Am pierdut un artist adevarat

Stefan Iordache si-a respectat publicul pana in ultima clipa

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Duminică, 14 septembrie 2008, 16:11


Vestea disparitiei lui Stefan Iordache socheaza pe toata lumea -  pe oamenii obisnuiti, care aflasera de la televizor ca actorul se internase la Elias "pentru investigatii", cu trei zile in urma, si pe prietenii sai foarte apropiati, care stiau ca sufera de leucemie, dar care sperau ca in clinica de la Viena, unde fusese transferat sambata, se va gasi un leac sau macar o amanare a sfarsitului.

Actorul dorise liniste. De aceea n-a fost de acord ca presa sa fie pusa la curent cu datele bolii. Nu dorea sa se stie ca sufera de cancer. De aceea s-a transferat la Viena. Trebuie sa recunoastem ca presa nu i-a respectat dorinta care s-a dovedit a fi ultima.

Stefan Iordache facea parte din acea categorie de actori, de artisti, carora daca le atasezi epitete simple ca "mare",  suna prost. Talentul sau nu incapea intr-un epitet. Totusi, era de o modestie aproape scandaloasa. Spunea ca a ajuns la actorie din intamplare, ca a ajuns cunoscut din intamplare si ca, de fapt, parintii il doreau medic. Dar, desi modest, avea acel orgoliu "desuet", pe care numai la artistii de o anumita varsta si, mai ales valoare, il mai gasesti: isi respecta munca si admitea ca incercase mereu sa fie aproape perfect.

Recunostea ca-si facuse "meseria" (pentru ca asa vorbea de actorie) cu un devotament total. Unul care i-a fragilizat sanatatea. Avea aproape 50 de ani petrecuti pe scena si spunea acelasi lucru pe care l-am auzit si la alti actori cu experienta: cand avea spectacol, mergea la teatru cu mai multe ore inainte de a urca propriu-zis pe scena.

Nu semna o fisa de pontaj, nu intra la machiaj cu un sfert de ora inainte de spectacol ca sa recite niste replici si sa se duca acasa. Acest lucru spune multe despre devotamentul total pe care un artist adevarat il are fata de munca sa, dar si despre respectul sau fata de public.

Stefan Iordache si-a respectat publicul pana in ultima clipa. Nu vroia sa apara in ochii celor care il admirasera odinioara pe scena in "Titus Andronicus", "Maestrul si Margareta" sau "Barrymore", ori pe ecrane in "Cel mai iubit dintre pamanteni" sau "Glissando" ca un om suferind si tot mai imputinat. Era prea mandru ca sa faca pagina intaia a ziarelor cu boala sa.

Stefan Iordache a plecat asa cum a trait. Discret si demn. Nu vi se pare ciudat ca tocmai oamenii inzestrati cu har sunt si cei mai modesti? Disparitia sa ne aduce aminte de plecarea lui Florian Pittis care, la fel, s-a pregatit pentru moarte cu o discretie aproape absoluta, facand ceea ce facea de obicei, adica muncind.    






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5995 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pacat... (Duminică, 14 septembrie 2008, 17:34)

    Gigi [anonim]

    si iarasi am mai murit si eu putin...
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! (Duminică, 14 septembrie 2008, 17:35)

    Radu [anonim]

    Mare pierdere pentru noi toti, condoleante familiei si sa ne ramana vesnic in amintire
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Duminică, 14 septembrie 2008, 17:54)

    dora [anonim]

    Imi pare nespus de rau , a mai murit un OM al Romaniei, un om datorita caruia te mai poti mandri ca esti roman.
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    stefan iordache (Duminică, 14 septembrie 2008, 18:02)

    noralolita [anonim]

    De cite ori moare UN MARE OM al natiunii ne simtim mai saraci .CEL MAI IUBIT DINTRE PAMINTENI ne a parasit  dar nu il vom uita niciodata .D-zeu sa l ierte.
  • 0 (0 voturi)    
    dumnezeu sa-l ierte (Duminică, 14 septembrie 2008, 18:12)

    ioana [anonim]

    il iubim nespus de mult
  • 0 (0 voturi)    
    documentare...documentare (Duminică, 14 septembrie 2008, 18:22)

    Petre [anonim]

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-4351518-murit-actorul-stefan-iordache.htm

    Aici scrie ca era nascut la Calafat...si poati dudui Blaga sa aratam cu destu la etica si profesionalismul altor ziaristi ??
  • 0 (0 voturi)    
    dumnezeu sa-l ierte (Duminică, 14 septembrie 2008, 18:27)

    lucia [anonim]

    se pare ca dumnezeu il iubeste mai mult decat am stiut noi sa-l iubim , de aceea la chemat la el.
    pacat ca nu am stiu sa-i aratam aceasta recunostinta atunci cand era aici printre noi si acum constientizam cat de saraci suntem cu disparitia lui .
    dumnezeu sa-l odihneasca in pace !
  • 0 (0 voturi)    
    A cazut cortina (Duminică, 14 septembrie 2008, 18:27)

    Mariana Popa [anonim]

    A mai cazut odata cortina ,neagra si grea.Va oferim ultimele aplauze si ultimele multumiri pentru ca ati existat ,pentru ca ne-ati oferit noua ,umilului dv. public o parte importanta din sufletul dv ,pentru ca sufletul dv a fost prezent in rolurile pe care le-ati jucat si ni le-ati daruit noua.Dumnezeu sa va odihneasca .
  • 0 (0 voturi)    
    Stefan Iordache (Duminică, 14 septembrie 2008, 18:40)

    virgil [anonim]

    PACAT !



