Regizorul Cristi Puiu, discurs halucinant la TIFF: „Ar fi bine să vă fie teamă de alte lucruri, nu de pandemie. Dacă mâine o să vă ceară să mergeți în mâini, o să mergeți. Autoritățile să nu ne mai trateze ca pe niște vite!”

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 august 2020, 13:39 Actualitate | Cultură


Malmkrog, ultimul film al lui Cristi Puiu
Foto: Hotnews
Regizorul Cristi Puiu, prezent la TIFF cu filmul Malmkrog, a vorbit despre măsurile de siguranță luate de autorități pentru prevenirea răspândirii coronavirusului. Cu toate că TIFF-ul s-a remarcat anul acesta printr-o organizare fără cusur și a făcut numeroase apeluri publice pentru siguranța populației, Cristi Puiu are o altă viziune, scrie ActualdeCluj.ro.

„Puterea instalată ar face bine să discute cu oamenii, să intre în dialog, nu să ne trateze ca pe niște vite!”, a spus el. Da, există această problemă, există o epidemie, există un virus, dar tonul autorităților statului este inacceptabil. Mi se pare extraordinar de mișto că la Cluj oamenii sunt disciplinați și atenți la toate detaliile astea, dar cred că absolut orice abuz trebuie amendat. Și dacă n-o faceți dumneavoastră, prin vot, de data asta, atunci n-o face nimeni. Dacă n-o facem noi, n-o face nimeni. Și știu că oamenii sunt speriați și respect și distanțarea socială și port masca atunci când intru în absolut orice spațiu închis. Dar, dacă mâine o să vă ceară dumneavoastră să mergeți în mâini, credeți-mă, o să mergeți în mâini. Pe Eroilor.”







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16320 vizualizari

  • -35 (97 voturi)    
    Ce este halucinant? (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pârerea lui. Că nu concordă cu opinia uriașului mecanism care intreține starea de psihoză generală e altceva. Si da, au fost multe cazuri de abuzuri comise de milițienii tupeiști și jandarmi nesimțiti , in care oameni de toate vârstele au fost tratate ca niște vite.
    • +35 (77 voturi)    
      "uriașului mecanism care intreține starea..." (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:00)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ca si cum ai spune ca traiesti intr-o lume de nebuni si numai tu si inca vreo doi sunteti sanatosi...
    • +51 (97 voturi)    
      Te rog sa ma ierti (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:11)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dar am o opinie contrara si anume ca PREA MULTE VITE au fost tratate ca Oameni.

      Inclusiv acest ipochimen care-si finanteaza filmele din impozitul pe sudoarea mea. Pe noptile cat eu muncesc in fabrica. Gasca lui Pippidi.
      • +23 (55 voturi)    
        Corect. (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:06)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

        Majoritatea teatrelor si filmelor sunt platite din banii nostrii.
        Teatrele si filmele sunt inca finantate de la buget, si asta, la 30 de ani de la asa zisa revolutie ! Iar capac, ca tacamul privilegilor acordate parazitilor sa fie complect, ca asa-i democratia originala romaneasca, cand ies la pensie mai incaseaza o sinecura/pensie speciala cu titlul de la ,,caramitru", de parca fostul ,,fa-te ca muncesti", ar avea banii lui Jeff Bezos.
        As fi curios parerea lui C. P. despre mecanica cuantica sau pusul cozii la prune.
        De fapt ne reprezinta, e romanul tipic care se pricepe la toate.
        • -5 (19 voturi)    
          In acest (Duminică, 9 august 2020, 8:39)

          Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          sens si eu propun desfiintarea tuturor ramurilor economiei care sunt platite din banii nostri: sanatate, educatie, politie etc. Toate sa devina private. Nu ca SRI n-ar fi deja!
      • -8 (18 voturi)    
        Numai (Duminică, 9 august 2020, 8:35)

        Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui OvidiuTudor

        ca dl Puiu transforma sudoarea dvs in premii internationale, care aduc mandrie Romaniei. Puteti sa-mi spuneti in ce tranforma sudoarea dvs actualul guvern si presedinte ?
        • +10 (18 voturi)    
          mandria (Duminică, 9 august 2020, 9:31)

          paniri [utilizator] i-a raspuns lui Camelia Mitica

          cumva mandria ne tine de foame? nu am ce spune bun de actualul guvern dar si sa ignoram niste declaratii absurde, jignitoare si potential periculoase doar de dragul "mandriei"...parca nu imi vine.
    • +20 (46 voturi)    
      Halucinant? Doar usor confuz. (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:17)

      V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      „Puterea“ pare in ochii lui ca ar fi „Guvernarea“, ceva abstract, indiferent de culoare politica. Treaba nobila intr-o tara ideala, in Romania, ca in oricare tara concreta, nu e deloc indiferent ce partid e la putere.
      Din tot discursul lui nu pot decat sa retin usoare note anti-PNL. Pro -PSD inca nu.

      Halucinant? Deloc, doar o rabufnire a unor frustrari neclare.
      • +6 (16 voturi)    
        "Usoare note" ?... Referirea la schimbarea (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:18)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

        prin vot a celor aflati la putere este clara ! "Si daca nu o faceti dvs, prin vot, DE DATA ASTA (subl. mea)...
      • +5 (27 voturi)    
        Serios? (Sâmbătă, 8 august 2020, 18:37)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

        "Din tot discursul lui nu pot decat sa retin usoare note anti-PNL. Pro -PSD inca nu"

        Strict vorbind, ai dreptate. Dar nici nu este necesar:
        TERTIO NON DATUR.

        Daca nu esti cu Binele, esti cu Raul!

        Din moment ce este impotriva liberalilor, USR, PMP etc, este clar ca este PENTRU partidul lui Draknea!

        Asta nu este doar "rabufnire a unor frustrari neclare.", este prestare pentu plata primita de la Daddy!
      • +7 (11 voturi)    
        Am și ascultat (Duminică, 9 august 2020, 12:45)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

        discursul lui Cristi Puiu și l-am și citit... Accentele pe care le pune pe cuvinte ca PANDEMIE, VOT, PUTERE, VITE și altele îmi arată (este părerea mea) și o declarație cu iz politic... Nu știu dacă admiră pesedeul sau usereul... Dar această îndoială a mea este rezultatul politicii USR de după alegerile europarlamentare... Oricum declarația lui Cristi Puiu este mizerabilă și pentru că spune și câteva minciuni... Cum ar fi aceea că în Franța nu ar exista măsurile anticoronavirus care există la noi... Din 20 iulie 2020 în Franța masca este obligatorie în spațiile închise până în noiembrie 2020 și în spațiile deschise aglomerate purtarea ei este decisă de prefecturi... La Paris există locuri în aer liber în care masca este obligatorie... Am citit asta pe pagina guvernului francez...
        • +9 (13 voturi)    
          In perimetrul in care au fost spectatori (Duminică, 9 august 2020, 13:13)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          (Cristi Puiu doar sa fi fost orb sau de rea credinta nu l-ar fi vazut0 a stat de la inceputul manifestarilor si pana la incheierea lor , deci peste trei ore o ambulanta SMURD si langa ea un Medic sau asistent, imbracat din cap pana in picioare cu combinezonul alb de protectie cu gluga pe cap si cu masca pe fata.

          PS. Oare si omul acela era o vita pt onorabilul domn Puiu ?:((
          • +8 (14 voturi)    
            Personalul medical (Duminică, 9 august 2020, 13:29)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            nu intră nici în preocupările domnului Cristi Puiu, nici ale domnului Marcel Ciolacu, sau ale doamnei Renate Weber, sau ale domnului Dorneanu, sau ale domnului Robert Cazanciuc&co. Personalul medical reprezintă DICTATURA MEDICALĂ ȘI A PUTERII care-l opresează pe domnul Puiu... Mă doare inima cînd văd artiști fără bun simț și fără conștiință civică...
            • +6 (10 voturi)    
              Mi-e greu sa cred ca onorabilul domn Puiu (Duminică, 9 august 2020, 14:54)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

              ar putea sa simpatizeze cu USR ! Chemarea lansata de CP de a schimba prin vot de data asta"... - ce ? - "lipsa de dialog", "abuzurile" , "autoritatile ne trateaza ca pe niste vite", ma face sa cred ca simpatizeaza mai curand cu PSD care i-a subventionat la greu filmele artistice iar astia de acum nu o fac !

              PS. Uite-asa, ca acum, vine cateodata un moment in viata omului CUNOSCUT, cand acesta se trezeste ca isi face un atat de mare deserviciu incat ajunge (fara voia lui) sa fie cu adevarat cunoscut de marea masa a oamenilor !

              PS. DL Puiu nu si-a prezentat filmul, dl Puiu ni s-a relevat ! :(((
              • +6 (6 voturi)    
                Cred că (Duminică, 9 august 2020, 16:45)

                Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                aveți dreptate... Eu îi mai acordam o șansă... Mi-e mie jenă când un artist cu notorietate face asemenea mizerii... Dar n-ar fi singurul... Doar că face parte dintr-o generație mai proaspătă decât înaintașii lui întru adularea pesedeului... Și asta chiar mi se pare rușinos...
                • +5 (5 voturi)    
                  Stiti cum se spune : (Duminică, 9 august 2020, 20:04)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

                  "Fiecare om are pretul lui iar PSD are cei mai multi bani !" :)))))
          • -4 (10 voturi)    
            Plătit versus plătitor (Duminică, 9 august 2020, 14:57)

            marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Ăla cu combinezon e plătit cu sume uriașe din bani publici ca să facă photo-op de genul ăla.

