VIDEO Puscasi marini americani, filmati in timp ce urineaza pe cadavrele unor talibani * Oficial de la Pentagon: Mi s-a intos stomacul pe dos

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 12 ianuarie 2012, 13:13 Actualitate | Internaţional


Un incident controversat
Foto: Captura YouTube
Armata americana analizeaza o inregistrare video ce pare sa infatiseze infanteristi marini ce urineaza pe cadavrele unor insurgenti talibani, a declarat un purtator de cuvant de la Pentagon, citat de Telegraph. Talibanii au afirmat ca filmul arata "o barbarie", insa el nu va afecta negocierile de pace cu Statele Unite.

Inregistrarea video arata patru soldati, imbracati in uniforme americane, urinand pe trei cadavre aflate pe pamant. Militarii par constienti ca sunt filmati.

"Sa ai o zi minunata, prietene", spune unul dintre ei.

Pentagonul nu a verificat inca autenticitatea filmului, insa un purtator de cuvant al Departamentului Apararii, John Kirby, a declarat: "Indiferent de circumstante sau de cine apare in video, este ... o atitudine rusinoasa, dezgustatoare, de neacceptat pentru orice persoana in uniforma".

"Mi-a intors stomacul pe dos", a declarat Kirby.

Un oficial militar a afirmat, sub protectia anonimatului, ca arma si casca purtate de unul dintre soldati pot sa indice faptul ca acestia fac parte dintr-o unitate de elita a lunetistilor. El a adaugat ca o astfel de purtare este pedepsita de Codul justitiei militare americane.

Intr-un comunicat al Pentagonului se precizeaza: "Cartierul General al Puscasilor marini a fost pus la curent cu un film video care arata infanteristi urinand pe ceea ce par sa fie talibani morti. Desi n-am verificat inca originea si autenticitatea inregistrarii, actiunile prezentate nu corespund codului nostru de valori si nu sunt reprezentative pentru puscasii nostri".

Pentagonul anunta ca "problema va fi anchetata in intregime".

Joi, secretarul american al Apararii, Leon Panetta, a afirmat ca filmul este "absolut deplorabil" si a promis "o ancheta completa".

Atentie, imagini socante!



Telegraph precizeaza ca aproximativ 20.000 de infanteristi marini se afla in Afghanistan, majoritatea in Kandahar si Helmand. In tara ravasita de razboi sunt desafasurati circa 130.000 de militari americani si din alte tari NATO.

Daca se dovedesc autentice, e foarte probabil ca imaginile vor provoca furie in lumea musulmana, ele repunand pe tapet scandalul de la Abu Ghraib. In aprilie 2004, inchisoarea irakiana a devenit cunoscuta in intreaga lume dupa aparitia unor imagini si dovezi ca soldatii americani au torturat prizonieri in locatia de langa Bagdad.

Talibanii: Filmul nu va afecta negocierile de pace

Un purtator de cuvant al talibanilor afgani a declarat ca filmul este "o barbarie", insa el nu va afecta negocierile de pace cu Statele Unite.

"Nu este un proces politic, astfel incat filmul nu va afecta negocierile de pace si schimbul de prizonieri, deoarece acestea se afla intr-o faza preliminara", a afirmat Zabihullah Mujahid.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5847 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    daca americanii il vroiau pe binLaden faceau (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:27)

    noahh [utilizator]

    ca in Iran , niste atentate si gata ,dar scopul lor in Afganistan ,si Irak este altul....
    • +5 (9 voturi)    
      Si anume cum? (Joi, 12 ianuarie 2012, 14:19)

      nae [anonim] i-a raspuns lui noahh

      Sugerezi ca trebuiau sa ii puna o bomba sub magar? Sau o mina la intrarea in pestera cu detonare la atingerea clantei?
    • -1 (5 voturi)    
      americanii (Joi, 12 ianuarie 2012, 14:30)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui noahh