    PACAT ! PACAT ! PACAT !!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    o mare tristete (Duminică, 14 septembrie 2008, 19:14)

    alice [anonim]

    Ramas bun maestre. Dumnezeu sa te odihneasca. Vei ramane vesnic in inimile nostre
  • 0 (0 voturi)    
    teatru (Duminică, 14 septembrie 2008, 19:22)

    Maria [anonim]

    Teatrul romanesc se muta in RAI - Ramas bun MAESTRE IORDACHE
  • +1 (1 vot)    
    Condoleante (Duminică, 14 septembrie 2008, 20:22)

    EccE [anonim]

    ..pentru un actor deosebit, insa imi pare rau ca nu a dorit sa se faca cunoscuta adevarata cauza a decesului: ciroza hepatica. Maestre, te iubim oricum..si te intelegem pt ca multi au capatat boala asta pe fondul haosului din societate
    • -1 (1 vot)    
      ce cretin(a) lamentabil(a) (Duminică, 14 septembrie 2008, 21:20)

      mike [anonim] i-a raspuns lui EccE

      si in ciuda dorintei maestrului tu tii neaparat sa ne spui ce nu trebuia spus. sa te ia dracu
  • 0 (0 voturi)    
    PACAT CA S-A DUS UN OM MARE (Duminică, 14 septembrie 2008, 20:39)

    catalin [anonim]

    A murit un om MARE intr-o zi MARE.Oare de ce mor toti oamenii buni?Si mai ales ai Romaniei.De ce mor oamenii care stiu sa reprezinte ceva pentru tara iar cei care au adus tara in halul asta traiesc? Oare Dumnezeu nu e rau? Dumnezeu sa-l ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    mare pacat (Duminică, 14 septembrie 2008, 20:50)

    bogdan [anonim]

    mare, mare pacat. O pierdere imensa. Sunt destul de tanar si l-am efecttiv l-am iubit, un OM si un ACTOR extraordinar. Ramas bun Maestre
  • 0 (0 voturi)    
    CUGET DECI EXIST! (Duminică, 14 septembrie 2008, 23:01)

    ELA [anonim]

    PRIN ACEASTA CUGETARE VEI EXISTA LA INFINIT IN INIMILE SI IN SUFLETELE NOASTRE!
    Nimeni nu va mai rosti ca TINE aceasta replica, cel mai iubit dintre pamanteni te-ai stins, poate un pic prea devreme ai plecat de printre noi, mai aveai multe sa ne spui, dar soarta ne surprinde intotdeauna.
    Orice inceput are si un sfarsit...
    Multumim din tot sufletul MAESTRE pentru tot ce ai lasat in urma ta fara a nu avea nimic in schimb, poate doar aplauze pe care le meritai din plin.
    Pace vesnica acolo unde numai Dumnezeu te mai poate vedea, auzi si simti !

    Semnat,
    O IDENTITATE RAMASA FARA INSPIRATIE!
  • 0 (0 voturi)    
    fane ! (Luni, 15 septembrie 2008, 1:54)

    costel [anonim]

    mor OAMENII si raman jivinele de ne duc spre moarte ! ar trebui ca lucrurile sa se intample invers ! din RAI sa ne trimita si noua o bucatica . AMIN !
  • 0 (0 voturi)    
    Ramas bun (Luni, 15 septembrie 2008, 10:42)

    Lori [anonim]

    A mai cazut o stea a teatrului romanesc. Pentru noi, cei care- l stim din tinerete si din multele roluri pe care le-a jucat, este un soc si nu pot spune despre el ca "a fost". Exista, este, si va fi intotdeauna in memoria noastra. S-a dus doar "sa se odihneasca putin"! Noapte buna, maestre.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l Odihneasca! (Luni, 15 septembrie 2008, 12:47)

    Andreea [anonim]

    Regret disparitia unui OM care si-a respectat profesia si publicul!
    Cu toate acestea deplang presa care nu a stiut sa ii respecte ultima dorinta, deci sa il respecte ca OM: de a nu face public motivul decesului. Imi pare rau ca unii isi castiga existenta asa...ca cei din presa...care au facut din acest caz...un motiv de...
  • 0 (0 voturi)    
    Mare actor (Luni, 15 septembrie 2008, 13:51)

    sile [anonim]

    Absolut memorabil in Glissando si in Titus Andronicus. Dumnezeu sa il odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    E trist (Luni, 15 septembrie 2008, 20:38)

    Adrian [anonim]

    E trist ca se duc, rand pe rand, oameni de valoare ai Romaniei.

    Observati ca au inceput sa se stinga, cate unul? Colea Rautu, Ovidiu Iuliu Moldovan, Ilarion Ciobanu etc. Iar acum maestrul Stefan Iordache.
    Si observati ca nu mai apare niciunul care sa le ia locul, niciunul care sa se ridice la valoarea lor?

    E trist.
    Dumnezeu sa ii odihneasca in pace.
    Iar pe noi Dumnezeu sa ne aiba in grija.
  • 0 (0 voturi)    
    toti murim! (Joi, 18 septembrie 2008, 15:37)

    gigi [anonim]

    Frati crestini, toti murim. Ne cheama Dumnezeu la El sa ne ceara socoteala pentru viata pe care am dus-o. Atunci nu mai conteaza ca esti celebru sau anonim, ca ai fost bogat sau sarac. Ca ai avut Q7 sau Logan. Conteaza doar cum te-ai pregatit pentru viata vesnica.

    Spunea Ioan Damaschinul foarte frumos: "noi mergem la Dumnezeu cu aripile pe care ni le-am facut pe lumea asta".

    Dumnezeu sa-l ierte pe Stefan. Un mare om si, dupa gandire, un adevarat crestin.

    Daca il vom cauta pe IIsus in viata aceasta, mult prea scurta avem sanse sa traim viata de apoi in Lumina Slavei Dumnezeiesti. Asa sa ne ajute Dumnezeu. Amin.