            Spectatorii de la film însă mai și plătesc pentru a fi umiliți de dictatura sanitară.

            Sesizezi diferența sau fac și un desen?
            • +6 (8 voturi)    
              Desenul ti-l fac eu pt ca e nevoie ! (Duminică, 9 august 2020, 16:23)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

              Prin forta imprejurarilor si cel platit din bani publici a fost atins de spusele gen, "vite" ale d-lui Puiu.
              Pe "civili" nimeni si nimic nu ii obliga sa vina la vizionare ! Au ales sa vina, inseamna ca au inteles sa respecte o lege votata (dupa multiple modificari) si de catre majoritatea parlamentara PSD_ALDE.

              PS. DECI ASA-ZISA DICTATURA SANITARA ESTE RODUL TUTUROR CELOR CARE AU VOTAT LEGEA !

              PPS. Inaintea dreptului la libera circulatie, a dreptului la cultura prevaleaza dreptul la viata si dreptul la ocrotirea sanatatii !

              PPPS. Toti avem dreptul sa dispunem de noi insine, daca nu incalcam drepturile si libertatile altora !
              Destui nu inteleg sau nu vor sa tina seama de ceea ce isi are izvorul in Constitutie !!
        • 0 (4 voturi)    
          De ce politizati totul? (Duminică, 9 august 2020, 20:37)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          Daca contesti masurile abuzive ale guvernului esti automat PSD-ist?
          Iar daca sustii masurile esti automat PNL-ist?
          De unde idiotenia asta?
    • +15 (63 voturi)    
      >>> (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:19)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      De ce nu mergi in China daca te simti opresat de militieni si jandarmi , poate chiar in HongKong
      • -9 (29 voturi)    
        sau în Belarus (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:16)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        îi mai aproape și nu-i obligată botnița la diktatoru belarus...belarușii poartă botniță dacă vor, nu-i oprește nime...și ăia care o poartă din convingere o poartă corect și rezultatele se văd...dăcît că Arafat, Tătaru, Vela nu știu să dialogheze cu oamenii, numa coerciț, pîrghii de coerciț...no, amu au pîrghii de coerciț, numa să nu le rupă
      • +10 (22 voturi)    
        nuuuu! (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:34)

        Fu Thien Zbang cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        hongkong nui-ar schimba ideile!
        recomand zona uigurilor!
      • -7 (11 voturi)    
        Dar (Duminică, 9 august 2020, 8:44)

        Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui GemstonePig

        de ce sa ne comparam cu cei mai rai intr-un anumit domeniu si nu cu cei mai buni? Unde in UE ai voie sa iei omul si sa-l internezi cu forta?
    • +7 (13 voturi)    
      Are dreptate (Sâmbătă, 8 august 2020, 21:14)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Daca te comporti ca o vita esti tratat ca o vita. In rest inca o dovada ca nu se pot transfera competentele. Din dresor de saltimbanci nu ajungi om de stiinta. Probabil va sfarsi rapide de ceea ce spune ca nu exista covid 19.
    • -8 (14 voturi)    
      Faina intrebarea! (Sâmbătă, 8 august 2020, 22:26)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Bravo si multumiri dvs.! Plus exponential!
  • +40 (68 voturi)    
    Adevărul este: (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:51)

    Ion Alexandru [utilizator]

    ...că la filmele lui Cristi Puiu ar trebui ca spectatorii că primească oxigen suplimentar și perfuzii ca să reziste până la sfârșit. Omul vrea să fie original, prin filme (niște ...beep !) și în viața de zi cu zi, dar nu-și dă seama cât e de ridicol.
    • +15 (31 voturi)    
      De acord cu tine, Ion Alexandru (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:53)

      LuzhinAcademy [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

      Am avut neplacerea de a urmari "Sieranevada"... acum ceva ani, fara masca. O imensa platitudine. Cred ca am fi meritat cu prisosinta un bonus, toti cei care am pierdut de pomana aproape 3 ore din viata.
      • -6 (10 voturi)    
        Unde (Duminică, 9 august 2020, 8:48)

        Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui LuzhinAcademy

        este logica? Daca sustinea masca filmul ar fi fost de Oscar? Oricum, nu va opriti, poate descoperiti ca dl Puiu e betiv, curvar, etc.
        • +8 (12 voturi)    
          Nu ai inteles, Camelia (Duminică, 9 august 2020, 10:16)

          LuzhinAcademy [utilizator] i-a raspuns lui Camelia Mitica

          Chiar si fara masca, oricum era insuportabil. :) Cat despre restul, nu stiu si nici nu ma intereseaza cum este domnul Puiu. Nu ma obliga nimeni sa ma mai uit la filmele dumnealui (din fericire). Nu inteleg de ce insa incitarea fatisa la nerespectarea regulilor nu se lasa cu o amenda, in acest caz.
          • +6 (6 voturi)    
            Pentru că și-a luat (Duminică, 9 august 2020, 13:34)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui LuzhinAcademy

            în mod ipocrit și măsura de a declara că este de acord cu măsurile anticoronavirus... Doar că a pus un accent ironic pe cuvinte ca PANDEMIE, COVID, PUTERE și altele... Accentul ironic nu poate fi sancționat...
  • -23 (65 voturi)    
    inainte de infierare cu manie proletara (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:51)

    Francisc 1 [utilizator]

    ascultati ce a zis , autoritatile trebuie sa dialogheze cu cetateanul ca nu sunt puse de vreo putere divina ci tot de cetatean.
    • +17 (39 voturi)    
      Mai sa fie ! Cat a fost PSD la guvernare (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:21)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      a tacut malc !

      PS. Sa intelegem ca atunci a fost bine ?
    • +1 (17 voturi)    
      Suta la suta de acord (Sâmbătă, 8 august 2020, 20:38)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Arafat ar fi trebuit sa poarte un dialog cu fiecare cetatean, macar zece minute de om. Ia sa vedem, cincispe milioane de cetateni a la zece minute ...calculez... 41.666 de zile, adica 114 ani, timp in care ar fi disparut si covidul. Refuz varianta in care discuta doar cu unii, ori dialogheaza cu toti ori cu nici-unul.
    • +6 (12 voturi)    
      Dialog pe tema existentei covid ? (Sâmbătă, 8 august 2020, 21:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Dialog cu fiecare cetatean? Un delir fara noima ce arata adevaratul nivel intelectual al "zdobitorului" de bani publici.
      • -8 (12 voturi)    
        Cititi, (Duminică, 9 august 2020, 8:53)

        Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

        cititi de la un capat la altul declaratia dlui Puiu.
    • -7 (13 voturi)    
      Aveti (Duminică, 9 august 2020, 8:51)

      Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      pretentia ca cei care v-au dat minusuri intai au citit ? Sa fim seriosi, acestia nu cauta adevarul, au alte preocupari!
    • +1 (3 voturi)    
      Autoritățile nu mai prididesc (Duminică, 9 august 2020, 13:41)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      să dialogheze cu cetățenii... După ce că trebuie să facă față problemelor sanitare în primul rând... Dacă aveți gentilețea să verificați ce afirmați puteți vedea numai câte conferințe de presă organizează membrii guvernului, în special ministrul sănătății... Este adevărat, nu s-au prezentat la domnul Cristi Puiu să dialogheze în special cu maiestatea sa... Dar poate că în urma acestui protest public domnul Nelu Tătaru însoțit de Ludovic Orban îi vor cere o audiență lui Cristi Puiu și îi vor cere iertare în genunchi...
  • +46 (80 voturi)    
    Alt Purice in devenire (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:57)

    UnOarecare [utilizator]

    Mereu acesti nenumiti "campioni ai libertati" dupa urechea lor uita mereu de libertatea celuilalt de a nu fi infectat!
    • -10 (42 voturi)    
      Cu ce iti incalc libertatea? (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:07)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Daca cer ca guvernul sa nu nu mai trateze arogant, ca pe niste vite?
      Pot purta masca si sa ma spal pe maini chiar daca guvernul ma trateazacu respect.
      • +7 (15 voturi)    
        Tu poți, (Sâmbătă, 8 august 2020, 21:25)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        dar ăsta e dezavantajul democrației - dacă majoritatea alege, cei aleși uzează de metode care să „prindă” la majoritate.
        Iar dacă ne gândim la analfabeții funcționali, oare câți dintre ei înțeleg mecanismele de propagare a epidemiilor, rolul măștilor, consecințele unui val de infectări pe care sistemul sanitar nu-l poate absorbi? Pentru ei e necesară coerciția.Or fi mulți, or fi puțini? Nu-mi mai amintesc procentul - poate mă ajuți...
        • -6 (14 voturi)    
          Sa (Duminică, 9 august 2020, 8:57)

          Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui comentatordiletant

          inchizi gura celor care nu sunt de acord cu majoritatea nu e democratie. Si Iisus a fost dus pe cruce in mod "democratic".
      • +2 (2 voturi)    
        Ați preluat cu toții (Duminică, 9 august 2020, 17:10)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        o zicere a lui Cristi Puiu... Ce v-a făcut , domnule, guvernul? De ce ziceți că vă tratează fără respect? Eu chiar nu pot să înțeleg de ce nu gândiți cu capul dumneavoastră... Ați devenit toți sensibili ca niște mimoze... Dacă era un război mondial cu un dușman vizibil, nu ca ăsta de față cu un virus mortal și invizibil, stăteați toți pitiți la întuneric, vă gândeați cum să vă salvați viața voastră și a celor apropiați... Chiar și curajosul domn Cristi Puiu ar fi tremurat de frică... M-ați enervat rău... Nu numai dumneavoastră, ci toți cei care vă plângeți de dictatura medicală...Mai citiți, mai vedeți cum se procedează în caz de molimă mondială. Citiți „Ciuma” lui Camus... Toate miorlăielile astea sunt o demonstrație de incultură și de ignoranță.
        • -4 (4 voturi)    
          Faceti un mic test (Duminică, 9 august 2020, 19:36)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          Analizati cum se adreseaza Boris Johnson, Amgela Merkel, Macron popoarelor lor, iar apii comparati cu modul cum se adrseaza Werner, Orban, Vela poporului roman.
        • -4 (4 voturi)    
          Multi dintre noi suntem traiti (Duminică, 9 august 2020, 19:37)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          Si prin tarile straine.
          Normal sa comparam cun ne trateaza autoritatile de acolo vs cele din Romania.
        • +3 (3 voturi)    
          In general nu ma intereseaza si nu pun (Duminică, 9 august 2020, 20:10)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          baza pe "note" !

          PS. De data asta insa imi pare rau ca nu pot sa va dau decat un "10" !
    • -9 (13 voturi)    
      Sa (Duminică, 9 august 2020, 8:54)

      Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui UnOarecare

      avem macar cativa Purici, ca CTP-isti avem fara numar, ca la manele.
  • +30 (62 voturi)    
    trebuie referendum (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:58)

    stanescu [utilizator]

    daca sa purtam masca sau nu . Sa supunem la vot daca e pandemie sau nu si la fel cand ne du cem la doctor sa supunem la vot in familie daca suntem de acord cu tratamentul indicat de doctor. E mare gradina ... !
    • -9 (43 voturi)    
      Nu e despre a purta sau nu masca (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:08)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui stanescu

      Ci despre a ne respecta unii pe altii.
      • +16 (34 voturi)    
        Deci ce ar fi trebuit sa faca guvernul asta (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:25)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        pt ca tu sa te simti respectat de el acum, in vremea pandemiei ?

        PS. Macar asa, un pic, cum te-a respectat guvernul FSN la Mineriade si guvernele PSD la Colectiv si la 10 august ?
        • -10 (34 voturi)    
          Pai e foarte simplu (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:39)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Iohannis si gasca lui sa nu tipe la noi ca la niste copii neaacultatori.
          Sa ne trateze de la egal la egal, ca pe niste parteneri, nu ca pe niste infractori.
          • +8 (14 voturi)    
            Nimeni nu a tratat pe nimeni pana acum (Sâmbătă, 8 august 2020, 22:06)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            ca pe niste infractori !

            PS. Sau ca pe niste sclavi !

            PPS. Dar ce folos daca doar unii poarta masca (masca e eficienta cand e purtata de toti) si doar unii incearca sa respecte distantarea sociala ?

            PPPS. Sa vezi cum e cand esti intr-un mijloc de transport, cu masca pusa corect pe fata (ti-ai validat cardul de transport) si dintr-o data urca in bus un sclav fara masca, care n-are nicio treaba sa isi valideze cardul si se inghesuie pe scaunul de langa tine si incepe sa fredoneze ce asculta in casti !
            • -10 (14 voturi)    
              Asta (Duminică, 9 august 2020, 9:02)

              Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

              nu inseamna ca guvernantii sa ne trateze pe toti la fel cum l-ar trata pe cel cu castile. In Romania exista infractori dar asta nu inseamna ca toti trebuie sa fim tratati ca si cum am fi infractori. Totusi, nu suntem un stat politienesc. Desi, daca medicina s-a militarizat, nu suntem departe.
              • +5 (5 voturi)    
                In ce fel te-a tratat pe tine statul (Duminică, 9 august 2020, 13:17)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Camelia Mitica

                incat ti-a creat impresia ca pt el esti un infractor ?
                • -4 (6 voturi)    
                  Lucrurile sunt foarte simple si vizibile din avio (Duminică, 9 august 2020, 13:24)

                  galeo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Multora din cei ce ajungi demnitari li se urca puterea la cap si se cred Dumnezei ce pot taia si spanzura in jurul lor.
                  Nu inteleg ca sunt doar niste functionari in slujba cetateanului.
                  • +2 (4 voturi)    
                    Te mentii tot in zona generalitatilor (Duminică, 9 august 2020, 15:09)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

                    si tocmai de aceea afirmatia ta ca "lucrurile sunt simple" nu inseamna ca ele (lucrurile) nu trebuiesc aratate si explicate !
                • -4 (6 voturi)    
                  M-a obligat să completez o declarație (Duminică, 9 august 2020, 15:53)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  ca să mă mișc.
                  A emis o normă ilegală care a impus un anumit orar de mișcare părinților și bunicilor mei.
                  A dispus închiderea activității firmelor mele, presupunând că eu îmi pun în pericol clienții.
                  • +3 (3 voturi)    
                    Starea de urgenta (care nu este (Duminică, 9 august 2020, 17:27)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                    ilegala) ti-a restrans si mi-a restrans dreptul la libera circulatie ! Si pe cel al rudelor noastre varstnice !

                    Dar restrangerea acestui drept este evident ca nu a fost un moft !

                    Sper ca tu ai fost despagubit pt masurile cu impact economic luate de autoritati, masuri care au avut in vedere limitarea la minimum a pericolului de imbolnavire cu covid.
                    • -3 (3 voturi)    
                      Restrângerea drepturilor s-a făcut abuziv (Duminică, 9 august 2020, 20:17)

                      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      încălcând legea.
                      Atât timp cât s-a făcut cu încălcarea legii și fără o motivație clară (de ce nu exista altă soluție decât „arestarea” la domiciliu în condițiile în care sute de milioane de cetățeni europeni au circulat fără restricții?), este evident că a fost un moft al guvernanților noștri (sau prostie - alege tu).
                      Statul nu mă poate despăgubi pentru lipsa de profit; pe una dintre firme n-am avut nici măcar un leu încasări, pe cealaltă am avut o prăbușire iar cu a treia mi-am acoperit cheltuielile (da, am plătit și oamenii ca să poată trăi în această perioadă); n-aș vrea să închid, însă cel mai probabil voi face, pentru că deja mi s-a dublat perioada încasării facturilor și nu mai am chef să susțin din banii mei activitatea (și af fi chiar tâmpit să mă finanțez pentru asta prin IMM Invest).
                      • +3 (3 voturi)    
                        Nu am urmarit in mod special (Duminică, 9 august 2020, 21:46)

                        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                        felul in care au rezolvat chestiunile de genul acesta state precum Franta si Germania. Diferenta de abordare fata de noi este mare cumva ?

                        Pun intrebarea nu ca sa rasucesc vreun cutit in rana ci pur si simplu din curiozitate !
                        • 0 (0 voturi)    
                          Germania și toate statele germane au fost deschise (Luni, 10 august 2020, 7:23)

                          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                          pe când în Franța și Italia a fost aceeași situație ca în România.
                          Diferența - ca și în cazul stării de alertă - e că în Franța (nu știu exact cazul Italiei) restrângerea drepturilor s-a făcut legal, printr-o lege adoptată de către parlament.
            • -3 (7 voturi)    
              Masca e eficientă, purtată DOAR de BOLNAVI (Duminică, 9 august 2020, 15:49)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              eu n-am de ce să port mască, dacă sunt sănătos - n-am niciun virus în mine deci n-am cum să infectez pe altul.
              • +5 (5 voturi)    
                Ooo, Doamne ... Acum ajungem (Duminică, 9 august 2020, 16:35)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                sa discutam despre simptomatici si ne va prinde seara pe forum ! :))
              • +1 (1 vot)    
                Revin cu rezumatul unui comment (Duminică, 9 august 2020, 17:32)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                pe care, nu stiu de ce, HN nu mi l-a publicat ?!

                Masca e eficienta pt ca poti fi asimptomatic !
                • -1 (5 voturi)    
                  Nu pot să fiu decât bolnav sau sănătos (Duminică, 9 august 2020, 20:18)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  dacă sunt bolnav dar nu am simptome, nu transmit virusul (pentru că stau la distanță de ceilalți); dacă sunt sănătos, nu pot transmite un virus pe care nu-l am.
                  • +3 (3 voturi)    
                    Tocmai au discutat pe Digi 24 (Duminică, 9 august 2020, 21:57)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                    diversi specialisti epidemiologigi despre constatarea stiintifica a faptului ca bolnavii asimptomatici au aceiasi incarcatura virala cu bolnavii ce prezinta simptomele infectarii cu noul coronavirus !

