Ministrul ungar de Externe, după atacul lui Iohannis: Mesajul nostru către președintele României este simplu: mai mult respect pentru maghiari / L-au votat la prezidențiale în marea lor majoritate

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:17 Actualitate | Politic


Szijjarto Peter
Foto: UDMR
Ministrul ungar de Externe, Szijjarto Peter, reacționează după declarațiile dure ale președintelui Klaus Iohannis și-i amintește acestuia că maghiarii din Transilvania, în marea lor majoritate, l-au votat la prezidențiale. „Acest lucru trebuie să fie clar pentru toată lumea. De aceea cererea, mesajul și apelul nostru către președintele României este simplu: mai mult respect pentru maghiari”, a spus Szijjarto Peter, într-un mesaj video postat pe Facebook.

„Noi suntem interesați să menținem relații bune cu România întrucât suntem parteneri economici importanți. Dar și maghiarii care trăiesc în Transilvania și Secuime au interesul ca cele două state să aibă o relație normală. Din păcate, în ultimele zile, reprezentanți ai statului român, unul după celălalt, au făcut declarații care îngreunează în mod expres menținerea bunelor relații de vecinătate. Astăzi, președintele României a făcut o declarație în mod expres necivilizată și propice pentru incitarea la ură. Dlui Iohannis trebuie să-i fie clar faptul că marea majoritate a maghiarilor din Ardeal și Secuime l-au votat la alegerile prezidențiale. Acest lucru trebuie să fie clar pentru toată lumea. De aceea cererea, mesajul și apelul nostru către președintele României este simplu: Mai mult respect pentru maghiari”, a spus Ministrul ungar de Externe.

Președintele Klaus Iohannis a lansat miercuri un atac extrem de dur la adresa PSD, acuzând partidul că vrea "să dea Ardealul ungurilor" și spunând că este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlament.

„E incredibil ce se întâmplă în Parlamentul României. PSD-ul a ajutat UDMR-ul să treacă prin Camera Deputaților o lege care dă autonomie largă Ținutului Secuiesc Este incredibil unde s-a ajuns cu acest PSD, este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlamentul României În timp ce noi, eu, Guvernul, ne luptăm cu pandemia de coronavirus, PSD-ul, marele PSD, se luptă în birourile secrete ale Parlamentului ca să dea Ardealul ungurilor”, a spus Iohannis.

​UDMR i-a cerut președintelui Klaus Iohannis să-și ceară scuze pentru declarația făcută de la Cotroceni referitoare la legea privind Ținutul Secuiesc, Kelemen Hunor susținând că este un mesaj tipic PRM-ist care instigă la ură împotriva maghiarilor.

​„Klaus Iohannis, isterizat si nervos, a avut o declarație nedemnă pentru un președinte, cu un mesaj tipic PRM-ist violent și periculos: ungurii ne iau Ardealul. Astăzi am fost martorii unui eveniment fără precedent în ultimii 30 de ani: de la microfonul Cotroceniului se dezinformează grosolan și se instigă împotriva maghiarilor. UDMR respinge ferm acest gen de discurs și orice fel de instigare. Președintele trebuie să-și ceară scuze pentru acest derapaj periculos”, a scris Klemen Hunor pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13574 vizualizari

  • +19 (35 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:27)

    [anonim]

    • +8 (14 voturi)    
      Este impertinent (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:29)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui

      Este impertinent, crede ca ne poate pacali cu minciunile lui, crede ca nu si-a dat seama toata lumea de politica murdara, iredentista, dusa de guvernul sau si de udmr.
      Ungaria si-a cerut vreodata iertare pentru crimele odioase ale maghiarilor, pentru persecutiile salbatice, pentru deznationalizarea Romanilor dinTransilvania, din perioada ocupatiei ?
    • +2 (4 voturi)    
      O lămurire pentru ministrul ungar. (Joi, 30 aprilie 2020, 9:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Johannis a candidat la funcția de Președinte al României și a jurat credință României.Maghiarii din România l-au votat pe Johannis ca președinte al României.Cei care au făcut prostia cu Ținutul Secuiesc cred-că nu l-au votat pe Johannis.Că sunt proști și UDMR care au susținut legea și PSD,ALDE,Pro România care au ajutat la trecerea tacită,este susținută de faptul că Ținutul Secuiesc nu există ca UAT.Deci legea trebuia respinsă de la început.Nu trebuia primită.UDMR dacă vroiau să facă ceva,fără să creeze polemici golănești,nu se alia cu proștii,își folosea resursele intelectuale și promovau întâi o lege de înființare a UAT Ținutul Secuiesc,unde stabileau,în limitele Constituției actuale niște atribuții.Ce au făcut UDMR și gașca,au băgat prin Parlament o prostie,punând într-o lumină proastă tot Parlamentul.În loc să-și ceară scuze,se comportă golănește,venind cu injurii.Eu cred că mulți maghiari din România au înțeles că UDMR împreună cu PSD,ALDE și Pro România au făcut o prostie.Că treaba a fost aranjată de mult și bine finanțată se dovedește adevărată prin campania media pregătită și plătită .Jurnaliștii și site-urile media care au scris favorabil despre neghiobie nu fac asta gratis.Nu-i nevoie de o listă as lor,sunt încă prezenți,vizibili și românii au ocazia să-i cunoască și să-și manifeste //simpatia//.Ev.Zilei ,antena 3,românia tv sau umplut de kkt.
  • +15 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:32)

