din cauza "democratiei" SUA, Europei etc...sau a oricarei "democratii de rahat" cum o numesti t, a aparut Batausul Rus in Istoria Europei, pe la 1600-1700-1800-1900-2000 ?

          Ca faptele lui de jaf ocupatie si cotropire PRECED aparitia oricarei Democratii Planetare in sens modern.

          ----------
          Sunt primul care critica democratia de doi bani a lui Merkel care vrea "relatii stranse" cu Batausul..doar pentru BANII si INTERESELE Germane in Rusia

          Sau a lui Biden a carui fiu a si ajuns in consiliul de administratie a celei mai mari companii de gaz din Ucraina...asta in timp ce acolo bantuie razboiul civil...si-s morti si raniti....pe unii BANUL ii orbeste.

          --------
          Dar una-i una si alta-i alta, si astea, nu scuza Mizeriile Batausului Planetar Rusia care-a ne-a nenorocit de 200 de ani... si pe noi si inca 100 de popoare din Asia si Europa.

          Clar?
          --------
        • 0 (4 voturi)    
          .. relatii cordiale cu Rusia .... (Vineri, 16 mai 2014, 0:04)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          Poti avea relatii cordiale cu Rusia numai daca stii sa stai in multe pozitii sexi .....
        • +1 (3 voturi)    
          Relatiile (Vineri, 16 mai 2014, 0:04)

          ctrlm [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          cu rusia nu le-am stricat niciodata noi. Le-au stricat intotdeauna ei, pentru ca niciodata nu le ajunge cat teritoriu au, si isi alimenteaza energiile din conflicte externe. Rusii sunt un popor care iubeste autocratia (da-mi un exemplu de democratie functionala in Rusia oricand in istorie) si expansionismul (da-mi un contraexemplu daca nu esti de acord).

          deci: Noi i-am lasa in pace, dar nu ne lasa ei.

          Iti doresc succes in continuare in timp ce te bronzezi la lumina care vine de la rasarit.
    • +1 (5 voturi)    
      Demabolsevicul, tu ne crezi fraieri? (Joi, 15 mai 2014, 21:42)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Merkel arata inca o data ca Germania nu este, nu a fost si nu va fi o putere decat in Europa. In lume, e in ultimele 5-6. Merkel a dovedit ca sunt dependenti de Rusia si e o rusine pentru cei care si-au dat viata in Ucraina!
      • +1 (1 vot)    
        nemti parsivi (Vineri, 16 mai 2014, 13:24)

        veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        vedeti cine l-a sustinut pe Lenin, cine l-a dus in Rusia (e drept scopul era sa faca diversiune, sa linisteasca frontul de est, dar ce ciuma a adus ...).
  • +4 (4 voturi)    
    Completare (Joi, 15 mai 2014, 19:48)

    Pindona [utilizator]

    " ....chiar daca pe termen scurt se intampla ce se intampla , iar pana la toamna granita Rusia - Ucraina se va putea muta pe aliniamentul Harkov - Odessa ... "
  • +3 (9 voturi)    
    asa, continuati sa-l pupati in dos (Joi, 15 mai 2014, 19:50)

    taranistu [utilizator]

    pe Putin. Saracutul, ca el doar asta asteapta.
  • +6 (10 voturi)    
    sigur ca da (Joi, 15 mai 2014, 19:55)

    Bittick [utilizator]

    Cooperati voi bine si indelungat ca intre timp rusii vor reface glorioasa uniune sovietica (desigur sub alta forma dar cu aceeasi esenta si mai ales dimensiune) si s-ar putea ca la un moment dat sa va vina mintea la cap si sa va dati seama ce prostie ati facut... Numai ca in acel moment multe alte natiuni vor fi suferit deja pierderi majore si ireparabile.
  • +2 (6 voturi)    
    Cu subiect si predicat. (Joi, 15 mai 2014, 19:59)

    cornel19 [utilizator]

    Aceasta este si va fi in viitor pozitia Germaniei, "locomotiva UE", etc. Cred ca trebuie inteles exact ca in cazul particular al Ro., aceasta va fi supusa unui program rafinat de interventionism economico-bancar din partea Rusiei. Nici nu va fi greu, deoarece politicul nostru este atotcuprinzator in anticalitate, nu avem in toti acesti anii de democratie, MACAR UN SINGUR OM DE STAT. Cred ca societatea civila, atata cata este trebuie sa se detaseze de mocirla politica, si sa devina vaf de lance in o autentica politica nationala. Parerea mea, ca tot prooccidentalismul, antirusismul populatiei, vulnerabilitatea este considerabila, la presiunile bine elaborate ale Moscovei. Cred ca este o enorma greseala sa credem Kremlinul rudimentar, primitiv. Rusia nu este fostul URSS, subiectiv cred ca este pe cateva planuri superioara fostei urss.
  • +5 (7 voturi)    
    si Crimeea ?? (Joi, 15 mai 2014, 20:04)

    rov [utilizator]

    Daca peste ani cei 5.000.000 de turci din Germania se grupeaza si fac o miniTurcie?
  • +6 (10 voturi)    
    Pe termen mediu si lung (Joi, 15 mai 2014, 20:09)