                    PS. Deci, sorry, nu pot sa ii cred decat pe ei !
                    • 0 (2 voturi)    
                      Dar de ce nu-i crezi pe cei (Luni, 10 august 2020, 7:27)

                      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      din alte țări care au făcut cercetări aprofundate și care au concluzionat că persoanele fără simptome transmit virusul într-o proporție infimă?
                      • +1 (1 vot)    
                        Eu nu știu ce citiți (Luni, 10 august 2020, 11:10)

                        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                        dumneavoastră, (în cazul în care chiar citiți)dar ar fi bine să vă uitați de exemplu pe pagina guvernului francez... Astfel veți vedea că masca este obligatorie în spațiile închise până în noiembrie și în cele deschise și aglomerate prefecturile decid. La Paris de astăzi pe La Bute Montmartre și alte locuri asemănătoare se poartă mască în aer liber... Obligatoriu... Ceea ce faceți pe pagina asta dumneavoastră și alții la fel nu este decât o hărțuire mizerabilă a oamenilor cu bun simț și cu conștiință civică.
                        • 0 (0 voturi)    
                          În Suedia măștile n-au fost nici măcar recomandate (Luni, 10 august 2020, 11:43)

                          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

                          În Danemarca au fost încadrate ca periculoase, în Germania nu sunt folosite decât de cei care doresc acest lucru, în Ungaria ai de căutat mult ca să găsești un purtător de mască, la fel în Rusia.
                          Am citit zeci de studii făcute pe purtatul de mască și toate spun același lucru: oamenii sănătoși n-au absolut niciun motiv să adopte obiceiul, singura utilitate fiind atunci când e purtată de bolnavi.
                          Și închei cu Franța: măsura de a purta mască (chiar și în spații închise) a fost luată recent, în iulie cei care purtau erau cel mai probabil români sau alte nații fricoase.
          • 0 (6 voturi)    
            Păi dacă nu purtați mască (Duminică, 9 august 2020, 13:55)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            și dacă nu stați în carantină în cazul în care sunteți molipsitor ȘI MĂ ÎMBOLNĂVIȚI ȘI PE MINE, CHIAR SUNTEȚI INFRACTOR...
            • -4 (6 voturi)    
              Tu nu porți mască, cum de te îmbolnăvești? (Duminică, 9 august 2020, 15:54)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

              sau zici că masca este inutilă?
              • +3 (3 voturi)    
                Dacă el poartă mască și tu nu, (Duminică, 9 august 2020, 17:26)

                comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                riscul să-l îmbolnăvești (considerând 100% situație când nici unul nu poartă) e de 70%; dacă el, sănătos, nu poartă dar tu, conștient și responsabil, da, riscul de a-și plăti neglijența e de cam 20-25%, deci masca e mai eficientă când e purtată de cel infectat, fie că el știe sau nu că e infectat; dacă ambii purtați mască, riscul scade la 1,5% - de aceea limităm la max. 15 minute apropierea sub 2 metri, pentru că și timpul cât inspiri respirația celuilalt (cu încărcătura aferentă de covizi, funcție de numărul, tipul și modul de purtare a măștilor) influențează transmiterea.
                • -1 (3 voturi)    
                  Riscul în cazul meu este 0% (Duminică, 9 august 2020, 20:23)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

                  pentru că eu stau mai aproape de 2m doar de cei apropiați în jurul cărora oricum n-aș purta mască; dacă se întâmplă să ajung mai aproape de cineva, o fac pentru câteva clipe - deci respectivul nu are timp să respire nici măcar o singură particulă.
                  Deci eu pot să fiu cel mai infectat om sănătos (care nu dezvoltă boala, deci nu are simptome) că riscul de a o transmite cuiva străin este 0.
        • -11 (35 voturi)    
          S-a simtit ca si cand (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:41)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Iohannis, Vela, Orban erau vatafi care ordonau.
          Si populatia niste sclavi ce trebuiau sa execute.
          • +8 (16 voturi)    
            Exagerezi mult ! (Sâmbătă, 8 august 2020, 21:55)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Unii spun ca tocmai lipsa de fermitate a masurilor si tonul impaciuitorist al guvernantilor, datorat apropierii alegerilor si dorintei lor de a nu ii supara pe alegatori sunt doua din cauzele care au contribuit la recrudescenta imbolnavirilor.
            • -6 (12 voturi)    
              Cei de care spui (Duminică, 9 august 2020, 9:58)

              galeo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Iubesc dictatura, pentru ei libertatea e un chin.
              • +4 (8 voturi)    
                Nu cumva acestia despre care tu spui (Duminică, 9 august 2020, 13:35)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

                ca iubesc dictatura, intr-o situatie complicata ca aceasta in care ne aflam au apreciat, in acord si cu interesul statului, ca dreptul la viata si dreptul la ocrotirea sanatatii este prevalent dreptului la libera circulatie ?

                Constitutia decreteaza faptul ca persoana fizica are dreptul sa dispuna de ea insasi daca nu incalca drepturile si libertatile altora !

                Deci nepurtarea mastii in conditiile in care acest lucru este obligatoriu - in extenso - imi incalca dreptul la sanatate !

                PS. Eu si altii ca mine care ne conformam si purtam masca de protectie il protejam pe cel care nu o poarta, in acelasi timp in care acesta ne pune in prricol sanatatea !

                PPS. Se poate spune ca cei care ne conformam dispozitiilor legale suntem sclavii celor care nu se conformeaza !
                • -4 (6 voturi)    
                  Dar pe tine cine te scoate din casă (Duminică, 9 august 2020, 15:58)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  dacă ești în pericol de contaminare?
                  Nu ești tu primul care trebuie să te protejezi?
                  Dacă toată lumea de pe stradă e infectată, iar tu stai în casă, dat fiind faptul că virusul nu circulă mai departe de 2m, înseamnă că ești protejat și, dacă alegi să ieși afară fără măsuri de protecție, e doar vina ta că te infectezi.
                • -2 (2 voturi)    
                  Nu ai inteles unde e problema (Luni, 10 august 2020, 0:21)

                  galeo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Si eu ma conformez regulilor si port masca. Nici Cristi Puiu nu w contestat masurile de protectie.

                  Ceea ce contestam noi e modul de abordare a lui Werner Iohannis, Orban si compania...
                  Eu nu primesc ordine de la nimeni, in niciun caz de la Werner Iohannis, un functionar platit din banii mei.
          • -8 (20 voturi)    
            Cm asa a fost (Sâmbătă, 8 august 2020, 22:04)

            Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Abuzurile s-au ținut lant, iar incompetenta a inflorit. Marele Jaf din Sanatate a fost girat de ei prin Tataru si Arafat
            • -6 (12 voturi)    
              Stati (Duminică, 9 august 2020, 9:05)

              Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

              sa vedeti jaful cu tabletele care se vor distribui in sectorul educativ. Sa vedeti preturi de achizitie!
              • +3 (7 voturi)    
                Ai un glob de cristal ? (Duminică, 9 august 2020, 13:46)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Camelia Mitica

                Privesti prin el ... ?
      • +9 (21 voturi)    
        exact (Sâmbătă, 8 august 2020, 18:26)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Masca o porti (daca o porti) in primul rand din respect pentru ceilalti.
        • -8 (14 voturi)    
          Si din respect pentru reguli (Sâmbătă, 8 august 2020, 19:31)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

          Dar ca sa te respect ca politician, invata sa ma respecti, nu sa ma tratezi ca pe o vita, xum spune Cristi Puiu.
          • +5 (9 voturi)    
            @Galeo, tu si @Camelia Mitica (Duminică, 9 august 2020, 13:40)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            v-ati cantonat intr-un hatis de generalitati care nu spun nimic ! Iesi, te rog, din abstract si da niste exemple in favoarea tezei tale.
        • -4 (6 voturi)    
          Eu nu pot să-i respect pe cei care mă abuzează (Duminică, 9 august 2020, 16:00)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

          atât timp cât susții o măsură abuzivă și inutilă (atunci când vizează o persoană sănătoasă), n-am absolut niciun motiv să te respect.
          • +4 (4 voturi)    
            De unde stii ? (Duminică, 9 august 2020, 17:39)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            De unde stii ca esti sanatos ?

            PS. Poate doar daca iti faci un test dimineata si unul seara si iti ies negative !
            • -4 (4 voturi)    
              Am un sănătosometru întrebuci, de acolo știu (Duminică, 9 august 2020, 20:24)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Atât timp cât nu am simptome se cheamă că sunt sănătos, habarniștilor!
              • +3 (3 voturi)    
                Prostia (ta) pt tine poate fi asimptomatica (Duminică, 9 august 2020, 22:09)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                dar asta nu inseamna ca nu ne afecteaza pe noi toti !

