Foşti parlamentari au dat în judecată Camera Deputaţilor și Senatul, nemulţumiţi că le-au fost tăiate pensiile speciale

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2021, 20:05 Actualitate | Esenţial


Ioan Oltean
Foto: Agerpres
Mai multi foști parlamentari din țară au acţionat în instanţă Camera Deputaţilor şi Senatul, nemulţumiţi că le-au fost tăiate pensiile speciale.

Potrivit timponline.ro șapte foști deputați din Bistrița, Viorel Ilişiu (senator PUNR), Ioan Oltean, fost preşedinte al filialei PD şi PDL Bistriţa-Năsăud, deputat FSN, PD, PDL şi PNL (6 mandate), Viorel Pupeză, fost preşedinte PSD, deputat, Emil Rus, fost deputat PRM, Emil Scurtu (PDAR), Ioan Sonea, fost deputat PRM (3 mandate) şi Ioan Ţintean, fost deputat PNL au dat în judecată Camera și Senatul.

În dosarul 592/112/2021 având ca obiect ”asigurările sociale”, cei şapte cer instanţei să constate nulitatea Ordinelor nr. 820/10.03.2021; 736/10.03.2021; 835/10.03.2021; 924/10.03.2021; 890/10.03.2021; 411/02.03.2021; 337/02.03.2021 prin care au fost eliminate pensiile speciale ale senatorilor şi deputaţilor, inclusiv cele aflate în plată.

Sunt reclamanţi în acelaşi dosar Viorel Ilişiu (senator PUNR), Ioan Oltean, fost preşedinte al filialei PD şi PDL Bistriţa-Năsăud, deputat FSN, PD, PDL şi PNL (6 mandate), Viorel Pupeză, fost preşedinte PSD, deputat, Emil Rus, fost deputat PRM, Emil Scurtu (PDAR), Ioan Sonea, fost deputat PRM (3 mandate) şi Ioan Ţintean, fost deputat PNL, potrivit News.ro.

În ultimele zile, 122 de foști parlamentari au dat în judecată secretariatele Camerei Deputaților și Senatului. Printre politicienii cu notorietate care au apelat la justiție se numără Petre Daea, Nicolae Bacalbașa, Victor Socaciu, Anghel Stanciu, Ion Solcanu, Doru Ioan Tărăcilă (PSD), Victor Paul Dobre, Puiu Hasotti, Ion Ariton și Ioan Oltean (PDL/PNL), scrie g4media.ro.

Protrivit Avocatului Poporului, toate pensiile speciale pot fi desființate, cu excepția celor ale magistraților, dacă parlamentarii vor dori.

„Am o decizie a CCR care spune foarte frumos că o singură categorie profesională, cea a magistraților, are suport constituțional pentru acest tip de pensie de serviciu. Deci, au început cu parlamentarii. Dacă mâine vor, mâine pot să dea legi pentru fiecare celelalte categorii”, a adăugat Weber.

Istoric

Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea prin care parlamentarii rămân fără pensii speciale.

Plenul reunit al Parlamentului a votat, pe 17 februarie, proiectul de lege al PSD privind eliminarea pensiilor speciale pentru deputați și senatori, după ce comisia de statut a respins cele două inițiative legislative ale PNL și USR. Cu 357 de voturi pentru și niciun vot împotrivă, eliminarea pensiilor speciale a fost adoptată.

Potrivit legii, de la data intrării sale în vigoare, încetează plata indemnizațiilor pentru limită de vârstă acordate în baza prevederilor Legii privind Statutul deputaților și al senatorilor.

Statutul deputaților și senatorilor prevedea ca parlamentarii care îndeplinesc condițiile vârsta de pensionare au dreptul, la încetarea mandatului, la indemnizație pentru limită de vârstă, dacă nu sunt realeși pentru un nou mandat.

Cuantumul indemnizației se acorda în limita a 3 mandate și se calcula ca produs al numărului lunilor de mandat cu 0,55% din indemnizația brută lunară aflată în plată. Cuantumul net al indemnizației pentru limită de vârstă nu putea fi mai mare decât venitul net corespunzător unei indemnizații brute lunare a unui deputat sau senator aflat în exercițiul mandatului. Pentru mandate incomplete, indemnizația pentru limită de vârstă se calcula proporțional cu perioada de mandat efectiv exercitată, dar nu mai puțin de un mandat parlamentar.

