Invierea Domnului, sarbatorita de crestinii din toata lumea

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 22:00 Actualitate | Esenţial


Lumina Invierii
Foto: Rompres
Credinciosii ortodocsi si greco-catolici, dar si cei romano-catolici, au sarbatorit in aceasta noapte Invierea Domnului, cea mai mare sarbatoare a crestinatatii. In Capitala, Slujba Invierii de la Catedrala Patriarhala a inceput exact la miezul noptii, iar cea de la Catedrala romano-catolica "Sfantul Iosif", o ora mai devreme. Potrivit traditiei, lumanarea de la Inviere trebuie adusa acasa aprinsa, lumina luata de la preot fiind considerata sfanta si protectoare. Timp de 40 de zile, pana la Inaltarea Domnului, credinciosii se saluta cu "Hristos a inviat!" si isi raspund cu "Adevarat a inviat!".

In Bucuresti, la Catedrala Patriarhala, Prea Fericitul Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane a oficiat, de la miezul noptii, slujba de Inviere.

Slujba de la catedrala romano-catolica "Sfantul Iosif", oficiata de Inalt Prea Sfintia Sa Ioan Robu, arhiepiscop mitropolit de Bucuresti, a inceput cu o ora mai devreme, la 23:00.

De asemenea, in Biserica Sfantului Mormant de la Ierusalim, Slujba Invierii a inceput la miezul noptii (ora 01:00, ora Romaniei). La ea au luat parte mii de credinciosi din Israel dar si pelerini veniti din toate colturile lumii.

Anul acesta, Lumina Sfanta a venit sambata la ora 14 si 7 minute, in cadrul unei slujbe speciale oficiate de patriarhul grec al Ierusalimului. Lumina Sfanta a fost adusa in Romania de o delegatie din care au facut parte presedintele Consiliului Judetean Suceava, Gheorghe Flutur si parintele Varsanufie Prahoveanu, episcop vicar. Acestia au fost primiti de patriarhul greco-ortodox al Tarii Sfinte, Teofilos al III-lea.

Potrivit traditiei, lumanarea de la Inviere trebuie adusa acasa aprinsa, lumina luata de la preot fiind considerata sfanta si protectoare. In unele regiuni ale tarii, lumanarea se stinge in grinda casei, in semnul crucii. Apoi, ea este pastrata in cea mai mare sfintenie tot anul pentru o avea la indemana in caz de furtuna, pericol sau boala. Din batrani, se spune ca lumina ei fereste gospodaria de trasnet, alunga vremea rea si aduce soarele.

Timp de 40 de zile, pana la Inaltarea Domnului, credinciosii se saluta cu "Hristos a inviat!" si isi raspund cu "Adevarat a inviat!".


Citeste mai multe despre   


















3852 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    Preotii si lumina (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 22:35)

    Constantin R. [anonim]

    In loc sa lumineze poporul, preotii il tin in intuneric. Nu respecta Noul Testament, ci fac mare valva cu practici pagane. In Dictionarul de teologie ortodoxa al preot prof, dr. Ion Bria, la pag. 97 este scris: "crestinismul imprumuta elemente din cultura pagana... folosirea lumanarilor... "
    • +4 (10 voturi)    
      Talibanii inculti vor sa schimbe biserica (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 23:45)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Constantin R.

      Practicile pagane fac parte din traditia Bisericii, inca de pe timpul lui Iisus. Ele se pastreaza in Biserica datorita faptului ca aceasta este o institutie care are un singur scop - conservarea si nu inovatia.

      Protestantii si neo-protestantii au alta abordare - ei au respins (au incercat in orice caz) tot ceea ce au considerat ca facand parte din traditie, iar in prezent cauta sa adapteze biserica la inovatiile social-istorice.

      Practicile pagane nu mai sunt pagane in absenta paganismului. Ele sunt integral practici crestine, intr-o societate crestina, fie si ipocrita precum cea romaneasca.

      Cei ca tine nu inteleg fundamentul bisericii si pretind acesteia sa se adapteze si sa faca schimbari. Acesta este ULTIMUL lucru pe care il va face o institutie dedicata conservarii (adevarului si modului cum acesta a fost formulat de catre primii crestini de pana la sinoadele ecumenice - de atunci s-a oprit orice "inovatie").

