VIDEO Cronica de film: "Inception" - o scara pe care poti cobori si urca in acelasi timp

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Joi, 29 iulie 2010, 0:55


Inception-scena
Foto: InterComFilm Romania
O sala plina de jurnalisti (ceea ce e un eveniment in sine) a urmarit intr-o liniste religioasa filmul lui Christopher Nolan la proiectia de presa din Romania. Dupa proiectie, cred ca cea mai frecventa intrebare a fost "Ai inteles ceva?", altfel criticii glumind cu colegii mai buimaci cu "Tu in al carui vis esti?" si invitandu-se unii pe altii sa-si explice nenumaratele situatii complicate de pe ecran.

Febra "Inception" va cuprinde Romania vineri, 30 iulie, cand filmul intra in sali, desi tara clocoteste deja in asteptare. In Statele Unite, presa a ajuns acum la momentul criticii criticii, la evaluarea situatiei. In "The New York Times", A.O. Scott se referea saptamana trecuta intr-un lung articol la bumerangul aruncat de film inaintea premierei, adica la zvonurile ca ar fi o capodopera, trecea apoi prin cronicile de intampinare si ajungea la ecourile pe care acestea le-au avut, pomenind si de perdafurile pe care criticii carora nu le-a placut "Inception" le-au primit online de la cinefili, perdafuri care au readus discutia la eterna problema "Cine (mai) are nevoie de critici?".

In momentul de fata, spectatorii care au vazut si filmul si au citit si cronicile diseca situatiile delicate - care sunt destule, cat sa le ajunga pentru un an -, lanseaza teorii si se cearta pe niveluri de realitate. Nu e nicio indoiala ca "Inception" e filmul anului, dar va iesi in fruntea box-office-ului de peste tot nu pentru ca e cel mai bun, ci pentru ca a fost cel mai bine promovat. Poate mai bine chiar decat "Avatar", judecand dupa misterul care a planat asupra subiectului si dupa felul in care subiectul e infasurat pe ecran, astfel incat discutiile despre film sa nu se mai termine.

Filmul lui Christopher Nolan (care la noi intra cu titlul de "Inceputul") nu e o capodopera sau un film genial. Genial (desi e mult spus) ar putea fi modul in care a fost vandut, cu un orizont de asteptare pregatit inteligent cu mult inaintea premierei - misterul, cadrele care au scapat pe net, teaser-ul din care nu intelegeai nimic, dar care te impresiona pentru ca vedeai un oras pliindu-se si iti imaginai ca tot filmul va avea o frumusete geometrica, precum si niste idei solide si profunde.

Campania de lansare aduce lumea in sali, dar o face si sa se astepte la mai mult decat i se ofera. Iar adevarul este ca filmul lui Nolan e lung, confuz, complicat (desi lucreaza in esenta cu cateva idei simple), superficial ca nivel al emotiei si spectaculos dpdv vizual (desi de multe ori "facut"). Mi-a amintit de studentii care au papagal si care sunt in stare din trei idei sucite si invartite pe zece pagini sa le ia ochii profesorilor.

Christopher Nolan era mult mai curat in "Memento" si mai ales in "Insomnia" (pentru ca subiectul il obliga la o anumita rigoare), dar acum s-a comportat ca un student care vine la examen captusit cu kilograme de fise si care e in stare sa amestece atat de bine capete de idei care nu-i apartin (si pe care nici nu le-a inteles prea bine), in fraze atat de gaunoase incat profesorii sa fie cuceriti macar de truda si de sintaxa compilarii.

"Inception" e insa un film al epocii lui. El reflecta paradoxurile pe care le traim la scara mai mare sau mai mica. Pe de o parte, inclinatia pentru mult, grandios, spectaculos - in defavoarea calitatii, a discretiei si a cumpatarii. Pe de o parte abundenta de idei, pe de alta lipsa lor. Egourile supradimensionate vs. modestia vazuta ca incidiu al ratarii. Perfectiunea tehnica vs. lipsa de profunzime, saracia emotiilor.

