Care este cauza poluării record din București. Ministrul Mediului dă vina pe curățenia de primăvară, dar are și „suspiciuni de activități industriale”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2020, 11:00 Actualitate | Esenţial


Costel Alexe
Foto: Facebook/ Costel Alexe
​Ministrul Mediului, Costel Alexe, a declarat luni că poluarea record de azi noapte din București se datorează unui incendiu de vegetație pe o suprafață de 5.000 de metri la Crevedia, unui incendiu la Gara de nord, dar și faptului că oamenii au ars cauciucuri, în gospodăriile din jurul Capitalei.

„E primăvară, lumea face curățenie prin curte și dau foc la tot ce găsesc”, a comentat el.

De asemenea, a spus, Alexe, „avem suspiciuni de activități industriale în județul Ilfov și București, mai ales noaptea, care dau în atmosferă cantități ridicate de poluanți”.

El a anunțat că în Ilfov sunt 46 de firme autorizate, iar în București 69, care au în specificul de activitate arderea, toate acestea urmând a fi controlate în această săptămână.

„Aseară, la toate stațiile pe care le deține Ministerul Mediului au fost înregistrate depășiri: la Lacul Morii, de opt ori”, a spus Alexe.

Rețeaua națională și rețelele independente de monitorizare a calității aerului au înregistrat depășiri record ale poluării cu PM 2,5 și PM10 duminică noapte și luni dimineață. Pentru poluarea cu PM2,5, un praf foarte fin amestecat cu diverse substanțe, s-au înregistrat depășiri cu 900-1000% peste limitele maxim admise, datele fiind colectate și de senzorii oficiali din rețeaua națională, integrați în platforma airly.eu, iar pentru PM10, particule mai mari de praf, s-au înregistrat depășiri de aproape 800%. Și platforma aerlive.ro a înregistrat depășiri spectaculoase.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21927 vizualizari

  • +46 (48 voturi)    
    ce ipocrit (Luni, 2 martie 2020, 11:02)

    albastrele [utilizator]

    Stim cu totii sursa principala: arderile de la groapa de gunmoi Rudeni. Dar facem a mia investigatie, poate uita lumea.
    • +12 (16 voturi)    
      asta cu arsul de anvelope e tare!! (Luni, 2 martie 2020, 11:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui albastrele

      In ziua de azi nu mai e nevoie sa faci asa ceva ptr ca orice vulcanizare e obligata sa le primeasca (au norma de reciclat anvelope uzate, se bucura daca le dai anvelope vechi).
      Doar nebunul din Caracal a mai ars anvelope.
      • +8 (12 voturi)    
        A fost lasata secului, asa e obiceiul! (Luni, 2 martie 2020, 13:53)

        sim18 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        lasata secului... cauciucuri...
        • +7 (7 voturi)    
          Lasata secului a fost pe 25.02 (Luni, 2 martie 2020, 14:35)

          Carcalete [utilizator] i-a raspuns lui sim18

          Ieri a fost o lasata mai mica (doar de branza)
        • -3 (5 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 2 martie 2020, 15:32)

          [anonim] i-a raspuns lui sim18

        • +2 (6 voturi)    
          o laie (Luni, 2 martie 2020, 16:14)

          modream [utilizator] i-a raspuns lui sim18

          si se arc cauciucuri numai in Bucuresti ?
          • -1 (1 vot)    
            ! (Luni, 2 martie 2020, 17:21)

            chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui modream

            Nu doar in Bucuresti se ard cauciucuri.
            Se ard si in Delhi insa de acolo nu vin plangeri.
        • +3 (3 voturi)    
          nope! (Luni, 2 martie 2020, 19:35)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sim18

          Nu se polueaza in HALUL acesta un oras cu 2 - 3 milioane locuitori, din 10 - 15 anvelope arse de "baba Yama"!
      • -2 (4 voturi)    
        la ard saracii! (Luni, 2 martie 2020, 19:33)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Sunt foarte multe case in Bucuresti care nu-s racordate la reteaua de gaze.
        Pe langa anvelope mai ard, destul de des, si PET!
    • +7 (7 voturi)    
      si poluarea din Sinitesti in Sud de la ce e ? (Luni, 2 martie 2020, 12:08)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui albastrele

      ......
    • +19 (19 voturi)    
      Asta este - se fac reclamatii de ani de zile (Luni, 2 martie 2020, 12:21)

      Vinceroy [utilizator] i-a raspuns lui albastrele

      Si niciodata "nu s-a identificat sursa" sau "Iridex si Stericycle sunt perfect autorizati" sau "nu s-au identificat depasiri" sau ...

      Si mereu PM-urile cresc noaptea impreuna cu miros de ceva execrabil ars si combinat cu degajari de hidrogen sulfurat (popular miros de oua clocite pentru cei care nu cunosc).