                PS. Si prima afectare este ca ne mananci timpul !
                Dar gata, de-acum s-a terminat ! :))
                • +1 (3 voturi)    
                  Du-te, prietene și stai printre idioți, (Luni, 10 august 2020, 7:34)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  dacă eu îți mănânc timpul.
                  Puneți-vă maștile cu toții și înjurați-i pe oamenii sănătoși care se poartă ca niște oameni sănătoși.
                  Și, după ce o să vă infectați la fel de mult ca suedezii (sunteți pe drumul cel bun) care știu cât de inutilă este masca, purtată de oamenii sănătoși, o să-i înjurați pe cei care și-au văzut de viețile lor, la distanță (socială de această dată, pentru că voi faceți parte din altă clasă) de fraierii care acceptă să fie tratați de guvern ca niște copii fără minte.
    • +2 (8 voturi)    
      Am revăzut ieri „Pianistul” (Duminică, 9 august 2020, 13:52)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui stanescu

      lui Roman Polanski ( care probabil nu-i ajunge nici la genunchi lui Cristi Puiu)... Dacă acest domn CP și toți cei care protestează împotriva măsurilor sanitare anticoronavirus ar fi trăit acel eveniment, dacă ar fi avut un dușman vizibil care să vrea să-i omoare cu o bombă, cu un glonte, cu ceva palpabil și vizibil, AR FI STAT PITIȚI ÎN ÎNTUNERIC ÎN CASE, ÎN BUNCĂRE, FIECARE DUPĂ POSIBILITĂȚI... N-ar mai fi făcut pe nebunii pe la festivaluri de film...
  • -24 (56 voturi)    
    e tonul kazizarului (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:59)

    nash pandelica [utilizator]

    de la cotroceasca, aroganta care a fost preluata cu entuziasm de flegmaticul sica mandolina.
    de fapt, peneleaua a pasit cu aroganta pe covorul puterii, considerand procentu' dat impotriva vasilicai este legitim, ca boboru' se uita la ei ca la salvatori.
    acum, practica practicile practicate de usl. racolarile.
    si se jurau ca nu mai pun botu' !

    da, asa e, sunt aroganti si lipsiti de darul comunicarii.
    la care se addauga si prostia obtuza a pllusistilor, habarnismul mascat prin aroganta.

    au un singru spot, ala cu pune masca, de o platitudine si idiotenie rara. aroganta, lipsa comunicarii, comunicarea in lozinci, cred ei ca ar fi suplinita de manjirea canalelor cu ..ajutoare de pandemie.

    marii comunicatori, vela, nelu ca si ministru si harafat, au ajuns de rasul curcilor, de o platitudine mai ceva decat la cotrocesti.
    • +9 (29 voturi)    
      Ar trebui sa umbli cu translatorul (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:09)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      dupa matale.Ca tare mai esti incrucisat in vorbe si simtiri.
      • +6 (14 voturi)    
        Delirul de dupa palinca (Sâmbătă, 8 august 2020, 21:18)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        tare "au un singur spot". Nashule dute si te culca
  • +37 (67 voturi)    
    Dl. Cristi Puiu - agent electoral al PSD ! :((( (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:01)

    Susufler0 [utilizator]

    Discursul sau este contradictoriu ! "Fondu-i bun dar forma-i rea", Asta ne transmite celebrul regizor !

    Domnia sa sugereaza ca pt ca forma-i rea (comunicarea), desi fondul (masurile) e bun, vinovatii trebuiesc taxati la vot !!!!! "SI DACA NU O FACETI DVS, PRIN VOT, DE DATA ACEASTA, ATUNCI NU O FACE NIMENI." (subl. mea)

    PS. Din aceasta cauza - repet - dl Cristi Puiu a devenit cel mai VIP agent electoral al PSD ! :(((( Intr-adevar HALUCINANT, din aceasta perspectiva !
    • -13 (39 voturi)    
      cine nu'i cu noi (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:51)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      e pesedizd.
      deci, daca la vot vin treizeci la suta si din astia luati jumatate plus unu, din voturi, inseamna ca toti ceilalti, ce nu v'au votat, sunt pesedisti. adica, ati castigat votul pe nedrept, majoritatea a pierdut.
      nu bre, sa va zic pe fatza si cinstit, din sufletL e mult mai dureros, ati dezamagit majoritatea muta. populatia tzarii asteia nu sta in pnl sau psd. dar poate avea sperante intr'o guvernare mai buna.
      • +6 (28 voturi)    
        Nasule, ai o gandire resentimentara si prin (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        asta profund defecta, pt ca functioneaza doar in raport de cine crezi ca e cel care iti vorbeste (cu cine tine, cu cine simpatizeaza, cu cine voteaza ?!)

        PS. Ca doar nu s-o fi referit dragutul de el la USR-ul meu ? :))))))))))))

        PPS. Restul, cu sofismele alea trase din calcule si din "majoritatea muta", lasa-l jos ca macane ! Poate majoritatea limbuta si aia stim a cui e !
    • +6 (8 voturi)    
      Nu este numai sublinierea dumneavoastră, (Duminică, 9 august 2020, 14:01)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      este și sublinierea lui Cristi Puiu... Dacă urmăriți acel video puteți vedea în ce fel a accentuat anumite cuvinte...
      • +6 (6 voturi)    
        Am urmarit acum inregistrarea ! (Duminică, 9 august 2020, 15:59)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Interventia a fost penibila - atitudine, discurs, ton !

        Si este evident ca ea nu a fost rodul enervarii de moment datorat rugamintii amfitrionului sau de a purta masca, ci a fost un lucru premeditat, un speech pregatit !!

        PS. Indiferent ce a urmarit, i-a iesit pe dos !
        • +4 (4 voturi)    
          Îmi pare bine (Duminică, 9 august 2020, 17:20)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          că ați văzut și dumneavoastră ce am văzut eu... De aceea mă și enervează toți apărătorii ăștia de mucava ai drepturilor omului... Care ori n-au habar de ce înseamnă o pandemie și cum s-a tratat ea din timpuri străvechi prin izolare (uneori cu sălbăticie prin evul mediu) și prin măsuri coercitive față de cei care nu respectă deciziile sanitare... Ori sunt foarte rău intenționați și ar trebui penalizați grav pentru asta.
          • +4 (4 voturi)    
            Va dati seama cat a evoluat omenirea, (Duminică, 9 august 2020, 20:32)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

            de la vremurile stravechi pe care le-ati evocat si pana acum in modernitate ?!

            PS. Si - paradoxal - cat a involuat individul in acelasi timp !
        • +1 (1 vot)    
          Îmi pare bine (Duminică, 9 august 2020, 17:20)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          că ați văzut și dumneavoastră ce am văzut eu... De aceea mă și enervează toți apărătorii ăștia de mucava ai drepturilor omului... Care ori n-au habar de ce înseamnă o pandemie și cum s-a tratat ea din timpuri străvechi prin izolare (uneori cu sălbăticie prin evul mediu) și prin măsuri coercitive față de cei care nu respectă deciziile sanitare... Ori sunt foarte rău intenționați și ar trebui penalizați grav pentru asta.
  • -19 (51 voturi)    
    La fiecare viitoare pandemie (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:01)

    Con_stan_tin [utilizator]

    populația va avea parte de același tratament antisocial din partea autorităților dacă nu face nimeni scandal. Cei care conduc statul sunt responsabili cu sănătatea publică, să găsească soluții s-o protejeze astfel încât să ne continuam viața normal chiar și în timpul unei pandemii. Este posibil, liliecii au deja soluția să trăiască în mari comunități, în spații închise, fără a fi decimați de viruși,
    • +5 (25 voturi)    
      Ciuma neagră... pardon, roșie (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:08)

      Dan Mihalache1 [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Și pe vremea ciumei și a holerei oamenii voiau să trăiască normal, dar astea două - și altele asemenea - nu-i lăsau, iar regii, împărații și președinții nu găseau, ca niște incompetenții! ce erau, vreo soluție ca să-și salveze popoarele. A naibii carte de Istorie, unii nici măcar n--au văzut-o!
    • +8 (20 voturi)    
      Constantine, tu esti real ? :)) Pe bune ! (Sâmbătă, 8 august 2020, 17:09)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Pt ca imi pari coborat direct din versurile lui Mircea Vintila !

      PS. Mai bine te-ai intoarce acasa (de unde esti de loc) sa stai cu mama ta ! Precis ca domnia sa ar gasi cele mai bune solutii ca sa te protejeze !
  • +23 (47 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:04)

    [anonim]

  • -10 (42 voturi)    
    Prostia este halucinanta (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:16)

    Casargoz [utilizator]

    A zis ca exista virus. Nu a zis ca nu e periculos virusul.
    Ceea ce zis este ceea ce vedem și la comentatori:
    Dai in mine dai in tine dai in fabrici și uzine.

    Dau exemplu:
    Am evoluat de laMasca nu protejează ..
    La masca e tot ce contează..

    Mulți din cei care iau decizii nu au nici o calificare.

    Nu am chef de argumentări
    Dar orice om are dreptul la opinie, cum nu este politician opiniile nu prea ar trebui calificate de presa ca halucinante.
    • -3 (11 voturi)    
      Deci (Duminică, 9 august 2020, 0:53)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Franța in top covid a avut cinematografele deschise.
      România cu stare de urgentă are cinematografele închise dinmartie.
      Singurul deschis cinematograf deschis este Elvira Popescu (francez) si mai nou MTR
      Raportând numărul de cazuri la populație România cu măsuri mai drastice depășește cazurile din Franța.

      Nu vrea nimeni sa discute : sunt francezii idioți ?
      Poate.
      De ce nu putem vorbi despre asta ?
      In Franța cinematografele nu au fost închise, dau faliment pentru ca cetățenii au ales sa nu meargă.

      Cine înțelege diferența merita sa -si dea un plus.