Din alt punct de vedere, "Inception" e ca toate celelalte produse care te fac sa le tot cumperi - sampoanele de folosinta zilnica, cremele anticelulitice sau dezodorizantele de WC care se consuma intr-o saptamana. Informatiile pe care ti le da sunt in asa masura maruntite si amestecate incat, oricat de destept sau de atent te-ai crede, tot te pierzi la un moment dat (filmul are totusi 148 de minute...). Si atunci poate ca va trebui sa-l revezi...

Arhitectura filmului e ca scara lui Penrose preluata de Escher (care apare si pe ecran): cand simti ca i-ai prins spilul, intervine o fractura de logica si il scapi printre degete. Diferenta este ca nu e deloc geometric si nici constant logic, si ca simplitatea imposibila a lui Penrose e inlocuita de o aglomerare de la un punct incolo obositoare de capete de ata, sarme, nasturi, informatii reale despre tema mortii in vis (pentru a te trezi la realitate) sau despre motivul coridoarelor tot mai stramte, urme de complex patern si de Marlon Brando (vs Tom Berenger), mult "Matrix" sau Charlie Kaufman, si mai mult Spielberg - cam tot ce poate zace in subconstientul colectiv contemporan de gen (daca putem spune asa).

Demersul lui Nolan face ca, asemeni scarii lui Penrose, sa urci sau sa cobori in functie de cum te uiti. Tocmai datorita subiectului, filmul poate parea bun sau rau, depinde din ce punct de vedere il judeci. Pentru ca isi inghite propriile arme, dar le lasa la vedere in burta lui translucida. Adica e o varza pentru ca asa e si subconstientul. (In fond, si cinemaul e tot un vis.)

Exista multe lucruri frumoase, cum ar fi modul in care reuseste uneori sa rasuceasca doua realitati diferite (realitatea si primul grad al fictiunii), facandu-le sa comunice. E frumos faptul ca e circular, desi inauntrul cercului numai ordine nu e. Mai e spectaculos (si sanogen pentru spectator) felul in care demonstreaza ca un anumit moment de realitate era de fapt un nivel al visului.

Exista momente cand sertarele visului sunt usor de perceput, pentru ca exista o logica pentru care personajele sar dintr-unul intr-altul, iar spectatorul are un sentiment de siguranta cand se prinde cum stau lucrurile. Problema e ca din momentul in care ii pierzi firul, iti va fi imposibil sa-ti explici ce se intampla.

Ideea oricum e sa nu intelegi nimic (si probabil sa spui "iata un film foarte destept."), de aceea cheia e sa te pastrezi "treaz" cat mai mult timp pentru ca, altfel, filmul te scuipa afara imediat.

Mai sunt si prea multe replici explicative, care incearca sa aduca lumina peste actiune - si iarasi spectatorul poate fi deranjat sa i se explice ca la copii ce se intampla. Memorabil mi s-a parut truismul "Cu cat mai mare e conflictul (n.red. - conflictul unui personaj cu tatal sau, fata de care avea un complex patern) cu atat mai mare va fi catharsisul". Normal: cu cat mai multa apa vei pune la ciorba, cu atat mai multa ciorba vei avea.

E foarte frumos ca regizorul si directorul de imagine Wally Pfister au evitat efectele speciale, preferandu-le pe cele vizuale. Dar senzatia e de multe ori de prea mult si de spectaculos trecator. Orasul se pliaza doar o singura data. Munca lui Wally Pfister si a tuturor celor din echipa e un efort nesustinut de un scenariu suficient de mult trimat incat sa respire. Am toata stima pentru actorii care au invatat acele replici complicate. Oare au si incercat sa le inteleaga? Probabil ca replica lui Ellen Page "In subconstientul cui suntem acum?..." era pur spontana.

"Inception" va face bani, dar nu va ramane in istorie ca un capat de pod. E interesant insa pentru felul in care se raporteaza la epoca sa. Daca "Avatar" crea o lume complet noua cu ajutorul tehnicii, "Inception" reuseste ca - fara a fi nici el o capodopera  - sa se comporte datorita subiectului ca un organism viu. Este ca orasul care se pliaza peste sine. De altfel, asemeni orasului care se pliaza peste sine, el ne prinde si urechile la inghesuiala.