      Atentatele din Iran nu sunt organizate de americani. Mai informeaza-te si tu. In plus, avand in vedere ca s-au retras din Irak, nu prea mai poti vorbi de interesul lor acolo.
    • -2 (12 voturi)    
      Asa sunt RUSII astia - needucati ! (Joi, 12 ianuarie 2012, 14:32)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui noahh

      Ia uite, frate, acum am ajuns
      sa le plangem de mila unor teroristi.
      In fond cei stropiti nu mai simteau nimic
      fiind morti definitiv.
      *
      Si sa nu uitam ca e vorba despre niste simplii soldati. Nu ei exprima maretia Americii.
      *
      Eu m-as ingrijora numai daca Obama
      ar face un astfel de gest (la propriu...
      la figurat o fac toti presedintii americani ...ca doar nu credeati ca aia din parul nostru e roua diminetii...)
      De asemenea as fi dezamagit
      daca tot Obama ar afirma
      despre vreun rival politic republican că are
      să zicem ...”ochii holbati”...
      ...asta da, ar fi o exprimare de maxima mitocanie,
      descalificanta pentru orice sef de stat.
  • +3 (11 voturi)    
    ipocrizie (Joi, 12 ianuarie 2012, 14:02)

    George [anonim]

    Ma uimeste efectul pe care il au astfel de fapte. Nu vreau sa se creada ca sunt de acord cu ele, dar pe mine ma amuza atitudinea asta gen "fecioara Maria" a inaltilor comandanti din Pentagon. Tare sunt curios, cand respectivul a aflat ca SUA o sa atace in Irak, nu i s-a intors stomacul pe dos? A dormit linistit in noaptea aia?

    Acolo e razboi, e moarte, e supravietuire. Altfel spus, conditiile sunt diferite de cele din birourile Pentagonului. Soldatii sunt impinsi la extrem, multi iti vad camarazii cazand langa ei, eventual sunt stropiti de sangele acestora. Altii sunt nevoiti sa adune resturile corporale spulberate de proiectile. In conditii extreme, omul se schimba, se adapteaza. Fiecare dintre noi va fii uimit sa constate cum reationeaza el cand e constrans, dar mai bine sa nu detaliem. Suntem inca o rasa mediocra, cu potential dar inca nedezvoltat.
    • 0 (0 voturi)    
      armata americana este profesionista (Vineri, 13 ianuarie 2012, 9:29)

      yckx [anonim] i-a raspuns lui George

      soldatii se ofera voluntar, sunt pregatiti si primesc salariu.
      int trainingul militar li se insufla ideea de onoare militara.
      deviza us marines este, semper fi, dela semper fidelis, adica intodeauna loiali, credinciosi, onorabili.

      astia au gresit si vor plati.
      probabil vor fi dishonorably discharged, cu pierderea drepturilor militare. posibil si sa ajunga in fata unui tribunal militar.
  • +2 (14 voturi)    
    Imi place exprimarea, un video ce "pare" sa arate (Joi, 12 ianuarie 2012, 14:05)

    unu [anonim]

    "o inregistrare video ce PARE sa infatiseze infanteristi marini ce urineaza pe cadavrele unor insurgenti talibani"

    Da, "PARE", nu e deloc clar, or sa faca o ancheta care sa stabileasca daca intr-adevar ceea ce se vede clar in video-ul ala nu e trucat de afganii aia care stau in munti cu softurile video sofisticate si produc facaturi pe YouTube.

    Oricum, ne-am lamurit demult cum e cu aducatorii democratiei, oricum, nu sunt cu nimic mai prejos decat SS sau Armata Rosie.

    Dar ca de fiecare data in istorie, le vine si lor randul cat de curand.
    • 0 (0 voturi)    
      Patru soldati americani (Joi, 12 ianuarie 2012, 22:14)

      Ricky [anonim] i-a raspuns lui unu

      La razboi, ca la razboi. Asta e.

      Inteleg ca de voie-de nevoie facem politica americanilor, da' sa zicem ca ,,patru soldati imbracati in uniforme americane... se pare...

