Iohannis a promulgat legea care îi lasă pe parlamentari fără pensii speciale

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2021, 10:37 Actualitate | Politic


Iohannis in Parlament
Foto: Presidency.ro
​​Președintele Klaus Iohannis a promulgat miercuri legea prin care parlamentarii rămân fără pensii speciale.

Plenul reunit al Parlamentului a votat, pe 17 februarie, proiectul de lege al PSD privind eliminarea pensiilor speciale pentru deputați și senatori, după ce comisia de statut a respins cele două inițiative legislative ale PNL și USR. Cu 357 de voturi pentru și niciun vot împotrivă, eliminarea pensiilor speciale a fost adoptată.

Potrivit legii, de la data intrării sale în vigoare, încetează plata indemnizațiilor pentru limită de vârstă acordate în baza prevederilor Legii privind Statutul deputaților și al senatorilor.

Statutul deputaților și senatorilor prevedea ca parlamentarii care îndeplinesc condițiile vârsta de pensionare au dreptul, la încetarea mandatului, la indemnizație pentru limită de vârstă, dacă nu sunt realeși pentru un nou mandat.

Cuantumul indemnizației se acorda în limita a 3 mandate și se calcula ca produs al numărului lunilor de mandat cu 0,55% din indemnizația brută lunară aflată în plată. Cuantumul net al indemnizației pentru limită de vârstă nu putea fi mai mare decât venitul net corespunzător unei indemnizații brute lunare a unui deputat sau senator aflat în exercițiul mandatului. Pentru mandate incomplete, indemnizația pentru limită de vârstă se calcula proporțional cu perioada de mandat efectiv exercitată, dar nu mai puțin de un mandat parlamentar.

Statul român plătește aproximativ 37 de milioane lei pentru pensiile speciale a 870 foști parlamentari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22206 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    asa da.. (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:45)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. sa se multumeasca cu ce au furat in timpul mandatului.
    • +15 (17 voturi)    
      Coalitia PNL si USR (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:45)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Coaliția PNL si USR au facut in 3 luni cat nu a reusit PSD in 3 ani.
      • -2 (2 voturi)    
        Excelent avem parlamentari santajabili. (Joi, 25 februarie 2021, 8:48)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Sa vina influentele externe. Rusia aude? SUA stie deja, Europa ii cumpara cu locuri in PE.
  • +31 (31 voturi)    
    Bravos! (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:51)

    Jolly Roger [utilizator]

    Hai si cu restul!
    • +12 (12 voturi)    
      Btw (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:50)

      Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Legea prin care s-au stabilit pensiile speciale nu era neconstitutionala?
      Nu e încălcat principiul contributivitatii ce sta la baza legii pensiilor sau egalitatea promovata de constitutie?
      • +3 (3 voturi)    
        dacă (Miercuri, 24 februarie 2021, 17:28)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

        în cazul parlamentarilor, când se vorbește de pensii speciale, este de fapt vorba de niște indemnizații.
        Altfel stă treaba în cazul altor categorii profesionale, cum ar fi magistrații spre exemplu, care au și pensie bazată pe contributivitate și pensie specială. Rămân la părerea că și în cazurile respective pensiile speciale ar trebui să dispară. Pentru muna de magistrați, încasează o leafă mai mult decât consistentă, lucru normal. Implicit pensia clasică este superioară. De ce a considerat legiuitorul că este nevoie și de o pensie specială? Nu înțeleg motivația.
        • 0 (0 voturi)    
          Magistratii (Joi, 25 februarie 2021, 9:58)

          Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          au o singura pensie, care se numeste pensie de serviciu, prevazuta in legea statutului judecatorilor si procurorilor.
          • 0 (0 voturi)    
            am impresia (Joi, 25 februarie 2021, 11:18)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

            ca dorneanu te-ar putea contrazice.
  • -5 (25 voturi)    
    E semn bun, s-a votat o lege a opozitiei politice (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:51)

    animatron [utilizator]

    Imi pare foarte bine ca asistam la un astfel de moment de normalitate.

    Cand o lege e buna si poate avea efecte pozitive in societate, nu conteaza ca a elaborat-o PSD sau PNL, USR sau AUR, trebuie votata si aplicata.

    Nici un partid (in Romania sau oriunde) nu are vreun monopol asupra adevarului.
    Toate partidele au ca membri unii mai destepti si altii mai prosti, unii mai cinstiti si altii corupti, unii competenti si altii niste impostori, etc.

    Amendamente sau initiative legislative nu trebuie niciodata respinse pavlovian doar pentru vin de la Guvern sau de la Opozitie.

