Șeful Gărzii de Mediu București: „Nu contest că orașul e poluat, dar a fost un fenomen meteo. Cercetăm stațiile dacă sunt calibrate” / Cine este Viorel Glăman

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2020, 18:16 Actualitate | Esenţial


Viorel Glaman
Foto: LinkedIn
Șeful Gărzii de Mediu București, Viorel Glăman, pune poluarea excesivă din Capitală pe seama fenomenului de inversiune termică. „De când sunt eu în Garda de Mediu nu au existat depășiri atât de ridicate. A fost un fenomen meteo, aerul nu s-a ridicat...”, a susținut marți, într-o intervenție telefonică la Digi24, șeful Gărzii de Mediu București.

Ce a declarat Viorel Glăman, șeful Gărzii de Mediu București, la Digi24:
  • „De la începutul săptămânii, de luni până vineri, avem o acțiune de control de amploare în București, la care participă și comisari din județele limitrofe, ca să ne ajute. Până vineri avem un target de 69 de unități mari poluatoare, care folosesc instalații mari de ardere”.
  • „Pentru poluarea de duminică, să vorbim concret. Am o adresă de la Administrația Națională de Meteorologie în care ne spune negru pe alb că, duminică dimineața, în București a fost o inversiune termică favorizând mișcări ale aerului până la 100 de metri deasupra solului și menținerea unor particule de aer umed. Pe fondul acestui fenomen meteorologic și industria care a mai rămas în București - cele 69 de mari instalații de ardere pe care le controlăm săptămânal și șantierele care sunt poluatori atmosferici... a dus la chestia asta”.
  • „De când sunt eu în Garda de Mediu nu au existat depășiri atât de ridicate. A fost un fenomen meteo de inversiune termică, aerul nu s-a ridicat. Cum vă explicați că doar luni am avut chestia asta? Nu contest că Bucureștiul este un oraș poluat. Ceva s-a întâmplat, de asta cercetăm și stațiile respective, dacă sunt calibrate, cine le acordă mentenanța, dacă lucrează corect...”
Viorel Glăman a comentat la Digi24 și în legătură cu materialele din presă privind activitatea instituției pe care o conduce sau imaginile cu el la bustul gol sau de la petreceri postate pe Facebook:
  • „Comisariatul Gărzii de Mediu București, condus de către mine, având în vedere și linșajul mediatic care este asupra mea începând de azi dimineață, și nu înțeleg de ce... pentru două poze cu prietenii la plajă, în timpul liber, sunt târât în scandaluri că Garda de Mediu nu a aplicat...”

Într-un articol intitulat „Călare pe porc sau la șpriț cu tovarășii la bustul gol: Cine conduce Garda de Mediu București, instituția care nu găsește niciodată sursa poluării din Capitală”, publicația G4Media.ro scrie marți că autoritățile nu știu nici la acest moment care e cauza precisă a poluării masive cu particule fine de duminică noaptea, însă Garda de Mediu București, instituția care ar trebui să controleze respectarea legislației de mediu, e condusă de un personaj care nu a dat anul trecut nici o amendă pentru depozitare ilegală de gunoi.

Garda de Mediu București e condusă din 2015 de Viorel Ionel Glăman, un personaj susținut de PSD și menținut în funcție de PNL cu un trecut profesional misterios. Deși instituția s-a remarcat doar prin pasivitatea față de poluatori, Glăman a ieșit în evidență prin intermediul postărilor pe Facebook în ipostaze ridicole.




Sursa foto: Facebook/ Serghei Niculescu-Mizil


Contactat de G4Media.ro în octombrie anul trecut pentru a explica de ce adoptă acest comportament public, Viorel Glăman declara atunci că „e pagina mea privată și fac ce vreau cu ea”. Întrebat totodată dacă acest comportament e unul potrivit pentru funcția pe care o ocupă, Glăman a reacționat: „Sunt pe dracu să mă ia înalt funcționar public, ce sunt io, Viorica Dăncilă?”

G4Media.ro mai scrie că Garda de Mediu Bucureşti, instituția care ar trebui să identifice și să elimine sursele de poluare din Capitală, susţine într-un răspuns remis publicației că anul trecut pe teritoriul capitalei nu a existat niciun depozit ilegal de deşeuri, motiv pentru care nu a dat nici o amendă.

