Klaus Iohannis își cere scuze pentru comunicarea eronată a unei formule de calcul privind reluarea cursurilor preuniversitare, dar subliniază că aceasta nu a fost comunicată corect de Ministerul Sănătății

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 6 august 2020, 19:44 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Președintele Klaus Iohannis și-a cerut joi scuze, după ce în conferința de presă de ieri a prezentat eronat o formulă de calcul privind reluarea cursurilor preuniversitare, dar precizează că metoda de calcul „nu a fost comunicată corect Administrației Prezidențiale de către Ministerul Sănătății”.

„Informația corectă este următoarea: criteriul epidemiologic în funcție de care școlile se vor încadra în scenariile „verde”, „galben” sau „roșu” este numărul total de cazuri noi înregistrat în ultimele 14 zile raportat la 1000 de locuitori din localitatea în care se află școala, și nu media zilnică de îmbolnăviri pe ultimele 14 zile, așa cum a fost inițial comunicat de către Președintele României”, potrivit unui comunicat publicat joi seara de Administrația Prezidențială.

Potrivit sursei citate, metoda de calcul este stabilită de specialiștii Institutului Național de Sănătate Publică și reprezentanții Ministerului Sănătății însă președinția subliniază că aceasta „nu a fost comunicată corect Administrației Prezidențiale de către Ministerul Sănătății”.

„Președintele României își cere public scuze pentru eventualele confuzii rezultate ca urmare a comunicării formulei de calcul eronate”, se mai arată în comunicat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12053 vizualizari

  • -1 (47 voturi)    
    Ar trebui sa-si ceara scuze pentru altele (Joi, 6 august 2020, 19:50)

    salvatore [utilizator]

    Pentru implicarea in viata politica din fotoliul de la Cotroceni, pentru implicarea in problemele Executivului, pentru faptul ca pune o presiune nejustificata pe justitie.
    • -1 (23 voturi)    
      Mi a placut asta cu,. (Joi, 6 august 2020, 21:06)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      ./ pentru faptul ca pune o presiune nejustificata pe justitie./
      I a spune ciumatule, asa i ca in mintea ta recunosti ca ce a facut PSD cu justitia era o presiune de menghina prin filetare?
      Câte bube vezi in oglinda cand te uiti in ea?
    • +5 (21 voturi)    
      eu (Joi, 6 august 2020, 21:09)

      dcotoara9 [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      imi cer scuze pentru timpul pierdut al persoanelor care au citit aceasta aberatie
      • -2 (2 voturi)    
        eu imi cer... (Vineri, 7 august 2020, 20:49)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui dcotoara9

        Stai jos, nota 3 (trei} si ne vedem la toamna la examenul de corigenta, daca nu, scrie REPETENT pe spatele tau!!!
    • -2 (12 voturi)    
      Adica nu se termina virusul in 45 de zile? (Vineri, 7 august 2020, 0:11)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Si ma bucurasem ca se termina totul in 45 de zile cand a zis ca pe 14 septembrie gata, putem sa stam in spatii inchise, unii langa altii cand ne ducem copiii la scoala...
  • +13 (43 voturi)    
    inceperea scolilor (Joi, 6 august 2020, 19:55)

    atc [utilizator]

    Acum, o prostie in plus sau in minus venita de la nivelul Presedintelui, chiar mai conteaza.?
    • +4 (20 voturi)    
      conteaza, imagineaza-ti ca ar fi spus asta dancila (Joi, 6 august 2020, 22:37)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui atc

      iti dai seama ce patea dancila daca ar fi facut aceeasi greseala?
  • +15 (47 voturi)    
    Când e de bine... (Joi, 6 august 2020, 19:55)

    Soarele [utilizator]

    "Când iese bine, este numai meritul meu. Când iese rău, este vina altora."
    Deviza managementului corporatist. Păcat că este din ce în ce mai mult adoptată şi de către "aleşi".
    De ce? Fiindcă pot!
    • -7 (17 voturi)    
      Lumineaza ma soare! (Joi, 6 august 2020, 22:38)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Cum ti ai format aceasta lozinca?
      Cumva din trairile tale aprofundate la radacina ciumei rosii cum te stiu?
      Acum pe bune tu m ai si gandesti?
      Tu intrebi PNL ul de managementul corporatist?
      Nu stiu cine te crezi dar esti foarte marunt in gandire si vii doar cu lozinci, un românache de rand ajuns in Norvegia care se crede superior!
      • 0 (18 voturi)    
        Gandeste mai mult decat tine, oricum... (Vineri, 7 august 2020, 0:07)

        filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui constatator

        Sau stie mai multa gramatica. Inainte de a-i critica pe altii, invata cand trebuie si cand nu trebuie sa folosim cratima. Cand il intrebi pe altul daca ,,mai” si gandeste, nu o folosesti.