      In alta ordine de idei: daca are cineva o idee da dam jos primarul de la sectorul 4 e binevenit.
      Nemernicul are fonduri de 200.000.000 gestionate netransparent.
      Daca are oricine informații, mai ales despre directoarea DAUI sunt mai mult decât necesare.
  • +38 (62 voturi)    
    Nu ne facem bine! :))) (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:26)

    spirache [utilizator]

    Se numeste auto-suficienta si diletantism. Cand te crezi Scorsese sau Coppola si spui ca in Franta curge lapte si miere in cinematograf, fara distantare si fara masca, dar ca aici doar cei bravi nu poarta masca, amesteci totul cu sacrificiul din 1989, dar ca virusul exista, dar ca maine se va merge in maini...Oribil!
    1.Daca exista virus si se raspandeste prin aer trebuie masca!
    2. Daca nu exista, nu trebuie masca!
    Se alege una din ipoteze si atat. Orice guvern ar fi, ar pune aceleasi reguli."Sa comunice guv mai mult!" Adica?!! ce sa spuna? tot aud replica asta? Zi ce sa comunice si trimite o depesa acolo!
    Sunt 3 reguli mari si simple: masca, sapun, distanta. Ce o fi atat de complicat si opresiv eu nu pot, numa duce bibilica sa inteleg.
    • -11 (23 voturi)    
      Analfabetism functional (Sâmbătă, 8 august 2020, 19:13)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Omul nu a contestat existenta virusului, ci tonul autoritatilor.
      Nici eu si nici Cristi Puiu nu vom accepta vreodata sa vina Iohannis sa urle : Stati in casa!
      Poate vorbi asa cu nevasta-sa acasa, nu cu mine.
      • +4 (4 voturi)    
        Atunci inseamna ca insul este de un ridicol (Duminică, 9 august 2020, 16:46)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        sublim pt ca ne-a chemat la vot pt ca "de data asta" sa inlocuim autoritatile pt ca au un ton nepotrivit !
      • +5 (5 voturi)    
        Prieten drag... (Duminică, 9 august 2020, 19:36)

        spirache [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Exista analfabetism functional, iar tu categoric parin afectat de el. In postarea mea am spus ca mentionatul face o tocana de idei intr-o logica doar de el stiuta. Una din ideile sale este ca ,,virusul exista". Pe de alta parte ne-a spus senin ca in cinematografele din Franta lumea sta fara masca si distantare. Nu prea pricepi, nu? Johannis urla la tine?!! Eu nu am vazut asta. In schimb aud un spot al Guv Rom in mass media cu placuta voce a unei actrite care ne indeamna sa purtam masca, sa ii protejam pe ceilalti etc. Nu urla nimeni.Singurii care urla sunt cei cu dreptul la "netermometrizare" si oamenii Sputnik-ului. Restul isi vad nestingheriti de treaba: unii cu masca si cu tusit in pliul cotului, iar altii fara masca sau cu masca pe post de ornament al barbiei sau cotului si cu tusit pe unde le dicteaza gravitatia.
        • -3 (5 voturi)    
          Atacul la persoana (Luni, 10 august 2020, 0:27)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui spirache

          E atributul caracterelor slabe, asa ca tine.

          Rata de mortalitate in caz de coronavirus e undeva la 0.5 %.
          E un risc pe care ni-l asumam, ce nu pricepi.
          Unii dintre noi ne-am asumat in viata asta riscuri chiar mai mari.
    • -3 (5 voturi)    
      Păi tocmai că nu se răspândește prin aer (Duminică, 9 august 2020, 16:05)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      .
  • +32 (52 voturi)    
    Ce dialog sa ai.. (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:29)

    vladzy [utilizator]

    Ce dialog sa ai intr-o tara in care aproape jumatate din populatie sunt analfabeti functional? Ce dialog sa ai intr-o tara in care cum au fost relaxate masurile, cum s-au napustit toti la mare si la munte?

    Am observat genul asta de reactii la multi oameni a caror activitate a fost afectata intr-un fel sau altul de pandemie. Desi educati, ei nu reusesc sa vada dincolo de propria lor nesansa. Ii compatimesc, dar nu pot fi de acord cu ei.
    • -5 (11 voturi)    
      Si (Duminică, 9 august 2020, 9:13)

      Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui vladzy

      eu propun sa schimbati tara. La fel Iohannis si Orban. Si Ceauseascu avea aceeasi conceptie, ca e prea mare pt tara asta mica. De cand il tot curteaza SUA pe Tataru, Violeta Alexandru. Pe Iohannis sunt aproape sa-l transfere. I-au dat si sapca...
  • +25 (49 voturi)    
    Ia ascultati acilea care-i adevarul... (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:33)

    Sparafucile [utilizator]

    Toti se dau zmei pina ajung la ATI. Si mai e o constatare amara:

    Cimitirele sunt pline de unii care s-au dat zmei.

    Dar spitalele ii trateaza cu ingaduinta. Si cu luminari.
  • +7 (29 voturi)    
    Cinema pe pâine... fără pâine (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:59)

    Dan Mihalache1 [anonim]

    Domnul regizor e artist și, ca toți - dar absolut toți - artiștii, e genial. Asta nu înseamnă că bate câmpii realității, ci pe ai lumii sale interioare. De aceea și spectatorii se îmbulzesc la filmele sale și ale confraților săi. COVID-ul nu există, fiindcă, neavând mâini specializate pentru aplauze și nici pentru mersul pe stradă, levitează bezmetic, dus de curenții drept în nasul nenorocoșilor. Domnul regizor e norocos până una alta, așa că e chiar convins de inexistența pericolului. Face filme, ține discursuri și merge mai departe. Mai bine s-ar abține!
    • +10 (20 voturi)    
      Artist,da. (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:05)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Dan Mihalache1

      Genial,sa nu exageram totusi.Genii cu adevarat,putini oameni se pot numi.Sunt cei care au avut o contributie importanta in dezvoltarea omenirii,putem spune.Dar de aici pana la ....e cale lunga,totusi.
    • -5 (9 voturi)    
      Si (Duminică, 9 august 2020, 9:15)

      Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihalache1

      cine sunteti dvs sa-i spuneti cuiva cand sa vorbeasca sau sa se abtina?
  • +8 (26 voturi)    
    deziluzionat (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:15)

    LeBaron [utilizator]

    Puiu o fi crezut că din cauza măștilor pleca lumea de la filmul lui.
  • -7 (37 voturi)    
    halucinant (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:39)

    satyr [utilizator]

    Vai cum a îndrăznit o persoană să-și dea cu părerea? Repede, trebuie ars pe rug!


    Oilor...
    • +5 (25 voturi)    
      La fel ne dam si noi cu parerea cand (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:21)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      nu suntem de acord cu el.

      Oaie...
  • +8 (22 voturi)    
    ''extraordinar de mișto'' ..maitre, eu aș plusa cu (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:57)

    persuasiv [utilizator]

    irefutabil dă mișto sau varianta sf ,inexplicabil dă mișto.Pă bune,maitre,sa mor io.Dă mișto.Si pentru doctori,te asigur eu,este inuman sa lucreze ore in sir cu masca,ochelari,salopeta si pampersi.Da,stimate domn,pampersi.Dă ce???Pentru ca nu vor muschii unora care sunt mai presus de orice.Simplu.
    • +4 (22 voturi)    
      Pacat ca si Puiu a intrat in categoria (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:49)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      celor carora trebuie "sa le desenezi" pt a pricepe lucruri aproape elementare ! :(((
      • -6 (8 voturi)    
        Ati (Duminică, 9 august 2020, 9:18)

        Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

        luat in calcul posibilitatea sa nu-i placa "desenul" tocmai pentru ca il intelege?
        • +3 (7 voturi)    
          N-avea cum sa il inteleaga ! (Duminică, 9 august 2020, 14:11)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Camelia Mitica

          Pe tot timpul desfasurarii evenimentului (deci inca de la urcarea pe scena a lui CP) in fundal, in fata scenei s-a aflat un om imbracat in combinezon alb cu gluga pe cap, cu masca pe fata si cu viziera !
          Dl Puiu nu avea cum sa il rateze ! Din respect macar pt acel om onorabilul domn Puiu trebuia sa se abtina si sa nu vorbeasca de "vite cu masti pe fata." (Sa nu imi serviti chestia ca situatia omului de la SMURD e una iar a noastra, a "civililor," alta, pt ca nu tine !

          PS. "Si daca nu o faceti dvs, prin vot, de data asta, atunci nu o face nimeni" ! ( Indemnul vine ca urmare a nemultumirii domniei sale vis a vis de tonul "inadecvat" si de "lipsa de dialog" a autoritatilor) !!!!! Ma intreb, oare Cristi Puiu, a vazut totul ca pe o perfectiune in Romania in anii din urma ?

          PPS. Nu l-am auzit sa spuna oamenilor sa indrepte lucrurile prin vot in 2016, sau in anii urmatori cand Dragnea a inceput sa dea legi pe persoana fizica !

          PPPS. Asta ca sa intelegeti dvs ca el nu avea cum sa inteleaga fara a i se desena !
    • -3 (5 voturi)    
      Îi obligă cineva să fie medici? (Duminică, 9 august 2020, 16:08)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      N-au decât să se facă bibliotecari și scapă de chinul măștilor.
      • +3 (5 voturi)    
        Spre deosebire de ceasornicari (Duminică, 9 august 2020, 17:57)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        de medici inca e nevoie ! :)) Iar medicii epidemiologi sunt obisnuiti cu conditiile grele !