    [anonim]

  • +9 (19 voturi)    
    Petre draga,lasa-ne ca suntem (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:36)

    persuasiv [utilizator]

    ocupati.
  • -20 (28 voturi)    
    Bai nu auzi ca PSD vinde Ardealul? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:42)

    Fides [utilizator]

    Ce, nu-l vreti? Sunt vreun milion de unguri cu cetatenie romana, adica aproape 6,8 milioane. Ne lipit de Ungaria, acolo sunt aproape 9,8 milioane de unguri, devin majoritari in Ungaria ca ei se vor lipta intre ei si dupa lipim Ungaria la Romania. Si asa rezolvam si cu autostrazile pt juma din noua tara.
    Ne-a facut de ras Klaus, in UE, ca acasa vedem cum e omul. Cum naiba reusiim sa votam raul mai mic, iar cel ales nu iese din aceasta paradigma? Ba o mai si ia pe ilei precum azi.
    PS. Aveti grija sa nu afle Klaus ca avem si musulmani in tara, vreo 50.000, ori aromani sau lipoveni. Ba da de svabi stie? Ha ha. Ghinion.
    • 0 (4 voturi)    
      ! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:25)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Pa-dum-tss.
  • +14 (22 voturi)    
    Respect pt.maghiari, mai putin pt.grofii UDMR (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:48)

    Plagarus [utilizator]

    Numai tiganela asta politica ne mai lipsea, in rest suntem plini de " calitati "; 1.economice,2.sociale,3.invatamant,4.sistem de sanatate;5.administratie...............
  • +14 (20 voturi)    
    Gargara Ieftina in timpul epidemiei (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:50)

    robyzs [utilizator]

    Gargara ieftina in timpul epidemiei din partea UDMR-ului dar si a PSD-ului, avem 670 de persoane decedate intr-o luna si politicienii au alte rafuieli de parca nu am trai in aceeasi tara.
  • +15 (21 voturi)    
    dar nu mai mult (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:52)

    DiDiRo [utilizator]

    decat manifestati voi hunilor pentru romani si Romania. Mai bine taceai pentru ca voi nu respectati nimic.
    • +3 (7 voturi)    
      Ai dreptate... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:39)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      dar cand vorbesti de huni, nu e in favoarea noastra. daca recunoastem ca hunii si ungurii sunt un singur neam inseamna ca recunoastem prezenta lor inca din sec VI. Si nici din partea noastra nu ar strica putin respect. Respectul trebuie sa fie reciproc, nu doar sa-l asteptam de la alti. Daca noi nu dorim sa fim numiti tiganii Europei, nici noi sa nu-i numim bozgori. Respectul reciproc este vital, altfel acest circ nu se va termina niciodata si nu aduce nimic bun nimanui.
  • +19 (29 voturi)    
    Romania (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:56)

    Coco_papagal [utilizator]

    Este foarte toleranta cu minoritatile, insa hai sa nu trecem iarasi linia rosie. Romanii din Ungaria se bucura de aceleasi drepturi ca voi?
    • +1 (11 voturi)    
      Documentează-te (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:26)

      aspirin [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Da, chiar de mai multe. Exista autoguvernarea romanilor in Ungaria, exista școli de stat cu predare exclusiva in limba română unde este abordat și steagul României pe lângă cel al Ungariei și multe altele. Faptul că marea majoritate a românilor nu știu pentru ca nu se vrea să știe e un lucru, dar documentează-te. Intra pe www.atruroman.hu și vezi ce găsești acolo (pagina creată din banii guvernului maghiar)
  • +14 (22 voturi)    
    meserias Iohannis. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:58)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    i-a rezolvat repede. i-auzi la iepuroiul de Szijjarto ca "l-au votat maghiarii". Pai daca nu-l aveau pe Iohannis atunci alternativa era...."He he". :)))
  • +15 (29 voturi)    
    Adoptare tacită a legilor (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:02)

    tedycv [utilizator]

