Incediu intr-o tabara de tigani din Roma: Un copil roman de trei ani a murit

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 august 2010, 11:58 Actualitate | Esenţial


Un copil roman de trei ani a murit si fratele sau de patru luni a suferit arsuri grave dupa ce un incendiu a devastat o tabara de tigani din Roma, a anuntat vineri presa italiana, citand pompierii si carabinierii, relateaza AFP.

Pompierii au intervenit in jurul orei 1,30 pentru a stinge incendiul, ale carui cauze nu sunt cunoscute deocamdata. Copilul ranit are arsuri pe 40% din corp.

Identitatea exacta a familiei nu a fost confirmata, tatal prezentandu-se ca fiind de nationalitate straina. Potrivit presei, este vorba despre tigani originari din Romania.

Flacarile au distrus cel putin patru baraci din aceasta tabara neautorizata situata in apropierea cartierului EUR. Mama si tatal celor doi copii au suferit si ei arsuri, insa nu atat de grave.

Potrivit cifrelor oficiale, in capitala italiana traiesc aproximativ 7.200 de tigani, in aproape 100 de tabere, dar organizatiile umanitare spun ca numarul romilor este dublu. Un proiect al autoritatilor locale prevede reinstalarea a 6.000 de persoane in 13 tabere amenajate la periferia Romei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4502 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    Ciudat titlu... (Vineri, 27 august 2010, 12:06)

    Aurel [anonim]

    Ce cauta un copil roman intr-o tabara de tigani?
    • -21 (29 voturi)    
      despre romani (Vineri, 27 august 2010, 12:25)

      adsfasd [anonim] i-a raspuns lui Aurel

      Italienii incep sa dea foc la taberele de tigani, oameni nevinovati incep sa moara, iar romanasii nostri vor incepe sa scrie comentarii de gen "asa le trebuie!".
      Acum veti vedea cat de umani sunt romanii!
      • +24 (26 voturi)    
        despre tigani (Vineri, 27 august 2010, 12:31)

        aredhel [utilizator] i-a raspuns lui adsfasd

        Ai fost tu vreodata in vreo tabara de tigani sa vezi cum e si ce oameni nevinovati gasesti pe acolo? Nici un italian nu a dat foc baracilor; si-au dat foc ei singuri din cauza diverselor improvizatii facute de ei insisi. Am nenorocul ca in zona in care locuiesc de vreo 2 ani au inceput tiganii sa-si faca tabara si de doua ori am chemat pompierii din cauza incendiilor pe care le provocau ei insisi. Nu le mai plangeti de mila caci si-au facut-o cu mana lor.
      • +9 (9 voturi)    
        Chiar ma plictisesti... (Vineri, 27 august 2010, 12:49)

        Buster [anonim] i-a raspuns lui adsfasd

        Sigur ca faptul ca a murit un copil este regretabil....dar comentarii de genul asa le trebuie nu sunt neaparat directionate spre acest fapt.

        Astfel de comentarii sintetizeaza sila si respingerea pe care tiganii o aduc cu ei oriunde in lume ...ca vorba aceea francezii si italienii nu-i fugaresc degeaba....

        Asa ca mai subtirel...
      • +5 (5 voturi)    
        Stai un pic... (Vineri, 27 august 2010, 13:25)

        Aurel [anonim] i-a raspuns lui adsfasd

        1 - unde ai vazut comentarii de genul "asa le trebuie"? Am citit toate comentariile pana la 13:15 si nu am vazut asa ceva.