      Si APM, GNM si Ministerul Mediului nimic... DE ANI DE ZILE!
      • +2 (4 voturi)    
        De ce nu lucreaza Mediul noaptea si in W-e (Luni, 2 martie 2020, 17:33)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

        E ciudat ca dupa ora 16.00 nu mai raspunde nimeni la nicio Garda de Mediu, cind poluarea se produce noaptea. Sau nu e ciudat?

        De ce nu sunt echipe de interventie / constatare cu program permanent?

        Trebuie reorganizata activitatea Mediului si sporite atributiile de acces, control, masurare, inchidere activitate, intocmire dosare penale.
    • +10 (10 voturi)    
      poate da, sau poate nu (Luni, 2 martie 2020, 12:22)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui albastrele

      Daca primaria ar construi o retea destul de densa de senzori s-ar elucida cauza. La verificarea hartii pe fiecare ora, s-ar vedea usor cand vine un nor de particule dinafara Bucurestiului sau din Bucuresti de la o anumita locatie, incotro se indreapta norul, cum se disipa...etc. S-ar indentifica si pedepsi usor vinovatii. Asa sunt doar speculatii, ca e de la groapa de gunoi, ca e de la masini, ca e de la CET-uri....etc. In plus tehnologia a avansat, si cineva poate sa urmareasca evolutia poluarii chiar din satelit, gen https://edition.cnn.com/2020/03/01/world/nasa-china-pollution-coronavirus-trnd-scn/index.html
      • +12 (14 voturi)    
        corect (Luni, 2 martie 2020, 14:03)

        dihania [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        Cu 500.000€ (adica doua autobuze de-a lu' firea) rezolva problema intr-o luna ... dar nu se doreste.
      • +4 (4 voturi)    
        Cu citeva DRONE se poate observa direct (Luni, 2 martie 2020, 17:28)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        cine polueaza.
    • +10 (12 voturi)    
      De CET Grozavesti a auzit cineva? Pacura si deseur (Luni, 2 martie 2020, 15:38)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui albastrele

      Locuiesc in zona Kogalniceanu - Vasile Parvan, una din cele mai poluate din Bucuresti. Singurele perioade in care se poate respira noaptea sunt cele in care CET Grozavesti ESTE IN REVIZIE.

      Deci o sursa importanta a poluarii este certa.
      Cet Grozavesti are si incinerator de deseuri. Ar trebui sa arda gaz metan, dar noaptea, cind nu se vede fumul, arde pacura. Nu masoara nimeni, poluatorii isi auto-evalueaza noxele lunar.

      Are cineva curaj sa deranjeze petrolistii, baietii destepti din energie si reciclatorii?
  • +27 (35 voturi)    
    dragtz.... (Luni, 2 martie 2020, 11:05)

    liviu_ [utilizator]

    si nu os a se ia nici o masura,. nu?!

    cand e vorba sa bage taxe pe masini etc... sunt primii.
    cand e vorba sa interzica incalcarea legii care polueaza.... e .... mai greu!
  • -21 (43 voturi)    
    demisia! (Luni, 2 martie 2020, 11:05)

    cucuveauamov [utilizator]

    la puscarie! #nevedemin piata! ochii pe voi! diaspora (coronovirusata) vine acasa.
    • +5 (11 voturi)    
      cucveaua - Esti nebun, taica.... (Luni, 2 martie 2020, 13:18)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      (asta ca sa fiu amabil).
    • +1 (9 voturi)    
      esti din ce in ce mai penibil (Luni, 2 martie 2020, 13:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      si pentru tine chiar inseamna ca esti aproape de premiul nobel pt penibilitate!
    • -4 (6 voturi)    
      Ce e drept, daca esti progresist (Luni, 2 martie 2020, 14:53)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Mediul nu e tema de protest sau cerere de demisii sau trezirea noaptea. Astea sunt non-teme....
  • +41 (45 voturi)    
    Ce ? (Luni, 2 martie 2020, 11:07)

    feroviarul123 [utilizator]

    A ars un birou in Gara de Nord nu toată Gara de Nord. Ma mir ca nu apar si faptul ca și-au bătut covoarele bucureștenii ca de, asta produce praf. Sunteți varza ... cu carne , multa carne de la Bucureșteni.
  • +40 (40 voturi)    
    Adica nu stie sau nu poate sa spuna (Luni, 2 martie 2020, 11:13)

    Jolly Roger [utilizator]

    Sa spui ca ce a fost azi-noapte in Bucuresti (si inca e) provine de la un incendiu de vegetatie sau de la curatenia de primavara inseamna ca ori esti prost, ori crezi ca vorbesti cu prostii. No offence.

    Iar cauciucuri... Stimate domnule ministru - cam cate mii de cauciucuri trebuiesc arse ca sa se ajunga la masuratorile de azi-noapte de pe toata raza capitalei?

