Analiza HotNews.ro

Delir legislativ la final de mandat

de Andreea Pora     HotNews.ro
Miercuri, 10 septembrie 2008, 14:56 Actualitate | Esenţial


Parlamentarii au intrat intr-o frenezie a finalului de mandat, fie respingind pe banda rulanta toate legile trimise spre reexaminare de presedinte, fie aprobindu-le pe cele prin care rezolva interesele clientelei politice. Alesii nu uita nici sa anihileze institutii ca CNSAS, sa loveasca in ONG-urile ostile lor si sa modifice modalitatea de numire a procurorilor sefi. Iata citeva exemple de astfel de legi votate de senatori si deputati in ultimele zile.
  • Aprobarea modificarilor Legii 10, acuzate de presedinte ca ar duce la o noua nationalizare
  • Colaboratori ai Securitatii vor fi doar cei care au turnat cu "intentie", preotii si nomenclaturistii au scapat de verificarea CNSAS
  • ONG-urile trebuie sa-si schimbe denumirea
  • Senatul a aprobat transferul a  20% din actiunile Portului Constanta catre Consiliul local Constanta
  • Presedintelui i se va lua dreptul de a numi procurorii sefi
  • Probele din dosarele lui Nastase: Zambaccian 2 si Matusa Tamara au fost considerate nule

1. Renationalizare dupa 18 ani

Respins de Traian Basescu, proiectul PC de modificare a Legii 10 a capatat acordul senatorilor, care au mentinut prevederile considerate a fi "un act de renationalizare".

Astfel, nu se vor mai restitui in natura imobilele vindute in baza Legii 112, pentru care fostii proprietari vor primi doar despagubiri. Acestia nu se vor mai putea adresa instantelor de judecata. In schimb, chiriasii din aceste imobile vor primi si ei despagubiri la valoarea pietei, desi le-au cumparat la vremea respectiva la preturi modice.

Traian Basescu avertiza in cererea de reexamminare ca "sub acoperisul ingrijorarii pentru chiriasi se incearca servirea intereselor unei clientele politice care a dobindit proprietati pe Legea 112 si pe Legea 10".

2. CNSAS, scos la pensie de "turnatoria cu intentie"

Senatorii din Comisia Juridica au inventat o noua forma de colaborare cu Securitatea, aceea a turnatoriei "cu intentie".

CNSAS trebuie sa dovedeasca faptul ca "informatiile catre Securitate au fost date cu intentie" si sa coroboreze acest lucru cu alte probe pentru a mai putea trimite in instanta dosarul unui turnator.

Surse din CNSAS spun pentru HotNews.ro, ca noua prevedere este "imposibila" si ca va transforma institutia intr-un simplu arhivar, "lucru care s-a dorit din momentul in care Voiculescu a desfiintat CNSAS la Curtea Constitutionala".

O alta modificare de esenta in atributiile CNSAS este si eliminarea preotilor si a inaltilor prelati din categoria persoanelor care pot fi verificate de CNSAS. De asemenea, magistratii si nomenclaturistii din structurile de conducere ale statului de dinainte de 1989, care luau decizii cu privire la activitatea Securitatii sau a altor instrumente de represiune ale comunismului, nu vor mai fi considerati colaboratori.

Modificarea a fost votata de cinci senatori PSD, PRM si PC,  doi senatori s-au impotrivit (PD-L si UDMR), iar  reprezentantul PNL s-a abtinut.

3. Atac la ONG-urile ostile puterii

Proiectul de lege, respins de presedinte, dar aprobat de deputatii juristi, prevede ca este interzisa folosirea in denumirea asociatiilor sau a fundatiilor a unor sintagme similare cu denumirea unor autoritati sau institutii publice de interes national sau local. In sase luni de la intrarea in vigoare a legii, ONG-urile au obligatia de a solicita schimbarea denumirii.

Dupa cum remarca presedintele in solicitarea de reexaminare a legii, noile prevederi ar putea duce la desfiintarea unor ONG-uri, fiind incalcat totodata dreptul la libera asociere.