Pe de alta parte, ca si "Avatar", e si el un film escapist, dar mult mai claustrofobic. Nu mai evadam in paradisuri imaginare cu ajutorul unor trupuri straine, ci ne refugiem in propriile noastre amintiri si in propriile noastre reziduuri. Cam trist, nu?

"Inception"/"Inceputul" - regia si scenariul Christopher Nolan, cu: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe, Dileep Rao, Cillian Murphy, Tom Berenger, Marion Cotillard, Pete  Postlethwaite, Michael Caine. Pe ecranele romanesti din 30 iulie 2010.

Vezi trailer



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9573 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Inception (Joi, 29 iulie 2010, 2:12)

    F [anonim]

    La capatul vietii, tot ce ii ramane omului sunt... amintirile
  • -4 (4 voturi)    
    interesant, dar nu capodopera (Joi, 29 iulie 2010, 2:25)

    Iorga [anonim]

    In cea mai mare parte sint de acord cu cronica de mai sus. Am vazut filmul si pot spune ca de citeva ori m-am uitat la ceas de plictiseala. E ok de vazut dar nu as cumpara DVD-ul si nu cred ca as vrea sa-l revad. Prea multe arabescuri care, ptr mine, nu prea au sens, incurca totul intentionat de mult. Nici performanta actoriceasca nu e de remarcat. Incerc o predictie: poate va lua un oscar ptr imagine dar nimic altceva.
    • +3 (3 voturi)    
      hmm (Joi, 29 iulie 2010, 8:34)

      johndoe [anonim] i-a raspuns lui Iorga

      Christopher Nolan nu este pentru oricine; daca te-ai dus la film crezand ca e un nou terminator e normal ca nu te-a atras!
  • +4 (4 voturi)    
    Mie mi-a placut (Joi, 29 iulie 2010, 8:20)

    gaspy [utilizator]

    Poate din cauza ca sunt un fan al romanelor lui Philip K. Dick (desi filmul nu are o legatura directa, trateaza teme similare) mie mi-a placut.

    E unul din putinele filme originale din ultimii ani, ceva care sa nu fie ecranizarea unui roman, reciclarea unui scenariu vechi, re-make, reboot, continuare, franciza sau altceva. E un film nou.

    De asemenea nu mi s-a parut confuz. Filmul e cat se poate de clar si de logic, atata timp cat accepti regulile sale. Singura parte neclara este finalul, facut intentionat asa epentru a nu putea fi sigur daca e vis sau realitate.
    • +2 (2 voturi)    
      PKD si cyber-punkul (Joi, 29 iulie 2010, 11:08)

      wasabi [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      Filmul nu aduce o nota de nou in peisaj, dar asta nu il face mai putin interesant si reusit. Philip K Dick este o sursa de inspiratie pentru multi regizori, chiar daca acest film nu este o ecranizare directa, tema o gasim in multe din povestirile lui PKD.

      Pe cand o cronica la "Hunter Prey"?
  • +1 (1 vot)    
    Nu am vazut filmul (Joi, 29 iulie 2010, 8:26)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    cronica pare sa fie asemenea filmului disecat.
    Citesti, straduindu-te sa intelegi si asteptand pana la sfarsit sa transmita un inteles.

    Am inetles ca nu este un film de actiune si ca este plicticos.

    Il voi vedea.
  • -5 (5 voturi)    
    Interesanta cronica (Joi, 29 iulie 2010, 9:25)

    Somnabulu [anonim]

    Citind-o chiar iti faci o imagine a ceea ce ai putea vedea. Pare incitant, dar nu cred ca m-as deplasa pina la cinema sa-l vad. Comentariul de mai sus este insa si mai sugestiv. Daca o sa-mi " cada" in mina o sa il vad. Daca nu ....nu cred ca va fi o mare paguba. Detest filmele complicate de dragul complicarii.
    Promovare mai buna decit Avatar? Ma indoiesc. De acela a auzit toata lumea de la copii de 4 ani la batrini de 70. De asta cine auzise inainte de cronica asta?
    • +1 (1 vot)    
      corect (Joi, 29 iulie 2010, 10:27)

