Ministrul Elena Udrea a inaugurat baia traditionala de la Hatuica si partia de schi de la Sugas Bai

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 17:15 Actualitate | Esenţial


Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea, a inaugurat sambata complexul balnear si baile traditionale de la Hatuica si noua partie de schi de la Sugas Bai, realizate cu sprijinul financiar al ministerului, relateaza Agerpres.

Cu prilejul vizitei in judetul Covasna, Elena Udrea a semnat, alaturi de reprezentantii Agentiei de Dezvoltare Regionala VII Centru si Primaria Sfantu Gheorghe, contractele de finantare pentru mai multe proiecte de dezvoltare a infrastructurii municipiului Sfantu Gheorghe, in valoare totala de circa 10 milioane de euro.

Elena Udrea a promis ca va aloca, saptamana viitoare, din bugetul ministerului, suma de 600.000 de lei pentru reabilitarea Pietei Mihai Viteazul din municipiul Sfantu Gheorghe, iar anul viitor va finanta lucrarile de acoperire a patinoarului din municipiul Targu Secuiesc.

De asemenea, se vor aloca fonduri pentru continuarea lucrarilor de reabilitare a bailor traditionale din judetele Covasna si Harghita, care pun in valoare apele minerale, termale si mofetele, precum si pentru infiintarea unui centru wellness in statiunea Covasna.

Ministrul Dezvoltarii si Turismului a afirmat ca anul viitor vor fi luate masuri drastice impotriva firmelor care nu au introdus in circuitul turistic bazele turistice si de tratament pe care le-au preluat in urma privatizarii, printre aceste masuri numarandu-se majorarea impozitelor pe cladiri si chiar exproprierea.

Elena Udrea a mai declarat ca, pentru a facilita implementarea proiectelor contractate, anul viitor va introduce un caiet de sarcini tip, cu prevederi unice, pentru licitatiile care se vor derula pe proiectele finantate de Ministerul Dezvoltarii.

In acest fel, vor fi mai putine contestatii si mai multa incredere in corectitudinea procedurilor de achizitii publice, a declarat Elena Udrea.


Citeste mai multe despre   
















2723 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:51)

    ioan [anonim]

    Fiti amabili lamuriti-ma unde este Hatuica si ce importanta turistica are. Ce cai de acces sunt spre acest sit turistic si ce ofera? Sunt un cetatean mai putin imformat, nu am auzit de Hatuica si imi asum lipsa de cunoastere!
    De E.U. m-am saturat sa tot aud! Vreau sa aud nume exotice precum Hatuica, s.a
    • +1 (3 voturi)    
      hatuica (Duminică, 19 decembrie 2010, 9:31)

      pix [anonim] i-a raspuns lui ioan

      Hătuica (maghiară Hatolyka) este un sat în partea de est a județului Covasna, în Depresiunea Târgu Secuiesc, pe malul drept al Râului Negru. Aparține de comuna Catalina.....mai pune mana si tu pe o harta, un atlas....
    • 0 (2 voturi)    
      Hatuica ! (Duminică, 19 decembrie 2010, 10:34)

      teo [anonim] i-a raspuns lui ioan

      Este un catun,component al comunei Catalina,jud.Covasna,situat la cca.7 kam de mun.Targu Secuiesc,respectiv 15 km de fosta renumita stratiune Covasna,mult mi cunoscuta in tara si nu numai.
      As intreba-o pe D/na Udrea,daca a auzit de statiunea Valcele,situata la 10 km.de Sf.Gheorghe,tot in jud.Covasna,ramasa in paragina dupa 1989,unde in secolul XIX-lea,venea la tratament insususi regele Serbiei ,si unde se afla inca,in curs de desfiintare,unicul Spital de tratare a afectiunilor neuromusculare.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 19:13)

    pamfletaru [utilizator]

    Ce se mai aude tanti Nuti cu proiectul bailor termale de la Bucuresti?! Mie personal mi-ar placea sa merg la bai termale in Bucuresti decat sa merg peste 8-9 ore si 600km pe autostrazile Romaniei pana la Oradea.

    Aveti votul meu daca sprijiniti acest proiect si il mai si duceti la capat... Banuiesc ca nu are rost sa spun ce bum turistic o sa fie in zona...
    • 0 (2 voturi)    
      banuiesc ca esti curios si ce pantofi purta nutzi? (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 20:03)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      nu de alta dar macar sa fie in ton cu postarea...poate ca tu ai vrea sa aduca si litoralul in bucuresti?
    • 0 (2 voturi)    
      Mitrea C (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 20:20)

      .., [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      te pomeni ca vrei si exclusivitate la inaugurare(putzin jacuzzi cu Elena)
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Duminică, 19 decembrie 2010, 20:52)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui ..,

        Si tu si Scartz care a scris mai sus habar nu aveti despre ce vorbiti. Ce te intereseaza maestre pe tine cine vine in Bucuresti atata timp cat scoate banul?! Intra bani la bugetul de stat, la bugetul primariei, intra bani in buzunarele privatilor, se dezvolta infrastructura etc. Intr-un singur cuvant se dezvolta regiunea!

        Dar banuiesc ca voi nu vedeti lucrurile asa si ca va place la mare la Mamaia sau pe Valea Prahovei cu toti cocalarii si taranii!
  • -1 (1 vot)    
    S-au refacut (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 22:40)

    Cetateanul recunoscator [anonim]

    si pe strada mea 10 m de trotuar,distrusi de aia de la Apa si canal cand au reparat o teava sparta.Banuiesc ca banii pt.refacere provin tot de la ministerul d-nei Udrea,ca din alta parte de unde,ca totul in tara asta se face numai de ministerul domniei sale,iar primarul nostru e pesedist,si,fiind el in Opozitie,nu e bun de nimic si vrea raul populatiei.Asteptam,prin urmare,cu vie emotie si entuziasm vizita d-nei Udrea in urbea noastra pt. inaugurarea celor 10 m de trotuar.
  • 0 (0 voturi)    
    Ministrul EU (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:56)

    Irist [utilizator]

    Nu inteleg de ce noi - romanii suntem atat de invidiosi. Daca ministru n-ar fi Udrea cum vi s-ar parea investitiile respective?
    N-am vazut comentarii satirice la adresa primarului Bucurestiului, la ideile lui nastrusnice - ultimele: organizarea in Bucuresti a Jocurilor Olimpice in 2020, repetarea concursului = Cel mai mare carnat etc.
    VA ROADE INVIDIA stimati comentatori!
  • 0 (0 voturi)    
    UNDE ESTE SI PROMOVAREA !! (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:05)

    GIGI [anonim]

    doamna udrea cum si promovati aceste proiecte pentru a atrage investitori si inclusiv turisti?...cumva o parte din acesti banuti destinati promivarii intra in buzunarelele dvs oneste?!