    Mult mai simpla era o declaratie de genul -
    ”inca analizam, avem echipe trimise in control de la primele ore ale dimineatii si vom reveni cu raspunsuri cat de curand posibil, precum si cu solutii si propuneri legislative ca asa ceva sa nu se mai intample niciodata! Guvernam pentru oameni si bunastarea oamenilor este principala noastra prioritate!”
    • -5 (7 voturi)    
      chiar daca pare incredibil cauciucurile sunt (Luni, 2 martie 2020, 15:34)

      dan.spataru [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      in zonele de pe langa bucuresti (jud calarasi guirgiu ilfov ) in seara de lasata secului se ard mii de cauciucuri . Este un obicei " urlaria " si in fiecare comuna se aprind minim 20 -30 de focuri unde se pun toate cauciucurile stranse peste an sau luate de pe la vulcanizari . Am vazut aseara un foc in care au fost carate 3 dube pline ochi cu cauciucuri ...
  • +18 (22 voturi)    
    cam ciudat (Luni, 2 martie 2020, 11:14)

    mano74 [utilizator]

    fac toti curatenie in acelasi timp, concertat?! hmmm...nu prea tine.
  • +27 (29 voturi)    
    Incinerarea Arhivelor PMB înainte de (Luni, 2 martie 2020, 11:14)

    un domn [utilizator]

    Descălecarea DNA ?
  • +22 (24 voturi)    
    Ma sa fie (Luni, 2 martie 2020, 11:18)

    serbanTeodor [utilizator]

    I-a apucat pe toti curatenia in timpul noptii
  • +28 (30 voturi)    
    Un cretin si asta! (Luni, 2 martie 2020, 11:18)

    mircea112 [utilizator]

    Cica lor nu prea le merge site-ul, le trebuie unul nou!

    Dupa ce le merge site-ul, nu au monitore, dupa ce au monitoare nu au ochelari si tot asa.

    Cand tot Bucuresteanul stie ca se fac arderi noaptea, in special in week-end, cretinul zice ca din cauza curateniei de primavara.

    Ba cretine! Daca cineva face curatenie, da foc atunci, boule nu la 2 noaptea!

    Toti cretinii si cretinele ajung primari si ministrii!

    Deci, cretinu, inchide firmele, baga-i la bulau, nu mai da vina pe oameni, pana acum cateva luni ziceati ca nu e poluare, apoi ca e de la masini, acum ca e curatenia de primavara!

    Bah voi ne credeti prosti si voi faceti afaceri cu moartea omanilor ? Ia-o si pe toanta de la primarie la puricat ca sigur stie ceva!
  • +15 (15 voturi)    
    ce dracu' e asa complicat sa vezi ca de la unu' (Luni, 2 martie 2020, 11:20)

    qwerasdf [utilizator]

    din curte iese un fum negru de la cauciucuri?

    pompierii de ce nu ies sa dea amenzi? nu e ca si cum nu s-ar vedea fumul de la 2 km... ar fi suficient sa supraveghezi cerul cu niste drone
    • +16 (16 voturi)    
      Unu care aduce cauciucuri vechi din Anglia poate (Luni, 2 martie 2020, 11:42)

      mircea112 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      La cat fum a fost azi noapte pana si azi la 10 inca se mai simtea, a ars ala toate cauciucurile de prin Anglia/Italia sau de unde dracu le aduce!

      Astia vor sa spuna ca coana mitza a maturat prin curte si ars 3 boscheti d-asta sa imputit tot bucurestiul!
      Ne cred prosti!
      • -4 (6 voturi)    
        De ce nu v-ar crede? (Luni, 2 martie 2020, 13:23)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

        Cine i-a votat?
      • -2 (4 voturi)    
        Stiu ca nu faceti proteste. (Luni, 2 martie 2020, 14:55)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

        Daca nu face ceva partid politic protestu, voi nu faceti nimic. Stiu si ei stim si noi stie toata presa stie toata lumea de afara.
        Si mediul nu este o tema pentru vreun partid.
  • -2 (22 voturi)    
    numai astea ... (Luni, 2 martie 2020, 11:20)

    sareta [utilizator]