      Cifre [utilizator] i-a raspuns lui Somnabulu

      eu auzisem cautand pe imdb in top250, unde mai nou a aparut pe primele locuri cu shawshank si godfather.. in rest habar nu am avut de el.
  • +7 (7 voturi)    
    ma simt stupid si ca raspund la aceasta tampenie (Joi, 29 iulie 2010, 11:35)

    ana maria iancu [anonim]

    Nu stiu de ce mi-am pierdut cateva minute din viata citind cele scrise de "colega- jurnalista" Iulia Blaga. Ma intristeaza gradul de degradare al presei in Romania, pentru ca se pare ca au ramas 'in ea' cei care nu mai inteleg nimic.
    Nu era un film pentru autoarea acestui review, Inception, iar faptul ca ai mers la o vizionare de presa si ai iesit confuza nu iti da dreptul sa re referi cu ignoranta la sigurul produs din istoria recenta a Hollywood-ului care nu este un sampon de uz zilnic.
    • -4 (4 voturi)    
      cronica buna (Joi, 29 iulie 2010, 12:42)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui ana maria iancu

      nu am vazut filmul si inca nu pot comenta de calitatea sa, dar felicitari pentru cronica. de mult nu am citit o cronica atat de interesanta in limba romana.
    • -1 (3 voturi)    
      ai vazut filmul? (Joi, 29 iulie 2010, 14:43)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui ana maria iancu

      chiar zilele astea am gasit foarte multe discutii legate de statura criticii in epoca Internetului, in care persoane care nu au vazut filmul da de pamant cu cronicile diferitilor critici.

      asa ca te intreb : ai vazut filmul? daca da, spune unde aceasta cronica greseste. nu ataca o parere doar asa.
    • -3 (3 voturi)    
      sampon de uz saptaminal (Joi, 29 iulie 2010, 15:49)

      als [anonim] i-a raspuns lui ana maria iancu

      nu stiu ce iti da dreptul sa o tratezi de sus pe autoarea articolului, din cele 8 rinduri pe care le-ai scris rezulta cu prisosinta k esti tu insati 1. confuza si 2. ignoranta.
      1. confuza: treci de la un paragraf (& un inceput de fraza) general(a) la o adresare directa, asta dovedeste k stai prost cu logica si/sau retorica.
      2. ignoranta: tot in 'istoria recenta a hollywoodului' figureaza si 'memento' (al aceluiasi nolan), care e mult peste 'inception'... pt k dspr 'anul trecut la marienbad' (din 'istoria deloc recenta a non-hollywoodului') n-are rost sa vorbim, sint sigur k nu l-ai vazut ;)
    • +1 (1 vot)    
      diletanti (Luni, 2 august 2010, 8:31)

      Parzival [utilizator] i-a raspuns lui ana maria iancu

      Am fost aseara la Inception. Nu o sa vorbesc despre calitatea filmului, despre povestea spectaculos de bine redata sau despre originalitatea lui Nolan. Dar sa iesi de la film fara sa intelegi nimic si sa te mai numesti "critic" de film???!!! Cum a ajuns Iulia Blaga sa scrie cronici cata vreme nu numai ca nu e cinefila - si asta e clar pentru toti - dar nu intelege filme - dupa cum spune chiar ea! De ce s-or apuca unii sa faca lucruri la care nu se pricep?
      • -1 (1 vot)    
        bateti cimpii... (Luni, 2 august 2010, 17:13)

        als [anonim] i-a raspuns lui Parzival

        ... cu totii, iulia blaga e unul dintre cei mai buni critici de film pe care-i avem!
        ce, nu ai unde sa scrii si vrei sa-i iei locul la hotnews? dream on ;P
        • -1 (1 vot)    
          eu mai si inteleg (Luni, 2 august 2010, 22:03)

