Iohannis: Nu am niciun fel de problemă cu persoanele de etnie maghiară, ci cu politicienii, în special cei din PSD

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 4 mai 2020, 15:22 Actualitate | Esenţial


președintele Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis face precizări la declarațiile dure de săptămâna trecută referitoare la autonomia Ținutului Secuiesc și înțelegerea PSD cu UDMR ca să „dea Ardealul ungurilor”. Șeful statului a declarat luni că nu are o problemă cu persoanele de etnie maghiară, ci cu politicienii, în special cei de la PSD.

„Am făcut atunci niște afirmații și sper să fi fost bine înțeles. Eu nu am niciun fel de problemă cu persoanele de etnie maghiară. Îi cunosc pe mulți, am avut mulți colegi, am în continuare colegi, îi respect, marea majoritate sunt oameni de treabă, harnici, care își văd de ale lor. Problema pe care o am este cu politicienii, în special cu politicienii din PSD, care, culmea, au încercat să promoveze legislație care privește autonomia Ținutului Secuiesc. Este surprinzător și, recunosc, pentru mine și cred că pentru mulți dintre dumneavoastră, supărător”, a spus Iohannis.

Șeful statului a spus că nu este o „chestiune singulară”, referindu-se la codul administrativ propus de UDMR și trecut tacit de Senat. „Acest cod administrativ introdus de UDMR în circuit parlamentar prevede, de exemplu, ce credeți, obligativitatea limbii maghiare în unele zone din Ardeal. De data aceasta PSD nu poate să spună că nu a știut, fiindcă această inițiativă a trecut prin comisiile Senatului, unde membrii PSD au votat pentru. Acum, probabil, după ce am arătat public ce se dorește iarăși din partea PSD, vor găsi o formă să voteze împotriva și acestei legi. Însă nu putem să ne facem că nu vedem cum PSD este evident în situația de a promova anumite acte administrative, legi, care vin să ducă la autonomia Ținutului Secuiesc, ori așa ceva este pur și simplu neconstituțional și nu voi tolera apariția unor astfel de legi”, a apus președintele.


Pe 29 aprilie, președintele Klaus Iohannis a lansat un atac extrem de dur la adresa PSD, acuzând partidul că vrea "să dea Ardealul ungurilor" și spunând că este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlament.

Ministrul ungar de Externe, Szijjarto Peter, a reacționat după declarațiile dure ale președintelui Klaus Iohannis și-i amintește acestuia că maghiarii din Transilvania, în marea lor majoritate, l-au votat la prezidențiale. „Acest lucru trebuie să fie clar pentru toată lumea. De aceea cererea, mesajul și apelul nostru către președintele României este simplu: mai mult respect pentru maghiari”, a spus Szijjarto Peter, într-un mesaj video postat pe Facebook.

„Noi suntem interesați să menținem relații bune cu România întrucât suntem parteneri economici importanți. Dar și maghiarii care trăiesc în Transilvania și Secuime au interesul ca cele două state să aibă o relație normală. Din păcate, în ultimele zile, reprezentanți ai statului român, unul după celălalt, au făcut declarații care îngreunează în mod expres menținerea bunelor relații de vecinătate. Astăzi, președintele României a făcut o declarație în mod expres necivilizată și propice pentru incitarea la ură. Dlui Iohannis trebuie să-i fie clar faptul că marea majoritate a maghiarilor din Ardeal și Secuime l-au votat la alegerile prezidențiale. Acest lucru trebuie să fie clar pentru toată lumea. De aceea cererea, mesajul și apelul nostru către președintele României este simplu: Mai mult respect pentru maghiari”, a spus Ministrul ungar de Externe.

​UDMR i-a cerut președintelui Klaus Iohannis să-și ceară scuze pentru declarația făcută de la Cotroceni referitoare la legea privind Ținutul Secuiesc, Kelemen Hunor susținând că este un mesaj tipic PRM-ist care instigă la ură împotriva maghiarilor.