        2 - originea focului nu reiese din articol. Mai incet cu acuzele la adresa italienilor
      • +9 (9 voturi)    
        Ai habar (Vineri, 27 august 2010, 14:13)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui adsfasd

        Ce inseamna 100 de tabere de tigani ,dar se spune ca sant mai multe cica dublu 200 de tabere de cocioabe facute din carton si resturi.Fara grupuri sanitare caca pisu pe unde da D-zeu.Galagie ,mizerie preparat mancarea in aceste conditii,mirosuri IADUL pe pamant.Focare de infectie ,de cersetorie,jafuri,droguri BABILONUL CEL MARE.O parte poate infima sant cei care muncesccu adevarat dar ma indoiesc ca muncind ar accepta sa traiasca acolo.Faptul ca cativa trazniti au dat foc este deplorabil dar este un semnal dat autoritatiilor ca italienii ca francezii s-au saturat.Au ei ai lor si nu sant putini.Si ce cauta un copil de roman intre ei.Politia ar trebui sa investigheze.Nu cumva e unul dintre copii care dispar anual din romania.Cioaba ala al lor care e putred de gras si tot staboru tiganes ar trebui sa le spuna scurt pe doi.Ori intrati(am) in rand cu civilizatia ori o sa aveti avem de suferit.Nu mai tine minciuna cu discriminarea sau umblatul cu manusi.
      • +2 (2 voturi)    
        despre rromi... (Sâmbătă, 28 august 2010, 14:22)

        Pierrot [anonim] i-a raspuns lui adsfasd

        Ai dreptate domnule rrom adsfasd!
        Ma gandesc, poate organizati voi tiganii, scuze, rromii, niste cursuri de umanism pentru romani...
        Ce zici? Avem vreo sansa sa ne umanizati?
    • 0 (6 voturi)    
      nu chiar (Vineri, 27 august 2010, 13:51)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Aurel

      Probabil ca acel copil era de nationalitate romana chiar daca era tigan Ca toti cei de acolo de altfel.
      • +5 (11 voturi)    
        pardon! (Vineri, 27 august 2010, 15:12)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui cris

        era de cetatenie, nu de nationalitate romana! romanii nu sunt negri, murdari si antisociali!
      • +7 (7 voturi)    
        nationalitate vs cetatenie (Vineri, 27 august 2010, 16:11)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui cris

        A nu se confunda NATIONALITATEA cu CETA-
        TENIA!!asa fac si cei din vest,mai ales ca sunt ajutati de asocierea ROMA/ROMANI!!
        acel copil era de nationalitate TIGAN,sau mai elevat ROMA si de cetatenie ROMANA!
        De exemplu,eu sunt de nationalitate CEH si
        de cetatenie ROMANA!Sunt doua lucruri complet diferite.Cu stima...
    • +2 (2 voturi)    
      petru Aurel (Vineri, 27 august 2010, 21:19)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Aurel

      Poate era un copil furat de tigani?
    • +1 (1 vot)    
      confuzie (Sâmbătă, 28 august 2010, 0:23)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Aurel

      Eh,pai copilul nu a murit in tabara, ci s-a inecat in Jiu.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce v-am spus eu de confuzia care se face?!? (Duminică, 5 septembrie 2010, 2:15)

      NTatiana [anonim] i-a raspuns lui Aurel

      Ce va tot spun eu ca e absolut necesar ca numele lor oficial sa fie de ''tigan'' si nu de ''rom''deoarece in afara tarii toata lumea face confuzie spunand ca in Romania traiesc doar romi si nu Romani...; in plus cand sunt prinsi ca incalca legea in tarile din vestul Europei imediat ce sunt prinsi de Politia locala arata Pasaportul Romanesc...; am inceput sa ma ingrijorez ...poate ca sunt si alti tigani din alte tari din estul Europei care incalca legea dar daca au pasapoarte false Romanesti reiese ca tiganii sunt numai cei veniti din Romania ..dar nu e adevarat ...ca aici am vazut si tigani polonezi, letoni, lituanieni, unguri, slovaci ....si credeti ca ei sunt ''angels on Earth''??? asa ca nu ni se mai alege !!!daca oficialitatile noastre le-ar trece in pasapoarte ca sunt tigani apartinand la organizatia lor atunci s-ar mai clarifica putin lucrurile !!!
  • +3 (7 voturi)    
    O abordare mai pragmatica (Vineri, 27 august 2010, 12:28)