        Deci nu ar strica sa pupi mai putin in koor PNL-ul si sa studiezi o carte de gramatica, in timpul asta. De clasa a 2-a. Nu ar trebui sa fie greu.
        • 0 (0 voturi)    
          Esti un rahat de filozof cu sustinere pe acest ! (Sâmbătă, 8 august 2020, 17:39)

          constatator [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

          ....site!
          O faptura fara maduva in oase!
        • +1 (1 vot)    
          Vacarule filosof, esti in modul surei de paie! (Sâmbătă, 8 august 2020, 18:02)

          constatator [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

          Asta doar sa nu te recunoasca vacile!
          • 0 (0 voturi)    
            Eu ma distrez, dar nu mai accept nimic! (Sâmbătă, 8 august 2020, 18:32)

            constatator [utilizator] i-a raspuns lui constatator

            Interese si interese!
            Jeguri care apara un anumit stil de viata!
          • 0 (0 voturi)    
            ASTEPT CEVA CONSTRUCTIV PT ROMANIA! (Sâmbătă, 8 august 2020, 21:27)

            constatator [utilizator] i-a raspuns lui constatator

            fara alte idei!@
      • +2 (8 voturi)    
        kwi (Vineri, 7 august 2020, 9:54)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui constatator

        ...si daca nu reusesti cu soarele, incearca cu scoala.
        • 0 (0 voturi)    
          acersta manipulare nu mai poate cotinua (Sâmbătă, 8 august 2020, 19:05)

          constatator [utilizator] i-a raspuns lui atc

          Eu nu am nici o treaba cu drogurile voastre!
  • 0 (46 voturi)    
    De ce poarta botnitza .... (Joi, 6 august 2020, 20:00)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... distinsul robot de bucatarie ? (fie-i tzarana usoara lui Zoe Petre). Ce spaima il macina ? Nu se vede picior de om pe langa el......Du-te, nene, si ascunde-te in ricare din ccele sase case... chiar daca-s luate cu japca ...
  • +18 (40 voturi)    
    informați-vă doar din surse oficiale! (Joi, 6 august 2020, 20:04)

    Mariobrutte [utilizator]

    Medie, sumă, creștere aritmetică sau exponențială, conform autorităților sunt tot un drac.

    Cum naiba a fost dnul președinte profesor de fizică?
    • +10 (26 voturi)    
      Nu stie nici aria cercului... (Joi, 6 august 2020, 20:51)

      MihaiDumitrescu1 [anonim] i-a raspuns lui Mariobrutte

      ... stai linistit
    • +9 (21 voturi)    
      a fost, nu mai e! (Joi, 6 august 2020, 21:48)

      Stropuleanu [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

      acu', o arde pe la beserica, cotroceni, bruxelles, sindrofii, alea-alea politice etc.de partid si de stat la stat!))))
    • +2 (8 voturi)    
      kwi (Vineri, 7 august 2020, 10:22)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

      Intre timp au intervenit si medicii - ministri, cu matematica lor:
      " progresie geometrica"-H.M."; crestere exponentiala" , "crestere moderata de tip logaritmic" si "liniara" - N.T.

      Ne e tot mai clar!
  • +6 (30 voturi)    
    e clar, e nevoie de tapi ispasitori (Joi, 6 august 2020, 20:05)

    Mary80 [utilizator]

    tataru, vela, deja au fost luati la ochi de presa, ca prin consemn. Nu ca nu ar merita ce-i mai rau, doar ca e prea putin ca sa salveze turma.
  • +11 (35 voturi)    
    Stai jos! (Joi, 6 august 2020, 20:11)

    clencix [utilizator]

    A copiat fără să înțeleagă ...
  • +6 (30 voturi)    
    este a doua eroare grosolana facuta (Joi, 6 august 2020, 20:13)

    ..13 [utilizator]

    de Ministerul condus de Nelutzul Tataru - ca am inteles ca mai este un nelutz...

    nu ma mira...cu tzifrele se descurca mai greu dom Ministru...dar este plina de gabarnisti si acum inca unul in plus...
    • +2 (12 voturi)    
      Nu se stie cine a gresit ! (Joi, 6 august 2020, 23:25)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Oricum dupa Ministerul Sanatatii au fost consilierii si insusi ficusul !
      • +4 (6 voturi)    
        mda,,, (Vineri, 7 august 2020, 2:49)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

        Deocamdata scuzele le-am primit numai de la Presu - ceilalti tav de parca nici nu au trecut pe acolo...