Ionel Viorel Glăman conduce de ani buni Comisariatul Municipiului Bucureşti din cadrul Gărzii Naţionale de Mediu. Are pe mână 19 subordonaţi cu ajutorul cărora ar trebui să depisteze şi să sancţioneze orice persoană sau societate comercială care poluează sau deteriorează mediul din Capitală.



Sursa foto: Facebook/ Serghei Niculescu-Mizil


Newsweek: Casă lipsă în declarația de avere, donație de 50.000 $ de la mama

La rândul său, publicația Newsweek România a scris marți că Viorel Ionel Glăman, care este șeful Gărzii de Mediu București din anul 2015, declară un salariu extrem de mic pentru o funcție atât de importantă. Glăman a câștigat, în 2018, suma de 44.551 de lei, adică 3.700 de lei pe lună. În 2017, a câștigat și mai puțin, adică 3.000 de lei pe lună, salariul mediu pe economie de azi.

În anul 2017, Glăman a luat un credit bancar de 520.178 de lei, aproape 110.000 de euro. În declarația sa de avere din 2018 și 2019 nu apare vreun bun mobil sau imobil achiziționat de familia Glăman din acest credit. Contactat de Newsweek România, Glăman a susținut că de banii din credit a cumpărat o casă care este pe numele soției.

„Eu sunt numai codebitor. Casa nu e pe numele meu, e pe numele soției pentru că ea câștigă mai mult. Dacă se supără soția mă poate da afară. Pentru alte informații adresați-vă purtătorului de cuvânt”, a transmis el.

Lucru fals, pentru că din declarația de avere a lui Glăman reiese faptul că soția are venituri de două ori și jumătate mai mici. Monica Mihalea Glăman a câștigat, în 2018, ca stomatolog la Administrația Spitalelor București numai 18.600 lei pe an, adică 1.550 lei pe lună.

Glăman ar fi trebuit să declare casa cumpărată pe credit în declarația de avere deoarece orice bun dobândit în perioada de căsătoriei este bun comun. În plus Glăman este codebitor.

Veniturile familiei Glăman sunt de 5.250 de lei, adică 1.100 euro pe lună. La aceste venituri, e greu de crezut banca i-a dat un credit de 110.000 de euro fără o altă garanție, notează Newsweek România.



Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21463 vizualizari

  • +47 (47 voturi)    
    asta-i fenomen al naturii (Marţi, 3 martie 2020, 18:28)

    linarel [utilizator]

    transpira incompetenta prin toti porii
    • +28 (28 voturi)    
      Este (Marţi, 3 martie 2020, 20:22)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      E un bugetar nesimtit si puturos. Mii de oameni au murit de cancer din cauza acestui CRINMINAL periculos.
    • +36 (36 voturi)    
      Cheia articolului (Marţi, 3 martie 2020, 21:00)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Garda de Mediu București e condusă din 2015 de Viorel Ionel Glăman, un personaj susținut de ......

      PSD și menținut în funcție de ...... PNL
      • +25 (25 voturi)    
        ministrul mediului a MINTIT (Marţi, 3 martie 2020, 21:09)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        Cu nerusinare atunci cand a afirmat ca a demis toata conducerea garzii de mediu bucuresti.
      • +1 (13 voturi)    
        Nu va luati dupa fenta. Vor incinerator UE. Atit. (Marţi, 3 martie 2020, 21:39)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        Daca nu credeti ca asta e miza, ascultati-o pe Rifai cerind incineratoare. Conditia pentru cei 148 milioane de Euro date de UE e sa se arda o cantitate de deseuri mai mare decit cea produsa in total de Romania.