​„Klaus Iohannis, isterizat si nervos, a avut o declarație nedemnă pentru un președinte, cu un mesaj tipic PRM-ist violent și periculos: ungurii ne iau Ardealul. Astăzi am fost martorii unui eveniment fără precedent în ultimii 30 de ani: de la microfonul Cotroceniului se dezinformează grosolan și se instigă împotriva maghiarilor. UDMR respinge ferm acest gen de discurs și orice fel de instigare. Președintele trebuie să-și ceară scuze pentru acest derapaj periculos”, a scris Klemen Hunor pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5139 vizualizari

  • -27 (47 voturi)    
    asteptam demisia (Luni, 4 mai 2020, 15:29)

    eucomentez [utilizator]

    Stilul si mesajul presedintelor nu este demn de un presedinte. Asteptam demisia. Io napot!
    • +10 (14 voturi)    
      lol (Luni, 4 mai 2020, 17:29)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Asteapt-o
    • +6 (6 voturi)    
      Cand ai spus "asteptam" (Luni, 4 mai 2020, 18:33)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      ti-ai socotit si neamurile, s-au doar te-ai uitat in oglinda?
  • -1 (25 voturi)    
    Ok cu sobolanii astia (Luni, 4 mai 2020, 15:30)

    braindamage12 [anonim]

    Dar Klause, raspunde-i si vecinului cu apucaturi totalitare de la vest...
  • -19 (31 voturi)    
    Aideti sefu, ce naiba?!? (Luni, 4 mai 2020, 15:33)

    asistat [utilizator]

    Asa bine le-ati dat-o si acum ne sucim?!?
    • +4 (4 voturi)    
      Ai aparut, tovarase ? (Luni, 4 mai 2020, 18:27)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Ai si tu vreo opinie proprie, ceva interesant de zis?
      Sau.. tot xca pana acum, postari platite ?
  • -14 (32 voturi)    
    Singura ta problema este sus, la masarda, (Luni, 4 mai 2020, 15:49)

    xrogo [utilizator]

    trebuie tratata urgent, sa nu se cronicizeze!
  • +3 (21 voturi)    
    omuletii verzi (Luni, 4 mai 2020, 15:51)

    I [utilizator]

    domnu' Presedinte, arestati omuletii verzi care s-au bagat in Parlament si au scris proiectul ala de lege. Ca extraterestrii astia is de vina. Astia de la PSD doar cu furatul, de la UDMR doar cu tinutul la putere a PSD, dar in rest nevinovati total. :)))
  • -7 (15 voturi)    
    ofv marales (Luni, 4 mai 2020, 15:56)

    Miky113 [utilizator]

    PSDul a mutat nebunul(ofitzerul, exmatriculat) si acuma muta si calul alb, sa pasca ceva mai incolo !

    Daca continua asa inteligent, da pat in 43 de mutari;

    Ce interesant era in senatul roman: erau permise si atacurile pe la spate, nu doar cele frontale .
  • -19 (21 voturi)    
    stie Johannis ceva (Luni, 4 mai 2020, 16:32)

    Stefan534324 [utilizator]

    inseamna ca s-a batut palma sa ne ia Ardealul, si el pregateste terenul, muta mortul in curtea PSD. Cand se va anunta oficial el o sa spuna ca ne-a avertizat.
  • -9 (19 voturi)    
    politica pasilor marunti (Luni, 4 mai 2020, 16:36)

    arthur_l [utilizator]

    politica pasilor marunti

    mai aveti de citit mult, mai aveti de urmarit filmulete pe youtube ca sa intelegeti lupta care a inceput dupa 1945.