    CristiC. [utilizator]

    Sa va mutati voi toti astia care ii cantati in struna lui Putin in Rusia, sa va tineti de mana. Si tu si Schroeder si marii manageri care au facut lobby sa nu fie sanctionat directorul Gazprom.
  • -4 (10 voturi)    
    Te pui cu Băsescu?!?! (Joi, 15 mai 2014, 20:11)

    Nyk1 [utilizator]

    I-auzi cât tupeu pe insignifianții ăștia de nemți, să se împotrivească poziției unei țări civilizate și influente a Europei precum România, condusă de poate cel mai respectuos și mai gentleman dintre toți președinții marilor națiuni ale Europei!

    Eu zic să le trântim nemților niște sancțiuni și să retragem imediat toate investițiile românești din Germania! Să se învețe minte și să nu-i mai roadă invidia de faptul că prietenia româno-americană a adus numai prosperitate și bogăție românilor!
  • +5 (5 voturi)    
    Doar o dovada (Joi, 15 mai 2014, 20:15)

    Kepler [utilizator]

    concludenta a neputintei UE in fata colosului rus.
    Interesele economice pun in alt plan, nici macar al doilea, aspectele politice, mai ales ca acestea se deruleaza pe un teritoriu de traditionala influenta rusa.
    Sa nu uitam, ca in alte timpuri, ucrainenii au fost benefiaciari politici pe coasta vecinilor europeni, ca fratii cei mici ai rusilor. Iata ca acum roata istoriei s-a intors un pic impotriva lor.
  • -1 (9 voturi)    
    Business is business zicea Lenin. Sau nu? (Joi, 15 mai 2014, 20:15)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Germania are nevoie de gazul rusesc mai ceva ca de aer, ca tocmai si-a desfintat centralele atomice crezand ca le inlocuieste cu ... vant! Dar si-au luat teapa. Francezii au declarat ca nu vor renunta in nici o situatie la livrarile de armament catre Rusia. Cine sa fie atat de naiv, in afara de bas si bas-isti binenteles, incat sa creada ca astia vor misca un deget daca se intampla ceva. Rusii pot sa intre pe tancuri si maine in Bucuresti ca astia cu democratia, statu de drept, bla bla bla, nu o sa vina sa se razboiasca cu propria lor tehnica de lupta livrata rusilor.. Asa ca n-ar strica daca bas ar lua o pauza si s-ar abtine si s-ar ocupa mai bine de rosiile si castravetii lui.
  • +6 (8 voturi)    
    wow (Joi, 15 mai 2014, 20:21)

    ctrlm [utilizator]

    ce cutra este Madame.
    • +4 (4 voturi)    
      caracter tipic german (Joi, 15 mai 2014, 21:07)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ctrlm

      Merkel e un caracter tipic german.

      -------------------------------------------------
      Pentru orice neamt
      "Corect' =inseamna= 'Ceea ce este in interesul Meu"
      -------- iar ca si Corolar ------------------
      'Interesul lor' ia forma legilor, regulilor, standardelor si aquis-urile 'comunitare'
      din moment ce asta inseamna "Corect"
      -------------------------------------------------

      Daca gasesti o reactie germana la care sa nu
      se aplice regula de mai sus si Corolarul ei

      (eu nu am gasit una in ultimii zece ani nici la persoane particulare si nici la persoane politice)

      spune-mi-o si o sa recunosc ca m-am inselat....
      si imi cer scuze

      Pana atunci verificati regula la fiecare intamplare...
      Puteti chiar prevesti ce vor face nemtii stiind cum functioneaza....
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Joi, 15 mai 2014, 22:12)

    rerenenegate [utilizator]

    Practic EU are raspundere cu privire la aceasta criza ucraineana, si mai ales Germania. Nu din ce zic rusii, ci din faptul ca nu s-au implicat. Europa (in special Germania, mama EU-lui) n-a facut nimic decat sa miroase gazuri rusesti...
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 15 mai 2014, 22:55)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Va dati seama in ce Pozitie va sta Romania (Vineri, 16 mai 2014, 1:25)

    alex1234 [utilizator]

    Va dati seama in ce Pozitie vor sta
    Romania si Moldova
    STRANSE intr-o menghina economica-si-politica
    Ruso-Germana cu o Franta (si-aia pro-Rusa vezi vapoarele pt. Moscova) pe post de mediator?

    Oricat ar suna de caraghios si oricat i-am criticat pe Yankeei de la Pungesti, nu pot decat sa zic
    --
    "Unde esti tu Licuriciule?"
    "De ce n-ai ajuns mai repede pe Nistru?"
    "De ce nu vezi ca singura solutia geostrategica e reunificarea rapida a Romaniei"?
    --

    Bai Yankeeilor, Fiti Ma Oameni si Voi, ca nici un alt popor de pe pamant nu va iubesti mai mult ca noi....
    din motivele mai sus mentionate..

    Dar daca o mai tineti tot asa cu Gold-ul si Chevronul