VIDEO Protest anti-mască în Piața Universității. „Copiii noștri nu-s cobaii voștri”

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 16:46 Actualitate | Esenţial


Protest anti-masca la Universitate
Foto: Hotnews
Aproximativ 200 de persoane au protestat, sâmbătă, în Piața Universității din Capitală, față de măsurile luate de autorități în școli. Manifestanții nu sunt de acord cu obligativitatea purtării măștii de protecție de către elevi la școală.

Ce scandează ei: „Libertate!”, „Jos dictatura!”, „Copiii noștri nu-s cobaii voștri!”


Protestatarii nu poartă măști și au steaguri tricolore și pancarte cu mesaj precum „Jos botnița, jos labele de pe copiii noștri”, „Nu vă credem”, relatează Mediafax. Ei au intonat imnul național și au scandat „Libertate”, „Respir, gândesc, liber trăiesc”, „Toate partidele, aceeași mizerie”, „Jos dictatura”, ”Hoții”.

„Cerem ca învățământul românesc să fie liber, cerem anularea stării de alertă, iar copiii noștri să nu poarte măști la cursuri”, a spus un protestatar.

Protestatarii susțin că purtarea măștii la școală este „o reeducare forțată a tinerelor generații, o reeducare de tip comunist sau nazist”.

„Copiii sunt dresați și condiționați ca animalele. Acesta este noul program Școala Altfel: în cușcă și cu botniță”, au spus aceștia.

UPDATE: Printre participanții la protest se numără și regizorul Cristi Puiu și actrița Carmen Tănase, relatează Digi24.

Regizorul Cristi Puiu a fost luna trecută protagonistul unui incident la TIFF, când a avut un discurs controversat împotriva măștilor de protecție.


Potrivit legii, adunările publice în timpul stării de alertă nu pot depăși 100 de persoane.

  • Jandarmeria: Urmează să fie aplicate și amenzi celor din piață
Purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Române, Georgian Enache, a declarat pentru Mediafax că protestul din Piața Universității a fost organizat în mediul online, prin rețelele de socializare.

„Este depășită limita de participanți, de 100 de persoane, prevăzută de actele normative în vigoare. Colegii mei le-au făcut precizările necesare celor care participă și celor care au organizat manifestarea, privind purtarea măștii, păstrarea distanței și că, dacă nu respectă prevederile legale, riscă sancțiuni contravenționale”, a spus Enache.

Potrivit acestuia, ulterior urmează să fie aplicate și amenzi celor din piață.

Protestul față de purtarea măștilor de către elevi în școli din Piața Universptății continuă, iar cei prezenți scandează ”Demisia”, ”Trădătorii”, ”Criminalii”, ”Rușine să vă fie”, ”Jos Iohannis”, ”Noi suntem poporul”, ”Unități, luptă, copiii apărăm”.





Mitinguri similare sunt programate în mai multe orașe. In Bucuresti, protestul intitulat "Scoala nu e puscarie!" se desfasoara in Piata Universitatii, iar participantii spera sa se stranga peste 20.000 de persoane. In Oradea are loc protestul pe platoul Casei de cultura a sindicatelor. Un protest similar se anunta si in Brasov, potrivit postarilor care circula pe mai multe site-uri de socializare. Utilizatorii distribuie mesaje precum "Stop masca!" sau "Copiii au dreptul sa respire la scoala!".

In mediul online au aparut mai multe grupuri care se impotrivesc vehement masurilor sanitare stabilite de autoritati. Una dintre comunitatile care a aparut pe Facebook se numeste "Fara Botnita" si publica mesaje prin care indeamna la nepurtarea mastii de protectie in spatiile publice, contrar reglementarilor in vigoare, potrivit ziare.com. In plus, mai multe persoane se fotografiaza fara masca in locuri in care aceasta este obligatorie, precum magazine sau piete.

Membrii comunitatii publica si distribuie mesaje precum "Cand credeti ca se va opri acest chin: purtare de masca, Covid-19?" sau redau experiente personale in care sustin ca mai multi copii ar fi lesinat la scoala din cauza mastii de protectie sau ca purtarea mastii de protectie le-ar provoca o senzatie de asfixiere. In plus, sunt distribuite false informatii cu caracter medical. Fizicianul Cristian Presura a demonstrat, insa, ca purtarea mastii de protectie neintrerupt timp de sase ore nu scade oxigenul din sange.