    Cine este cinstit si ne spune cat si cu ce este poluat aerul ucurestiului de catre zecile de mii de centrale de apartament?
    • +6 (8 voturi)    
      ? (Luni, 2 martie 2020, 12:29)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      fix azi-noapte? Nici macar n-a fost frig.
    • +6 (8 voturi)    
      cauta pe google (Luni, 2 martie 2020, 13:07)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Spoiler: dioxid de carbon si apa in cea mai mare parte. Deci in principal contribuie la incalzirea globala, nu la poluarea cu particule.
      • 0 (4 voturi)    
        iti mai spun odata (Luni, 2 martie 2020, 18:22)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Citesti da nu intelegi nici tu nici multi alti fraieri! Reactia pe care o tot dai este valabila la arderea in oxigen. Citeste tot pe wiki cat oxigen se gaseste in aer (cu care se amesteca CH4 ca sa arda) si poate o sa intelegi de ce centralele de apartament sunt poluante. Nu asa ca lemnele sau carbunele dar sunt si mai ales in conditiile "rezidentelor" de sute si mii de apartamente. Sunt cat de cat functionale pentru case mici si blocuri cu putine neivele si "raspandite pe stil vechi nu ca acum cand bei afeaua cu vecinul de la blocul de visavis. Sa-ti fac un desen sa-ti spun ca ar trebui sa aiba fiecare utilizator un cos pana deasupra blocului (sau sa fie conectat la unul comun)?
    • +1 (3 voturi)    
      si centralele alea merg numa in weekend? (Luni, 2 martie 2020, 17:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Sau numai in anumite weekenduri? cand oricum termperaturile sunt noaptea pozitive?
    • +3 (3 voturi)    
      haida-deh! (Luni, 2 martie 2020, 20:07)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Si, dupa ce au stat toate "in amortire", i-a apucat pe toti deodata sa le dea drumul fix azi-noapte! :P
  • +17 (19 voturi)    
    Conspiratia aerului curat (Luni, 2 martie 2020, 11:22)

    contributor.bis [utilizator]

    Soros, bata-l vine !
    Important e ca poluarea sa nu ajunga pâna-n Voluntari.
    Firea e convinsa ca este o conspiratie contra ei.
  • +18 (22 voturi)    
    astia ... (Luni, 2 martie 2020, 11:23)

    VaseaV [utilizator]

    chiar ne cred prosti ! USL = PSD => USL care inca traieste!


    sa va fie rusine!
  • +24 (24 voturi)    
    Anuntati-i din timp (Luni, 2 martie 2020, 11:29)

    Y [utilizator]

    Anuntati-i din timp, sa nu ii luati pe nepregatite.

    Astfel de controale trebuiesc facute cand apar depasirile, cu echipe mobile, la orice ora. Daca se fac verificari doar in intervalul 9-17, o sa fie totul perfect.
    • 0 (0 voturi)    
      n-au voie! (Luni, 2 martie 2020, 20:10)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Y

      Ii amendeaza Inspectyoratul de Munca daca lucreaza in afara programului!
      Pe BUNE, nu e banc! Am vazut eu cazuri din astea, acu' vreo 10 ani, in cazul reclamatiilor facute pentru taierile ilegale din paduri! Inspectoratele care au facut controale sambata / duminica, au luat amenda!
      • 0 (0 voturi)    
        precizare: (Marţi, 3 martie 2020, 4:23)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Inspectoratele Teritoriale de Regim Silvic si Cinegetic (corespondentele actualelor Comisariate) sunt cele care au luat amenzi de la ITM!
        Pentru ca au facut controale "in afara programului de lucru"!
  • +10 (16 voturi)    
    se vede gunoiul din satelit (Luni, 2 martie 2020, 11:41)

    BogdanAngheluta [utilizator]

    Bucuresti = o groapa de gunoi
  • +1 (5 voturi)    
    unii o ard aiurea (Luni, 2 martie 2020, 12:08)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    de acolo vine cea mai mare poluare. Plus ca sunt unii care construiesc noaptea. Nu o data am trecut pe langa o zona verde un parculet ceva si a doua zi cand am trecut era un bloc de birouri sau hotel. Ca astia lucreaza si repede au forta de munca bani de toate...niciodata nu le lipseste nimic.
  • -2 (8 voturi)    
    Suspiciuni? (Luni, 2 martie 2020, 12:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Oare nu chiar nimeni competent in adunăturs „liberala” USL+PDL+racolații din PSD si ALDE?
  • +19 (25 voturi)    
    Sursa poluarii (Luni, 2 martie 2020, 12:18)

    cezar.ionescu [utilizator]

    Buna ziua.

    Va spun eu de la ce a crescut poluarea in noaptea de duminica spre luni. Aici in sud se pare ca exista un obicei tribal de a face focul cu prilejul lasatului secului. Pe vremuri se facea foc cu lemne. Astazi dobitocii dau foc la cauciucuri.
    Aseara la ora 10 am trecut prin 3 sate de langa Afumati. Pe fiecare strada ardea cate un cauciuc. Extrapolati la toata polulatia din jurul Bucurestiului (Ilfov, Giurgiu, Calarasi , Ialomita, …) si o sa vedeti ca aseara s-au arz ZECI DE MII de cauciucuri in jurul Bucurestiului. Asta inseamna echivalentul catorva depozite de cauciucuri care au ars necontrolat.