    dar ia uitati aici un film din 2017
    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/video-iohannis-a-primit-un-steag-secuiesc-in-harghita-ce-a-oferit-in-schimb-762574

    in momentul in care presedintele ar fi pus mana pe acel steag, automat indirect se interpreta ca presedintele este de acord cu acel steag, ca il recunoaste.
  • -8 (12 voturi)    
    Sa te credem dle Presedinte? (Luni, 4 mai 2020, 16:54)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...dl Johannis a invatat, dc o iei cu partiduletul la vale UDMR-ul este de vina, autonomia Tinutului Secuiesc este de vina, toti acei care doresc ca lb maghiara sa fie oficiala la primarie, in localitati cu peste 20% ungurime,
    Asa are o priza la nationalistii extremisti, indeosebi la cei din sudul si estul tarii, zone in care o parte nu au intalnit vreodata un pui de unguras. Dl Johannis a fost vecinul lor la Sibiu. eheiii acuma e Presedinte si a invatat unele si de la dl Basescu, care a ranjit spre ungurime cand a avut nevoie de ei, dupa care le-a ararat degetul de mijloc in sus. Ungurasul iarta dar nu uita, asa ca dle Presedinte greu cred ca te vor realege vreodata!
  • +2 (12 voturi)    
    placuta (Luni, 4 mai 2020, 17:21)

    puiepsd [utilizator]

    Eu ma bucur ca ii toaca la troaca. Dupa ce am stat saptamani intregi in strada sa urlam jos psd si in schimb ii vedeam cum rad pe sub ...mustata... acum sa nu ne bucuram cand o incaseaza? Aduceti popcornul. Foarte bine face. E pentru prima data in istorie cand acest partid de infractori e vulnerabil cu burta in sus.

    #psdsub20%
  • -8 (14 voturi)    
    Wernere (Luni, 4 mai 2020, 17:46)

    galeo [utilizator]

    LAsa sa vezi ce te ardem noi la alegerile parlamentare
    • +4 (4 voturi)    
      Care noi ? (Luni, 4 mai 2020, 18:29)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      postacii rosii ca tine?
  • -1 (9 voturi)    
    Justificari (Luni, 4 mai 2020, 17:51)

    Setalcott [utilizator]

    Nu am niciun fel de problemă cu persoanele de etnie evreiasca, ci cu sorosistiii, în special cei neomarxisti.
  • +5 (17 voturi)    
    Politically corect! (Luni, 4 mai 2020, 17:54)

    Azra [utilizator]

    Foarte neta si corecta pozitia Presedintelui Iohanis!A pus cu claritate punctul pe i. Trebuia cineva sa o faca odata si faptul ca presedintele face acest lucru ii confera greutatea maxima necesara! PSD-ul ,din punct de vedere politic este de mai multa vreme o corabie in deriva, fara carma si fara busola iar faptul ca este totusi cel mai important partid politic, putand obtine o majoritate in parlament , cand isi gaseste aliati, este foare preocupant, putandu-se ajunge la situatii periculoase pentru tara, ca acelea pe care le-a mentionat presedintele Iohanis si pe care domnia sa s-a angajat ca nu le va tolera, sub forma unor initiatve legislative.
    Cat despre schelalaielile care s-au auzit de la Budapesta acum cateva zile, ar trebui ca autoritatile ungare, daca mai au un presedinte sau fie si un prim ministru sa foloseasca inaltimea si prestigiul unui asemenea reprezentant, nu pe acel Bubiko, daca vor sa dea gir unor declaratii oficiale.
  • -7 (7 voturi)    
    Clar (Luni, 4 mai 2020, 18:19)

    zaw [utilizator]

    E rau cu capul dl presedinte.Deci,oricine si oriunde ar face ceva ce nu-i convine PSD -ul este de vina.Din pacate si are pe cine,tremura nadragii pe ei.
  • -3 (3 voturi)    
    un presedinte jucator (Luni, 4 mai 2020, 22:52)

    UnMagyar [utilizator]

    mincator de resturi menajere, roase de inaintasi mult mai talentati. Cel mai bont dintre presedintii de pina acum.