Băsescu: Legea carantinei e proastă, dar Avocatul Poporului exagerează. Cel mai bun lucru pe care îl are de făcut CCR e să programeze dezbaterea peste doi ani

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 10 august 2020, 18:52 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Facebook
​Fostul președinte Traian Băsescu consideră că noua lege a carantinei este una proastă, însă susține că Avocatul Poporului exagerează cu contestarea la Curtea Constituțională.

​ „Legea e proastă și eu o etichetez ca fiind proastă pentru că trebuie să vină un medic din afară, de la DSP, în locul medicului curant, să spună dacă omul pleacă sau nu din spital, pe urmă se poate duce la judecător... Adică am făcut din actul medical, care trebuie să fie extrem de prompt, o birocrație de tip românesc, care nu există nicăieri, ca să fim clari. Pe de altă parte însă, cred că doamna Weber exagerează, e prea mult! Adică nu poți să nu lași Guvernului mijloacele cu care se simte el confortabil. Este foarte adevărat că există tratatul interguvernamental cu regulamentaul sanitar internațional, care vizează exact modul de acțiune a statelor în timpul pandemiilor, și există Decizia nr. 1.082 din 2013 a Parlamentului și a Consiliului UE, care de asemenea tratează la nivel european problema pandemiilor. Deci aveam instrumente de lucru suprastatale, care erau obligatorii pentru noi. Mă rog, se simt ei bine cu această lege. N-o pot ataca la nesfârșit. Cred că cel mai bun lucru pe care îl are de făcut Curtea Constituțională este să programeze pentru a dezbate această plângere peste vreo doi ani”, a declarat Băsescu la B1 TV.

Avocatul Poporului a atacat vineri la Curtea Constituțională două articole din noua lege a carantinei referitoare la „izolarea într-o unitate sanitară sau la o locație alternativă atașată unității sanitare”, obligatorie pentru 48 de ore.

Este vorba despre articolele 8, alineatele 3-9, și 19 din Legea 136/2020.

„Soluția legislativă referitoare la izolarea într-o unitate sanitară sau la o locație alternativă atașată unității sanitare este constituțională, prin raportare la considerentele Deciziei 458/2020, numai în măsura în care acest tip de izolare se impune ca măsură de ultim resort, după ce toate celelalte măsuri, de o severitate mai scăzută, au fost epuizate”, se arată în sesizare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2223 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    base (Luni, 10 august 2020, 19:20)

    sucaa [utilizator]

    m-a cam enervat in ultimii ani, dar aici are dreptate.
    cred ca l-as fi preferat pe base la cotroceni acum in locul ficusului. era mai activ si mai proactiv decat planta de iohanis.
    iohanis in afara de cateva comunicate de la cotroceni si o poza jenanta fara amsca inconjurati de sefi de state cu masca, nu stiu daca a facut ceva in pandemia asta.
    evident, pentru postacii penelisti, este mai bun decat proasta de dancila, dar nu este suficient.
    base a fost mult mai activ cand era vorba de o criza.
    neamtul nostru s-a romanizat pana-n maduva oaselor. tot pe principiu, las ca merge si asa...
    • +5 (7 voturi)    
      . (Luni, 10 august 2020, 21:26)

      minrest [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      A fost mai eficace, dar nu uita ca tinut si partea coruptilor, cateodata. A facut si compromisuri. Neamtul este activ, dar face lucrurire dupa litera legii, nu are cum sa faca altfel. E bun neamtul ca presedinte, dar e bun si Basescu, ca sa mai clarifice lucrurile. As vrea ca PMP sa intre in parlament, sa ii dea lui Base o platforma.
  • +4 (8 voturi)    
    Nu... (Luni, 10 august 2020, 19:26)

    ElDiablo [utilizator]

    ... "avocatul poporului" nu exagereaza, saboteaza. Poate, peste ani, marioneta asta odioasa weber va ajunge sa plateasca pentru ceea ce face acum. Si ea si aia pe care ii tot sesizeaza.
    • +5 (5 voturi)    
      . (Luni, 10 august 2020, 21:27)

      minrest [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      O sa plateasca, dar nu ne va compensa cu nimica ca va suferi o baba, si nici mortii nu vor invia.
    • +2 (2 voturi)    
      Fara suparare (Luni, 10 august 2020, 23:12)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      Dar ideile tale sunt demne de o dictatura.

      Intr-o democratie judecatorii si alti functionari care se bucura de independenta (cum ar fi avocatul poporului) nu pot fi niciodata trasi la raspundere pentru deciziile lor. Acest lucru se poate intampla numai in Belarus, Rusia, China, Coreea de Nord si alte tari din din aceasta categorie.