    Am sunat la politie aseara, care stia foarte bine de acest lucru. Probabil ca si DSP-ul, pompierii asi altii stiam de asta. Vecinul meu imi zice ca asta se intampla an de an de cand era el copil mic (cica aduna cauciucuri din timp sa aiba de ars in noaptea de lasatul secului).

    Asadar cu ce avem noi de a face aici? Idiocracy, maimute cu arme laser? Autoritatile de unde credeti ca vin, din spatiu? Bipedele care le compun au dat si ele foc la cauciucuri aseara sau macar odata cand erau copii.

    Solutia: mers azi prin Ilfov la fiecare poarta unde se gaseste un cauciuc ars amenda de 10.000 de euro. Pariu ca se strang 1 miliard de euro din amenzi?
    Pe termen lung, statul trebuie reformat, adica simplu vorbind pompierii, dsp, politia sa isi faca treaba. Asta nu se poate intampla decat daca iese lumea in strada. Altfel nu se va intampla nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 2 martie 2020, 15:48)

      [anonim] i-a raspuns lui cezar.ionescu

      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 9:21)

        [anonim] i-a raspuns lui

    • +4 (6 voturi)    
      Poluarea e in fiecare noapte. E activitate industr (Luni, 2 martie 2020, 15:59)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui cezar.ionescu

      Poluarea e in fiecare noapte, cu maxime in week-end si in zilele cu ceata (cind nu se vede fumul). Aici e o activitate permanenta, cunoscuta de autoritati.

      In fond, ar fi foarte simplu sa verifice la Energie cine si cita energie a vindut in SEN si daca acea cantitate de energie putea fi produsa din gaz metan (ca valoare si ca stocuri consumate).

      Se poate afla cine polueaza din verificarea facturilor cu marfurile (deseuri, pacura) intrate si iesirile din firma (energie, cenusa).

      E secretul lui Polichinelle.
  • -2 (10 voturi)    
    duminica? (Luni, 2 martie 2020, 12:26)

    vodatepes [utilizator]

    Duminica se apuca romanasi sa faca curat? Romanasi sunt la gratar. Doar a fost vreme de gratar si mici nu de curatenie. Mai ieri spuneau ca romani sa se spele pe miini ca sunt certati cu sapunul cu curatenia. Acum peste noapte au devenit responsabili.fac curat de frica coronavirusului. Mai ce a fcut virusul asta a dus la cresterea poluari.
  • +12 (14 voturi)    
    ca de obicei... (Luni, 2 martie 2020, 12:29)

    CetateanulRoman [utilizator]

    batista pe tambal atunci cind e vorba sa te iei de grei.
    Mai bine pui o taxa fraierilor si dai vina pe ei si te faci ca ploua.
    Nu se simte nimeni in momentul cind "acum valorile intra in normal" iar traficul e la cote maxime? Traficul e cel care polueaza major?
    Sau mafiile transpartinice care nu au probelme oricit ar polua? Poate pt asta era taxa oxigen, pt "retehnologizarea" afacerilor lor.
    Si pt a abate atentia de la problemele reale se aduce in fata traficul si consumul cu centralele de apartament
    O centrala de apartament e folosita atit cit ai nevoie. Megacentralele au valori minimale sub care nu pot scadea si pt a mentine sistemul ard si atunci cind consumul scade foarte mult; plus pierderi enorme in retea. Si au mii de angajati, sute de camioane si utilaje vechi de cind au fost infiintati care polueaza zilnic pt a mentine magaoaia in functiune - zilnic apar gropi pe unde nu te astepti.
    Rezolvati mai intii problemele de la regii, de la poluatorii majori si abea apoi sariti la gitul cetateanului.
  • +8 (8 voturi)    
    De fapt... (Luni, 2 martie 2020, 12:51)

    DrNRazvan [utilizator]

    De fapt in sfarsit dupa zeci si zeci de ani masoara si ei corect poluarea.
  • +7 (7 voturi)    
    Vai de viata noastra (Luni, 2 martie 2020, 13:05)

    Frankie [utilizator]

    D-aia ne pleaca toti tinerii si toata forta de munca in afara.
  • +11 (15 voturi)    
    Solutia nu sunt taxele (Luni, 2 martie 2020, 13:30)

    DrNRazvan [utilizator]

    Solutii exista: bariere vegetale in jurul Bucurestiului (adica paduri), dezvoltarea de zone pavilionare nu blocuri cu circulatie multa de masini si mers incet cu poluare, crearea centurii cum trebuie ca cei care tranziteaza sa treaca repede de Bucuresti, crearea de spatii verzi si gradini peste tot in Bucuresti, punerea de prize pentru masinile electrice si incurajarea populatiei sa faca transferul tehnologic, etc. Nu taxele sunt solutia! Toata lumea a inteles ca Bio si poluarea sunt ca sa ia bani de la oameni, nu ca sa le faciliteze un trai mai bun si mai sanatos.
    • 0 (6 voturi)    
      Taxele ar fi bune. (Luni, 2 martie 2020, 14:56)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui DrNRazvan