Nepurtarea mastii de protectie in locurile in care este obligatorie, precum in spatiile publice inchise, in spatiile comerciale, in mijloacele de transport in comun sau la locul de munca se sanctioneaza cu amenzi cuprinse intre 500 si 2.500 de lei. Politia Romana a transmis ca nu se acorda sanctiuni pentru instigarea la contraventie.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14907 vizualizari

  • +61 (105 voturi)    
    anti-prostie (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 17:06)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Cand faceti?

    Pacat ca simboluri romanesti sau ale stramosilor nostri ajung sa fie folosite si mai nou sa reprezinte tot felul de spalati pe creier...

    urmeaza faza doi protestul anti-sapun;
    faza trei: ardere carti
    faza patru: revenirea la origini, pentru ca, nu-i asa, stramosii nostri foloseau caractere chirilice
    faza cinci: siberia, o vacantza de vis, sau, ca sa nu zicem ca nu avem de unde alegem , Uralii cu minele care ieste.

    PS: ieste ieste o licentza poietica care ieste.
    • +29 (57 voturi)    
      Mesaj de interes national (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 18:28)

      mbratianu [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      O sa fiu cat se poate de scurt:
      Romania e a doua tara din lume ca procent al emigrarii dupa Siria devastata de razboi civil. Dupa 30 de ani de subjugare de catre Ciuma Rosie a fost lovita crunt in ultimii ani de Ciuma care a eliberat zeci de mii de criminali, violatori si talhari, a distrus legile, a incurajat furtul si infractorii. E multa manipulare in mass-media controlata de Ciuma dar situatia e foarte simpla: Daca un popor nu poate face diferenta intre un partid condus de puscariasi ca Adrian Nastase, Dragnea si un partid care are romanul cu cea mai inalta functie europeana Dacian Ciolos (USR) care a fost Comisarul European pentru Agricultura si crede ca 'toti sunt la fel' sau e prea lenes si delasator sa mearga jumatate de ora odata la patru ani sa voteze pentru binele lui si al tuturor, si lasa sa le aleaga viitorul cei care cersesc vin, zahar sau bani ca sa-si vanda votul Ciumei atunci avem de-a face cu o natie cretina, nesimtita care o sa dispara ca o umbra a Ciumei pe care a acceptat-o si a servit-o ca o victima complice. TU cine esti?
      • +15 (41 voturi)    
        Eu sunt cu poporul (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:24)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui mbratianu

        Acesti oameni care protestesteaza , sunt o minoritate mai mica decat cei LGB, dar estedreptul lor sa protesteze. Ma intreb in momentul cand o fiica sau un fiu se va infecta ce vor face ?
        Manipulare grsa gen PSD. Pacat de copii.
        • -5 (9 voturi)    
          Nu vor face nimic (Duminică, 20 septembrie 2020, 9:03)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          fiindca nici nu vor sti sau simptomele vor fi foarte slabe deci nu va fi testat. Daca ins ava fi testata, va fi unul dintre miile de cazuri pozitive aiurea-n trmvai, fara vreo relevanta clonica.
      • +11 (31 voturi)    
        Cei din piata vor (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:51)

        Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui mbratianu

        merge sigur la vot si e clar cum vor vota .Daca stam acasa in ziua votului unii ca cei din piata ne vor hotara viitorul.
      • +2 (10 voturi)    
        stie cineva .... (Duminică, 20 septembrie 2020, 10:57)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui mbratianu

        ....cine ii finanteaza de au fost dotati fiecare cu cate un tricolor !!?? Singura diferenta este ca nu au mai fost obligati sa vina imbracati in alb !!! reducere mare a masei de manevra a ciumei rosii (bubonica ) !!!
    • +13 (33 voturi)    
      ce putem face e sa vorbim ca toti sa voteze (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:16)

      mbratianu [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Vorbiti cu toate rudele de gradul 3, colegii de scoala, vecini sa mearga sa voteze. altfel progaganda ciumei rosii o sa invinga si or sa ramana la butoane inca patru ani timp in care o tara valguita o sa ajunga o dictatura.
      • -1 (27 voturi)    
        Să-i voteze pe pesediștii din pnl? (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 20:22)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mbratianu