          Parzival [utilizator] i-a raspuns lui als

          filmele, din cand in cand. Cine spune ca Iulia Blaga e unul dintre cei mai buni critici de film? Meseria mea e alta, dar daca as scrie, as incerca sa scriu despre lucruri care-mi plac si la care ma pricep. Dar atunci cand iti incepi "cronica" - de fapt articolul e mai potrivit spus- cu "Ai inteles ceva?", atunci ai serioase probleme. Poate nu neaparat cu filmele, cu un coeficient intelectual sub 120.
          • 0 (0 voturi)    
            provocare (Marţi, 3 august 2010, 6:14)

            als [anonim] i-a raspuns lui Parzival

            faptul ca iulia e un critic f bun o spun multi - inclusiv cei care i-au publicat cartea dspr mircea saucan (regizor de care, sint convins, n-ai auzit) si saucan insusi, care a avut incredere in ea...
            faptul k un critic spune, la un moment dat, 'ai inteles ceva?' nu trebuie luat neaparat at face value pt k el vorbeste si in numele spectatorilor potentiali, se dedubleaza; e un mic truc retoric. e o provocare - ceea ce, se pare, nu este si filmul (n-am de gind sa-l vad!)

            altfel, cronicile (inclusiv ale criticilor americani) sint amestecate, iar unul punea problema kiar in ac termeni: 'i didn't get it!'.
            • 0 (0 voturi)    
              a, deci n-ai vazut filmul (Marţi, 3 august 2010, 11:39)

              Parzival [utilizator] i-a raspuns lui als

              si se pare, din bazaconiile pe care le insiri mai sus, ca n-ai citit nici cronica. Atunci , bine.
              • 0 (0 voturi)    
                nu e nevoie... (Marţi, 3 august 2010, 12:37)

                als [anonim] i-a raspuns lui Parzival

                ... sa vad filmul pt k sint alex leo serban, deci sint genetic incapabil de 'bazaconii'! ;P
                got it?
                • 0 (0 voturi)    
                  Cine? (Marţi, 3 august 2010, 15:08)

                  Parzival [utilizator] i-a raspuns lui als

                  Poti sa te numesti si Popescu, de ex., sau Becali. Cata vreme vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti esti din categoria "n-am citit cartea, dar am vazut filmul". Sau, in cazul tau, am citit un referat de pe referate.ro. Cu alte cuvinte esti doar un diletant cu aere de intelectual intepat, in realitate de-a dreptul semidoct.
                  • 0 (0 voturi)    
                    pluto (Marţi, 3 august 2010, 15:44)

                    als [anonim] i-a raspuns lui Parzival

                    iar tu esti doar un/o ignorant(a), daca ai tupeul sa vbesti dspr filme FARA sa fi auzit de mine!
                    probabil k ai trait pe planeta pluto pina acum :)
      • +2 (2 voturi)    
        twice is better (Sâmbătă, 7 august 2010, 1:40)

        dm [anonim] i-a raspuns lui Parzival

        Am fost si l-am vazut a doua oara, si mi-a placut la fel de mult. In plus am putut sa ma delectez la maxim cu coloana sonora, daca tot stiam actiunea. Muzica lui Hans Zimmer este bestiala. Se vede ca Iulia Blaga nu a citit literatura SF, nu e genul ei. O inteleg, a confuzat-o scenariul foarte laborios. Dar, ca un critic de film ce te respecti sa nu zici nimic despre actul regizoral sau despre interpretarea actorilor, mi se pare cel putin ciudat.
        Ii recomand doamnei Iulie Blaga, cu toata prietenie: DU-TE SA-L MAI VEZI ODATA! IN MOD SIGUR O SA AJUNGI SA-TI PLACA.
  • +4 (4 voturi)    
    Critica ori ciuda? (Joi, 29 iulie 2010, 13:00)

    Gigi-Contra [utilizator]