    UE [anonim]

    italienii par sa actioneze si ei , concomitent cu francezii , in problema tiganeasca.
    Apar conditiile precare si primejdioase in care locuiesc si care pun in pericol si pe ceilalti conlocuitori.
    Pare o abordare mai subtila a problemei tiganilor, carora li se indica sa se repatrieze intr-un mediu mai tolerant in Romania. Au trecut ei sigur multe incendii si expluzari, dar acum se face si publicitate mai agresiva. Poate vor mai aparea si cazuri Mailat, sa priceapa toata lumea.
    dar daca se muta in Franta, pentru ei nu conteza limba....?
    • +7 (7 voturi)    
      Limba (Vineri, 27 august 2010, 13:07)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui UE

      Credeam că furtul este o limbă de circulație internațională? :D

      Adrian
  • +5 (5 voturi)    
    Vreti sa spuneti, un copil Cetatean roman (Vineri, 27 august 2010, 13:01)

    wera [anonim]

    Cred ca gazetarul a vrut sa zica a murit un copil Cetatean roman.

    Haide sa fim exacti domnilor.
  • -10 (12 voturi)    
    Cum este posibil asa ceva! (Vineri, 27 august 2010, 13:21)

    si_eu_pe_aici [utilizator]

    De ce aceasta etnie pateste asa ceva? Numai in Romania noi rromi patim asa ceva! Autoritatile unde sunt sa apere aceasta categorie de oameni?
    • +2 (2 voturi)    
      pentru si eu pe aici (Vineri, 27 august 2010, 21:34)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui si_eu_pe_aici

      Ma bucur ca am gasit si un tigan pe aici. Sa traiesti!
      Vad ca folosesti cuvantul rom in loc de tigan. Pacat...
      Cum spui tu la tigancusa?
      Hai lamureste-ma, daca tot insisti in aberatia de a folosi un cuvant inventat , care nu exiata in limba romana. Cand vorbesti tiganeste, poti vorbi cum vrei si poti folosi ce cuvinte vrei. Dar daca vorbesti romaneste , te rog nu ne schimonosi limba cu acesasta aberatie de cuvant. Multumesc.
    • 0 (2 voturi)    
      iti zic eu (Vineri, 27 august 2010, 22:01)

      eu [anonim] i-a raspuns lui si_eu_pe_aici

      Vand burlane
      • +1 (1 vot)    
        E clar! (Duminică, 29 august 2010, 10:08)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Domnul tigan ( "si eu pe aici") nu poate raspune serios la o intrebare. El face misto !
        Si vrea respect. Nu ai respectul meu.
    • +2 (2 voturi)    
      s-a intamplat in Italia (Vineri, 27 august 2010, 23:56)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui si_eu_pe_aici

      Bine, dar intamplarea de fata s-a intamplat in Italia. Ce vina au autoritatile din Romania pentru tragedia ce s-a intamplat acolo si cum era sa-i apere?
    • +1 (1 vot)    
      voi tiganii (Sâmbătă, 28 august 2010, 13:43)

      Mos Gerila [utilizator] i-a raspuns lui si_eu_pe_aici

      voi tiganii, nu rromii. Nicaieri nu vi se spune romi decat in Romania, peste tot vi se spune tigani.Si asa vi s-a spus de secole, de cand ati migrat din Bangladesh catre Europa. De ce vi se intampla ? Pentru ca nu va place munca, nu va place sa invatati sa va civilizati si sa fiti educati. Traiti in haita ca animalele, si actionati ca animalele, furati, cersiti, asteptati de la altii.
    • +2 (2 voturi)    
      De ce?????? (Sâmbătă, 28 august 2010, 16:32)