        Cam cât de proști îi credeți pe oameni?
        • +6 (20 voturi)    
          dacă nu se merge la vot, brătiene, (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:26)

          Pacala54 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          iese din nou psd-ul majoritar cu...18%, nu manipula lumea să nu voteze!
          • +4 (8 voturi)    
            E treaba fiecăruia ce face (Duminică, 20 septembrie 2020, 8:39)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Pacala54

            Însă rămâne faptul că in capul listelor de la PNL sunt pesediști de seamă și ar fi o greșeală ca oamenii să-i voteze mâine pe cei pe care-i înjurau astăzi.
          • +4 (10 voturi)    
            SI??? (Duminică, 20 septembrie 2020, 9:04)

            Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Pacala54

            Care-i diferenta mai exact intre PSD si aripla USLinoasa - PNL?
        • 0 (14 voturi)    
          ei, tu sigur (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:53)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          nu ești prost. Vezi, unul mai puțin
    • -1 (3 voturi)    
      faza patru completata (Duminică, 20 septembrie 2020, 12:22)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Stramosii nostri aveau o speranta medie de viata la nastere sub 30 de ani (din cauza mortalitatii infantile mari) si doar putini traiau mai mult de 50 de ani.
      Chiar si in interbelic speranta medie de viata la nastere era doar 41-42 de ani.
      Deci, o buna parte dintre cei din piata ar trebui sa pregateasca drumul spre „țintirim”.
  • +41 (67 voturi)    
    oameni (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 17:09)

    zicsieu [utilizator]

    cu foame de coliva.
    • +8 (34 voturi)    
      Corect dar, (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:31)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      acestia sunt oamenii , in principiu manipulati de PSD si de alta ONGu-ri care simt ca-si vor pierde finantarea dupa alegeri..200 de oameni in Bucuresti e , clar dna Firea in spate.
  • +48 (86 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 17:25)

    [anonim]

    • +41 (75 voturi)    
      ingrozitor este altceva. (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 17:53)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui

      Ca astia au drept de vot.
      • -36 (66 voturi)    
        E invers (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 18:15)

        shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        E ingrozitor ca TU ai drept de vot!
        • +1 (29 voturi)    
          Mai rau (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:33)

          democtrates [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

          Tu esti tantalau , orice om are drept de vot.
          • -9 (27 voturi)    
            Hehe,surpriza! (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:57)

            shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

            Nea...democrates, surpriza! Sunt oameni fara drept de vot! Tantalaule...
    • +7 (29 voturi)    
      Din pacate nu poti (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:28)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui

      Sunt concetatenii nostrii si nu ai nici o sanctiune legala ca sa le impui, sunt oameni manipulati. Pact de ei , de aceasta am renuntat la Facebook.
      • -1 (27 voturi)    
        Daca-mi dati voie : exista posibilitatea legala de (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 20:11)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        Am reactionat de fiecare data cand drumul mi s-a intersectat cu astfel de indivizi.
        In caz limita, am chemat politia .
        Care i-a amendat .

        Ce-or mai fi crezand ei dupa amenda, nu stiu... cei mai multi ma amenintau ca vor emigra.
        Eu zic sa-i ajutam sa plece, sa-i mai fericeasca si pe altii...
  • +30 (48 voturi)    
    Bine ca se feresc de curent (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 17:41)

    UnOarecare [utilizator]

    :)
  • +25 (55 voturi)    
    Ce vina au copiii nositri cu asemenea parinti ? (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 17:45)

    Plagarus [utilizator]

    Mostenirea sociala a tinerilor este o grea povara in RO !!
    • -22 (50 voturi)    
      Exact! (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 18:17)

      shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Daca tu ai copii, tu esti o mostenire grea...Parerea mea!
      Cand nu accepti ca sunt si alte pareri, nu numai a ta, esti exact ca Ceausescu...
      • +7 (27 voturi)    
        dreptate? (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:34)

        ggogu [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

        trebuie sa dam dreptate celor care sustin ca pamantu i plat? eu ii compatimesc...
      • +7 (33 voturi)    
        Adica tu vrei libertatea (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:45)

        PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

        de a ma omorî pe mine?
      • +17 (37 voturi)    
        democratia (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:52)