        Cu 148 milioane ne-ar transforma in groapa de gunoi a UE. Le dam noi dublu, numai sa ne lase in pace.
    • +20 (20 voturi)    
      Intrebarea mea este una singura (Miercuri, 4 martie 2020, 1:42)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Lasand deoparte faptul ca mi-e greu sa inteleg cat poti sa bagi in tine pana sa arati in halul asta: cand o sa fie dat afara cu suturi binemeritate in c∎r acest specimen gretos, depasit in greata doar de amprenta pe care persoana sa oribila o lasa in mediu?
    • +11 (11 voturi)    
      Corecție: e bugetarul adevărat. (Miercuri, 4 martie 2020, 8:20)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Uitați-vă atent la figura de suină și-o să recunoașteți în ea și pe alde Șoric, Oprea sau Cuc.
      AȘA SUNT TOȚI BUGETARII!!!
    • +9 (9 voturi)    
      Ce specimen (Miercuri, 4 martie 2020, 9:15)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      O da in gat pe nevasta-sa ca lucreaza la negru ....
  • +35 (35 voturi)    
    elefantul de mare (Marţi, 3 martie 2020, 18:43)

    hmc [utilizator]

    nu e afectat de poluare, judecand dupa fotografii.
    Si nici nu am stiut ca la aceasta specie, masculul ramane insarcinat si urmeaza sa alapteze, deducand dupa burti si tzatze. Trebuie sa mai studiez biologia, naibii.
  • +46 (46 voturi)    
    marea tragedie a acestei tari (Marţi, 3 martie 2020, 18:50)

    panduru [utilizator]

    este persistenta acestor impostori la putere. Ma mir ca mai merge asa cum merge tara asta, avand in vedere cum este condusa...
    Mai merge doar pentru ca mai sunt oameni care muncesc onest, iar aceste lipitori se umfla pe zi ce trece (vezi foto mai sus).
    • +29 (29 voturi)    
      Este socant (Marţi, 3 martie 2020, 18:54)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      Mereu ma gandesc oare ce o fi in mintea liberaliilor ca sa se compromita in asa hal pastrand in functii niste *** ca domnul din poza.

      Chiar nu se pot gasi si oameni mai buni decat acestia ?
      • +3 (7 voturi)    
        Nu e deloc șocant. (Miercuri, 4 martie 2020, 8:22)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Adu-ți aminte de U.S.L.
      • +5 (5 voturi)    
        greu de demis (Miercuri, 4 martie 2020, 9:36)

        vali_s [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Vezi tu, functionarii publici sunt al naibii de greu de demis, cine ii da afara fara sa argumenteze sau sa respecte prevederile legale o cam ia in mana.
        Iar metoda legala este un proces lung si anevoios.
        Daca il dai fara abuziv, se naste un proces penal pe care respectivul functionar mai mult ca sigur ca-l castiga, iar la final, ptimeste functia, despagubiri si salariul de care a fost lipsit de cand a fost demis pana cand a fost restituit in functie.
    • +7 (7 voturi)    
      E inexplicabil (Miercuri, 4 martie 2020, 8:55)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      Cum dracu de mai rezista asta in functie dupa toate astea, dupa cat a fost tocat si in media!
      Probabil ca e atat de slinos ca nu indrazneste nimeni sa se atinga de el.
      Daca ar calatori cu tramvaiul s-ar face gol in jurul lui
  • +26 (26 voturi)    
    Omul nu e potrivit pentru Garda de Mediu (Marţi, 3 martie 2020, 18:54)

    Sparafucile [utilizator]

    Si lasa impresia ca oricine, absolut oricine ar fi fost mai potrivit decit el . De pilda, Fane Spoitoru.
  • +22 (22 voturi)    
    Poze cu dihoroi (Marţi, 3 martie 2020, 19:01)

    Dalinar [utilizator]

    Faini uamini!
  • +35 (35 voturi)    
    Si ne mai miram ca doarme Garda de Mediu (Marţi, 3 martie 2020, 19:03)

    tutan_camon [utilizator]

    Daca un individ ca asta este sef la garda de mediu, inseamna ca ne meritam soarta. Asta poate cel mult sa miroasa o ceafa de porc la gratar si o spaga de la aia care aduc deseuri pentru a fi arse in Romania. Auzi la hipoptam, i-a donat mamicuta 50000 de euro. Pffff
  • +26 (26 voturi)    
    Un om deosebit pentru conducerea Garzii de Mediu (Marţi, 3 martie 2020, 19:05)

    Doru1963 [utilizator]