    Cred ca articolul acesta nu reprezinta ceea ce oamenii au simtit la finalul filmului...este parerea unei persoane care nu l-a inteles pe deplin...asa consider.
    L-am vazut aseara la Odeon in Cluj, si la sfarsit sala a aplaudat...ceea ce nu am mai vazut de foarte, foarte multi ani...
    Eu spun ca e un film excelent, pentru cei care vor sa isi puna putin mintea la contributie. Este adevarat, va trebui sa merg sa-l vad inca o data fiindca au fost faze in care m-am pierdut...dar tocmai asta face din el un film cu totul special...te atrage sau te respinge, insa nu poti sa ramai indiferent.
    • +2 (2 voturi)    
      si pe mine (Joi, 29 iulie 2010, 16:38)

      claudia [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

      m-a impresionat ca au aplaudat oamenii, foarte rar mai vezi asta la un film.
      ceea ce mi-a placut mie a fost modul in care s-a penetrat lumea viselor, luand majoritatea lucrurilor posibile intr-un vis si ducand la extrem ideea.
      nu e filmul clasic de actiune, are multe componente din alte genuri, motiv pentru care intr-adevar nu multa lume il poate agrea in totalitate.
      eu una il consider un viitor clasic si un film musai de vazut daca iubesti cu adevarat industria cinematografica.
      • 0 (0 voturi)    
        Pt Claudia si Marius (Vineri, 30 iulie 2010, 11:52)

        Andreea [anonim] i-a raspuns lui claudia

        I agree!
  • +2 (2 voturi)    
    Un film superb... (Vineri, 30 iulie 2010, 9:06)

    Marius [anonim]

    Si pentru cei care nu inteleg...asta era si ideea, sa te faci sa te intrebi care este granita dintre vis si realitate.
    PS: Poate ar trebui sa stim si noi ce-o recomanda pe doamna Blaga ca fiind "critic de film"
  • +1 (1 vot)    
    Articolul asta se vrea stire? Think again! (Vineri, 30 iulie 2010, 11:50)

    Andreea [anonim]

    Mi-ar placea sa stiu ce competente are persoana care a publicat articolul. Si mi-ar placea sa ii spun ca o stire (ca asta se vrea acest site, site de stiri) nu reprezinta o opinie personala.
    Am fost la avanpremiera acestui film si am o opinie diferita. Consider ca acest film este capodopera si execeleaza din toate punctele de vedere. Are poveste excelenta, actori extraordinari, realizarea over expectations - consider ca este un film care nu vinde efecte speciale si atat, ci un pachet cu toate cele de mai sus intr-un perfect echilibru.
    Pur si simplu nu poti pune semnul egal intre Avatar si Inception! Cum te poti gandi macar sa compari cele 2 filme?
    Si nu gandesc asa adin cauza promovarii acestui film- stiam ca apare si atat, nu i-am urmarit evolutia din punct de vedere al promovarii.
    S-a lansat, l-am vazut si mi-a placut. Mult! :)
    • -1 (1 vot)    
      si crezi ca intereseaza pe cineva (Vineri, 30 iulie 2010, 18:50)

      lupu [anonim] i-a raspuns lui Andreea

      ca tu consideri filmul asta o "capodopera"?! think again! :)

      ps daca e "site de stiri" de ce postezi opinii personale pe el?!
      • +1 (1 vot)    
        back (Vineri, 30 iulie 2010, 20:27)

        Andreea [anonim] i-a raspuns lui lupu

        Pentru ca postez un comentariu, o opinie - nu o stire ;) (fyi comentariile sunt personale).
        - De la 'stiristi' ma astept sa-si stie meseria si sa o practice ca atare. Critica de film sa o lase pentru cei care au mai multa expertiza. Cand cineva zice ca filmul e prea greu, dar in acelsi timp si prea simplu - cred ca nu e vorba doar de nehotarare. :)
        - De la 'comentatori' ma astept, ca si in cazul tau, sa fie acizi, rautaciosi, mereu contra. Te-am ghicit?
        • -1 (1 vot)    
          si una, si alta (Vineri, 30 iulie 2010, 20:47)