    Suntem o tara prea mica sa ne permitem sa risipim sau sa ne batem joc de o idee buna pe care ar avea-o un "adversar" politic.

    Aici suntem romani, suntem cetateni ai Romaniei membra UE si NATO, toti vrem o societate mai prospera si mai sigura.

    Nu exista printre noi "dusmani", cei pe care ii consideram "adversari" politici sunt tot romani care insa au alte opinii, alte idei despre cum trebuie gestionata Romania.

    Sa fim respectuosi unii cu ceilalti, e o minima educatie si politete sa dezbatem civilizat, pe strada sau in Parlament.

    Fiecare are dreptul natural de a gandi autonom, de a se exprima liber, e normal sa fie ascultat si sa-i fie evaluate ideile, nu respins "a priori".

    Exista multe state democratice, occidentale, care permit "pensii" si retributii speciale pentru cei care au avut mandate de alesi ai natiunilor respective.

    Poate ca Romania nu e inca la acel nivel de prosperitate economica si financiara.

    Noi deocamdata trebuie sa "crestem" si sa punem bazele unor sisteme de securitate sociala echitabila, pe principiul contributivitatii (fara a elimina complet solidaritatea cu cei foarte saraci).

    Felicitari Parlamentului ca a votat unanim aceasta lege, sper sa vad asa ceva si pentru alte legi importante !
    • +12 (18 voturi)    
      hehe (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:20)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Ai vrut sa zici ca oensiile specisle date de psd au fosst anulate dar te-ai pierdut in minciuni si n-ai apucat?

      (Scz, nu citesc ce scrii de aia imi permit sa intreb).

      Deci hotia legiferata de psd a fost inlaturata.
    • +20 (26 voturi)    
      mai ca-mi vine sa vars o lacrima (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:35)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      PSD e cel care a inventat pensiile speciale si tot el e cel care a blocat proiectele de lege privind anularea lor cat timp a avut majoritate in parlament. Iar acu, stiind ca legea ar fi oricum votata, s-au bagat in fatsa ca mari sustinatori ai anulariipensiilor speciale.

      Doar ca noi ceilalti, aia anti-PSD, nu putem fi prostiti chiar asha pe fatsa de circul asta de prost gust.
    • +8 (10 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:44)

      dizzyme [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      atat ca psd-ul si ai lor acoliti au tot refuzat proiectele de lege anterioare .

      acum sincer cred ca au facut`o pentru un plus de imagine.. ca la viitoarele alegeri sa zica ca `iaca EI au eliminat pensiile speciale` ...cand de fapt ei sunt cei care au dat legea initiala...
    • +11 (15 voturi)    
      Proiectul a fost al USR, furat de PSD (Miercuri, 24 februarie 2021, 13:14)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      PSD fura pana si proiecte de legi.

      Si cine a inventat pensiile speciale? Pai PSD, maestrii furtului din bani publici.
  • -19 (31 voturi)    
    Acum (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:56)

    Unforgiven [utilizator]

    Sa-i vedem pe USR-isti cum ii injura pe PSD-isti, ca i-au lasat pe parlamentarii USR fara pensii speciale!!
    • +14 (18 voturi)    
      da ma postacila (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      cei mai multi beneficiari de pensii speciale parlamentare erau de la USR :))) Nici postacul ciumei rosii nu mai e ce era odata....
      Deci PSD a inventat pensiile speciale ale parlamentarilor si primarilor, tot PSD a blocat in parlament toate intiativele de anulare ale lor cat timp a avut majoritate, iar acum cand stiau ca oricum se anuleaza, s-au bagat ei repede in fatsa cu initiativa de anulare, votata de toate partidele, evident. Si la urma si-au platiti si slugile sa postaceasca pe net cum ca mor dusmarnii de ciuda ca au ramas fara pensii speciale.

      Ce sa zic, tipic PSD. De aia i se si spune ciuma rosie.
      • -2 (2 voturi)    
        Dar voi prin USR (Joi, 25 februarie 2021, 9:22)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nu stiti decat sa fiti slugi?

        La fiecare postare va plangeti doar de slugi, dar stie toata lumea de dictatura comunista din partidul ala si ca cine nu e cu voi e impotriva voastra si trebuie linsat.

        Intreb si eu daca voi aveti vreo urma de principii democratice, ca se pare ca sunteti certati pe veci cu democratia si cu libertatea de exprimare.