      Ar insemna ca daca vrei sa arzi iti este mai profitabil sa o faci departe de bucuresti sau alte zone civilizate. Nu vad cum taxele nu ar functiona.
    • +2 (4 voturi)    
      Exista, dar nu cu edilii astia (Luni, 2 martie 2020, 15:14)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui DrNRazvan

      I-am interzice pe firea si negoita cu solutiile asta. Da Doamne!
    • +3 (7 voturi)    
      Astea-s insignifiante. Suntem poluati cu furnalul (Luni, 2 martie 2020, 16:23)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui DrNRazvan

      Am fotografiat fumul negru care iesea incepind cu ora 17.00 din zona de N-V (fata de intersectia Vasile Parvan). Fumul acela negru nu se combate cu panselute, asta-i prostirea prostilor.

      Iar despre masinile electrice.... daca se vor alimenta cu energie produsa prin arderea deseurilor aduse din toata lumea si a pacurii, atunci motoarele Diesel ar fi culmea ecologiei.
    • +2 (4 voturi)    
      Solutia e CSAT si stare de urgenta / necesitate (Luni, 2 martie 2020, 21:01)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui DrNRazvan

      Solutia e peste puterile unui ministru de Mediu.

      Trebuie investigat Ministerul Energiei, de unde si cum este produsa energia intrata in SEN. Cine, cum si de ce a aprobat arderea pacurii in orase.

      Trebuie investigate importurile de deseuri, circuitele banilor albi si negri.

      Trebuie investigate inchiderile sistemelor centralizate de termoficare si folosirea CET-urilor pt deseuri si pacura, afacerile cu centralele de apartament in condensare, cele mai scumpe si poluante centrale. Cine si de ce a mintit ca ar fi fost impuse de UE, cine a profitat.
  • +12 (12 voturi)    
    aparat de stat = spagari (Luni, 2 martie 2020, 13:35)

    NOTORIOUS [utilizator]

    incepand de la guvern si terminand cu cei din primarii, toate institutiile astea sunt pline de spagari ce se gandesc doar la buzunarul prorpiu si nu fac absolut nimic pentru oamenii de rand. TREZIREA! nu mai votati oameni ce traiesc de pe urma voastra fara sa-si faca treaba asa cum trebuie.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu au nicio putere, prin definitie. Trebuie LEGI (Luni, 2 martie 2020, 16:32)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      Daca nu iau spaga, vor fi schimbati urgent. In fond, in toate domeniile, cei cu banii, privatii, hotarasc cine ocupa functii in firmele de stat si in autoritati.

      Daca se obrazniceste vreunul, e dat afara sau, daca e ales, i se organizeaza un dosar sau o mini-revolutie colorata, depinde de functie.

      Singura solutie e sa se dea legi foarte drastice sau sa se aplice cele actuale.

      Supunerea unei populatii la conditii care-i afecteaza viata sau sanatatea este considerata in Codul Penal Crima contra umanitatii, iar pedeapsa e inchisoarea pe viata.

      S-a autosesizat Parchetul?
  • +6 (8 voturi)    
    E bine ca i-ati anuntat! (Luni, 2 martie 2020, 14:00)

    Andy500 [utilizator]

    Acum sigur vor arde in continuare mizerii!
    Ar fi bine sa faceti verificari vineri seara dupa ora 17:00 sau in weekend, tot seara, atunci cand vedeti ca apar cresteri pe airly.eu

    Asa, ziua, faceti verificari degeaba!
  • +1 (5 voturi)    
    Demisia. (Luni, 2 martie 2020, 14:32)

    ouyang [utilizator]

    Ești inutil, la fel ca garda de mediu. Desființați aceste posturi inutile. Măcar știm o treabă și nu mai plătim tăietori de frunze la câini.
    • +3 (5 voturi)    
      Esingurul ministru care macar vorbeste despre asta (Luni, 2 martie 2020, 16:41)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Ati auzit-o vreodata pe d-na Gratiela?
  • +2 (2 voturi)    
    hai dom'le... (Luni, 2 martie 2020, 14:33)

    young_e [utilizator]

    ...glumesti. activitati INDUSTRIALE in Romania? esclus...tuica nu se mai face de vreo doua luni
    • +4 (6 voturi)    
      Deseul, cea mai profitabila marfa. Se vinde de dou (Luni, 2 martie 2020, 16:40)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui young_e

      Cei care importa deseuri primesc bani si la preluarea deseurilor (am citit ca RO practica chiar preturi de dumping, incaseaza pe tona de deseu doar 17,5 Euro, in loc de 230 Euro) si de la firmele care il ard sau il prelucreaza.