      Daca vrei sa faci tu inovatii sau sa cureti biserica de anumite traditii fa-le la tine in apartament, sau creaza-ti o secta ortodoxa, dar nu pretinde bisericii sa faca operatii de mentenanta si adaptare - nu intelegi esenta bisericii.
      • +2 (2 voturi)    
        Mai.. (Duminică, 4 aprilie 2010, 7:50)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        Biserica nu are ca scop conservarea.. Conservarea se face la fabricile de conserve.. Acolo la muraturi si la gemuri..

        Bisirica trebuie sa aiba ca scop raspandirea cuvantului lui Isus, salvarea oamenilor din pacat(e) etc etc.. Traditia este doar un mijloc prin care Biserica Ortodoxa (cat si cea Catolica) isi atinge (sau incearca sa-si atinga) scopul..

        Crezi ca arderea unei lumanari (nu am nimic impotriva acestui "obicei") sau inconjurul bisericii te scoate din pacat?... Simple simboluri, ca si icoanele. Credinta este dincolo de ele si nu prin ele. Cu siguranta asta il preocupa pe Isus in acele zile: de cate ori se inconjoara biserica...

        Mai usor cu "talibanii", "incultii" si "nebunii", ca doar te dai mare cunoscator si crestin.
        • 0 (0 voturi)    
          Doctrina e una / crestinismul din popor e alta (Luni, 5 aprilie 2010, 12:40)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Alius

          Nu sunt de acord.

          Biserica are ca scop conservarea adevarului revelat acum 2000 de ani. Conservarea acestui adevar si transmiterea lui mai departe se face cu ajutorul traditiei si prin minima inovatie.

          Traditia este fundamentala in biserica ortodoxa, nefiind un simplu intermediar, o simpla "practica", ci si modul prin care revelatia a construit biserica.

          Conservarea adevarului revelat ramane scopul si mijlocul Bisericii!

          Atitudinile anti-traditie de tipul celei de mai sus (Alius) nu sunt surprinzatoare. Ele au constituit sursa miscarilor protestante.

          E normal ca cei care cunosc putin doctrina ortodoxa si sunt puternic ancorati in modernitate sa priveasca anumite practici drept simple practici, golite de adevar.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu conteaza ca nu esti tu de acord... (Luni, 5 aprilie 2010, 15:04)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

            Imi tot vorbesti de Biserica Ortodoxa... Sa inteleg ca doar credinciosii ortodocsii ajung in rai?...

            Daca toti pastreaza "traditiile", cum se face ca ele sunt atat de diferite? Traditiile astea sunt doar niste interpretari umane a ceea ce a fost, niste "adaugiri", care nu au legatura cu salvarea sufletului...Si Inchizitia a tinut sa pastreze cu orice pret (stim pretul) traditiile si interpretarile, asa cum le vedea ea.

            Iti propun un experiment: nuafragiezi pe o insula pustie, fara biserica, fara lumanari, fara icoane, fara vin etc, unde va trebui sa traiesti tot restul vietii tale... Ce se va intampla cu sufletul tau? Va ajunge in Iad doar pentru ca nu mai poate respecta traditiile?

            Iti spun inca o data: rolul bisericilor nu este acela de a pastra traditii.. Isus nu a spus ucenicilor: raspanditi-va si conservati traditiile...
      • +1 (1 vot)    
        conservare? (Duminică, 4 aprilie 2010, 12:06)

        cornel [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        Daca Biserica are un singur scop si ala e conservarea practicilor fie ele pagane sau nu, atunci e jale de noi. Adevarul nu are nevoie de nici o conservare atat timp cat e pe paginile Sfintei Scripturi sub forma cuvintelor si faptelor Domnului Iisus Hristos si a ucenicilor sai. Nu-i asa ca Domnul Iisus a zis "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine...." Daca practicile conteaza mai mult decat esenta crestinismului atunci riscam sa murim de foame incurcandu-ne in ambalajele in care am pus hrana. Cine va cauta Adevarul cu o inima sincera n-are cum sa nu ajunga la Hristos indiferent daca respecta su nu practicile ortodoxe sau catolice sau ce mai vreti dv.
        • 0 (0 voturi)    
          Ortodocsi necunoscatori de doctrina (Luni, 5 aprilie 2010, 12:44)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui cornel

          Nu ai citit cu atentie ce am scris si cu siguranta nu cunosti doctrina traditiei din biserica ortodoxa.

          Repet - practicile ortodoxe nu sunt simple practici, desi omul modern tinde sa le priveasca astfel, golite de semnificatie.

          Cand bei vin si mananci paine la impartasanie nu e un simplu obicei (preluat altminteri din traditii semite pre-crestine), este o TAINA cu valoare sacramentala, in contextul bisericii.