        Daca va deranjeaza atat de mult libertatea de exprimare, asta inseamna ca sunteti cei mai aproape de PCR si in cazul asta ideile voastre dictatorial comuniste cu exprimarea opiniilor doar pe baza de lista intocmita de la centru sunt foarte justificate.
  • +25 (27 voturi)    
    E un început , (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:59)

    mopsu [utilizator]

    dar este o picatură față de restul de 200 000 de pensionari speciali, pensionați la 42- 50 de ani , cu pensii exorbitante , iar fraierii ca noi plătesc cu plăcere aceste hoții.....
  • -2 (12 voturi)    
    CCR "o sa se mire cu voce tare" intr-o viitoare (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:00)

    Susufler0 [utilizator]

    decizie : "Ce se pune in locul lor" ? A "specialelor" adica ?

    PS. Ce pensii "nespeciale" vor incasa de acum incolo fostii parlamentari pensionati sau pensionabili ?

    PPS. Toata lumea se vaita ca "ticalosii" de useristi au bagat niste soparle "neconstitutionale" in lege pt a o face astfel mai usor de desfintat de catre CCR-ul "imbujorat" !! De fapt din noua lege lipsesc niste dispozitii care fac astfel legea neconstitutionala !
  • -4 (12 voturi)    
    zero (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:01)

    cartofiprajiti [utilizator]

    cred ca se aplica de acum in colo ,nu retroactiv !..sper sa gresesc
    • +13 (13 voturi)    
      Se opresc din plata (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:46)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Pensiile existente ale fostilor parlamentari, dar nu ii pune sa vina cu banii speciali inapoi.
    • +12 (12 voturi)    
      ce inseamna retroactiv dupa capul tau? (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:07)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      legea se aplica de acum incolo: cei 870 fosti parlamentari nu mai primesc pensie speciala (indemnizatie e denumirea oficiala) incepand de azi

      daca era retroactiva parlamentarii trebuiau sa returneze ce au incasat in trecut
  • -11 (13 voturi)    
    despre (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:13)

    costelo999 [utilizator]

    va fi declarată neconstituțională, nu sunt in stare s faca o lege bună
  • -6 (14 voturi)    
    sa continuam pt oprirea jafului cu pensiilor fara (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:18)

    hopsinoi [utilizator]

    contributivitate (cele speciale/de serviciu).

    Remarcam ca pana acum doar PSD a facut o propunere cu cap (nebezmetica) care va trece de CSM.
  • +2 (6 voturi)    
    Dar pensiile "de serviciu"? (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:19)

    BEDE [utilizator]

    Dar pensiile "de serviciu" au rămas ca și până acum... Adică tot pe la 45-50 de ani ies la pensie militarii și polițiștii. Ceea ce trebuie corectat. Adică să iasă la pensie la 65, ca toți ceilalți, evident, la 45 sau la vârsta la care nu mai sunt apți pentru acea meserie urmând să facă ceva cursuri de pregătire în altă meserie, apoi să lucreze altceva.
  • +14 (16 voturi)    
    hehe (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:21)

    transpenibilus [utilizator]

    PeeeeSeeeeDeeeeeeeee, pai ce facurati bobita?
    Ati dat legea pe vremea lui dragnia, poporul v-a dat suturi in dinti pentru pensiile speciale ale primarilor si parlamentarilor si acuma v-ati trezit fara pensii speciale?

    Ciolace, o sa te juganeasca coledzii si chiar si postacii naimiti de #ciumarosie.

    Jo napot, psd!
    • -13 (13 voturi)    
      pangolinule (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:50)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      ciuma rosie a depus legea la parlament, habar nu ai, da comentezi in papusoi, postac putinist
      • +5 (5 voturi)    
        hehe (Miercuri, 24 februarie 2021, 18:33)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        Adica vrei sazici ca ciuma rosie a depus o lege care anuleaza legea pensiilor speciale adoptata de PSD?
        Pai care e logica??

        Adica PeeeeeSeeeeeDeeeeee fura dupa care se preda si vi se pare ca e ceva de laudat?

        Asta e malpraxis legislativ, sifonare de bani publici sub aparenta legalista in forma continuata.

        Pangolinul rusesc e la udat fikusu, nu-i asa jo napot?
    • -9 (13 voturi)    
      E buna propaganda ta dar ai uitat (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:58)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      esentialul, lege cea mai buna pentru taierea pensiilor parlamentarilor a fost cea data de PSD, PSD a dat, PSD a luat!
    • -9 (13 voturi)    
      hehe (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:19)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      nu stii??? legea a fost depusa de peeseedeee, adica de ciuma rosie, ce zici? stiai??? postacila
  • +5 (7 voturi)    
    trebuie eliminat furtul incepand cu cei care intra (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:25)

    hopsinoi [utilizator]

    in sistem pentru ei sa nu mai existe decat contributivitte pentru a beneficaia de pensie de la stat.