        Greu, greu tare cu dansii...
  • +1 (29 voturi)    
    mda.. (Joi, 6 august 2020, 20:13)

    exilatul [utilizator]

    e singur la masa si poarta masca....
  • +15 (33 voturi)    
    Ce-mi place mie de politicienii astia... (Joi, 6 august 2020, 20:20)

    Popcea [utilizator]

    Bai frate, ce era asa greu sa spuna ca a gresit?! Oare chiar conteaza ca Tataru i-a scris prostii si el le-a citit ca Dancila? Cred ca mai important e ca proful de fizica, ca un om al cifrelor ce ar trebui sa fie, nu s-a prins ca nu are cum sa fie 3 oameni la mia de locuitori PE ZI, ca asta ar fi un dezastru. Trebuia sa spuna, "v-am spus o prostie acum cateva ore. Scuze! Corect e [PE ULTIMELE 14 ZILE], in loc de [pe zi]".
    Eventual sa mai adauge unde se vor putea urmari aceste statistici pe localitati, ca acum si pe judete e greu sa afli cati se imbolnavesc pe zi. Sau sa spuna ce se intampla daca unul are buletin de Suceava dar de 2 zile e la Bucuresti si aici l-a prins tusea... unde se numara, la Suceava unde a fost acum 3 zile sau la Bucuresti unde e de doua zile? Sau sa stim si noi daca se iau in calcul si cei ce recidiveaza sau doar cazurile noi.
    Iohannis, din ardeleanul cu bun simt care spunea ca mai bine pierde alegerile decat sa fie marlan, a devenit politicianul neaos dambovitean, marlan si prefacut, caruia ii e frica sa spuna ca a gresit si da vina pe altii pentru orice eroare. Pacat:(
  • +13 (39 voturi)    
    Trebuia sa zica si de PSD, rusinica! (Joi, 6 august 2020, 20:26)

    Fides [utilizator]

    Am spus-o si o repet- Klaus o bage dreapta in sant, asta da aroganta pe el.
    PS. Mi-l imaginez negociind pe la UE. Aia - ia bre 85 de miliarde. Ce ma? Nu-mi ia nimeni paltonul? Atunci nu accept mai mult de 79,9 miliarde. Am zis!
  • +5 (31 voturi)    
    credeti-ma (Joi, 6 august 2020, 20:34)

    cucuveauamov [utilizator]

    e vina unui angajat de la minister de pe vremea lui Dragnea. deci, inca 5 ani de puscarie pentru Dragnea!
    • -2 (12 voturi)    
      Nu, daca esti in sud america;.. (Joi, 6 august 2020, 22:47)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      si stai pe o craca de coca se subînțelege totul, nu te m ai obosi sa ne convingi!
  • -7 (29 voturi)    
    Postaceilor rusi+psd, DANS! (Joi, 6 august 2020, 20:45)

    transpenibilus [utilizator]

    verner, verner, profrsor, verner !
  • +4 (16 voturi)    
    pandemie cu cașchete (Joi, 6 august 2020, 21:27)

    di livio [utilizator]

    așa se numără și covizii, geceseii băgați pe foc că nu vă verifică nime...sper că profitu pe botnițe îl calculați corect, măcar ăla
  • +3 (13 voturi)    
    Concluzie:se va incepe scoala doar online. (Joi, 6 august 2020, 21:56)

    PNL=PSD [utilizator]

    Populatie Bucuresti : 1.830.000 locuitori

    La maxim 1830 infectari in 14 zile ( 1 la mie) -> cod verde. (Scoala fizica)
    Intre 1830-5490 infectari in 14 zile ( 1-3 la mie) -> cod galben ( fizica +online)
    > 5490 infectari in 14 zile ( >3 la mie) - > cod rosu - ( scoala online)
  • -10 (20 voturi)    
    Bai frate... (Joi, 6 august 2020, 22:04)

    minus [utilizator]