    Pare a fi un om care a dat concurs si a obtinut pe merit postul de sef al Garzii de Mediu a capitalei Romaniei. Glumesc.
  • +19 (19 voturi)    
    Interesant! (Marţi, 3 martie 2020, 19:11)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    De cand are `voie` o mizerie sa calibreze ?
    Si sa-si dea cu parerea, auzi la el: `inversiune`.
    A facut fulgerator o comisie de ancheta, pe banii lui, independenta, si rezultatul asta e:
    Statiille nu sunt `calibrate`.
    Inversiune de aer.
    Cine a pus godacul asta pe postul asta e bun de luat la puscarie direct, fara judecata, fara nimic!
    • +15 (15 voturi)    
      Godac?! (Marţi, 3 martie 2020, 20:20)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Eu cred că nu ai văzut bine pozele. Ăsta nu e godac, e ditamai porcu' numai bine de tăiat la Crăciun.
  • +25 (25 voturi)    
    lichelele PSD-PNL (Marţi, 3 martie 2020, 20:00)

    carmen_i [utilizator]

    Suportam zi de zi dictatura unor lichele incompetente, dar cu sprijin politic din partea PSD-PNL-ALDE-UDMR. Ar trebui sa ne mobilizam si sa le dam jos, altfel ne vor manca viata.
    Poluarea din tara ne scurteaza durata de viata doar ca niste lichele sa aiba masini de lux si vile cu piscina.

    Ma ganesc sa depun plangere impotriva individului care conduce grada de mediu pentru nepasarea criminala cu care a tratat problemele grave ale mediului.
  • +9 (17 voturi)    
    Votati (Marţi, 3 martie 2020, 20:40)

    Anonym [utilizator]

    prostilor proci d-astia, asa meritati dsa traiti cu 10 ani mai putin din cauza poluarii si sa va paraseasca copii

    iar ceilalti, bagativa picioarele si nu votati, ca apoi cand muriti spuneti ca nu a fost din vina voastra :)))
  • +22 (22 voturi)    
    cum ajung toti porcii astia in functiile astea? (Marţi, 3 martie 2020, 20:44)

    qwerasdf [utilizator]

    ce-l recomanda pe el pentru postul ala?
    pnl? psd? sau coruptia??!
  • +12 (16 voturi)    
    Denise Rifai vrea incinerator UE in Bucuresti (Marţi, 3 martie 2020, 21:34)

    D-or [utilizator]

    Incredibil. Denise Rifai pledeaza pentru construirea urgenta a unui incinerator in Bucuresti cu fonduri UE si-i acuza pe primarii de sector ca nu au fost de acord.

    Se face ca nu stie ca banii UE veneau la pachet cu conditia de a incinera -in Bucuresti - deseuri importate.

    Cred ca am cazut din lac in put, daca tot tam-tam-ul cu poluarea urmarea de fapt sa impuna construirea mega-incineratorului.

    Dezamagire totala. Credibilitatea nu se pierde decit o data. S-a dus.
    • +4 (6 voturi)    
      Vezi Firea. (Miercuri, 4 martie 2020, 7:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Întâi Firea a cerut și pentru-că i-au sărit oamenii în cap a pasat la presă,
      • +1 (3 voturi)    
        Mega-incinerator + 2-3 CET-uri noi, private (Miercuri, 4 martie 2020, 10:04)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Asta e smecheria: CET Progresu sa fie transformat in mega-incinerator, iar locul sau in sistemul RADET sa fie luat de 2-3 CET-uri noi, private (care altfel nu reusesc sa obtina aprobare in oras), care sa produca de fapt, energie electrica, teoretic din gaz, practic din pacura.

        Toate vor fi, evident, "ecologice", sa nu protesteze prostimea.

        Ce-o fi "ecologic" in a aduce si incinera toate deseurile Europei si nu numai in Romania, sau in a produce electricitate in orase? Abia astept sa ne explice d-na Rifai.
  • +19 (19 voturi)    
    ceafa lata a omului simtit (Marţi, 3 martie 2020, 21:44)

    xox [utilizator]

    Cat timp vom avea astfel de creaturi la conducerea diverselor institutii de stat poloarea va fi ca la ea acasa, spaga, maneaua, mitocania, cocalarismul si tupeul.