          PS: Conform doctrinei ortodoxe ale bisericii majoritare din Romania, Iisus vorbeste si prin traditie, nu doar in inima ta cand te rogi.
    • +1 (1 vot)    
      asta ar fi cea mai mica problema... (Duminică, 4 aprilie 2010, 5:50)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Constantin R.

      Inclusiv calcularea datii PASTELOR e de esenta pagana, Incepe de la Prima vinere dupa prima luna plina de dupa Equinixtiul de primavara. Solstitiile si equinoxurile sunt in nesenta elemente ale calendarului pagan (natural), cat si alternanta fazelor lunare e de-a dreptul "eretica", din moment ce crestinismul e de esenta solara...

      Dar e OK ca suntem toti crestini, injunghiem miei si facem cozonaci in sarbatorile legale. Asta ne face sa fim mai buni an de an...
    • -2 (2 voturi)    
      da tu din ce secta esti? (Duminică, 4 aprilie 2010, 8:14)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Constantin R.

      si de ce vine lumina din cer numai la ortodocsi ,daca tot esti asa de destept?
      ca la voi,sectantii,nici vorba de lumina coborita din cer sau te faci ca nu stii despre ce e vorba?
  • +5 (15 voturi)    
    HRISTOS A INVIAT (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 22:49)

    victor [anonim]

    Constantin macar in noaptea asta mai putina carcoteala
    • -3 (13 voturi)    
      Nu-i carcoteala (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 23:00)

      Constantin R. [anonim] i-a raspuns lui victor

      Va place sa traiti in minciuna.Te supara adevarul; in loc sa le ceri socoteala ca in loc de Adevarul ce poate mantui un om vi se ofera elemente pagane de chiar cei care ar trebui sa ia atitudine ferma contra introducerii lor in crestinism.
      • 0 (8 voturi)    
        Nebuni printre noi (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 23:50)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Constantin R.

        Amice, daca accepti adevarul bisericii, ii accepti si principiul prin care s-a conservat pana la tine (forma conservata prin traditie).

        Daca respingi forma cautand adevarul, iti propun sa iti faci propria biserica de tip sectar si sa cureti acolo tot ce nu-ti place. Inventeaza-l tu pe Hristos asa cum ti-l inchipui, daca nu iti place modul cum a ajuns in prezent prin traditia institutiei bisericii.

        PS: Si de Craciun apar tot felul de nebuni care spun ca arderea de flacari e pre-crestina, incep sa delireze cu solstitiul, zoroastrismul etc, uitand ceva esential - modul cum traditia se practica face parte din viata crestina si din modul cum adevarul pe care il reclama biserica se comunica mai departe. Nu este un insert pagan in corpul bisericii, ci o traditie devenita integral crestina. Nu-ti place, fa-ti organizatia ta si purifica tot ce vrei => in lume sunt mii de nebuni care isi fac propriile secte cum vor.
        • +1 (1 vot)    
          dogma (Duminică, 4 aprilie 2010, 8:29)

          din galerie [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          multzi nu intzeleg dogma. tocmai asta e puterea credintzei, acceptarea dogmei si vietzuirea in conformitate.
          democratzia da dreptul fiecaruia sa'si aleaga crezul, drumul in viatza sa'si schimbe convingerile, sa fie iiber cujetator, etc.
          dar, bunul simtz spune ca respectul si ingaduintza sunt aspectele orticarei civilizatzii umane si sunt propavaduite in toate religiile pamantului. numai ateii si comunistii n'au niciun respect, cred ca au dreptul si pot face orice.
          Iisus a zis: "Doamne, iarta'i ca nu stiu ce fac !"

          tuturor: Hristos a inviat !
          Pasti fericit !
  • +6 (10 voturi)    
    sila (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 22:51)

    Crestin [anonim]

    s-au spurcat tot anul, acum sa mai aprinda o lumina "sfanta" sa le "sfinteasca viata murdara si imbacsita de pacate ascunse.
  • +2 (10 voturi)    
    treziti-va! (Duminică, 4 aprilie 2010, 0:30)

    antiblogtm.blogspot.com [anonim]

