Cine este Maia Sandu, noul președinte al Republicii Moldova: Economistă cu studii la Harvard, fost consilier la Banca Mondială

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2020, 11:25 Actualitate | Esenţial


Maia Sandu
Foto: Evgeny Odinokov / Sputnik / Profimedia Images
Candidata pro-europeană Maia Sandu a câștigat duminică alegerile prezidenţiale din Republica Moldova, devenind prima femeie președinte din istoria țării.

Maia Sandu are 48 de ani, nu este căsătorită, are studii economice și vorbește engleza, rusa și spaniola. Aceasta deține un apartament de două camere în Chișinău și o masină Toyota, cumpărată în anul 2012.

Sandu are trei diplome de studii economice și administrare publică, dintre care una obținută la Harvard. Între 2010 și 2012, a fost consiliera unuia din directorii executivi ai Băncii Mondiale. A ales însă să părăsească Washingtonul, unde câștiga 10.000 de dolari pe lună și să revină în Moldova.

Implicată în politica de peste Prut din 2012, Sandu a mizat în campania electorală pe o platformă anticorupție, promițând scoaterea țării din sărăcie, responsabilizarea autorităților și strângerea legăturilor cu Uniunea Europeană.

Fost ministru al educației între 2012 și 2015, aceasta a introdus camere de supraveghere la examenul de Bacalaureat și a scurtat vacanțele, măsuri care au provocat proteste de stradă.

Tot Maia Sandu a cerut procuraturii să verifice dacă actele de studii ale fostului său șef, premierul Chiril Gaburici, sunt autentice. După verificări, s-a constatat că actele sunt false, iar Gaburici și-a dat demisia.

Sandu a candidat și la alegerile prezidențiale din 2016, însă a fost învinsă în turul 2 de candidatul pro-rus Igor Dodon, acesta obținând 52,11% din voturi.

La 8 iunie 2019 a fost desemnată premier al Republicii Moldova, dar în aceeași zi Curtea Constituțională i-a invalidat numirea ca fiind neconstituțională, declanșând o criză politică peste Prut. Guvernul acesteia a fost demis prin moțiune de cenzură pe 12 noiembrie 2019.

Politologul Iulian Groza, director al Institutului de Politici și Reforme Europene din Republica Moldova, a declarat pentru Europa Liberă că victoria acesteia se datorează mai multor factori: mesajul de campanie a fost unul mai degrabă pozitiv, unificator, iar atenția principală a fost orientată pe așteptarea generală de schimbare, de dreptate, justiție și anticorupție.

Votul din diaspora a fost un alt factor decisiv. Igor Dodon a dus o campanie cu mai multe atacuri la diaspora, ceea ce a avut un efect invers decât se așteptau consultanții ruși ai lui Dodon.

Sandu se va confrunta foarte probabil cu un parlament ostil, Partidul Socialiștilor din Moldova al lui Dodon deținând 37 de mandate din totalul de 101.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8296 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    MOLDOVENII S-AU TREZIT ! (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:29)

    gibon47 [utilizator]

    În sfârșit după 30 de ani rusofonii bolșevici au fost înfrânți de tinerii moldoveni români. Urmează o „luptă” dificilă. Va avea Maia Sandu puterea să lupte cu acești rusofoni, să-i convingă cu vorba bună, că unirea cu România e iminentă mai devreme sau mai târziu ? Om trăi și om vedea !
    • -3 (3 voturi)    
      rau e sa fii gibon! (Luni, 16 noiembrie 2020, 13:19)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui gibon47

      MS nu a priceput ca Rep M este desemnata zona tampon. O sa fie misto cand ii va cadea fisa, ca ma-sa e cam greu sa ii cada. Si btw, poate ne explici fraza: "Între 2010 și 2012, a fost consiliera unuia din directorii executivi ai Băncii Mondiale. A ales însă să părăsească Washingtonul, unde câștiga 10.000 de dolari pe lună și să revină în Moldova". :))))))))) Si lasa postaceala, ca esti slab. "Unirea cu Romania, iminenta"? Rade toata gradina zoologica de tine! :))))
  • -11 (19 voturi)    
    De comparat CV-ul lui Johann cu cel (Luni, 16 noiembrie 2020, 12:41)

    xrogo [utilizator]

    al doamnei Sandu!
    • +2 (4 voturi)    
      da n-ai vrea (Luni, 16 noiembrie 2020, 13:17)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      sa-l compari intai pe-al lui stapan-tu ciolacu? sau pe-al celebrei prim ministre veorica? ca johannis de bine de rau, fara studii la harvard, are totusi o meserie.
    • +1 (3 voturi)    
      E concurs de angajare ? (Luni, 16 noiembrie 2020, 13:20)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Hai sa comparam CV-urile tuturor presedintilor din lume. Am avea mari surprize..
    • 0 (2 voturi)    
      meh (Luni, 16 noiembrie 2020, 13:22)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      n-are treaba al nosttru,el e fericit ca are cui sa-i vorbeasca la tv.
      maia o sa aiba in fata toata fosta nomenclatura ,cu tot cu copii.nu stiu care e puterea presedintelui in moldova,insa acolo sunt bine infipti cozile de topor plus mancurtii care servesc inca rusia.
      treaba grea,maia nu prea are spate,o sa o manance aia de vie,ceva in genul lui nicusor primar pnl.
    • +1 (3 voturi)    
      hehe (Luni, 16 noiembrie 2020, 14:48)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      A zis varanul ca mai intai sa-i comparati cv-ul cu cel al Veorichii de la Videle, presedinta voastra pe veata.
  • +2 (2 voturi)    
    Noi am avut de ales între CV-ul lui Johann şi cel (Luni, 16 noiembrie 2020, 13:11)

    silviust [utilizator]

    al doamnei Viorica!
  • +2 (4 voturi)    
    Mai interesant (Luni, 16 noiembrie 2020, 13:18)

    Irina25 [utilizator]

    Mai interesant ar fi de stiut cine e "in spatele" d-nei Maia. Sau moldovenii apreciaza in mod deosebit absolventii de Harvard?

    P.S. Banca Mondiala...
    • 0 (0 voturi)    
      ssssttttt! (Luni, 16 noiembrie 2020, 15:56)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Sa nu auda aia care cred ca e Ioana d'Arc!
  • +1 (3 voturi)    
    Repere importante: Soros, LGBT (Luni, 16 noiembrie 2020, 13:20)

    cenzuratul [utilizator]

    Sa nu uitam si ca e mare sustinatoare (poate chiar membra?) LGBT si ca a primit fonduri de la Soros.
  • 0 (0 voturi)    
    La fel (Luni, 16 noiembrie 2020, 13:54)

    zaw [utilizator]

    Un fel de Stolojan in ...fusta
  • 0 (0 voturi)    
    Putin e impresionat. (Luni, 16 noiembrie 2020, 14:35)

    una mica [utilizator]

    .
  • 0 (2 voturi)    
    Fain sa vezi cum postacii Bullshevini insista (Luni, 16 noiembrie 2020, 16:49)

    Parzivall [utilizator]

    Ca Tractoristul Dodon e mai bun!!!