​​VIDEO Proteste și la Cluj, Timişoara, Oradea împotriva obligativităţii purtării măştii de protecţie în şcoli

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 20:35 Actualitate | Esenţial


Protest anti-masca la Timisoara
Foto: Captura Facebook
Manifestaţii de protest cu participare de ordinul a câteva zeci de persoane împotriva obligativităţii purtării măştii de protecţie în şcoli au avut loc, sâmbătă seara, în unele oraşe din ţară cum ar fi Cluj, Timişoara sau Oradea, relatează Agerpres.

* TIMIŞOARA

Câteva zeci de părinţi şi copii au protestat, sâmbătă, în Piaţa Victoriei din Timişoara, şi au adunat semnături pentru o petiţie pe care vor să o înainteze ministrului Educaţiei.

„Noi am ajuns în situaţia aceasta pentru a ne exprima dezaprobarea (pentru purtarea măştii, n.r.). Dacă va trebui, vom ridica tonul până ce vom ajunge vehemenţi şi radicali şi vom fi auziţi acolo unde trebuie”, au spus vorbitorii.

Ei consideră că purtarea măştii de protecţie anti-COVID are un impact negativ asupra micuţilor, fiind lipsiţi de libertate şi au susţinut că vor ca şi opinia lor să fie respectată.

Acesta este cel de-al doilea miting de protest împotriva obligativităţii purtării măştii de protecţie în şcoli organizat în Timişoara, primul având loc la începutul săptămânii.




* CLUJ-NAPOCA

Aproximativ 30-40 de persoane au protestat, sâmbătă, în zona centrală a municipiului Cluj-Napoca împotriva purtării măştilor de protecţie în şcoli de către elevi.

Jandarmii au încercat să-i disperseze pe protestatari, pe motiv că nu aveau autorizaţie pentru acţiune, nu purtau măşti şi nu respectau distanţarea fizică.

„Cei mici nu pot să înveţe. E o parodie, o porcărie şcoala în condiţiile acestea. Vedeţi răspunsul sistemului la mica noastră iniţiativă. Au fost cel puţin la fel de mulţi poliţişti pe cât eram noi, şi asta de fiecare dată”, a spus unul dintre protestatari.

Printre altele, protestatarii au cântat „Hristos a Înviat” şi „Veşnica Pomenire”.

* ORADEA

Un protest de acest fel a fost convocat pe reţelele de socializare pentru sâmbătă seara şi în municipiul Oradea, pe platoul din faţa Casei de Cultură a Sindicatelor, numărul celor care au participat la acţiune fiind circa 20-30 de persoane. Nu au fost înregistrate incidente.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4088 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:05)

    Utilizator5 [utilizator]

    Cel cu protestul la Timisoara e pastor?
  • +9 (21 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:13)

    cchris [utilizator]

    Uneori mi-am place tare mult ca prostia sa doara.
  • +7 (17 voturi)    
    Proteste, dar solutii? (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:18)

    Mihai Panet [anonim]

    Sa vina protestatarii cu niste solutii atunci. Cum se limiteaza infectarea copiilor in scoli?
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Duminică, 20 septembrie 2020, 22:26)

      arspais [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

      Nu stim vreo solutie care sa functioneze.
      Cancelarul Germaniei anunta la inceputul epidemiei ca se asteapta ca 70% din populatia Germaniei sa se infecteze.
      Raspandirea se va opri natural odata cu atingerea imunitatii de turma, ce poate fi un procent intre 20-80%.

      In majoritatea tarilor din UE, mastile nu se poarta in scoli.
      Acum nu mai "vrem o tara ca afara"?

      Totusi, cred ca este logic sa consideram ca purtarea mastii ore intregi poate dauna grav sanatatii.

      Daca suntem sinceri cu noi, observam in jurul nostru ce a ajuns purtarea unei masti.
      Ba pe brat, ba sub barbie, ba in buzunar.
      Daca cu adevarat am crede in protectia lor, atunci le-am purta corect, cum este recomandat medical. Altfel - mastile pot face mai mult rau decat bine.

      Si poate cei ce cred cu adevarat in masti, le si poarta corect.
      Foarte bine, sa le poarte.
      Cel mai bine este ca masura purtarii mastilor sa fie cel mult recomandata.
      Cine este serios si considera acest mod de preventie o va face cum trebuie.

      Vi se pare chiar asa de aberanta argumentatia?
  • +3 (17 voturi)    
    ardalu' e fruncea... (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:27)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ..mai apropiati, gospodarilor, ca doar n-o sari covidu pe voi.
  • +5 (17 voturi)    
    Sunt curios (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 22:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca maine fac un costum din poleiala si zic ca cien il cummpara (va cost 5000 lei bucata) e protejat de iradierea cu 5G care ii face sa gandeasca prostii de genul asta, oare voi avea succes? Adica masca nu o vor purta, dar costumul meu da? Pe de alta parte sa nu uitam, sars2 si covid nu exista, dar 5g cu unde ale antichristului exista.

    O logica imbatabila.
    • -2 (8 voturi)    
      Eu zic să începi cu pălării din staniol (Duminică, 20 septembrie 2020, 7:03)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Sunt mai simplu de făcut și te vei putea îmbogăți repede.