"Se poate crea situatia ca unele organizatii neguvernamentale sa fie dizolvate la cererea autoritatilor. In plus, se incalca principiul neretroactivitatii legii, prin obligatia schimbarii denumirii, care a fost deja aprobata printr-o hotarare definitiva, judecatoreasca, in baza unei legi, la data respectiva, in vigoare", motiva, la acel moment, seful statului.

Singurii care au votat impotriva legii au fost deputatii PD-L, iar in situatia in care ea va fi adoptata in plen in actuala formula, presedintele va fi obligat sa o promulge.

Vizate sint ONG-urile ostile actualei puteri, cum este Societatea Academica din Romania, condusa de Alina Mungiu Pippidi.

4. Plocon pentru Mazare

Senatul a pastrat legea in forma initiala, adoptind transferarea cu titlu gratuit a 1.369.125 de actiuni detinute de stat la Compania Nationala Administratia Porturilor Maritime Constanta, reprezentind 20% din capitalul companiei, catre Consiliul Local al Municipiului Constanta.

Proiectul a fost initiat, printre altii, si de deputatul PSD, Alexandru Mazare, fratele edilului din Constanta.

In cererea de reexaminare, Traian Basescu a precizat ca "portul Constanta reprezinta un obiectiv in strategia de securitate nationala si in economia nationala, iar vecinatatea bazelor militare din judet poate face ca unele aspecte de securitate nationala sa ajunga in posesia Consiliului Local". In plus, presedintele considera ca "transferul a 20% din actiuni este inoportun deoarece societatea are si importanta europeana, fiind asezata la intersectia unor rute comerciale internationale".

Cererea de reexaminare a preşedintelui a întrunit 18 voturi "pentru", 34 de voturi "împotrivă" şi 6 abţineri.

5. Parlamentarii-judecatori au declarat nule probele din Zambaccian 2 si matusa Tamara

Membrii Comisei juridice au decis sa retrimita Parchetului cele doua dosare in care procurorii au cerut inceperea urmaririi penale impotriva lui Adrian Nastase, pe motiv ca probele sint "lovite de nulitate". Argumentul folosit este cel al dosarului "instrumentat politic".

Decizia a fost luata cu 16 voturi pentru, 5 impotriva, care au venit din partea PD-L si a liberalului Gheorghe Gabor care a votat altfel decit propriul partid.

6. Presedintele poate ramine fara dreptul de a numi procurorii sefi

Lipseste doar votul din plenul Senatului pentru ca presedintelui sa i se ia dreptul de a numi in functie procurorii sefi ai DNA, DIICOT si ai Parchetului ICCJ. Mai exact, PSD, PC, PRM si PNL doresc ca in viitor CSM sa fie cel care numeste procurorii sefi, iar presedintele sa nu mai aiba niciun cuvint de spus in aceasta chestiune.

Potrivit articolului 54 din Legea 303, aflat in vigoare, procurorii-sefi ai DNA, DIICOT si Parchetului ICCJ sint numti de presedintele Romaniei, la propunerea ministrului justitiei, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii, dintre procurorii care au o vechime minima de 10 ani in functia de judecator sau procuror, pe o perioada de 3 ani, cu posibilitatea reinvestirii o singură data.

Comisia Europeana, prin vocea lui Mark Gray, s-a pronuntat ferm pentru mentinerea actualei modalitati de numire a sefilor parchetelor, care face parte dintre angajamentele luate de Romania la aderare.

Presedintele Traian Basescu a declarat, marti seara, ca ar putea sesiza Curtea Constitutionala in cazul in care legea va fi schimbata in acest sens. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1970 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Jegurile Istoriei (Miercuri, 10 septembrie 2008, 15:19)

    Ovidiu [anonim]

    Stimati Romani, asistati la fu..rea Romaniei ca tara...

    Mergeti la vot si cititi dinainte cu atentie pe cine trimiteti acolo, nu mai bagati toate gunoaiele in Parlament...toate fosilele comuniste...

    Uitati-va cu atentie la cine va candida in judetul dvs la votul uninominal si cautati pe net, ce initiative a avut respectivul, ce luari de pozitie, ce a sustinu, daca e anchetat, daca e banuit de ceva...

    Din cauza unor inconstienti care il tot baga p d'alde Voiculescu si Vadim in Parlament suferim toti..