    Din comentariile de mai sus inteleg ca oricare dintre dvs., daca veti ajunge in functie, veti pune la indoiala ORICE informatie o veti primi. Va veti aseza la masa si cu creionul in mana veti vedea daca e bine ce v-au transmis altii.
    Doar ca, procedand asa, veti fi de vreo 3 ori mai inceti decat Presedintele, ceea ce ar fi un record in sine!
    • +2 (16 voturi)    
      Mai incet decat presedintele ? (Joi, 6 august 2020, 23:31)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Cam greu !
  • +8 (12 voturi)    
    Exemple ? (Joi, 6 august 2020, 22:07)

    Tizzy [utilizator]

    Oare ii era greu sa vina cu cateva exemple clare ca sa imteleaga tot prostul ? Putea sa inceapa cu Bucurestiul, apoi cu un oras de marimea Timisoarei, Iasi sau Cluj-Napoca, apoi sa treaca la un oras cu 100-150 de mii de locuitori, apoi ceva oras cu vreo 30-40 de locuitori si in final un sat oarecare cu vreo 2-3 mii de locuitori.
  • +4 (12 voturi)    
    Aaaaa... (Joi, 6 august 2020, 22:36)

    Mihai Panet [anonim]

    Pai asta e altceva! Asta mai e criteriu.

    Dupa criteriul eronat, putea sa inceapa scoala si miine.

    Bun, exista niste targeturi.
  • 0 (12 voturi)    
    Relax Iohanis (Vineri, 7 august 2020, 2:47)

    Criogenia [utilizator]

    Te iertam si de data asta, il iertam si pe consilierul care ti-a scris comunicatul de presa ca romanii sunt oameni buni si de multe ori prea intelegatori...au indurat si indura ei o gramada de nenorociti, nu se supara de la niste vorbe aiurea in nici un caz.
  • +2 (8 voturi)    
    Scuze? (Vineri, 7 august 2020, 10:24)

    mrn200v [utilizator]

    De ce să-și ceară scuze? Cine l-a pus să fie purtător de cuvânt? Unde s-a mai văzut președinte care să anunțe din 2 în 2 zile ce mai face guvernul? Șă-și vadă de treburile lui și nu va mai trebui să-și ceară scuze. Așa pățesc dictatorii: își asumă totul, uitând că vor deconta totul.
  • 0 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 7 august 2020, 10:43)

    vitan.sandu [utilizator]

    Alora pe care i-a meditat pe bani multi, incat a adunat sase case, isi va cere scuze vreodata?
  • -2 (6 voturi)    
    Cum de chemi copiii la scoala ??? (Vineri, 7 august 2020, 11:51)

    lp [utilizator]

    Sa lasam greseala de calcul, oricum e absurd. Cum sa chemi copiii la scoala, nu realizezi ca va fi o explozie de cazuri ?? copiii, parintii si bunicii lor, profesorii. E nebunie curata ! hei, si doctorii scolari sunt acum la DSP, nu ca ar fi putut face mare lucru, tinand cont ca esti contagios inainte de a avea simptome. Pana acum, in perioade cand erau mult mai putini bolnavi, sustineau ca vor trebui gasite solutii sa stea maxim 10-15 copii in clase, sa fie separati, etc. Iar acum.... nimic ?!? Deodata ignoram pericolul ?? Wtf
  • 0 (6 voturi)    
    Comparatie (Vineri, 7 august 2020, 13:47)

    sergiutales [utilizator]

    A-l compara pe presedintele Iohannis cu o Dancila, este o lipsa de perspectiva si analiza istorica!
    Iohannis este o personalitate in politica Europei.
    Iohannis este, in continuare, cel mai bun presedinte pe care l-a avut Romania!
    • 0 (4 voturi)    
      Bai hastagila, tu vorbesti serios? (Vineri, 7 august 2020, 16:13)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

      Mai ai frati?Asta e de o mie de ori mai slab decat oricare dintr ceilalti Presedinti. Am zis slab ca sa nu zic altfel, intelegi hastagila?
      • 0 (2 voturi)    
        Exact ce-ti trebuie! (Vineri, 7 august 2020, 18:31)

        sergiutales [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        Ai zis "slab", pentru ca ti se potriveste "la fix", ceea ce am postat mai sus si cand habar-n-ai despre ce vorbesti, merg si prostii cu "de j-demii de ori"!
        Daca nu ai inteles (nu ar fi de mirare) pot sa-ti explic!
  • 0 (4 voturi)    
    kwi (Vineri, 7 august 2020, 16:09)

    atc [utilizator]

    E o personalitate europeana, da' miiiiiiiiiiiica de tot.
    la evaluare valorii pentru Romania , ati facut media ultimelor 14 zile, sau i-ati adunat prezentele, evident memorabile.?(