        Instanta [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

        Democratia nu inseamna libertati nelimitate; prin definitie, libertatea ta se termina acolo unde afecteaza libertatea mea. Din cauza asta nu ai voie sa conduci cu 100 la ora in localitate, sa iesi cu pusca in oras, sa intri in avion fara sa fi trecut prin controlul de securitate si asa mai departe.
        • -17 (29 voturi)    
          democratia (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 22:14)

          gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Instanta

          ...si reciproca e valabila!!!...libertatea mea nu poate fi ingradita / afectata de libertatea ta!!!
          • +11 (21 voturi)    
            citeste mai bine (Duminică, 20 septembrie 2020, 1:02)

            GabiAlex [utilizator] i-a raspuns lui gillda_47

            Cred ca nu ai citit / inteles textul la care ai raspuns. Dupa cum ti-a spus autorul, nu poti avea libertatea de a pune viata altora in pericol.
  • +15 (45 voturi)    
    hihihi (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 17:50)

    ..13 [utilizator]

    dar este interesant rau de tot - protestul tocmai cand scolile se incid pentru o saptamana!!!!

    Chipurile alea sunt asa de rusofone si ca sa protesteasca lumea au adus steagurile romanessti!

    Cata risipa de energie - ce afis au facut!!!
    Bine rau de tot organizati dar momentul ales ca nuca in perete pentru tovarasu cu pufoaica a cerut.

    Ochii cat cepele deschisi si mintea pe receptie!
    Sa scapam odata dreac de astia!
    • -4 (18 voturi)    
      Dna Firea stie ce face (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 20:08)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Imi pare rau dar nu va dati seama, 300 sau 200 de oameni au iesit in Bucuresti sa protesteze impotriva purtarii mastilor cu pelralti de la biserici. Deci dna Firea a facut campanie electorala.
      Va intreb in Ardeal de ce nu au iesit oamenii in strada, pentru ca sunt mai intelepti si mai destepti. PSD "Jo Napot, asta la vista".
  • +13 (33 voturi)    
    Uite ca pe asta n-am stiut (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 18:05)

    ipolitic [utilizator]

    Cobaii poarta masti? Protestez in numele cobailor!
    Sau pentru orice altceva, important e sa protestez.
  • -20 (34 voturi)    
    Legile naturii (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 18:28)

    shobolanul de santina [utilizator]

    Pentru a tine un sistem in echilibru, unei forte is se va opune o forta egala ca marime si de sens opus. Daca nu se respecta aceasta lege in in ecuatia fortelor, se ajunge la un sistem dezechilibrat care poate fi tradus (in viata sociala) ca: razboi civil, revolte, state totalitare, incalcari ale drepturiloar oamenilor, anarhie.
    Demonstratia acestor oameni este exact forta care se opune unui stat dictatorial, care ia masuri nereale, nebazate pe date statistice si care incalca flagrant Constitutia Romaniei si drepturile oamenilor.
    Acum segregam oamenii pe motiv de gripa, pe urma pe motiv de boli renale sau ca au ochii albastrii. Or ca nu gandesc precum CovidMedia. Parerea mea!
    P.S.a nu se uita ce este de fapt Covidul - o gripa!
    • +13 (29 voturi)    
      Domnu' doctor.. (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 20:35)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

      Pe ce site ati studiat dumneavoastra medicina ?
      Banuiesc, dupa ideile vehiculate, ca aveti studii mult superioare epidemiologilor din tara noastra, America, UK, Germania, Italia, etc.
      De altfel, i-am observat pe acesti fraieri cum vi se uita-n gura si nu le vine a crede ce izvor de intelepciune sunteti !
      Iar faza cu drepturile... pfoaaa ! Asta era gata sa ne lesine pe toti ! Cum dracu' nu s-o fi gandit nimeni ?

      Ati fost prezent la intalnirea cu colegii dumneavoastra, academicienii din Piata Victoriei ?
      Indemnati-i sa va strangeti mai des, mai multi si tot fara masca.

      Ca poate reusiti sa treziti din somn si Politia româna....
    • +7 (21 voturi)    
      E dezechilibru mare ! (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:41)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

      Gresesti, sobolane, astia nu sunt forta de echilibru, ci de accentuare a dezechilibrului. Prostia e larg reprezentata in lume, iar astia vin sa suplimenteze fenomenul, nu sa-i tina piept.
    • +4 (12 voturi)    
      Iarta-ma te rog (Duminică, 20 septembrie 2020, 0:06)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

      O lege fundamentala a fizicii spune simplu si sec: intr-un sistem inchis ENTROPIA NU POATE SCADEA.