    Nu alegeti ptr ca face parte din Partidul X, ci alegeti omul si judecati-l dupa fapte..

    Trezirea Romani, ca daca o tineti asa, votand la gramada, ca e din partidul X, o sa fie la fel si peste 50 de ani..
    • -3 (5 voturi)    
      dute tu la vot! (Miercuri, 10 septembrie 2008, 15:46)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Dute tati tu la vot, ca io imi fierb o tzuica, prajesc un carnat si stau cu nurta in sus la TV, ca o sa fie mare comedie pe 30 Nov.
      • +3 (3 voturi)    
        cred ca ai dreptate... (Miercuri, 10 septembrie 2008, 16:36)

        SIC [anonim] i-a raspuns lui Nicky

        decat sa votezi pe voiculescu,vadim si tariceanu,mai bine stai acsa si ia carnatu-n gura!
      • 0 (0 voturi)    
        GANDIRE RETARDA (Joi, 11 septembrie 2008, 12:48)

        Jaros [anonim] i-a raspuns lui Nicky

        din cauza unor retarzi ca tine care considera ca toata via lor trece doar prin burta, s-a ajuns unde suntem acum. Ia sa voteze tota lumea si o sa iasa din paralment spinul ala de UDMR care a jucat pe degete tota politica in ultimii 8 ani cum au vrut ei, ca nu mai vor avea baremul. Sa votam pt uninomilal si sa mai vedem cine isi mai permite atuci sa joace dupa interesele partudului cand va sti ca daca e o dezamgire pt electori, urmatorul mandat va zbura in anonimat. pana nu o sa voteze cel putin 85% din popularia tarii, nu se va schimba nimic. Stam ca invechitii si asteptam sa ia altii decizii pt noi.
        P.S. Daca ar da astia o lege sa nu aiba dreptul al mitinguri si proteste cei ce nu au votat(pai daca tot nu ii intereseaza cine ia deciziile nici sa nu le comenteze), si pe care ii prinde sa le traga niste amenzi.....
    • 0 (2 voturi)    
      Atentie pe cine alegeti din diaspora (Joi, 11 septembrie 2008, 7:00)

      Americanu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      In colegiul electoral din SUA, Canada, Australia candideaza Viorel Duca PNL, Eugen Chivu PD-L, Constantin Timoc independent. Cautati online sa vedeti ce poate fiecare. Duca a fost senator din 2004 si in 2006 a trecut la PNL. A platit taxa de 50.000 euro sa fie numit candidat in SUA, are 3 doctorate false, este pe top 10 chiulai din Parlament. Chivu a fost amicul lui Nicu Ceausescu, a fost in guvernul PSD la MAE responsabil cu diaspora. Timoc vine de la NASA si a studiat la Columbia University. Un alegator documentat va alege cel mai bun candidat.
  • +5 (5 voturi)    
    pui congelati (Miercuri, 10 septembrie 2008, 15:23)

    costi [anonim]

    Dupa transfer CJ o sa vanda actiunile ptr un scop
    nobil : sa dea alimente la batrani.
    si asa o sa capete mazare 20% din port pe niste pui congelati.
    Romania tara tuturor combinatiilor .De ce zice lumea ca sintem tigani?
  • +6 (8 voturi)    
    Legatura intre bozonii Higgs si bizonii mioritici (Miercuri, 10 septembrie 2008, 15:29)

    Justin Puscasu [anonim]

    De ce credeti ca era Partidul Conservator atat de preocupat de gaurile mici si negre?
    Ei bine, avem acum si o explicatie a faptului ca experimentul de la CERN este mai mediatizat in Romania decat oriunde in lume. In traducere libera: "dragi ziaristi, faceti bizonii sa-si dea cu parerea despre fizica particulelor subatomice si sa se framante daca vine sau nu Apocalipsa, ca noi avem treaba sa ne organizam shmenurile in liniste".
    Si, daca bizonii au scuza ca sunt destinati sa mosteneasca Pamantul, ziaristii care musca atat de usor din momelile astea penibile nu au nici o scuza.
  • +5 (7 voturi)    
    Cred ca numai o noua revolutie ne poate scapa (Miercuri, 10 septembrie 2008, 15:31)

    razvan [anonim]