        PS. Dar datorita unora care zic ca "asa vrea muschiul meu" : sa faca orice, dar numai bine nu, uite ca trebuiesc calificati la locul de munca si medici din alte specialitati care trebuie sa invete sa poarte toate alea pe ei. Pe astia ii inteleg de ce se mai vaita, pt ca s-au pregatit sa faca altceva !
        • -3 (5 voturi)    
          E nevoie și de instalatori pentru desfundat wc-uri (Duminică, 9 august 2020, 20:28)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          cei care spală cadavre, gunoieri, cocsari etc.
          Dar eu nu știu să existe vreo obligație ca să practici vreuna dintre acele meserii.
  • +8 (24 voturi)    
    Oare de ce? (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:10)

    VictorMMM [utilizator]

    Ba ca "autoritatile" nu fac nimic, ba ca "autoritatile" fac prea mult. Asa, depinde cum ma scol azi. Un om de la care astepti inteligenta, cumpatare, rost, care lanseaza de la scurte interviuri pana la discursuri academice o pozitie profunda asupra artei are un derapaj morbid ca acesta. Rascoala, revolutie, protest, anarhie. Murim un an fara evenimente, fara vacante, fara TIFF, fara filmul lui? Uita asa e specia umana. Doar in sine, de la sine pentru sine.

    Pentru ce aceasta reactie? Nu are filmul distribuit? Nu ii face filmul profit? Nu are filmul destul PR? E DOAR un film. Toate domeniile au fost si vor mai fi afectate daca nu facem front comun si intelegem o data si pentru totdeauna ca avem de-a face cu trei mari crize care nu trebuie tratate separat: o criza a sanatatii speciei umane, o criza a biodiversitatii - a disparitiei accelerate a celorlalte specii si o criza a climei, deci a intregului Pamant. Toate domeniile sufera. De ce nu suntem mai intelegatori, mai solidari si terminam o data sa invinuim "autoritatile" pentru orice musca din laptele nostru. Da, al nostru. Pentru ca rareori sau deloc ne ridicam pentru mustele din laptele altora.

    Dar, iata ca i s-a proiectat filmul, iar oamenii l-au vazut si domnul nu se poate implini de bucuria ca opera sa e distribuita si consumata, ci se lanseaza in derapaje ce pot instiga la conflicte, caci lumea e si asa destul de stresata. Eu m-as pisa pe mine de fericire sa stiu ca in conditiile astea filmul meu e totusi vazut.

    Nu zic nu discursurilor controversate, transgresive, dar aceasta "chemare la arme" e doar un latrat fara fond, care sper ca nu ne acidifca spiritele mai mult decat si asa ne sunt destul.
    • +4 (4 voturi)    
      Curat latrat,daca-mi dai voie. (Sâmbătă, 8 august 2020, 20:11)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui VictorMMM

      curat latrat,coane Victor.
      • -7 (11 voturi)    
        Daca (Duminică, 9 august 2020, 9:23)

        Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui persuasiv

        dl Puiu "latra" fara sa jigneasca atunci CTP ce face?
      • +2 (4 voturi)    
        Doresc (Duminică, 9 august 2020, 11:49)

        VictorMMM [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Sigur ca iti dau voie. Chiar doresc sa iti dau voie, rupt din vocabularul foarte potrivit, de gazda buna, de la TIFF, cand a fost rugat sa poarte masca -- "Nu doriti? Nu doriti." Total in contrast cu magaria gestului folosit de el catre voluntarul cu microfonul -- am urmarit intre timp si inregistrarea cu care producatorii se mandresc pe pagina Facebook a filmului.

        Cat de inuman o fi sa porti masca 3 ore in briza serii la un film pe care tu ai ales sa il vezi si pentru care ai cumparat bilet? Atat putem acum, masca azi pe strada, maine chiar si intre membrii aceleiasi familii, poimaine doar ocazional, si tot asa. Ce sa facem? Sa facem o revolutie pentru orice schimbare in program? Am cunostiinte carora copiii de gradinita le sunt grav afectati si nu inteleg ce se intampla, le e constant frica de oameni cu masca. Nu i-am vazut scotand primarul sau ministrul afara in piata mare a vinei si aruncand cu pietre. I-am vazut colaborand si incercand sa gaseasca solutii, cu masca.

        O fi fost beat? Intr-un interviu pe youtube isi califica un discurs de la alt festival ca fiind sub influenta alcoolului, evident nu asa direct, ci cu povesti si metafore.

        Nu-i nimic. Din pacate, colaboram destul de mult sa sustinem virusul. Virusul are nevoie de oameni ca el. Din mare pacate, pana la urma, chiar si oameni ca el vor avea in cercul restrans cineva suferind si, din mare pacate, doar atunci, poate nici atunci, vor intelege cum sta treaba.
    • -7 (11 voturi)    
      Daca (Duminică, 9 august 2020, 9:21)

      Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui VictorMMM

      "latratul" e fara fond, atunci nu are ce "acidifica". Interesant cine a "acidificat " pana la paroxism spiritele pana acum. Nu cumva mesagerii apocaliptici, sustinuti de CTP-isti?
  • +8 (32 voturi)    
    Filmele (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:16)

    Costi888 [utilizator]

    Romanesti sunt niste bombe ordinare.. cu mici exceptii.. nush daca nea Puiu merita neaparat sa fie citat :))
  • +5 (21 voturi)    
    se știe că unii (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:33)

    Fu Thien Zbang cenzuratul [utilizator]

    au un IQ peste medie ,dar totodată au și mari probleme de a înțelege și a accepta realitatea!în timp devin chiar cronice!!
  • +6 (12 voturi)    
    Daca esti bou,numele Puiu este de alint ? (Sâmbătă, 8 august 2020, 18:06)

    Plagarus [utilizator]

    "Before breakfast " bun de dus la targul cu prosti !
  • +2 (30 voturi)    
    Felicitari pedesereului! (Sâmbătă, 8 august 2020, 18:35)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    L-a cumparat si pe Cristi Puiu.

    Nu este de colo, un regizor de succes sa ceara oamenilor sa voteze cu pedesereul!
    • -5 (17 voturi)    
      Nu stiu ce sa zic...cand tot mai multi protesteaza (Sâmbătă, 8 august 2020, 19:02)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      ... poate ca totusi o fi ceva la mijloc.

      Tot mai multe voci critica modul in care romanasii de la putere si-au tratat concetatenii in criza. Aroganta, dispret, suspiciune institutionalizata, masuri autoritariste etc. A crede ca toti criticii, indiferent de unde vin, sunt brusc cumparati de PSD, e mai mult decat o naivitate. Critica e un element esential in democratie, iar guvernantii nu au voie sa se considere stapani. Cei care critica sunt de cele mai multe ori oameni liberi, adica oamenii pe care orice democratie se bazeaza.

      Zece ziare care lauda guvernul sunt infinit mai putin folositoare democratiei decat o singura persoana care il critica public. De fapt alea zece sunt chiar nocive, si Ceausescu avea coruri de laudatori si uite ce democratie a fost pe vremea sa!
    • -5 (15 voturi)    
      De unde ai inteles tu (Sâmbătă, 8 august 2020, 19:07)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Asta?
    • +5 (7 voturi)    
      Hai las-o mai usor (Sâmbătă, 8 august 2020, 20:14)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      cu succesu'.Nu de alta,da' macane rau.
      • -7 (11 voturi)    
        Nu, (Duminică, 9 august 2020, 9:25)

        Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui persuasiv

        de macanit o facem noi pe aici. Dl Puiu face filme. Bune!
        • 0 (0 voturi)    
          Pe bune? (Luni, 10 august 2020, 19:08)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Camelia Mitica

          Doamna Mitica,mai lasati-ne,doamna....l-ati laudat destul,mai treceti si pe Tarantino.
    • -4 (10 voturi)    
      Cristi Puiu (Sâmbătă, 8 august 2020, 22:11)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Si eu cred ca niste oameni mult mai competenti ar trebui sa ne spuna cu cine sa votam, ca sa nu mai pierdem timp cu propria judecata.
  • -5 (15 voturi)    
    Ingrozitor este ca oamenilor le e teama (Sâmbătă, 8 august 2020, 19:06)

    galeo [utilizator]

    Sa declare ce gandesc, atata timp cat ideile lor nu respecta spiritul de turma.
    Rau am ajuns
    • +2 (4 voturi)    
      Ha-ha-ha... ! Tragi niste concluzi care (Duminică, 9 august 2020, 16:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      nu sunt bazate pe nimic, doar pt a-ti asigura un oarece confort mincinos !

      Am deci tot dreptul sa iti spun ca esti un bou (scuze, HN, dar nu urmaresc sa jignesc, asa cum o face el), cata vreme tu sugerezi ca pe forumul asta se manifesta o turma !

      PS. De ieri ai scris zeci de comentarii in care ai lansat "lozinci" ! Niciun argument, nimic !