      Entropia este masura fizica a esentialmente haosului din sistem. Daca valoarea ei ramane constanta, sistemul nu poate evolua iar sistemul izolat este in echilibru perfect. Imediat ce introduci o evolutie a sistemului, entropia creste.

      Asadar metafora cu fortele opuse si egale suna fantastic insa in fizica sistemele merg din rau in mai rau dpdv al haosului. Nu vedem acest lucru pentru ca un sistem ce se ordoneaza local exporta entropie crescuta in alta parte. De exemplu viata: este FANTASTICA evolutia ei insa uiti doua aspecte: numarul de exemplare disparute (ca sa ajungem la ceea ce suntem azi) si faptul ca Soarele "arde" hidrogen (fuzioneaza, fireste).

      Fizica spune insa sec: un sistem fizic evolutiv izolat se degradeaza.
      • -6 (10 voturi)    
        Iarta-ma back! (Duminică, 20 septembrie 2020, 8:55)

        shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        Domnul meu, se pare ca aveti notiuni de baza in fixica, si de aceea va rog sa va reamintiti ca sistemele inchise sunt PUR teoretice.Sunt folosite doar ca baza de explicare si discutie. In natura nu exista sistem inchis sau izolat.
        Eu vorbeam doar despre forta si reactiune, nu despre energii (entropie) sau fizica cuantica. Si nu ai reusit sa adaugi nimic folositor in discutia despre demonstratia din Piata Universitatii. Doar un atac firav impotriva viorbitirului. Parerea mea!
        • +2 (8 voturi)    
          "Viorbitorul" foloseste (Duminică, 20 septembrie 2020, 9:39)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

          notiuni de fizica pe care nu le intelege. Conform ineptiilor postate un sistem fizic nu ar avea miscare sau evolutie deoarece unei forte i se opune o forta egala si de sens contrar deci rezultanta zero. Cat despre entropie zona de fizica statistica pare inca departe de materia de liceu slab asimilata. Exemple de sisteme ce se apropie asimptotic de un sistem inchis gasim peste tot (frigiderul...) Mai mult chiar universul are entropia in crestere. Daca prostia e masura entropiei sociale atunci cresterea ei este evidenta. Chiar studii stiintifice arata "deficitul cognitiv" a celor ce neaga folosirea mijloacelor elementare de blocare a raspandirii virusurilor.
          • 0 (6 voturi)    
            Nu zau? (Duminică, 20 septembrie 2020, 12:45)

            shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Bogdanel, stay in school si abtine-te in a te mai erija specialist in fizica..esti departe monsher!
            Ramane cum spuneam: ca un sistem sa fie in echilibru (pace) unei forte trebuie sa i se opuna o forta egala dar de semn contrar. Rezultanta zero. Mai pe nivelul tau: pompezi aer in balon, balonul opune o forta egala si de semn contrat presiunii aerului, cand forta de presiune e mai mare decat rezistenta balonului, acesta se sparge. Rezulta un dezechilibru.
            Tradus in ce avem noi in strada acum rezulta opozitia impotriva regimului dictatorial medical. Daca nu iti convine opozitia, sunt cateva tari care n-au auzit de asa ceva, esti liber sa pleci. Pana atunci obisnuieste-te cu gandul ca nu toti oamenii gandesc la fel. Si nu toti trebuie sa fie de acord cu tine. Si ca trebuie sa mai lasi din nas in jos ca sa vezi pe unde mergi. Parerea mea.
            • +1 (3 voturi)    
              Ups (Duminică, 20 septembrie 2020, 22:45)

              Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

              Nu ai inteles. Pentru mentinerea unui echilibru nu ai nevoie de forte opozabile. Insa pentru a avea evolutie ai nevoie de o asimetrie parametrilor. Daca ai simetrie, sistemul nu este evolutiv.
          • 0 (2 voturi)    
            Aaaaaoleoooo ! (Duminică, 20 septembrie 2020, 16:17)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Ce facusi, stimate domn ? Le dadusi astora doi insomnii - ambii pretind ca "gandesc cu propria minte " . CE anume gandesc, e mister chiar si pentru ei.
        • 0 (2 voturi)    
          In sfarsit ti-ai dat seama (Duminică, 20 septembrie 2020, 22:42)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

          Ca aplicarea unuia din principiile fundamentale ale mecanicii pentru a descrie interactiunea umana pur si simplu nu are sens. De ce? Pentru ca poti avea sisteme in echilibru si fara actiunea unor forte, fie ele si metaforice.