      Invatam la Jurnalistica cum ca informatia e singura marfa care se vinde de doua ori.
      Ei bine, acum deseul se vinde si la preluare si la predare.
  • +7 (7 voturi)    
    In fiecare wk (Luni, 2 martie 2020, 14:39)

    Zentrix [utilizator]

    In Bucuresti, poluarea atinge cote halucinante. Am constat personal asta cu aplicatia Airly - singura mea concluzie fiind ca intradevar, la adapostul noptii si al wk-ului cineva arde chestii
    • +4 (6 voturi)    
      Rudeni (Luni, 2 martie 2020, 15:43)

      Vinceroy [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Iridex (la pachet cu degajari de hidrogen sulfurat noapteaca hotii) si Stericylce, unde se incinereaza tot ce este considerat bio-deseu (un ficatel, un rinichi, un membru amputat, o punguta cu sange plus ace, seringi, recipiente, pansamente uzate) si animalute de companie care au plecat catre locuri mai putin poluate.
  • 0 (6 voturi)    
    un pacalici (Luni, 2 martie 2020, 15:00)

    U_swamp [utilizator]

    Alexe, un ministru la fel de dezastruos si smeker ca si madamele pesediste care s-au perindar la mediu....
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 2 martie 2020, 15:23)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 9:35)

      [anonim] i-a raspuns lui

  • +4 (4 voturi)    
    poate e (si din) vina mea (Luni, 2 martie 2020, 15:32)

    maxsmac [utilizator]

    Din pacate sunt in plecat din tara de cativa ani.
    De fiecare data cand vizitez Romania, pentru primele ore, simt incredibila concentratie de praf din atmosfera.
    Eu simt a fi praf de ciment...
    Banuiesc ca e de la dalele de pe marginea drumurilor, care se "topesc" de fiecare data cand ploua si trebuiesc schimbate la 1-2 ani.
    Acum ca i-au mai adaugat ceva cauciuc si gunoaie... probabil ca o sa simt o aroma de parfum scump!! Ar trebui sa ne consideram "norocosi", sau sa facem ceva!
  • +6 (8 voturi)    
    Trebuie SUPRAVEGHERE cu DRONE. (Luni, 2 martie 2020, 15:48)

    D-or [utilizator]

    Poluatorii nu permit accesul Politiei sau Garzii de Mediu in incinta lor noaptea, atunci cind ei polueaza. Ar trebui mandat de perchezitie, iar paznicii nici macar nu se apropie de porti daca vad masina Politiei.

    In schimb, si Garda de Mediu si Politia Comunitara (doua entitati diferite, pentru verificare si atestare) ar trebui sa supravegheze toate unitatile poluante cu drone inzestrate cu senzori pt aer si camere de filmare.

    Dronele nici nu sunt scumpe, eu as cotiza unui ONG sa faca asta, cu conditia sa am acces la date prin sondaj.
  • -1 (5 voturi)    
    Reciclarea cartonului de la ambalaje (Luni, 2 martie 2020, 16:07)

    D-or [utilizator]

    produce poluarea cu fibre de celuloza similare fibrelor de azbest.

    Reciclarea hirtiei ar trebui sa se faca doar in mediu umed, in hale acoperite, sub perdea de apa. Asa am invatat la TCM. In loc de asta, cartoanele de la ambalaje sunt colectate de masini care il si taie si compacteaza pe uscat, ba pentru ca ghilotinele se incarca cu pulberi, ele sunt curatate cu niste suflante care pulverizeaza fibrele de carton direct pe strazi.

    Verifica cineva tot lantul reciclarii cartoanelor?
  • +3 (3 voturi)    
    Legi contra ambalajelor excesive. (Luni, 2 martie 2020, 16:10)

    D-or [utilizator]

    Ar trebui impuse reguli contra ambalajelor excesive si a produselor cu o durata de viata foarte redusa.
  • +2 (10 voturi)    
    cauzele poluarii se vad din avion... (Luni, 2 martie 2020, 16:29)

    Coresponedntu [utilizator]