    Din pacate doar o noua revolutie ne poate scapa de nenorocitii astia din parlament. Chiar nu cred ca exista alta cale sa fie dati jos in conditiile in care painea si cutitu este la ei mereu. Chiar le doresc aceeasi soarta ca si a lui ceasca, pt ca nu sunt cu nimic mai prejos de el.
    :( Sa vina revolutia !!!
  • +3 (7 voturi)    
    CINE II VA MAI OPRI ? (Miercuri, 10 septembrie 2008, 15:35)

    "ORICUM" [anonim]

    imaginati-va ca, in cel mai BUN caz, PDL reuseste sa faca un guvern minoritar, ca cel de acum, care insa va avea, LA PUTERE, exact aceeasi tocare-marunta din partea acelorasi televiziuni care sunt astazi LA PUTERE - iar atunci vot fi TOATE IN OPOZITIE.

    Tara e practic neguvernabila, in acest moment, sub uriasa putere economica-politica-mediatica pe care o au PSD-PNL.

    Cand PSD-PNL sunt la PUTERE nu guverneaza, ci doar administreaza tara, cat sa continue jaful,

    Daca PSD-PNL vor fi in opozitie, la fel vor fi si TOATE televiziunile lor, ceea ce va tine ORICE putere sub santaj continuu.

    Adica,
    ORICUM - TOT EI CASTIGA ?
    • +2 (4 voturi)    
      imi pare rau dar ... (Miercuri, 10 septembrie 2008, 16:16)

      Cupu [utilizator] i-a raspuns lui "ORICUM"

      Perfect adevarat!
  • +3 (5 voturi)    
    HOTNEWS: dar cei 8% pentru PETROM ? (Miercuri, 10 septembrie 2008, 15:40)

    psdpnl.TV [anonim]

    Pe care PSD-PNL vor sa-i plateasca lui Vantu pentru sprijin total in campania electorala - VOTAND PRIN LEGE VANZAREA CELOR 8% ?

    IMPORTANTA PARTICIPATIEI ROMANESTI LA PETROM:

    - se doreste CONTROLUL POLITIC asupra comapaniei energetice nationale, asa cum s-a intamplat cu PETROM si ROMPETROL :

    GUVERNUL NE-A DILUAT INTERESELE ÎN PETROM

    Iunie, 2007: Varujan Vosganian, ministrul Economiei si Comertului, a initiat
    ordonanta privind diminuarea participatiei statului în compania Petrom
    pânã la nivelul la care nu se mai poate opune niciunei decizii majore a
    companiei austriece OMV : OUG 81/2007

    2008: Acelasi ministru acuzã acum compania Petrom cã ne sfideazã cu
    preturile practicate la combustibili
    BURSA, 09.07.2008
    GUVERNUL NE-A DILUAT INTERESELE ÎN PETROM
    Lacrimi false cu petrol


    2008: De ce trebuia slabit PETROM ?

    "Eu cred cã în momentul când douã companii solide si mari se aseazã
    la masã, discutia se poartã altfel. Si asta era ideea. Dacã tot vrei sã
    faci o companie româneascã puternicã, fã-o cu adevãrat puternicã, dã-i
    resurse, dã-i productie, dã-i distributie, fã-o sã aibã un cuvânt de
    spus în sistem, iar sistemul înseamnã si "Petrom" si toti cei care sunt
    aici. Si când te asezi la masã, nu vine unul si spune "eu sunt si vreau
    nu stiu ce"; eu sunt o entitate la fel de mare. Tu ai în spate statul
    german, eu am în spate statul român. Si de acum încolo, dacã vrei sã
    stãm de vorbã, prima datã stãm noi de vorbã, pe urmã ne ducem la
    Bruxelles si vedem ce limbã vorbim acolo; dacã nu vrei sã vorbim noi doi
    aceasi limbã, poate o vorbesc cu altii."
    BURSA, 30.07.2008
    "Bugetul de pensii 2009 - deficit de 1-2% din PIB"

    - PSD renunta sa depuna motiune impotriva guvernului pe tema companiei energetice (cf. Ziua, 01 septembrie, 2008) ?
    http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-09-01&id=242127

    CINE II MAI POATE OPRI ?
  • +4 (6 voturi)    
    S-a inventat teleportarea? (Miercuri, 10 septembrie 2008, 15:41)

    Dragos [anonim]

    Ca io am impresia ca m-am trezit recent in Africa.