      Apoi cei care il critica pe avocatul poporului si pe judecatorii de la CCR practic vor sa se inchida ochii la auburile facute de Parlament si Guvern.

      Nici eu nu sunt de acord cu aceasta sesizare insa este dreptul avocatului poporului sa o faca fara a-i frica ca poate fi trasa la raspundere.
      • -1 (1 vot)    
        Fara ... (Marţi, 11 august 2020, 8:43)

        ElDiablo [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

        ... suparare dar n-am vazut in nici o tara din lumea asta ca vreo institutie sa atace hotararile si legile guvernelor sau parlamentelor pe legislatia privind combaterea si controlul pandemiei.
        La noi, e evident pentru oricine, cu exceptia celor rau intentionati sau lipsiti de orice farama de logica si bun simt ca acest asa zis avocat al poporului nu face decat sa puna bete in roate cu suportul si largul concurs al ccr. Daca aceste personaje, nu aveau nici o legatura cu zona politica (stim bine cu ce partid), atunci ti-as fi acordat circumstante atenuante in ce priveste comentariul tau. Atat timp cat singura preocupare a acestei individe weber e sa atace cu obstinatie DOAR anumite legi sau hotarari, da-mi voie sa nu cred nici o secunda ca ar fi cumva bine intentionata in demersurile sale.
        Sustii ca cele doua institutii trebuie sa ne "pazeasca" de abuzurile parlamentului si guvernului... Poate imi spui si cine ne apara de abuzurile avocatul poporului si ccr, care sa nu ne mai mintim, la momentul asta sunt manipulate si folosite pentru a face jocul celui mai nociv partid din istoria Romaniei, psd.
  • -7 (13 voturi)    
    Drept care semnez (Luni, 10 august 2020, 19:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Informatorul Petrov
    • +3 (5 voturi)    
      ha-ha-ha! v-am ciuruit si de data asta! (Luni, 10 august 2020, 21:09)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      zise Petrov.
    • 0 (2 voturi)    
      Hipsterica fara frica (Marţi, 11 august 2020, 0:34)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce-o sa-l mai regretati voi pe informatorul Petrov, la alegerile locale...
  • 0 (10 voturi)    
    Lasati,don capitan....traiti ! (Luni, 10 august 2020, 20:00)

    persuasiv [utilizator]

    De cati va ani toooot dati lectii.Ca eu faceam asa,eu dregeam asa.Pe vremea mea,aia si ailalta...lasati,lasati.Am cam vazut ce s-a cam facut si dres.Multe,daca se faceau atunci,astazi era altfel.In rest,vantul tot din pupa???
  • +4 (4 voturi)    
    De ce dracu e obligatoriu campul asta ? (Luni, 10 august 2020, 21:26)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Basescu vorbeste acum de pe margine, nu stiu cum ar fi fost covidul cu el presedinte, poate ca ar fi gestionat mai bine, poate ca nu, avand in vedere deciziile CCR, AP, parlament pesedist. Dar incercati, totusi, sa va imaginati un 2009-2011 cu Iohannis presedinte.
    • -3 (3 voturi)    
      Parlament PSD-ist? (Luni, 10 august 2020, 23:17)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      PSD nu are majoritatea in Parlament si nici nu se afla intr-o coalitie cu alte partide astfel incat cu ele sa aiba majoritatea.

      PSD nu se afla in relatii bune nici cu ALDE si nici cu Pro Romania iar aceste doua partide au dat jos Guvernul PSD.

      Daca Parlamentul ar fi fost PSD-ist atunci Dancila inca ar fi fost premier.
      • +2 (2 voturi)    
        Postacel mic, (Marţi, 11 august 2020, 8:15)

        Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

        Ahh, daaaa, am uitat ca parlamentul a schimbat propriul guvern ca pe sosete...schimbarea guvernului facea parte din schema consilierilor din Israel ai lui Dragnea: ''Pune-i sa faca si apoi ii schimbi ca sa dezamorsezi si sa diluezi responsabilitatea !'' Vezi ca e internetul plin de poze cu Tariceanu la masa aia rotunda cu puscariasul Dragnea, cu Valcov si cu DJ Teo. Tariceanu a fost direct interesat sa puna justitia in cap ! A fost (si inca este) cel mai toxic parlament din 89 incoace.
        Esti subtire rau de tot, daca esti cumva vreun postac psd-ist, sa vii cu acadele d-astea...Mai ia lectii de la cucuvea, mazeta...