    Bravos!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Așa sunt 99% dintre bugetari. (Miercuri, 4 martie 2020, 8:24)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui xox

      Chiar dacă nu fizic.
  • +15 (15 voturi)    
    Aer Bucuresti (Marţi, 3 martie 2020, 21:48)

    details_count [utilizator]

    Oau, ce aer curat avem in Bucuresti la ora asta 21:45 03 Martie 2020... au făcut pauza bandiții

    Pentru câteva afaceri mici și murdare pierdem potențial mare de sănătate pentru noi și copiii noștri, și chiar și “ai lor”, ce slabi suntem...
    • +12 (12 voturi)    
      Vor arde dublu miine sau la prima ploaie (Marţi, 3 martie 2020, 22:41)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui details_count

      Cind ploua sau e ceata e infern. Atunci incinereaza pentru ca norii sa ascunda fumul.
  • +17 (17 voturi)    
    cine este? (Marţi, 3 martie 2020, 22:12)

    Wheelwright [utilizator]

    Un cap de porc ne vorbeste despre limite si echilibru.
    Suntem o tara atat de corupta si cu autoritati atat de incompetente si rau intentionate incat cred ca doar un virus real care cel putin ar injumatati populatia, ar fi o scapare pentru noi.
  • +15 (15 voturi)    
    A fost, clar (Marţi, 3 martie 2020, 23:19)

    Luk [utilizator]

    Un fenomen meteo care a generat poluare. Acest Miss Piggy al Mediului zice bine.
  • +14 (14 voturi)    
    Controlam (Marţi, 3 martie 2020, 23:29)

    T...yty [utilizator]

    De luni pana vineri, wow, poluarea a picat in weekend. Ghinion, fraierilor ;).
  • +8 (8 voturi)    
    pfff (Miercuri, 4 martie 2020, 7:43)

    albastrele [utilizator]

    "stati bre, vreti sa imi fac treaba, sa muncesc? a fost natura, americanii, extraterestrii. Iau si eu un ban aici ca tot romanul, eu sunt sef nu ma pricep"
  • +8 (10 voturi)    
    Deci nu sunt ilegale. (Miercuri, 4 martie 2020, 7:56)

    asavreau [utilizator]

    Depozitele de gunoi și incineratoarele poluează legal,pe baza autorizației dată de Garda de mediu,recte d-l Glăman.
  • +4 (10 voturi)    
    Inversiune termica (Miercuri, 4 martie 2020, 8:05)

    yol [utilizator]

    in Bucuresti, in campie!?!?:))
    Cardasia pnl-psd, cel mai mare poluator!
  • +3 (3 voturi)    
    sportul preferat (Miercuri, 4 martie 2020, 10:25)

    Levellers [utilizator]

    in tara asta este scuipatul pe strada, ce poate genera o astfel de societate ? Indivizi ca asta si institutii pe masura.
  • +5 (5 voturi)    
    Ca nenea asta e unul care colecteaza rente babane (Miercuri, 4 martie 2020, 10:45)

    deval [utilizator]

    din coruptie pentru sine si Ciuma -e evident pentru mine- dar, ce pregatire are si ca urmare a carui fenomen a devenit seful garzii ? Macar au simulat un examen ?! Deasemenea, cei 19 subordonati ai sai caci, dupa cum se exprima , pare semianalfabet !Si mincinos ! Cum dracu sa verifice 19 comisari, ''saptamanal'', 60 de agenti economici din Bucuresti -cand asta e doar un domeniu pentru ei ? Le-o da telefon si i-o intreba : Ai comis ilegalitati saptamana asta, frate ?!!
  • +3 (3 voturi)    
    Puscarie... (Miercuri, 4 martie 2020, 12:44)

    yo3 [utilizator]

    Asa se intampla cand autoritatile platite din banul public nu iti fac treaba.
    Acest individ trebuie sa dea socoteala in fata legii...ar trebui umplute puscariile cu acesti indivizi si pusi sa lucreze nu sa stea degeaba in puscarie!
  • 0 (0 voturi)    
    Romania un popor de PROSTI, declaratia UE (Miercuri, 4 martie 2020, 17:21)

    tictictic [utilizator]

    Cum sa mearga tara asta bine cand puscariasul Dragnea pusese la energie un alt derbedeu repetent doar cu liceul . Ce sa mai zici de tractoristul Stanescu . Soferul de taxi secretar de stat . Va dati seama cati penali mai sunt? Asa este cand sunt pusi fara examen de performanta . PSD-ul a dus tara de ruina . Am ajuns groapa de gunoi noi micul Paris . Votati PSD-ul