    Președintele României a avut o intervenție cât se poate de corecta pentru o lege adoptată TACIT. Cel mai mare pericol la adresa democrației este “adoptarea răcita”
    In Parlamentul României s-au aciuat tot felul de pitifelnici mărunți, care nu înțeleg ca prima regula pentru un om care prestează un servici (ales sau asumat) este PREZENTA. Ca sa-si justifice absentele nemotivate au introdus aceasta bomba cu adoptarea tacită a legilor.
    RUȘINOS!
  • +16 (22 voturi)    
    Ardealul reprezinta Romania (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:04)

    OanceaIonut [anonim]

    In aceasi ordine de idei va putem transmite si noi : Mai mult respect pentru Romani! , Romania si romanii nu au avut in mod special niciodata intentia de a creea vreun conflict cu Maghiarii, voi si dor voi creati periodic subiecte ce duc in final la discutii aprinse, trebuie sa intelegeti ca in Romania traiesc si vor trai doar Romani, maghiari,secui,tatari etc. ai ales sa traiesti in Romania atunci si tu esti ROMAN si trebuie respecti legile si constitutia ,asa ca lasa-ti teatrul asta de 2 lei.
  • +13 (29 voturi)    
    Respect, (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:22)

    MIKI@ [utilizator]

    Respect pentru Dl. Preşedinte al României care s-a comportat în mod exemplar, un adevărat patriot !
  • +15 (23 voturi)    
    Mda (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:24)

    Iomen [utilizator]

    Sa mori de ras. Un presedinte neamt si un prim-ministru maghiar varfurile de lance ale extremismului romanesc. :D
    Io zic sa faca Budapesta si o reclamatie la UE despre cum sint discriminate minoritatile Romania, excluse din administratie si au nevoie de structuri de guvernare proprii. ;)
    • +3 (7 voturi)    
      @Iomen (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:23)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

      Good point!:)) +1
    • -2 (6 voturi)    
      zxzxzxz (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:07)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

      Rîsul ți-l aude intreg internetul ! Cu COVID 19 cum stai ? Ti- s-a amânat programarea ?
  • +13 (21 voturi)    
    Un lucru stim sigur si ne e de ajuns ... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:31)

    KTerinca [utilizator]

    Ungurii, fie ei din Ungaria sau din ungurimea din Romania, inclusiv acest Szijjarto si oricare alt urmas al lui Attila, si-ar dori ca Ardealul sa fie al Ungariei.
    Asta ne e de ajuns.
    Pana sa se intample asta, ar trebui sa calce inclusiv pe cadavrul meu.
  • +18 (28 voturi)    
    Reactie corecta (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:33)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    O asemenea initiativa legislativa jigneste toti romanii si este impotriva Constitutiei. Nu mi se pare deloc normal ca in 2020 sa avem in Parlament un partid creat pe pe criteriul etnic. Normal ar fi ca maghiarii sa aiba reprezentanti in Camera Deputatilor ca restul minoritatilor nationale si atat. Restul sunt liberi sa faca politica in orice partid, pe orientari care-i reprezinta. Pana la urma romanii s-au dovedit extrem de toleranti. Avem presedinte un Johannis si premier un Orban!
  • -16 (26 voturi)    
    Nu cred să priceapă (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E disperat că „guvernul meu” a luat-o tare la vale si recurge la orice diversiune pentru a-l spăla de (..). CUm ungurii nu sunt votanti PNL, sunt primele victime. Urmeazaă „agenturili”.
    • +2 (8 voturi)    
      ceafa (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:56)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ai cumva ochii la ceafa si de-aia bati campii. Asa cum faci intotdeauna...
  • +19 (25 voturi)    
    ca tot vorbim de majoritati. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:35)

    g01an [utilizator]

    majoritatea maghiarilor nu doreste autonomie si nici infiintarea asa zisului tinut secuiesc. si nici nu incearca sa vorbeasca in numele unei majoritati pe care nu o reprezinta. majoritatea acestor oameni stiu sa convetuiasca aici in Romania si nu au nevoie de populisme penibile de genul asta din cauza unei minoritati vocale si uneori periculoase.
    • +1 (7 voturi)    
      Asa sunt maghiarii astia (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:33)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      ii contesta pe sefii din UDMR, dar ii voteaza sa intre in Parlament.
    • -2 (8 voturi)    
      Unde să vietuiasca ? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:46)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Stiu bine a in Hungaria sunt si vor fi priviti ca unguri de rang doi
  • +17 (23 voturi)    
    Remarc (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:37)