    Altfel nu pot sa-mi explic cum de parlamentul din Burundi a ajuns sa decida ca IO SUNT SCLAV IN TARA MEA!!!

    Ajungeti voi in gura leului, ca nu degeaba va comportati ca un trib de inapoiati mintal!

    Mi-e sa nu ma trezesc peste vreo 2 saptamani ca ne iau jigodiile astea si dreptul de vot, ca si-asa ne considera carne de tun!
  • +4 (6 voturi)    
    Nu ma mira (Miercuri, 10 septembrie 2008, 15:42)

    Paul [anonim]

    Presupun ca aceste legi nu vor mai putea fi modificate.
    Eu mi-am facut datoria si am fost la vot. De vina sunt cei care nu merg la vot sau care zic "de ce sa ii votez pe altii, ca sa fure si aia?". Cu mentalitatea asta nu facem nimic.
    Sa va dau un exmplu, in vest Doamna aceasta pe care multi nu o inghit, Monica Macovei este foarte bine vazuta. Deci, PD-L (la vremea respectiva PD) a avut intentia buna de a face ceva. Pe cand ceilalti au facut-o lata cum au putut (vezi articolul si alte exmple de-a lungul celor aproape 19 ani).
    Pe de alta parte, o sa imi spuneti ca PD-L nu are nici o deiologie ceva, dar la ce iti mai trebuie cand de fapt esti un haiduc si te lupti cu vrajmasii neamului!? Nu prea pot sa zic nici eu ca imi place acest Traian, dar e "mai" presedinte decat Ilici si Tap.
    Oricum, mergeti la vot indiferent pe cine votati, numai asa aratati ca va pasa ce se intampla!
  • +2 (6 voturi)    
    Solutie pragmatica (Miercuri, 10 septembrie 2008, 15:50)

    Ara [anonim]

    1. Interzicerea tuturor partidelor
    2. Dizolvarea tuturor institutiilor "democratice" pe o perioada de minim 5 ani
    3. Guvernare tehnocrata pe baza legii martiale.
    4. Anchetarea la ultimul euro a tuturor averilor cetatenilor romani FARA exceptie.
    5. Reintroducerea pedepsei cu moartea pentru infractiunile grave si infractiunile economice.
    6. Introducerea unor masuri de "apartheid" referitoare la populatia tiganeasca.

    In 5-10 ani se curata tara. Din 22 milioane - 3 milioane de tigani - vreo 3-4 milioane de romani infractori => vreo 12 - 15 milioane care au capacitatea de a trai in ceea ce se numeste democratie. Fara mila si sentimentalisme ieftine pana la capat.
  • +3 (3 voturi)    
    MURITI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 10 septembrie 2008, 16:11)

    stefan pop [anonim]

    imi este rusine ca sunt roman,
    imi este rusine ca am votat,
    imi este groaza ca voi vota din nou
    imi este fric a ca doar o dictatura mai poate rezolva mizeria pe care o lasati in urma voastra pentru ca democratia nu este capabila sa aduca nimic bun in tara.

    mi-ar placea sa am posibilitatea sa va trag o flegma in gat la fiecare dintre voi.
  • +1 (3 voturi)    
    niste lepre... (Miercuri, 10 septembrie 2008, 16:29)

    luci [anonim]

    iar noi ne meritam soarta ...
  • +3 (3 voturi)    
    sta-le-ar parlamentu-n gat.... (Miercuri, 10 septembrie 2008, 16:34)

    SIC [anonim]

    de jigodii nenorocite. Asa spurcaciuni nici ca s-ar mai putea vedea.
  • +2 (4 voturi)    
    taxa auto (Miercuri, 10 septembrie 2008, 17:13)

    Grigore [anonim]