      Nu prea inteleg ce se doreste cu astfel de stiri, ori nu le publicati, ori spuneti cum sta treaba de la cap la coada si cu asta basta.

      Adica ce vreti sa spuneti, ca niste impostori s-au imbracat in uniforme americane, ca sa ce? Hai sa fim seriosi, nu suntem tampiti.
  • +7 (15 voturi)    
    scandalizari aiurea (Joi, 12 ianuarie 2012, 14:08)

    Demigod [utilizator]

    Pai la ce se asteapta? Oamenii aia sunt trimisi in razboi, sa lupte cu nebunii aia si eventual sa moara. Au si ei nevoie de eliberarile lor psihologice.

    Stati linistiti, de picau pe mana talibanilor, o pateau mult mai trist.
  • 0 (8 voturi)    
    le-a fost servit (Joi, 12 ianuarie 2012, 14:18)

    nenea [anonim]

    un amestec cald de drepturile oamenilor si democratie. oare cat de bolnav poti sa fii ca sa faci asta? serios, nu poti fi normal cand ajungi sa urinezi pe cadavre. am inteles, lupta pentru bani, pentru ca sunt militari angajati si asta este serviciul lor....dar sa urinez pe cadavre....zici ca baietii astia au fost scosi din ospiciu. macar tantalaii aia care se arnca cu bamba de gat, sunt indobitociti cu o dogma de doi bani, arhaica. oare soldatilor astora ce li se baga in cap?
  • +4 (6 voturi)    
    in razboi nu-i ca de pe canapeaua de acasa... (Joi, 12 ianuarie 2012, 17:40)

    Digitalscribe [anonim]

    Nu toti "razboinicii" au un cod pe care sa-l respecte.
    Si in final... ce e mai rau? faptul ca i-au omorat pe aia sau ca se urineaza pe ei DUPA ce au fost omorati?

    Mergi tu in lupta, cu gloante pe la urechi, totul la extrem si dupa aia sa vedem cu cat respect te poti purta fata de aia care incearca la randul lor sa-ti ia viata. Sa vedem daca te mai astepti dupa ce ti-ai ucis inamicul daca nu cumva te simti mai usurat si la propriu si la figurat...

    In razboi nu-i ca in politica sau in mass-media care se vede de pe canapeaua de acasa!
    • +1 (3 voturi)    
      In sfarsit un comentariu realist! (Joi, 12 ianuarie 2012, 19:26)

      Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui Digitalscribe

      In sfarsit un comentariu realist! Pentru cei care dau cu tam tamul, drepturile omului etc...hai pas! Nu mai faceti pe fecioarele, de pe scaunul de la birou se pot da usor lectii de democratie! Sa va vad pe campul de lupta cand suiera gloantele pe linga voi si va cad camarazii secerati! Ce pretuire si umanism poti avea pentru cei ce vor sa te ucida? Eu personal:...ZERO!!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        @Gigi (Vineri, 13 ianuarie 2012, 11:05)

        adib [anonim] i-a raspuns lui Gigi Berlogea

        Foarte realist comentariul....... Ce cauta redneck-ii acolo ? Daca erau parintii tai aia care primeau jetul cald pe fata, o dadea pe aia cu gloantele pe la ureche? Asta e culmea civilizatiei la care nazuiesti tu, sa te usurezi pe unu' mort ?
  • -2 (4 voturi)    
    Overkill (Joi, 12 ianuarie 2012, 18:10)

    Jean Darmul International [anonim]

    Dezgustator! Cu siguranta ca ii atacasera pe puscasi cu roaba si petul de apa din imagini, ca arme nu prea se vad pe jos. Teroristi, bun, am inteles, dar care dintre ei? Ca nu imi dau seama. Aia cu roaba sau aia cu mitralierele?
  • -2 (4 voturi)    
    da (Joi, 12 ianuarie 2012, 18:16)

    pppp [anonim]

    Care sunt teroristii? Aia cu roaba sau aia cu pustile-mitraliera?