          Si tocmai pentru ca sistemele inchise nu exista, in general pentru a scadea entropia (haosul) undeva, se produce o crestere in alta parte. Iti place civilizatia umana? Mie da. Acum uita-te la cantitatea de gunoi produsa!
  • +11 (25 voturi)    
    COVIDIOTII ! (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 18:34)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    ....Niste tarani...vorba lui Dinu Sararu !
  • +11 (27 voturi)    
    când ești prost (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 18:44)

    Mateiul [utilizator]

    nimic nu te mai salvează
  • +11 (31 voturi)    
    de lamurit (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 18:55)

    zgubilitix [utilizator]

    Stiu ca - because alegeri - s-a dat liber la mitinguri insa asta e legal - ca scop, numar de persoane, distanta intre participanti etc? Ii vad inghesuiti si fara masca (duh!).

    Apoi, ala de pe scena e popa sau doar poarta un capot negru, imaginea la mine cel putin nu e prea clara. Daca-i popa (sau, mai elegant spus, slujitor al Bisericii), ce are de spus BOR pt instigare / zadarnicire sau cum s-o mai incadra si asta?

    Cat de inconstienti sa fie niste parinti care-si trimit odrasla la scoala, stiind ca exista fie si 1% sanse ca masca aia sa-i protejeze copilul (fie si de o raceala simpla sau gripa sezoniera) sa-i spuna sa nu o poarte? Orice protectie, dovedita sau macar dorita ar trebui imbratisata si nicidecum indepartata - da' poate-i logica mea stramba.
    • -7 (19 voturi)    
      Pune-ți hazmat (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 23:10)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

      Da, logica dumitale e strâmbă. Completamente strâmbă și totalitară, mai exact.

      „Orice protectie, dovedita sau macar dorita ar trebui imbratisata si nicidecum indepartata - da' poate-i logica mea stramba.” - Păi dacă e așa, unde vă este costumul hazmat?

      De asemenea, savanții de renume mondial au descoperit că mersul în mâini e mai sănătos. De ce nu mergeți în mâini? Orice protecție măcar dorită ar trebui îmbrățișată, nu?
    • +2 (10 voturi)    
      Ce mai scoala? (Duminică, 20 septembrie 2020, 9:07)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

      Pai daca mergand la scoala are si 1% sansa sa moara intr-un accident sau ceva, eu zic s anu mai mearga la scoala...tineti-l acasa.
  • +19 (33 voturi)    
    Legile (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:00)

    sergiutales [utilizator]

    „Legile țării nu interzic nimănui să fie imbecil.”
    G. Moisil.
  • +10 (28 voturi)    
    Doar 200 ? (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:19)

    BartSimpson [utilizator]

    Nu se poate. La cum arata Bucurestiul si ce primari are este evident ca numarul prostilor este muuuult mai mare. Infinit mai mare ... sau ei isi arata adevarata putere cand se p..a pe el de vot ?
    • -15 (31 voturi)    
      Ei sun prosti... (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:56)

      shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      Noroc cu tine ca se echilibreaza balanta!
      Inteligenta voastra, putem sa va atingem? Daca respiram linga Inteligenta dumneavoastar se poate transmite un pic de desteptaciune? Poate ca ar trebui sa te duci in mijlocul lor sa iradiezi niste unde neuronale ca sa le ridici intelectul!
      PS: am fos sarcastic, nu te chinui sa-mi raspunzi.
      • +2 (14 voturi)    
        după numărul de minusuri (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:55)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

        se pare că ești un neînțeles
        • -1 (3 voturi)    
          multumesc (Luni, 21 septembrie 2020, 5:52)

          shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          Acum nu ca vreu sa ma laud, dar nici Einstein nu e inteles prea bine la zeci de ani de cand a descoperit teoria relativitatii... ;-)
          • 0 (2 voturi)    
            comparația cu Einstein (Luni, 21 septembrie 2020, 9:31)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

            ne spune mult despre tine
            • 0 (2 voturi)    
              Doar un pic (Luni, 21 septembrie 2020, 11:13)

              shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

              Nu mult, doar un pic: doar ca-s glumet! In rest...nu stii absolut nimic despre mine!
  • +2 (20 voturi)    
    Proteste (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 20:07)