    Anges [utilizator]

    faptul ca min. de externe al unui stat vecin si prieten identifica un teritoriu din Transilvania separat de aceasta si o face de 2 ori in aceeasi declaratie, ca si cum nu ar fi parte integranta. Poate ca stie neamtul ce zice si l-o fi informat si pe el vreun serviciu secret...
  • +12 (20 voturi)    
    Mesaje... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:41)

    spirache [utilizator]

    Un mesaj tot atât de simplu: mai mult respect pentru Constituția României sau macar pentru articolul 1 alin 1.
  • +10 (16 voturi)    
    Lipseste (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:41)

    Anarb [utilizator]

    ...declaratia celui de-al 3-lea partid politic al tarii. Sa vrei la guvernare si sa nu exprimi o pozitie intr-un incident diplomatic si politic de nivelul asta e cel putin ciudat.
  • 0 (10 voturi)    
    Mare majoritate (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:46)

    koala1712 [anonim]

    este pleonasm. ma asteptam la mai mult de la un site de stiri cu prestigiu.
  • +13 (19 voturi)    
    Iohannis (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:47)

    ids [utilizator]

    e presedintele Romaniei si datoreaza respect cetatenilor loiali acestui stat. Celor care doresc faramitarea si disolutia lui, folosirea altor imnuri, drapele si simboluri decat cele oficiale, nu le datoreaza nimic.
  • +8 (14 voturi)    
    xcxcxcx (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:53)

    solar [utilizator]

    Mda... Dar si GUVERNUL UNGARIEI , precum și toți maghiarii trebuie să arate MAI MULT RESPECT PENTRU ROMÂNI ! Doar ...ne-am suportat unii pe alții 1000 de ani . Cu tot tacîmul consecințelor de rigoare ! Intre altele, domnul SIGHIARTĂU ar trebui să ne explice public ce caută atît de insistent la CHIȘINĂU !? CREDE în ... și SPRIJINĂ ...națiunea civică putinist -moldovenească ? Același lucru ar trebui să ni-l explice și ORBAN VICTOR , aflat nu de mult in ”vizită oficială ” in ...REPUBLICA MOLOTOVA !
  • +7 (11 voturi)    
    dacă (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:44)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    ungurii vor respect .să nu mai voteze udmr și psd care-i țin în sărăcie,foame și ignoranță!
    atât!
  • +1 (7 voturi)    
    Dl Presedinte (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:15)

    Tudor PetruFriciu [anonim]

    nu a spus un cuvint despre maghiari a atacat doar psd.
  • -1 (5 voturi)    
    UDMR scoate iarasi cartea autonomiei (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:27)

    RzvCojocaru [utilizator]

    Iarasi acelasi circ ieftin, care se pare ca a fost programat pentru perioada de campanie electorala, care in mod normal ar fi trebuit sa fie acum. Ca de fiecare data, pe aceasta perioada se joaca aceeasi coreografie, UDMR scoate cartea autonomiei (in care nu cred nici ei) si starnesc conflicte interetnice inutile. Aceste conflicte interetnice le ajuta foarte mult de fiecare data la alegeri. UDMR este un jucator politic foarte destept, drept dovada este pozitia lor de dupa revolutie incoace, in fiecare guvernare. Cum am auzit chiar nici maghiarii nu indragesc baronii UDMR, se spune despre ei ca sunt pesedistii maghiari, doar ca si populatia maghiara este foarte "bine" manipulat cu teme nationaliste. Am destul de multe cunostinte de etnie maghiara, si chiar nu am nicio problema cu ei, dinpotriva.
    Oare pana cand se joaca acelasi circ, oare cand ne dam seama ca acest circ nu este real, este o coreografie bine pusa la punct?
  • 0 (4 voturi)    
    De citit (Joi, 30 aprilie 2020, 0:09)

    RzvCojocaru [utilizator]