      Lotte [utilizator] i-a raspuns lui si_eu_pe_aici

      @si_eu_pe_aici
      Patiti peste tot, n-ai grija : In Franta si in Italia, Spania, Anglia, Cehia, Polonia, etc, etc. si se pregateste restul... In Romania patiti cel mai putin, crede-ma! Desi ar trebui sa patiti cel mai mult!
      De ce nu patesc nimic si nicaieri sasii, aromanii, sarbii, armenii, tatarii, secuii, etc, etc....
      Nu stii de ce?
  • -8 (12 voturi)    
    Copii arsi - RUSINE ITALIA ! (Vineri, 27 august 2010, 13:30)

    MIHAI 2 [anonim]

    Presedintele, Premierul si minstrii
    Italiei au mainele pate de sangele acestor copii.
    Nu poate fi considerata civilizata o tara in care un copil moare in incendiu, iar altul de numai cateva luni, total lipsit de aparare, sufera arsuri 40%.
    • +14 (14 voturi)    
      Rusine tie sa iti fie, pentru tupeu!! (Vineri, 27 august 2010, 14:00)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      In cazul in care cunosti cu adevarat sensul cuvantului "rusine"!!
      De ce sa ma simt eu vinovata pentru ei? Si de ce nu parintii lor, care trebuie sa fie anchetati si pedepsiti pentru neglijenta criminala?

      Sunt paraziti, care nu isi asuma nici un fel de responsabilitati, nici pentru propria viata si nici pentru a progeniturilor ce le apartin. Si atunci de ce noi, sau italienii sau francezii, in general lumea civilizata sa se simta responsabila in locul lor?
    • -3 (7 voturi)    
      incendiu (Vineri, 27 august 2010, 14:00)

      MIHAI -III- [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

      nu twe supara , tu sa fii pus asa intro situatie , ai sari sa ti scoti copii din foc sau ai astepta pompierii sa faca asta ? eventual si ceva compasiune si ajutoare materiale de pe urma intamplarii ??
      • -2 (2 voturi)    
        Nu era vorba despre Italia (Sâmbătă, 28 august 2010, 0:24)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui MIHAI -III-

        ”A bate saua - sa priceapa martoaga”
        spune e un proverb.
        In postarea mea Italia era saua, iar martoaga...mi se pare... evident cine era...
        Din pacate nu
        si pentru cei care mi-au dat replici ostile si pe care ii invit sa o reciteasca asigurandu-i ca supararea lor este fara obiect.
  • +9 (9 voturi)    
    Legi sunt,cine sa le aplice. (Vineri, 27 august 2010, 14:32)

    mircea [anonim]

    Daca s-ar aplica legea si in Romania,si in Franta si in Italia nu ar mai fi atatea probleme cu tiganii.Prin Franta si Italia li se permite sa-si faca tabere pe terenuri care au un proprietar,fara autorizatii si cand incep sa aiba probleme acuza pe altii.Cu tiganii trebuie aplicata legea la fel cum se aplica si pentru altii.Nu au nici-un motiv sa se creada discriminati din aplicarea legii.Si cei cartte nu au aplicat legea cand trebuia sa fie sanctionati,pentru-ca tiganii au perfectionata tehnica mitei.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu va dati seama!!!! (Sâmbătă, 28 august 2010, 1:12)

    Alex [anonim]

    ca ne-am saturat de voi (rromi/ romi/ tigani sau cum va mai numiti ) nu va mai vrem in europa ne-ati demostrat noua le-ati demonstrat lor, sunteti niste paraziti ori va schimbati ori accidente tragice ca si cel prezentat se vor inmulti
  • +1 (1 vot)    
    Bulibasa (Sâmbătă, 28 august 2010, 8:10)

    Alex [anonim]

    Un copil rom a murit intr-un incendiu.
    Bulibasa trebuie sa-si dea demisia !!!
    Punct :)
  • +1 (1 vot)    
    perspective (Duminică, 29 august 2010, 6:21)

    ana [anonim]

    cand e viu e tigan, cand e mort e roman. asta spune multe ...