      PPS. Tine-o tot asa atunci si o sa ai credibilitatea pe care o meriti !
  • -5 (17 voturi)    
    Aham (Sâmbătă, 8 august 2020, 19:07)

    marc.andre [utilizator]

    Cine nu e cu noi, e dusman de clasa. Articolul asta imi spune un lucru: s-a terminat cu libertatea de opinie. Gata, nu mai exista. DP de la Hotnews (cu acceptul redactiei?) si-a permis sa denumesca "halucinant" opinia unui oarecare Cristi Puiu. Ce opinie? Aceea ca "oamenii nu sunt vite". Prin urmare logica, Hotnews e de parere ca e halucinant sa sustii ca oamenii nu sunt vite. Bravo! Asta e cireasa de pe tort!
  • -5 (15 voturi)    
    Cristi Puiu (Sâmbătă, 8 august 2020, 22:05)

    atc [utilizator]

    red ca mesajul lui C.P. se adreseaza celor NEMULTUMITI de minunatele masuri ale actualei guvernari. Cei multumit, majoritari, cel putin pe H.N., ar putea sa-l ignore, nefiind adresat lor.
  • +3 (11 voturi)    
    Ce-ar fi (Sâmbătă, 8 august 2020, 22:18)

    Paleopterix [utilizator]

    Ce-ar fi daca acest dobitoc de CP (si altii ca el) ar INCETA sa isi produca ineptiile grotesti si sa traiassca BINE, din taxele noastre? Ce ar fi daca numitul CP ar incepe sa isi spuna parerile intr-un domeniu la care se pricepe? Respectiv nu film, nu medicina, nu inginerie....Oare la ce se pricepe? Cred ca nici gunoiul la tomberon nu e in stare sa il duca.
    PS. A, si domnu' CP, maare grija. Cu declaratii ca ale tale, de om CRETIN si IRESPONSABIL, intr-o buna zi e posibil sa te caute pe'acasa vreo ruda indurerata pana la nebunie de moartea cuiva drag, din cauza COVID-19.
    Poate ne lasi si te duci dumneata intr-o tara "democratica", unde lumea nu este "asuprita" ca aici. Ca se pare ca e de-a dreptul "insuportabil" pentru vitele ca tine, sa poarte o nenorocita de masca de carpa pe bot si sa respecte un pic de distanta sociala. Va mananca hemoroizii daca respectati niste reguli de bun simt? Marsh afara, duceti-va in toata lumea! Nu are nimeni nevoie de idiioti nicaieri! Drum bun! Lasa-neeeeeeeeeee!!!
    • -4 (10 voturi)    
      Inteleg (Duminică, 9 august 2020, 9:28)

      Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

      ca dl Puiu nu se pricepe la masti. Pe dvs ce va califica? Totusi, in domeniul exprimarii exista inre dvs si dl Puiu o diferenta clara!
  • -5 (15 voturi)    
    La Berlin (Sâmbătă, 8 august 2020, 23:02)

    Namaste! [utilizator]

    recent, o uriasa manifestatie amintind de cea din 1989!, dl. regizor CP este un European perfect sincronizat, bravo! :-)
    • +3 (5 voturi)    
      Bravo anarhiei? Bravo extremismului? (Duminică, 9 august 2020, 12:35)

      VictorMMM [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

      Despre ce vorbim?

      Vorbim despre manifestatia "uriasa" de cateva mii de persoane, adunate din toate conurile de umbra ale ratiunii, de la extremisti de toate culorile, la conspirationisti si anti-vaccinisti, pana la invartitori de bat si pipaitori de pietre semipretioase? De manifestatia care a fost distribuita cu imagini manipulate si texte care propagau numere mincinoase de milioane de participanti?

      Despre ce vorbim? Sper ca domnul regizor nu e "perfect sincronizat" cu acele conuri de umbra care indubitabil ne vor sfarama rostul de a mai fi decenti vreodata, asa cum insinuati. Sper ca ii e doar frica, nu pricepe nici acum cat de groasa e problema (o fi el autor, artist, dar asta nu inseamna ca nu e mai intai om, cu frici si indoieli si intrebari), ori o fi fost beat (asa cum a spus ca a fost la alt festival), ori o fi fost arogant cum e mai mereu.

      Manifestantii de serviciu cu pricina scot cate o manifestatie impotriva "sistemului" (whatever that means?) din ciuperca conului lor umbra la fiecare frica a omenirii. Da, e normal sa ne fie frica, dar suntem mari naivi daca ne lasam frica exploatata, monetarizata chiar, caci cei cu pricina vand si produse si servicii pe alaturi cu manifestatiile lor.

      Dar, iata ca aceste manifestatii sunt permise, iata ca democratie si libera exprimare FUNCTIONEAZA. Deci au voie si li se da voie. Ei urla ca democratia e dictatura, dar folosesc mijloace democratice sa se exprime. Urla ca "sistemul" trebuie eliminat, dar folosesc banii nostri, ai sistemului, pentru a se pozitiona pe ei si pe ai lor in spatii cheie -- a se vedea garla de coruptie cu bani publici din randul varfurilor ce intretin aceste manifestatii.
  • +2 (8 voturi)    
    amicul ar trebui cocotat in dealul stim noi care (Duminică, 9 august 2020, 5:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    sa tina umbra popei daniel. cam asta a ajuns tara asta. turma de pacalici care isi dau cu parerea in functie de cit au invatat ei in subexistenta lor si a familiilor lor.
    • -6 (10 voturi)    
      Multumim, (Duminică, 9 august 2020, 9:32)

      Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui Coco Whistle

      invatatorule. Cine are o familie nu poate avea o subexistenta. Cand tranformi munca ta in intretinerea unei familii, in surasul unui copil, faci supraexistenta!
  • +8 (12 voturi)    
    eu nu merg in maini (Duminică, 9 august 2020, 7:31)

    Rares-Manuel Farcas [anonim]

    Deci omul asta ne-a facut pe toti prosti. Cum adica, daca ne cere guvernul sa mergem in maini, vom merge in maini? Ce legatura are asta cu masurile luate de guvern?! Realizez ca cei din industria filmului au foarte mult de suferit, dar asta nu va da dreptul sa jigniti o tara intreaga.
    • -7 (13 voturi)    
      Nu (Duminică, 9 august 2020, 9:36)

      Camelia Mitica [anonim] i-a raspuns lui Rares-Manuel Farcas

      ne-a facut, ne-a atentionat unde se poate ajunge. Daca cineva incearca sa-ti arate ca s-ar putea sa gresesti intr-o anumita directie asta nu inseamna ca te ia de prost, ci ca tine la tine. Ca unii adopta atitudinea "du-te, ba, ma inveti tu pe mine?" , asta e altceva.
  • +7 (11 voturi)    
    incompetenta (Duminică, 9 august 2020, 7:54)

    clujanu [utilizator]

    Sa faca filme si sa lase pandemia in seama celor care stiu ce vorbesc. Un individ care stimuleaza dezordinea si debandada!
    • -4 (6 voturi)    
      știu ce vorbesc (Duminică, 9 august 2020, 13:59)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui clujanu

      „Încă este primul val, dar noi putem transforma acest prim val într-un val cu două cocoașe. Putem face o a doua cocoașă care poate fi mai violentă decât prima, în condițiile în care dacă atunci acționa un instinct de conservare, acum parcă acest instinct de conservare este dat la o parte de concetățenii noștri”, a fost a doua declarație a lui Nelu Tătaru, la care Alexandru Rafila a râs.
  • +5 (9 voturi)    
    Ce nu știe Cristi Puiu? (Duminică, 9 august 2020, 9:24)

    asavreau [utilizator]

    Cine se pricepe la toate nu se pricepe la nimic.Cristi Puiu a dovedit că nu se pricepe.În loc să facă vorbire despre munca lui și subiectele de fim abordate,vorbește de epidemii.Se dă epidimiolog.Regizor când este?Concluzia ar fi,că filmele lui sunt atât de proaste că nici el nu le înțelege și în loc să vorbească despre ele bate câmpii cu teme care nu erau subiectul discuției.Cristi Puiu pare rătăcit prin viața filmului.Dacă se crede regizor de film,făcea un film despre COVID,modul de abordare,variante de tratament și rezultate obținute.Din păcate,dovedește că nu înțelege viața și crede că folosind denumiri fistichii va influența publicul și-i va fi acceptat ca geniu !!
    • 0 (0 voturi)    
      Proaste si cu crengi (Luni, 10 august 2020, 19:10)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      pe deasupra.
  • +1 (5 voturi)    
    Crist Puiu e un bou ingrasat (Duminică, 9 august 2020, 15:32)

    John M. [utilizator]

    la ieslea occidentului si vazand ca in tara e un neica nimeni a vrut sa va atraga atentia ca el exista. Cine a stat sa-i vada "romanul fluviu" de 320 de minute e la fel de prost ca el.
  • +2 (2 voturi)    
    Pe Eroilor! (Luni, 10 august 2020, 0:26)

    VictorMMM [utilizator]

    Iata-l erou de carton: https://bucovinaprofunda.com/2020/08/09/regizorul-cristi-puiu-puterea-ar-trebui-sa-nu-ne-trateze-ca-pe-niste-vite-mi-e-teama-ca-ne-indreptam-catre-o-forma-de-totalitarism-pe-care-nu-indraznim-sa-il-denumim/

    Asta a vrut sa obtina cu discursul sau prestabilit si cu gesturile sale de necioplit catre gazda si voluntar? Oare cu cat il duce capul nu a prevazut ca discursul lui e in ton cu al celor de aici: https://www.dw.com/en/germany-protests-coronavirus/a-54456654

    Ba mai mult, continua in acelasi sens in iesirile de dupa iesire. Unde e intelepciunea la care m-as fi asteptat sa ajunga dupa ani buni dedicati artelor? De ce nu ma mira ca tocmai ce zice si face acum sunt pure dovezi de intelepciune pentru unii.