    Ca sa vedeti cat de ironic este soarta va sfatuiesc sa cititi urmatorul document: http://www.provincia.ro/pdf_roman/r000385.pdf
    "O caracteristicã deosebitã a Regatului Ungariei a fost acordarea de privilegii anumitor grupuri etnice, cum ar fi secuii, iazigii, cumanii, saşii din Zips (Spiš) şi Ardeal. Toate acestea stau în legaturã cu activitatea de consolidare statalã dusã de regii maghiari al cãror interes primordial a fost popularea ţării, exploatarea resurselor ei economice şi apãrarea militarã. ÎnTransilvania, saşii au beneficiat de cel mai complet şi mai durabil sistem de privilegii. Acest grup etnic redus numeric, colonizat în mai multe valuri de cãtre regii maghiari în secolele12-13, a devenit, datoritã privilegiilor sale, un important factor economic, cultural şi chiar politic. Deoarece poporul sãsesc s-a menţinut în primul rînd datoritã privilegiilor sale, este de înţeles că pentru cercetãrile privind Transilvania şi cu precãdere pentru istoriografia sãseascã acest sistem de privilegii sau, folosind un termen modern, autonomia sã devinã unul din subiectele cele mai importante de cercetare."
    • +3 (5 voturi)    
      corect, dar (Joi, 30 aprilie 2020, 7:01)

      oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui RzvCojocaru

      Este "pretul" platit sasilor pentru faptul ca si-au lasat Vaterland-ul si au venit in Romania sa pazeasca granitele si mai ales, sa contruiasca asezari si orase, sa lucreze in mine etc. Intr-un cuvant sa civilizeze. Apoi, vorbim de scolul XIII. Daca nu reusim sa ne raportam la perioada istorica specifica, riscam sa patinam in discursul nostru.
      Presedintele a exagerat cu discursul politic si patriotic, lucru mai putin intalnit. Din cauza asta nu mi-a prea placut. Dar atacul a vizat mai mult pesedistii si eventual actiunile guvernului ungar, nicidecum maghiarii din Romania. Ma rog, minus cativa parlamentari,
  • 0 (2 voturi)    
    data viitoare la vot romanii (Joi, 30 aprilie 2020, 15:00)

    ..13 [utilizator]

    Ar trebui sa se prezinte in numar cat mai mare - asta va face ca pragul electoral sa nu fie atins de UDMR.

    UDMR a facut prea mult imp cartile in RO pentru ca romanii s-au... pe el de vot si nu s-au prezentat sa isi exercite dreptul de vot.

    Sa retinem deci ca numai fiind activ poti opri #ciumarosie si #faraUDMR
    • -2 (2 voturi)    
      votati ciuma galbena, PNL (Vineri, 1 mai 2020, 10:05)

      eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Cine o sa mai voteze PNL dupa amenzile date in valoare de 100 de milioane de euro pentru saracii tarii? E o suma hilara. Cine o sa mai voteze PNL-ul dupa ce si-a adoptat un discurs specific lui Vadim Tudor?
  • 0 (2 voturi)    
    „Dlui Iohannis trebuie să-i fie clar faptul că... (Joi, 30 aprilie 2020, 17:05)

    NME [utilizator]

    marea majoritate a maghiarilor din Ardeal și Secuime l-au votat la alegerile prezidențiale. Acest lucru trebuie să fie clar pentru toată lumea”, a spus Ministrul ungar de Externe.

    Zici tu că maghiarii l-au votat pe Iohannis??
    Mai citește, domnu' ministru de externe al Ungariei, mai citește. Din funcția ta nu e permis „să nu știi”, deci să insiști în prostie e rea-voință.
    Și nu mai spune că maghiarii l-au votat pe Iohannis în detrimentul lui Kelemen Hunor, că fraza e de un absurd atât de mare că depășește limitele raționalului.

    Ia să discutăm pe cifre.
    Alegerile prezidențiale din România, 2019, au avut printre candidați, pe Klaus Iohannis (2.190.650 semnături de susținere) și Kelemen Hunor (266.086 semnături).

    La vot (turul I), situația a stat cam așa:
    Klaus Iohannis - 3.485.292 voturi
    Kelemen Hunor - 357.014 voturi
    Prezența medie a fost de 47,66%, cu o mențiune specială pentru Covasna, unde au votat doar 37,02%...

    În Harghita (85,21% maghiari), Kelemen Hunor a fost votat de 77,73% din locuitori, Iohannis a luat doar 9,45%. În Covasna (73,74%), Kelemen Hunor a luat 61,39% voturi, iar Iohannis a luat 16,66% voturi.
    În al doilea tur, prezența la vot în Harghita a fost de 22,86%, iar în Covasna a fost de 25,86%.

    Deci, încă o dată... nu mai spune că maghiarii l-au votat pe Klaus Iohannis, și, mai ales, nu mai insinua că maghiarii au fost determinanți în alegerea lui Iohannis ca președinte, fapt pentru care Iohannis ar trebui, probabil, să le fie profund recunoscător.

    Maghiarii votează ca teleghidați UDMR. Atât. Restul sunt povești de adormit copiii.