    oare cati stiu ca mai toate sarbatorile sunt de fapt sarbatori pagane carora li s-a dat o incarcatura crestina ? pastele, sub un alt nume, se sarbatorea si inainte de cristos ca o celebrare a primaverii, a invierii naturii.... va suna cunoscut?
    daca exista o energie cosmica unica si creatoare, atunci cu siguranta nu are constiinta si vointa proprie, si in mod evident nu trebuie celebrata in ritualuri bizare, si nu are nevoie de supusi credinciosi !
    Omul nu are nevoie de religie ci de morala, etica, buna-crestere care sunt valori universale ce ne diferentiaza de animale.
    • +1 (5 voturi)    
      mai daca nu crezi e treaba ta (Duminică, 4 aprilie 2010, 1:45)

      pica [anonim] i-a raspuns lui antiblogtm.blogspot.com

      dar sa nu-i lasi pe altii sa o faca ca asa cred, eu cred ca te confrunti cu o dilema. uite respecta ca sa fii respectat si tu si fiecare cu drumul. tu petrece pe alte posturi si lasa-i pe altii sa se bucure...Hristos A Inviat Romania, asta mai ramine sa ne ia....
    • +1 (1 vot)    
      pastele se sarbatorea (Duminică, 4 aprilie 2010, 8:39)

      din galerie [anonim] i-a raspuns lui antiblogtm.blogspot.com

      nu de pagani, ci de evrei ca o recunostintza adusa lui Dumnezeu pentru eliberarea din sclavie.
      deci e o sarbatoare a eliberarii.
      Iisus a fost crucificat in acel timp de sarbatoare.
      este simbolul altei eliberari, a eliberarii sufletului prin jertfa trupului.
      niciun ritual uman nu e bizar. rolul lor este sa elibereze sufletul si constiintza de necazurile vietzii si sa apropie omul, sufleteste, de Dumnezeu. daca mata crezi cu adevarat si respecti energia aia, cosmica, si crezi in morala, buna crestere si valori universale, atunci precis ca stii si sa respecti semenii care gandesc altfel.

      Hristos a inviat !
  • +5 (7 voturi)    
    Nu va mai agitati atat (Duminică, 4 aprilie 2010, 1:18)

    ionel [anonim]

    Si evreii au paste, mai puneti mana pe o carte sau mai mergeti si voi in alte tari si veteti ca nu exista numai biserica ortodoxa romana care e singura care are dreptate si restul sunt niste amariti care vor arde in iad (sic)
    • -1 (1 vot)    
      crucea cu 6 colturi (Duminică, 4 aprilie 2010, 5:53)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui ionel

      Pastele evreiesc reprezinta eliberarea din sclavia faraonului, si oarecum IRONIC corespunde cu rastignirea lui Iisus.
      Dar din pacate, acest popor nu invata niciodata din propriile greseli, dar macar are FANii lui.
    • +1 (1 vot)    
      paste (Duminică, 4 aprilie 2010, 7:47)

      mia [anonim] i-a raspuns lui ionel

      nu numai ca si evreii au paste (in care sarbatoresc eliberarea din robie), dar anul acesta si pastele lor este tot acum. asa ca atat crestinii, cat si evreii au pastele deodata in acest an.
    • -1 (1 vot)    
      digresiune (Duminică, 4 aprilie 2010, 11:16)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Prietene, nu suntem niste fundamentalisti inculti, lasa carcotelile cu iadul, Daca nu poti sa te bucuri de Paste mai bine du-te si contempleaza cum infloreste natura (care e tot creatia lui Dumnezeu).
      • 0 (2 voturi)    
        saracu de tine.. (Duminică, 4 aprilie 2010, 19:56)

        marlene [anonim] i-a raspuns lui alex

        dar pe la scoala ai fost???Nu s-ar vedea.
    • -1 (1 vot)    
      Pt. Ionel (Duminică, 4 aprilie 2010, 11:38)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Evreii au sarbatorit mai devreme Pesah-ul sau Pastele cum se spune la noi. Insa pentru ei are o alta semnificatie si anume Iesirea din Egipt de sub robia faraonului. Crestinii sarbatoresc Invierea Domnului Iisus Hristos si nu Pastele.
      Se pot face paralele multe intre cele doua sarbatori de ex. mielul sacrificat in noaptea iesirii din Egipt cu sangele caruia au uns usiorii astfel ca ingerul mortii sa nu intre in casele evreilor. La fel a fost sacrificat Mielul lui Dumnezeu iar sangele Lui te poate salva de moartea vesnica... se pot gasi multe asemanari dar trebuie sa le cauti.
    • -1 (1 vot)    
      Hristos a Inviat @ ionel (Duminică, 4 aprilie 2010, 14:23)