          lupu [anonim] i-a raspuns lui Andreea

          pai iulia blaga (care btw, e critic de film, nu "stirista"!) nu e singura care face afirmatia (btw, articolul ei e cronica de film, nu "stire"!) ca filmul e "si greu, si simplu" - iti recomand sa citesti cronicile americane. e "greu" pt ca se vrea complex, complicat, alambicat etc. dar e "simplu" pt ca, in opinia multor comentatori (oops, am vrut sa zic critici :P), merge pe smecherii vizuale si atat... "capodopera" il cred cei care nu prea au cultura cinematografica

          ps "fyi comentariile sunt personale" = la asta am ras :)
  • 0 (0 voturi)    
    vazut; placut... (Vineri, 30 iulie 2010, 15:42)

    iDRIVE [anonim]

    acesta este (un) film. e bine de vazut. TREBUIE revazut (macar partial; se vede altfel). capodopera nu este (opinie). este un "Shutter Island" care ar avea acelasi personaj dar filmul este povestit de un alt personaj (din exterior; daca vreti). cat nu sunteti obisnuiti cu genul de poveste incepeti usor cu un CONSTANTINE (secventa de final) apoi experimentati cu TRIUNGHIUL ori un Circle Of Eight (sau alegeti altele) . trebuie sa marturisesc: agreez mai mult scenele in care planurile se intersenteaza prin efecte reciproce si imi pare rau ca Nolan a insistat pe adancime (preferam un triunghi cu mai multe efecte bilaterale) dar ma si bucura. impresia mea este ca vrea sa dea timp personajelor desi faza cu ideea depusa "foarte adanc" merge de'o scuza faina. partea buna este ca' i ceva nou (multiplanul; ca sa nu spun prea multe celor care nu au vazut filmul). filmul este destul de indulgent cu o "continuare". ma deranjeaza moda aceasta cu "continuarile", eventual sa facem un serial pt ca personajul a prins. in ritmul acesta ar dispare poezia (ca specie literara). e totusi doar un film dar tare in a te pune pe ganduri. cateva.
  • 0 (0 voturi)    
    un film excelent (Vineri, 30 iulie 2010, 23:03)

    dm [anonim]

    Tocmai l-am vazut la Mall.
    Daca v-a placut Cosmarul de pe Elm Street, Total Recall, sunteti fani Matrix si v-au placut efectele speciale din 2012, duceti-va sa-l vedeti, e un film la fel de incitant ca Memento. Numai ca este un film al zilelor noastre ca tehnologie si viziune regizorala. Cristopher Nolan nu se dezice nici de data aceasta;, atat ca regizor, cat si ca scenarist.
    Apropo, ii recomand filmul si lui Aleodor Manolea, bodygardul energetic al lui Basescu, cel cu flacara violet.
  • 0 (0 voturi)    
    Vazut. Sub asteptari (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 17:24)

    Florin [anonim]

    dupa ce am si vazut filmul nu pot fi decat de acord cu aceasta cronica. filmul e mult supraevaluat, probabil de persoane care mai trebuie sa isi mareasca putin cultura cinematografica.

    Christopher Nolan a creat o lume impresionanta de care nu te poti bucura. Batai, arme, bombe creeaza explozii doar uneori diferite de cele din alte filme. Dar cei carora le plac exploziile astea de obicei, se uita la Inception si cred ca e ceva diferit. prea putin.
  • -1 (1 vot)    
    SLAB FILM (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 22:16)

    SLAB FILM [anonim]