    Utilizator5 [utilizator]

    Aceste valuri de proteste au fost si in Germania, Spania etc
    Poate brazilienii aia aveau dreptate cand ziceau ca oamenii care se comporta asa date fiind circumstantele au caracteristicile unor sociopati sau sunt. Deci nu se comporta asa pentru ca il admira pe Lenin, sunt platiti de Putin sau pentru ca sunt mari romani.
    • +1 (7 voturi)    
      nu, nu! (Duminică, 20 septembrie 2020, 10:04)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      Concluzia este gresita: POATE ca sunt socipoati, dar sigur sunt patiti de pedesere (si indirect de Kremln).

      Masurile luate de Guvern au fost gresite?
      Excesive, sau dimpotriva, tardive?
      Cu siguranta!
      Oamenii au tot dreptul sa protesteze impotriva guvernului Locovid, cu sau fara pandemie.

      Dar cand protestezi impotriva putrarii masyii si negi existenta viruslui se cheam ca esti batut in cap, si nu doar putin, ci rau, rau de tot!
      Adica esti pe-de-se-rist!
  • +4 (18 voturi)    
    Mare plictiseala la hotnews (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:32)

    V. Istina [utilizator]

    De ati ajuns sa puneti si video de la adunarea unor blambeci pe care ar trebui sa-i compatimim in tampenia lor mai mult ori putin vinovata(printre ei is cu siguranta si cozi de topor rusesti).

    Deci va rog, data viitoare luati in considerare si relevanta evenimentului. Adica aproape zero.
  • +4 (16 voturi)    
    prostie (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:38)

    Levellers [utilizator]

    pura !
  • +5 (25 voturi)    
    Dovada vie, (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:58)

    John M. [utilizator]

    (adica astia misca si vorbesc) ca omenirea este intr-un stadiu avansat de degradare intelectuala si, genetic, degenereaza cu fiecare zi...
    • -3 (9 voturi)    
      Iata dovada (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 23:11)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Prima reactie a fost un minus. Un cititor nu e de acord cu tine, ori crede ca lumea se desteapta pe zi ce trece, ori face parte din categoria sugerata de tine si nu-i convine concluzia...
  • -6 (20 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 23:14)

    Sah [utilizator]

    In tari precum: Luxemburg, Italia, Austria, Polonia, Danemarca, Ungaria, Germania, Marea Britanie, Bulgaria, Suedia, Canada, etc copiii au voie sa stea in clasa FARA masti!
    Daca in Romania, tara hastagistilor, haters-ilor, tefelistilor, procurorilor si jandarmilor, incerci sa aplici aceeasi normalitate ca in acele tari, esti imediat numit: prost, antivaccinist, conspirationist, etc.
    Nu ma mir ca vom fi mereu ultimii din Europa cu asemenea ''gandire democratica''!
  • -9 (21 voturi)    
    au dreptate oamenii (Duminică, 20 septembrie 2020, 0:11)

    hanu [utilizator]

    pentru o boala un pic mai letala decat gripa sezoniera ne-am amanetat libertatea.
    • 0 (12 voturi)    
      Vai de ea "libertate" (Duminică, 20 septembrie 2020, 9:42)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Daca un grup de imbecili o identifica cu purtarea mastii de protectie
  • +1 (13 voturi)    
    ce legatura au steagurile cu masca? (Duminică, 20 septembrie 2020, 4:49)

    Coco Whistle [utilizator]

    masca trebuie purtata obligatoriu. punct. nu va convine emigrati in alte tari bananiere s-au rupeti romania ptr ca sa traim impreuna pe aceleasi convingeri e imposibil. drama mioritei continua la nesfirsit. eu as propune reintoarcerea la monarhie., calificari, teste si reguli f clare pt a cine vrea sa fie politician, sa serveasca in adm publica sau sa imbrace haina militara. in alte tari se fac teste cu poligraful iar cea mai banala intrebare poate insemna sf unei candidaturi.
    • +3 (13 voturi)    
      eu as propune (Duminică, 20 septembrie 2020, 9:00)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      4 clase obligatorii daca tot nu e tzara bananiera. Poate asa invatam cand sa scriem "s-au" si cand "sau"
      • +2 (8 voturi)    
        De mirare (Duminică, 20 septembrie 2020, 10:11)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui hanu

        De mirare ca i primit numai trei minusuri!