      pcd [anonim] i-a raspuns lui ionel

      poate vreodata o sa te bucuri si tu de lumina lui Hristos. acum esti plin de ura. cat priveste pastele evreesc(pessach in ebraica) el simbolizeaza eliberarea din robia egipteana. de aceea in amintirea anilor grei de robie se mananca ierburi amare si se bea vin rosu(sangele varsat in robie). ca o preinchipuire a jertfei lui Hristos(chiar si pentru inculti ca tine) se jertfeau miei pascali(de aici si Hristos este numit Mielusel, jertfa cea curata) fara prihana, pentru iertarea pacatelor. PASTELE CRESTIN INSEAMNA INCETAREA LEGII VECHI SI RASCUMPARAREA OMULUI DIN MOARTEA VESNICA PRIN PATIMILE, JERTFA SI INVIEREA LUI HRISTOS. DECI, SEMNIFICATII CU TOTUL SI CU TOTUL DIFERITE. la fel si pentru 'filozoful' antiblog de mai sus. atata ura aveti incat nici macar in cea mai sfanta noapte pentru crestini nu ne lasati in pace? daca voi nu credeti, de ce incercati sa-i impiedicati si pe ceilalti? incercati sa ne aduceti pe toti la necredinta voastra? sa va dau o veste proasta; au incercat si altii si nu au reusit. va place sau nu, crestinismul, Biserica, nu vor disparea niciodata. chiar si vaoua va zicem: Hristos a Inviat!
  • -2 (2 voturi)    
    la ce secte sau religii mai coboara (Duminică, 4 aprilie 2010, 8:16)

    gheorghe [anonim]

    lumina din cer in fiecare an asa cum se intampla la ortodocsi?
    ia sa-mi raspundeti
  • -1 (1 vot)    
    decline ... (Duminică, 4 aprilie 2010, 11:32)

    utug [anonim]

    The natural decline of religion
    http://www.freeinfidel.com/2008/01/11/the-natural-decline-of-religion/


    In Japan, interest in Buddhism is waning so fast that not even bar-crawling monks can spark a revival. As with many other religions, people like the ceremony, but aren’t so fussed about the supernatural nonsense that goes with it.

    According to a report in the Guardian, some 75% of Japanese count themselves Buddhists. But the temples stand largely empty and monasteries are running out of cash. It seems that most people in Japan remember they’re Buddhists only for those moments in life where tradition and ceremony are important, such as funerals.

    This seems not unlike the situation with Christianity in the UK. While large numbers of Brits might still label themselves as ‘Christian’ if asked (for a survey, perhaps), the truth is that they see the inside of a church only for weddings, funerals and perhaps christenings. They are there, not to worship god, but to enjoy the tradition: the picturesque gothic church goes nicely with the big white dress and, on more sombre occasions, singing favourite hymns learned at school may bring a sense of comfort and continuity. Of course, most people singing those hymns haven’t the faintest idea of their meaning even if they can remember most of the words. ...
  • -2 (2 voturi)    
    biserica.. (Duminică, 4 aprilie 2010, 15:11)

    sile [anonim]

    Incredibil cat de multa prostie a iesit la iveala in anii de dupa '89.
    Superstitii,obscurantism,fanatism religios.
    Unii inca mai traiesc in evul mediu intunecat.
    Profita de toate astea popii care,intr-un fel,au luat locul fostilor activisti comunisti,traind ,ca si aia, din "datul din gura"

    Noapte buna Romania !!
  • 0 (0 voturi)    
    paste fericit, tuturor ! (Luni, 5 aprilie 2010, 22:35)

    +++ [anonim]

    Paste fericit!
    <<Cel mai mai mare OM din istorie.. Iisus n-a avut servitori, si totusi I se spunea Domn.. N-a avut diploma, si totusi I se spunea Invatator. N-a avut medicamente, si totusi I se spunea Vindecator. N-a avut armata, si totusi se temeau de EL N-a castigat nici un razboi, si totusi a cucerit lumea. N-a comis nici o crima, si totusi l-au rastignit. A fost inmormantat, si totusi traieste si azi. Iisus a spus:<<Cine se va rusina de Mine in fata oamenilor, ma voi rusina si Eu de el>>
  • 0 (0 voturi)    
    invierea (Luni, 10 mai 2010, 22:53)

    nhf [anonim]

    protestantii ca si ortodocsii se lupta sa gaseasca invuierea ,dar si catholicii,iar protestantii au gasit dezvoltari sociale clonari ,si tot felul fara sa intrbe pe nimeni,nici nu mai aunevoie de lucruri zic ei perimate precum invierea ,nu ?