    Filmul e slab . Pretentii de " film intelectual " , psihologic - facut la misto cu sabloane din Total Recall si alte filme cu impuscaturi . Simpla alternare a scenelor cu actiune cu cele pretins psihologice ( vis in vis) nu au avut farmec , nu conving , mai degraba enerveaza . Lipseste liantul care sa dea farmec acestui film . Nu te lasa pe ganduri ci pare mai degraba un simplu film de actiune . Ideea de pornire e generoasa dar au reusit s-o strice cu stilul holiwoodian opulent bazat mai mult pe efecte speciale si vedete in in loc de inspiratie .Nu are parfum , seductie ,e un cosmar ieftin cu pretentii de psihologic. Matrix , Sfera , Abis ...etc o serie de SF-uri care-i dau clasa . Pana si Avatar a perdut Oscarul pentru abuzul de efecte speciale in dauna artei . Banii multi si tehnologia te strica . Multe episoade din Zona Crepusculara facute cu bani putini au fost mult mai tari pe nisa asta . Filmul e slab . Pretentii de " film intelectual " , psihologic - facut la misto cu sabloane din Total Recall si alte filme cu impuscaturi . Simpla alternare a scenelor cu actiune cu cele pretins psihologice ( vis in vis) nu au avut farmec , nu conving , mai degraba enerveaza . Lipseste liantul care sa dea farmec acestui film . Nu te lasa pe ganduri ci pare mai degraba un simplu film de actiune . Ideea de pornire e generoasa dar au reusit s-o strice cu stilul holiwoodian opulent bazat mai mult pe efecte speciale si vedete in in loc de inspiratie .Nu are parfum , seductie ,e un cosmar ieftin cu pretentii de psihologic. Matrix , Sfera , Abis ...etc o serie de SF-uri care-i dau clasa . Pana si Avatar a perdut Oscarul pentru abuzul de efecte speciale in dauna artei . Banii multi si tehnologia te strica . Multe episoade din Zona Crepusculara facute cu bani putini au fost mult mai tari pe nisa asta .
  • +1 (1 vot)    
    din nou... (Duminică, 1 august 2010, 12:16)

    eu-si-parerea-mea [anonim]

    o cronica proasta, dezlanata, in stilul caracteristic iuliei blaga. mai bine te lasi de scris, nu ai talent, apuca-te de altceva (desi sunt sigur ca nu stii). am mai citit "cronici" de-ale tale, si niciodata nu ai inteles nimic din niciunul dintre filmele despre care ai scris. arhitectura scrisului tau este dezastruoasa. dar, ma rog, esti o "jurnalista" a epocii tale, n-ai nicio baza solida pentru a fi critic de film si nici cultura cinematografica. la oricate filme te-ai uita, mintea ta alba nu va pricepe niciodata nimic. imim pare rau pentru tine. ia-te de mana cu gorzo - alt "specialist" - si mergeti la o plimbare
    • 0 (2 voturi)    
      vai de noi (Luni, 2 august 2010, 12:13)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui eu-si-parerea-mea

      am o întrebare pentru tine. de ce nu te faci tu critic?

      apropo, fiindcă se pare că ştii, spune-ne şi nouă ce bază ar trebui să aibă un critic pentru a se apuca de critică?
  • +1 (1 vot)    
    Nu pot sa cred (Sâmbătă, 7 august 2010, 14:29)

    Silvia [anonim]

    Se prea poate ca in timp ce dormeam filmele sa fi devenit foarte greu de inteles. Altfel nu-mi explic cum de aceasta duduie care scrie aceste asa-zise cronici de film nu pricepe (mai) niciodata ceea ce vede in sala de cinema.

    Citez: "ideea oricum e sa nu intelegi nimic". Poftim? Nolan ne-a dat mura in gura toate detaliile referitoare la actiune inca de la inceputul filmulul. Probabil in timp ce personajele explicau cum functioneaza toata treaba cu visele, marele critic de film dormea in ultimul rind.

    Oricum toate articolele ei par scrise in necunostinta de cauza, pe principiul "am auzit ca".
  • 0 (0 voturi)    
    mdaaa.. (Vineri, 29 octombrie 2010, 1:18)

    irina [anonim]

    am privit acum o ora filmul la mall si mi- placut fte mult..au fost mai multe lucruri neintelese dar mici detalii care nu au importanta..insa subiectul principal este pe intelese si nu sint de acord deloc cu articolul dat, precu, ca ideea e ca sa nu intelegi nimik...sfirsitul te pune pe ginduri si creaza un conflict de idei, ceea ce intriga mult..celor care iubesk asa gend e filme, le recomand "jeux d'enfants" si "the dread"...psihologic ucigatoare!

    PS: cum poti sa compari acest film cu Avatar?in primul rind nu poti spune k acesta a avut o reclama mai buna decit Avatarul, pt ca e invers...intr-al doilea rind sint filme de tipaj diferit.