    Un alt exemplu ar fi taxa auto... o scot doar pentru alegeri scumpii nostri parlamentari care nu au facut nimic 4 ani. Sunt convins ca oricine va reveni la putere va reintroduce taxa.. poate cu alt nume.. nu exista nici o logica in Romania asta.. nu mi se pare permis o singura taxa sa se modifice, schimbe, scoata, introduce de atatea ori .. si inca nimeni nu stie ce va fi.
  • +1 (1 vot)    
    bine (Miercuri, 10 septembrie 2008, 18:51)

    Unu [anonim]

    Solutia pragmatica e buna. Sunt de acord.
    Pacat ca n-o sa se aplice, ca sistemul e corupt pan'la radacini
  • 0 (2 voturi)    
    De la NASA la Parlament (Joi, 11 septembrie 2008, 6:50)

    Societatea diaspora USA [anonim]

    Candideaza independent la Parlament- caracter, intelect, viziune si actiune. Constantin Timoc, MSEE, Columbia University, IBM, NASA
  • +1 (1 vot)    
    Cine a votat?!?!?!? (Joi, 11 septembrie 2008, 10:50)

    vlad [anonim]

    Daca tot dati stirea asta, spuneti domne si cine sunt aia de au votat mizeriile astea!!!!!

    Ca sa stim si noi pe cine rasplatim. Din pacate prin noi ma refer la astia 20 care fac spume de furie pe hotnews si alti vreo 2000 care mai au ceva in cap in tara asta. Pt restul, care citesc Click si Libertatea in metrou conteaza cu cine s-au mai !@#$ "vedetele" si ca am scapat de sfarsitul lumii.
    Pana una alta astia-s membrii comisiei juridice din Senat

    1. Preşedinte Nicolai Norica PNL
    2. Vicepreşedinţi Nicolae Şerban PSD
    3. Secretari Vedinaş Verginia PRM
    4. Membri Basgan Ion PNL
    5. Chelaru Ion PSD
    6. Eckstein Kovács Péter UDMR
    7. Gheorghe Constantin PD-L
    8. Oprea Mario-Ovidiu PNL
    9. Tărăcilă Doru Ioan PSD
    10. Ungureanu Vasile Ioan Dănuţ PSD
    11. Vasilescu Gavrilă PC
  • +1 (1 vot)    
    Comisia juridica (Joi, 11 septembrie 2008, 10:54)

    vlad [anonim]

    din camera deputatilor:

    1. Preşedinte Andon Sergiu PC
    2. Vicepreşedinţi Iordache Florin PSD
    3. Timiş Ioan PNL
    4. Secretari Băeşu George PSD
    5. Jipa Florina Ruxandra PRM
    6. Membri Adam Ioan PSD
    7. Adomnicăi Mirela Elena PSD
    8. Bărbuleţiu Tiberiu PNL
    9. Bolcaş Lucian Augustin PRM
    10. Bruchental-Pop Ionela PD-L
    11. Buda Daniel PD-L
    12. Butnaru Vasile PSD
    13. Buzea Cristian Valeriu PRM
    14. Ciucă Liviu Bogdan PC
    15. Dobre Traian PNL
    16. Dumitrescu Cristian Sorin PSD
    17. Dumitrescu Liana Minoritati
    18. Gabor Gheorghe PNL
    19. Ghişe Ioan PNL
    20. Grosaru Mircea Minoritati
    21. Máté András-Levente UDMR
    22. Nádudvary Gheorghe Augustin Eugen UDMR
    23. Nicolicea Eugen PSD
    24. Ponta Victor-Viorel PSD
    25. Ştirbeţ Cornel PD-L
    26. Toma Florentina Marilena PSD
    27. Ujeniuc Dragoş PNL
    28. Ungureanu Petre PD-L
    29. Vlasov Mihail PNL
  • 0 (0 voturi)    
    Componenta comisiilor juridice ! (Joi, 11 septembrie 2008, 12:15)

    martin [anonim]

    Cine vede structura comisiilor juridice si le vede apucaturile, intelege ca si cele 2 camere sunt in intregime la fel. De aceea este imperioasa o schimbare politica majora. Altfel o sa ramanem mereu in aceeasi zeama calduta si oribila !