Statul român plătește aproximativ 37 de milioane lei pentru pensiile speciale a 870 foști parlamentari.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5788 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Citez ... (Joi, 15 aprilie 2021, 20:15)

    persuasiv [utilizator]

    ''...deputat FSN, PD, PDL şi PNL (6 mandate)'' !?!?!? am incheiat citatul si postarea.
    • +4 (4 voturi)    
      sireacul da iel, (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      nu mai are bani de paine.
      Sa se imprumute ori pe caiet la bacania din colt, ori poate gaseste o babuta cu pensia minima obligatorie, ca e plina de bani.
      Jeguri bipede.
    • +2 (2 voturi)    
      ala de la PNL (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:35)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Care a fost peste tot si a fost prins cu valiza de jumatate de milion de euro mita.
      Eu am crezut ca oamenii astia au facut o gaura in pamant si s-au ascuns acolo. Dar nu frate, doar pentru ca nu ii vedem noi nu inseamna ca nu mai fac mizerii. Acum sunt consultanti si avocati... sunt lobisti. Mizerabilii vor si speciale, asa cum au fost ei niste speciali!
  • +14 (14 voturi)    
    Numai Scursuri Multimilionari in euro (Joi, 15 aprilie 2021, 20:33)

    un domn [utilizator]

    Se Judeca cu Statul Roman, adica cu Poporul Roman
  • +12 (12 voturi)    
    parlamentari (Joi, 15 aprilie 2021, 20:39)

    ------ [utilizator]

    Neispraviti !!
  • +15 (15 voturi)    
    CREME DE LA CREME (Joi, 15 aprilie 2021, 20:41)

    TrickyWicky [utilizator]

    toti ar trebui pusi pe o lista a rusinii
  • +12 (12 voturi)    
    greu (Joi, 15 aprilie 2021, 20:46)

    zot [utilizator]

    sa renunti la ciolan cand ai fost obisnuit asa ani si ani;
    o alta cracteristica: nu conteaza partidul, conteaza
    ciolanul;
    asteptam sa creasca lista fiindca vorba aceia: daca e de
    pomana vrem si noi
  • +13 (13 voturi)    
    alte scursuri (Joi, 15 aprilie 2021, 20:48)

    qwerasdf [utilizator]

    ..
  • +12 (12 voturi)    
    tupeu de politicieni (Joi, 15 aprilie 2021, 20:54)

    EdyT [utilizator]

    Astia ar fi in stare sa dea in judecata romanii ptr ca nu platesc suficiente taxe ptr cate pensii speciale cred ei ca merita. Nu conteaza ca tot sistemul public e la pamant, important pentru ei e doar sa isi incaseze ceea ce li se pare lor ca merita.
  • +9 (9 voturi)    
    Tupeu maxim (Joi, 15 aprilie 2021, 21:04)

    echoBRAVO [utilizator]

    Ce marlani ?
    Ce nesimtire ?
    Ce tupeu ?
    La munca cu voi. Oricum, nu stiti sa faceti nimic. Nu va angajeaza nimeni. Milogilor ! Ce m-asi mai pune eu la sapa pe ogor, su soarele arzand deasupra voastra. Sa vedeti cum este. Javre ce sunteti.
    Hai sictir ! Hai sictir ! Hai sictir !
  • +1 (1 vot)    
    Atenție! (Joi, 15 aprilie 2021, 21:28)

    nick24 [utilizator]

    “ Dacă mâine vor, mâine pot să dea legi pentru fiecare celelalte categorii”
    Știe cineva câte categorii mai sunt? Dar sigur! Toate, niciuna omisă.
    Totul e confidential! Nu se știe numărul pensiilor speciale, nici fondul total al pensiilor speciale.
  • +1 (1 vot)    
    Atenție! (Joi, 15 aprilie 2021, 21:28)

    nick24 [utilizator]

    “ Dacă mâine vor, mâine pot să dea legi pentru fiecare celelalte categorii”
    Știe cineva câte categorii mai sunt? Dar sigur! Toate, niciuna omisă.
    Totul e confidential! Nu se știe numărul pensiilor speciale, nici fondul total al pensiilor speciale.
  • +5 (5 voturi)    
    N-am nici cea mai (Joi, 15 aprilie 2021, 21:43)

    yol [utilizator]

    mica indoiala ca nu vor castiga.
    Cine-si imagineaza ca judecatorii, care sunt prinsi in aceeasi tagma, le vor taia pensiile?
    • +2 (2 voturi)    
      Mda (Vineri, 16 aprilie 2021, 1:26)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Pe sistemul: noi ne stabilim singuri salariile și pensiile pentru activitatea intensă de furt pe care o realizăm și este ilegal ca sărakii să aibă alte păreri decât noi.
  • +2 (2 voturi)    
    O lege (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:28)

    sorance2000 [utilizator]

    speciala pentru astia : sa dea inapoi si "banii speciali" castigati in timp. Au tupeu obraznic.
  • 0 (0 voturi)    
    hei (Vineri, 16 aprilie 2021, 15:19)

    john70 [utilizator]

    Vor castiga sigur.

    Aceasta lege de asta a si fost initiata de PSD, ca astia sa poata castiga in instanta si sa nu mai poata fi data nici o alta lege impotriva pensiilor speciale.

    De altfel, in multe alte tzari considerate democratice exista legi similare pentru parlamentari. Acolo, ele sunt facute pentru atrage oameni capabili in forurile legislative, altfel ar fi numai fomisti in Parlament.