    Lega asta o poate face pana si Turcan si va trece de CSM
  • +9 (11 voturi)    
    Un pas mic (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:36)

    unins [utilizator]

    pentru restabilirea echitatii sociale, dar un pas mare pentru democratie. Speram la cat mai multi astfel de pasi pe calea Democratiei. Doamne ajuta!
  • -4 (10 voturi)    
    2 întrebări (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:39)

    finutza [utilizator]

    - a atacat-o cineva la CCR?
    - se aplică retroactiv?
    • +8 (10 voturi)    
      NU au atacat-o (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:43)

      Vic_Tor [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      daca ar fi fost atacata, nu ar fi putut sa o promulge. D-na Weber si restul magistratilor nu au treaba cu parlamentarii. Sa vezi cand incep sa ajusteze celelate pensii sau cand nu ii mai lasa sa le cumuleze cu salarii la stat. Atunci vor sari toti sa "atace".Si da, se aplica pentru absolut toti.
      • +4 (6 voturi)    
        Poate fi atacata de fiecare fost parlamentar (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:02)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

        pensionat pe cale incidentala !

        Mai intai da statul in judecata si apoi chiar de la primul termen de judecata poate invoca neconstitutionalitatea legii ! Cererea lui va duce la suspendarea cauzei si va fi trimisa la CCR care se va pronunta asupra ei !
        • 0 (0 voturi)    
          pai atunci, (Joi, 25 februarie 2021, 11:33)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          orice salariat bugetar va putea sa dea in judecata statul daca isi va pierde sporurile printr-o noua lege a salarizarii.?
          Adica, pe veci n-ai ce face cui indemnizatiile alea care numai pensii nu sunt?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu-s expert (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:49)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Dar parca poate ajunge la CCR pe calea instantelor daca un fost parlamentar care nu-si mai primeste pensia speciala pe februarie va da in judecata statul roman.
    • +4 (6 voturi)    
      specialii au o obsesie cu retroactivitatea (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:11)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      NU E RETROACTIVA! nu are efecte in trecut!
    • +10 (12 voturi)    
      Au timp. (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:16)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Orice lege poate fi atacata, oricand, la CCR.
      Borfasii se pricep la asa ceva.

      Acum, PSD a votat pt desfiintarea pensiilor speciale ale parlamentarlor (din simplu calcul populist), dar maine, peste o luna sau peste 2 ani tot ei o vor ataca la CCR , iar Dorneanu va gasi o virgula sau o expresie din lege care o va face "obligatoriu" neconstitutionala.
      Si circul va reincepe ca de fiecare data in preajma alegerilor.

      Nu se aplica reroactiv, in sensul ca pensiile deja platite nu trebuie returnate, dar dupa ce legea va intra in vigoare, niciun parlamentar pensionar nu va mai primi pensie speciala. Nici cei deja pensionati si nici cei care se vor pensiona in viitor.
      Ramane de vazut daca legea va rezista in fata lacomiei borfasilor politicieni.
  • -12 (22 voturi)    
    VICTORIE!!! Multumim USR! (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:39)

    Miky60 [utilizator]

    In sfarsit avem un partid ca noi, cu oameni ca noi, un partid care intelege ce vor oamenii si lupta pentru poporul sau!
    Multumim ca faceti ce ati promis si ne aduceti pe culmi, sa refacem Romania care era in perioada interbelica, sa straluceasca si sa fim mandri de ea!
    • -10 (14 voturi)    
      Vezi ca legea data de USR pe (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:01)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      aceasta chestiune s-a dovedit ca nu este buna, asa ca osanalele tale n-au obiect!
    • 0 (2 voturi)    
      vrei de fapt (Joi, 25 februarie 2021, 11:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      sa multumesti psd care dupa ce a furat efectiv propunerea legislativa USR (care a zacut ceva timp prin sertarele lui dragnea) a modificat-o in ultimul hal, doar-doar or reusi sa prosteasca lumea ca deh, ei au vrut, dar pardalnica aia de ccr nu-i lasa.
  • +5 (7 voturi)    
    E un inceput bun ! Continuarea ? (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:52)

    Cugetator [utilizator]

    Orice pensie speciala este o jignire pentru toate milioanele de pensii pe baza de contributivitate . CCR nu s-a sesizat din oficiu pentru ca nu e afectata direct si spera ca si Avocatul Poporului , ca vor scapa. Adevarul este ca acum exista o speranta ca intr-un timp relativ redus ,sa fie anulate sau impozitate radical toate pensiile speciale. Pentru pensiile militarilor , politistilor, membrilor serviciilor de informatii si la orice pensii la care legile nu au impus contributia la pensii, este normal ca statul sa le asigure integral,dar trebuie sa fie strict comparabile cu pensiile normale ,bazate pe contributivitate !
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:58)

    tudorr [utilizator]