    1. Numar urias de masini inmatriculate, 1 autoturism la 1 locuitor, daca se iau in considerare cele din tranzit din timpul programului de lucru avem 2 autoturime la 1 locuitor. Enorm, statele cu standard ridicat de viata au cifre de 4 sau 5 ori mai mici. In statele scandinave avem 0,4 autoturisme la 1 locuitor in orasele mari, putin mai multe in zonele rurale unde chiar ar fi nevoie de masina personala. Mai mult sport, mers pe jos, bicicleta, nu strica sau folosirea transportului in comun eficient pentru cine nu poate...
    2. Pretul nu trebuie sa dicteze destinatia terenului, asta a distrus Bucurestabadul si a facut ca vagauna puturoasa sa piarda zonele verzi in detrimentul spatiilor rezidentiale, industriale si birourilor. Nu exista reguli de urbanism, autorizatii de constructii se dau pe spaga in orice spatiu liber care ar putea fi o zona verde.
    3. In toata Romania, nu doar in Bucurestiabad, Garda de Mediu exista doar pe hartie, poluatorii nu sunt sanctionati, raurile sunt infecte pentru ca toata lumea deverseaza, vezi zona turistica Valea PH... Toate campurile, padurile sunt pline de gunoaie etc.
    4. Nu exista in lumea civilizata curatenie de primavara prin ARDERE. Totul se recicleaza, sortat pe gunoi vegetal, plastic pe categorii, sticla pe diferite culori, hartie, metal etc..Din resturi vegetale se afce COMPOST, foarte valoros ca ingrasamant. E greu la inceput dar activitatea de sortare de catre populatie previne Alzeihmerul...Doar tarile bananiere mai au incineratoare, nici acestea nu mai sunt o solutie moderna si eficienta.
    Daca nu se va tine cont de cele de mai sus Romania va ramane o groapa de gunoi poluata si pe langa gunoaiele proprii va atrage, cum a inceput deja datorita coruptiei, si gunoaiele din statele mai dezvoltate din UE.
    • -1 (3 voturi)    
      Si intentia ta se vede din avion. Prostire (Luni, 2 martie 2020, 17:23)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Aici se ard pacura si deseuri importate, iar unii bat cimpii cu panselute si biciclete.

      Uite cum facem: Ii condamnam pe toti cei implicati direct sau indirect, inclusiv grupurile de interese, in afacerile cu arderea pacurii si a deseurilor pentru Crima Contra Umanitatii cu inchisoarea pe viata.

      Apoi are rost sa discutam despre biciclete. Daca pedalezi acum in fumul diminetii, esti mort.

      Despre sortare si reciclare nu are rost sa discutam, pentru ca reciclarea e hiperpoluanta, iar produsele rezultate sunt ele insele toxice.
      Trebuie descurajat consumul produselor de unica folosinta sau cu durata de folosire scurta, ambalarea execesiva.

      Pe de alta parte, refuz sa lucrez/sortez gratis pentru profitul vreunui privat strain (cea mai mare firma de reciclare are activitati in Romania).
      Adica sa fim si munciti si poluati si sanctionati si bombardati cu produse toxice.
      Cit de fraieri ne credeti?
  • +3 (3 voturi)    
    La ora asta,,17 (Luni, 2 martie 2020, 17:23)

    TipTop [utilizator]

    ,,cu tafic crescut,poluare minima,indicele calitatii aerului intre 18-32,,,deci despre ce vorbim ?? despre arderi si activitati ilegale ptr care nimeni nu i-a masuri !
  • +2 (2 voturi)    
    Ce atatea discutii inutile! (Luni, 2 martie 2020, 17:31)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Gabitza ne-a oferit foarte clar o solutie extrem de siplu de aplicat:

    "Cui nu ii convine cu poluarea, nu are decat sa se mute in alt oras!"
  • +2 (4 voturi)    
    Interziceti pacura in orase si importul deseurilor (Luni, 2 martie 2020, 20:48)

    D-or [utilizator]

    Ce rost au masuratorile, daca nu se interzice arderea pacurii? Daca se aproba arderea a milioane de tone de pacura/zi, este evident ca aceasta va polua, nu trebuie masurata, doar nu va arde fara sa polueze. Vinovati sunt cei care au dat aprobarile.

    Daca se importa milioane de tone de deseuri, este evident ca acestea vor polua atit prin ardere, cit, mai ales, prin lichefierea plasticului.

    Degeaba se masoara, trebuie interzise / limitate prin lege activitatile poluante si date pedepse cu inchisoarea pe minim 15 ani (conform art 439 Cod Penal).
  • -1 (1 vot)    
    Carbunele e de vina (Luni, 2 martie 2020, 21:20)

    dragossorin [utilizator]

    O singura locuinta care arde carbune pentru incalzire acopera citiva km cu smog intr-o noapte daca curentii de aer nu circula, prima masura benefica ar trebui sa fie interzicerea arderii carbunelui
  • +2 (2 voturi)    
    Pnl si psd (Luni, 2 martie 2020, 21:59)

    yol [utilizator]

    Sunt sursa poluarii nationale!
    Stilul de comunicare Daea a molipsit si pnl-ul. De la autostrazi intre 40 si 120 km, pana la bucurestenii care s-au basit mai mult azi-noapte si au depasit limitele poluarii de 10 ori....
    Cam cat de idiot sa fi sa crezi ca pnl e altceva decat psd?!?