        Insa la faza asta, arati ca estei de moda veche: da, pe vremea cand am facut eu scola, pina in clasa a saptea invatam cum sa scirem corect gramatical, cand trebuie sa scriem "s-au" si cand "sau".

        insa dupa Revolutie, lucrurile s-au schimbat!

        In 2005, academicianul lui Ilcii, Eugen Simion, a publicat noul DEX. Scopul a fost ca pedeseristii sa nu isi mai bata capul cu gramatica, liniuta de despartiere a devnit optionala.
        Nu doar "s-au" poti sa scrii cum vrei, dar si mi-au poate devnei "miau!", cum face pisica, iar v-ati, "wati", ca pmasura puterii.
        Nu mai exista diferenta intre visni si visne, capsuni si capsune ...
        Faza a doua urma sa declare optional acordul, nu s-a publicat oficial, da rmult nume zice public "ei are" sau foloseste celebrul "decat" in propozitii afirmative ...
        Chiar dca ar fi obligatorii clasele elementare, gramatic as-a schimbat!
        Poate ca si tabla inmultirii:
        Cat face 3x5?
        Cat vreti dumneavoastra!
    • -3 (15 voturi)    
      Gramatica (Duminică, 20 septembrie 2020, 9:09)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      La gramatica pe care o afisati cred ca ati trecut prin pandemie in timpul scolii si v-au tinut parintii acasa.
      PS. In Belgia masca e obligatorie cam de 2 saptamani incoace si cazurile doar CRESC. cand vezi de astea iti mai vine sa porti masca?
  • +2 (14 voturi)    
    Covidiotii sunt suparati (Duminică, 20 septembrie 2020, 9:40)

    helvig [utilizator]

    Cum de-si permite statul sa le protejeze copiii? Asta e tiranie! Acesti covidioti trebuie sa aiba libertatea sa-si ucida copiii.
    • 0 (6 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 20 septembrie 2020, 17:17)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui helvig

      Covidiotii sunt cei face divinizeaza mastile...
      Noul lor Zeu este zeul MASCA!! :))))
      Nu tratament, nu cercetare daca se justifica purtarea mastii, nu un studiu care sa verifice nocivitatea purtarii mastii pe o perioada foarte lunga, nimic.
      Masca, masca, masca!! scandeaza galeria de coviditi! ;)
  • +3 (15 voturi)    
    asta (Duminică, 20 septembrie 2020, 10:09)

    AM1981 [utilizator]

    Asta nu este decat o adunatura de oamenti care nu pot intelege sau nu vor sa inteleaga realitatea in care traiesc.
    Multi nu cred ca au capacitatea de a intelege, dovada ca analfabetismul functional este in crestere.
    As mai spune multe despre grupurile astea dar ma abtin.
  • -2 (6 voturi)    
    ce nu inteleg (Duminică, 20 septembrie 2020, 13:20)

    martel55 [utilizator]

    e cu ce tupeu isi aroga acesti covidioti drpetul de a decid epentru altii?de ce isi aroga drpetul a impune altora sa isi expuna copiii unor risucri inutile, prin napstrarea distantei de siguranta si nepurtarea mastii in scoli?e adevarat ca sunt destui parinti coviditoi care vor sa isi tirmita copiii fizic la scoala fara respectarea vreunei norme de preventie, insa sunt si altii care nu vor acest lucru, de ce trebuie sa fie obligati sa isi asume niste risucri impotriva vointei lor?
  • -2 (4 voturi)    
    gogonele (Duminică, 20 septembrie 2020, 19:16)

    revo [utilizator]

    Ordinul se executa, nu se discuta. Sper ca sunt totusi platiti sa fie cov-idioti.
    Or fi scos ceva banuti, cat sa le ajunga de 5 kile de gogonele?