    E doar un inceput! Fostii primari, viceprimari si alti trepaduri care primesc pensii speciale cam pe cand? Judecatorii si ale categorii "speciale" cam pe cand?
  • +6 (8 voturi)    
    Totusi când semnează Legea: (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:44)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    - concedierea celor 450.000 de salariati care sunt si pensionari.
    Speciali prin Primarii, Prefecturi, CJ, Ministere si Agentii.
    - suspendarea indeniizatiei de consiluer local pentru ca e criza si 45000 de oameni pot face un mandat benevol pentru popor.
    - suspendarea pensiilor speciale primari si fosti primari.
    Ei sunt vinovatii pentru SUBDEZVOLTAREA ROMANIEI!

    Astept stiri!
  • -2 (4 voturi)    
    Dupa parerea mea... (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:45)

    Cataleya [utilizator]

    ...desfiintarea pensiilor speciale este o "greseala intentionata", iar Parlmentul ar fi trebuit sa lucreze la cuantumul acestor pensii nu la desfiintarea lor.

    CCR va putea gasi oricand motive constitutionale pt pastrarea pensiilor speciale pt diferite categorii, dar i-ar fi mult mai greu (daca nu chiar iimposibil) sa ia decizii legate de valorile concrete ale acestor pensii.
    Parlamentul poate decide ca pensia speciala sa fie pastrata, dar redusa de 10x fata de suma actuala, fara ca pensia in sine sa fie desfiintata si fara ca CCR sa poata decide asupra cuantumului.
    Ar fi o rezolvare de compromis, de preferat unor legi care pot fi trantite oricand de CCR.
    Le acorzi celor in cauza, in continuare, o pensie speciala, dar va fi vorba de maximum 2-3 sute de euro, nicidecum de cateva mii.
    • -1 (1 vot)    
      Parlamentul, (Joi, 25 februarie 2021, 11:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      in speta psd, a hotarat sa dea aceasta indemnizatie, nu pensie, tot Parlamentul hotarand sa inceteze plata acesteia.
      Conf. DEX : PÉNSIE, pensii, s. f. Sumă de bani plătită periodic pe baza unor norme legale (în cadrul asigurărilor sociale) foștilor angajați după depășirea unei anumie limite de vârstă ori în caz de boală sau invaliditate, precum și urmașilor angajaților sau pensionarilor decedați.
  • +2 (4 voturi)    
    aha (Miercuri, 24 februarie 2021, 13:25)

    real didi [utilizator]

    hai si cu magistratii, securistii, diplomatii. fiecare sa aiba pensie pe cat a contribuit.
  • 0 (4 voturi)    
    Seminte de bostan (Miercuri, 24 februarie 2021, 13:54)

    VOX. [utilizator]

    La cat fura astia in timpul mandatelor, nici n-au nevoie de pensie.

    Anularea tuturor pensiilor speciale o asteptam, altfel e praf in ochi.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce durere, (Miercuri, 24 februarie 2021, 14:13)

    Nonidem [utilizator]

    Ce durere, ce patimire!Nu pot sa cred ca stelele politicii romanesti au parte de atata nerecunostinta!Ce Tara ingrata!Dar mai avem o speranta, noi cei crunt nedreptatiti, noi care ne-am sacrificat pentru binele poporului prin reprezentantii lui alesi!Domnu'Dorneanu-aveti grija, noi am avut grija de dumneavoastra!

    Si acum, pe un ton serios:continuati sa asanati finantele tarii, prea multi, prea multe lipitori si trandavi!Ca prima urgenta-minunatii nostri primari si consilieri care se sacrifica pentru localitatile lor!Keep going!
  • +2 (2 voturi)    
    PENSIILE SPECIALE ALE PRIMARILOR (Miercuri, 24 februarie 2021, 14:56)

    cristian.l [utilizator]

    Urgenta maxima!!! - 90% din ei sunt incompetenti avand in vedere incapacitatea acestora de a atrage fonduri. Ar trebui sa existe si in administratie venituri in functie de performanta. Atata timp cat la Ciugud sau nu mai stiu unde un primar poate fi performant pai luati mai omul acela si plimbati-l prin toata tara sa le faca training la toti ceilalti sa stie cum pana mea sa atraga si ceilalti fonduri. Gestionati banul tarii precum va gestionati banii din buzunar ca sa deveniti performeri nu lipitori ai statului.